1. Skor
  2. ASICS
  3. Metaspeed Sky Tokyo
ASICS Metaspeed Sky Tokyo, sidovy

ASICS Metaspeed Sky Tokyo test

ASICS tävlingssko med kolfiber för löpare med långt steg, nu med FF Leap-skum under plattan, en lättare konstruktion och en del av den högsta energiretur som mätts i ett labb.

Drop
5 mm
Stackhöjd häl
39,5 mm
Framfot
34,5 mm
Vikt
170 g
Stöd
Neutral
Platta
Kolfiber
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 9 källor

Vår bedömning

Snabb, fjäderlätt och kräsen med vem som springer i den.

Metaspeed Sky Tokyo kombinerar en mjuk, fjädrande häl med en fastare, kvick framfot på en plattare kolfiberplatta. Den passar mellan- och framfotsisättare som tävlar från 5 km till maraton i jämnt, snabbt tempo. Hälisättare, breda fötter och långsamma tempon är där testarna finner dess begränsningar.

Styrkor

  • Mycket lätt: 163 g i RunRepeats labb, 157,3 g hos RTINGS, för herrstorlek US 9
  • Energiretur på 78,5 procent i hälen och 78,2 i framfoten i RunRepeats test, långt över Sky Paris
  • Dämpning som håller över ett helt maraton
  • Säkert grepp om foten utan hälglapp enligt Doctors of Running
  • Mycket andningsbar ovandel: 5 av 5 hos RunRepeat
  • Följer storleken för de flesta testare

Svagheter

  • Smal häl och mjukt skum gör den instabil för hälisättare
  • Vinglig i långsammare tempo och när man är trött
  • Tunn tunga utan sidoinsatser som är kinkig att placera
  • Visst hällyft rapporterat av båda testarna hos Believe in the Run
  • Bara en bredd, och en tåbox som RunRepeat mätte som smal

Vem den passar

  • Du landar på mellanfoten eller framfoten
  • Du springer maraton i jämnt tempo
  • Du förlänger steget för att öka farten
  • Du vill ha så lätt en sko som möjligt

Vem som bör välja något annat

  • Du landar hårt på hälen
  • Du har breda fötter
  • Du vill ha en sko som också funkar för lugna dagar

Skoprofil

Var Metaspeed Sky Tokyo hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelMetaspeed Sky Tokyo
Dämpning61
Lätthet97
Stabilitet30
Drop9
Respons80

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt170 g, lättare än 96 % av skorna

Drop5 mm, lägre än 80 % av skorna

Stackhöjd häl39,5 mm, högre än 61 % av skorna

Stackhöjd framfot34,5 mm, högre än 76 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Trampolinhäl, fastare front. FF Turbo+ över plattan, FF Leap under: en mjuk, studsig häl och en fastare framfot, med tillräcklig dämpning för ett maraton.

Stabil i fart, inte i joggtempo. Plattan stadgar den i tävlingstempo; i långsamt tempo eller när man är trött känns den smala, mjuka hälen lös för de flesta testare.

Bland de mest energiska tävlingsskorna som mätts. Energiretur på 78,5 procent i hälen i RunRepeats labb, upp från Sky Paris, med en stel, framdrivande framfot.

Trampolinhäl, fastare front. ASICS staplar FF Turbo+ ovanför en plattare kolfiberplatta och det nya FF Leap-skummet under den, enligt Doctors of Running och Believe in the Run. Den angivna stacken är 39,5 mm i hälen och 34,5 mm i framfoten.

Doctors of Running beskriver en mjuk, studsig häl och en fastare, mer strukturerad framfot. RunRepeat mätte skummet till 31,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och båda labben bedömer dämpningen som djup nog för ett maraton.

Stabil i fart, inte i joggtempo. En bredare hälram och utsvängd sula hjälper, men det eftergivliga skummet får hälen att kännas lös i långsammare tempo eller sent i ett lopp, fann Doctors of Running. RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10.

Believe in the Run kände att den lugnar sig när tempot höjdes, eftersom plattan tar över. RunRepeat och RTINGS hänvisar båda hälisättare till andra skor, och Doctors of Running föreslår Edge Tokyo för löpare som är känsliga för mjuka hälar.

Bland de mest energiska tävlingsskorna som mätts. RunRepeat mätte energiretur på 78,5 procent i hälen och 78,2 procent i framfoten, upp från 73,2 och 70,7 på Sky Paris. RTINGS ger energireturen 9,0 av 10.

Believe in the Run fann den mer framdrivande och kvickare än Edge. Framfoten är stel: 21,1 N i RunRepeats flextest, mot ett genomsnitt på 15,5 N.

Läs mer

Trampolinhäl, fastare front. ASICS staplar FF Turbo+ ovanför en plattare kolfiberplatta och det nya FF Leap-skummet under den, enligt Doctors of Running och Believe in the Run. Den angivna stacken är 39,5 mm i hälen och 34,5 mm i framfoten.

Doctors of Running beskriver en mjuk, studsig häl och en fastare, mer strukturerad framfot. RunRepeat mätte skummet till 31,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och båda labben bedömer dämpningen som djup nog för ett maraton.

Stabil i fart, inte i joggtempo. En bredare hälram och utsvängd sula hjälper, men det eftergivliga skummet får hälen att kännas lös i långsammare tempo eller sent i ett lopp, fann Doctors of Running. RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10.

Believe in the Run kände att den lugnar sig när tempot höjdes, eftersom plattan tar över. RunRepeat och RTINGS hänvisar båda hälisättare till andra skor, och Doctors of Running föreslår Edge Tokyo för löpare som är känsliga för mjuka hälar.

Bland de mest energiska tävlingsskorna som mätts. RunRepeat mätte energiretur på 78,5 procent i hälen och 78,2 procent i framfoten, upp från 73,2 och 70,7 på Sky Paris. RTINGS ger energireturen 9,0 av 10.

Believe in the Run fann den mer framdrivande och kvickare än Edge. Framfoten är stel: 21,1 N i RunRepeats flextest, mot ett genomsnitt på 15,5 N.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Tävling, maratonGjord för detDess huvuduppgift. RTINGS ger den högst betyg för halvmaraton och maraton.RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run
Tävling, halvmaratonGjord för detDoctors of Running fann att den fungerar från 5 km till maraton, och RTINGS ger den 8,5 för halvmaraton.Doctors of Running, RTINGS
TempopassGjord för detRunRepeat ger den 92 för tempo. De flesta löpare sparar den till viktiga pass.RunRepeat
IntervallerFungerarSnabb nog, men skarpa svängar känns mindre säkra på den mjuka plattformen.Doctors of Running
LångpassFungerarBra i maratontempo. I lugnt tempo känns hälen instabil.RTINGS, Believe in the Run
Lugna passInte för detRTINGS tycker att den är för aggressiv för lugna kilometer.RTINGS

Källa: RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Doctors of Running

Vad testerna säger

Varje test vi läst finner Sky Tokyo mycket lätt, mycket studsig och snabb när tempot går upp. De är också överens om dess svaga punkt: en smal, mjuk häl som känns instabil i långsamt tempo, när man är trött eller för hälisättare.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionPositivDoctors of Running ger designen A minus: en plyschig häl och kvick framfot för tävling, med en häl som kan kännas instabil för en del.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 92 av 100 och listar den som ett toppval bland superskor, men inte för hälisättare.
RTINGSLabbPositivRTINGS ger den 8,5 för halvmaraton och maraton: mycket lätt och energisk, mindre stabil när tröttheten ökar.
Believe in the RunRecensionPositivBelieve in the Run ger den A för prestanda: framdrivande och lätt, med hällyft och lätt instabilitet i lugnt tempo.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • FjäderlättRunRepeat vägde 163 g och RTINGS 157,3 g i herrstorlek US 9, under de 170 g som ASICS anger.
  • Stor energireturRunRepeat mätte 78,5 procent i hälen, bland de högsta de registrerar, och RTINGS ger energireturen 9,0 av 10.
  • Instabil hälDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Believe in the Run beskriver alla en häl som vinglar i långsamt tempo eller för hälisättare.
  • Bättre med fartBelieve in the Run fann att den lugnar sig när tempot ökar, och Doctors of Running upplevde den som bäst från 5 km till maraton.

De går isär

  • Utrymme i tåboxenDoctors of Running och Believe in the Run fann extra framfotsvolym för en tävlingssko. RunRepeat mätte en smal tåbox på 70,1 mm och RTINGS fann framfoten trång.
  • Hur framfoten kännsDoctors of Running beskriver en fastare, kvick framfot. RTINGS tycker att den är mjuk nog för att begränsa ett fast frånskjut.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Fjäderlätt. RunRepeat vägde 163 g och RTINGS 157,3 g i herrstorlek US 9, under de 170 g som ASICS anger. (RunRepeat, RTINGS)

Stor energiretur. RunRepeat mätte 78,5 procent i hälen, bland de högsta de registrerar, och RTINGS ger energireturen 9,0 av 10. (RunRepeat, RTINGS)

Instabil häl. Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Believe in the Run beskriver alla en häl som vinglar i långsamt tempo eller för hälisättare. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Bättre med fart. Believe in the Run fann att den lugnar sig när tempot ökar, och Doctors of Running upplevde den som bäst från 5 km till maraton. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Utrymme i tåboxen. Doctors of Running och Believe in the Run fann extra framfotsvolym för en tävlingssko. RunRepeat mätte en smal tåbox på 70,1 mm och RTINGS fann framfoten trång. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Hur framfoten känns. Doctors of Running beskriver en fastare, kvick framfot. RTINGS tycker att den är mjuk nog för att begränsa ett fast frånskjut. (Doctors of Running, RTINGS)

Så är den byggd

En tävlingssko med två skum: FF Turbo+ ovanför en plattare kolfiberplatta, FF Leap under den, en minimal MOTIONWRAP 3.0-ovandel och en tunn yttersula i ASICSGRIP.

FF Turbo+ ovanför en plattare kolfiberplatta, FF Leap under, en andningsbar MOTIONWRAP 3.0-ovandel och en yttersula i ASICSGRIP på 1,4 mm byggd för tävlingsdagar.

39.534.51234567
#DelMått
1OvandelMOTIONWRAP 3.0Andningsförmåga 5 / 5
2Plös0,6 mm
3HälStyvhet 1 / 5
4MellansulaFF TURBO+ och FF LEAPHårdhet 31,9 AC
5PlattaKolfiberplatta17,9 Nm
6Innersula3,1 mm
7YttersulaASICSGRIP1,4 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 39,5 mm häl, 34,5 mm framfot; uppmätt: 1,4 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run.

  1. Ovandel. En lätt, perforerad vävd ovandel. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5, och RTINGS fann att den tar upp lite vatten och torkar snabbt.

  2. Plös. Tunn och utan sidoinsatser, 0,6 mm i RunRepeats labb. Doctors of Running och Believe in the Run fann den båda svår att placera, och snörena kan skära in lätt.

  3. Häl. En flexibel hälkappa, 1 av 5 i RunRepeats styvhetstest. Den smala hälplattformen, 75,0 mm bred i mellansulan, är anledningen till att hälisättare har svårt.

  4. Mellansula. FF Leap är det nya skummet under plattan, med FF Turbo+ ovanför. RunRepeat mätte 31,9 AC, mjukare än genomsnittet, och 147 SA i stötdämpning i hälen.

  5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon, plattare än många välvda plattor, som Doctors of Running fann belastas bäst under tryck på mellanfoten och framfoten. RunRepeat mätte 17,9 Nm i vridstyvhet.

  6. Innersula. En tunn, löstagbar innersula, 3,1 mm i RunRepeats labb.

  7. Yttersula. Bara 1,4 mm tjockt i RunRepeats labb, med 0,66 i grepp i framfoten, över genomsnittet. Believe in the Run fann det greppstarkt i varierande förhållanden.

Läs mer

En tävlingssko med två skum: FF Turbo+ ovanför en plattare kolfiberplatta, FF Leap under den, en minimal MOTIONWRAP 3.0-ovandel och en tunn yttersula i ASICSGRIP.

1. Ovandel. En lätt, perforerad vävd ovandel. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5, och RTINGS fann att den tar upp lite vatten och torkar snabbt.

2. Plös. Tunn och utan sidoinsatser, 0,6 mm i RunRepeats labb. Doctors of Running och Believe in the Run fann den båda svår att placera, och snörena kan skära in lätt.

3. Häl. En flexibel hälkappa, 1 av 5 i RunRepeats styvhetstest. Den smala hälplattformen, 75,0 mm bred i mellansulan, är anledningen till att hälisättare har svårt.

4. Mellansula. FF Leap är det nya skummet under plattan, med FF Turbo+ ovanför. RunRepeat mätte 31,9 AC, mjukare än genomsnittet, och 147 SA i stötdämpning i hälen.

5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon, plattare än många välvda plattor, som Doctors of Running fann belastas bäst under tryck på mellanfoten och framfoten. RunRepeat mätte 17,9 Nm i vridstyvhet.

6. Innersula. En tunn, löstagbar innersula, 3,1 mm i RunRepeats labb.

7. Yttersula. Bara 1,4 mm tjockt i RunRepeats labb, med 0,66 i grepp i framfoten, över genomsnittet. Believe in the Run fann det greppstarkt i varierande förhållanden.

Hållbarhet. En livslängd för tävlingsdagen. RunRepeats slittest tog 1,4 mm av en yttersula som bara är 1,4 mm tjock, och gav tåboxens hållbarhet 1 av 5. Doctors of Running bedömer hållbarheten som genomsnittlig.

Hållbarhet. En livslängd för tävlingsdagen. RunRepeats slittest tog 1,4 mm av en yttersula som bara är 1,4 mm tjock, och gav tåboxens hållbarhet 1 av 5. Doctors of Running bedömer hållbarheten som genomsnittlig.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Doctors of Running5
RunRepeat6
RTINGS4,7

Stackhöjd i hälen, mm

Doctors of Running39,5
RunRepeat38,7
RTINGS39,5

Stackhöjd i framfoten, mm

Doctors of Running34,5
RunRepeat32,7

Vikt (herr), g

Doctors of Running170
RunRepeat163
RTINGS157,3
i-run156
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 5 mm Fleet Feet
  • 6 mm RunRepeat
  • 4,7 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 39,5 mm Fleet Feet
  • 38,7 mm RunRepeat
  • 39,5 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 34,5 mm Fleet Feet
  • 32,7 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 170 g Fleet Feet
  • 156 g i-run
  • 163 g RunRepeat
  • 157,3 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Fleet Feet
–
Platta
  • Kolfiber Fleet Feet
–
Underlag
  • Asfalt i-run
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, i-run.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 31,9 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 78,5 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 17,9 Nm RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 1 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,66 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 5 / 5 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 70,1 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 30,6 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 1,4 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 3,1 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 0,6 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 21,1 N RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek i längd; breda fötter och svullnad under ett maraton är de verkliga frågorna.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

Höjden är generös, bredden mindre. RunRepeat mätte 30,6 mm i tåboxens höjd men bara 70,1 mm i bredd, och listar domning i tårna under ett helt maraton bland sina varningar.

RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running och Believe in the Run fann att den följer storleken, och RunRepeats läsare håller med i dess storleksomröstning. RTINGS fann passformen tävlingssnäv i längd och genom framfoten och valvet, och föreslår större storlek för breda fötter eller en avslappnad passform.

Fleet Feet listar den som unisex i herrstorlekar, och rekommenderar damer att gå 1,5 storlekar under sin vanliga storlek. Den finns i endast en bredd.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet

Mot Metaspeed Sky Paris

Samma idé, nytt skum: FF Leap under plattan, en lättare sko, mer energiretur och en snävare ovandel.

Behåll Sky Paris bara om du gillade dess rymligare passform: RunRepeat mätte 73,4 mm i tåboxens bredd på den, mot 70,1 mm nu. För alla andra ser både RunRepeat och Doctors of Running Tokyo som en förbättring.

Versionshistorik: Metaspeed Sky Paris till Metaspeed Sky Tokyo

FF Leap-skum tillagt. Det nya skummet ansluter till FF Turbo+ i en mellansula i två lager. Doctors of Running fann det mycket mer plyschigt och responsivt än det tidigare FF Turbo+ ensamt. (Doctors of Running, RunRepeat)

Lättare. RunRepeat vägde 163 g mot 183 g för Sky Paris i samma labb. (RunRepeat)

Mer energiretur. RunRepeat mätte 78,5 och 78,2 procent i häl och framfot, mot 73,2 och 70,7 på Sky Paris. (RunRepeat)

Snävare ovandel, bredare hälram. RunRepeat fann den nya MOTIONWRAP 3.0-ovandelen smalare, och Doctors of Running noterar en bredare hälram som gjorde skon lättare att springa i. (Doctors of Running, RunRepeat)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Metaspeed Sky Tokyo inte gör.

ASICS Metaspeed Sky TokyoASICS Metaspeed Edge TokyoAdidas Adizero Adios Pro 4Nike Alphafly 3ASICS Magic Speed 5
Välj den förDen här sidanStabilareStabilareHögre dropMindre dämpning
Drop5 mm5 mm6 mm8 mm7 mm
Stackhöjd häl39,5 mm39,5 mm39 mm40 mm37,5 mm
Vikt170 g170 g201 g218 g196 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Metaspeed Sky Tokyo eller Edge Tokyo: vilken ska jag välja?

ASICS utformade Sky för löpare som förlänger steget för att öka farten och Edge för löpare som höjer stegfrekvensen. I praktiken skiljer testarna dem på hälen: Skys är mjukare och studsigare, Edges fastare och stabilare. Doctors of Running och RunRepeat hänvisar hälisättare till Edge.

Följer Metaspeed Sky Tokyo storleken?

I längd, ja för de flesta testare: Doctors of Running, Believe in the Run och RunRepeats läsare rapporterar alla att den följer storleken. RTINGS fann den tävlingssnäv genom framfoten och föreslår större storlek om du har breda fötter. Den är unisex i herrstorlekar; Fleet Feet rekommenderar damer att beställa 1,5 storlekar under sin vanliga storlek.

Är Metaspeed Sky Tokyo bra för hälisättare?

Testarna säger inte direkt. RunRepeat och RTINGS pekar på den smala, mjuka hälen som instabil för hälisättare, och Doctors of Running fann den mindre stabil i långsamt tempo. Om du landar på hälen är Edge Tokyo det ASICS-alternativ som testarna föredrar.

Vad är droppen och stackhöjden på Metaspeed Sky Tokyo?

ASICS anger 39,5 mm i hälen och 34,5 mm i framfoten, en drop på 5 mm. RunRepeat mätte 38,7 och 32,7 mm, en drop på 6,0 mm, och RTINGS mätte 39,5 mm i hälen med en drop på 4,7 mm.

Hur mycket lättare är den än Sky Paris?

I RunRepeats labb 163 g mot 183 g för Sky Paris, båda i herrstorlek US 9. ASICS anger 170 g för Tokyo.

Kan jag använda Metaspeed Sky Tokyo för träning?

För viktiga pass i tävlingstempo, ja. För lugna pass avråder testarna: RTINGS ger den lågt betyg för vardagsträning, och RunRepeats slittest tog 1,4 mm av en yttersula på 1,4 mm, ett tecken på kort livslängd.

Källor

  1. Doctors of Running, ASICS Metaspeed Sky Tokyo Review (David Salas, June 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, ASICS Metaspeed Sky Tokyo lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. RTINGS, ASICS METASPEED SKY TOKYO review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Asics Metaspeed Sky Tokyo Review (July 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Fleet Feet, ASICS Metaspeed Sky Tokyo. Hämtad 13 okt. 2026.
  6. i-run, Asics Metaspeed Sky Tokyo. Hämtad 13 okt. 2026.
  7. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  8. RunRepeat, ASICS Metaspeed Edge Tokyo lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  9. RunRepeat, ASICS Metaspeed Sky Paris lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  10. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting