
Nike Structure Plus -arvostelu
Niken ensimmäinen Structure ZoomX-ytimellä: korkea, korkeasivuseinäinen tukikenkä, joka vakauttaa kantaosan ja keskijalan ilman kovaa tukea.
- Drop
- 10 mm
- Kannan korkeus
- 42 mm
- Päkiä
- 32 mm
- Paino
- 295 g
- Tuki
- Tukeva
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Vakaa ja korkea, kantaosa kiistanalainen.
Structure Plus kietoo pehmeän ZoomX-ytimen kovemman ReactX-kehyksen sisään korkeilla sivuseinämillä, mikä antaa vakaan, suojaavan ajon, jonka laboratoriot sijoittavat Niken vakaimpien joukkoon. Se sopii juoksijoille, joiden jalka kallistuu hieman sisäänpäin ja jotka juoksevat rauhallisesti tai kävelevät paljon, kun taas arvostelijat ovat eri mieltä siitä, toimiiko sen kantaosa kantapäälle alastuville.
Vahvuudet
- Erittäin vakaa kantaosan ja keskijalan läpi, molempien laboratorioiden pisteillä
- Pehmeä ZoomX-pintakerros, RunRepeatin mittaama 29,5 AC
- Varma jalan pito ilman kantapään liukumista
- Kestävä ulkopohja, jossa on tuskin lainkaan kulumaa julkaistuissa testeissä
- Toimii yhtä hyvin kävelyyn ja seisomiseen kuin rauhallisiin lenkkeihin
Heikkoudet
- Painava: noin 295 g miesten US 9 -koossa
- Vaimea ajo, vähän kimmoisuutta ZoomX-kengäksi
- Doctors of Running piti kantaosan siirtymää kömpelönä
- Kapea keskijalka ja matala kärkitila joillekin jaloille
Kenelle sopii
- Jalkasi kallistuu hieman sisäänpäin
- Structure 26 oli sinulle liian kova
- Kävelet tai seisot paljon juoksemisen lisäksi
- Alastut keskijalalle
Kenen kannattaa ohittaa
- Keskijalkasi on leveä tai jalkaholvisi on herkkä
- Haluat vauhtia tai ponnahdusta
- Kantapääsi on herkkä
Kenkäprofiili
Missä Structure Plus sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Structure 26.
| Akseli | Structure Plus | Structure 26 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 78 | 43 | +35 |
| Keveys | 16 | 6 | +10 |
| Vakaus | 85 | 85 | = |
| Drop | 84 | 84 | = |
| Reagoivuus | 20 | 6 | +14 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino295 g, painavampi kuin 84 % kengistä
Drop10 mm, korkeampi kuin 84 % kengistä
Kannan korkeus42 mm, korkeampi kuin 78 % kengistä
Päkiän korkeus32 mm, korkeampi kuin 52 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 4 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Pehmeä sisäänastuminen, vaimea juoksu. Pehmeä ZoomX-ydin kovemman ReactX-kehyksen sisällä: pehmeä sisäänastuttaessa ja suojaava, mutta kovempi ja litteämpi juostessa.
Seinät, ei tukia. Korkeat sivuseinämät kantaosan ja jalkaholvin ympärillä leveällä pohjalla: erittäin vakaa kummassakin laboratoriossa, ilman kovan tuen tuntua.
Vakaa, ei koskaan joustava. Energian palautuminen 58,2 prosenttia kantapäässä ja 65,2 päkiässä; sujuva keskijalan läpi, äkillinen kantapäässä yhdessä testissä.
Pehmeä sisäänastuminen, vaimea juoksu. ZoomX-ydin on korkeamman ReactX-kantajan sisällä. Running Warehouse listaa 42 mm kantapäässä ja 32 mm päkiässä miesten US 9 -koolle, ja RunRepeat mittasi ZoomX-pintakerroksen 29,5 AC, selvästi keskiarvoa pehmeämmäksi.
Kovempi ReactX-kehys muovaa tuntumaa enemmän kuin ZoomX. RTINGS arvioi kantapään vaimennuksen erittäin suojaavaksi, kun taas Doctors of Running ja Running Shoes Guru kuvaavat pehmeän sisäänastumisen, joka muuttuu kovemmaksi ja mauttomammaksi juostessa.
Seinät, ei tukia. Niken Midfoot Support System on sarja korkeita sivuseinämiä, jotka kietovat kantaosan ja jalkaholvin, leveällä pohjalla. RunRepeat mittasi välipohjan 119,4 mm päkiän poikki ja 94,7 mm kantapäässä, ja antoi vakaudelle 91.
RTINGS havaitsi sen pitävän jalan keskellä tuntumatta liian korjaavalta. Doctors of Running tunsivat tuen eniten sisemmän jalkaholvin alla ja ulomman kantaosan kohdalla, kun taas Running Shoes Guru piti sitä vähemmän vakaana kuin kovemmat tukikengät.
Vakaa, ei koskaan joustava. RunRepeat mittasi 58,2 prosentin energian palautumisen kantapäässä ja 65,2 prosentin päkiässä, vaimea tulos ZoomX-kengäksi. RTINGS arvioi myös sen vähän ponnahtelevaksi kengäksi.
Siirtymä jakaa testaajat. Doctors of Running piti terävää, keskitettyä kantaosan viistettä läiskähtävänä ja jäykkänä alastuttaessa, kun taas keskijalan ja päkiän keinuvuus vierii sujuvasti. RunRepeat havaitsi pituussuunnassa jäykän alustan sopivan juoksijoille, jotka pitävät klassisesta geometriasta.
Lue lisää
Pehmeä sisäänastuminen, vaimea juoksu. ZoomX-ydin on korkeamman ReactX-kantajan sisällä. Running Warehouse listaa 42 mm kantapäässä ja 32 mm päkiässä miesten US 9 -koolle, ja RunRepeat mittasi ZoomX-pintakerroksen 29,5 AC, selvästi keskiarvoa pehmeämmäksi.
Kovempi ReactX-kehys muovaa tuntumaa enemmän kuin ZoomX. RTINGS arvioi kantapään vaimennuksen erittäin suojaavaksi, kun taas Doctors of Running ja Running Shoes Guru kuvaavat pehmeän sisäänastumisen, joka muuttuu kovemmaksi ja mauttomammaksi juostessa.
Seinät, ei tukia. Niken Midfoot Support System on sarja korkeita sivuseinämiä, jotka kietovat kantaosan ja jalkaholvin, leveällä pohjalla. RunRepeat mittasi välipohjan 119,4 mm päkiän poikki ja 94,7 mm kantapäässä, ja antoi vakaudelle 91.
RTINGS havaitsi sen pitävän jalan keskellä tuntumatta liian korjaavalta. Doctors of Running tunsivat tuen eniten sisemmän jalkaholvin alla ja ulomman kantaosan kohdalla, kun taas Running Shoes Guru piti sitä vähemmän vakaana kuin kovemmat tukikengät.
Vakaa, ei koskaan joustava. RunRepeat mittasi 58,2 prosentin energian palautumisen kantapäässä ja 65,2 prosentin päkiässä, vaimea tulos ZoomX-kengäksi. RTINGS arvioi myös sen vähän ponnahtelevaksi kengäksi.
Siirtymä jakaa testaajat. Doctors of Running piti terävää, keskitettyä kantaosan viistettä läiskähtävänä ja jäykkänä alastuttaessa, kun taas keskijalan ja päkiän keinuvuus vierii sujuvasti. RunRepeat havaitsi pituussuunnassa jäykän alustan sopivan juoksijoille, jotka pitävät klassisesta geometriasta.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | Sen kotivauhti. RunRepeat antaa sille 90 päivittäisestä juoksusta. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Palauttavat lenkit | Tehty siihen | Suojaava kantapään vaimennus ja vakaa pohja väsyneille jaloille. | RTINGS |
| Kävely | Tehty siihen | Doctors of Running arvioivat sen erinomaiseksi kävely- ja seisomakengäksi. | Doctors of Running |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | RTINGS arvioi sen parhaaksi pitkille lenkeille; Running Shoes Guru pitää sitä parempana alle 15 km:n lenkeille. | RTINGS, Running Shoes Guru |
| Vauhtikestävyys | Ei siihen | Liian painava ja vaimea nopeammille treeneille, jokaisen julkaistun testin mukaan. | Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru |
| Maratonkilpailu | Ei siihen | RTINGS näkee sen maratonharjoituskenkänä juoksijoille, jotka tarvitsevat ohjausta, ei kisapäivän valintana. | RTINGS |
Lähde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru
Mitä testit sanovat
Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Structure Plus on erittäin vakaa, painava ja paras rauhallisilla vauhdeilla. He ovat eri mieltä itse ajosta: RunRepeat ja RTINGS pitävät sitä pehmeänä ja suojaavana, kun taas Doctors of Running ja Running Shoes Guru pitävät sitä kovempana ja litteämpänä kuin ZoomX-kengän pitäisi tuntua.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Vaihteleva | Doctors of Running ovat jakautuneet: yksi testaaja piti sitä painavampana, kovempana ja kömpelömpänä kuin toivoi, toinen nautti siitä vakaana kävely- ja rauhallisen juoksun kenkänä. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 87 / 100: pehmeä, suojaava ja erittäin vakaa, jota painavuus ja vaimea ajo pidättelevät. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Vaihteleva | RTINGS näkee rauhoittavan vakaan tukikengän suojaavalla kantapään vaimennuksella, mutta painavan ja ei ponnahtelevan. | Lue |
| Running Shoes Guru | Arvostelu | Vaihteleva | Running Shoes Guru antaa sille 7 / 10: kelvollinen perinteinen tukikenkä, jossa on tylsä ajo ja kapea keskijalka. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Erittäin vakaa korkeuteensa nähdenRunRepeat antaa vakaudelle 91, RTINGS kutsuu sitä rauhoittavan vakaaksi korkeaksi peruskengäksi, ja Doctors of Running arvioivat vakauden A-miinukseksi.
- PainavaRunRepeat punnitsi 292 g ja RTINGS 290,9 g miesten US 9 -koossa, lähellä Running Warehousen listaamaa 295 g tälle koolle.
- Ei nopea kenkäRunRepeat, RTINGS ja Running Shoes Guru pitävät sen kaikki rauhallisissa kilometreissä ja kaipaavat vauhtityöhön enemmän kimmoisuutta.
- Vastaa kokoaDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS ja Running Shoes Guru pitivät kaikki pituutta oikeana tavallisessa koossa.
Mielipiteet jakautuvat
- Pehmeä vai kova jalan allaRunRepeat mittasi pehmeän ZoomX-pintakerroksen, ja RTINGS arvioi kantapään erittäin suojaavaksi. Doctors of Running havaitsivat ReactX-kehyksen hallitsevan ja ajon kovemmaksi kuin odotettiin.
- Sopiiko kantapäälle alastuville?RunRepeat mittasi 11,2 mm:n dropin ja uskoo takajalalle alastuvien tuntevan olonsa kotoisaksi. Doctors of Running piti terävää, keskitettyä kantaosan viistettä läiskähtävänä ja sanovat kengän toimivan paremmin edemmäs alastuville.
- Kuinka paljon tukeaDoctors of Running arvioivat vakauden kohtalaisesta korkeaan. Running Shoes Guru pitää sitä vähemmän vakaana kuin kovemmat tukikengät, kuten ASICS Kayano 32.
Miten se on rakennettu
Kaksivaahtoinen tukirakenne: ZoomX-ydin ReactX-kantajan sisällä, korkeat sivuseinämät muodostamassa Midfoot Support Systemin, mesh-päällinen keskijalan nauhalla ja kaksikumiulkopohja.
ZoomX-ydin kovemman ReactX-kantajan sisällä korkeilla sivuseinämillä, pehmustettu mesh-päällinen keskijalan nauhalla ja 3,4 mm:n kaksikumiulkopohja, joka kuluu hitaasti.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered mesh | Hengittävyys 4 / 5 |
| 2 | Kieli | 7,9 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 4 / 5 |
| 4 | VälipohjaZoomX, ReactX ja Midfoot Support System | Kovuus 29,5 AC |
| 5 | Irtopohjallinen | 4,9 mm |
| 6 | Ulkopohja | 3,4 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 42 mm, päkiä 32 mm; mitattu: ulkopohja 3,4 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Fleet Feet, RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Doctors of Running, Nike.
Päällinen. Engineered mesh päällyksillä ja keskijalan nauhalla jalan pitoon, Running Warehousen ja Fleet Feetin mukaan. Running Shoes Guru kehuvat ilmastoitua kärkitilaa, ja RunRepeat antaa hengittävyydelle 4 / 5.
Kieli. Paksusti pehmustettu, 7,9 mm RunRepeatin mittauksessa, eikä sivuilta kiinnitetty. Yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi sen liukuvan hieman; toisella ei ollut nauhapainetta.
Kanta. Jäykkä kantatuki, joka sulautuu sivuseinämiin, 4 / 5 RunRepeatin testissä. Running Shoes Guru raportoivat, ettei kantapää liu’u; yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi tuen painavan kantaluuta.
Välipohja. Fleet Feet huomauttavat sen olevan ensimmäinen Structure ZoomX:llä ja ReactX:llä sekä sarjan korkein. RunRepeat mittasi ZoomX-pintakerroksen 29,5 AC ja havaitsi alustan jäykäksi pituussuunnassa, 19,3 N verrattuna 15,5 N:n keskiarvoon, keskimääräisellä vääntöjäykkyydellä 14,4 Nm.
Irtopohjallinen. Irrotettava EVA-irtopohjallinen, 4,9 mm paksu RunRepeatin mittauksessa.
Ulkopohja. Kovempaa kulutusta kestävää kumia kantapäässä ja pehmeämpää kumia päkiässä, Niken mukaan. RunRepeat mittasi 3,4 mm kumia ja pidon 0,51, lähellä keskiarvoa; Doctors of Running piti otetta erinomaisena märillä ja kuivilla teillä.
Lue lisää
Kaksivaahtoinen tukirakenne: ZoomX-ydin ReactX-kantajan sisällä, korkeat sivuseinämät muodostamassa Midfoot Support Systemin, mesh-päällinen keskijalan nauhalla ja kaksikumiulkopohja.
1. Päällinen. Engineered mesh päällyksillä ja keskijalan nauhalla jalan pitoon, Running Warehousen ja Fleet Feetin mukaan. Running Shoes Guru kehuvat ilmastoitua kärkitilaa, ja RunRepeat antaa hengittävyydelle 4 / 5.
2. Kieli. Paksusti pehmustettu, 7,9 mm RunRepeatin mittauksessa, eikä sivuilta kiinnitetty. Yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi sen liukuvan hieman; toisella ei ollut nauhapainetta.
3. Kanta. Jäykkä kantatuki, joka sulautuu sivuseinämiin, 4 / 5 RunRepeatin testissä. Running Shoes Guru raportoivat, ettei kantapää liu’u; yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi tuen painavan kantaluuta.
4. Välipohja. Fleet Feet huomauttavat sen olevan ensimmäinen Structure ZoomX:llä ja ReactX:llä sekä sarjan korkein. RunRepeat mittasi ZoomX-pintakerroksen 29,5 AC ja havaitsi alustan jäykäksi pituussuunnassa, 19,3 N verrattuna 15,5 N:n keskiarvoon, keskimääräisellä vääntöjäykkyydellä 14,4 Nm.
5. Irtopohjallinen. Irrotettava EVA-irtopohjallinen, 4,9 mm paksu RunRepeatin mittauksessa.
6. Ulkopohja. Kovempaa kulutusta kestävää kumia kantapäässä ja pehmeämpää kumia päkiässä, Niken mukaan. RunRepeat mittasi 3,4 mm kumia ja pidon 0,51, lähellä keskiarvoa; Doctors of Running piti otetta erinomaisena märillä ja kuivilla teillä.
Kestävyys. Ulkopohjan pitäisi kestää. RunRepeat mittasi 0,9 mm kulumaa hankaustestissään, Doctors of Running eivät nähneet näkyvää painaumaa 40 mailin jälkeen, ja Running Shoes Guru raportoivat tuskin lainkaan kulumaa. Päällinen on heikko kohta: RunRepeat antoi kärkitilan kestävyydelle 2 / 5 ja kantapään pehmusteelle 4 / 5.
Kestävyys. Ulkopohjan pitäisi kestää. RunRepeat mittasi 0,9 mm kulumaa hankaustestissään, Doctors of Running eivät nähneet näkyvää painaumaa 40 mailin jälkeen, ja Running Shoes Guru raportoivat tuskin lainkaan kulumaa. Päällinen on heikko kohta: RunRepeat antoi kärkitilan kestävyydelle 2 / 5 ja kantapään pehmusteelle 4 / 5.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, miesten US 9, Running Warehouse |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Taivutusvoima |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; kysymykset ovat keskijalan leveys ja kärkitilan korkeus, ei pituus.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali ja erittäin leveä
Varvastila
Leveys on kunnossa, korkeus ei ole runsas. RunRepeat mittasi 72,5 mm:n kärkitilan, hieman keskiarvon alle, ja matalan 26,0 mm:n kärkitilan korkeuden; RTINGS huomauttaa myös rajallisesta tilasta varpaiden päällä.
RunRepeat, RTINGS
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS ja Running Shoes Guru raportoivat kaikki kokoa vastaavan istuvuuden, ja RunRepeatin lukijat ovat samaa mieltä sen kokokyselyssä.
Tilavuus on kohta, jossa mielipiteet eroavat. RTINGS piti kärkitilaa tilavana sivusuunnassa mutta matalana varpaiden päällä. Running Shoes Guru piti keskijalkaa ahtaana siellä, missä tukijärjestelmä on, ja Doctors of Running kuvaavat kapenevan kärkitilan, jonka päälliset saavat päkiän tuntumaan matalammalta.
Nike listaa miehille normaalin ja erittäin leveän version, ja RunRepeat mainitsee leveän version; saatavuus vaihtelee markkinoittain.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru, Nike
Vs Structure 26
Structure Plus on ensimmäisen sukupolven malli, ei seuraaja: se on Structure 26:n yläpuolella Niken tukikenkäsarjassa. Structure 26:een verrattuna se on korkeampi, pehmeämpi päältä ja vakaampi, suunnilleen samalla painolla.
| Structure Plus | Structure 26 | |
|---|---|---|
| Tuki | Tukeva | Tukeva |
| Drop | 10 mm | 10 mm |
| Kannan korkeus | 42 mm | 38 mm |
| Päkiä | 32 mm | 28 mm |
| Paino | 295 g | 321 g |
Pysy Structure 26:ssa, jos pidät matalammasta alustasta, jossa on enemmän maatuntumaa, tai jos Plusin korkeampi kantaosa tuntuu äkilliseltä alastuttaessa. Doctors of Running havaitsivat Plusin kovemmaksi eikä niin kevyeksi kuin toivoivat, joten ylimääräinen korkeus on pääsyy vaihtaa.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Structure 26 - Structure Plus
ZoomX liittyy ReactX:n seuraan. ZoomX-ydin ReactX-kantajan sisällä, Structure-sarjan ensimmäinen Fleet Feetin mukaan. (Fleet Feet)
Korkeampi alusta. RunRepeat mittasi 40,9 mm kantapäässä verrattuna Structure 26:n 36,1 mm:iin. Katalogissamme sen 42 mm:n kantaosa on kolmanneksi korkein 40 maantien tukikengästä, joilla on ilmoitettu kantapohjan korkeus. (RunRepeat, Strideprint)
Enemmän vakautta ja suojaa. Doctors of Running kutsuvat sitä askeleeksi ylöspäin vakaudessa, ja RTINGS pitää sitä pehmeämpänä ja suojaavampana kuin Structure 26. (Doctors of Running, RTINGS)
Ei kevyempi. RunRepeat punnitsi 292 g verrattuna Structure 26:n 296 g:aan, ja Doctors of Running listaavat sen 0,1 oz painavammaksi: käytännössä sama paino. (Doctors of Running, RunRepeat)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Structure Plus ei tee.
Nike Structure Plus | Nike Structure 26 | ASICS Gel-Kayano 33 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Saucony Hurricane 25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Vähemmän vaimennusta | Pehmeämpi | Vakaampi | Enemmän vaimennusta |
| Drop | 10 mm | 10 mm | 8 mm | 10 mm | 6 mm |
| Kannan korkeus | 42 mm | 38 mm | 39 mm | 37 mm | 38 mm |
| Paino | 295 g | 321 g | 298 g | 301 g | 285 g |
| Tuki | Tukeva | Tukeva | Tukeva | Tukeva | Tukeva |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako Nike Structure Plus kokoa?
Kyllä. Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS ja Running Shoes Guru pitivät kaikki pituutta oikeana tavallisessa koossa. Tarkista tilavuus: RTINGS piti kärkitilaa matalana varpaiden päällä ja Running Shoes Guru keskijalkaa kapeana, joten leveiden tai runsastilavuisten jalkojen kannattaa kokeilla erittäin leveää versiota, missä sitä tarjotaan.
Structure Plus vai Structure 26: mitä eroa?
Structure Plus lisää ZoomX-ytimen ReactX-välipohjaan, on korkeampi ja tuntuu vakaammalta ja suojaavammalta Doctors of Runningin ja RTINGSin mukaan. Se ei ole kevyempi: RunRepeat punnitsi 292 g verrattuna Structure 26:n 296 g:aan. Valitse Plus enemmän vaimennusta varten, Structure 26 matalampaa, tiiviimpää tuntumaa varten.
Sopiiko Structure Plus ylipronaatioon tai lattajalalle?
Structure Plus on suunniteltu juoksijoille, joiden jalka kallistuu sisäänpäin, ja arvostelijat sijoittavat sen parhaaksi lievälle tai kohtalaiselle kallistumiselle. Se ohjaa korkeilla sivuseinämillä eikä tuella. Running Shoes Guru neuvovat välttämään sitä lattaille, herkille jalkaholville, koska keskijalka on kapea. Lattajalka ei aina tarkoita ylipronaatiota; se on tukikenkä, ei hoito.
Sopiiko Nike Structure Plus kantapäälle alastuville?
Mielipiteet eroavat. RunRepeat mittasi 11,2 mm:n dropin ja odottaa takajalalle alastuvien tuntevan olonsa kotoisaksi. Doctors of Running piti terävää, keskitettyä kantaosan viistettä läiskähtävänä ja jäykkänä, ja näkevät kengän sopivan paremmin edemmäs alastuville. Jos alastut kovaa kantapäälle, kokeile sitä ennen sitoutumista.
Sopiiko Structure Plus kävelyyn?
Kyllä. Molemmat Doctors of Runningin testaajat arvioivat sen erinomaiseksi kävely- ja seisomakengäksi, ja RunRepeat sijoittaa sen Nike-valintojensa kärkeen kävelyyn ja koko päivän käyttöön. Vakaa pohja ja suojaava kantaosa merkitsevät enemmän kävellessä, ja kantaosan siirtymä vähemmän.
Kuinka paljon Nike Structure Plus painaa?
Noin 295 g miesten US 9 -koossa Running Warehousen ja Doctors of Runningin mukaan. RunRepeat punnitsi 292 g ja RTINGS 290,9 g samassa koossa. Niken oma luku, 309 g, on miesten US 10 -koolle.
Lähteet
- Doctors of Running, Nike Structure Plus Review (Matt Klein, January 2026). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, Nike Structure Plus lab review. Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, Nike Structure Plus review. Katsottu 13.10.2026.
- Running Shoes Guru, Nike Structure Plus review (Brandon Law, February 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, Nike Structure Plus Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s Nike Structure Plus. Katsottu 13.10.2026.
- Nike, Nike Structure Plus Men’s Road Running Shoes. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



