1. Skor
  2. Brooks
  3. Glycerin Max 2
Brooks Glycerin Max 2, sidovy

Brooks Glycerin Max 2 test

Brooks neutrala träningssko med maxdämpning är tillbaka fastare, med mer rocker och säkrare. Testarna berömmer stabiliteten och skyddet, och diskuterar om den tappat den första versionens lekfullhet.

Drop
6 mm
Stackhöjd häl
45 mm
Framfot
39 mm
Vikt
311 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 10 källor

Vår bedömning

En stadig stridsvagn för långsamma kilometer.

Glycerin Max 2 är en mycket hög, tung neutral sko med en kraftig rocker, en säker ovandel och mer stabilitet än höjden antyder. Den passar hälisättare, tyngre löpare och gångare som vill ha maximalt skydd på lugna dagar, inte löpare som jagar studs eller en rymlig tåbox.

Styrkor

  • Enorm, skyddande stack: 45 mm i hälen, 39 mm i framfoten
  • Mycket stabil för sin höjd, enligt Doctors of Running, RunRepeat och BITR
  • Mjuk, markant GlideRoll-rocker som håller lugna kilometer rullande
  • Säker, plyschig ovandel i trippel jacquard
  • Följer storleken, till skillnad från den första Glycerin Max
  • Slitstark: inget synligt slitage på yttersulan efter 50 miles (DoR) eller 80 km (Alltricks)

Svagheter

  • Tung: 311 g i herrstorlek US 9, 318 g på RunRepeats våg
  • Lite energiretur, cirka 49 till 51 procent i RunRepeats labb
  • Fastare och mindre studsig än den första Glycerin Max
  • Endast standardbredd, och en låg tåbox på 24,0 mm för höga tår
  • Tjock tunga utan sidoinsatser som kan glida på längre pass

Vem den passar

  • Du sätter i med hälen och springer lugnt
  • Du är en tyngre löpare
  • Du vill ha en neutral sko som ändå känns stadig
  • Du går eller står mycket

Vem som bör välja något annat

  • Du vill ha studs eller fart
  • Din framfot är bred eller dina tår är höga
  • Du älskade den mjuka, roliga första versionen

Skoprofil

Var Glycerin Max 2 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Glycerin Max.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelGlycerin Max 2Glycerin MaxFörändring
Dämpning9090=
Lätthet615−9
Stabilitet3030=
Drop2020=
Respons2020=

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt311 g, tyngre än 94 % av skorna

Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna

Stackhöjd häl45 mm, högre än 90 % av skorna

Stackhöjd framfot39 mm, högre än 92 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Maximal, och fastare än förut. 45 mm DNA Tuned i hälen: mjuk på RunRepeats durometer, men fastare än den första Max för Doctors of Running, BITR och RTINGS.

Neutral på pappret, stadig i praktiken. Listad som neutral, men en bred bas, en styv hälkappa och en sidovägg på insidan gör den till en av de stadigare skorna med maxstack.

Den rullar, den studsar inte. Energiretur på cirka 49 till 51 procent i RunRepeats labb; den framåtrullande rörelsen kommer från en kraftig GlideRoll-rocker.

Maximal, och fastare än förut. Fleet Feet anger 45 mm DNA Tuned-skum i hälen och 39 mm i framfoten, med större skumceller under hälen och mindre fram. Av de 181 neutrala landsvägsskorna med framfotsstack i vår katalog ligger bara 9 högre under framfoten.

Hur det känns delar testarna. RunRepeat mätte skummet till 30,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och Women’s Running UK fann det mycket mjukt. Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS kände alla att det är fastare än den första Glycerin Max: skyddande, men med mindre intryckning.

Neutral på pappret, stadig i praktiken. Brooks klassar den som neutral, men Doctors of Running ger stabiliteten A och beskriver en gränsfall bland stödskor: en bred bas, en ifylld mellanfot, gummi på insidan av yttersulan och en sidovägg på insidan längs hela skon. RunRepeat tillägger en hälkappa på 5 av 5 och 19,6 Nm i vridstyvhet, långt över genomsnittet.

Alla är inte överens om hur långt det går. RTINGS fann mindre självförtroende i kurvor eller på ojämnt underlag, och en testare hos Believe in the Run kände att plattformen under foten var smalare än förut. Doctors of Running varnar för att löpare som ogillar stabilitetsfunktioner kanske inte gillar den.

Den rullar, den studsar inte. RunRepeat mätte energiretur på 49,1 procent i hälen och 51,3 procent i framfoten, under genomsnittet, och Running Warehouse rapporterar 47 till 49 procent från Heeluxe-tester. RTINGS bedömer återfjädringen som mycket låg.

Rörelsen kommer i stället från GlideRoll-rockern. Doctors of Running fann den lång och mjuk, med en kvick framfot. Deras fysioterapeut noterar att rockers flyttar en del av arbetet från vristen mot knät och höften, vilket passar vissa löpare bättre än andra.

Läs mer

Maximal, och fastare än förut. Fleet Feet anger 45 mm DNA Tuned-skum i hälen och 39 mm i framfoten, med större skumceller under hälen och mindre fram. Av de 181 neutrala landsvägsskorna med framfotsstack i vår katalog ligger bara 9 högre under framfoten.

Hur det känns delar testarna. RunRepeat mätte skummet till 30,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och Women’s Running UK fann det mycket mjukt. Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS kände alla att det är fastare än den första Glycerin Max: skyddande, men med mindre intryckning.

Neutral på pappret, stadig i praktiken. Brooks klassar den som neutral, men Doctors of Running ger stabiliteten A och beskriver en gränsfall bland stödskor: en bred bas, en ifylld mellanfot, gummi på insidan av yttersulan och en sidovägg på insidan längs hela skon. RunRepeat tillägger en hälkappa på 5 av 5 och 19,6 Nm i vridstyvhet, långt över genomsnittet.

Alla är inte överens om hur långt det går. RTINGS fann mindre självförtroende i kurvor eller på ojämnt underlag, och en testare hos Believe in the Run kände att plattformen under foten var smalare än förut. Doctors of Running varnar för att löpare som ogillar stabilitetsfunktioner kanske inte gillar den.

Den rullar, den studsar inte. RunRepeat mätte energiretur på 49,1 procent i hälen och 51,3 procent i framfoten, under genomsnittet, och Running Warehouse rapporterar 47 till 49 procent från Heeluxe-tester. RTINGS bedömer återfjädringen som mycket låg.

Rörelsen kommer i stället från GlideRoll-rockern. Doctors of Running fann den lång och mjuk, med en kvick framfot. Deras fysioterapeut noterar att rockers flyttar en del av arbetet från vristen mot knät och höften, vilket passar vissa löpare bättre än andra.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detDess hemvist. RunRepeat ger den 92 av 100 för daglig löpning i lugnt tempo.RunRepeat, RTINGS
ÅterhämtningspassGjord för detDjup dämpning och en rocker som sköter rullningen åt dig.Doctors of Running, Women’s Running UK
PromenadGjord för detEtt toppval bland Brooks promenadskor enligt RunRepeat, och berömd för promenader av Women’s Running UK.RunRepeat, Women’s Running UK
LångpassFungerarDoctors of Running gillar den för långa, långsamma pass; en testare hos Believe in the Run fann den bristfällig som cruiser för långpass.Doctors of Running, Believe in the Run
Tävling, maratonFungerarRunnea listar maratonförberedelser i kontrollerat tempo. För ett tidsmål motverkar vikten och den låga återfjädringen den.RunRepeat, Runnea
TempopassInte för detRunRepeat ger den 44 för tempo och Women’s Running UK avfärdar den. Behåll ett lättare par för snabbare dagar.RunRepeat, Women’s Running UK

Källa: RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Women’s Running UK, Believe in the Run, Runnea

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Glycerin Max 2 är tung, mycket skyddande och stabil för sin höjd, med en kraftig rocker och lite återfjädring. De går isär om känslan under foten och tåboxen, och om den är en förbättring av den första Glycerin Max.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionPositivBåda testarna hos Doctors of Running ger den A minus: en stabil, slitstark träningssko med rocker och maxstack för normala till smala fötter.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 85 av 100: en dämpad cruiser för lugna kilometer, hämmad av vikten och svag energiretur.
Believe in the RunRecensionNegativBelieve in the Run rankar den D totalt: en bra, stabil sko, men fastare och trivialare än den första Glycerin Max.
RTINGSLabbBlandadRTINGS ger 7,7 av 10 för vardagsträning: djupt skydd och en bred bas, men tung och mycket låg energiretur.
Women’s Running UKRecensionBlandadWomen’s Running UK kallar den en utmärkt sko för promenader och återhämtning som saknar mångsidigheten för andra pass.
RunneaRecensionPositivRunnea ger den 8,9 av 10, en av de mest fulländade maxdämpade skorna, med förnuftiga förändringar jämfört med den första versionen.
AlltricksRecensionPositivAlltricks testare fann den en bekväm, mångsidig träningssko, hämmad bara av vikten för intervaller.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • TungDoctors of Running anger 312 g för herrstorlek US 9, RTINGS vägde 314,3 g och RunRepeat 318 g.
  • Stabil för en sko med maxstackDoctors of Running ger stabiliteten A, RunRepeat ger den 89 för stabilitet, och Believe in the Run fann den mycket stabil för sin höjd.
  • Lite återfjädringRunRepeat mätte energiretur under genomsnittet, RTINGS bedömer den som mycket låg, och Women’s Running UK fann lite studs eller framdrivning.
  • En markant rockerDoctors of Running, Believe in the Run och RunRepeat beskriver alla en kraftig, framåtrullande rocker, mer aggressiv än på den första versionen.

De går isär

  • Mjuk eller fast under fotenRunRepeat mätte skummet till 30,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och Women’s Running UK jämför det med en marshmallow. Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS fann alla att det är fastare än den första Glycerin Max.
  • Snäv eller rymlig tåboxDoctors of Running och Believe in the Run fann framfoten snävare och mer avsmalnande än förut. Women’s Running UK, Alltricks och Runnea fann den rymlig nog för bredare fötter.
  • Bara för lugna dagar?De flesta tester reserverar den för lugna pass och promenader. Alltricks testare, en maratonlöpare under tre timmar, fann tempolöpning bekväm i den, och Doctors of Running säger att den klarar en del uptempo.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Tung. Doctors of Running anger 312 g för herrstorlek US 9, RTINGS vägde 314,3 g och RunRepeat 318 g. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Stabil för en sko med maxstack. Doctors of Running ger stabiliteten A, RunRepeat ger den 89 för stabilitet, och Believe in the Run fann den mycket stabil för sin höjd. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Lite återfjädring. RunRepeat mätte energiretur under genomsnittet, RTINGS bedömer den som mycket låg, och Women’s Running UK fann lite studs eller framdrivning. (RunRepeat, RTINGS, Women’s Running UK)

En markant rocker. Doctors of Running, Believe in the Run och RunRepeat beskriver alla en kraftig, framåtrullande rocker, mer aggressiv än på den första versionen. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Mjuk eller fast under foten. RunRepeat mätte skummet till 30,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och Women’s Running UK jämför det med en marshmallow. Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS fann alla att det är fastare än den första Glycerin Max. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Women’s Running UK)

Snäv eller rymlig tåbox. Doctors of Running och Believe in the Run fann framfoten snävare och mer avsmalnande än förut. Women’s Running UK, Alltricks och Runnea fann den rymlig nog för bredare fötter. (Doctors of Running, Believe in the Run, Women’s Running UK, Runnea, Alltricks)

Bara för lugna dagar?. De flesta tester reserverar den för lugna pass och promenader. Alltricks testare, en maratonlöpare under tre timmar, fann tempolöpning bekväm i den, och Doctors of Running säger att den klarar en del uptempo. (Doctors of Running, RunRepeat, Women’s Running UK, Alltricks)

Så är den byggd

En maximal neutral konstruktion: DNA Tuned-skum längs hela skon med graderade cellstorlekar, en GlideRoll-rocker, en ovandel i luftmesh med trippel jacquard och en mycket tjock tunga, och gummi bara i slitzonerna.

DNA Tuned-skum längs hela skon i en GlideRoll-rocker, en styv hälkappa på 5 av 5, en tunga på 13,0 mm och en yttersula på 3,5 mm begränsad till slitzonerna.

4539123456
#DelMått
1OvandelLuftmesh med trippel jacquardAndningsförmåga 74 BR
2Plös13,0 mm
3HälStyvhet 5 / 5
4MellansulaDNA Tuned och GlideRoll-rockerHårdhet 30,9 AC
5Innersula4,7 mm
6Yttersula3,5 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 45 mm häl, 39 mm framfot; uppmätt: 3,5 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Believe in the Run, Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse, Alltricks. BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

  1. Ovandel. Nytt i version 2, tjockt och plyschigt med ett säkert grepp över mellansulan, enligt Doctors of Running och Believe in the Run, även om båda fann det varmt. RunRepeat gav ändå andningsförmågan 74, nära genomsnittet.

  2. Plös. Mycket tjock med 13,0 mm i RunRepeats mätning, mer än dubbelt så mycket som genomsnittet, och utan sidoinsatser. Doctors of Running märkte att den gled på längre pass med svängar.

  3. Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 i RunRepeats test, med generös stoppning i kanten. Doctors of Running noterar att den kan besvära löpare med känsliga hälar.

  4. Mellansula. Kvävgasinfuserat DNA Tuned-skum med större celler under hälen för mjukare landningar och mindre celler i framfoten för frånskjutet, format till en avfasad, välvd GlideRoll-rocker. RunRepeat mätte 30,9 AC och 19,6 Nm i vridstyvhet.

  5. Innersula. En löstagbar innersula mätt till 4,7 mm av RunRepeat, nära genomsnittet.

  6. Yttersula. Gummi bara i nedslags- och frånskjutszonerna, med frilagt skum på övriga ställen. Det är 3,5 mm tjockt och fick 0,51 i RunRepeats greppstest, stadigt grepp även i vått, och Believe in the Run berömmer dess grepp och hållbarhet.

Läs mer

En maximal neutral konstruktion: DNA Tuned-skum längs hela skon med graderade cellstorlekar, en GlideRoll-rocker, en ovandel i luftmesh med trippel jacquard och en mycket tjock tunga, och gummi bara i slitzonerna.

1. Ovandel. Nytt i version 2, tjockt och plyschigt med ett säkert grepp över mellansulan, enligt Doctors of Running och Believe in the Run, även om båda fann det varmt. RunRepeat gav ändå andningsförmågan 74, nära genomsnittet.

2. Plös. Mycket tjock med 13,0 mm i RunRepeats mätning, mer än dubbelt så mycket som genomsnittet, och utan sidoinsatser. Doctors of Running märkte att den gled på längre pass med svängar.

3. Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 i RunRepeats test, med generös stoppning i kanten. Doctors of Running noterar att den kan besvära löpare med känsliga hälar.

4. Mellansula. Kvävgasinfuserat DNA Tuned-skum med större celler under hälen för mjukare landningar och mindre celler i framfoten för frånskjutet, format till en avfasad, välvd GlideRoll-rocker. RunRepeat mätte 30,9 AC och 19,6 Nm i vridstyvhet.

5. Innersula. En löstagbar innersula mätt till 4,7 mm av RunRepeat, nära genomsnittet.

6. Yttersula. Gummi bara i nedslags- och frånskjutszonerna, med frilagt skum på övriga ställen. Det är 3,5 mm tjockt och fick 0,51 i RunRepeats greppstest, stadigt grepp även i vått, och Believe in the Run berömmer dess grepp och hållbarhet.

Hållbarhet. Räkna med en lång livslängd. Yttersulan förlorade 1,1 mm i RunRepeats slittest, ungefär genomsnittet, med tåboxens hållbarhet på 3 av 5 och stoppningen i hälen på 4 av 5. Doctors of Running såg inget synligt slitage efter cirka 50 miles (cirka 80 km), och Alltricks inget efter 80 km.

Hållbarhet. Räkna med en lång livslängd. Yttersulan förlorade 1,1 mm i RunRepeats slittest, ungefär genomsnittet, med tåboxens hållbarhet på 3 av 5 och stoppningen i hälen på 4 av 5. Doctors of Running såg inget synligt slitage efter cirka 50 miles (cirka 80 km), och Alltricks inget efter 80 km.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Fleet Feet6
RunRepeat8,1
RTINGS6,9

Stackhöjd i hälen, mm

Fleet Feet45
Doctors of Running47
Running Warehouse48
RunRepeat45,4
RTINGS47,9

Stackhöjd i framfoten, mm

Fleet Feet39
Doctors of Running41
Running Warehouse42
RunRepeat37,3

Vikt (herr), g

RunRepeat311
Doctors of Running312
Running Warehouse315
RunRepeat318
RTINGS314,3
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 6 mm Believe in the Run
  • 8,1 mm RunRepeat
  • 6,9 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 45 mm Believe in the Run
  • 47 mm Doctors of Running
  • 48 mm Running Warehouse
  • 45,4 mm RunRepeat
  • 47,9 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 39 mm Believe in the Run
  • 41 mm Doctors of Running
  • 42 mm Running Warehouse
  • 37,3 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 311 g Believe in the Run
  • 312 g Doctors of Running
  • 315 g Running Warehouse
  • 318 g RunRepeat
  • 314,3 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Running Warehouse
–
Platta
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2025 Believe in the Run
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 30,9 AC RunRepeat
Vridstyvhet
  • 19,6 Nm RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 49,1 % RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 5 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,51 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 74 BR RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 73,4 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 24 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 3,5 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,7 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 13 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 21,9 N RunRepeat

BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; frågan är tåboxens volym, inte längden.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

RunRepeat mätte en genomsnittlig tåboxbredd på 73,4 mm men en låg höjd på 24,0 mm, så höga tår kan nudda toppen. Doctors of Running kände tryck över stortån.

Doctors of Running, RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, RunRepeats läsare, RTINGS, Believe in the Run och Runnea rapporterar alla att den följer storleken, en förändring från den första Glycerin Max, som Doctors of Running gick upp en halv storlek i. Women’s Running UK är undantaget: deras testare fann den något stor.

Framfoten delar testarna. Doctors of Running beskriver en tåbox med lägre volym och avsmalning, och Believe in the Run fann den snävare än originalet. Women’s Running UK, Alltricks och Runnea fann plats för bredare fötter. Ovandelen blir också varm för Doctors of Running.

Fleet Feet och Running Warehouse listar herrskon bara i standardbredd, och RTINGS bekräftar att ingen bred version finns.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Women’s Running UK, Runnea, Alltricks, Fleet Feet, Running Warehouse

Mot Glycerin Max

En total omarbetning: fastare skum, en längre och kraftigare rocker, en snävare och säkrare ovandel och ett stadigare steg, med lite mer vikt.

Glycerin Max 2Glycerin Max
StödNeutralNeutral
Drop6 mm6 mm
Stackhöjd häl45 mm45 mm
Framfot39 mm39 mm
Vikt311 g297 g

Behåll den första Glycerin Max om du älskade dess mjuka, studsiga, lekfulla steg och rymliga tåbox: testarna hos Believe in the Run föredrog den. Välj Max 2 om originalet kändes löst eller mindre stabilt och du vill ha ett stadigare, säkrare steg för lugna kilometer.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: Glycerin Max till Glycerin Max 2

Fastare steg. Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS fann alla mellansulan i DNA Tuned fastare och mindre studsig än på den första versionen. (Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS)

Kraftigare, mjukare rocker. Believe in the Run fann GlideRoll-rockern mer aggressiv, och Doctors of Running en längre, mjukare rullning med mindre utsvängning av hälen. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Ny ovandel, ny passform. Ett luftmesh med trippel jacquard håller foten bättre, och längden följer nu storleken där den första Max krävde en halv storlek större, enligt Doctors of Running. Tåboxen är smalare. (Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse)

Stabilare, lite tyngre. Doctors of Running fann den stabilare än version 1. RunRepeat och RTINGS fann båda den tyngre. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Glycerin Max 2 inte gör.

Brooks Glycerin Max 2Brooks Glycerin MaxASICS Superblast 3Nike Vomero PlusBrooks Glycerin 23
Välj den förDen här sidanMjukareLättareSnabbareMindre dämpning
Drop6 mm6 mm8 mm10 mm8 mm
Stackhöjd häl45 mm45 mm47 mm43 mm38 mm
Vikt311 g297 g238 g292 g301 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer Brooks Glycerin Max 2 storleken?

Ja för de flesta testare. Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runnea och RunRepeats läsare rapporterar att den följer storleken, till skillnad från den första Glycerin Max, som var kort i storleken. Bara Women’s Running UK fann den något stor. Kontrollera tåboxen: en del testare fann den avsmalnande och låg över tårna.

Glycerin Max eller Glycerin Max 2: vilken ska jag välja?

Välj Glycerin Max 2 om du vill ha ett stadigare, säkrare steg med en kraftigare rocker och en passform som följer storleken. Leta efter den första Glycerin Max om du föredrog en mjukare, studsigare, mer lekfull känsla och en rymligare tåbox. Believe in the Run föredrog version 1, Doctors of Running version 2.

Är Glycerin Max 2 en stabilitetssko?

Nej, Brooks listar Glycerin Max 2 som neutral. Doctors of Running kallar den ändå en gränsfall bland stödskor tack vare en bred bas, en ifylld mellanfot och en sidovägg på insidan, och RunRepeat föreslår att skor som den kan passa ett mildare stödbehov. Den ersätter inte en särskild stabilitetssko eller professionell rådgivning om du har smärta.

Finns Glycerin Max 2 i bred modell?

Inte för tillfället. Fleet Feet och Running Warehouse listar herrversionen av Glycerin Max 2 bara i standardbredd, och RTINGS bekräftar att ingen bred version finns. Doctors of Running fann tåboxen avsmalnande, medan Women’s Running UK och Alltricks fann den rymlig, så prova den om din framfot är bred.

Är Glycerin Max 2 bra för promenader?

Ja. RunRepeat gör Glycerin Max 2 till ett toppval bland Brooks promenadskor, och Women’s Running UK bedömer den som en fantastisk sko för promenader och återhämtning. Den djupa dämpningen, rockern och den stabila basen passar långa dagar på fötterna; vikten på 311 g betyder mindre i promenadtempo.

Är Glycerin Max 2 bra för tyngre löpare?

Testarna tycker det. RunRepeat nämner tyngre löpare som vill ha mycket skum bland de bästa matcherna, och Runnea rekommenderar Glycerin Max 2 för medelstor till kraftig kroppsbyggnad. Hälstacken på 45 mm, den breda basen och den styva hälkappan ger skydd och stabilitet; avvägningen är en tung sko med lite återfjädring.

Kan man springa maraton i Glycerin Max 2?

I avslappnat tempo, ja: Runnea listar maratonförberedelser i kontrollerat tempo, och Doctors of Running gillar Glycerin Max 2 för långpass. För ett tidsmål är den en dålig match, eftersom RunRepeat ger den 31 av 100 för tävling och mätte lite energiretur.

Källor

  1. Doctors of Running, Brooks Glycerin Max 2 Review (Matt Klein, December 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, Brooks Glycerin Max 2 lab review (May 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  3. Believe in the Run, Brooks Glycerin Max 2 Review (December 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  4. RTINGS, Brooks Glycerin Max 2 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Women’s Running UK, Brooks Glycerin Max 2 review: recovery runs made easier (December 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Runnea, Brooks Glycerin Max 2 review (updated May 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  7. Alltricks, Test Brooks Glycerin Max 2 (February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Fleet Feet, Men’s Brooks Glycerin Max 2. Hämtad 13 okt. 2026.
  9. Running Warehouse, Brooks Glycerin Max 2 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
  10. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  11. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting