
ASICS Megablast recenze
Vrchol rodiny Blast od ASICS: vysoký blok pěny FF Turbo Squared, žádná deska a hmotnost, které většina testerů při tolika tlumení sotva věří.
- Drop
- 8 mm
- Stack u paty
- 45 mm
- Přední část
- 37 mm
- Váha
- 230 g
- Podpora
- Neutrální
- Deska
- Žádná
Náš verdikt
Velký odraz, lehká na noze, vpředu těsná.
Megablast spojuje patu 45 mm s hmotností štíhlé tréninkové boty a s některým z nejvyšších návratů energie, jaké RunRepeat naměřil. Sedne neutrálním běžcům, kteří chtějí jednu botu na dlouhé běhy, tempa a den maratonu. Nízký, mírně zúžený prostor pro prsty a debata o stabilitě jsou cenou za to.
Silné stránky
- Velmi vysoký návrat energie: 73,0 procenta na patě v laboratoři RunRepeat
- Lehká na svou výšku: asi 224 g uváděných pro pánskou US 9, 218 g na váze RunRepeat
- Univerzální od volných kilometrů po maratonské tempo, podle všech testů, které jsme četli
- Vynikající přilnavost: 0,96 v testu adheze RunRepeat
- Podešev, která se téměř neopotřebovává: 0,9 mm ztraceno v otěruvzdorném testu RunRepeat
Slabé stránky
- Nízký prostor pro prsty: 24,2 mm na výšku v laboratoři RunRepeat a mělký pro Believe in the Run
- Jen jedna šířka
- Vysoká a dost měkká, aby při pomalém tempu působila nestabilně, podle RTINGS
- Svršek se v testu odolnosti RunRepeat rychle prodřel na špičce
Komu sedí
- Chceš jednu botu na mnoho temp
- Máš rád superpěnu bez desky
- Superblast ti připadá těžká nebo plochá
- Máš průměrná nebo štíhlá chodidla
Kdo by ji měl přeskočit
- Chodidlo se ti kroutí dovnitř a chceš pomoc
- Máš široká chodidla nebo vysoké prsty
- Běháš většinou pomalu a chceš klid
Profil boty
Kde se Megablast řadí mezi 395 bot v našem katalogu a co se změnilo oproti Superblast 2.
| Osa | Megablast | Superblast 2 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tlumení | 90 | 90 | = |
| Lehkost | 78 | 65 | +13 |
| Stabilita | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Odezva | 40 | 20 | +20 |
Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Kde se řadí v katalogu
Váha230 g, lehčí než 75 % bot
Drop8 mm, vyšší než u 45 % bot
Stack u paty45 mm, vyšší než u 90 % bot
Stack v přední části37 mm, vyšší než u 86 % bot
Jaký je to pocit
Napsáno ze 5 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.
Hluboká, měkká a ochranná. Pata 45 mm z měkké pěny FF Turbo Squared: 30,8 AC a tlumení nárazů na patě 160 SA v laboratoři RunRepeat.
Neutrální a debata je skutečná. Žádný podpůrný systém: široká, tuhá základna ji pro některé testery stabilizuje, zatímco RTINGS a Runpack ji shledali vratkou při pomalém tempu a v zatáčkách.
Nejpružnější Blast. Návrat energie 73,0 procenta na patě a 73,8 v přední části v laboratoři RunRepeat, s tuhou přední částí s rockerem a bez desky.
Hluboká, měkká a ochranná. Celá mezipodešev je FF Turbo Squared, pěna na bázi A-TPU. Doctors of Running uvádějí 45 mm na patě a 37 mm v přední části a RunRepeat naměřil 45,1 mm a 35,2 mm. Vyšší patu uvádí jen 14 ze 183 neutrálních silničních bot v našem katalogu.
RunRepeat naměřil 30,8 na stupnici AC, měkčí než průměr, a tlumení nárazů na patě 160 SA proti průměru 131. RTINGS hodnotí tlumení 9,3 z 10 a zjistil, že vydrží na dlouhé vzdálenosti.
Neutrální a debata je skutečná. Žádný podpůrný systém tu není. Stabilita pochází ze široké platformy, 117,9 mm v přední části a 95,4 mm na patě podle měření RunRepeat, a velmi tuhé základny s 20,7 Nm v torzi.
Pro Believe in the Run to stačí, shledali ji překvapivě stabilní na svou výšku. RTINGS hodnotí stabilitu 6,7 a shledal měkkou platformu při volném tempu vratkou a Runpack to cítil v zatáčkách. Pokud se ti chodidlo kroutí dovnitř, hledej jinde.
Nejpružnější Blast. RunRepeat naměřil návrat energie 73,0 procenta na patě a 73,8 procenta v přední části, daleko nad průměrem 61,4 procenta. RTINGS hodnotí návrat energie 8,3 z 10.
Deska tu není, ale přední část je tuhá: 18,8 N v ohybovém testu RunRepeat. Doctors of Running připisují tu ostrost vysoké přední části a tlusté podešvi, s rockerem, který se plynule odvíjí. Při asi 230 g uváděných je 42. nejlehčí ze 149 neutrálních silničních bot vážených v pánské US 9 v našem katalogu.
Číst dál
Hluboká, měkká a ochranná. Celá mezipodešev je FF Turbo Squared, pěna na bázi A-TPU. Doctors of Running uvádějí 45 mm na patě a 37 mm v přední části a RunRepeat naměřil 45,1 mm a 35,2 mm. Vyšší patu uvádí jen 14 ze 183 neutrálních silničních bot v našem katalogu.
RunRepeat naměřil 30,8 na stupnici AC, měkčí než průměr, a tlumení nárazů na patě 160 SA proti průměru 131. RTINGS hodnotí tlumení 9,3 z 10 a zjistil, že vydrží na dlouhé vzdálenosti.
Neutrální a debata je skutečná. Žádný podpůrný systém tu není. Stabilita pochází ze široké platformy, 117,9 mm v přední části a 95,4 mm na patě podle měření RunRepeat, a velmi tuhé základny s 20,7 Nm v torzi.
Pro Believe in the Run to stačí, shledali ji překvapivě stabilní na svou výšku. RTINGS hodnotí stabilitu 6,7 a shledal měkkou platformu při volném tempu vratkou a Runpack to cítil v zatáčkách. Pokud se ti chodidlo kroutí dovnitř, hledej jinde.
Nejpružnější Blast. RunRepeat naměřil návrat energie 73,0 procenta na patě a 73,8 procenta v přední části, daleko nad průměrem 61,4 procenta. RTINGS hodnotí návrat energie 8,3 z 10.
Deska tu není, ale přední část je tuhá: 18,8 N v ohybovém testu RunRepeat. Doctors of Running připisují tu ostrost vysoké přední části a tlusté podešvi, s rockerem, který se plynule odvíjí. Při asi 230 g uváděných je 42. nejlehčí ze 149 neutrálních silničních bot vážených v pánské US 9 v našem katalogu.
Pro které běhy je
| Běh | Sedí | Proč | Zdroj |
|---|---|---|---|
| Dlouhé běhy | Určená pro ně | Její nejlepší využití pro většinu testerů: tlumení, které vydrží, a odraz, který tě drží v pohybu. | Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse |
| Tempový trénink | Určená pro ně | Živá v prahovém a tempovém úsilí, RunRepeat jí dal za tempo 95. | Doctors of Running, RunRepeat, Runpack |
| Závod na maraton | Určená pro ně | RTINGS jí dává 8,1 za závodění na maraton; Doctors of Running ji navrhují rekreačním maratoncům. | Doctors of Running, RTINGS |
| Závod na půlmaraton | Určená pro ně | Doctors of Running uvádějí závodění na půlmaraton mezi jejími využitími. | Doctors of Running |
| Volné běhy | Zvládne je | Zábavná a svižná podle Doctors of Running, ale RTINGS ji shledal při pomalém tempu méně stabilní. | Doctors of Running, RTINGS |
| Intervaly | Zvládne je | Runpack ji používal na krátká opakování; Doctors of Running ji shledávají hůř vhodnou na rychlou dráhovou práci. | Doctors of Running, Runpack |
| Chůze | Není pro ně | Doctors of Running ji nedoporučují na chůzi ani stání. | Doctors of Running |
Zdroj: Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat, Runpack
Co říkají testy
Testy se shodují na botě, která je na svůj stack lehká, velmi pružná a univerzální. Rozcházejí se ve stabilitě a velikosti a skoro všechny upozorňují na nízkou přední část boty.
| Test | Typ | Naše čtení | Jednou větou | Zdroj |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recenze | Pozitivní | Doctors of Running hodnotí výkon A u obou testerů a nazývají ji jednou z nejzábavnějších tréninkových bot ASICS, se sedáním a stabilitou jako slabými místy. | Číst |
| RunRepeat | Laboratoř | Pozitivní | RunRepeat ji hodnotí 95 ze 100, špičkový univerzál na denní běhy, tempa a závodění. | Číst |
| RTINGS | Laboratoř | Pozitivní | RTINGS dává 8,1 z 10: živý, silně tlumený univerzál, brzděný vratkým pocitem při pomalém tempu. | Číst |
| Believe in the Run | Recenze | Pozitivní | Believe in the Run ji řadí do úrovně A, se S za výkon a B za hodnotu. | Číst |
| Runpack | Recenze | Pozitivní | Runpack hodnotí pohodlí 9 a tlumení 10 z 10, ale stabilitu jen 7 a hodnotu 6. | Číst |
Shodují se
- Lehká na tolik tlumeníRunRepeat zvážil 218 g a RTINGS 229,9 g pro pánskou US 9, pod většinou tréninkových bot s maximálním tlumením. Believe in the Run a Running Warehouse ji označují za lehkou na to, co nabízí.
- Živý, pružný chodRunRepeat naměřil návrat energie 73,0 procenta na patě a každý test popisuje citlivý, zábavný chod ve většině temp.
- Těsný nebo mělký prostor pro prstyDoctors of Running popisují zúženou přední část s nízkým objemem, Believe in the Run mělký prostor pro prsty a RunRepeat naměřil výšku 24,2 mm proti průměru 27,0 mm.
- Neutrální botaDoctors of Running, Running Warehouse i Fleet Feet ji řadí mezi neutrální, bez přidané opory.
Rozcházejí se
- Jak je stabilní?Believe in the Run ji shledali překvapivě stabilní na svou výšku a jeden tester Doctors of Running viděl mírné vedení od široké základny. RTINGS hodnotí stabilitu 6,7 a nazývá ji při volném tempu vratkou a Runpack ji shledal nestabilní v zatáčkách.
- Sedí na velikost, nebo je malá?Čtenáři RunRepeat, RTINGS a Running Warehouse uvádějí sedění na velikost. Jeden tester Doctors of Running ji shledal mírně krátkou, ale větší velikost nebral, a tester Runpack šel o celé číslo víc.
- Měkká, nebo tvrdá pod nohouRunRepeat naměřil pěnu na 30,8 AC, měkčí než průměr, a RTINGS hodnotí patu i přední část jako měkké. Jeden tester Believe in the Run shledal pěnu pevnou a rychle zatížitelnou, ne plyšovou.
Jak je postavená
Jeden blok pěny FF Turbo Squared bez desky, lehký tkaný svršek s tenkým přišitým jazykem a guma ASICSGRIP pod podešví s rockerem.
FF Turbo Squared od paty ke špičce, bez desky, tenký tkaný svršek a podešev ASICSGRIP 3,0 mm, která se v testu RunRepeat téměř neopotřebovává.
| # | Součást | Míra |
|---|---|---|
| 1 | SvršekTechnická tkaná síťovina | Prodyšnost 4 / 5 |
| 2 | Jazyk | 0,9 mm |
| 3 | Pata | Tuhost 3 / 5 |
| 4 | MezipodeševFF Turbo Squared | Tvrdost 30,8 AC |
| 5 | Vložka | 4,4 mm |
| 6 | PodeševASICSGRIP | 3,0 mm |
Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 45 mm, přední část 37 mm; změřeno: podešev 3 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Believe in the Run, Runpack.
Svršek. Tenká, lehká a prodyšná: 4 z 5 za prodyšnost v testu RunRepeat. Running Warehouse ji shledal o něco tužší než pletené svršky a RunRepeat ohodnotil odolnost prostoru pro prsty jen 1 z 5.
Jazyk. Velmi tenký, 0,9 mm v laboratoři RunRepeat, a přišitý z obou stran. Tester Doctors of Running dostal při pevném šněrování tlak tkaniček a vyřešil to šněrováním výš.
Pata. Polostrukturovaná opěrka, 3 z 5 v testu RunRepeat, se štědrou vycpávkou. Doctors of Running shledali držení paty dobré; jeden tester Believe in the Run shledal kotník méně jistý.
Mezipodešev. Pěna A-TPU po celé délce, naměřená na 30,8 AC podle RunRepeat. Žádná deska: tuhost, 20,7 Nm v torzi, pochází z vysokého stacku a podešve, jak vysvětlují Doctors of Running.
Vložka. Vyjímatelná, tlustá 4,4 mm, průměr podle RunRepeat. Doctors of Running botu nehodnotí jako vhodnou pro ortopedické vložky.
Podešev. Umístěná v zónách, tlustá 3,0 mm, s adhezí 0,96 v testu RunRepeat. Doctors of Running ji shledali přilnavou na mokru, zatímco Runpack hodnotil přilnavost na mokru jen jako správnou.
Číst dál
Jeden blok pěny FF Turbo Squared bez desky, lehký tkaný svršek s tenkým přišitým jazykem a guma ASICSGRIP pod podešví s rockerem.
1. Svršek. Tenká, lehká a prodyšná: 4 z 5 za prodyšnost v testu RunRepeat. Running Warehouse ji shledal o něco tužší než pletené svršky a RunRepeat ohodnotil odolnost prostoru pro prsty jen 1 z 5.
2. Jazyk. Velmi tenký, 0,9 mm v laboratoři RunRepeat, a přišitý z obou stran. Tester Doctors of Running dostal při pevném šněrování tlak tkaniček a vyřešil to šněrováním výš.
3. Pata. Polostrukturovaná opěrka, 3 z 5 v testu RunRepeat, se štědrou vycpávkou. Doctors of Running shledali držení paty dobré; jeden tester Believe in the Run shledal kotník méně jistý.
4. Mezipodešev. Pěna A-TPU po celé délce, naměřená na 30,8 AC podle RunRepeat. Žádná deska: tuhost, 20,7 Nm v torzi, pochází z vysokého stacku a podešve, jak vysvětlují Doctors of Running.
5. Vložka. Vyjímatelná, tlustá 4,4 mm, průměr podle RunRepeat. Doctors of Running botu nehodnotí jako vhodnou pro ortopedické vložky.
6. Podešev. Umístěná v zónách, tlustá 3,0 mm, s adhezí 0,96 v testu RunRepeat. Doctors of Running ji shledali přilnavou na mokru, zatímco Runpack hodnotil přilnavost na mokru jen jako správnou.
Odolnost. Smíšené. Podešev ztratila v otěruvzdorném testu RunRepeat jen 0,9 mm a tester Doctors of Running viděl po asi 105 mílích (asi 169 km) lehké opotřebení. Slabým místem je svršek: 1 z 5 za odolnost prostoru pro prsty u RunRepeat.
Odolnost. Smíšené. Podešev ztratila v otěruvzdorném testu RunRepeat jen 0,9 mm a tester Doctors of Running viděl po asi 105 mílích (asi 169 km) lehké opotřebení. Slabým místem je svršek: 1 z 5 za odolnost prostoru pro prsty u RunRepeat.
Parametry, uvedené a změřené
Každý údaj nese svůj zdroj.
Drop, mm
Stack paty, mm
Stack přední části, mm
Hmotnost (pánská), g
| Parametr | Uvedeno | Změřeno |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack u paty |
|
|
| Stack v přední části |
|
|
| Váha, US M9 |
|
|
| Podpora |
| – |
| Deska |
| – |
| Povrch |
| – |
Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Believe in the Run.
Laboratorní měření
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Tvrdost mezipodešve |
|
| Návrat energie (pata) |
|
| Torzní tuhost |
|
| Tuhost opěrky paty |
|
| Koeficient adheze |
|
| Prodyšnost |
|
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Šířka prostoru pro prsty |
|
| Výška prostoru pro prsty |
|
| Tloušťka podešve |
|
| Tloušťka vložky |
|
| Tloušťka jazyka |
|
| Síla ohybu |
|
Velikost a střih
Vezmi si svou obvyklou velikost, ale zkontroluj výšku prostoru pro prsty: přední část boty je nízká.
Délka
Sedí na velikost
Šířky
standardní
Místo pro prsty
Šířka je v pořádku, výška ne. RunRepeat naměřil přes prostor pro prsty 74,3 mm, o něco nad průměrem, ale výšku jen 24,2 mm proti průměru 27,0 mm, což odpovídá mělkému prostoru pro prsty u Believe in the Run.
RunRepeat, Believe in the Run
Celé poznámky testerů k velikosti
Čtenáři RunRepeat (148 hlasů), RTINGS, Running Warehouse a jeden tester Believe in the Run uvádějí sedění na velikost. Jeden tester Doctors of Running ji shledal mírně krátkou, ale velikost nezměnil, a tester Runpack šel o celé číslo víc.
Skutečnou otázkou je objem. Doctors of Running popisují vyladěný střih se zúženou přední částí s nízkým objemem; druhý tester shledal přední část zprvu těsnou, pak se nošením uvolnila. Believe in the Run zjistili na dlouhých bězích dotyk prstů se svrškem.
Je jediná standardní šířka. RunRepeat, RTINGS i Fleet Feet neuvádějí žádnou širokou verzi.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Runpack, Fleet Feet
Vs Superblast 2
Megablast je první edice, ne nová verze. Botou, se kterou ji běžci srovnávají, je Superblast 2: stejná rodina, stejný drop 8 mm, jiná pěna a jiný charakter.
| Megablast | Superblast 2 | |
|---|---|---|
| Podpora | Neutrální | Neutrální |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack u paty | 45 mm | 45 mm |
| Přední část | 37 mm | 37 mm |
| Váha | 230 g | 247 g |
Vyber Superblast 2, pokud chceš stabilnější, kontrolovanější chod na volné a dlouhé běhy: oba testeři Doctors of Running ji tam shledali lepší volbou a Running Warehouse ji hodnotí jako pevnější a stabilnější. Vyber Megablast, pokud chceš míň hmotnosti a víc odrazu: Running Warehouse ji dal asi o unci (asi 28 g) lehčí a jeden tester Believe in the Run čeká, že ji fanoušci Superblast 2 budou preferovat.
Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Porovnání alternativ
Každá z nich řeší jednu věc, kterou Megablast nedělá.
ASICS Megablast | ASICS Superblast 3 | ASICS Sonicblast 2 | Adidas Adizero Evo SL | Nike Vomero Plus | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vyber ji kvůli | Tato stránka | Stabilnější | Pevnější | Méně tlumení | Vyšší drop |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 10 mm |
| Stack u paty | 45 mm | 47 mm | 46 mm | 37 mm | 43 mm |
| Váha | 230 g | 238 g | 238 g | 230 g | 292 g |
| Podpora | Neutrální | Neutrální | Neutrální | Neutrální | Neutrální |
Otázky, které běžci kladou
Sedí ASICS Megablast na velikost?
Pro většinu testerů ano: čtenáři RunRepeat, RTINGS a Running Warehouse uvádějí sedění na velikost. Jeden tester Doctors of Running ji shledal mírně krátkou a jeden tester Runpack šel o číslo víc, takže pokud jsi mezi velikostmi nebo máš vysoké prsty, bezpečnější volba je větší.
Megablast, nebo Superblast: co vybrat?
Megablast je lehčí a pružnější, podle Believe in the Run a Running Warehouse. Superblast je stabilnější a podle Doctors of Running lepší na volné, dlouhé běhání a pro běžce, kteří chtějí víc kontroly.
Je Megablast dobrý na maraton?
Testeři si to pro rekreační běžce myslí. RTINGS mu dává 8,1 za závodění na půlmaraton a maraton a Doctors of Running jej pro tyto závody navrhují. Běžci, kteří honí každou sekundu, mohou stále dát přednost závodní botě s deskou.
Existuje Megablast v široké verzi?
Ne. RunRepeat, RTINGS i Fleet Feet uvádějí jedinou standardní šířku a prostor pro prsty je nízký. Široká chodidla by ji měla před rozhodnutím vyzkoušet.
Je Megablast dost stabilní, když se mi chodidlo kroutí dovnitř?
Je to neutrální bota bez podpůrného systému. RunRepeat varuje, že běžcům s mírným zkroucením dovnitř může chybět opora, a RTINGS ji shledal při pomalém tempu vratkou. Než si vybereš tak vysokou neutrální botu, zjisti, jak se tvé chodidlo skutečně pohybuje.
Jak je Megablast odolný?
Podešev drží dobře: 0,9 mm ztraceno v otěruvzdorném testu RunRepeat a lehké opotřebení po asi 105 mílích (asi 169 km) pro Doctors of Running. Svršek je na špičce slabší, RunRepeat hodnotí odolnost prostoru pro prsty 1 z 5.
Zdroje
- Doctors of Running, ASICS Megablast Review (Nathan Brown, Matt Klein, August 2025). Zobrazeno 13. 10. 2026.
- RunRepeat, ASICS Megablast lab review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
- RTINGS, ASICS MEGABLAST review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
- Believe in the Run, ASICS Megablast Review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
- Running Warehouse, ASICS Megablast review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
- Runpack, Notre test de la Asics Megablast. Zobrazeno 13. 10. 2026.
- Fleet Feet, ASICS Megablast. Zobrazeno 13. 10. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Zobrazeno 13. 10. 2026.
- i-run.fr · Povrch, uvedeno
- cat: katalog Strideprint, 395 bot
Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 13. října 2026.



