1. Skor
  2. Nike
  3. Vomero 18
Nike Vomero 18, sidovy

Nike Vomero 18 test

Nikes mest dämpade vardagssko: ZoomX ovanpå ReactX, cirka 46 mm under hälen, gjord för långa, lugna kilometer.

Drop
10 mm
Stackhöjd häl
46 mm
Framfot
36 mm
Vikt
325 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M10, enligt uppgift. Uppdaterad 12 okt. 2026 · 6 källor

Vår bedömning

Stor komfort för lugna kilometer.

Vomero 18 är en vardagssko i premiumklass med maxdämpning som känns plyschig vid påtagning och stabilare än höjden antyder när du väl springer. Den passar hälisättare som tillbringar det mesta av veckan i lugnt tempo och vill ha komfort framför fart.

Styrkor

  • ZoomX över ReactX: den högsta Vomero hittills
  • Stadigare övergångar än man väntar sig av så mycket skum
  • Plyschig tunga, kant och stoppning i hälen i en ovandel i premiumklass
  • Hög, mjuk häl lämpad för en bakfotslandning

Svagheter

  • Tung: Nike anger cirka 325 g (11,5 oz) för en herrstorlek US 10
  • Saknar rörligheten för tempo och intervaller
  • Tåboxens bredd omstridd: generös enligt testare, smal i labbet
  • Uppmätt drop långt över angivna 10 mm
  • Slitage på yttersulan kom tidigt för Doctors of Running

Vem den passar

  • Du sätter i med hälen
  • Din vecka är mest lugna pass och långpass
  • Du vill ha maxdämpning utan ett vinglig steg
  • Komfort är det avgörande

Vem som bör välja något annat

  • Du vill ha en sko för tempo och intervaller
  • Du gillar en lätt, kopplad sko
  • Dina tår behöver mycket plats

Skoprofil

Var Vomero 18 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelVomero 18
Dämpning93
Lätthet6
Stabilitet30
Drop84
Respons20

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt325 g, tyngre än 96 % av skorna

Drop10 mm, högre än 84 % av skorna

Stackhöjd häl46 mm, högre än 93 % av skorna

Stackhöjd framfot36 mm, högre än 82 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Plyschigt intryck, stadigt under foten. ZoomX över en tjock ReactX-bas är plyschig vid påtagning men fastare än väntat under löpning, samlad i fart.

Neutral, men lugn för sin höjd. Neutral, med en bred bas och en vridstyv plattform som knuffar dig mot mitten. Ofta nog för en mild inåtrullning.

Mjuk, inte snabb. Mjuk snarare än snabb: rockern flyter i jämnt tempo, men vikten märks när du pressar.

Plyschigt intryck, stadigt under foten. Nike staplar ett tunt lager ZoomX, ett PEBA-baserat skum, ovanpå en tjock bas av ReactX. Nike anger en stackhöjd på 46 mm i hälen och 36 mm i framfoten, medan Running Warehouse och Doctors of Running anger 44 och 34. Hur som helst är den den högsta Vomero hittills: enligt Nikes värde rankas den femma i hälhöjd bland de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog. Nike säger att mellansulan är 18 procent mjukare än Vomero 17:s.

Känslan är mindre sladdig än siffrorna antyder. Labbtester bedömer mellansulan som mjukare än genomsnittet, men Doctors of Running fann den fastare än väntat för en sko med maxstack när man springer, och Believe in the Run beskriver tillräckligt med återfjädring för att undvika ett marshmallowsteg. Plyschig vid påtagning, samlad i fart: det är avvägningen.

Neutral, men lugn för sin höjd. Det är en neutral sko utan stödfunktioner. En bred bas, små sidoväggar och en utsvängd häl på utsidan ger en liten knuff mot mitten vid landning, och testarna beskriver övergångarna som stabila, hjälpta av rockern.

Den är också vridstyv i labbtest, vilket hindrar plattformen från att vrida sig. För en mild inåtrullning räcker det ofta. För en markant är en stabilitetssko det bättre utgångsläget.

Mjuk, inte snabb. ReactX ger mer energi tillbaka än det gamla skummet, enligt Nike, och testarna säger att skon känns rörligare än den väger. Rockern håller steget mjukt i jämnt tempo.

Pressa hårdare och vikten märks: nära 12 oz för en herrstorlek US 10,5 i händerna på Believe in the Run. Spara den till passen där tempot inte spelar roll.

Läs mer

Plyschigt intryck, stadigt under foten. Nike staplar ett tunt lager ZoomX, ett PEBA-baserat skum, ovanpå en tjock bas av ReactX. Nike anger en stackhöjd på 46 mm i hälen och 36 mm i framfoten, medan Running Warehouse och Doctors of Running anger 44 och 34. Hur som helst är den den högsta Vomero hittills: enligt Nikes värde rankas den femma i hälhöjd bland de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog. Nike säger att mellansulan är 18 procent mjukare än Vomero 17:s.

Känslan är mindre sladdig än siffrorna antyder. Labbtester bedömer mellansulan som mjukare än genomsnittet, men Doctors of Running fann den fastare än väntat för en sko med maxstack när man springer, och Believe in the Run beskriver tillräckligt med återfjädring för att undvika ett marshmallowsteg. Plyschig vid påtagning, samlad i fart: det är avvägningen.

Neutral, men lugn för sin höjd. Det är en neutral sko utan stödfunktioner. En bred bas, små sidoväggar och en utsvängd häl på utsidan ger en liten knuff mot mitten vid landning, och testarna beskriver övergångarna som stabila, hjälpta av rockern.

Den är också vridstyv i labbtest, vilket hindrar plattformen från att vrida sig. För en mild inåtrullning räcker det ofta. För en markant är en stabilitetssko det bättre utgångsläget.

Mjuk, inte snabb. ReactX ger mer energi tillbaka än det gamla skummet, enligt Nike, och testarna säger att skon känns rörligare än den väger. Rockern håller steget mjukt i jämnt tempo.

Pressa hårdare och vikten märks: nära 12 oz för en herrstorlek US 10,5 i händerna på Believe in the Run. Spara den till passen där tempot inte spelar roll.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detVad den byggdes för: bekväma, jämna kilometer.Doctors of Running, Believe in the Run
LångpassGjord för detTestarna pekar ut långpass, där det extra skummet lönar sig.Believe in the Run, Running Warehouse
ÅterhämtningspassGjord för detPlyschigt intryck och gott om skum för dagen efter ett hårt pass.Doctors of Running, RunRepeat
TempopassInte för detSaknar rörligheten för snabbare löpning, är testarna överens om.RunRepeat, Believe in the Run
IntervallerInte för detFör tung för fartarbete. Använd en lättare sko.Believe in the Run
Tävling, maratonInte för detBelieve in the Run råder till att hoppa över den för tävling.Believe in the Run

Källa: Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse, RunRepeat

Vad testerna säger

Doctors of Running, RunRepeat och Believe in the Run är överens om att Vomero 18 är en plyschig, stadig sko med hälen först för lugna kilometer. De är oeniga om tåboxens bredd.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadDoctors of Running ger B plus: en träningssko med hög stack och premiumpassform för lugna kilometer och återhämtning, hämmad av en yttersula som lossnar lätt.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 90 av 100, i deras Superb-band, samtidigt som de finner den smala tåboxen begränsande för bredare fötter.
Believe in the RunRecensionBlandadBelieve in the Run placerar den i B-nivå och kallar den den bästa Vomero hittills, med utmärkt dämpning och bättre passform.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 9 okt. 2026.

De är eniga

  • Komforten först, farten sedanRunRepeat och Believe in the Run finner båda att den saknar rörligheten för tempoarbete och reserverar den för lugna pass och långpass.
  • Stadigare än höjden antyderDoctors of Running och Believe in the Run beskriver båda stabila övergångar, och RunRepeat mätte en vridstyv plattform.
  • Följer storleken med ett säkert hälgreppAlla tre rapporterar din vanliga storlek och inget hälglapp.

De går isär

  • Rymlig eller smal?Doctors of Running och Believe in the Run fann ovandelen rymlig för en Nike. RunRepeat mätte en smal tåbox som begränsar tåspridning.
  • Hur mjuk den känns i fartRunRepeat bedömer skummet som mjukare än genomsnittet, medan Doctors of Running fann det fastare än väntat när man springer.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Komforten först, farten sedan. RunRepeat och Believe in the Run finner båda att den saknar rörligheten för tempoarbete och reserverar den för lugna pass och långpass. (RunRepeat, Believe in the Run)

Stadigare än höjden antyder. Doctors of Running och Believe in the Run beskriver båda stabila övergångar, och RunRepeat mätte en vridstyv plattform. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Följer storleken med ett säkert hälgrepp. Alla tre rapporterar din vanliga storlek och inget hälglapp. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Rymlig eller smal?. Doctors of Running och Believe in the Run fann ovandelen rymlig för en Nike. RunRepeat mätte en smal tåbox som begränsar tåspridning. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Hur mjuk den känns i fart. RunRepeat bedömer skummet som mjukare än genomsnittet, medan Doctors of Running fann det fastare än väntat när man springer. (Doctors of Running, RunRepeat)

Så är den byggd

En mellansula i två lager, ZoomX ovanpå ReactX, under en tjock, vadderad ovandel i konstruerat mesh, med en omarbetad yttersula i gummi som lämnar skum frilagt i mellanfoten. Det finns ingen platta.

En mellansula i två lager, ZoomX över ReactX, under en tjock, vadderad ovandel i konstruerat mesh, med en omarbetad yttersula i gummi som lämnar skum frilagt i mellanfoten. Ingen platta.

4636123456
#DelMått
1OvandelKonstruerat meshAndningsförmåga 3 / 5
2Plös13,4 mm
3HälStyvhet 3 / 5
4MellansulaZoomX, ReactX30,5 AC
5Innersula4,6 mm
6YttersulaSlitstarkt gummi3,8 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 46 mm häl, 36 mm framfot; uppmätt: 3,8 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Nike, Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run.

  1. Ovandel. Ett konstruerat mesh med dubbla lager och viss stretch, plyschigt och tätt: RunRepeats ljustest fann det bland de minst genomskinliga ovandelar de mätt, vilket också gör det varmt. En halv strumpa löper från tån till mellanfoten, och snörena går genom sydda textilöglor i stället för stansade öljetter, vilket sprider trycket över vristen.

  2. Plös. Tjock och med delvis sidoinsatser, med 13,4 mm stoppning i RunRepeats mätning. Doctors of Running kunde dra åt snörena utan snörtryck; Believe in the Run tycker att det är mer stoppning än nödvändigt.

  3. Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test, som sträcker sig cirka två tredjedelar upp, insvept i generös stoppning. Doctors of Running noterar en bredare utsvängning i hälen på utsidan än på insidan, vilket knuffar foten mot insidan vid landning.

  4. Mellansula. Ett tunt översta lager av ZoomX över en tjock bas av ReactX-skum, den första användningen av ReactX i en Vomero. RunRepeats mikroskop visar att detta ZoomX är tätare än den PEBA-baserade tävlingsversionen i Alphafly 3, byggt för att hålla snarare än för maximal energiretur. Doctors of Running listar en hälstackhöjd på 44 mm; Nike listar 46 mm, en hög stack även bland skor med maxdämpning.

  5. Innersula. En vanlig Nike-innersula, 4,6 mm tjock och löstagbar. RunRepeat fann att de flesta eftermarknadsinnersulor glider in utan passformsproblem.

  6. Yttersula. Gummi med böjspår, förstärkt vid hälens och framfotens kanter, med ett centralt spår och stora ytor av frilagd mellansula i mitten för att spara vikt. RunRepeat mätte 3,8 mm gummi, mer än de flesta, och ett greppvärde i vått på 0,38: bra på torra vägar, bara hyfsat i regn. Doctors of Running finner att klackarna greppar bra på vägar och lätta stigar.

Läs mer

En mellansula i två lager, ZoomX ovanpå ReactX, under en tjock, vadderad ovandel i konstruerat mesh, med en omarbetad yttersula i gummi som lämnar skum frilagt i mellanfoten. Det finns ingen platta.

1. Ovandel. Ett konstruerat mesh med dubbla lager och viss stretch, plyschigt och tätt: RunRepeats ljustest fann det bland de minst genomskinliga ovandelar de mätt, vilket också gör det varmt. En halv strumpa löper från tån till mellanfoten, och snörena går genom sydda textilöglor i stället för stansade öljetter, vilket sprider trycket över vristen.

2. Plös. Tjock och med delvis sidoinsatser, med 13,4 mm stoppning i RunRepeats mätning. Doctors of Running kunde dra åt snörena utan snörtryck; Believe in the Run tycker att det är mer stoppning än nödvändigt.

3. Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test, som sträcker sig cirka två tredjedelar upp, insvept i generös stoppning. Doctors of Running noterar en bredare utsvängning i hälen på utsidan än på insidan, vilket knuffar foten mot insidan vid landning.

4. Mellansula. Ett tunt översta lager av ZoomX över en tjock bas av ReactX-skum, den första användningen av ReactX i en Vomero. RunRepeats mikroskop visar att detta ZoomX är tätare än den PEBA-baserade tävlingsversionen i Alphafly 3, byggt för att hålla snarare än för maximal energiretur. Doctors of Running listar en hälstackhöjd på 44 mm; Nike listar 46 mm, en hög stack även bland skor med maxdämpning.

5. Innersula. En vanlig Nike-innersula, 4,6 mm tjock och löstagbar. RunRepeat fann att de flesta eftermarknadsinnersulor glider in utan passformsproblem.

6. Yttersula. Gummi med böjspår, förstärkt vid hälens och framfotens kanter, med ett centralt spår och stora ytor av frilagd mellansula i mitten för att spara vikt. RunRepeat mätte 3,8 mm gummi, mer än de flesta, och ett greppvärde i vått på 0,38: bra på torra vägar, bara hyfsat i regn. Doctors of Running finner att klackarna greppar bra på vägar och lätta stigar.

Hållbarhet. Blandat. Mellansulan behöll sin känsla och stoppningen i hälen fick ett sällsynt 5 av 5 i RunRepeats Dremel-test, men yttersulan slets 1,1 mm, mer än RunRepeat gillar för en vardagssko. Doctors of Running hade nedslitna klackar och förlorade en bit gummi efter 45 miles (cirka 72 km), och bedömer hållbarheten som genomsnittlig.

Hållbarhet. Blandat. Mellansulan behöll sin känsla och stoppningen i hälen fick ett sällsynt 5 av 5 i RunRepeats Dremel-test, men yttersulan slets 1,1 mm, mer än RunRepeat gillar för en vardagssko. Doctors of Running hade nedslitna klackar och förlorade en bit gummi efter 45 miles (cirka 72 km), och bedömer hållbarheten som genomsnittlig.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Nike10
Running Warehouse10
RunRepeat13,9

Stackhöjd i hälen, mm

Nike46
Running Warehouse44
RunRepeat42,5

Stackhöjd i framfoten, mm

Nike36
Running Warehouse34
RunRepeat28,6

Vikt, g

Nike325
Running Warehouse298
RunRepeat298
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 10 mm Nike
  • 13,9 mm RunRepeat
Stackhöjd häl
  • 46 mm Nike
  • 44 mm Running Warehouse
  • 42,5 mm RunRepeat
Stackhöjd framfot
  • 36 mm Nike
  • 34 mm Running Warehouse
  • 28,6 mm RunRepeat
Vikt, US M10
  • 325 g Nike
  • 298 g Running Warehouse
  • 298 g RunRepeat
Stöd
  • Neutral Running Warehouse
–
Platta
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt Nike
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Nike, Running Warehouse, RunRepeat.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 30,5 AC RunRepeat
Energiretur
  • 58,9 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 3 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,38 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 3 / 5 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 69,6 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 26,2 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 3,8 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,6 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 13,4 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 16 N RunRepeat

Storlek och passform

De flesta löpare kan ta sin vanliga storlek; breda fötter bör titta på den breda versionen eller prova två storlekar.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard och bred

Utrymme för tårna

Rapporterna om tåutrymme är motstridiga. RunRepeat mätte en smal tåbox som begränsar tåspridning, medan Doctors of Running fann en normal till något bred framfot och Believe in the Run noterade hyfsat med plats, ovanligt för en Nike.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, RunRepeat och Believe in the Run kallar den alla normal för storleken, med ett säkert hälgrepp och inget glapp. Nike själva noterar att den är något liten eller smal för en del, och föreslår en halv storlek större för bredare fötter eller extra tåutrymme.

Rapporterna om bredd är motstridiga. Doctors of Running och Believe in the Run fann ovandelen rymlig för en Nike, medan RunRepeat mätte en smal tåbox som begränsar tåspridning. Nike listar normal och bred bredd; Running Warehouse har bara standardbredden i lager.

Nike, Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse

Mot Vomero 17

Vomero 17 var en lättare, mer mångsidig träningssko. Version 18 går fullt ut på maxdämpning och ger upp en del fart för komfort.

Om du använde Vomero 17 för både lugna pass och lite tempo kommer 18 att kännas långsammare. Ett kvarvarande par 17 eller en rörligare träningssko tjänar den blandningen bättre.

Versionshistorik: Vomero 17 till Vomero 18

Mycket mer skum. Believe in the Run sätter hälen 6 mm högre än 17; Running Warehouse listar cirka 4 mm. Hur som helst går den in på territoriet för maxdämpning. (Believe in the Run, Running Warehouse)

ZoomX över ReactX. Cushlon-bottenlagret hos 17 ersätts av ReactX, med ZoomX nu överst. Nike säger att resultatet är 18 procent mjukare. (Nike, Believe in the Run)

En mer vadderad ovandel. Ett nytt konstruerat mesh med extra stoppning runt kanten och hälen, en tjock tunga och en omarbetad yttersula som släpper våffelmönstret längs hela skon från tidigare versioner. (RunRepeat, Believe in the Run)

Tyngre, mer specialiserad. Doctors of Running beskriver 17 som lätt och responsiv, och 18 som en tyngre vardagssko i premiumklass som följer trenden med hög stack. (Doctors of Running)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Vomero 18 inte gör.

Nike Vomero 18ASICS Gel-Nimbus 27ASICS Novablast 5Hoka Bondi 9Nike Pegasus 41
Välj den förDen här sidanLägre dropLättareLägre dropMindre dämpning
Drop10 mm8 mm8 mm5 mm10 mm
Stackhöjd häl46 mm43,5 mm41,5 mm43 mm37 mm
Vikt325 g306 g252 g297 g283 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer Nike Vomero 18 storleken?

De flesta tester säger ja. Doctors of Running, RunRepeat och Believe in the Run rapporterar alla en passform som följer storleken. Nike noterar att den är något liten eller smal för en del löpare och föreslår en halv storlek större för breda fötter eller mer tåutrymme. En bred version listas på Nikes sida.

Vad är stackhöjden och droppen på Vomero 18?

Nike anger 46 mm i hälen, 36 mm i framfoten och en drop på 10 mm. Running Warehouse och Doctors of Running anger 44 och 34 mm. RunRepeats labbsnitt mätte 13,9 mm, så den beter sig som en sko med hög drop: i vår katalog anger 201 av 234 neutrala landsvägsskor en lägre drop än 10 mm.

Vad är skillnaden mellan Vomero 18 och Vomero 17?

Vomero 18 är högre, tyngre och mer dämpad. Den lägger till ZoomX ovanpå en ny ReactX-bas, som ersätter Cushlon, och får flera millimeter stack. Vomero 17 var en mer mångsidig sko; 18 är en träningssko med maxdämpning för lugna pass och långpass.

Vomero 18 eller Pegasus 41?

Båda är neutrala Nike-träningsskor med hög drop. Vomero 18 har mycket mer skum och passar långa, lugna pass och löpare som vill ha maximal komfort. Pegasus 41 är lättare och lägre, med en tunnare framfot, och passar kortare lugna pass för hälisättare.

Är Vomero 18 bra för tyngre löpare?

Ingen recension vi kontrollerat testade den särskilt med tyngre löpare. Det som är känt: den har mycket skum, en stel plattform i labbtest och ett steg som testarna beskriver som stabilt för sin höjd. De egenskaperna passar ofta tyngre löpare i lugnt tempo, men passform och landning betyder mer än en etikett.

Hur slitstark är Nike Vomero 18?

Mellansulan och ovandelen håller bra: RunRepeat gav stoppningen i hälen ett sällsynt 5 av 5 och Doctors of Running fann skummet oförändrat efter 45 miles (cirka 72 km). Yttersulan är den svaga punkten, med frilagt skum i mellanfoten och tidigt klackslitage för löpare som är hårda mot gummi.

Källor

  1. Nike, Nike Vomero 18 Men's Road Running Shoes. Hämtad 9 okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Nike Vomero 18 Review. Hämtad 9 okt. 2026.
  3. RunRepeat, Nike Vomero 18 lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Nike Vomero 18 Review. Hämtad 9 okt. 2026.
  5. Running Warehouse, Nike Vomero 18 Men's Shoes. Hämtad 9 okt. 2026.
  6. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Hämtad 11 okt. 2026.
  7. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 12 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting