
Brooks Glycerin Max 2 -arvostelu
Brooksin maksimipohjainen neutraali harjoituskenkä palaa kovempana, keinuvampana ja varmempana. Arvostelijat kehuvat sen vakautta ja suojaa ja kiistelevät siitä, menettikö se ensimmäisen version hauskuuden.
- Drop
- 6 mm
- Kannan korkeus
- 45 mm
- Päkiä
- 39 mm
- Paino
- 311 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Tasainen panssarivaunu hitaille kilometreille.
Glycerin Max 2 on erittäin korkea, painava neutraali kenkä voimakkaalla keinuvuudella, varmalla päällisellä ja enemmän vakautta kuin sen korkeus antaa ymmärtää. Se sopii kantapäälle alastuville, painavammille juoksijoille ja kävelijöille, jotka haluavat maksimaalista suojaa rauhallisina päivinä, ei juoksijoille, jotka tavoittelevat ponnahdusta tai tilavaa kärkitilaa.
Vahvuudet
- Valtava, suojaava pohja: 45 mm kantapäässä, 39 mm päkiässä
- Erittäin vakaa korkeuteensa nähden Doctors of Runningin, RunRepeatin ja BITR:n mukaan
- Pehmeä, voimakas GlideRoll-keinuvuus, joka pitää rauhalliset kilometrit vierimässä
- Varma, pehmeä kolminkertainen jacquard-päällinen
- Vastaa kokoa, toisin kuin ensimmäinen Glycerin Max
- Kestävä: ei näkyvää ulkopohjan kulumaa 50 mailin (DoR) tai 80 km:n (Alltricks) jälkeen
Heikkoudet
- Painava: 311 g miesten US 9 -koossa, 318 g RunRepeatin vaa’alla
- Vähän energian palautumista, noin 49-51 prosenttia RunRepeatin laboratoriossa
- Kovempi ja vähemmän ponnahteleva kuin ensimmäinen Glycerin Max
- Vain vakioleveys ja matala 24,0 mm:n kärkitila korkeille varpaille
- Paksu, sivuilta kiinnittämätön kieli, joka voi liukua pidemmillä lenkeillä
Kenelle sopii
- Alastut kantapäälle ja juokset rauhallisesti
- Olet painavampi juoksija
- Haluat neutraalin kengän, joka silti tuntuu tasaiselta
- Kävelet tai seisot paljon
Kenen kannattaa ohittaa
- Haluat ponnahdusta tai vauhtia
- Päkiäsi on leveä tai varpaasi ovat korkeat
- Rakastit pehmeää, hauskaa ensimmäistä versiota
Kenkäprofiili
Missä Glycerin Max 2 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Glycerin Max.
| Akseli | Glycerin Max 2 | Glycerin Max | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 90 | 90 | = |
| Keveys | 6 | 15 | −9 |
| Vakaus | 30 | 30 | = |
| Drop | 20 | 20 | = |
| Reagoivuus | 20 | 20 | = |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino311 g, painavampi kuin 94 % kengistä
Drop6 mm, matalampi kuin 59 % kengistä
Kannan korkeus45 mm, korkeampi kuin 90 % kengistä
Päkiän korkeus39 mm, korkeampi kuin 92 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 7 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Maksimipohja, ja kovempi kuin ennen. 45 mm DNA Tunedia kantapäässä: pehmeä RunRepeatin kovuusmittarilla, mutta kovempi kuin ensimmäinen Max Doctors of Runningille, BITR:lle ja RTINGSille.
Paperilla neutraali, käytännössä tasainen. Ilmoitettu neutraaliksi, mutta leveä pohja, jäykkä kantatuki ja sisäsivuseinämä tekevät siitä yhden vakaimmista maksimipohjaisista kengistä.
Se vierii, ei ponnahda. Energian palautuminen noin 49-51 prosenttia RunRepeatin laboratoriossa; eteenpäin vieritys tulee voimakkaasta GlideRoll-keinuvuudesta.
Maksimipohja, ja kovempi kuin ennen. Fleet Feet listaa 45 mm DNA Tuned -vaahtoa kantapäässä ja 39 mm päkiässä, suuremmilla vaahtosoluilla kantapään alla ja pienemmillä edessä. Katalogimme 181 neutraalista maantiekengästä, joilla on päkiäpohjan korkeus, vain 9 on korkeampi päkiän alla.
Tuntuma jakaa testaajat. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 30,9, keskiarvoa pehmeämpi, ja Women’s Running UK piti sitä erittäin pehmeänä. Doctors of Running, Believe in the Run ja RTINGS kokivat sen kaikki kovempana kuin ensimmäinen Glycerin Max: suojaava, mutta vähemmän uppoava.
Paperilla neutraali, käytännössä tasainen. Brooks luokittelee sen neutraaliksi, mutta Doctors of Running antaa vakaudelle A:n ja kuvaa rajatapauksen ohjaavaa kenkää: leveä pohja, täytetty keskijalka, sisäreunan ulkopohjan peitto ja koko pituuden sisäsivuseinämä. RunRepeat lisää kantatuen 5 / 5 ja 19,6 Nm vääntöjäykkyyttä, selvästi keskiarvon yläpuolella.
Kaikki eivät ole samaa mieltä siitä, kuinka pitkälle se menee. RTINGS havaitsi vähemmän varmuutta mutkissa tai epätasaisella maalla, ja yksi Believe in the Runin testaaja tunsi alustan jalan alla kapeampana kuin ennen. Doctors of Running varoittaa, etteivät juoksijat, jotka eivät pidä vakausominaisuuksista, välttämättä nauti siitä.
Se vierii, ei ponnahda. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 49,1 prosenttia kantapäässä ja 51,3 prosenttia päkiässä, alle keskiarvon, ja Running Warehouse raportoi 47-49 prosenttia Heeluxe-testauksesta. RTINGS arvioi palautuman erittäin matalaksi.
Liike tulee sen sijaan GlideRoll-keinuvuudesta. Doctors of Running piti sitä pitkänä ja pehmeänä, napakalla päkiällä. Heidän fysioterapeuttinsa huomauttaa, että keinuvuudet siirtävät osan työstä nilkasta kohti polvea ja lonkkaa, mikä sopii joillekin juoksijoille paremmin kuin toisille.
Lue lisää
Maksimipohja, ja kovempi kuin ennen. Fleet Feet listaa 45 mm DNA Tuned -vaahtoa kantapäässä ja 39 mm päkiässä, suuremmilla vaahtosoluilla kantapään alla ja pienemmillä edessä. Katalogimme 181 neutraalista maantiekengästä, joilla on päkiäpohjan korkeus, vain 9 on korkeampi päkiän alla.
Tuntuma jakaa testaajat. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 30,9, keskiarvoa pehmeämpi, ja Women’s Running UK piti sitä erittäin pehmeänä. Doctors of Running, Believe in the Run ja RTINGS kokivat sen kaikki kovempana kuin ensimmäinen Glycerin Max: suojaava, mutta vähemmän uppoava.
Paperilla neutraali, käytännössä tasainen. Brooks luokittelee sen neutraaliksi, mutta Doctors of Running antaa vakaudelle A:n ja kuvaa rajatapauksen ohjaavaa kenkää: leveä pohja, täytetty keskijalka, sisäreunan ulkopohjan peitto ja koko pituuden sisäsivuseinämä. RunRepeat lisää kantatuen 5 / 5 ja 19,6 Nm vääntöjäykkyyttä, selvästi keskiarvon yläpuolella.
Kaikki eivät ole samaa mieltä siitä, kuinka pitkälle se menee. RTINGS havaitsi vähemmän varmuutta mutkissa tai epätasaisella maalla, ja yksi Believe in the Runin testaaja tunsi alustan jalan alla kapeampana kuin ennen. Doctors of Running varoittaa, etteivät juoksijat, jotka eivät pidä vakausominaisuuksista, välttämättä nauti siitä.
Se vierii, ei ponnahda. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 49,1 prosenttia kantapäässä ja 51,3 prosenttia päkiässä, alle keskiarvon, ja Running Warehouse raportoi 47-49 prosenttia Heeluxe-testauksesta. RTINGS arvioi palautuman erittäin matalaksi.
Liike tulee sen sijaan GlideRoll-keinuvuudesta. Doctors of Running piti sitä pitkänä ja pehmeänä, napakalla päkiällä. Heidän fysioterapeuttinsa huomauttaa, että keinuvuudet siirtävät osan työstä nilkasta kohti polvea ja lonkkaa, mikä sopii joillekin juoksijoille paremmin kuin toisille.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | Sen koti. RunRepeat antaa sille 92 / 100 päivittäiseen juoksuun rauhallisilla vauhdeilla. | RunRepeat, RTINGS |
| Palauttavat lenkit | Tehty siihen | Syvä vaimennus ja keinuvuus, joka tekee vierittämisen puolestasi. | Doctors of Running, Women’s Running UK |
| Kävely | Tehty siihen | Huippuvalinta Brooksin kävelykenkien joukossa RunRepeatille, ja Women’s Running UK kehuu sitä kävelyyn. | RunRepeat, Women’s Running UK |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Doctors of Running pitää siitä pitkillä, hitailla lenkeillä; yksi Believe in the Runin testaaja piti sitä puutteellisena pitkien lenkkien risteilijänä. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Maratonkilpailu | Kelpaa | Runnea listaa maratonharjoittelun hallitulla vauhdilla. Aikatavoitteeseen paino ja vähäinen palautuma toimivat sitä vastaan. | RunRepeat, Runnea |
| Vauhtikestävyys | Ei siihen | RunRepeat antaa sille 44 vauhtikestävyydestä, ja Women’s Running UK sulkee sen pois. Pidä kevyempi pari nopeammille päiville. | RunRepeat, Women’s Running UK |
Lähde: RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Women’s Running UK, Believe in the Run, Runnea
Mitä testit sanovat
Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Glycerin Max 2 on painava, erittäin suojaava ja vakaa korkeuteensa nähden, voimakkaalla keinuvuudella ja vähäisellä palautumalla. Mielipiteet jakautuvat tuntumasta jalan alla ja kärkitilasta sekä siitä, parantaako se ensimmäistä Glycerin Maxia.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Molemmat Doctors of Runningin testaajat antavat sille A-miinuksen: vakaa, kestävä, keinuva maksimipohjainen harjoituskenkä normaaleille tai kapeille jaloille. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 85 / 100: vaimennettu risteilijä rauhallisille kilometreille, painon ja heikon energian palautumisen hillitsemä. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Kielteinen | Believe in the Run sijoittaa sen kokonaisuutena D:hen: hyvä, vakaa kenkä, mutta kovempi ja tylsempi kuin ensimmäinen Glycerin Max. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Vaihteleva | RTINGS antaa 7,7 / 10 päivittäiseen harjoitteluun: syvä suoja ja leveä pohja, mutta painava ja erittäin vähäinen energian palautuminen. | Lue |
| Women’s Running UK | Arvostelu | Vaihteleva | Women’s Running UK kutsuu sitä hienoksi kävely- ja palautuskengäksi, josta puuttuu monipuolisuus muille lenkeille. | Lue |
| Runnea | Arvostelu | Myönteinen | Runnea antaa sille 8,9 / 10, yksi taidokkaimmista maksimipohjaisista kengistä, järkevillä muutoksilla ensimmäiseen versioon verrattuna. | Lue |
| Alltricks | Arvostelu | Myönteinen | Alltricksin testaaja piti sitä mukavana, monipuolisena harjoituskenkänä, jota vain paino hillitsi intervalleille. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- PainavaDoctors of Running listaa 312 g miesten US 9 -koossa, RTINGS punnitsi 314,3 g ja RunRepeat 318 g.
- Vakaa maksimipohjaiseksi kengäksiDoctors of Running antaa vakaudelle A:n, RunRepeat 89, ja Believe in the Run piti sitä erittäin vakaana korkeuteensa nähden.
- Vähän palautumaaRunRepeat mittasi keskimääräistä pienemmän energian palautumisen, RTINGS arvioi sen erittäin matalaksi, ja Women’s Running UK havaitsi vähän ponnahdusta tai eteenpäinvientiä.
- Voimakas keinuvuusDoctors of Running, Believe in the Run ja RunRepeat kuvaavat kaikki voimakasta, eteenpäin vierivää keinuvuutta, aggressiivisempaa kuin ensimmäisessä versiossa.
Mielipiteet jakautuvat
- Pehmeä vai kova jalan allaRunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 30,9, keskiarvoa pehmeämpi, ja Women’s Running UK vertaa sitä vaahtokarkkiin. Doctors of Running, Believe in the Run ja RTINGS pitivät sitä kaikki kovempana kuin ensimmäistä Glycerin Maxia.
- Napakka vai tilava kärkitilaDoctors of Running ja Believe in the Run pitivät päkiää napakampana ja kapenevampana kuin ennen. Women’s Running UK, Alltricks ja Runnea pitivät sitä riittävän tilavana leveämmille jaloille.
- Vain rauhallisille päiville?Useimmat testit varaavat sen rauhallisille lenkeille ja kävelylle. Alltricksin testaaja, alle kolmen tunnin maratoonari, piti vauhtilenkkejä mukavina sillä, ja Doctors of Running sanoo sen selviävän joistakin reipasvauhtisista töistä.
Miten se on rakennettu
Maksimipohjainen neutraali rakenne: koko pituuden DNA Tuned -vaahto porrastetuilla solukooilla, GlideRoll-keinuvuus, kolminkertainen jacquard air mesh -päällinen erittäin paksulla kielellä ja kumi rajoitettuna kulutusalueille.
Koko pituuden DNA Tuned -vaahto GlideRoll-keinuvuudessa, jäykkä kantatuki 5 / 5, 13,0 mm:n kieli ja kulutusalueille rajoitettu 3,5 mm:n ulkopohja.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenKolminkertainen jacquard air mesh | Hengittävyys 74 BR |
| 2 | Kieli | 13,0 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 5 / 5 |
| 4 | VälipohjaDNA Tuned ja GlideRoll-keinuvuus | Kovuus 30,9 AC |
| 5 | Irtopohjallinen | 4,7 mm |
| 6 | Ulkopohja | 3,5 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 45 mm, päkiä 39 mm; mitattu: ulkopohja 3,5 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Believe in the Run, Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse, Alltricks. BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).
Päällinen. Uusi versiossa 2, paksu ja pehmeä varmalla otteella välipohjan päällä Doctors of Runningin ja Believe in the Runin mukaan, vaikka molemmat pitivät sitä lämpimänä. RunRepeat antoi silti hengittävyydelle 74, lähellä keskiarvoa.
Kieli. Erittäin paksu, 13,0 mm RunRepeatin mittauksessa, yli kaksi kertaa keskiarvo, ja ei sivuilta kiinnitetty. Doctors of Running huomasi sen liukuvan pidemmillä, mutkaisilla lenkeillä.
Kanta. Erittäin jäykkä kantatuki, 5 / 5 RunRepeatin testissä, runsaalla kantapehmusteella. Doctors of Running huomauttaa sen voivan vaivata herkkäkantapäisiä juoksijoita.
Välipohja. Typpitäytteinen DNA Tuned -vaahto suuremmilla soluilla kantapään alla pehmeämpiä alastuloja varten ja pienemmillä soluilla päkiässä irtiottoa varten, muotoiltu viistetyksi, kaareviksi GlideRoll-keinuvuudeksi. RunRepeat mittasi 30,9 AC ja 19,6 Nm vääntöjäykkyyttä.
Irtopohjallinen. Irrotettava irtopohjallinen, RunRepeatin mittaama 4,7 mm, lähellä keskiarvoa.
Ulkopohja. Kumi vain isku- ja irtiottoalueilla, avoin vaahto muualla. Se on 3,5 mm paksu ja sai 0,51 RunRepeatin pitotestissä, vankka ote myös märällä, ja Believe in the Run kehuu sen otetta ja kestävyyttä.
Lue lisää
Maksimipohjainen neutraali rakenne: koko pituuden DNA Tuned -vaahto porrastetuilla solukooilla, GlideRoll-keinuvuus, kolminkertainen jacquard air mesh -päällinen erittäin paksulla kielellä ja kumi rajoitettuna kulutusalueille.
1. Päällinen. Uusi versiossa 2, paksu ja pehmeä varmalla otteella välipohjan päällä Doctors of Runningin ja Believe in the Runin mukaan, vaikka molemmat pitivät sitä lämpimänä. RunRepeat antoi silti hengittävyydelle 74, lähellä keskiarvoa.
2. Kieli. Erittäin paksu, 13,0 mm RunRepeatin mittauksessa, yli kaksi kertaa keskiarvo, ja ei sivuilta kiinnitetty. Doctors of Running huomasi sen liukuvan pidemmillä, mutkaisilla lenkeillä.
3. Kanta. Erittäin jäykkä kantatuki, 5 / 5 RunRepeatin testissä, runsaalla kantapehmusteella. Doctors of Running huomauttaa sen voivan vaivata herkkäkantapäisiä juoksijoita.
4. Välipohja. Typpitäytteinen DNA Tuned -vaahto suuremmilla soluilla kantapään alla pehmeämpiä alastuloja varten ja pienemmillä soluilla päkiässä irtiottoa varten, muotoiltu viistetyksi, kaareviksi GlideRoll-keinuvuudeksi. RunRepeat mittasi 30,9 AC ja 19,6 Nm vääntöjäykkyyttä.
5. Irtopohjallinen. Irrotettava irtopohjallinen, RunRepeatin mittaama 4,7 mm, lähellä keskiarvoa.
6. Ulkopohja. Kumi vain isku- ja irtiottoalueilla, avoin vaahto muualla. Se on 3,5 mm paksu ja sai 0,51 RunRepeatin pitotestissä, vankka ote myös märällä, ja Believe in the Run kehuu sen otetta ja kestävyyttä.
Kestävyys. Odota pitkää käyttöikää. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 1,1 mm, suunnilleen keskimääräisesti, kärkitilan kestävyys 3 / 5 ja kantapään pehmuste 4 / 5. Doctors of Running ei nähnyt näkyvää kulumaa noin 50 mailin jälkeen, eikä Alltricks 80 km:n jälkeen.
Kestävyys. Odota pitkää käyttöikää. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 1,1 mm, suunnilleen keskimääräisesti, kärkitilan kestävyys 3 / 5 ja kantapään pehmuste 4 / 5. Doctors of Running ei nähnyt näkyvää kulumaa noin 50 mailin jälkeen, eikä Alltricks 80 km:n jälkeen.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Hengittävyys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
| Taivutusvoima |
|
BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; kysymys on kärkitilan tilavuudesta, ei pituudesta.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali
Varvastila
RunRepeat mittasi keskimääräisen 73,4 mm:n kärkitilan leveyden mutta matalan 24,0 mm:n korkeuden, joten korkeat varpaat voivat koskettaa yläpintaa. Doctors of Running tunsi painetta isovarpaan päällä.
Doctors of Running, RunRepeat
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, RunRepeatin lukijat, RTINGS, Believe in the Run ja Runnea raportoivat kaikki kokoa vastaavan istuvuuden, muutos ensimmäiseen Glycerin Maxiin, jonka Doctors of Running mitoitti puoli kokoa ylöspäin. Women’s Running UK on poikkeus: sen testaaja piti sitä hieman suurena.
Päkiä jakaa testaajat. Doctors of Running kuvaa matalatilavuisempaa, kapenevaa kärkitilaa, ja Believe in the Run piti sitä napakampana kuin alkuperäistä. Women’s Running UK, Alltricks ja Runnea löysivät tilaa leveämmille jaloille. Päällinen on myös lämmin Doctors of Runningille.
Fleet Feet ja Running Warehouse listaavat miesten kengän vain vakioleveydessä, ja RTINGS vahvistaa, ettei leveää versiota ole saatavilla.
Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Women’s Running UK, Runnea, Alltricks, Fleet Feet, Running Warehouse
Vs Glycerin Max
Täysi uudistus: kovempi vaahto, pidempi ja vahvempi keinuvuus, napakampi ja varmempi päällinen ja tasaisempi ajo, hieman enemmän painoa.
| Glycerin Max 2 | Glycerin Max | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 6 mm | 6 mm |
| Kannan korkeus | 45 mm | 45 mm |
| Päkiä | 39 mm | 39 mm |
| Paino | 311 g | 297 g |
Pidä ensimmäinen Glycerin Max, jos rakastit sen pehmeää, ponnahtelevaa, leikkisää ajoa ja tilavaa kärkitilaa: Believe in the Runin testaajat pitivät siitä enemmän. Valitse Max 2, jos alkuperäinen tuntui löysältä tai vähemmän vakaalta ja haluat tasaisemman, varmemman ajon rauhallisille kilometreille.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Glycerin Max - Glycerin Max 2
Kovempi ajo. Doctors of Running, Believe in the Run ja RTINGS pitivät kaikki DNA Tuned -välipohjaa kovempana ja vähemmän ponnahtelevana kuin ensimmäisessä versiossa. (Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS)
Vahvempi, pehmeämpi keinuvuus. Believe in the Run piti GlideRoll-keinuvuutta aggressiivisempana, ja Doctors of Running pidempänä, pehmeämpänä vierintänä vähemmällä kantaosan levenemisellä. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Uusi päällinen, uusi istuvuus. Kolminkertainen jacquard air mesh pitää jalkaa paremmin, ja pituus vastaa nyt kokoa, kun ensimmäinen Max tarvitsi puoli kokoa isomman Doctors of Runningin mukaan. Kärkitila on kapeampi. (Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse)
Vakaampi, hieman painavampi. Doctors of Running piti sitä vakaampana kuin versiota 1. RunRepeat ja RTINGS pitivät sitä molemmat painavampana. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Glycerin Max 2 ei tee.
Brooks Glycerin Max 2 | Brooks Glycerin Max | ASICS Superblast 3 | Nike Vomero Plus | Brooks Glycerin 23 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Pehmeämpi | Kevyempi | Nopeampi | Vähemmän vaimennusta |
| Drop | 6 mm | 6 mm | 8 mm | 10 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 45 mm | 45 mm | 47 mm | 43 mm | 38 mm |
| Paino | 311 g | 297 g | 238 g | 292 g | 301 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako Brooks Glycerin Max 2 kokoa?
Kyllä useimmille testaajille. Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runnea ja RunRepeatin lukijat raportoivat kokoa vastaavan istuvuuden, toisin kuin ensimmäinen Glycerin Max, joka oli lyhyt. Vain Women’s Running UK piti sitä hieman suurena. Tarkista kärkitila: jotkin testaajat pitivät sitä kapenevana ja matalana varpaiden päällä.
Glycerin Max vai Glycerin Max 2: kumman valitsen?
Valitse Glycerin Max 2, jos haluat tasaisemman, varmemman ajon voimakkaammalla keinuvuudella ja kokoa vastaavalla istuvuudella. Etsi ensimmäinen Glycerin Max, jos pidit pehmeämmästä, ponnahtelevammasta, leikkisämmästä tuntumasta ja tilavammasta kärkitilasta. Believe in the Run piti versiosta 1, Doctors of Running versiosta 2.
Onko Glycerin Max 2 tukikenkä?
Ei, Brooks listaa Glycerin Max 2:n neutraaliksi. Doctors of Running kutsuu sitä silti rajatapauksen ohjaavaksi kengäksi leveän pohjan, täytetyn keskijalan ja sisäsivuseinämän ansiosta, ja RunRepeat ehdottaa sen kaltaisten kenkien voivan sopia lievään tuen tarpeeseen. Se ei korvaa erillistä tukikenkää eikä ammattilaisen neuvoa, jos sinulla on kipua.
Onko Glycerin Max 2 saatavilla leveänä?
Ei tällä hetkellä. Fleet Feet ja Running Warehouse listaavat miesten Glycerin Max 2:n vain vakioleveydessä, ja RTINGS vahvistaa, ettei leveää versiota ole saatavilla. Doctors of Running piti kärkitilaa kapenevana, kun taas Women’s Running UK ja Alltricks pitivät sitä tilavana, joten kokeile sitä, jos päkiäsi on leveä.
Sopiiko Glycerin Max 2 kävelyyn?
Kyllä. RunRepeat tekee Glycerin Max 2:sta huippuvalinnan Brooksin kävelykenkien joukossa, ja Women’s Running UK arvioi sen upeaksi kävely- ja palautuskengäksi. Syvä vaimennus, keinuvuus ja vakaa pohja sopivat pitkille päiville jaloilla; 311 g:n paino merkitsee vähemmän kävelyvauhdilla.
Sopiiko Glycerin Max 2 painaville juoksijoille?
Arvostelijoiden mielestä kyllä. RunRepeat nimeää painavammat juoksijat, jotka haluavat paljon vaahtoa, parhaiden vastineidensa joukkoon, ja Runnea suosittelee Glycerin Max 2:ta keskivahvalle tai painavalle rakenteelle. 45 mm:n kantaosan pohja, leveä pohja ja jäykkä kantatuki lisäävät suojaa ja vakautta; kompromissi on painava kenkä vähäisellä palautumalla.
Voiko Glycerin Max 2:lla juosta maratonin?
Rauhallisella vauhdilla kyllä: Runnea listaa maratonharjoittelun hallitulla vauhdilla, ja Doctors of Running pitää Glycerin Max 2:sta pitkillä lenkeillä. Aikatavoitteeseen se sopii huonosti, koska RunRepeat antaa sille 31 / 100 kilpailuun ja mittasi vähän energian palautumista.
Lähteet
- Doctors of Running, Brooks Glycerin Max 2 Review (Matt Klein, December 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, Brooks Glycerin Max 2 lab review (May 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Believe in the Run, Brooks Glycerin Max 2 Review (December 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, Brooks Glycerin Max 2 review. Katsottu 13.10.2026.
- Women’s Running UK, Brooks Glycerin Max 2 review: recovery runs made easier (December 2025). Katsottu 13.10.2026.
- Runnea, Brooks Glycerin Max 2 review (updated May 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Alltricks, Test Brooks Glycerin Max 2 (February 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s Brooks Glycerin Max 2. Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, Brooks Glycerin Max 2 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



