
Nike Alphafly 3 test
Nikes maratonsupersko, ombyggd på en sammanhängande mellansula med ett lägre valv än Alphafly 2. Testarna bedömer den som en sko för tävlingsdagen och diskuterar storlek och hälisättare.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 40 mm
- Framfot
- 32 mm
- Vikt
- 198 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
En maratontävlingssko som äntligen passar.
Alphafly 3 är en tävlingssko för väg med kolfiberplatta, ZoomX-skum och två Air Zoom-kuddar under framfoten, nu på en sammanhängande mellansula som testarna finner mjukare och lättare att passa än Alphafly 2. Den passar neutrala löpare som landar på mellanfoten eller framfoten och vill ha en sko för halvmaraton och maraton på tävlingsdagen, inte för lugna kilometer.
Styrkor
- Lätt för sin stack: 198 g i herrstorlek US 9
- Hög energiretur: 74,9 % i hälen i RunRepeats labb
- Lägre valv och bredare mellanfot än Alphafly 2
- Mycket andningsbar ovandel i Atomknit
Svagheter
- Hälgummit och frilagt skum slits snabbt för hälisättare
- Obekväm i lugnt tempo, bara en tävlings- och passsko
- Kan vara något kort för en del fötter
- Hög ljudnivå mot asfalt
- Bräckligt mesh i tåboxen i labbet
Vem den passar
- Du landar på mellanfoten eller framfoten
- Du tävlar på halvmaraton eller maraton
- Tidigare Alphafly gjorde ont i ditt valv
- Du är en erfaren, stark löpare
Vem som bör välja något annat
- Du landar hårt på hälen
- Du vill ha en sko för varje pass
- Din fot rullar märkbart inåt
Skoprofil
Var Alphafly 3 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Alphafly 3 |
|---|---|
| Dämpning | 64 |
| Lätthet | 92 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 45 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt198 g, lättare än 91 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna
Stackhöjd framfot32 mm, högre än 52 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Djupt skum, fast framfot. Sammanhängande ZoomX på 34,5 AC med två Air Zoom-kuddar: mjuk i hälen, fast och aggressiv under framfoten.
Neutral, bredare än förut. Neutral, med sidoväggar, en bredare platta och en bred häl på 91,9 mm; den smala mellanfoten är där den känns minst stödjande.
Vaknar till liv i fart. 74,9 procent energiretur och en stel platta på 28,4 N: livlig i tävlingstempo, trög när du saktar ner.
Djupt skum, fast framfot. Mellansulan är ZoomX-skum, nu i ett enda stycke från häl till tå, med två Air Zoom-enheter under framfoten. RunRepeat mätte skummet till 34,5 AC, mjukare än genomsnittet, och hög stötdämpning i hälen.
Känslan beror på var du landar. Doctors of Running beskriver en mjuk häl och en fastare, mer aggressiv framfot, och RTINGS bedömer framfoten som fast. Löpare som hoppas på en trampolin kan finna den stadigare än de väntar sig.
Neutral, bredare än förut. Det finns inget stödsystem. Doctors of Running klassar den som neutral, med viss styrning från sidoväggar längs hela skon, ett centralt spår och en bred bas. Nike har gjort kolfiberplattan bredare, och RunRepeat mätte en bred häl på 91,9 mm.
Mellanfoten är den smala punkten. RTINGS finner att den ger mindre stöd genom steget, och en testare hos Doctors of Running fann att den gled på blöta underlag.
Vaknar till liv i fart. RunRepeat mätte 74,9 procent energiretur i hälen, och en stel 28,4 N i böjtestet, nästan dubbelt så mycket som genomsnittet på 15,5 N. RTINGS ger energiretur och kvickhet 8,2 av 10.
Doctors of Running kände att droppen på 8 mm och den skarpa rockern i framfoten tippar dig framåt i snabbare tempo, och att samma rocker känns trög när du saktar ner.
Läs mer
Djupt skum, fast framfot. Mellansulan är ZoomX-skum, nu i ett enda stycke från häl till tå, med två Air Zoom-enheter under framfoten. RunRepeat mätte skummet till 34,5 AC, mjukare än genomsnittet, och hög stötdämpning i hälen.
Känslan beror på var du landar. Doctors of Running beskriver en mjuk häl och en fastare, mer aggressiv framfot, och RTINGS bedömer framfoten som fast. Löpare som hoppas på en trampolin kan finna den stadigare än de väntar sig.
Neutral, bredare än förut. Det finns inget stödsystem. Doctors of Running klassar den som neutral, med viss styrning från sidoväggar längs hela skon, ett centralt spår och en bred bas. Nike har gjort kolfiberplattan bredare, och RunRepeat mätte en bred häl på 91,9 mm.
Mellanfoten är den smala punkten. RTINGS finner att den ger mindre stöd genom steget, och en testare hos Doctors of Running fann att den gled på blöta underlag.
Vaknar till liv i fart. RunRepeat mätte 74,9 procent energiretur i hälen, och en stel 28,4 N i böjtestet, nästan dubbelt så mycket som genomsnittet på 15,5 N. RTINGS ger energiretur och kvickhet 8,2 av 10.
Doctors of Running kände att droppen på 8 mm och den skarpa rockern i framfoten tippar dig framåt i snabbare tempo, och att samma rocker känns trög när du saktar ner.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tävling, maraton | Gjord för det | Dess huvuduppgift: RTINGS bedömer tävling på maraton som dess bästa användning, med 8,2 av 10. | RTINGS, Believe in the Run |
| Tävling, halvmaraton | Gjord för det | Doctors of Running fann den starkast från 5 km till halvmaraton. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempopass | Gjord för det | RunRepeat ger tempo 90, och en testare hos Fleet Feet fann att fartpass kändes ansträngningslösa i den. | RunRepeat, Fleet Feet |
| Intervaller | Fungerar | Doctors of Running använde den för pass, och RTINGS ger tävling på 5 km och 10 km 8,1 av 10. | Doctors of Running, RTINGS |
| Långpass | Fungerar | Bra för ett långpass med snabba avsnitt; RTINGS finner att den ger lite hjälp i avslappnat tempo. | RTINGS |
| Lugna pass | Inte för det | Testare hos Doctors of Running fann den obekväm och krånglig när man springer långsamt. | Doctors of Running |
| Återhämtningspass | Inte för det | För aggressiv för trötta ben, med en stel framfot byggd för fart. | Doctors of Running, RTINGS |
Källa: RTINGS, Believe in the Run, Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Alphafly 3 är ett stort steg upp från Alphafly 2 i passform och övergång, och en sko för tävling snarare än träning. De går isär om storlek, om hälisättare och om den är en sko för maraton eller kortare lopp.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 93 av 100: en stark maratonsupersko med bättre valvpassform, hämmad av hälslitage för hälisättare. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Alla tre testarna hos Doctors of Running ger den A minus totalt: snabb och aggressiv på tävlingsdagen, obekväm i långsamt tempo. | Läs |
| RTINGS | Labb | Positiv | RTINGS ser en lättillgänglig tävlingssko med kolfiber för maraton med mycket bra återfjädring, lite fast för löpare som vill ha studs. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run kallar den en återgång till god form och en utmärkt sko för tävlingsdagen för erfarna löpare. | Läs |
| Runner’s World Australia and New Zealand | Recension | Positiv | Runner’s World Australia finner den en stor förbättring jämfört med de två tidigare versionerna i passform och övergång, efter begränsad testning. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runnea ger den 9,3 av 10 efter mer än 600 km: en del av den tidiga gnistan är borta, men den förblir konkurrenskraftig. | Läs |
| Fleet Feet | Recension | Positiv | Testare hos Fleet Feet fann den bekväm, kvick och framdrivande snarare än raketlik. | Läs |
De är eniga
- Bättre passform än Alphafly 2RunRepeat, Believe in the Run och Runner’s World Australia rapporterar alla ett lägre valv och en bredare mellanfot, och Doctors of Running kallar den en äkta efterträdare till den första Alphafly.
- En sko för tävlingsdagen, ingen träningsskoDoctors of Running och RTINGS finner den dåligt lämpad för lugn löpning, och RunRepeat ger daglig löpning bara 44 mot 95 för tävling.
- En andningsbar, strumpliknande ovandelRunRepeat ger ovandelen i Atomknit 5 av 5 för andningsförmåga, och Doctors of Running och Believe in the Run beskriver en lätt, genomskinlig stickning.
- Den är högljuddDoctors of Running, Believe in the Run, Fleet Feet och Runner’s World Australia nämner alla det klatschande ljudet den ger på vägen.
De går isär
- Följer storleken eller är den kort?RunRepeat och dess läsare finner den något liten. RTINGS och en testare hos Fleet Feet fann att den följer storleken. Doctors of Running är splittrade: två testare var nöjda med sin vanliga storlek, en behövde en halv storlek större.
- Kan hälisättare använda den?RunRepeat avråder hälisättare från den på grund av slitage på yttersulan i hälen. En testare hos Doctors of Running fann att avfasningen gjorde hällandningar lätta och oroade sig bara för hållbarheten.
- Maratonsko eller kortare lopp?RTINGS och Believe in the Run ser maraton som dess hemvist. En testare hos Doctors of Running skulle inte tävla ett maraton i den och föredrar den från 5 km till halvmaraton, och RunRepeat listar också lopp från 5 km till medeldistans.
- Studsig eller fast?Believe in the Run beskriver ett studsigt, framdrivande steg. RTINGS finner den fastare än löpare som söker en mjuk trampolinkänsla kanske vill ha.
Så är den byggd
En tävlingskonstruktion: en sammanhängande ZoomX-mellansula, två Air Zoom-kuddar i framfoten, en bredare Flyplate i kolfiber, en ovandel i ett stycke Atomknit 3.0 och Fast Shot-gummi begränsat till slitzonerna.
En sammanhängande ZoomX-mellansula med två Air Zoom-kuddar i framfoten, en bredare Flyplate i kolfiber, en ovandel i ett stycke Atomknit 3.0 och tunt Fast Shot-gummi.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelAtomknit 3.0 | Andningsförmåga 5 / 5 |
| 2 | Plös | 2,8 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 1 / 5 |
| 4 | MellansulaZoomX och Air Zoom-enheter | Hårdhet 34,5 AC |
| 5 | PlattaFlyplate | Böjkraft 28,4 N |
| 6 | Innersula | 1,9 mm |
| 7 | YttersulaFast Shot-gummi | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 32 mm framfot; uppmätt: 1,9 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, Fleet Feet, Runnea.
Ovandel. En stickad ovandel i ett stycke som inkluderar tungan, lätt och genomskinlig. RunRepeat ger den 5 av 5 för andningsförmåga. Doctors of Running fann insidan skrapig för löpning utan strumpor och mellanfoten svår att låsa först.
Plös. En tunn tunga med sidoinsatser som en strumpa, 2,8 mm mot 3,5 mm på Alphafly 2. Doctors of Running varnar för att att dra åt snörena för hårt veckar den och kan klämma fotryggen.
Häl. Mycket mjuk bak, 1 av 5 i RunRepeats styvhetstest, med en vadderad kant. Doctors of Running och Believe in the Run rapporterar bra grepp om hälen utan glidning.
Mellansula. ZoomX går nu som ett enda stycke i stället för den delade konstruktionen hos Alphafly 2, med två Air Zoom-enheter under framfoten. RunRepeat fann kuddarna och rockern placerade längre bak, och skummet på 34,5 AC.
Platta. En kolfiberplatta längs hela skon, något bredare än på Alphafly 2 för stabilitet, enligt Nike. RunRepeat mätte 28,4 N i böjtestet, bland de styvaste skor de testar.
Innersula. Tunn med 1,9 mm i RunRepeats labb. Fleet Feet noterar att den inte är löstagbar, vilket spelar roll om du använder egna innersulor.
Yttersula. Tunt gummi, 1,9 mm i RunRepeats labb, med tåligare bitar runt kuddarna. Believe in the Run fann det greppstarkare och bättre på att skydda Air Zoom-enheterna, men RunRepeat mätte 0,40 i grepp i vått mot ett genomsnitt på 0,53.
Läs mer
En tävlingskonstruktion: en sammanhängande ZoomX-mellansula, två Air Zoom-kuddar i framfoten, en bredare Flyplate i kolfiber, en ovandel i ett stycke Atomknit 3.0 och Fast Shot-gummi begränsat till slitzonerna.
1. Ovandel. En stickad ovandel i ett stycke som inkluderar tungan, lätt och genomskinlig. RunRepeat ger den 5 av 5 för andningsförmåga. Doctors of Running fann insidan skrapig för löpning utan strumpor och mellanfoten svår att låsa först.
2. Plös. En tunn tunga med sidoinsatser som en strumpa, 2,8 mm mot 3,5 mm på Alphafly 2. Doctors of Running varnar för att att dra åt snörena för hårt veckar den och kan klämma fotryggen.
3. Häl. Mycket mjuk bak, 1 av 5 i RunRepeats styvhetstest, med en vadderad kant. Doctors of Running och Believe in the Run rapporterar bra grepp om hälen utan glidning.
4. Mellansula. ZoomX går nu som ett enda stycke i stället för den delade konstruktionen hos Alphafly 2, med två Air Zoom-enheter under framfoten. RunRepeat fann kuddarna och rockern placerade längre bak, och skummet på 34,5 AC.
5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon, något bredare än på Alphafly 2 för stabilitet, enligt Nike. RunRepeat mätte 28,4 N i böjtestet, bland de styvaste skor de testar.
6. Innersula. Tunn med 1,9 mm i RunRepeats labb. Fleet Feet noterar att den inte är löstagbar, vilket spelar roll om du använder egna innersulor.
7. Yttersula. Tunt gummi, 1,9 mm i RunRepeats labb, med tåligare bitar runt kuddarna. Believe in the Run fann det greppstarkare och bättre på att skydda Air Zoom-enheterna, men RunRepeat mätte 0,40 i grepp i vått mot ett genomsnitt på 0,53.
Hållbarhet. Slitaget beror på hur du landar. RunRepeat mätte ett slitagemärke på 3,2 mm i hälen och gav meshen i tåboxen 1 av 5, mot 5 av 5 för stoppningen i hälen. En testare hos Doctors of Running såg hälskummet slitas efter 25 miles (cirka 40 km), medan gummit i framfoten höll bra. Runnea passerade 600 km och noterar att ZoomX tappar en del återfjädring efter 300 till 400 km.
Hållbarhet. Slitaget beror på hur du landar. RunRepeat mätte ett slitagemärke på 3,2 mm i hälen och gav meshen i tåboxen 1 av 5, mot 5 av 5 för stoppningen i hälen. En testare hos Doctors of Running såg hälskummet slitas efter 25 miles (cirka 40 km), medan gummit i framfoten höll bra. Runnea passerade 600 km och noterar att ZoomX tappar en del återfjädring efter 300 till 400 km.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, herrstorlek US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running) |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens höjd |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
De flesta löpare tar sin vanliga storlek; om du ligger mellan två storlekar eller har långa tår, gå upp en halv storlek.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Bred men grund i känslan. RunRepeat mätte rymliga 75,3 mm vid stortån, och Doctors of Running fann framfoten något bred men låg i volym, där en testare ville ha mer plats för svullnad.
RunRepeat, Doctors of Running
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeat och dess läsaromröstning finner den något liten. RTINGS bedömer att den följer storleken och en testare hos Fleet Feet höll med. Hos Doctors of Running var två testare nöjda med sin vanliga storlek och en gick upp en halv storlek efter blånaglar på stortårna; de råder till en halv storlek större för löpare mellan två storlekar.
Passformen är snäv och låg i volym. RTINGS finner valvet smalt, och Doctors of Running föreslår att fötter med medelbredd passar bäst. Tunna strumpor hjälper: insidan av stickningen kan kännas skrapig.
RunRepeat listar normala och breda versioner, men Running Warehouse har bara bredden D i lager och RTINGS rapporterar ingen bred version, så en bred passform är svår att hitta.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Fleet Feet, Running Warehouse
Mot Alphafly 2
En ombyggnad snarare än en uppfräschning: en sammanhängande mellansula, ett vänligare valv, mindre vikt och kuddar flyttade bakåt.
Få testare saknar Alphafly 2: Doctors of Running fann den tyngre och klumpigare. Behåll den bara om den redan passar dig bra och du har slitit igenom ovandelar vid tåboxen förut.
Versionshistorik: Alphafly 2 till Alphafly 3
Sammanhängande mellansula. Skum fyller nu gapet under plattan som delade Alphafly 2, vilket Believe in the Run och Runner’s World Australia finner ger en mjukare övergång. (RunRepeat, Believe in the Run, Runner’s World Australia and New Zealand)
Lägre valv, bredare mellanfot. RunRepeat och Runner’s World Australia rapporterar båda ett lägre valv och en bredare midja, och Runner’s World Australia fann den betydligt lättare att ta på. (RunRepeat, Runner’s World Australia and New Zealand)
Lättare. Cirka 19 procent lättare än Alphafly 2 i RunRepeats labb, och cirka en uns (28 g) lättare i samma storlek för en testare hos Believe in the Run. (RunRepeat, Believe in the Run)
Kuddar och rocker flyttade bakåt. RunRepeat fann Air Zoom-kuddarna och rockern placerade längre bak, vilket gynnar fram- och mellanfotsisättare. (RunRepeat)
Ett svagare mesh i tåboxen. RunRepeat gav den nya ovandelen 1 av 5 för tåboxens hållbarhet, mot 5 av 5 för Alphafly 2. (RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Alphafly 3 inte gör.
Nike Alphafly 3 | Nike Vaporfly 4 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Hoka Cielo X1 3.0 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Lättare | Lägre drop | Mer dämpning |
| Drop | 8 mm | 6 mm | 8 mm | 5 mm | 7 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 36 mm | 39 mm | 39,5 mm | 48 mm |
| Vikt | 198 g | 190 g | 170 g | 170 g | 198 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Nike Alphafly 3 storleken?
För de flesta löpare, ja, men det är nära. RTINGS och en testare hos Fleet Feet fann att den följer storleken, medan RunRepeat och dess läsare finner den något liten. Doctors of Running råder till en halv storlek större om du ligger mellan två storlekar eller har långa tår, eftersom tåboxen är låg i volym.
Alphafly 3 eller Vaporfly 4: vilken ska jag tävla i?
RTINGS ser Alphafly 3 som den bättre maratonskon, med mer stabilitet och skydd över långa distanser, och Vaporfly 4 som det lättare valet från 5 km till halvmaraton: den vägde 160,5 g mot 200,7 g. Om du mest tävlar maraton är Alphafly 3 det säkrare valet; för 10 km och halvmaraton, Vaporfly 4.
Är Alphafly 3 bra för hälisättare?
Den fungerar, men den slits. En testare hos Doctors of Running fann att avfasningen i hälen gjorde hällandningar lätta, men såg frilagt skum slitas i hälen efter 25 miles (cirka 40 km). RunRepeat mätte ett slitagemärke på 3,2 mm i hälen och rekommenderar hälisättare att titta på andra tävlingsskor.
Hur mycket väger Alphafly 3?
Nike Alphafly 3 väger 198 g i herrstorlek US 9, enligt Running Warehouse och Doctors of Running, och RunRepeat och RTINGS vägde båda cirka 201 g. Bara 16 av de 150 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog är lättare. Nike anger 218 g för herrstorlek US 10.
Kan jag träna i Alphafly 3?
För tempopass och pass i tävlingstempo, ja: RunRepeat ger tempo 90. För lugna pass, nej. Alla tre testarna hos Doctors of Running fann den obekväm i långsamt tempo, och RTINGS ger vardagsträning 6,3 av 10. Kombinera den med en mjukare träningssko resten av veckan.
Hur många kilometer håller Alphafly 3?
Runnea passerade 600 km i den, främst använd för kvalitetspass och lopp, men märkte att ZoomX tappar en del återfjädring från cirka 300 till 400 km. Hälisättare slitar den snabbare: RunRepeat och Doctors of Running pekar båda på hälen som den svaga punkten.
Alphafly 2 eller Alphafly 3?
Testarna föredrar tydligt Alphafly 3. RunRepeat mätte den cirka 19 procent lättare, och RunRepeat, Believe in the Run och Runner’s World Australia fann alla valvet lägre och mellanfoten bredare, vilket åtgärdar huvudklagomålet om Alphafly 2. Det enda steget bakåt är tåboxens hållbarhet i RunRepeats labb.
Källor
- RunRepeat, Nike Alphafly 3 lab review (Carlos Sánchez, February 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Nike Alphafly 3 Review (Andrea Myers, Matt Klein, David Salas, January 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Nike Alphafly 3 review (updated September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Nike Alphafly 3 Review (December 2023). Hämtad 13 okt. 2026.
- Runner’s World Australia and New Zealand, Nike Alphafly Next% 3 review (December 2023). Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, Nike Alphafly 3 (updated February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, Nike Alphafly 3 Review (Caroline Bermel). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Alphafly Next% 3 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Nike, Nike Alphafly 3 Men’s Road Racing Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



