1. Skor
  2. Nike
  3. Vomero Plus
Nike Vomero Plus, sidovy

Nike Vomero Plus test

Nikes ZoomX-träningssko med maxdämpning och efterträdare till Invincible: en hög plattform med hög drop, byggd för återhämtningsdagar och långa, långsamma pass.

Drop
10 mm
Stackhöjd häl
43 mm
Framfot
33 mm
Vikt
281 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

herrstorlek US 9, enligt uppgift. Uppdaterad 12 okt. 2026 · 6 källor

Vår bedömning

Studs och skydd för lugna kilometer.

Vomero Plus är Nikes högsta ZoomX-vardagssko: mjuk, studsig och väl skyddande, med en klassisk drop på 10 mm. Den passar hälisättare med normalbreda fötter som tillbringar det mesta av veckan i lugnt tempo eller långpasstempo och behöver lite extra stabilitet.

Styrkor

  • ZoomX-superskum längs hela skon med mycket studs för en vardagssko
  • Starkt stötskydd i häl och framfot i labbtester
  • Slitstark yttersula och mellansula: lite slitage efter 100 miles (cirka 160 km) av testning
  • Generös stoppning i tungan och kanten
  • Mjuk rullning från en framfot med rocker och en avfasad häl

Svagheter

  • Tåbox uppmätt smalare än genomsnittet, avsmalnande fram
  • Tyngre än många modeller med maxstack
  • Lite hjälp för löpare som behöver måttligt eller mer stöd
  • Lågt betyg för andningsförmåga i labbet; ovandelen känns varm

Vem den passar

  • Du sätter i med hälen
  • Din vecka är mest lugna kilometer och långpass
  • Du vill ha studs, inte sjunka ner
  • Du gillar en hög drop

Vem som bör välja något annat

  • Din fot rullar in märkbart
  • Din framfot är bred
  • Du vill ha en sko även för fartpass

Skoprofil

Var Vomero Plus hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelVomero Plus
Dämpning83
Lätthet31
Stabilitet30
Drop84
Respons6

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt281 g, tyngre än 69 % av skorna

Drop10 mm, högre än 84 % av skorna

Stackhöjd häl43 mm, högre än 83 % av skorna

Stackhöjd framfot33 mm, högre än 60 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Mjuk, djup och fjädrande. ZoomX längs hela skon känns mjuk, djup och fjädrande, förblev livlig efter 100 miles i ett test och skyddar väl i båda ändar.

Neutral, och det märks sent i långa insatser. Höga sidoväggar och en bredare sula styr ett neutralt steg på utvilade ben, men en testare kände trötthet efter 8 till 10 miles.

Rullande och studsig, inte snabb. Den rockerformade, ganska styva framfoten håller övergångarna mjuka. Studsen får lugnt tempo att kännas snabbare, fast labbet finner den trög bredvid en del rivaler.

Mjuk, djup och fjädrande. Mellansulan är ZoomX-superskum från häl till tå. Believe in the Run noterar att det är den TPE-baserade versionen, inte den PEBA som används i Nikes tävlingsskor. Running Warehouse anger en stackhöjd på 43 mm i hälen och 33 mm i framfoten, en drop på 10 mm.

Doctors of Running beskriver skummet som lätt till måttligt mjukt med mycket studs, och det förblev livligt, om än något fastare, efter 100 miles (cirka 160 km). RunRepeat mätte 32,5 på AC-skalan, en aning mjukare än den genomsnittliga sko de testar, och registrerade ett stötskydd väl över genomsnittet i båda ändar.

Neutral, och det märks sent i långa insatser. Höga sidoväggar i hälen och mellanfoten och en bredare sula ger mild styrning, och RunRepeat mätte genomsnittlig vridstyvhet samtidigt som de fann skon stabilare än många modeller med maxdämpning. Det räcker för ett neutralt steg på utvilade ben.

Gränsen visas med distansen. Doctors of Running kände trötthet i höft och vrist efter 8 till 10 miles (cirka 13 till 16 km) och rekommenderar den inte vid måttliga eller större stabilitetsbehov.

Rullande och studsig, inte snabb. En framfot med rocker och en avfasad häl på utsidan håller övergångarna mjuka. Framfoten är ganska styv: RunRepeat mätte 19,8 N för att böja den, styvare än genomsnittet, så rockern gör jobbet snarare än dina tår.

Studsen får lugnt tempo att kännas snabbare, men RunRepeat kallar den trög bredvid andra alternativ med hög stack som Hoka Clifton 10.

Läs mer

Mjuk, djup och fjädrande. Mellansulan är ZoomX-superskum från häl till tå. Believe in the Run noterar att det är den TPE-baserade versionen, inte den PEBA som används i Nikes tävlingsskor. Running Warehouse anger en stackhöjd på 43 mm i hälen och 33 mm i framfoten, en drop på 10 mm.

Doctors of Running beskriver skummet som lätt till måttligt mjukt med mycket studs, och det förblev livligt, om än något fastare, efter 100 miles (cirka 160 km). RunRepeat mätte 32,5 på AC-skalan, en aning mjukare än den genomsnittliga sko de testar, och registrerade ett stötskydd väl över genomsnittet i båda ändar.

Neutral, och det märks sent i långa insatser. Höga sidoväggar i hälen och mellanfoten och en bredare sula ger mild styrning, och RunRepeat mätte genomsnittlig vridstyvhet samtidigt som de fann skon stabilare än många modeller med maxdämpning. Det räcker för ett neutralt steg på utvilade ben.

Gränsen visas med distansen. Doctors of Running kände trötthet i höft och vrist efter 8 till 10 miles (cirka 13 till 16 km) och rekommenderar den inte vid måttliga eller större stabilitetsbehov.

Rullande och studsig, inte snabb. En framfot med rocker och en avfasad häl på utsidan håller övergångarna mjuka. Framfoten är ganska styv: RunRepeat mätte 19,8 N för att böja den, styvare än genomsnittet, så rockern gör jobbet snarare än dina tår.

Studsen får lugnt tempo att kännas snabbare, men RunRepeat kallar den trög bredvid andra alternativ med hög stack som Hoka Clifton 10.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detDess naturliga uppgift: mjuka, studsiga, skyddade kilometer.RunRepeat, Believe in the Run
ÅterhämtningspassGjord för detStötskyddet i labbet är högt, vilket är vad trötta ben vill ha dagen efter ett hårt pass.RunRepeat, Believe in the Run
LångpassGjord för detByggd för det, med ett förbehåll: om din form tryter sent ger den neutrala basen lite hjälp.Doctors of Running, Believe in the Run
Tävling, maratonFungerarBra för ett maraton där komforten kommer först i jämnt tempo; ingen sko för att jaga en tid.Doctors of Running, RunRepeat
TempopassFungerarDoctors of Running fann att den klarar jämnt tempoarbete med måttlig ansträngning, men att den känns trög i allt högre tempo.Doctors of Running, RunRepeat

Källa: RunRepeat, Believe in the Run, Doctors of Running

Vad testerna säger

Doctors of Running, RunRepeat och Believe in the Run är överens om att den är en bekväm, studsig och slitstark återhämtnings- och mängdträningssko med maxdämpning. De går isär om utrymmet i framfoten och om huruvida den skiljer sig nog från Vomero 18.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionPositivDoctors of Running ger A minus och kallar den en favorit i Nikes nya träningsserie: studsig och slitstark, fast tåboxen är avsmalnande.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 91 av 100, i deras Superb-band, och noterar en snäv passform och en tåbox smalare än genomsnittet.
Believe in the RunRecensionPositivBelieve in the Run placerar den i S-nivå för lugna kilometer och återhämtning, och berömmer dess plyschiga, energiska känsla och rymliga tåbox.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 9 okt. 2026.

De är eniga

  • Mycket dämpning, med studsAlla tre beskriver ett mjukt ZoomX-steg med verklig återfjädring, och RunRepeats stötmätningar bekräftar det.
  • En sko för lugna pass och långpassRunRepeat och Believe in the Run placerar den på återhämtningsdagar och långa kilometer; Doctors of Running finner den trög bortom tempotakt.
  • Byggd för att hållaDoctors of Running såg bara milt slitage efter 100 miles (cirka 160 km), och RunRepeat bedömer hållbarheten väl över hela linjen.
  • En plyschig, vadderad ovandelVarje test kommenterar den tjocka stoppningen runt tungan och hälkanten.

De går isär

  • Utrymme i framfotenRunRepeat mätte en smal tåbox och Doctors of Running kallar den avsmalnande, medan Believe in the Runs testare fann den rymlig och Running Warehouse bedömer tåboxen som genomsnittlig till rymlig.
  • Värd det framför Vomero 18?Doctors of Running föredrar tydligt Plus. Believe in the Run finner den mjukare och lättare men betvivlar att skillnaden är stor nog för att spela roll för de flesta löpare.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Mycket dämpning, med studs. Alla tre beskriver ett mjukt ZoomX-steg med verklig återfjädring, och RunRepeats stötmätningar bekräftar det. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

En sko för lugna pass och långpass. RunRepeat och Believe in the Run placerar den på återhämtningsdagar och långa kilometer; Doctors of Running finner den trög bortom tempotakt. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Byggd för att hålla. Doctors of Running såg bara milt slitage efter 100 miles (cirka 160 km), och RunRepeat bedömer hållbarheten väl över hela linjen. (Doctors of Running, RunRepeat)

En plyschig, vadderad ovandel. Varje test kommenterar den tjocka stoppningen runt tungan och hälkanten. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Utrymme i framfoten. RunRepeat mätte en smal tåbox och Doctors of Running kallar den avsmalnande, medan Believe in the Runs testare fann den rymlig och Running Warehouse bedömer tåboxen som genomsnittlig till rymlig. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse)

Värd det framför Vomero 18?. Doctors of Running föredrar tydligt Plus. Believe in the Run finner den mjukare och lättare men betvivlar att skillnaden är stor nog för att spela roll för de flesta löpare. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Så är den byggd

En mellansula i ZoomX-superskum längs hela skon på en plattform med rocker, under en kraftigt vadderad ovandel i konstruerat mesh, med slitstarkt gummi som täcker hela yttersulan. Det finns ingen platta.

En mellansula i ZoomX-superskum längs hela skon på en plattform med rocker, under en kraftigt vadderad ovandel i konstruerat mesh, med slitstarkt gummi som täcker hela yttersulan. Ingen platta.

4333123456
#DelMått
1OvandelKonstruerat mesh i monoblandningAndningsförmåga 48 BR
2Plös11,2 mm
3HälStyvhet 3 / 5
4MellansulaZoomX32,5 AC
5Innersula3,3 mm
6YttersulaSlitstarkt gummi2,9 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 43 mm häl, 33 mm framfot; uppmätt: 2,9 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run. BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

  1. Ovandel. Mjukt och något elastiskt, med förstärkningar som håller framfoten säker. Doctors of Running finner bredden normal och tåboxen avsmalnande. De platta snörena går genom sydda tygöglor i stället för stansade öljetter. Stoppningen kostar andning: RunRepeat gav andningsförmågan 48 mot ett genomsnitt på 75.

  2. Plös. En enda skumplatta på 11,2 mm i RunRepeats mätning, ungefär dubbelt så mycket som deras genomsnitt. Den har inga sidoinsatser, men både Doctors of Running och RunRepeat fann den tillräckligt vadderad för att snöra hårt utan obehag.

  3. Häl. En hälkappa som Doctors of Running finner styv och RunRepeat bedömer som måttlig, uppvägd av mycket stoppning i kanten, med en fingeröglas bak. Höga sidoväggar reser sig från hälen in i mellanfoten på båda sidor.

  4. Mellansula. ZoomX från häl till tå, den TPE-baserade versionen enligt Believe in the Run och inte PEBA som i Nikes tävlingsskor. RunRepeat mätte 67,1 procent energiretur i hälen och 68,8 procent i framfoten, nära toppen av kategorin vardagsträning, och en mjukhet på 32,5 på Asker C-skalan. En avfasning i hälen och en framfot med rocker sköter rullningen, och RunRepeat fann skon styvare på längden än många modeller med kolfiberplatta.

  5. Innersula. Tunn för en vardagssko på 3,3 mm, vilket lämnar mer plats för mellansulans skum. Den är löstagbar och något utsvängd i hälen för att vagga foten.

  6. Yttersula. Gummi längs hela skon med fyrkantiga klackar i våffelstil i ett rutnät vid hälen och framfoten. Greppet fick 0,52 i RunRepeats test: bra på något blöta vägar, inte anmärkningsvärt. Doctors of Running finner greppet genomsnittligt på blöta vägar och bra på konstgjorda underlag, och skulle hålla den borta från stigar på grund av hur mjuk skon är.

Läs mer

En mellansula i ZoomX-superskum längs hela skon på en plattform med rocker, under en kraftigt vadderad ovandel i konstruerat mesh, med slitstarkt gummi som täcker hela yttersulan. Det finns ingen platta.

1. Ovandel. Mjukt och något elastiskt, med förstärkningar som håller framfoten säker. Doctors of Running finner bredden normal och tåboxen avsmalnande. De platta snörena går genom sydda tygöglor i stället för stansade öljetter. Stoppningen kostar andning: RunRepeat gav andningsförmågan 48 mot ett genomsnitt på 75.

2. Plös. En enda skumplatta på 11,2 mm i RunRepeats mätning, ungefär dubbelt så mycket som deras genomsnitt. Den har inga sidoinsatser, men både Doctors of Running och RunRepeat fann den tillräckligt vadderad för att snöra hårt utan obehag.

3. Häl. En hälkappa som Doctors of Running finner styv och RunRepeat bedömer som måttlig, uppvägd av mycket stoppning i kanten, med en fingeröglas bak. Höga sidoväggar reser sig från hälen in i mellanfoten på båda sidor.

4. Mellansula. ZoomX från häl till tå, den TPE-baserade versionen enligt Believe in the Run och inte PEBA som i Nikes tävlingsskor. RunRepeat mätte 67,1 procent energiretur i hälen och 68,8 procent i framfoten, nära toppen av kategorin vardagsträning, och en mjukhet på 32,5 på Asker C-skalan. En avfasning i hälen och en framfot med rocker sköter rullningen, och RunRepeat fann skon styvare på längden än många modeller med kolfiberplatta.

5. Innersula. Tunn för en vardagssko på 3,3 mm, vilket lämnar mer plats för mellansulans skum. Den är löstagbar och något utsvängd i hälen för att vagga foten.

6. Yttersula. Gummi längs hela skon med fyrkantiga klackar i våffelstil i ett rutnät vid hälen och framfoten. Greppet fick 0,52 i RunRepeats test: bra på något blöta vägar, inte anmärkningsvärt. Doctors of Running finner greppet genomsnittligt på blöta vägar och bra på konstgjorda underlag, och skulle hålla den borta från stigar på grund av hur mjuk skon är.

Hållbarhet. Över genomsnittet. Doctors of Running hade bara milt klackslitage och en hel yttersula efter 100 miles (cirka 160 km), med en mellansula som behöll sin studs och blev något fastare. RunRepeat mätte 0,8 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm och gav stoppningen i hälen 4 av 5.

Hållbarhet. Över genomsnittet. Doctors of Running hade bara milt klackslitage och en hel yttersula efter 100 miles (cirka 160 km), med en mellansula som behöll sin studs och blev något fastare. RunRepeat mätte 0,8 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm och gav stoppningen i hälen 4 av 5.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Stackhöjd i hälen, mm

Running Warehouse43
Believe in the Run45
RunRepeat42,3

Stackhöjd i framfoten, mm

Running Warehouse33
Believe in the Run35
RunRepeat32,7

Drop, mm

Running Warehouse10
RunRepeat9,6

Vikt (herr), g

Running Warehouse281
RunRepeat289
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 10 mm nike.com
  • 9,6 mm RunRepeat
Stackhöjd häl
  • 43 mm Running Warehouse
  • 45 mm Believe in the Run
  • 42,3 mm RunRepeat
Stackhöjd framfot
  • 33 mm Running Warehouse
  • 35 mm Believe in the Run
  • 32,7 mm RunRepeat
Vikt, herrstorlek US 9
  • 281 g Running Warehouse
  • 289 g RunRepeat
Stöd
  • Neutral Running Warehouse
–
Platta
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt nike.com
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Running Warehouse, Believe in the Run, RunRepeat.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 32,5 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 67,1 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 14,5 Nm RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 3 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,52 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 48 BR RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 71,1 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 26,2 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 2,9 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 3,3 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 11,2 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 19,8 N RunRepeat

BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; kontrollera tåboxen om din framfot är bred.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard, bred och extra bred

Utrymme för tårna

Åsikterna om tåutrymme delar sig. RunRepeat mätte tåboxen under sitt genomsnitt och Doctors of Running fann den avsmalnande, om än med viss stretch, medan Believe in the Run beskrev en rymlig tåbox utan tryckpunkter.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, RunRepeat och Believe in the Run kallar den alla normal för storleken. Running Warehouse bedömer häl, mellanfot och tåbox som genomsnittliga till rymliga.

Framfoten är där åsikterna skiljer sig. RunRepeat mätte tåboxen till 71,1 mm mot ett genomsnitt på 73,2 mm och Doctors of Running fann den något avsmalnande, medan Believe in the Runs testare fann den rymlig. Breda framfötter bör prova den först.

RunRepeat listar Narrow, Normal, Wide och X-Wide. Running Warehouse visar bara standardbredden D, så tillgången beror på var du tittar, och vi hittade ingen europeisk lista över de breda versionerna.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse

Mot Invincible 3

Vomero Plus ersätter Invincible-serien som Nikes ZoomX-träningssko med maxdämpning, och Doctors of Running ser den som ett tydligt steg upp.

Om din Invincible 3 fortfarande passar och känns bra finns det ingen brådska. Välj Vomero Plus för mer studs och en mjukare rocker. Mot Vomero 18: 18 för det mest plyschiga intrycket vid påtagning, Plus för ett mjukare, studsigare och något lättare steg.

Versionshistorik: Invincible 3 till Vomero Plus

Ett nytt namn och en ny plats i sortimentet. Running Warehouse presenterar den som efterträdare till Invincible, nu i Vomero-familjen ovanför Vomero 18. (Running Warehouse)

Studs framför att sjunka ner. Doctors of Running beskriver ett markant förbättrat steg jämfört med Invincible-serien, med mer studs. (Doctors of Running)

Klassisk drop på 10 mm. Plus behåller en hög drop på 10 mm, bekräftad av RunRepeats mätning. (RunRepeat, Running Warehouse)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Vomero Plus inte gör.

Nike Vomero PlusNike Vomero 18Hoka Bondi 9Saucony Triumph 23Puma Magnify Nitro 3
Välj den förDen här sidanFastareLägre dropMindre dämpningLättare
Drop10 mm10 mm5 mm10 mm10 mm
Stackhöjd häl43 mm46 mm43 mm37 mm40 mm
Vikt281 g325 g297 g263 g260 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Vomero Plus eller Vomero 18: vilken ska jag välja?

Vomero Plus är mjukare, studsigare och något lättare enligt Believe in the Run, och Doctors of Running föredrar den tydligt. Believe in the Run betvivlar också att skillnaden spelar roll för de flesta löpare. Välj Plus för studs på långa, lugna kilometer, och Vomero 18 om plyschig komfort är vad du vill ha.

Var placeras Vomero Plus i Nikes sortiment?

Nike bygger nu sina huvudsakliga landsvägsmodeller i tre nivåer: standard, Plus och Premium. Vomero Plus ligger ovanför Vomero 18, med en mellansula i ZoomX-superskum längs hela skon i stället för ZoomX över ReactX, och ersätter Invincible som Nikes ZoomX-vardagssko med maxdämpning.

Följer Nike Vomero Plus storleken?

Ja. Doctors of Running, RunRepeat och Believe in the Run rapporterar alla en passform som följer storleken. Tåboxen är det man bör se upp med: RunRepeat mätte den smalare än genomsnittet och Doctors of Running beskriver en avsmalnande front, medan Believe in the Run fann den rymlig.

Är Vomero Plus bra för breda fötter?

Standardversionen är inte det självklara valet: RunRepeat mätte en tåbox på 71,1 mm mot ett genomsnitt på 73,2 mm. RunRepeat listar Wide- och X-Wide-versioner, men Running Warehouse visar bara standardbredden, så kontrollera tillgången där du är.

Vad är droppen och stackhöjden på Vomero Plus?

Droppen är 10 mm. Running Warehouse och Doctors of Running anger 43 mm i hälen och 33 mm i framfoten, medan Believe in the Run anger 45 och 35 mm. RunRepeat mätte 42,3 och 32,7 mm, närmare de lägre värdena.

Är Vomero Plus bra för tunga löpare?

Den har djupt skum och högt uppmätt stötskydd, vilket tyngre löpare ofta söker. Den är dock neutral, och Doctors of Running kände att stabiliteten tynade sent i långa insatser. Tyngre löpare som också rullar inåt kan vara bättre betjänta av en stabilitetssko.

Kan man köra tempopass i Vomero Plus?

Med måttlig ansträngning, ja. Doctors of Running använde den för jämnt tempoarbete och fann att den höll bra, men trög i allt högre tempo än tempotakt. RunRepeat pekar på vikten mot lättare träningsskor med maxstack. För intervaller, kombinera den med en lättare sko.

Källor

  1. Doctors of Running, Nike Vomero Plus Review. Hämtad 9 okt. 2026.
  2. RunRepeat, Nike Vomero Plus lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
  3. Believe in the Run, Nike Vomero Plus Review. Hämtad 9 okt. 2026.
  4. Running Warehouse, Nike Vomero Plus Men’s Shoes. Hämtad 9 okt. 2026.
  5. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Hämtad 11 okt. 2026.
  6. nike.com · Drop och Underlag, uppgivet
  7. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 12 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting