1. Kengät
  2. Brooks
  3. Glycerin GTS 23
Brooks Glycerin GTS 23, sivukuva

Brooks Glycerin GTS 23 -arvostelu

Brooksin pehmeä tukiharjoituskenkä pitää GuideRailsinsa ja saa 2 mm lisää päkiävaahtoa 8 mm:n dropia varten. Arvostelijat ovat yhtä mieltä siitä, että se on vakaa ja painava, ja mielipiteet jakautuvat siitä, kuinka kova se tuntuu.

Drop
8 mm
Kannan korkeus
38 mm
Päkiä
30 mm
Paino
306 g
Tuki
Tukeva
Levy
Ei

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 9 lähdettä

Tuomiomme

Kovaa ohjausta, vain rauhallisille päiville.

Glycerin GTS 23 on painava, runsaasti vaimennettu tukiharjoituskenkä, jonka GuideRails antavat vahvaa, tasaista ohjausta DNA Tuned -välipohjalla, jonka useimmat laboratorio- ja asiantuntijatestaajat havaitsivat kovaksi. Se sopii kantapäälle ja keskijalalle alastuville, joiden jalka kallistuu sisäänpäin ja jotka juoksevat rauhallisesti tai kävelevät paljon, ei neutraaleille juoksijoille eikä kenellekään, joka haluaa eloisan kengän.

Vahvuudet

  • Erittäin varma, vakaa ajo, myös lenkin loppupuolella
  • Kestävä ulkopohja luotettavalla otteella, myös märillä teillä
  • Tarjolla normaalina, leveänä ja erittäin leveänä
  • Pehmustettu päällinen ja varma kantapään pito

Heikkoudet

  • Painava, 306 g miesten US 9 -koossa, vähän palautumaa
  • Ohjaus voi tuntua hallitsevalta, jos et tarvitse sitä
  • Joillekin testaajille kova jalan alla, ainakin aluksi
  • Matala, kapeneva kärkitila ja nauhoitus, jota on vaikea säätää

Kenelle sopii

  • Jalkasi kallistuu sisäänpäin ja haluat kovaa ohjausta
  • Juoksusi on enimmäkseen rauhallista tai kävelet paljon
  • Pidät klassisesta, kovemmasta ajosta
  • Tarvitset leveämmän istuvuuden

Kenen kannattaa ohittaa

  • Askeleesi on neutraali
  • Haluat kevyen tai eloisan kengän
  • Kantapääsi on herkkä
  • Sinulla on korkeat varpaat

Kenkäprofiili

Missä Glycerin GTS 23 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Glycerin GTS 22.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliGlycerin GTS 23Glycerin GTS 22Muutos
Vaimennus4352−9
Keveys1011−1
Vakaus8585=
Drop4584−39
Reagoivuus206+14

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino306 g, painavampi kuin 90 % kengistä

Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä

Kannan korkeus38 mm, matalampi kuin 49 % kengistä

Päkiän korkeus30 mm, matalampi kuin 56 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 3 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Kova joillekin, pehmeä toisille. DNA Tuned -vaahto, 38 mm kantapäässä ja 30 mm edessä: kova Doctors of Runningille ja RTINGSille, pehmeä Believe in the Runille.

Vahva, tasainen ohjaus. GuideRails molemmin puolin: 8,4 / 10 vakaudesta RTINGSillä, lähes hallitseva Doctors of Runningille, lievä Believe in the Runille.

Suojaava, ei eloisa. Vähän palautumaa, 3,5 / 10 energian palautumisesta RTINGSillä, ja paljon painoa: päkiän keinuvuus auttaa irtiotossa, ei vauhdissa.

Kova joillekin, pehmeä toisille. Välipohja on DNA Tuned, typpitäytteinen vaahto, jossa on suuremmat solut kantapäässä ja pienemmät solut päkiässä, Running Warehousen ja Marathon Sportsin mukaan. Fleet Feet ja Marathon Sports listaavat 38 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä.

Miltä se tuntuu, riippuu testaajasta. Doctors of Running piti sitä tiheänä ja kovana, päkiästä kovempana, ja pehmeämpänä 20-30 mailin jälkeen. RTINGS arvioi kantapään ja päkiän erittäin koviksi, 8,9 ja 9,1 / 10, mutta riittävän suojaaviksi, ettei se koskaan pohjaa. Believe in the Run kuvaa päinvastaista: pehmeä, ehkä jopa hieman liian pehmeä.

Vahva, tasainen ohjaus. GuideRails ovat kovempia vaahtoseinämiä kengän molemmilla puolilla, jotka rajoittavat liiallista sivuttaisliikettä, kuten Marathon Sports ne kuvaa. RTINGS arvioi vakauden 8,4 / 10 ja piti ajoa varmana myös väsyneenä. Doctors of Running antoi vakaudelle B+, mutta kutsuu ohjausta kohtalaiseksi tai korkeaksi, lähes hallitsevaksi, sisäreunan kiskolla, joka on vähemmän kuin tukielementti kuin ennen mutta kulkee pidemmälle kengässä.

Believe in the Run ja Marathon Sports pitivät tukea lievänä ja huomaamattomana. Jos fittingisi näyttää selvän sisäänpäin kallistumisen keskitukivaiheessa, tämä on yksi ohjaavimmista vaihtoehdoista; jos askeleesi on neutraali, RTINGS osoittaa tavalliseen Glycerin 23:een.

Suojaava, ei eloisa. RTINGS antoi energian palautumiselle 3,5 / 10, kantapään antaessa takaisin vielä vähemmän kuin päkiä, ja piti kenkää erittäin painavana, mikä vaikeuttaa nopeaa askeltiheyttä. Päkiän keinuvuus auttaa irtiotossa Doctors of Runningin mukaan, mutta kumpikaan testi ei näe sitä vauhdin kenkänä.

Lue lisää

Kova joillekin, pehmeä toisille. Välipohja on DNA Tuned, typpitäytteinen vaahto, jossa on suuremmat solut kantapäässä ja pienemmät solut päkiässä, Running Warehousen ja Marathon Sportsin mukaan. Fleet Feet ja Marathon Sports listaavat 38 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä.

Miltä se tuntuu, riippuu testaajasta. Doctors of Running piti sitä tiheänä ja kovana, päkiästä kovempana, ja pehmeämpänä 20-30 mailin jälkeen. RTINGS arvioi kantapään ja päkiän erittäin koviksi, 8,9 ja 9,1 / 10, mutta riittävän suojaaviksi, ettei se koskaan pohjaa. Believe in the Run kuvaa päinvastaista: pehmeä, ehkä jopa hieman liian pehmeä.

Vahva, tasainen ohjaus. GuideRails ovat kovempia vaahtoseinämiä kengän molemmilla puolilla, jotka rajoittavat liiallista sivuttaisliikettä, kuten Marathon Sports ne kuvaa. RTINGS arvioi vakauden 8,4 / 10 ja piti ajoa varmana myös väsyneenä. Doctors of Running antoi vakaudelle B+, mutta kutsuu ohjausta kohtalaiseksi tai korkeaksi, lähes hallitsevaksi, sisäreunan kiskolla, joka on vähemmän kuin tukielementti kuin ennen mutta kulkee pidemmälle kengässä.

Believe in the Run ja Marathon Sports pitivät tukea lievänä ja huomaamattomana. Jos fittingisi näyttää selvän sisäänpäin kallistumisen keskitukivaiheessa, tämä on yksi ohjaavimmista vaihtoehdoista; jos askeleesi on neutraali, RTINGS osoittaa tavalliseen Glycerin 23:een.

Suojaava, ei eloisa. RTINGS antoi energian palautumiselle 3,5 / 10, kantapään antaessa takaisin vielä vähemmän kuin päkiä, ja piti kenkää erittäin painavana, mikä vaikeuttaa nopeaa askeltiheyttä. Päkiän keinuvuus auttaa irtiotossa Doctors of Runningin mukaan, mutta kumpikaan testi ei näe sitä vauhdin kenkänä.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
PeruskestävyyslenkitTehty siihenRTINGS antaa sille korkeimman arvosanan päivittäiseen harjoitteluun, 7,4 / 10.Doctors of Running, RTINGS
Palauttavat lenkitTehty siihenMarathon Sports ja i-run listaavat molemmat palauttavat lenkit.Marathon Sports, i-run
Pitkät lenkitKelpaaRTINGS antaa 6,8 / 10; Doctors of Running piti sitä liian kovana kohtalaisia matkoja pidemmille.Doctors of Running, RTINGS
KävelyTehty siihenDoctors of Running näkee kävelyn yhtenä sen parhaista käytöistä.Doctors of Running
VauhtikestävyysEi siihenMarathon Sports sulkee pois reipasvauhtisen työn, ja RTINGS löytää liian vähän palautumaa.RTINGS, Marathon Sports
MaratonkilpailuEi siihenRTINGS antaa sille 6,0 / 10 maratonkilpailuun, ja i-run ohjaa kilpailijat toiseen kenkään.RTINGS, i-run

Lähde: Doctors of Running, RTINGS, Marathon Sports, i-run

Mitä testit sanovat

Arvostelijat ovat yhtä mieltä siitä, että Glycerin GTS 23 on vakaa, painava ja paras rauhallisilla vauhdeilla. Mielipiteet jakautuvat siitä, kuinka kova se tuntuu ja kuinka vahva ohjaus on: kova ja lähes hallitseva Doctors of Runningille ja RTINGSille, pehmeä ja lievä Believe in the Runille.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
Doctors of RunningArvosteluVaihtelevaMolemmat Doctors of Runningin testaajat antavat suunnittelulle B-miinuksen: vakaa ja kestävä, mutta kova ja hallitseva, parempi kävelyyn ja erittäin rauhallisiin lenkkeihin.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS antaa 7,4 / 10 päivittäiseen harjoitteluun: erittäin vakaa ja suojaava, painon ja heikon palautuman hillitsemä.
Believe in the RunArvosteluMyönteinenBelieve in the Run sijoittaa sen B-luokkaan: pehmeä, sujuva ja kestävä tukiharjoituskenkä, nauhoituksella, jota on vaikea saada kohdalleen.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Vakaa ja varmaRTINGS arvioi vakauden 8,4 / 10, molemmat Doctors of Runningin testaajat antoivat vakaudelle B+, ja Believe in the Run havaitsi GuideRailsin toimivan tarkoitetulla tavalla.
  • Painava, vähän palautumaaRTINGS mittasi 303,4 g ja antoi energian palautumiselle 3,5 / 10; Doctors of Running ja Marathon Sports huomauttavat myös painosta.
  • Tehty rauhallisille päivilleDoctors of Running, RTINGS ja Marathon Sports varaavat sen rauhallisille lenkeille, tasaisille pitkille lenkeille ja kävelylle, ei nopeudelle.
  • Kestävä ulkopohjaDoctors of Running arvioi kestävyyden keskimääräistä paremmaksi, ja Believe in the Run näki vähän kulumaa noin 30 mailin jälkeen.

Mielipiteet jakautuvat

  • Kova vai pehmeäDoctors of Running ja RTINGS pitävät välipohjaa kovana. Believe in the Run ja Marathon Sports kuvaavat pehmeää, rehevää ajoa.
  • Kuinka vahva ohjaus onDoctors of Running kutsuu sitä lähes hallitsevaksi, ja RTINGS raskaskätiseksi juoksijoille, jotka eivät tarvitse tukea. Believe in the Run ja Marathon Sports pitivät tukea lievänä ja huomaamattomana.
  • MitoitusRTINGS kutsuu pituutta kokoa vastaavaksi; yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä lyhyenä ja ehdottaa puolta kokoa isompaa kokojen välissä.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Vakaa ja varma. RTINGS arvioi vakauden 8,4 / 10, molemmat Doctors of Runningin testaajat antoivat vakaudelle B+, ja Believe in the Run havaitsi GuideRailsin toimivan tarkoitetulla tavalla. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Painava, vähän palautumaa. RTINGS mittasi 303,4 g ja antoi energian palautumiselle 3,5 / 10; Doctors of Running ja Marathon Sports huomauttavat myös painosta. (Doctors of Running, RTINGS, Marathon Sports)

Tehty rauhallisille päiville. Doctors of Running, RTINGS ja Marathon Sports varaavat sen rauhallisille lenkeille, tasaisille pitkille lenkeille ja kävelylle, ei nopeudelle. (Doctors of Running, RTINGS, Marathon Sports)

Kestävä ulkopohja. Doctors of Running arvioi kestävyyden keskimääräistä paremmaksi, ja Believe in the Run näki vähän kulumaa noin 30 mailin jälkeen. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Kova vai pehmeä. Doctors of Running ja RTINGS pitävät välipohjaa kovana. Believe in the Run ja Marathon Sports kuvaavat pehmeää, rehevää ajoa. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports)

Kuinka vahva ohjaus on. Doctors of Running kutsuu sitä lähes hallitsevaksi, ja RTINGS raskaskätiseksi juoksijoille, jotka eivät tarvitse tukea. Believe in the Run ja Marathon Sports pitivät tukea lievänä ja huomaamattomana. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports)

Mitoitus. RTINGS kutsuu pituutta kokoa vastaavaksi; yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä lyhyenä ja ehdottaa puolta kokoa isompaa kokojen välissä. (Doctors of Running, RTINGS)

Miten se on rakennettu

Levytön, ohjattu rakenne: DNA Tuned -välipohja GuideRailsilla, koko pituuden kumi, jäykkä kantatuki ja kolminkertainen jacquard-neulepäällinen.

Levytön, ohjattu rakenne: DNA Tuned -vaahto GuideRailsilla molemmin puolin, koko pituuden RoadTack-kumi, jäykkä kantatuki pehmustettu yläreunasta ja kolminkertainen jacquard-neulepäällinen.

383012345
#OsaMitta
1PäällinenKolminkertainen jacquard-neule–
2Kieli–
3Kanta–
4VälipohjaDNA Tuned GuideRailsillaKantapään kovuus 8,9 / 10
5UlkopohjaRoadTack-kumi–

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 38 mm, päkiä 30 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Fleet Feet, Doctors of Running, Running Warehouse, Marathon Sports, RTINGS, Believe in the Run.

  1. Päällinen. Päivitetty GTS 22:n kaksinkertaisesta jacquardista Marathon Sportsin mukaan, ja 60 prosenttia kierrätettyä Running Warehousen mukaan. Doctors of Running havaitsi sen tarvitsevan hieman sisäänajoa; Marathon Sports varoittaa sen voivan olla lämmin kuumina päivinä.

  2. Kieli. Paksu ja sivuilta kiinnittämätön. Doctors of Running sanoo sen suojaavan jalkaa nauhoilta mutta voivan siirtyä mutkissa; RTINGS huomauttaa myös sivuilta kiinnittämättömästä rakenteesta.

  3. Kanta. Varma, runsaalla kantapehmusteella. Doctors of Running huomauttaa, että jäykkä kantatuki on pehmustettu vain yläreunasta, ja neuvoo välttämään sitä Haglundin muodostumalle; Believe in the Runin testaaja ei pitänyt ympäröivästä kantapehmusteesta.

  4. Välipohja. Typpitäytteinen EVA-vaahto kahdella solukoolla ja 2 mm enemmän päkiän alla kuin ennen, muotoiltu kiskoilla molemmilla sivuilla. RTINGS arvioi kantapään erittäin koviksi.

  5. Ulkopohja. Koko pituuden kumi, valmistettu kierrätetystä piidioksidista Marathon Sportsin mukaan. Doctors of Running piti otetta kelvollisena kuivilla ja märillä teillä sekä kevyellä mullalla, ja Believe in the Runin testaaja piti jalansijansa jäätyneillä kaduilla.

Lue lisää

Levytön, ohjattu rakenne: DNA Tuned -välipohja GuideRailsilla, koko pituuden kumi, jäykkä kantatuki ja kolminkertainen jacquard-neulepäällinen.

1. Päällinen. Päivitetty GTS 22:n kaksinkertaisesta jacquardista Marathon Sportsin mukaan, ja 60 prosenttia kierrätettyä Running Warehousen mukaan. Doctors of Running havaitsi sen tarvitsevan hieman sisäänajoa; Marathon Sports varoittaa sen voivan olla lämmin kuumina päivinä.

2. Kieli. Paksu ja sivuilta kiinnittämätön. Doctors of Running sanoo sen suojaavan jalkaa nauhoilta mutta voivan siirtyä mutkissa; RTINGS huomauttaa myös sivuilta kiinnittämättömästä rakenteesta.

3. Kanta. Varma, runsaalla kantapehmusteella. Doctors of Running huomauttaa, että jäykkä kantatuki on pehmustettu vain yläreunasta, ja neuvoo välttämään sitä Haglundin muodostumalle; Believe in the Runin testaaja ei pitänyt ympäröivästä kantapehmusteesta.

4. Välipohja. Typpitäytteinen EVA-vaahto kahdella solukoolla ja 2 mm enemmän päkiän alla kuin ennen, muotoiltu kiskoilla molemmilla sivuilla. RTINGS arvioi kantapään erittäin koviksi.

5. Ulkopohja. Koko pituuden kumi, valmistettu kierrätetystä piidioksidista Marathon Sportsin mukaan. Doctors of Running piti otetta kelvollisena kuivilla ja märillä teillä sekä kevyellä mullalla, ja Believe in the Runin testaaja piti jalansijansa jäätyneillä kaduilla.

Kestävyys. Vahva puoli. Doctors of Running arvioi kestävyyden keskimääräistä paremmaksi, ja Believe in the Run näki vähän ulkopohjan kulumaa noin 30 mailin jälkeen.

Kestävyys. Vahva puoli. Doctors of Running arvioi kestävyyden keskimääräistä paremmaksi, ja Believe in the Run näki vähän ulkopohjan kulumaa noin 30 mailin jälkeen.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Fleet Feet8
Doctors of Running10
RTINGS8,5

Kantapohjan korkeus, mm

Fleet Feet38
Running Warehouse39
RTINGS38,2

Päkiäpohjan korkeus, mm

Fleet Feet30
Running Warehouse31
Doctors of Running28

Paino (miesten), g

Running Warehouse306
RTINGS303,4
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 8 mm Running Warehouse
  • 10 mm Doctors of Running
  • 8,5 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 38 mm Fleet Feet
  • 39 mm Running Warehouse
  • 38,2 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 30 mm Fleet Feet
  • 31 mm Running Warehouse
  • 28 mm Doctors of Running
–
Paino, US M9
  • 306 g Running Warehouse
  • 303,4 g RTINGS
Tuki
  • Tukeva Running Warehouse
–
Levy
  • Ei Running Warehouse
–
Alusta
  • Maantie brooksrunning.com
–
Julkaisuvuosi
  • 2026 Doctors of Running
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Fleet Feet, Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse.

Koko ja istuvuus

RTINGS sanoo pitämään tavallisen kokosi; yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä lyhyenä, joten ota puoli kokoa isompi, jos olet kokojen välissä.

Pituus

Ristiriitaisia kokemuksia

Leveydet

normaali, leveä ja erittäin leveä

Varvastila

RTINGS arvioi päkiän leveyden runsaaksi mutta piti kärkitilaa matalana, mikä voi tuntua napakalta korkeille varpaille. Doctors of Running kuvaa hieman leveää päkiää, jota varvassuoja kaventaa.

Doctors of Running, RTINGS

Testaajien koko kokomuistiinpanot

RTINGS piti pituutta kokoa vastaavana. Doctors of Runningilla Matt Klein piti sitä lyhyenä ja ehdottaa puolta kokoa isompaa kokojen väliin jääville, kun taas Bach Pham oli tyytyväinen pituuteen ja tilavuuteen.

Kantaosa on varma ja keskijalka normaali tai napakka, paksun, sivuilta kiinnittämättömän kielen alla. Believe in the Run kamppaili nauhoituksen kanssa: liian tiukka painoi jalkapöydän luita, liian löysä antoi kantapään liukua.

Leveydet: Fleet Feet listaa miehille normaalin (D), leveän (2E) ja erittäin leveän (4E), Running Warehouse D ja 2E. i-run listasi Ranskassa vain vakioleveyden, kun tarkistimme, joten tarkista, mitä omassa maassasi on tarjolla.

Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Fleet Feet, i-run

Vs Glycerin GTS 22

Enemmän vaahtoa päkiän alla, matalampi drop ja tiheämpi päällinen. Hieman painavampi ja kovemman tuntuinen Doctors of Runningille.

Glycerin GTS 23Glycerin GTS 22
TukiTukevaTukeva
Drop8 mm10 mm
Kannan korkeus38 mm39 mm
Päkiä30 mm29 mm
Paino306 g303 g

Pidä Glycerin GTS 22, jos pidät sen 10 mm:n dropista ja haluat kevyemmän kengän. Valitse 23, jos haluat enemmän vaahtoa päkiän alle ja pehmeämmän päällisen, ja kokeile ensin, jos pidit jo GTS-ohjausta vahvana.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Glycerin GTS 22 - Glycerin GTS 23

Drop laskee 10:stä 8 mm:iin. Brooks lisäsi 2 mm DNA Tuned -vaahtoa päkiän alle. (Fleet Feet, Marathon Sports, i-run)

Kolminkertainen jacquard-päällinen. Se korvaa kaksinkertaisen jacquard-neuleen pehmeämpää istuvuutta varten, minkä Marathon Sports kokee lämpimäksi kuumina päivinä. (Fleet Feet, Marathon Sports)

Painavampi. Marathon Sports huomauttaa 23:n painavan enemmän kuin GTS 22. (Marathon Sports)

Uudistetut GuideRails. Doctors of Running pitää sisäreunan kiskoa vähemmän tukielementin kaltaisena, mutta kokonaisajoa kovempana ja jäykempänä, minkä he näkevät askeleena taaksepäin. (Doctors of Running)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Glycerin GTS 23 ei tee.

Brooks Glycerin GTS 23Brooks Glycerin 23ASICS Gel-Kayano 33Saucony Hurricane 26Brooks Adrenaline GTS 25
Valitse se, jos haluatTämä sivuVähemmän vakaaPehmeämpiKevyempiVähemmän vaimennusta
Drop8 mm8 mm8 mm6 mm10 mm
Kannan korkeus38 mm38 mm39 mm41 mm37 mm
Paino306 g301 g298 g262 g301 g
TukiTukevaNeutraaliTukevaTukevaTukeva
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Mikä on Brooks Glycerin GTS 23:n drop?

Glycerin GTS 23 on listattu 8 mm:ksi Fleet Feetin, Running Warehousen ja Believe in the Runin mukaan, laskua GTS 22:n 10 mm:stä, koska Brooks lisäsi 2 mm päkiävaahtoa. RTINGS mittasi 8,5 mm. Doctors of Running listaa 10 mm, joten odota kohtalaista droppia, jonka jotkin juoksijat yhä tuntevat perinteisenä.

Vastaako Glycerin GTS 23 kokoa?

Pääosin kyllä. RTINGS piti pituutta kokoa vastaavana ja Bach Pham Doctors of Runningilta oli tyytyväinen, mutta Matt Klein piti Glycerin GTS 23:a lyhyenä ja ehdottaa puolta kokoa isompaa, jos olet kokojen välissä. Kärkitila on matala, joten korkeavarpaisten juoksijoiden kannattaa kokeilla sitä ennen päätöstä.

Onko Glycerin GTS 23 saatavilla leveänä?

Kyllä. Fleet Feet listaa Glycerin GTS 23:n miehille normaalina (D), leveänä (2E) ja erittäin leveänä (4E), ja RTINGS vahvistaa leveät vaihtoehdot. Running Warehouse listaa D ja 2E. Ranskassa i-run listasi vain vakioleveyden, kun tarkistimme, joten saatavuus riippuu maastasi.

Glycerin GTS 23 vai Glycerin 23?

Glycerin GTS 23:lla ja Glycerin 23:lla on sama DNA Tuned -välipohja ja kolminkertainen jacquard-päällinen. GTS lisää GuideRailsin, jonka RTINGS pitää vahvana, ja on hieman painavampi. RTINGS suosittelee tavallista Glycerin 23:a, ellet ylipronoi. Jos et ole varma, kumpi kuvaa askeltasi, fitting on yksinkertaisin tapa selvittää se.

Glycerin GTS 23 vai Adrenaline GTS 25?

RTINGS pitää Glycerin GTS 23:a suojaavampana päivittäisille ja pitkille lenkeille, kun taas Adrenaline GTS 25 on kevyempi ja kovempi korkeammalla kantaosalla. Valitse Glycerin GTS 23 hitaille, mukaville kilometreille ja Adrenaline GTS 25, jos haluat kevyemmän arkisen tukikengän laajemmalle vauhtialueelle.

Sopiiko Glycerin GTS 23 ylipronaatioon tai lattajalalle?

Glycerin GTS 23 on suunniteltu juoksijoille, joiden jalka kallistuu sisäänpäin: sen GuideRails rajoittavat liiallista sivuttaisliikettä, ja testaajat arvioivat sen erittäin vakaaksi. Mikään kenkä ei ole osoitettu korjaavan ylipronaatiota tai lattajalkaa, ja ohjaus voi tuntua hallitsevalta, jos et tarvitse sitä. Jos sinulla on kipua, hakeudu terveydenhuollon ammattilaisen puheille; fitting näyttää, miten jalkasi todella liikkuu.

Sopiiko Brooks Glycerin GTS 23 kävelyyn?

Kyllä. Doctors of Running näkee kävelyn ja erittäin rauhallisen juoksun Glycerin GTS 23:n parhaina käyttöinä, vakaan alustan ja pehmustetun päällisen auttamana. Paino merkitsee vähemmän kävelyvauhdilla, vaikka Doctors of Running piti välipohjaa kovana ensimmäiset 20-30 mailia.

Lähteet

  1. Doctors of Running, Brooks Glycerin GTS 23 Review (Bach Pham and Matt Klein, January 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. RTINGS, Brooks Glycerin GTS 23 Review (August 2026). Katsottu 13.10.2026.
  3. Believe in the Run, Brooks Glycerin GTS 23 Review (March 2026). Katsottu 13.10.2026.
  4. Running Warehouse, Brooks Glycerin GTS 23 Men's Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  5. Fleet Feet, Men's Brooks Glycerin GTS 23. Katsottu 13.10.2026.
  6. Marathon Sports, Brooks Glycerin GTS 23 Review: Go-To Shoes with Go-To Support (April 2026). Katsottu 13.10.2026.
  7. i-run, Brooks Glycerin GTS 23 (homme). Katsottu 13.10.2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  9. brooksrunning.com · Alusta, ilmoitettu
  10. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi