1. Sko
  2. ASICS
  3. Metaspeed Sky Tokyo
ASICS Metaspeed Sky Tokyo, sett fra siden

ASICS Metaspeed Sky Tokyo test

ASICS’ konkurransesko med karbonplate for løpere med langt steg, nå med FF Leap-skum under platen, lettere konstruksjon og noe av den høyeste energitilbakeføringen målt i et laboratorium.

Drop
5 mm
Hælstack
39,5 mm
Forfot
34,5 mm
Vekt
170 g
Støtte
Nøytral
Plate
Karbon

US M9, som oppgitt. Oppdatert 13. okt. 2026 · 9 kilder

Vår dom

Rask, fjærlett og kresen på hvem som løper i den.

Metaspeed Sky Tokyo kombinerer en myk, spenstig hæl med en fastere, rask forfot på en flatere karbonplate. Den passer midtfot- og forfotløpere som konkurrerer fra 5 km til maraton i jevnt, raskt tempo. Hælløpere, brede føtter og rolig tempo er der testerne finner grensene.

Sterke sider

  • Svært lett: 163 g i RunRepeats laboratorium, 157,3 g hos RTINGS, for herre US 9
  • Energitilbakeføring på 78,5 prosent i hælen og 78,2 i forfoten i RunRepeats test, godt over Sky Paris
  • Demping som holder gjennom et helt maraton
  • Sikkert hold uten hælgliding hos Doctors of Running
  • Svært pustende overdel: 5 av 5 hos RunRepeat
  • Vanlig størrelse for de fleste testere

Svake sider

  • Smal hæl og mykt skum gjør den ustabil for hælløpere
  • Ustødig i rolig tempo og når du er sliten
  • Tynn tunge uten sidefester som er vrien å legge på plass
  • Noe hælløft meldt av begge testerne hos Believe in the Run
  • Bare én bredde, og en tåboks RunRepeat målte som smal

Hvem den passer for

  • Du lander på midtfoten eller forfoten
  • Du løper maraton i jevnt tempo
  • Du forlenger steget for å løpe raskere
  • Du vil ha den letteste skoen mulig

Hvem bør hoppe over den

  • Du lander hardt på hælen
  • Du har brede føtter
  • Du vil ha én sko til rolige dager også

Skoprofil

Hvor Metaspeed Sky Tokyo ligger blant de 395 skoene i katalogen vår.

50100DempingLetthetStabilitetDropRespons
AkseMetaspeed Sky Tokyo
Demping61
Letthet97
Stabilitet30
Drop9
Respons80

Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Hvor den ligger i katalogen

Vekt170 g, lettere enn 96 % av skoene

Drop5 mm, lavere enn 80 % av skoene

Hælstack39,5 mm, høyere enn 61 % av skoene

Forfotstack34,5 mm, høyere enn 76 % av skoene

Fig. 2 · Fordeling av oppgitte tall i katalogen. Høyden på søylen er antall sko i hvert intervall. Vekt: 300 sko, snitt 257,2 g. Drop: 306 sko, snitt 7,1 mm. Hælstack: 255 sko, snitt 38 mm. Forfotstack: 253 sko, snitt 31,1 mm. Kilde: Strideprint-katalogen (cat), oppgitte verdier.

Slik føles den

Skrevet ut fra 4 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.

Trampolinehæl, fastere front. FF Turbo+ over platen, FF Leap under: en myk, spenstig hæl og en fastere forfot, med nok demping til et maraton.

Stabil i fart, ikke i sakte jogg. Platen stabiliserer den i konkurransefart. I rolig tempo eller når du er sliten føles den smale, myke hælen løs for de fleste testere.

Blant de mest energiske konkurranseskoene målt. Energitilbakeføring på 78,5 prosent i hælen i RunRepeats laboratorium, opp fra Sky Paris, med en stiv, fremdriftsskapende forfot.

Trampolinehæl, fastere front. ASICS stabler FF Turbo+ over en flatere karbonplate og det nye FF Leap-skummet under den, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run. Oppgitt stack er 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoten.

Doctors of Running beskriver en myk, spenstig hæl og en fastere, mer strukturert forfot. RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, mykere enn gjennomsnittet, og begge laboratoriene vurderer dempingen som dyp nok til et maraton.

Stabil i fart, ikke i sakte jogg. En bredere hælramme og utvidet såle hjelper, men det ettergivende skummet gjør at hælen føles løs i rolig tempo eller sent i et løp, fant Doctors of Running. RTINGS gir stabiliteten 5,5 av 10.

Believe in the Run kjente at den setter seg når tempoet økte, siden platen tar over. RunRepeat og RTINGS viser begge hælløpere til andre sko, og Doctors of Running foreslår Edge Tokyo til løpere som er følsomme for myke hæler.

Blant de mest energiske konkurranseskoene målt. RunRepeat målte energitilbakeføring på 78,5 prosent i hælen og 78,2 prosent i forfoten, opp fra 73,2 og 70,7 på Sky Paris. RTINGS gir energitilbakeføringen 9,0 av 10.

Believe in the Run fant den mer fremdriftsskapende og raskere enn Edge. Forfoten er stiv: 21,1 N i RunRepeats bøyetest, mot et gjennomsnitt på 15,5 N.

Les mer

Trampolinehæl, fastere front. ASICS stabler FF Turbo+ over en flatere karbonplate og det nye FF Leap-skummet under den, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run. Oppgitt stack er 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoten.

Doctors of Running beskriver en myk, spenstig hæl og en fastere, mer strukturert forfot. RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, mykere enn gjennomsnittet, og begge laboratoriene vurderer dempingen som dyp nok til et maraton.

Stabil i fart, ikke i sakte jogg. En bredere hælramme og utvidet såle hjelper, men det ettergivende skummet gjør at hælen føles løs i rolig tempo eller sent i et løp, fant Doctors of Running. RTINGS gir stabiliteten 5,5 av 10.

Believe in the Run kjente at den setter seg når tempoet økte, siden platen tar over. RunRepeat og RTINGS viser begge hælløpere til andre sko, og Doctors of Running foreslår Edge Tokyo til løpere som er følsomme for myke hæler.

Blant de mest energiske konkurranseskoene målt. RunRepeat målte energitilbakeføring på 78,5 prosent i hælen og 78,2 prosent i forfoten, opp fra 73,2 og 70,7 på Sky Paris. RTINGS gir energitilbakeføringen 9,0 av 10.

Believe in the Run fant den mer fremdriftsskapende og raskere enn Edge. Forfoten er stiv: 21,1 N i RunRepeats bøyetest, mot et gjennomsnitt på 15,5 N.

Hvilke økter den er til

ØktEgnethetHvorforKilde
MaratonLaget for detHovedoppgaven. RTINGS gir den høyest score for halv- og helmaraton.RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run
HalvmaratonLaget for detDoctors of Running fant at den fungerer fra 5 km til maraton, og RTINGS gir den 8,5 for halvmaraton.Doctors of Running, RTINGS
TempotreningLaget for detRunRepeat gir den 92 for tempoarbeid. De fleste holder den til viktige økter.RunRepeat
IntervallerFunkerRask nok, men krappe svinger føles mindre sikre på den myke plattformen.Doctors of Running
LangturerFunkerFin i maratontempo. I rolig tempo føles hælen ustabil.RTINGS, Believe in the Run
Rolige turerIkke til detRTINGS synes den er for aggressiv til rolige mil.RTINGS

Kilde: RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Doctors of Running

Hva testene sier

Alle testene vi har lest finner Sky Tokyo svært lett, svært spenstig og rask når tempoet øker. De er også enige om det svake punktet: en smal, myk hæl som føles ustabil i rolig tempo, når du er sliten eller for hælløpere.

TestTypeVår lesningI én setningKilde
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running gir designet A minus: en plysjet hæl og rask forfot til konkurranse, med en hæl som kan føles ustabil for noen.
RunRepeatLabPositivRunRepeat gir den 92 av 100 og oppgir den som et toppvalg blant superskoene, men ikke for hælløpere.
RTINGSLabPositivRTINGS gir 8,5 for halv- og helmaraton: svært lett og energisk, mindre stabil når tretthet bygger seg opp.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run gir den A for ytelse: fremdriftsskapende og lett, med hælløft og lett ustabilitet i rolig tempo.
Tabell 1 · Enighet mellom publiserte tester. «Vår lesning» oppsummerer hver tests egen konklusjon, med våre ord. Ingen karakterer er omregnet eller funnet på. Åpnet 13. okt. 2026.

De er enige

  • FjærlettRunRepeat veide 163 g og RTINGS 157,3 g i herre US 9, under de 170 g ASICS oppgir.
  • Stor energitilbakeføringRunRepeat målte 78,5 prosent i hælen, blant de høyeste den registrerer, og RTINGS gir energitilbakeføringen 9,0 av 10.
  • Ustabil hælDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Believe in the Run beskriver alle en hæl som vingler i rolig tempo eller for hælløpere.
  • Bedre med fartBelieve in the Run fant at den setter seg når tempoet øker, og Doctors of Running kjente den best fra 5 km til maratoninnsats.

De er uenige

  • Plass i tåboksenDoctors of Running og Believe in the Run fant ekstra forfotvolum for en konkurransesko. RunRepeat målte en smal tåboks på 70,1 mm, og RTINGS fant forfoten tett.
  • Hvordan forfoten følesDoctors of Running beskriver en fastere, rask forfot. RTINGS synes den er myk nok til å begrense et fast avtrykk.
Les de fulle standpunktene, punkt for punkt

Fjærlett. RunRepeat veide 163 g og RTINGS 157,3 g i herre US 9, under de 170 g ASICS oppgir. (RunRepeat, RTINGS)

Stor energitilbakeføring. RunRepeat målte 78,5 prosent i hælen, blant de høyeste den registrerer, og RTINGS gir energitilbakeføringen 9,0 av 10. (RunRepeat, RTINGS)

Ustabil hæl. Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Believe in the Run beskriver alle en hæl som vingler i rolig tempo eller for hælløpere. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Bedre med fart. Believe in the Run fant at den setter seg når tempoet øker, og Doctors of Running kjente den best fra 5 km til maratoninnsats. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Plass i tåboksen. Doctors of Running og Believe in the Run fant ekstra forfotvolum for en konkurransesko. RunRepeat målte en smal tåboks på 70,1 mm, og RTINGS fant forfoten tett. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Hvordan forfoten føles. Doctors of Running beskriver en fastere, rask forfot. RTINGS synes den er myk nok til å begrense et fast avtrykk. (Doctors of Running, RTINGS)

Slik er den bygget

En konkurransesko med to skum: FF Turbo+ over en flatere karbonplate, FF Leap under, en minimal MOTIONWRAP 3.0-overdel og en tynn ASICSGRIP-yttersåle.

FF Turbo+ over en flatere karbonplate, FF Leap under, en pustende MOTIONWRAP 3.0-overdel og en 1,4 mm ASICSGRIP-yttersåle bygget for konkurransedager.

39.534.51234567
#DelMål
1OverdelMOTIONWRAP 3.0Pustbarhet 5 / 5
2Tunge0,6 mm
3HælStivhet 1 / 5
4MellomsåleFF TURBO+ og FF LEAPHardhet 31,9 AC
5PlateKarbonplate17,9 Nm
6Innersåle3,1 mm
7YttersåleASICSGRIP1,4 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 39,5 mm hæl, 34,5 mm forfot; målt: 1,4 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run.

  1. Overdel. En lett, perforert vevd overdel. RunRepeat ga pustbarheten 5 av 5, og RTINGS fant at den tar opp lite vann og tørker raskt.

  2. Tunge. Tynn og uten sidefester, 0,6 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running og Believe in the Run fant begge den vrien å plassere, og snørene kan grave seg litt inn.

  3. Hæl. En fleksibel hælkappe, 1 av 5 i RunRepeats stivhetstest. Den smale hælplattformen, 75,0 mm bred i mellomsålen, er grunnen til at hælløpere sliter.

  4. Mellomsåle. FF Leap er det nye skummet under platen, med FF Turbo+ over. RunRepeat målte 31,9 AC, mykere enn gjennomsnittet, og 147 SA støtdemping i hælen.

  5. Plate. En karbonplate i full lengde, flatere enn mange skjeformede plater, som Doctors of Running fant belastes best under trykk fra midtfot og forfot. RunRepeat målte 17,9 Nm torsjonsstivhet.

  6. Innersåle. En tynn, avtagbar innersåle, 3,1 mm i RunRepeats laboratorium.

  7. Yttersåle. Bare 1,4 mm tykk i RunRepeats laboratorium, med 0,66 i forfotfriksjon, over gjennomsnittet. Believe in the Run fant den med godt grep i varierte forhold.

Les mer

En konkurransesko med to skum: FF Turbo+ over en flatere karbonplate, FF Leap under, en minimal MOTIONWRAP 3.0-overdel og en tynn ASICSGRIP-yttersåle.

1. Overdel. En lett, perforert vevd overdel. RunRepeat ga pustbarheten 5 av 5, og RTINGS fant at den tar opp lite vann og tørker raskt.

2. Tunge. Tynn og uten sidefester, 0,6 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running og Believe in the Run fant begge den vrien å plassere, og snørene kan grave seg litt inn.

3. Hæl. En fleksibel hælkappe, 1 av 5 i RunRepeats stivhetstest. Den smale hælplattformen, 75,0 mm bred i mellomsålen, er grunnen til at hælløpere sliter.

4. Mellomsåle. FF Leap er det nye skummet under platen, med FF Turbo+ over. RunRepeat målte 31,9 AC, mykere enn gjennomsnittet, og 147 SA støtdemping i hælen.

5. Plate. En karbonplate i full lengde, flatere enn mange skjeformede plater, som Doctors of Running fant belastes best under trykk fra midtfot og forfot. RunRepeat målte 17,9 Nm torsjonsstivhet.

6. Innersåle. En tynn, avtagbar innersåle, 3,1 mm i RunRepeats laboratorium.

7. Yttersåle. Bare 1,4 mm tykk i RunRepeats laboratorium, med 0,66 i forfotfriksjon, over gjennomsnittet. Believe in the Run fant den med godt grep i varierte forhold.

Slitestyrke. En levetid for konkurransedagen. RunRepeats slitetest tok 1,4 mm av en yttersåle som bare er 1,4 mm tykk, og ga slitestyrken i tåboksen 1 av 5. Doctors of Running vurderer slitestyrken som gjennomsnittlig.

Slitestyrke. En levetid for konkurransedagen. RunRepeats slitetest tok 1,4 mm av en yttersåle som bare er 1,4 mm tykk, og ga slitestyrken i tåboksen 1 av 5. Doctors of Running vurderer slitestyrken som gjennomsnittlig.

Spesifikasjoner, oppgitt og målt

Hvert tall har sin kilde.

Drop, mm

Doctors of Running5
RunRepeat6
RTINGS4,7

Hælhøyde (stack), mm

Doctors of Running39,5
RunRepeat38,7
RTINGS39,5

Forfothøyde (stack), mm

Doctors of Running34,5
RunRepeat32,7

Vekt (herre), g

Doctors of Running170
RunRepeat163
RTINGS157,3
i-run156
SpesifikasjonOppgittMålt
Drop
  • 5 mm Fleet Feet
  • 6 mm RunRepeat
  • 4,7 mm RTINGS
Hælstack
  • 39,5 mm Fleet Feet
  • 38,7 mm RunRepeat
  • 39,5 mm RTINGS
Forfotstack
  • 34,5 mm Fleet Feet
  • 32,7 mm RunRepeat
Vekt, US M9
  • 170 g Fleet Feet
  • 156 g i-run
  • 163 g RunRepeat
  • 157,3 g RTINGS
Støtte
  • Nøytral Fleet Feet
–
Plate
  • Karbon Fleet Feet
–
Underlag
  • Vei i-run
–

Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, i-run.

Labmålinger

SpesifikasjonMålt
Mellomsålens hardhet
  • 31,9 AC RunRepeat
Energitilbakeføring (hæl)
  • 78,5 % RunRepeat
Torsjonsstivhet
  • 17,9 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhet
  • 1 / 5 RunRepeat
Friksjonskoeffisient
  • 0,66 RunRepeat
Pustbarhet
  • 5 / 5 RunRepeat
SpesifikasjonMålt
Tåboksens bredde
  • 70,1 mm RunRepeat
Tåboksens høyde
  • 30,6 mm RunRepeat
Yttersålens tykkelse
  • 1,4 mm RunRepeat
Innersålens tykkelse
  • 3,1 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 0,6 mm RunRepeat
Bøyekraft
  • 21,1 N RunRepeat

Størrelse og passform

Velg vanlig størrelse for lengden. Brede føtter og hovning over et maraton er de egentlige spørsmålene.

Lengde

Vanlig størrelse

Bredder

normal

Plass til tærne

Høyden er rikelig, bredden mindre. RunRepeat målte 30,6 mm tåboksshøyde, men bare 70,1 mm bredde, og oppgir følelsesløse tær over et helt maraton blant advarslene.

RunRepeat

Alle størrelsesnotater fra testere

Doctors of Running og Believe in the Run fant at den følger vanlig størrelse, og RunRepeats lesere er enige i størrelsesundersøkelsen. RTINGS fant passformen konkurransetett i lengden og gjennom forfot og bue, og foreslår å gå opp en størrelse for brede føtter eller en avslappet passform.

Fleet Feet oppgir den som unisex i herrestørrelser, og kvinner rådes til å gå 1,5 størrelser under vanlig størrelse. Den finnes bare i én bredde.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet

Mot Metaspeed Sky Paris

Samme idé, nytt skum: FF Leap under platen, en lettere sko, mer energitilbakeføring og en tettere overdel.

Behold Sky Paris bare hvis du likte den romsligere passformen: RunRepeat målte 73,4 mm tåboksbredde på den, mot 70,1 mm nå. For alle andre ser RunRepeat og Doctors of Running Tokyo som en forbedring.

Versjonshistorikk: Metaspeed Sky Paris til Metaspeed Sky Tokyo

FF Leap-skum lagt til. Det nye skummet slutter seg til FF Turbo+ i en mellomsåle i to lag. Doctors of Running fant det langt mer plysjet og responsivt enn forrige FF Turbo+ alene. (Doctors of Running, RunRepeat)

Lettere. RunRepeat veide 163 g mot 183 g for Sky Paris i samme laboratorium. (RunRepeat)

Mer energitilbakeføring. RunRepeat målte 78,5 og 78,2 prosent i hæl og forfot, mot 73,2 og 70,7 på Sky Paris. (RunRepeat)

Tettere overdel, bredere hælramme. RunRepeat fant den nye MOTIONWRAP 3.0-overdelen smalere, og Doctors of Running bemerker en bredere hælramme som gjorde skoen lettere å løpe i. (Doctors of Running, RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hvert av dem løser noe som Metaspeed Sky Tokyo ikke gjør.

ASICS Metaspeed Sky TokyoASICS Metaspeed Edge TokyoAdidas Adizero Adios Pro 4Nike Alphafly 3ASICS Magic Speed 5
Velg den forDenne sidenMer stabilMer stabilHøyere dropMindre demping
Drop5 mm5 mm6 mm8 mm7 mm
Hælstack39,5 mm39,5 mm39 mm40 mm37,5 mm
Vekt170 g170 g201 g218 g196 g
StøtteNøytralNøytralNøytralNøytralNøytral
Tabell 2 · Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Spørsmål løpere stiller

Metaspeed Sky Tokyo eller Edge Tokyo: hvilken bør jeg velge?

ASICS utformet Sky for løpere som forlenger steget for å gå raskere og Edge for løpere som øker kadensen. I praksis skiller testerne dem på hælen: Sky sin er mykere og mer spenstig, Edge sin fastere og mer stabil. Doctors of Running og RunRepeat viser hælløpere til Edge.

Følger Metaspeed Sky Tokyo vanlig størrelse?

I lengden, ja for de fleste testere: Doctors of Running, Believe in the Run og RunRepeats lesere melder alle om vanlig størrelse. RTINGS fant den konkurransetett gjennom forfoten og foreslår å gå opp hvis du har brede føtter. Den er unisex i herrestørrelser. Fleet Feet råder kvinner til å bestille 1,5 størrelser under vanlig størrelse.

Er Metaspeed Sky Tokyo bra for hælløpere?

Testerne sier egentlig ikke. RunRepeat og RTINGS peker på den smale, myke hælen som ustabil for hælløpere, og Doctors of Running fant den mindre stabil i rolig tempo. Hvis du lander på hælen, er Edge Tokyo ASICS-alternativet testerne foretrekker.

Hva er droppen og stackhøyden på Metaspeed Sky Tokyo?

ASICS oppgir 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoten, en drop på 5 mm. RunRepeat målte 38,7 og 32,7 mm, en drop på 6,0 mm, og RTINGS målte 39,5 mm i hælen med en drop på 4,7 mm.

Hvor mye lettere er den enn Sky Paris?

I RunRepeats laboratorium 163 g mot 183 g for Sky Paris, begge i herre US 9. ASICS oppgir 170 g for Tokyo.

Kan jeg bruke Metaspeed Sky Tokyo til trening?

Til viktige økter i konkurransefart, ja. Til rolige turer fraråder testerne den: RTINGS gir den dårlig score til daglig trening, og RunRepeats slitetest tok 1,4 mm av en yttersåle på 1,4 mm, et tegn på kort levetid.

Kilder

  1. Doctors of Running, ASICS Metaspeed Sky Tokyo Review (David Salas, June 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
  2. RunRepeat, ASICS Metaspeed Sky Tokyo lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, ASICS METASPEED SKY TOKYO review. Åpnet 13. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Asics Metaspeed Sky Tokyo Review (July 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
  5. Fleet Feet, ASICS Metaspeed Sky Tokyo. Åpnet 13. okt. 2026.
  6. i-run, Asics Metaspeed Sky Tokyo. Åpnet 13. okt. 2026.
  7. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
  8. RunRepeat, ASICS Metaspeed Edge Tokyo lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
  9. RunRepeat, ASICS Metaspeed Sky Paris lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
  10. cat: Strideprint-katalogen, 395 sko

Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.

Er det riktig par?Start fittingen din