1. Skor
  2. Adidas
  3. Supernova Prima 2
Adidas Supernova Prima 2, sidovy

adidas Supernova Prima 2 test

adidas mest dämpade Supernova: Dreamstrike+ PEBA-skum, stödstavar längs hela skon och en vävd ovandel, för löpare som vill ha komfort och lite studs på vardagskilometrarna.

Drop
8 mm
Stackhöjd häl
37 mm
Framfot
29 mm
Vikt
278 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 6 källor

Vår bedömning

Stadig och fjädrande, i lugnt tempo.

Supernova Prima 2 kombinerar ett livligt skum på PEBA-bas med stödstavar och en mycket styv hälkappa, och båda labben som testat den bedömer den som stabil. Den passar neutrala löpare, särskilt hälisättare, som vill ha en bekväm sko för lugna och jämna pass. Den är ingen temposko, den blir varm, och RunRepeats slittest av yttersulan blev sämre än väntat.

Styrkor

  • Bra energiretur för en vardagssko: 66,9 procent i hälen och 69,0 i framfoten i RunRepeats labb
  • Stabil plattform: RTINGS ger sidostabiliteten 8,0 av 10, och RunRepeat mätte en hälkappa på 5 av 5
  • Bättre grepp i vått än den första Prima, 0,69 mot 0,43 i RunRepeats test
  • Fungerar bra med ortoser, med en löstagbar innersula på 4,7 mm

Svagheter

  • Yttersulan slets snabbare än väntat: ett märke på 2,1 mm i RunRepeats nötningstest
  • Blir varm: andningsförmåga 2 av 5
  • Inte rörlig nog för tempopass, enligt RunRepeat och Cadence
  • Lägre än den ser ut: RunRepeat mätte 36,7 mm i hälen

Vem den passar

  • Du springer lugnt och jämnt de flesta dagar
  • Du sätter i med hälen
  • Du gillar en sko som känns stadig

Vem som bör välja något annat

  • Du vill ha en sko som också kan gå fort
  • Du blir varm om fötterna eller springer väldigt många kilometer
  • Du behöver verkligt stöd för en markant inåtrullning

Skoprofil

Var Supernova Prima 2 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Supernova Prima.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelSupernova Prima 2Supernova PrimaFörändring
Dämpning3333=
Lätthet3436−2
Stabilitet3030=
Drop4545=
Respons4020+20

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt278 g, tyngre än 66 % av skorna

Drop8 mm, högre än 45 % av skorna

Stackhöjd häl37 mm, lägre än 58 % av skorna

Stackhöjd framfot29 mm, lägre än 65 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Mjuk nog, fjädrande nog. Dreamstrike+ PEBA-skum, 33,7 AC i RunRepeats labb: mjukt nog med lite fjädring, på en måttlig uppmätt häl på 36,7 mm.

Stavar och en styv häl. Stödstavar och en hälkappa på 5 av 5 ger ett stabilt neutralt steg; RTINGS ger sidostabiliteten 8,0 av 10.

Studsig i jämnt tempo. Energiretur på 66,9 procent i hälen och 69,0 i framfoten: livlig i jämnt tempo, inte rörlig nog för tempo.

Mjuk nog, fjädrande nog. Mellansulan är Dreamstrike+, ett skum på PEBA-bas. RunRepeat mätte det till 33,7 på sin AC-skala, lite mjukare än den första Prima, och Cadence tycker att framfoten är märkbart mjukare och mer responsiv än tidigare.

Det är ingen skyhög sko. RunRepeat mätte 36,7 mm i hälen och 28,7 mm i framfoten, och listar den lägre än väntade stacken bland nackdelarna. Med katalogens värde på 37 mm har 113 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog en högre häl.

Stavar och en styv häl. Stödstavar längs hela mellansulan och en hälkappa som RunRepeat ger 5 av 5 i styvhet. Tillsammans ger de ett stabilt steg utan tung styvhet, enligt RunRepeat, och RTINGS ger sidostabiliteten 8,0 av 10.

Den förblir en neutral sko. i-run placerar den för neutrala och lätt pronerande steg, och RunRepeat hänvisar löpare som behöver mer stöd till Supernova Solution 2.

Studsig i jämnt tempo. RunRepeat mätte energiretur på 66,9 procent i hälen och 69,0 procent i framfoten, och RTINGS ger energireturen 7,0 av 10.

Den studsen märks i lugnt och jämnt tempo. Både RunRepeat och Cadence tycker att den saknar rörlighet för tempopass.

Läs mer

Mjuk nog, fjädrande nog. Mellansulan är Dreamstrike+, ett skum på PEBA-bas. RunRepeat mätte det till 33,7 på sin AC-skala, lite mjukare än den första Prima, och Cadence tycker att framfoten är märkbart mjukare och mer responsiv än tidigare.

Det är ingen skyhög sko. RunRepeat mätte 36,7 mm i hälen och 28,7 mm i framfoten, och listar den lägre än väntade stacken bland nackdelarna. Med katalogens värde på 37 mm har 113 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog en högre häl.

Stavar och en styv häl. Stödstavar längs hela mellansulan och en hälkappa som RunRepeat ger 5 av 5 i styvhet. Tillsammans ger de ett stabilt steg utan tung styvhet, enligt RunRepeat, och RTINGS ger sidostabiliteten 8,0 av 10.

Den förblir en neutral sko. i-run placerar den för neutrala och lätt pronerande steg, och RunRepeat hänvisar löpare som behöver mer stöd till Supernova Solution 2.

Studsig i jämnt tempo. RunRepeat mätte energiretur på 66,9 procent i hälen och 69,0 procent i framfoten, och RTINGS ger energireturen 7,0 av 10.

Den studsen märks i lugnt och jämnt tempo. Både RunRepeat och Cadence tycker att den saknar rörlighet för tempopass.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detDess huvuduppgift, enligt RunRepeat och Cadence.RunRepeat, Cadence
ÅterhämtningspassGjord för detCadence reserverar den för korta återhämtningspass.Cadence
LångpassGjord för detRunRepeat listar jämna långpass bland dess styrkor; Cadence säger måttliga långpass.RunRepeat, Cadence
TempopassInte för detInte rörlig nog för snabbare pass enligt RunRepeat.RunRepeat, Cadence
Tävling, maratonInte för detRTINGS ger den 6,3 av 10 för tävling på maraton och detsamma för 5 km och 10 km.RTINGS

Källa: RunRepeat, Cadence, RTINGS

Vad testerna säger

Hittills finns bara ett fullständigt skrivet test, RunRepeats, med stöd av RTINGS labbpoäng och en återförsäljarrecension. De är överens om en stabil, bekväm vardagssko som inte är byggd för fart; yttersulans hållbarhet är den öppna frågan.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 87 av 100: en måttlig men verklig uppgradering, stabil och studsig, hämmad av slitage på yttersulan och värme.
CadenceRecensionPositivCadence placerar den som det mer dämpade steget ovanför Supernova Rise 3, som bäst på lugna pass.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Stabil för en neutral skoRunRepeat berömmer den stabila plattformen och den styva hälkappan, och RTINGS ger sidostabiliteten 8,0 av 10.
  • För lugna kilometer, inte för fartRunRepeat och Cadence reserverar den båda för vardags- och lugn löpning, och RTINGS ger den 6,3 av 10 för tävling.

De går isär

  • Hur hög stacken ärRunRepeat förmedlar ett adidas-värde på 39 mm i hälen och 31 mm i framfoten, Cadence anger 38 och 30 mm, och Running Warehouse 37 och 29 mm. RunRepeat mätte 36,7 och 28,7 mm.
  • Hur mycket den vägerRunRepeat vägde sitt par till 264 g, medan RTINGS mätte 278,7 g, nära Running Warehouses 278 g för herrstorlek US 9.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Stabil för en neutral sko. RunRepeat berömmer den stabila plattformen och den styva hälkappan, och RTINGS ger sidostabiliteten 8,0 av 10. (RunRepeat, RTINGS)

För lugna kilometer, inte för fart. RunRepeat och Cadence reserverar den båda för vardags- och lugn löpning, och RTINGS ger den 6,3 av 10 för tävling. (RunRepeat, RTINGS, Cadence)

Hur hög stacken är. RunRepeat förmedlar ett adidas-värde på 39 mm i hälen och 31 mm i framfoten, Cadence anger 38 och 30 mm, och Running Warehouse 37 och 29 mm. RunRepeat mätte 36,7 och 28,7 mm. (RunRepeat, Cadence, Running Warehouse)

Hur mycket den väger. RunRepeat vägde sitt par till 264 g, medan RTINGS mätte 278,7 g, nära Running Warehouses 278 g för herrstorlek US 9. (RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse)

Så är den byggd

En mellansula i Dreamstrike+ på PEBA-bas med stödstavar längs hela skon, en vävd Primeweave-ovandel, en mycket styv hälkappa och en tunn yttersula i Lighttraxion-gummi.

Dreamstrike+ PEBA-skum med stödstavar längs hela skon, en varm vävd ovandel, en hälkappa på 5 av 5 och en tunn yttersula i Lighttraxion som slets snabbt i RunRepeats test.

3729123456
#DelMått
1OvandelPrimeweaveAndningsförmåga 2 / 5
2Plös7,2 mm
3HälStyvhet 5 / 5
4MellansulaDreamstrike+ och stödstavarHårdhet 33,7 AC
5Innersula4,7 mm
6YttersulaLighttraxion2,0 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 37 mm häl, 29 mm framfot; uppmätt: 2 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, i-run.

  1. Ovandel. En vävd, perforerad ovandel som enligt i-run förbättrar luftflödet. RunRepeat gav ändå andningsförmågan bara 2 av 5 och fann den varm i hett väder.

  2. Plös. Väl vadderad, 7,2 mm i RunRepeats mätning.

  3. Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 i RunRepeats test, med uppdaterat hälskum enligt Running Warehouse.

  4. Mellansula. Ett superskum på PEBA-bas som delvis tillverkas av återvunna och biobaserade material, enligt Running Warehouse, med stödstavar längs hela skon. RunRepeat mätte 33,7 AC och vridstyvhet på 10,8 Nm.

  5. Innersula. Löstagbar och 4,7 mm tjock; RunRepeat bedömer att skon fungerar bra med ortoser.

  6. Yttersula. Ett lägre gummi som sitter i zoner med högt slitage, 2,0 mm tjockt. Greppet förbättrades kraftigt jämfört med den första Prima, 0,69 i RunRepeats greppstest.

Läs mer

En mellansula i Dreamstrike+ på PEBA-bas med stödstavar längs hela skon, en vävd Primeweave-ovandel, en mycket styv hälkappa och en tunn yttersula i Lighttraxion-gummi.

1. Ovandel. En vävd, perforerad ovandel som enligt i-run förbättrar luftflödet. RunRepeat gav ändå andningsförmågan bara 2 av 5 och fann den varm i hett väder.

2. Plös. Väl vadderad, 7,2 mm i RunRepeats mätning.

3. Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 i RunRepeats test, med uppdaterat hälskum enligt Running Warehouse.

4. Mellansula. Ett superskum på PEBA-bas som delvis tillverkas av återvunna och biobaserade material, enligt Running Warehouse, med stödstavar längs hela skon. RunRepeat mätte 33,7 AC och vridstyvhet på 10,8 Nm.

5. Innersula. Löstagbar och 4,7 mm tjock; RunRepeat bedömer att skon fungerar bra med ortoser.

6. Yttersula. Ett lägre gummi som sitter i zoner med högt slitage, 2,0 mm tjockt. Greppet förbättrades kraftigt jämfört med den första Prima, 0,69 i RunRepeats greppstest.

Hållbarhet. Den svaga punkten. RunRepeats nötningstest lämnade ett märke på 2,1 mm, djupare än labbet väntat sig, på gummi som bara är 2,0 mm tjockt. Ovandelen höll bättre: 4 av 5 för tåboxen och 3 av 5 för stoppningen i hälen.

Hållbarhet. Den svaga punkten. RunRepeats nötningstest lämnade ett märke på 2,1 mm, djupare än labbet väntat sig, på gummi som bara är 2,0 mm tjockt. Ovandelen höll bättre: 4 av 5 för tåboxen och 3 av 5 för stoppningen i hälen.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Running Warehouse8
RunRepeat8
RTINGS7,6

Stackhöjd i hälen, mm

RunRepeat39
Running Warehouse37
Cadence38
RunRepeat36,7

Stackhöjd i framfoten, mm

RunRepeat31
Running Warehouse29
RunRepeat28,7

Vikt (herr), g

RunRepeat283
Running Warehouse278
RunRepeat264
RTINGS278,7
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 8 mm Running Warehouse
  • 8 mm RunRepeat
  • 7,6 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 37 mm Running Warehouse
  • 39 mm RunRepeat
  • 38 mm Cadence
  • 36,7 mm RunRepeat
Stackhöjd framfot
  • 29 mm Running Warehouse
  • 31 mm RunRepeat
  • 28,7 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 278 g Running Warehouse
  • 283 g RunRepeat
  • 264 g RunRepeat
  • 278,7 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Running Warehouse
–
Platta
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt i-run
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS, Cadence.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 33,7 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 66,9 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 10,8 Nm RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 5 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,69 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 2 / 5 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 72,7 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 25,8 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 2 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,7 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 7,2 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 13,7 N RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; passformen är rymlig i en enda standardbredd.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

Genomsnittlig bredd, låg höjd. RunRepeat mätte en tåbox på 72,7 mm och 25,8 mm i höjd, och lade till små ventilationshål fram.

RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

RunRepeats läsare röstar att den följer storleken, även om omröstningen är liten, och labbet beskriver en rymlig passform.

Den finns i en enda standardbredd, enligt RunRepeat och Running Warehouse.

RunRepeat, Running Warehouse

Mot Supernova Prima

Små men användbara förändringar: lite lättare och mjukare, mycket mer grepp, men varmare.

Supernova Prima 2Supernova Prima
StödNeutralNeutral
Drop8 mm8 mm
Stackhöjd häl37 mm37 mm
Framfot29 mm29 mm
Vikt278 g276 g

Behåll den första Prima om du springer i varmt väder och gillade dess luftigare ovandel. Byt till Prima 2 för bättre grepp på blöta vägar och ett något lättare, mjukare steg.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: Supernova Prima till Supernova Prima 2

Lättare och något mjukare. RunRepeat mätte cirka 6 procent lägre vikt och en något mjukare mellansula i Dreamstrike+. (RunRepeat)

Mycket bättre grepp. Greppet steg från 0,43 till 0,69 i RunRepeats test. (RunRepeat)

Ny vävd ovandel. En perforerad vävd ovandel som enligt i-run andas bättre; RunRepeat mätte ändå lägre andningsförmåga än på den första Prima. (RunRepeat, i-run)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Supernova Prima 2 inte gör.

Adidas Supernova Prima 2Adidas Supernova Solution 2Adidas Adizero Evo SLAdidas Adistar 4Adidas Supernova Rise 3
Välj den förDen här sidanStabilareLättareMer dämpningMindre dämpning
Drop8 mm10 mm7 mm5 mm8 mm
Stackhöjd häl37 mm36 mm37 mm43 mm36 mm
Vikt278 g266 g230 g262 g264 g
StödNeutralStabilitetNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer adidas Supernova Prima 2 storleken?

RunRepeats läsare röstar att den följer storleken och labbet tycker att passformen är rymlig, i en enda standardbredd. Omröstningen är liten, så se den som en första fingervisning.

Är Supernova Prima 2 en stabilitetssko?

Nej, det är en neutral sko med inbyggd stadga: stödstavar och en mycket styv hälkappa. RTINGS ger sidostabiliteten 8,0 av 10, i-run listar den för neutrala och lätt pronerande steg, och RunRepeat föreslår Supernova Solution 2 för mer stöd.

Supernova Prima 2 eller Supernova Prima?

Prima 2 är cirka 6 procent lättare, något mjukare och mycket greppstarkare i vått, enligt RunRepeat, men ovandelen andas mindre. Välj den första Prima om värme är din största oro.

Hur hållbar är Supernova Prima 2?

Yttersulan är den svaga punkten: RunRepeats nötningstest lämnade ett märke på 2,1 mm, djupare än labbet väntat sig, på ett tunt gummilager på 2,0 mm. Ovandelen fick bra betyg för hållbarhet.

Kan man springa fort i Supernova Prima 2?

Inte riktigt. RunRepeat och Cadence tycker båda att den saknar rörlighet för tempopass, och RTINGS ger den 6,3 av 10 för tävling. Den är byggd för lugna och jämna kilometer.

Källor

  1. RunRepeat, adidas Supernova Prima 2 lab review (Carlos Sánchez, March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RTINGS, adidas Supernova Prima 2 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. Cadence, Adidas Supernova Prima 2 Review (Mark Shannon, June 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Running Warehouse, adidas Supernova Prima 2 product page. Hämtad 13 okt. 2026.
  5. i-run, adidas Supernova Prima 2 (homme). Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  7. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting