1. Skor
  2. Saucony
  3. Ride 19
Saucony Ride 19, sidovy

Saucony Ride 19 test

Sauconys vardagssko blir högre, bredare och mjukare. Den är nu en lugnare, mer dämpad sko, och lite mindre av en allroundsko.

Drop
8 mm
Stackhöjd häl
38 mm
Framfot
30 mm
Vikt
255 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 12 okt. 2026 · 7 källor

Vår bedömning

Mer dämpning, mindre fart.

Ride 19 är en neutral vardagssko med mer dämpning, en bredare bas och en tydligare rocker än Ride 18. Den passar löpare som tillbringar det mesta av veckan i avslappnat, jämnt tempo och vill ha en stabil, slitstark sko mer än en kvick.

Styrkor

  • Bredare, stabilare plattform än Ride 18
  • Hög uppmätt energiretur för en vardagssko
  • Mycket lågt slitage på yttersulan i labbet, slitstark på vägen
  • Säker häl och vadderad tunga, inget snörtryck
  • Erbjuds i en bred version (2E)

Svagheter

  • Tyngre än Ride 18 på labbets våg: 9,8 oz mot 9,0 oz
  • Mindre livlig i snabbare tempon än föregående version
  • Låg volym över mellanfoten och framfoten
  • Angivna stackhöjder skiljer sig mellan källor

Vem den passar

  • Din vecka är mest lugn löpning
  • Du vill ha neutral, men stadig
  • Du landar på hälen eller mellanfoten i avslappnat tempo
  • Du går igenom skor snabbt

Vem som bör välja något annat

  • Du vill ha en sko även för pass
  • Varje gram räknas för dig
  • Din fot rullar in markant
  • Du har hög vrist

Skoprofil

Var Ride 19 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Ride 18.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelRide 19Ride 18Förändring
Dämpning4318+25
Lätthet6056+4
Stabilitet3030=
Drop4545=
Respons66=

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt255 g, lättare än 59 % av skorna

Drop8 mm, högre än 45 % av skorna

Stackhöjd häl38 mm, lägre än 49 % av skorna

Stackhöjd framfot30 mm, lägre än 56 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Mjukare och högre, fortfarande balanserad. Omformulerat PWRRUN+ är mjukare och högre än på Ride 18 utan att bli sladdigt: varken för mjukt eller instabilt, sade en testare.

Neutral, med ett brett fotavtryck. Ingen stödkil eller skena: stabiliteten kommer från en bas som är mycket bredare än genomsnittet i hälen och framfoten. Förlåtande, men fortfarande neutral.

Studsiga siffror, avslappnad karaktär. Hög energiretur i labbet, men rockern och den extra vikten känns mjuka snarare än kvicka. Testarna skiljer sig åt om att öka tempot.

Mjukare och högre, fortfarande balanserad. Saucony omformulerade sitt PWRRUN+-skum och lade till mer av det. Doctors of Running finner det mjukare än tidigare Ride, och RunRepeats labb mätte stackhöjden i hälen till nära 39 mm, långt över de 35 mm de mätte på Ride 18.

Den blir inte sladdig. RunRepeats durometermätning ligger nära genomsnittet, och en testare hos Believe in the Run sammanfattade den som varken för mjuk eller instabil.

Neutral, med ett brett fotavtryck. Det finns ingen stödkil eller styrskena. Stabiliteten kommer från geometri: RunRepeat mätte en bas cirka 10 mm bredare än genomsnittet i hälen och 12 mm bredare i framfoten. Doctors of Running ger den A- för stabilitet.

Det gör den förlåtande för en något ojämn landning. Den är fortfarande en neutral sko, inte en stödsko.

Studsiga siffror, avslappnad karaktär. RunRepeat mätte hög energiretur i häl och framfot för en vardagssko. På vägen får rockern och den extra vikten den att kännas mjuk snarare än kvick.

Testarna är överens om att den trivs i jämna pass. Hur väl den ökar tempot är där de skiljer sig.

Läs mer

Mjukare och högre, fortfarande balanserad. Saucony omformulerade sitt PWRRUN+-skum och lade till mer av det. Doctors of Running finner det mjukare än tidigare Ride, och RunRepeats labb mätte stackhöjden i hälen till nära 39 mm, långt över de 35 mm de mätte på Ride 18.

Den blir inte sladdig. RunRepeats durometermätning ligger nära genomsnittet, och en testare hos Believe in the Run sammanfattade den som varken för mjuk eller instabil.

Neutral, med ett brett fotavtryck. Det finns ingen stödkil eller styrskena. Stabiliteten kommer från geometri: RunRepeat mätte en bas cirka 10 mm bredare än genomsnittet i hälen och 12 mm bredare i framfoten. Doctors of Running ger den A- för stabilitet.

Det gör den förlåtande för en något ojämn landning. Den är fortfarande en neutral sko, inte en stödsko.

Studsiga siffror, avslappnad karaktär. RunRepeat mätte hög energiretur i häl och framfot för en vardagssko. På vägen får rockern och den extra vikten den att kännas mjuk snarare än kvick.

Testarna är överens om att den trivs i jämna pass. Hur väl den ökar tempot är där de skiljer sig.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detDess naturliga läge: mjuk, stabil och lugn under foten.Doctors of Running, Runnea
LångpassGjord för detDet extra skummet och den breda basen håller över distans; Runnea nämner långa, lugna pass som dess bästa användning.Runnea
ÅterhämtningspassGjord för detDämpad och odemanderande, en bra match för dagen efter ett hårt pass.Doctors of Running
Tävling, maratonFungerarBra för mängden inför maraton. På tävlingsdagen vill de flesta löpare ha något lättare.RunRepeat, Runnea
TempopassFungerarTestare hos Believe in the Run fann att den klarar tempoinsatser; Doctors of Running och Runnea är mindre övertygade.Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea
IntervallerInte för detFör tung och för lugn för korta, snabba intervaller.RunRepeat, Runnea

Källa: Doctors of Running, Runnea, RunRepeat, Believe in the Run

Vad testerna säger

Testarna är överens om att Ride 19 är högre, bredare och stadigare än förut, och en stark vardagssko. De går isär om hur mycket fart den behöll.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadDoctors of Running njuter av den plyschiga komforten för lugna pass, med betyg från B plus till A minus, men saknar mångsidigheten i snabbare tempon.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 88 av 100, i deras Superb-band, och finner en pålitlig passform med en ganska generös volym i tåboxen.
Believe in the RunRecensionPositivBelieve in the Run placerar den i A-nivå som en pålitlig arbetshäst som tyst samlar kilometer av alla slag.
RunneaRecensionPositivRunnea rekommenderar den som en pålitlig vardagssko och berömmer den förlåtande mellansulan och den säkra hälen, med begränsad responsivitet för snabbare löpning.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 9 okt. 2026.

De är eniga

  • En större, stabilare plattformRunRepeat mätte en högre stack och en bas långt bredare än genomsnittet; Doctors of Running beskriver mycket mer utsvängning av sulan och en bredare plattform än Ride 18.
  • En mycket bra vardagsskoDoctors of Running, Believe in the Run och Runnea beskriver den alla som en pålitlig sko för daglig mängd, och RunRepeat rekommenderar den som en gedigen vardagssko.
  • Byggd för att hållaRunRepeat registrerade lågt slitage på yttersulan i nötningstestet och Runnea rapporterar stark hållbarhet efter mer än 300 km.

De går isär

  • Hur livlig den kännsTestare hos Believe in the Run fann den responsiv nog för tempoarbete. Doctors of Running säger att den tappat Ride 18:s mångsidighet i fart, och Runnea finner den bristfällig i snabba tempon.
  • Utrymme framDoctors of Running beskriver en något bred framfot med låg volym ovanpå; en testare hos Believe in the Run kallar tåboxen rymlig.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

En större, stabilare plattform. RunRepeat mätte en högre stack och en bas långt bredare än genomsnittet; Doctors of Running beskriver mycket mer utsvängning av sulan och en bredare plattform än Ride 18. (Doctors of Running, RunRepeat)

En mycket bra vardagssko. Doctors of Running, Believe in the Run och Runnea beskriver den alla som en pålitlig sko för daglig mängd, och RunRepeat rekommenderar den som en gedigen vardagssko. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Runnea)

Byggd för att hålla. RunRepeat registrerade lågt slitage på yttersulan i nötningstestet och Runnea rapporterar stark hållbarhet efter mer än 300 km. (RunRepeat, Runnea)

Hur livlig den känns. Testare hos Believe in the Run fann den responsiv nog för tempoarbete. Doctors of Running säger att den tappat Ride 18:s mångsidighet i fart, och Runnea finner den bristfällig i snabba tempon. (Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea)

Utrymme fram. Doctors of Running beskriver en något bred framfot med låg volym ovanpå; en testare hos Believe in the Run kallar tåboxen rymlig. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Så är den byggd

Ett block av omformulerat PWRRUN+-skum utan platta, under en ovandel i konstruerat mesh, med gummit koncentrerat där framfoten slits.

Ett block av omformulerat PWRRUN+-skum utan platta, under en ovandel i konstruerat mesh av återvunnet material, med gummit koncentrerat där framfoten slits.

3830123456
#DelMått
1OvandelKonstruerat meshAndningsförmåga 74 BR
2Plös7,3 mm
3HälStyvhet 5 / 5
4MellansulaPWRRUN+37,1 AC
5Innersula6,5 mm
6YttersulaXT-900-gummi3,5 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 38 mm häl, 30 mm framfot; uppmätt: 3,5 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, Fleet Feet, RunRepeat, Believe in the Run, Runnea. BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

  1. Ovandel. Ett nytt konstruerat mesh av återvunnet material, byggt för att sträcka sig runt olika fotformer samtidigt som det förblir andningsbart. RunRepeat listar dess andningsförmåga bland skons styrkor, och Saucony bytte Ride 18:s snörösen mot klassiska stansade öljetter.

  2. Plös. En tunga med delvis sidoinsatser, fäst på båda sidor, med mer stoppning än genomsnittet i RunRepeats labb. Doctors of Running hade inget snörtryck och ett bra grepp om foten.

  3. Häl. En styv hälkappa, bedömd till 5 av 5 i RunRepeats labb, i en hälkant med extra dämpning och ett texturerat foder som hjälper mot glapp.

  4. Mellansula. En omformulerad mellansula i PWRRUN+, ett skum av eTPU i pärlor, i ett enda block trots den tvåfärgade lackeringen. Plattformens häl växte från 91,9 mm i bredd på Ride 18 till 100,7 mm, med en aggressiv avfasning i hälen och en sen rocker i framfoten. Det tillagda materialet gjorde den också 73 % styvare i RunRepeats böjtest.

  5. Innersula. En löstagbar innersula, 6,5 mm tjock, gjord av ett lättare och mjukare material än PWRRUN+-innersulorna i tidigare Saucony-modeller.

  6. Yttersula. En omarbetad yttersula i XT-900-gummi, tjockare än genomsnittet, med mer täckning under framfoten och mindre vid mellanfoten och hälen för att spara vikt. Nya böjspår jämnar ut övergången, och RunRepeats testare kände sig säkra på torr asfalt och blöt betong.

Läs mer

Ett block av omformulerat PWRRUN+-skum utan platta, under en ovandel i konstruerat mesh, med gummit koncentrerat där framfoten slits.

1. Ovandel. Ett nytt konstruerat mesh av återvunnet material, byggt för att sträcka sig runt olika fotformer samtidigt som det förblir andningsbart. RunRepeat listar dess andningsförmåga bland skons styrkor, och Saucony bytte Ride 18:s snörösen mot klassiska stansade öljetter.

2. Plös. En tunga med delvis sidoinsatser, fäst på båda sidor, med mer stoppning än genomsnittet i RunRepeats labb. Doctors of Running hade inget snörtryck och ett bra grepp om foten.

3. Häl. En styv hälkappa, bedömd till 5 av 5 i RunRepeats labb, i en hälkant med extra dämpning och ett texturerat foder som hjälper mot glapp.

4. Mellansula. En omformulerad mellansula i PWRRUN+, ett skum av eTPU i pärlor, i ett enda block trots den tvåfärgade lackeringen. Plattformens häl växte från 91,9 mm i bredd på Ride 18 till 100,7 mm, med en aggressiv avfasning i hälen och en sen rocker i framfoten. Det tillagda materialet gjorde den också 73 % styvare i RunRepeats böjtest.

5. Innersula. En löstagbar innersula, 6,5 mm tjock, gjord av ett lättare och mjukare material än PWRRUN+-innersulorna i tidigare Saucony-modeller.

6. Yttersula. En omarbetad yttersula i XT-900-gummi, tjockare än genomsnittet, med mer täckning under framfoten och mindre vid mellanfoten och hälen för att spara vikt. Nya böjspår jämnar ut övergången, och RunRepeats testare kände sig säkra på torr asfalt och blöt betong.

Hållbarhet. RunRepeats nötningstest lämnade bara 0,6 mm slitage på yttersulan, ungefär hälften av genomsnittet, och stoppningen i hälen fick 4 av 5. Runnea rapporterar hög hållbarhet efter mer än 300 km.

Hållbarhet. RunRepeats nötningstest lämnade bara 0,6 mm slitage på yttersulan, ungefär hälften av genomsnittet, och stoppningen i hälen fick 4 av 5. Runnea rapporterar hög hållbarhet efter mer än 300 km.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Stackhöjd i hälen, mm

Fleet Feet36
Doctors of Running38
Believe in the Run38
RunRepeat38,7

Stackhöjd i framfoten, mm

Fleet Feet28
Doctors of Running30
Believe in the Run30
RunRepeat30,2

Drop, mm

RunRepeat8
RunRepeat8,5

Vikt (herr), g

RunRepeat255
RunRepeat278
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 8 mm saucony.com
  • 8,5 mm RunRepeat
Stackhöjd häl
  • 38 mm Doctors of Running
  • 36 mm Fleet Feet
  • 38,7 mm RunRepeat
Stackhöjd framfot
  • 30 mm Doctors of Running
  • 28 mm Fleet Feet
  • 30,2 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 255 g Doctors of Running
  • 278 g RunRepeat
Stöd
  • Neutral saucony.com
–
Platta
  • Ingen Doctors of Running
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2026 saucony.com
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Fleet Feet, Doctors of Running, Believe in the Run, RunRepeat.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 37,1 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 66,7 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 13,5 Nm RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 5 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,52 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 74 BR RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 72,8 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 28,8 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 3,5 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 6,5 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 7,3 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 19,1 N RunRepeat

BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; titta på den breda versionen om din framfot är bred eller din vrist hög.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard och bred

Utrymme för tårna

Tåutrymmet är generöst, med ett förbehåll. RunRepeat kallar tåboxens volym ganska generös och Believe in the Run rymlig, medan Doctors of Running finner en något bred framfot men låg volym under tungan.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running och RunRepeat kallar den normal för storleken, och RunRepeats läsaromröstning håller med. Runnea fann passformen bekväm från första passet, med en säker häl.

Doctors of Running beskriver en normal häl och mellanfot, en något bred framfot och låg volym ovanpå. Om toppen känns trång är innersulan löstagbar och ovanligt tjock i RunRepeats labb, så en tunnare frigör lite utrymme. Testarna hos Believe in the Run var delade: en fann tåboxen rymlig, en annan fick ett par som var en halv storlek för stort.

Fleet Feet listar normal (D) och bred (2E) för herr. RunRepeat nämner också en smal version, så tillgången beror på marknaden.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet, Runnea

Mot Ride 18

En större uppdatering än numret antyder: mer skum, en mycket bredare bas och mer rocker, med mer vikt att bära.

Ride 19Ride 18
StödNeutralNeutral
Drop8 mm8 mm
Stackhöjd häl38 mm35 mm
Framfot30 mm27 mm
Vikt255 g259 g

Behåll Ride 18 om du använde den som din enda sko för allt, inklusive snabbare pass, eller om du föredrar en känsla närmare marken. Byt till 19 om det mesta av din löpning är lugn och du vill ha mer dämpning och en stadigare bas.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: Ride 18 till Ride 19

Omformulerat PWRRUN+-skum. Fleet Feet beskriver en lättare, mer responsiv version av skummet, och det finns mer av det under foten. (Fleet Feet)

Högre stack. RunRepeat mätte hälen till 38,7 mm mot 35,0 mm på Ride 18. (RunRepeat)

Bredare bas, starkare rocker. Doctors of Running pekar på mycket mer utsvängning av sulan, en bredare plattform och en tydligare rocker. (Doctors of Running)

Ny ovandel och yttersula. Ett nytt konstruerat mesh, mer stoppning i hälen och tillagt grepp i framfoten på yttersulan. (Believe in the Run, Fleet Feet)

Tyngre i labbet. RunRepeat vägde den till 278 g (9,8 oz) mot 255 g (9,0 oz) för Ride 18. (RunRepeat)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Ride 19 inte gör.

Saucony Ride 19Saucony Triumph 24Hoka Mach 7Adidas Supernova Rise 2Saucony Guide 19
Välj den förDen här sidanMer dämpningLättareLättareStabilare
Drop8 mm10 mm5 mm10 mm6 mm
Stackhöjd häl38 mm43 mm37 mm–37 mm
Vikt255 g250 g241 g262 g258 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralStabilitet
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Ride 18 eller Ride 19: vilken ska jag välja?

Ride 19 har mer skum, en bredare bas och mer rocker, så den är mjukare och stadigare men tyngre, med 278 g (9,8 oz) mot 255 g (9,0 oz) i RunRepeats labb. Välj den för avslappnad mängd. Stanna kvar vid Ride 18 om du vill ha en sko som också klarar snabbare pass.

Följer Saucony Ride 19 storleken?

Ja för de flesta löpare. Doctors of Running, RunRepeat och Runnea rapporterar en passform som följer storleken. Framfoten är något bred men låg i volym, så löpare med hög vrist bör prova den breda versionen, snörningen eller en tunnare innersula innan de går upp en storlek.

Finns Saucony Ride 19 i bred modell?

Ja. Fleet Feet listar herrversionen av Ride 19 i normal (D) och bred (2E), och RunRepeat listar också ett smalt alternativ. Vilka bredder du hittar beror på landet, så kontrollera bredden innan du väljer storlek.

Vad är stackhöjden och droppen på Ride 19?

Alla källor anger en drop på 8 mm. Angivna stackhöjder skiljer sig: Doctors of Running och Believe in the Run anger 38 mm i hälen och 30 mm i framfoten, Fleet Feet 36 mm och 28 mm. RunRepeats labb mätte 38,7 mm och 30,2 mm.

Ride 19 eller Triumph 24?

Triumph 24 har en högre stack och Sauconys nya incrediLUX-skum, så den är mjukare och studsigare för långa, lugna pass, med en snävare framfot. Ride 19 är lägre, stadigare och mer mångsidig som vardagssko. Välj Triumph för komfort på långa dagar, Ride för daglig mängd.

Är Ride 19 bra för maratonträning?

För mängden, ja. Runnea rekommenderar den för långa, lugna pass och basträning, och den mättes som mycket slitstark i RunRepeats labb. För långpass i maratontempo eller för tävlingsdagen känns en lättare sko kvickare.

Källor

  1. Doctors of Running, Saucony Ride 19 Review (David Salas, March 2026). Hämtad 9 okt. 2026.
  2. RunRepeat, Saucony Ride 19 lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
  3. Believe in the Run, Saucony Ride 19 Review (January 2026). Hämtad 9 okt. 2026.
  4. Fleet Feet, Men’s Saucony Ride 19. Hämtad 9 okt. 2026.
  5. Runnea, Saucony Ride 19. Hämtad 9 okt. 2026.
  6. RunRepeat, Saucony Triumph 24 lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
  7. saucony.com · Drop, Stöd och Lanseringsår, uppgivet
  8. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 12 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting