1. Kengät
  2. Mizuno
  3. Wave Inspire 22
Mizuno Wave Inspire 22, sivukuva

Mizuno Wave Inspire 22 -arvostelu

Mizunon pitkäaikainen ohjaava harjoituskenkä saa pehmeämmän typpitäytteisen vaahdon, enemmän vaimennusta päkiän alle ja matalamman dropin, säilyttäen Wave-levyn, joka tasapainottaa takajalkaa.

Drop
10 mm
Kannan korkeus
38,5 mm
Päkiä
28,5 mm
Paino
281 g
Tuki
Tukeva
Levy
Muu

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 9 lähdettä

Tuomiomme

Tasainen, kestävä, ei koskaan jännittävä.

Wave Inspire 22 on tukiharjoituskenkä, joka ohjaa levyllä ja leveällä kantaosalla kovan tukielementin sijaan, nyt pehmeämmällä Enerzy NXT -vaahdolla ja 10 mm:n ilmoitetulla dropilla. Se sopii juoksijoille, joiden jalka kallistuu lievästi sisäänpäin, myös kantapäälle alastuville, jotka juoksevat tasaisia rauhallisia kilometrejä ja arvostavat kestävyyttä ponnahduksen edelle.

Vahvuudet

  • Erittäin vakaa takajalka molemmissa laboratoriotesteissä
  • Ulkopohja tuskin kului RunRepeatin hankaustestissä
  • Pehmeämpi Enerzy NXT -vaahto ja enemmän päkiän vaimennusta kuin 21:ssä
  • Vastaa kokoa pituudeltaan useimmille testaajille
  • Ensimmäinen Inspire alle 10 oz, Doctors of Runningin mukaan

Heikkoudet

  • Vähän energian palautumista molemmissa laboratorioissa
  • Kantapään liukumista Doctors of Runningin testaajalle
  • Ohjaus arvioitu lievänä: ei tehty selvälle sisäänpäin kallistumiselle
  • Matala kärkitila korkeille varpaille RTINGSin mukaan

Kenelle sopii

  • Jalkasi kallistuu hieman sisäänpäin
  • Alastut kantapäälle
  • Haluat yhden parin moniin tasaisiin kilometreihin
  • Aiemmat Inspiret tuntuivat liian jyrkiltä

Kenen kannattaa ohittaa

  • Jalkasi kallistuu paljon sisäänpäin
  • Haluat puhtia nopeammille lenkeille
  • Kantapääsi on kapea tai liukuu helposti

Kenkäprofiili

Missä Wave Inspire 22 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Wave Inspire 21.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliWave Inspire 22Wave Inspire 21Muutos
Vaimennus5143+8
Keveys3120+11
Vakaus8585=
Drop8498−14
Reagoivuus206+14

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino281 g, painavampi kuin 69 % kengistä

Drop10 mm, korkeampi kuin 84 % kengistä

Kannan korkeus38,5 mm, korkeampi kuin 51 % kengistä

Päkiän korkeus28,5 mm, matalampi kuin 71 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 5 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Pehmeämpi kuin ennen, yhä ei pehmeä. Pehmeämpi Enerzy NXT -vaahto, RunRepeatin mittaama 30,8 AC; pehmeä joillekin testaajille, kova RTINGSille ja Doctors of Runningille.

Ohjaus levystä, ei tukielementistä. Wave-levy ja leveä kantaosa tasapainottavat takajalkaa; laboratoriot arvioivat sen erittäin vakaaksi, mutta itse ohjaus on lievä.

Riittävän pehmeä, ei koskaan joustava. Energian palautuminen lähellä 53 prosenttia RunRepeatin laboratoriossa, selvästi alle keskiarvon; joustava päkiä pitää sen pehmeänä, ei nopeana.

Pehmeämpi kuin ennen, yhä ei pehmeä. Välipohja on nyt koko pituuden typpitäytteistä Enerzy NXT:tä, ylimääräisellä kerroksella kantapäässä. RunRepeat mittasi vaahdon 30,8 AC, pehmeämpi kuin sen 35,5:n keskiarvo, ja havaitsi päkiän alla paljon paremman iskunvaimennuksen kuin Inspire 21:ssä.

Tuntuma vaihtelee testaajan mukaan. Find My Footwear ja The Running Well Store kuvaavat selvästi pehmeämmän, rehevän alastulon. RTINGS kutsuu alustaa kovaksi ja havaitsee päkiän vaimennuksen litistyvän painavammilla tai nopeammilla kuormilla, ja Doctors of Running tarvitsi usean mailin sisäänajon.

Ohjaus levystä, ei tukielementistä. Vakaus tulee Wave-levystä takajalan ja keskijalan alla ja leveästä kantaosasta, 96,2 mm leveä RunRepeatin mittauksessa. RTINGS kuvaa muovisen kiilan, joka kulkee takajalasta keskijalkaan, ja antaa vakaudelle 8,7 / 10.

Levy ohjaa nyt estämisen sijaan, minkä Find My Footwear ja The Running Well Store toivottavat tervetulleeksi. Kääntöpuoli, RunRepeatille ja Doctors of Runningille, on tuen pysyminen lievänä: sopii lievään sisäänpäin kallistumiseen, ei sille, mitä selvä kallistuminen voi vaatia.

Riittävän pehmeä, ei koskaan joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 52,7 prosenttia kantapäässä ja 52,8 prosenttia päkiässä, selvästi alle keskiarvon, ja RTINGS arvioi sen 3,7 / 10. Päkiän keinuvuus nousee nyt noin 1 cm korkeammalle RunRepeatin mukaan, mutta RTINGS havaitsi sen antavan vähän vierintää.

Päkiä pysyy melko joustavana: 13,2 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5 N. Doctors of Running tunsi kengän muuttuvan eloisammaksi muutaman lenkin jälkeen, vaikka ei koskaan nopeaksi.

Lue lisää

Pehmeämpi kuin ennen, yhä ei pehmeä. Välipohja on nyt koko pituuden typpitäytteistä Enerzy NXT:tä, ylimääräisellä kerroksella kantapäässä. RunRepeat mittasi vaahdon 30,8 AC, pehmeämpi kuin sen 35,5:n keskiarvo, ja havaitsi päkiän alla paljon paremman iskunvaimennuksen kuin Inspire 21:ssä.

Tuntuma vaihtelee testaajan mukaan. Find My Footwear ja The Running Well Store kuvaavat selvästi pehmeämmän, rehevän alastulon. RTINGS kutsuu alustaa kovaksi ja havaitsee päkiän vaimennuksen litistyvän painavammilla tai nopeammilla kuormilla, ja Doctors of Running tarvitsi usean mailin sisäänajon.

Ohjaus levystä, ei tukielementistä. Vakaus tulee Wave-levystä takajalan ja keskijalan alla ja leveästä kantaosasta, 96,2 mm leveä RunRepeatin mittauksessa. RTINGS kuvaa muovisen kiilan, joka kulkee takajalasta keskijalkaan, ja antaa vakaudelle 8,7 / 10.

Levy ohjaa nyt estämisen sijaan, minkä Find My Footwear ja The Running Well Store toivottavat tervetulleeksi. Kääntöpuoli, RunRepeatille ja Doctors of Runningille, on tuen pysyminen lievänä: sopii lievään sisäänpäin kallistumiseen, ei sille, mitä selvä kallistuminen voi vaatia.

Riittävän pehmeä, ei koskaan joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 52,7 prosenttia kantapäässä ja 52,8 prosenttia päkiässä, selvästi alle keskiarvon, ja RTINGS arvioi sen 3,7 / 10. Päkiän keinuvuus nousee nyt noin 1 cm korkeammalle RunRepeatin mukaan, mutta RTINGS havaitsi sen antavan vähän vierintää.

Päkiä pysyy melko joustavana: 13,2 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5 N. Doctors of Running tunsi kengän muuttuvan eloisammaksi muutaman lenkin jälkeen, vaikka ei koskaan nopeaksi.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
PeruskestävyyslenkitTehty siihenSen oma vauhti. RTINGS antaa päivittäiselle harjoittelulle parhaan arvosanansa, 7,1 / 10.RunRepeat, RTINGS
Palauttavat lenkitTehty siihenFind My Footwear ja The Running Well Store osoittavat sen molemmat palautuspäiville.Find My Footwear, The Running Well Store
Pitkät lenkitKelpaaVakaa väsymyksen kasvaessa, mutta RTINGS havaitsee päkiän suojan ohenevan pitkien lenkkien loppupuolella.RTINGS, Find My Footwear
KävelyKelpaaRunRepeat pitää siitä pitkillä kävelyillä; Doctors of Running suosii sitä seisomiseen kävelyn sijaan.Doctors of Running, RunRepeat
MaratonkilpailuKelpaaRTINGS antaa sille 6,4 / 10 maratonille: hallittu, mutta painava ja litteä.RTINGS
VauhtikestävyysEi siihenRunRepeat antaa sille 55 vauhtilenkeille. Pidä eloisampi pari nopeampia harjoituksia varten.RunRepeat

Lähde: RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, The Running Well Store, Doctors of Running

Mitä testit sanovat

Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Wave Inspire 22 on vakaa, kestävä ja vähän ponnahtava, kenkä tasaisille päivittäisille kilometreille. Mielipiteet jakautuvat pehmeydestä, kantaosan istuvuudesta ja siitä, kuinka paljon tukea se todella antaa.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
Doctors of RunningArvosteluVaihtelevaDoctors of Running antaa kokonaisarvosanaksi C+: lupaava uusi vaahto ja kevyempi rakenne, joita hillitsee kantapää, joka ei pysy paikallaan.
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 83 / 100: luotettava, kestävä askel eteenpäin sarjalle, vaikka ei koskaan eloisa.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS näkee erittäin vakaan tukiharjoituskengän viikoittaisille kilometreille, jota heikko energian palautuminen ja painava rakenne hillitsevät.
Find My FootwearArvosteluMyönteinenFind My Footwear antaa 9,5 / 10: lähempänä nykyaikaista peruskenkää sisäänrakennetulla tuella kuin klassista tukikenkää.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Erittäin vakaaRunRepeat arvioi sen vakauden 88 ja RTINGS 8,7 / 10, ja Doctors of Running piti takajalkaa vankkana.
  • Vähän energian palautumistaRunRepeat mittasi 52,8 prosenttia päkiässä, kun keskiarvo on 61,4 prosenttia, ja RTINGS antaa energian palautumiselle 3,7 / 10.
  • Tehty kestämäänRunRepeat mittasi hyvin vähän ulkopohjan kulumaa, ja Doctors of Running listaa korkean kestävyyden vahvuuksiensa joukkoon.
  • Vastaa kokoaRunRepeat, RTINGS ja Find My Footwear pitivät kaikki pituutta oikeana tavallisessa koossa.

Mielipiteet jakautuvat

  • Pehmeä vai kova?RunRepeat mittasi vaahdon 30,8 AC, keskiarvoa pehmeämpi, ja Find My Footwear sekä The Running Well Store kuvaavat pehmeitä alastuloja. RTINGS kutsuu välipohjaa kovaksi, ja Doctors of Running tarvitsi useita mailia, ennen kuin se löystyi.
  • Kuinka paljon tukea?RTINGS kuvaa jäykkää, maksimaalista tukea ja pitää sitä vakaampana kuin Adrenaline GTS 25. RunRepeat rajoittaa sen lievään sisäänpäin kallistumiseen, ja Doctors of Running arvioi vakauden erittäin lievänä.
  • Kantaosan istuvuusDoctors of Running ei saanut kantapäätä pysymään paikallaan ja antoi istuvuudelle C:n. RTINGS, RunRepeat ja Find My Footwear eivät raportoi tällaista ongelmaa.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Erittäin vakaa. RunRepeat arvioi sen vakauden 88 ja RTINGS 8,7 / 10, ja Doctors of Running piti takajalkaa vankkana. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Vähän energian palautumista. RunRepeat mittasi 52,8 prosenttia päkiässä, kun keskiarvo on 61,4 prosenttia, ja RTINGS antaa energian palautumiselle 3,7 / 10. (RunRepeat, RTINGS)

Tehty kestämään. RunRepeat mittasi hyvin vähän ulkopohjan kulumaa, ja Doctors of Running listaa korkean kestävyyden vahvuuksiensa joukkoon. (Doctors of Running, RunRepeat)

Vastaa kokoa. RunRepeat, RTINGS ja Find My Footwear pitivät kaikki pituutta oikeana tavallisessa koossa. (RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear)

Pehmeä vai kova?. RunRepeat mittasi vaahdon 30,8 AC, keskiarvoa pehmeämpi, ja Find My Footwear sekä The Running Well Store kuvaavat pehmeitä alastuloja. RTINGS kutsuu välipohjaa kovaksi, ja Doctors of Running tarvitsi useita mailia, ennen kuin se löystyi. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, The Running Well Store)

Kuinka paljon tukea?. RTINGS kuvaa jäykkää, maksimaalista tukea ja pitää sitä vakaampana kuin Adrenaline GTS 25. RunRepeat rajoittaa sen lievään sisäänpäin kallistumiseen, ja Doctors of Running arvioi vakauden erittäin lievänä. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Kantaosan istuvuus. Doctors of Running ei saanut kantapäätä pysymään paikallaan ja antoi istuvuudelle C:n. RTINGS, RunRepeat ja Find My Footwear eivät raportoi tällaista ongelmaa. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear)

Miten se on rakennettu

Koko pituuden Enerzy NXT -vaahto ylimääräisellä kantaosan kerroksella, Wave-levy takajalan ja keskijalan alla, kierrätetty mesh-päällinen ja paksu X10-hiilikumi-ulkopohja.

Pehmeämpi Enerzy NXT -vaahto Wave-levyn päällä, leveä kantaosa ja 4,1 mm:n X10-hiilikumi-ulkopohja, joka tuskin kului RunRepeatin testissä.

38.528.51234567
#OsaMitta
1PäällinenEngineered mesh -verkkoHengittävyys 3 / 5
2Kieli6,0 mm
3KantaJäykkyys 4 / 5
4VälipohjaEnerzy NXTKovuus 30,8 AC
5LevyMizuno Wave -levy–
6Irtopohjallinen5,2 mm
7UlkopohjaX10-hiilikumi4,1 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 38,5 mm, päkiä 28,5 mm; mitattu: ulkopohja 4,1 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Mizuno, The Running Well Store.

  1. Päällinen. Uusi verkkopäällinen, yli 90 prosenttia kierrätettyä sisältöä tekstiilissä ja vuorissa Running Warehousen mukaan. RunRepeat arvioi hengittävyyden 3 / 5, hieman keskiarvon alle, ja Running Warehousen arvostelija piti sitä lämpimänä.

  2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin ja hyvin pehmustettu, 6,0 mm, lähellä RunRepeatin 5,8 mm:n keskiarvoa.

  3. Kanta. Jäykkä kantatuki, 4 / 5 RunRepeatin testissä. Doctors of Running piti kantapehmusteen vuoria liukkaana, osa heidän kantapään liukumisongelmaansa.

  4. Välipohja. Typpitäytteinen Enerzy NXT kulkee koko pituuden, Mizunon mukaan toisella Enerzy NXT -kerroksella ja kiilalla kantapäässä. RunRepeat mittasi 30,8 AC ja matalan vääntöjäykkyyden, 9,1 Nm, kun keskiarvo on 14,4 Nm.

  5. Levy. Muotoiltu levy jalkaholvin ja takajalan alla, valmistettu kasvipohjaisesta TPU-seoksesta The Running Well Soren mukaan. Doctors of Running kiittää sitä vankasta sisäreunan vakaudesta ja jäykästä taka- ja keskijalasta.

  6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja paksu, 5,2 mm, kun keskiarvo on 4,4 mm RunRepeatin mittauksessa.

  7. Ulkopohja. Kestävä hiilikumi peittää suuren iskun alueet. RunRepeat mittasi 4,1 mm kumia, kun keskiarvo on 3,1 mm, ja pitopisteet 0,55, noin 10 prosenttia paremmat kuin Inspire 21:llä.

Lue lisää

Koko pituuden Enerzy NXT -vaahto ylimääräisellä kantaosan kerroksella, Wave-levy takajalan ja keskijalan alla, kierrätetty mesh-päällinen ja paksu X10-hiilikumi-ulkopohja.

1. Päällinen. Uusi verkkopäällinen, yli 90 prosenttia kierrätettyä sisältöä tekstiilissä ja vuorissa Running Warehousen mukaan. RunRepeat arvioi hengittävyyden 3 / 5, hieman keskiarvon alle, ja Running Warehousen arvostelija piti sitä lämpimänä.

2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin ja hyvin pehmustettu, 6,0 mm, lähellä RunRepeatin 5,8 mm:n keskiarvoa.

3. Kanta. Jäykkä kantatuki, 4 / 5 RunRepeatin testissä. Doctors of Running piti kantapehmusteen vuoria liukkaana, osa heidän kantapään liukumisongelmaansa.

4. Välipohja. Typpitäytteinen Enerzy NXT kulkee koko pituuden, Mizunon mukaan toisella Enerzy NXT -kerroksella ja kiilalla kantapäässä. RunRepeat mittasi 30,8 AC ja matalan vääntöjäykkyyden, 9,1 Nm, kun keskiarvo on 14,4 Nm.

5. Levy. Muotoiltu levy jalkaholvin ja takajalan alla, valmistettu kasvipohjaisesta TPU-seoksesta The Running Well Soren mukaan. Doctors of Running kiittää sitä vankasta sisäreunan vakaudesta ja jäykästä taka- ja keskijalasta.

6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja paksu, 5,2 mm, kun keskiarvo on 4,4 mm RunRepeatin mittauksessa.

7. Ulkopohja. Kestävä hiilikumi peittää suuren iskun alueet. RunRepeat mittasi 4,1 mm kumia, kun keskiarvo on 3,1 mm, ja pitopisteet 0,55, noin 10 prosenttia paremmat kuin Inspire 21:llä.

Kestävyys. Suurten kilometrimäärien rakenne. Ulkopohja kului RunRepeatin hankaustestissä vain 0,5 mm, kun keskiarvo on 1,1 mm, ja Doctors of Running odottaa korkeaa kestävyyttä. Päällinen on heikompi kohta: RunRepeat antoi kärkitilan kestävyydelle 2 / 5 ja kantapään pehmusteelle 3 / 5.

Kestävyys. Suurten kilometrimäärien rakenne. Ulkopohja kului RunRepeatin hankaustestissä vain 0,5 mm, kun keskiarvo on 1,1 mm, ja Doctors of Running odottaa korkeaa kestävyyttä. Päällinen on heikompi kohta: RunRepeat antoi kärkitilan kestävyydelle 2 / 5 ja kantapään pehmusteelle 3 / 5.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Mizuno10
RunRepeat7,6
RTINGS8,1

Kantapohjan korkeus, mm

RunRepeat38,5
Running Warehouse37
RunRepeat36,6
RTINGS39,2

Päkiäpohjan korkeus, mm

RunRepeat28,5
Running Warehouse27
RunRepeat29

Paino (miesten), g

Mizuno293
Running Warehouse281
RunRepeat280
RTINGS281,4
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 10 mm Mizuno
  • 7,6 mm RunRepeat
  • 8,1 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 38,5 mm RunRepeat
  • 37 mm Running Warehouse
  • 36,6 mm RunRepeat
  • 39,2 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 28,5 mm RunRepeat
  • 27 mm Running Warehouse
  • 29 mm RunRepeat
Paino, US M9
  • 281 g Running Warehouse
  • 293 g Mizuno
  • 280 g RunRepeat
  • 281,4 g RTINGS
Tuki
  • Tukeva Mizuno
–
Levy
  • Muu Mizuno
–
Alusta
  • Maantie cat
–
Julkaisuvuosi
  • 2026 Doctors of Running
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Mizuno, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 30,8 AC RunRepeat
Energian palautuminen (kanta)
  • 52,7 % RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 9,1 Nm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 13,2 N RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 4 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,55 RunRepeat
TietoMitattu
Hengittävyys
  • 3 / 5 RunRepeat
Kärkitilan leveys
  • 72,7 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 27,7 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 4,1 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 5,2 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 6 mm RunRepeat

Koko ja istuvuus

Ota tavallinen kokosi; tarkista kantapään pito ja varpaiden korkeus ennen mitään muuta.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali ja leveä

Varvastila

Keskimääräinen leveys, kiistelty korkeus. RunRepeat mittasi 72,7 mm:n kärkitilan, lähellä keskiarvoa, ja 27,7 mm:n korkeuden. RTINGS arvioi varpaiden korkeuden matalaksi korkeille varpaille, kun taas Find My Footwear löysi hieman enemmän tilavuutta kuin useimmat kilpailijat.

RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear

Testaajien koko kokomuistiinpanot

RunRepeat, RTINGS ja Find My Footwear pitivät kaikki sitä kokoa vastaavana, ja RunRepeatin lukijat ovat samaa mieltä kokokyselyssään. RTINGS antaa pituudelle ja jalkaholvin leveydelle 10 / 10.

Kantaosa on avoin kysymys. Doctors of Running piti sitä leveänä ja matalana, liukkaalla kantapehmusteella, joka antoi kantapään nousta, ja sanoo koonmuutoksen ei korjaavan asiaa. Run and Become piti istuvuutta varmana mutta varoittaa sen ei välttämättä sopivan kapeille jaloille.

RunRepeat ja RTINGS listaavat leveän version vakioleveyden rinnalla, saatavilla vain joillakin markkinoilla; Running Warehouse näyttää vakio D -leveyden lukemallamme sivulla.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, Run and Become, Running Warehouse

Vs Wave Inspire 21

Pehmeämpi, matalamman dropin Inspire: uusi vaahto, enemmän päkiän vaimennusta ja isompi keinuvuus, samalla ohjausajatuksella.

Wave Inspire 22Wave Inspire 21
TukiTukevaTukeva
Drop10 mm12 mm
Kannan korkeus38,5 mm38 mm
Päkiä28,5 mm26 mm
Paino281 g292 g

Pidä Wave Inspire 21, jos pidit sen jyrkästä, kovemmasta ajosta: RunRepeat mittasi siitä 12,9 mm dropia ja osoittaa sen geometrian ystävät takaisin siihen. Doctors of Running mainitsee 21:n myös juoksijoille, joille 22 epäonnistuu istuvuustarkistuksessa.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Wave Inspire 21 - Wave Inspire 22

Drop 12:sta 10 mm:iin. Mizuno laski ilmoitettua dropia. RunRepeat mittasi vielä suuremman muutoksen, 21:n 12,9 mm:stä 7,6 mm:iin. (RunRepeat, Mizuno)

Enerzy NXT -vaahto. Typpitäytteinen Enerzy NXT korvaa edellisen Enerzyn ja tuntuu pehmeämmältä RunRepeatille ja Find My Footwearille. (Doctors of Running, RunRepeat, Find My Footwear)

Enemmän päkiän vaimennusta. RunRepeat mittasi 29,0 mm päkiän alla, kun 21:ssä 25,1 mm, iskunvaimennuksen noustessa 99:stä 115 SA:han, ja päkiän keinuvuus on noin 1 cm korkeampi. (RunRepeat)

Hieman kevyempi, parempi ote. Doctors of Running huomauttaa ensimmäisen Inspiren alle 10 oz, ja RunRepeat piti sitä noin 2 prosenttia kevyempänä kuin 21, noin 10 prosenttia tarttuvampanakin. 281 g:lla miesten US 9 -koossa se on 20. kevyin katalogimme 41 tukimaantiekengästä, jotka on punnittu tässä koossa. (Doctors of Running, RunRepeat, Strideprint)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Wave Inspire 22 ei tee.

Mizuno Wave Inspire 22Mizuno Wave Horizon 9Saucony Hurricane 26Brooks Adrenaline GTS 25Mizuno Wave Inspire 21
Valitse se, jos haluatTämä sivuVakaampiKevyempiSuurempi dropKiinteämpi
Drop10 mm8 mm6 mm10 mm12 mm
Kannan korkeus38,5 mm42 mm41 mm37 mm38 mm
Paino281 g309 g262 g301 g292 g
TukiTukevaTukevaTukevaTukevaTukeva
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Vastaako Mizuno Wave Inspire 22 kokoa?

Kyllä, pituudeltaan. RunRepeat, RTINGS ja Find My Footwear pitivät kaikki tavallista kokoa oikeana. Tarkista kantaosa: Doctors of Running piti sitä leveänä ja matalana, liukkaalla kantapehmusteella, joka antoi kantapään liukua, eikä koonmuutos korjannut asiaa. Kapeakantaisten juoksijoiden kannattaa kokeilla sitä ensin.

Wave Inspire 21 vai 22: kumman valitsen?

Valitse Wave Inspire 22 pehmeämmän Enerzy NXT -vaahdon, enemmän päkiän vaimennuksen ja 10 mm:n ilmoitetun dropin vuoksi 12 mm:n sijaan. Pidä Wave Inspire 21, jos pidit jyrkemmästä, kovemmasta ajosta: RunRepeat mittasi siitä 12,9 mm dropia, kun 22:ssa 7,6 mm.

Sopiiko Wave Inspire 22 lattajalalle tai ylipronaatioon?

Wave Inspire 22 on ohjaava kenkä juoksijoille, joiden jalka kallistuu sisäänpäin, ja arvostelijat sijoittavat sen parhaaksi lievälle kallistumiselle. RunRepeat rajoittaa sen lievään pronaatioon, ja Doctors of Running arvioi vakauden erittäin lievänä. Lattajalka ei aina tarkoita ylipronaatiota, joten tarkista ensin, miten jalkasi liikkuu. Kenkä ohjaa; se ei ole hoito.

Onko Wave Inspire 22 saatavilla leveänä?

Kyllä, joillakin markkinoilla. RunRepeat ja RTINGS listaavat leveän version vakioleveyden rinnalla, ja RTINGS ehdottaa sitä korkeatilavuisille jaloille, koska kärkitila on matala. Running Warehouse näytti vain vakio D -leveyden lukemallamme sivulla, joten saatavuus riippuu maasta ja jälleenmyyjästä.

Voiko Wave Inspire 22:lla juosta maratonin?

Voi, mutta se ei ole sen vahvuus. RTINGS antaa sille 6,4 / 10 maratonkilpailuun: vakaus kestää väsyessä, mutta kenkä on painava, palauttaa vähän energiaa ja sen päkiän suoja ohenee pitkien lenkkien loppupuolella. Se on järkevämpi harjoituskenkä valmistautumisjaksolle.

Sopiiko Wave Inspire 22 kävelyyn tai koko päivän seisomiseen?

Seisomiseen kyllä; kävelyyn mielipiteet eroavat. RunRepeat listaa pitkät kävelyt sen vahvuuksiin ja The Running Well Store osoittaa sen jaloillaan koko päivän oleville. Doctors of Running arvioi sen hyväksi seisomiseen mutta ei kävelyyn, osin kantaosan istuvuuden ja jäykän takajalan vuoksi.

Lähteet

  1. Doctors of Running, Mizuno Wave Inspire 22: Quick Evaluation (Bach Pham, January 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. RunRepeat, Mizuno Wave Inspire 22 lab review (Carlos Sánchez, April 2026). Katsottu 13.10.2026.
  3. RTINGS, Mizuno Wave Inspire 22 review (July 2026). Katsottu 13.10.2026.
  4. Find My Footwear, Mizuno Wave Inspire 22 review (Paul Freary, updated September 2026). Katsottu 13.10.2026.
  5. The Running Well Store, Mizuno Wave Inspire 22 review (Joey Holley, December 2025). Katsottu 13.10.2026.
  6. Run and Become, Mizuno Wave Inspire 22 review. Katsottu 13.10.2026.
  7. Running Warehouse, Mizuno Wave Inspire 22 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  8. Mizuno, Wave Inspire 22 (Mizuno Europe). Katsottu 13.10.2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  10. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi