
ASICS Megablast -arvostelu
ASICSin Blast-perheen huippu: korkea kappale FF Turbo Squared -vaahtoa, ei levyä, ja paino, jota useimmat testaajat pitävät vaikeasti uskottavana näin suurelle vaimennukselle.
- Drop
- 8 mm
- Kannan korkeus
- 45 mm
- Päkiä
- 37 mm
- Paino
- 230 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Iso ponnahdus, kevyt jalassa, napakka edestä.
Megablastissa 45 mm:n kantaosa yhdistyy hoikan harjoituskengän painoon ja joihinkin RunRepeatin mittaamiin korkeimpiin energian palautumisiin. Se sopii neutraaleille juoksijoille, jotka haluavat yhden kengän pitkille lenkeille, vauhtilenkeille ja maratonpäivään. Matala, hieman kapeneva kärkitila ja vakauskiista ovat kompromisseja.
Vahvuudet
- Erittäin suuri energian palautuminen: 73,0 prosenttia kantapäässä RunRepeatin laboratoriossa
- Kevyt korkeuteensa nähden: noin 224 g ilmoitettu miesten US 9 -koossa, 218 g RunRepeatin vaa’alla
- Monipuolinen rauhallisista kilometreistä maratonvauhtiin, jokaisen lukemamme testin mukaan
- Erinomainen ote: 0,96 RunRepeatin pitotestissä
- Ulkopohja, joka tuskin kuluu: 0,9 mm kulunut RunRepeatin hankaustestissä
Heikkoudet
- Matala kärkitila: 24,2 mm korkea RunRepeatin laboratoriossa, ja matala Believe in the Runille
- Vain yksi leveys
- Korkea ja riittävän pehmeä tuntuakseen epävakaalta hitailla vauhdeilla RTINGSin mukaan
- Päällinen kului nopeasti kärjestä RunRepeatin kestävyystestissä
Kenelle sopii
- Haluat yhden kengän moniin vauhteihin
- Pidät superkengän vaahdosta ilman levyä
- Superblast on mielestäsi painava tai litteä
- Jalkasi ovat keskimääräiset tai hoikat
Kenen kannattaa ohittaa
- Jalkasi kallistuu sisäänpäin ja haluat apua
- Jalkasi ovat leveät tai varpaasi korkeat
- Juokset enimmäkseen hitaasti ja haluat rauhaa
Kenkäprofiili
Missä Megablast sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Superblast 2.
| Akseli | Megablast | Superblast 2 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 90 | 90 | = |
| Keveys | 78 | 65 | +13 |
| Vakaus | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Reagoivuus | 40 | 20 | +20 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino230 g, kevyempi kuin 75 % kengistä
Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä
Kannan korkeus45 mm, korkeampi kuin 90 % kengistä
Päkiän korkeus37 mm, korkeampi kuin 86 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 5 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Syvä, pehmeä ja suojaava. 45 mm:n kantaosa pehmeää FF Turbo Squared -vaahtoa: 30,8 AC ja 160 SA kantapään iskunvaimennusta RunRepeatin laboratoriossa.
Neutraali, ja kiista on todellinen. Ei tukijärjestelmää: leveä, jäykkä pohja tasapainottaa sitä joillekin testaajille, kun taas RTINGS ja Runpack pitivät sitä horjuvana hitailla vauhdeilla ja mutkissa.
Ponnahtelevin Blast. Energian palautuminen 73,0 prosenttia kantapäässä ja 73,8 päkiässä RunRepeatin laboratoriossa, jäykällä, keinuvalla päkiällä ja ilman levyä.
Syvä, pehmeä ja suojaava. Koko välipohja on FF Turbo Squared, A-TPU:lle rakennettu vaahto. Doctors of Running listaa 45 mm kantapäässä ja 37 mm päkiässä, ja RunRepeat mittasi 45,1 mm ja 35,2 mm. Vain 14 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RunRepeat mittasi AC-asteikolla 30,8, keskiarvoa pehmeämpi, ja kantapään iskunvaimennukseksi 160 SA, kun keskiarvo on 131. RTINGS arvioi vaimennuksen 9,3 / 10 ja havaitsee sen kestävän pitkiä matkoja.
Neutraali, ja kiista on todellinen. Tukijärjestelmää ei ole. Vakaus tulee leveästä alustasta, 117,9 mm päkiässä ja 95,4 mm kantapäässä RunRepeatin mittauksissa, ja erittäin jäykästä pohjasta, 20,7 Nm vääntötestissä.
Se riittää Believe in the Runille, joka piti sitä yllättävän vakaana korkeuteensa nähden. RTINGS antaa vakaudelle 6,7 ja piti pehmeää alustaa horjuvana rauhallisilla vauhdeilla, ja Runpack tunsi sen mutkissa. Jos jalkasi kallistuu sisäänpäin, katso muualta.
Ponnahtelevin Blast. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 73,0 prosenttia kantapäässä ja 73,8 prosenttia päkiässä, selvästi yli 61,4 prosentin keskiarvon. RTINGS antaa energian palautumiselle 8,3 / 10.
Levyä ei ole, mutta päkiä on jäykkä: 18,8 N RunRepeatin taivutustestissä. Doctors of Running kiittää korkeaa päkiää ja paksua ulkopohjaa tuosta napakkuudesta, pehmeästi vierivällä keinuvuudella. Noin 230 g ilmoitettuna se on 42. kevyin 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu miesten US 9 -koossa katalogissamme.
Lue lisää
Syvä, pehmeä ja suojaava. Koko välipohja on FF Turbo Squared, A-TPU:lle rakennettu vaahto. Doctors of Running listaa 45 mm kantapäässä ja 37 mm päkiässä, ja RunRepeat mittasi 45,1 mm ja 35,2 mm. Vain 14 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RunRepeat mittasi AC-asteikolla 30,8, keskiarvoa pehmeämpi, ja kantapään iskunvaimennukseksi 160 SA, kun keskiarvo on 131. RTINGS arvioi vaimennuksen 9,3 / 10 ja havaitsee sen kestävän pitkiä matkoja.
Neutraali, ja kiista on todellinen. Tukijärjestelmää ei ole. Vakaus tulee leveästä alustasta, 117,9 mm päkiässä ja 95,4 mm kantapäässä RunRepeatin mittauksissa, ja erittäin jäykästä pohjasta, 20,7 Nm vääntötestissä.
Se riittää Believe in the Runille, joka piti sitä yllättävän vakaana korkeuteensa nähden. RTINGS antaa vakaudelle 6,7 ja piti pehmeää alustaa horjuvana rauhallisilla vauhdeilla, ja Runpack tunsi sen mutkissa. Jos jalkasi kallistuu sisäänpäin, katso muualta.
Ponnahtelevin Blast. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 73,0 prosenttia kantapäässä ja 73,8 prosenttia päkiässä, selvästi yli 61,4 prosentin keskiarvon. RTINGS antaa energian palautumiselle 8,3 / 10.
Levyä ei ole, mutta päkiä on jäykkä: 18,8 N RunRepeatin taivutustestissä. Doctors of Running kiittää korkeaa päkiää ja paksua ulkopohjaa tuosta napakkuudesta, pehmeästi vierivällä keinuvuudella. Noin 230 g ilmoitettuna se on 42. kevyin 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu miesten US 9 -koossa katalogissamme.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Pitkät lenkit | Tehty siihen | Sen paras käyttö useimmille testaajille: vaimennus, joka kestää, ja ponnahdus, joka pitää liikkeessä. | Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse |
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | Eloisa kynnys- ja vauhtilenkeillä, RunRepeat antoi vauhtikestävyydelle 95. | Doctors of Running, RunRepeat, Runpack |
| Maratonkilpailu | Tehty siihen | RTINGS antaa sille 8,1 maratonkilpailuun; Doctors of Running ehdottaa sitä harrastajamaratoonareille. | Doctors of Running, RTINGS |
| Puolimaratonkilpailu | Tehty siihen | Doctors of Running listaa puolimaratonin kilpailun sen käyttötarkoitusten joukkoon. | Doctors of Running |
| Peruskestävyyslenkit | Kelpaa | Hauska ja reipas Doctors of Runningille, mutta RTINGS piti sitä vähemmän tukevana hitailla vauhdeilla. | Doctors of Running, RTINGS |
| Intervallit | Kelpaa | Runpack käytti sitä lyhyisiin toistoihin; Doctors of Running pitää sitä vähemmän sopivana nopeaan ratatyöhön. | Doctors of Running, Runpack |
| Kävely | Ei siihen | Doctors of Running ei suosittele sitä kävelyyn tai seisomiseen. | Doctors of Running |
Lähde: Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat, Runpack
Mitä testit sanovat
Testit ovat yhtä mieltä kengästä, joka on kevyt pohjaansa nähden, erittäin ponnahteleva ja monipuolinen. Mielipiteet eroavat vakaudesta ja mitoituksesta, ja lähes kaikki huomauttavat kengän matalasta etuosasta.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Doctors of Running antaa suorituskyvystä A molemmilta testaajilta ja kutsuu sitä yhdeksi ASICSin hauskimmista harjoituskengistä, istuvuus ja vakaus heikkoina kohtina. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 95 / 100, huippuyleiskenkä päivittäisille lenkeille, vauhtilenkeille ja kisaamiseen. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Myönteinen | RTINGS antaa 8,1 / 10: eloisa, runsaasti vaimennettu yleiskenkä, jota horjuva tuntuma hitailla vauhdeilla hillitsee. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Myönteinen | Believe in the Run sijoittaa sen A-luokkaansa, suorituskyvystä S ja hinta-laadusta B. | Lue |
| Runpack | Arvostelu | Myönteinen | Runpack antaa mukavuudelle 9 ja vaimennukselle 10 / 10, mutta vakaudelle vain 7 ja hinta-laadulle 6. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Kevyt vaimennukseen nähdenRunRepeat punnitsi 218 g ja RTINGS 229,9 g miesten US 9 -koossa, alle useimpien maksimivaimennettujen harjoituskenkien. Believe in the Run ja Running Warehouse kutsuvat sitä kevyeksi siihen nähden, mitä se tarjoaa.
- Eloisa, ponnahteleva ajoRunRepeat mittasi kantapään energian palautumiseksi 73,0 prosenttia, ja jokainen testi kuvaa reagoivaa, hauskaa ajoa useimmilla vauhdeilla.
- Napakka tai matala kärkitilaDoctors of Running kuvaa kapenevaa, matalatilavuista päkiää, Believe in the Run matalaa kärkitilaa, ja RunRepeat mittasi korkeudeksi 24,2 mm, kun keskiarvo on 27,0 mm.
- Neutraali kenkäDoctors of Running, Running Warehouse ja Fleet Feet luokittelevat sen kaikki neutraaliksi, ilman lisätukea.
Mielipiteet jakautuvat
- Kuinka vakaa se on?Believe in the Run piti sitä yllättävän vakaana korkeuteensa nähden, ja yksi Doctors of Runningin testaaja näki lievää ohjausta leveästä pohjasta. RTINGS antaa vakaudelle 6,7 ja kutsuu sitä horjuvaksi rauhallisilla vauhdeilla, ja Runpack piti sitä epävakaana mutkissa.
- Vastaa kokoa vai pieni?RunRepeatin lukijat, RTINGS ja Running Warehouse raportoivat kokoa vastaavan istuvuuden. Yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä hieman lyhyenä ottamatta isompaa, ja Runpackin testaaja otti kokonaisen koon isomman.
- Pehmeä vai kova jalan allaRunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 30,8 AC, keskiarvoa pehmeämpi, ja RTINGS arvioi kantapään ja päkiän pehmeiksi. Yksi Believe in the Runin testaaja piti vaahtoa kovana ja nopeasti kuormittuvana eikä pehmeänä.
Miten se on rakennettu
Yksi kappale FF Turbo Squared -vaahtoa ilman levyä, kevyt kudottu päällinen ohuella, sivuilta kiinnitetyllä kielellä ja ASICSGRIP-kumi keinuvan pohjan alla.
FF Turbo Squared kantapäästä varpaisiin, ei levyä, ohut kudottu päällinen ja 3,0 mm:n ASICSGRIP-ulkopohja, joka tuskin kuluu RunRepeatin testissä.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered kudottu mesh | Hengittävyys 4 / 5 |
| 2 | Kieli | 0,9 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 3 / 5 |
| 4 | VälipohjaFF Turbo Squared | Kovuus 30,8 AC |
| 5 | Irtopohjallinen | 4,4 mm |
| 6 | UlkopohjaASICSGRIP | 3,0 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 45 mm, päkiä 37 mm; mitattu: ulkopohja 3 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Believe in the Run, Runpack.
Päällinen. Ohut, kevyt ja hengittävä: 4 / 5 hengittävyydestä RunRepeatin testissä. Running Warehouse piti sitä hieman jäykempänä kuin neulepäällisiä, ja RunRepeat antoi kärkitilan kestävyydelle vain 1 / 5.
Kieli. Erittäin ohut, 0,9 mm RunRepeatin laboratoriossa, ja sivuilta kiinnitetty molemmin puolin. Doctors of Runningin testaaja sai nauhapainetta tiukalla nauhoituksella ja korjasi sen nauhoittamalla korkeammalle.
Kanta. Puolirakenteinen kantatuki, 3 / 5 RunRepeatin testissä, runsaalla pehmusteella. Doctors of Running piti kantaosan pitoa hyvänä; yksi Believe in the Runin testaaja piti nilkkaa vähemmän varmana.
Välipohja. Koko pituuden A-TPU-vaahto, RunRepeatin mittaama 30,8 AC. Ei levyä: jäykkyys, 20,7 Nm vääntötestissä, tulee korkeasta pohjasta ja ulkopohjasta, kuten Doctors of Running selittää.
Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,4 mm paksu, RunRepeatille keskimääräinen. Doctors of Running ei arvioi kenkää ortoosiystävälliseksi.
Ulkopohja. Sijoitettu vyöhykkeisiin, 3,0 mm paksu, 0,96 RunRepeatin pitotestissä. Doctors of Running piti sitä tarttuvana märällä, kun taas Runpack arvioi märkäotteen vain kohtuulliseksi.
Lue lisää
Yksi kappale FF Turbo Squared -vaahtoa ilman levyä, kevyt kudottu päällinen ohuella, sivuilta kiinnitetyllä kielellä ja ASICSGRIP-kumi keinuvan pohjan alla.
1. Päällinen. Ohut, kevyt ja hengittävä: 4 / 5 hengittävyydestä RunRepeatin testissä. Running Warehouse piti sitä hieman jäykempänä kuin neulepäällisiä, ja RunRepeat antoi kärkitilan kestävyydelle vain 1 / 5.
2. Kieli. Erittäin ohut, 0,9 mm RunRepeatin laboratoriossa, ja sivuilta kiinnitetty molemmin puolin. Doctors of Runningin testaaja sai nauhapainetta tiukalla nauhoituksella ja korjasi sen nauhoittamalla korkeammalle.
3. Kanta. Puolirakenteinen kantatuki, 3 / 5 RunRepeatin testissä, runsaalla pehmusteella. Doctors of Running piti kantaosan pitoa hyvänä; yksi Believe in the Runin testaaja piti nilkkaa vähemmän varmana.
4. Välipohja. Koko pituuden A-TPU-vaahto, RunRepeatin mittaama 30,8 AC. Ei levyä: jäykkyys, 20,7 Nm vääntötestissä, tulee korkeasta pohjasta ja ulkopohjasta, kuten Doctors of Running selittää.
5. Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,4 mm paksu, RunRepeatille keskimääräinen. Doctors of Running ei arvioi kenkää ortoosiystävälliseksi.
6. Ulkopohja. Sijoitettu vyöhykkeisiin, 3,0 mm paksu, 0,96 RunRepeatin pitotestissä. Doctors of Running piti sitä tarttuvana märällä, kun taas Runpack arvioi märkäotteen vain kohtuulliseksi.
Kestävyys. Vaihteleva. Ulkopohja kului RunRepeatin hankaustestissä vain 0,9 mm, ja Doctors of Runningin testaaja näki kevyttä kulumaa noin 105 mailin jälkeen. Päällinen on heikko kohta: 1 / 5 kärkitilan kestävyydestä RunRepeatilla.
Kestävyys. Vaihteleva. Ulkopohja kului RunRepeatin hankaustestissä vain 0,9 mm, ja Doctors of Runningin testaaja näki kevyttä kulumaa noin 105 mailin jälkeen. Päällinen on heikko kohta: 1 / 5 kärkitilan kestävyydestä RunRepeatilla.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Believe in the Run.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Hengittävyys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
| Taivutusvoima |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi, mutta tarkista varpaiden korkeus: kengän etuosa on matala.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali
Varvastila
Leveys on kunnossa, korkeus ei. RunRepeat mittasi kärkitilan poikki 74,3 mm, hieman keskiarvon yli, mutta korkeudeksi vain 24,2 mm, kun keskiarvo on 27,0 mm, mikä vastaa Believe in the Runin matalaa kärkitilaa.
RunRepeat, Believe in the Run
Testaajien koko kokomuistiinpanot
RunRepeatin lukijat (148 ääntä), RTINGS, Running Warehouse ja yksi Believe in the Runin testaaja raportoivat kokoa vastaavan istuvuuden. Yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä hieman lyhyenä mutta piti koonsa, ja Runpackin testaaja otti kokonaisen koon isomman.
Tilavuus on todellinen kysymys. Doctors of Running kuvaa viimeisteltyä istuvuutta kapenevalla, matalatilavuisella päkiällä; toinen testaaja piti päkiää aluksi tiukkana, sitten käytössä helpottuvana. Believe in the Run havaitsi varpaiden koskettavan päällistä pitkillä lenkeillä.
Vakioleveyttä on yksi. RunRepeat, RTINGS ja Fleet Feet eivät listaa leveää versiota.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Runpack, Fleet Feet
Vs Superblast 2
Megablast on ensimmäinen painos, ei uusi versio. Kenkä, johon juoksijat sitä vertaavat, on Superblast 2: sama perhe, sama 8 mm:n drop, eri vaahto ja luonne.
| Megablast | Superblast 2 | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 45 mm | 45 mm |
| Päkiä | 37 mm | 37 mm |
| Paino | 230 g | 247 g |
Valitse Superblast 2, jos haluat vakaamman, hallitumman ajon rauhallisille ja pitkille lenkeille: molemmat Doctors of Runningin testaajat pitivät sitä parempana valintana siihen, ja Running Warehouse arvioi sen kovemmaksi ja vakaammaksi. Valitse Megablast, jos haluat vähemmän painoa ja enemmän ponnahdusta: Running Warehouse arvioi sen noin unssin kevyemmäksi, ja yksi Believe in the Runin testaaja odottaa Superblast 2:n ystävien pitävän siitä enemmän.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Megablast ei tee.
ASICS Megablast | ASICS Superblast 3 | ASICS Sonicblast 2 | Adidas Adizero Evo SL | Nike Vomero Plus | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Vakaampi | Kiinteämpi | Vähemmän vaimennusta | Suurempi drop |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 10 mm |
| Kannan korkeus | 45 mm | 47 mm | 46 mm | 37 mm | 43 mm |
| Paino | 230 g | 238 g | 238 g | 230 g | 292 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako ASICS Megablast kokoa?
Useimmille testaajille kyllä: RunRepeatin lukijat, RTINGS ja Running Warehouse raportoivat kokoa vastaavan istuvuuden. Yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä hieman lyhyenä ja yksi Runpackin testaaja otti isomman koon, joten jos olet kokojen välissä tai varpaasi ovat korkeat, isompi koko on turvallisempi valinta.
Megablast vai Superblast: kumman valitsen?
Megablast on kevyempi ja ponnahtelevampi Believe in the Runin ja Running Warehousen mukaan. Superblast on vakaampi ja Doctors of Runningin mukaan parempi rauhalliseen ja pitkään juoksuun sekä juoksijoille, jotka haluavat enemmän hallintaa.
Sopiiko Megablast maratonille?
Testaajat ajattelevat niin harrastajajuoksijoille. RTINGS antaa sille 8,1 puoli- ja täysmaratonin kilpailuun, ja Doctors of Running ehdottaa sitä niihin kisoihin. Juoksijat, jotka tavoittelevat jokaista sekuntia, voivat silti suosia levyllistä kilpakenkää.
Onko Megablast saatavilla leveänä?
Ei. RunRepeat, RTINGS ja Fleet Feet listaavat yhden vakioleveyden, ja kärkitila on matala. Leveiden jalkojen kannattaa kokeilla sitä ennen sitoutumista.
Onko Megablast riittävän vakaa, jos jalkani kallistuu sisäänpäin?
Se on neutraali kenkä ilman tukijärjestelmää. RunRepeat varoittaa, että juoksijoilta, joilla on lievä sisäänpäin kallistuminen, voi puuttua tukea, ja RTINGS piti sitä horjuvana hitailla vauhdeilla. Tarkista, miten jalkasi todella liikkuu, ennen kuin valitset näin korkean neutraalin kengän.
Kuinka kestävä Megablast on?
Pohja kestää hyvin: 0,9 mm kulunut RunRepeatin hankaustestissä ja kevyttä kulumaa noin 105 mailin jälkeen Doctors of Runningille. Päällinen on heikompi kärjestä, RunRepeatin arvioima 1 / 5 kärkitilan kestävyydestä.
Lähteet
- Doctors of Running, ASICS Megablast Review (Nathan Brown, Matt Klein, August 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, ASICS Megablast lab review. Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, ASICS MEGABLAST review. Katsottu 13.10.2026.
- Believe in the Run, ASICS Megablast Review. Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, ASICS Megablast review. Katsottu 13.10.2026.
- Runpack, Notre test de la Asics Megablast. Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, ASICS Megablast. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- i-run.fr · Alusta, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



