
ASICS Magic Speed 5 test
ASICS fartträningssko med kolfiberplatta, nedskuren från den höga Magic Speed 4: cirka 50 g lättare, lägre mot marken, med FF Leap överst och FF Blast+ under.
- Drop
- 7 mm
- Stackhöjd häl
- 37,5 mm
- Framfot
- 30,5 mm
- Vikt
- 196 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
En sko för de snabba dagarna igen, inte en supersko i miniatyr.
Magic Speed 5 minskar höjden och vikten från version 4 för ett lägre steg närmare marken med en kolfiberplatta och ett kvickt frånskjut. Den passar effektiva löpare för intervaller, tempopass och lopp på 5 till 10 km. För ett maraton tycker testarna att den är mindre studsig och hårdare sent i loppet än en riktig supersko.
Styrkor
- Lätt: 201 g i RunRepeats labb, 199,5 g hos RTINGS, för herrstorlek US 9
- Kvick, stel framfot för ett aggressivt frånskjut
- Starkt grepp: 0,79 i RunRepeats greppstest
- Mycket andningsbar ovandel, 79 i RunRepeats test av andningsförmåga
- Följer storleken i båda labben
- Tillräcklig dämpning för vardagskilometer och långpass, enligt Canadian Running
Svagheter
- Mindre studsig än riktiga superskor; RunRepeat skyller på basen i FF Blast+
- Fast framfot som kan kännas hård sent i ett maraton
- Smal plattform, mindre stadig i långsamt tempo
- Låg tåbox: 25,7 mm i RunRepeats labb
- Kräver ett aktivt frånskjut, vilket en testare fann svårare än på version 4
Vem den passar
- Du vill ha en första sko med kolfiberplatta för pass
- Du tävlar på 5 km och 10 km
- Du springer effektivt och gillar känslan för underlaget
- Du saknade Magic Speed 3
Vem som bör välja något annat
- Du landar hårt på hälen
- Du vill ha en maratonsko för tävling
- Du vill ha ett högt, plyschigt steg
Skoprofil
Var Magic Speed 5 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Magic Speed 4.
| Axel | Magic Speed 5 | Magic Speed 4 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 42 | 82 | −40 |
| Lätthet | 93 | 69 | +24 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 41 | 41 | = |
| Respons | 80 | 80 | = |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt196 g, lättare än 92 % av skorna
Drop7 mm, lägre än 55 % av skorna
Stackhöjd häl37,5 mm, lägre än 57 % av skorna
Stackhöjd framfot30,5 mm, lägre än 55 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mindre skum, livligare skum. FF Leap över FF Blast+ på en kolfiberplatta, med en uppmätt häl på cirka 35 mm: väl dämpad i hälen, fastare fram.
Kvick, inte stadig. En fastare hälkåpa hjälper, men den smala plattformen känns mindre stadig i långsamt tempo, och RunRepeat varnar hälisättare.
Kvick, men ingen supersko. Energiretur på 64,6 procent i hälen i RunRepeats labb, under superskor, men ett stelt, kvickt frånskjut i fart.
Mindre skum, livligare skum. Ett FF Leap-lager längs hela skon överst ligger över en bas i FF Blast+, med en kolfiberplatta emellan. ASICS anger 37,5 mm i hälen och 30,5 mm i framfoten, och båda labben mätte mindre: 35,3 mm hos RunRepeat, 35,9 mm hos RTINGS.
RunRepeat mätte skummet till 27,0 på AC-skalan och 149 SA i stötdämpning i hälen. RTINGS bedömer hälens dämpning som bra men tycker att den lägre stacken är mindre plyschig under framfoten.
Kvick, inte stadig. RTINGS ger stabiliteten 6,3 av 10 och tycker att den smala plattformen är mindre stadig i långsamt tempo. RunRepeat mätte mellansulan till 78,1 mm i bredd i hälen och 110,1 mm i framfoten.
Canadian Running fann att den fastare hälkåpan ger stabilitet utan skrymme, och RunRepeat mätte en måttligt styv hälkappa, 3 av 5. Hälisättare kan ändå tycka att geometrin är extrem, varnar RunRepeat.
Kvick, men ingen supersko. RunRepeat mätte energiretur på 64,6 procent i hälen och 62,6 procent i framfoten, bättre än version 4 men begränsad av basen i FF Blast+. RTINGS ger energireturen 7,4 av 10, mindre studsig än de bästa superskorna.
Frånskjutet är där den glänser: RTINGS tillskriver plattan och den stela framfoten ett aggressivt frånskjut, och Canadian Running beskriver en responsiv, snabbtrycande känsla.
Läs mer
Mindre skum, livligare skum. Ett FF Leap-lager längs hela skon överst ligger över en bas i FF Blast+, med en kolfiberplatta emellan. ASICS anger 37,5 mm i hälen och 30,5 mm i framfoten, och båda labben mätte mindre: 35,3 mm hos RunRepeat, 35,9 mm hos RTINGS.
RunRepeat mätte skummet till 27,0 på AC-skalan och 149 SA i stötdämpning i hälen. RTINGS bedömer hälens dämpning som bra men tycker att den lägre stacken är mindre plyschig under framfoten.
Kvick, inte stadig. RTINGS ger stabiliteten 6,3 av 10 och tycker att den smala plattformen är mindre stadig i långsamt tempo. RunRepeat mätte mellansulan till 78,1 mm i bredd i hälen och 110,1 mm i framfoten.
Canadian Running fann att den fastare hälkåpan ger stabilitet utan skrymme, och RunRepeat mätte en måttligt styv hälkappa, 3 av 5. Hälisättare kan ändå tycka att geometrin är extrem, varnar RunRepeat.
Kvick, men ingen supersko. RunRepeat mätte energiretur på 64,6 procent i hälen och 62,6 procent i framfoten, bättre än version 4 men begränsad av basen i FF Blast+. RTINGS ger energireturen 7,4 av 10, mindre studsig än de bästa superskorna.
Frånskjutet är där den glänser: RTINGS tillskriver plattan och den stela framfoten ett aggressivt frånskjut, och Canadian Running beskriver en responsiv, snabbtrycande känsla.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Intervaller | Gjord för det | Dess sweet spot. Canadian Running lyfter fram banintervaller och snabb löpning på väg. | RunRepeat, Canadian Running |
| Tempopass | Gjord för det | RunRepeat ger den 89 för tempo, och Shuichi Running fann att dess bästa område ligger kring 4:00 till 4:30 per km. | RunRepeat, Shuichi Running |
| Tävling, halvmaraton | Fungerar | Möjlig för effektiva löpare. RTINGS ger den 7,4 för halvmaraton och maraton. | RTINGS, Shuichi Running |
| Långpass | Fungerar | Canadian Running fann tillräcklig dämpning för långpass; RTINGS ger 7,1 där. | RTINGS, Canadian Running |
| Tävling, maraton | Fungerar | RTINGS tycker att den kan kännas hård sent i ett maraton. En Metaspeed är det säkrare valet. | RunRepeat, RTINGS |
| Lugna pass | Inte för det | RTINGS ger den 6,1 för vardagsträning; den smala basen känns mindre stadig i långsamt tempo. | RTINGS |
Källa: RunRepeat, Canadian Running, Shuichi Running, RTINGS
Vad testerna säger
Testerna är överens om att Magic Speed 5 är lättare, lägre och mer direkt än version 4, och som bäst på snabba dagar och korta lopp. De går isär om hur mjuk den känns och hur den passar jämfört med den gamla modellen.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 86 av 100: en återgång till god form för serien, hämmad av energireturen i dess basskum. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ger 8,1 för 5 km och 10 km men 7,4 för maraton: kvick och snärtig, fast och mindre studsig än de bästa tävlingsskorna. | Läs |
| Canadian Running | Recension | Positiv | Canadian Running ser en mångsidig fartträningssko, snabb i tempo med tillräcklig dämpning för vardagskilometer och långpass. | Läs |
| Shuichi Running | Recension | Positiv | Shuichi Running gillar den som tävlingssko för mellannivåer och träningssko för avancerade löpare, men varnar för att den är liten i storleken. | Läs |
De är eniga
- Mycket lättare än version 4Fleet Feet anger cirka 50 g mindre, och Shuichi Running uppskattar att skon är cirka 20 procent lättare.
- Lägre och mer direktCanadian Running anger en häl på 43,5 mm för version 4 mot 37,5 mm nu, RunRepeat mätte 35,3 mm, och RTINGS beskriver ett steg med bättre kontakt med marken.
- Byggd för fart, inte för maratonRTINGS ger den högst betyg för 5 km och 10 km, RunRepeat reserverar den för pass, och i-run listar lopp på 5 till 10 km.
- Greppstark och andningsbarRunRepeat mätte 0,79 i grepp och 79 i andningsförmåga, och Canadian Running fann ovandelen tunn och luftig.
De går isär
- Mjuk eller fastShuichi Running fann den märkbart mjukare under foten än version 4, och RunRepeat mätte skummet till 27,0 AC, på den mjuka sidan. RTINGS bedömer framfoten som fast och steget som hårt sent i ett lopp.
- StorlekRunRepeats läsare och RTINGS tycker att den följer storleken. Shuichi Running fann mindre tåutrymme än på version 4 och föreslår en halv storlek större om version 4 passade dig exakt.
Så är den byggd
Ett FF Leap-lager längs hela skon överst, en bas i FF Blast+ och en kolfiberplatta emellan, under en tunn konstruerad ovandel i mesh och en yttersula i ASICSGRIP.
FF Leap längs hela skon över en bas i FF Blast+ med en kolfiberplatta emellan, en tunn ovandel i återvunnet mesh och en yttersula i ASICSGRIP på 1,9 mm.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 79 BR |
| 2 | Plös | 0,8 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 3 / 5 |
| 4 | MellansulaFF LEAP och FF BLAST+ | Hårdhet 27,0 AC |
| 5 | PlattaKolfiberplatta | 15,9 Nm |
| 6 | Innersula | 2,5 mm |
| 7 | YttersulaASICSGRIP | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 37,5 mm häl, 30,5 mm framfot; uppmätt: 1,9 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, Canadian Running, RTINGS, Shuichi Running. BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).
Ovandel. Tunt och andningsbart, med minst 75 procent återvunnet material och cirka 13 procent lägre vikt än version 4, enligt Canadian Running. RunRepeat gav andningsförmågan 79.
Plös. Tunn, 0,8 mm i RunRepeats labb, och med delvis sidoinsatser, vilket RTINGS tycker hjälper till att hålla mellanfoten.
Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test. Canadian Running fann att den fastare hälkåpan ger stabilitet utan skrymme.
Mellansula. FF Leap går nu längs hela skon överst och ersätter den lilla FF Turbo-insatsen i framfoten på version 4, över en bas i FF Blast+ på markens sida. RunRepeat mätte 27,0 AC.
Platta. Fleet Feet och RTINGS beskriver en kolfiberplatta längs hela skon som omarbetats för den nya mellansulan; RunRepeats genomskärningstest beskriver en gaffelformad framfotsdel som flexar mer än en supersko-platta. RunRepeat mätte 13,1 N i böjkraft och 15,9 Nm i vridstyvhet.
Innersula. En tunn, löstagbar innersula, 2,5 mm i RunRepeats labb, tillverkad med lösningsfärgning enligt Fleet Feet.
Yttersula. 1,9 mm ASICSGRIP-gummi i RunRepeats labb, med ett nytt mönster enligt Shuichi Running. Det fick 0,79 i grepp.
Läs mer
Ett FF Leap-lager längs hela skon överst, en bas i FF Blast+ och en kolfiberplatta emellan, under en tunn konstruerad ovandel i mesh och en yttersula i ASICSGRIP.
1. Ovandel. Tunt och andningsbart, med minst 75 procent återvunnet material och cirka 13 procent lägre vikt än version 4, enligt Canadian Running. RunRepeat gav andningsförmågan 79.
2. Plös. Tunn, 0,8 mm i RunRepeats labb, och med delvis sidoinsatser, vilket RTINGS tycker hjälper till att hålla mellanfoten.
3. Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test. Canadian Running fann att den fastare hälkåpan ger stabilitet utan skrymme.
4. Mellansula. FF Leap går nu längs hela skon överst och ersätter den lilla FF Turbo-insatsen i framfoten på version 4, över en bas i FF Blast+ på markens sida. RunRepeat mätte 27,0 AC.
5. Platta. Fleet Feet och RTINGS beskriver en kolfiberplatta längs hela skon som omarbetats för den nya mellansulan; RunRepeats genomskärningstest beskriver en gaffelformad framfotsdel som flexar mer än en supersko-platta. RunRepeat mätte 13,1 N i böjkraft och 15,9 Nm i vridstyvhet.
6. Innersula. En tunn, löstagbar innersula, 2,5 mm i RunRepeats labb, tillverkad med lösningsfärgning enligt Fleet Feet.
7. Yttersula. 1,9 mm ASICSGRIP-gummi i RunRepeats labb, med ett nytt mönster enligt Shuichi Running. Det fick 0,79 i grepp.
Hållbarhet. Bättre än den tunna yttersulan antyder. RunRepeats slittest tog 0,8 mm av gummit, något bättre än genomsnittet, även om hållbarheten i tåboxen fick 1 av 5. Shuichi Running hade ännu inte bedömt hållbarheten.
Hållbarhet. Bättre än den tunna yttersulan antyder. RunRepeats slittest tog 0,8 mm av gummit, något bättre än genomsnittet, även om hållbarheten i tåboxen fick 1 av 5. Shuichi Running hade ännu inte bedömt hållbarheten.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Canadian Running, i-run.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek, om inte Magic Speed 4 passade dig exakt: då kan du överväga en halv storlek större.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Bredden är bra, höjden är trång. RunRepeat mätte 71,9 mm tåboxbredd men bara 25,7 mm i höjd, och framfotens höjd är RTINGS lägsta passformsbetyg.
RunRepeat, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats läsare tycker att den följer storleken, och RTINGS ger längd, valv och framfotens bredd nästan full pott. Shuichi Running tog en US 9,5 och fann mindre tåutrymme än i Magic Speed 4, och föreslår en halv storlek större om version 4 passade perfekt.
Fleet Feet listar den som unisex i herrstorlekar, och rekommenderar damer att gå 1,5 storlekar under sin vanliga storlek. Fleet Feet och RTINGS visar normal bredd; RunRepeat listar en bred version i sina data.
RunRepeat, RTINGS, Shuichi Running, Fleet Feet
Mot Magic Speed 4
En omstart: mycket lägre, cirka 50 g lättare, med FF Leap som ersätter FF Turbo-insatsen och geometri lånad från Metaspeed Edge.
| Magic Speed 5 | Magic Speed 4 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 7 mm | 7 mm |
| Stackhöjd häl | 37,5 mm | 42,5 mm |
| Framfot | 30,5 mm | 35,5 mm |
| Vikt | 196 g | 241 g |
Behåll Magic Speed 4 om du använde den till långpass och gillade dess höjd: RTINGS tycker att den är mer dämpad för längre träning. Byt till 5 om du vill ha en lättare, snabbare sko för pass och korta lopp.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Magic Speed 4 till Magic Speed 5
Mycket lägre stack. Canadian Running anger 43,5 mm i hälen för version 4 mot 37,5 mm nu, och noterar att den lägre stacken gör den tillåten enligt World Athletics regler. RunRepeat mätte 35,3 mm. (RunRepeat, Canadian Running)
Cirka 50 g lättare. Fleet Feet anger cirka 50 g mindre, och Canadian Running säger mer än en uns (28 g), med en ovandel som är cirka 13 procent lättare. (Canadian Running, Fleet Feet)
FF Leap ersätter FF Turbo. Ett FF Leap-lager längs hela skon överst ersätter den lilla FF Turbo-insatsen i framfoten, över en ny bas i FF Blast+. RunRepeat mätte mer energiretur än på version 4. (RunRepeat, Canadian Running)
Geometri i Edge-stil. Canadian Running säger att geometrin lånar från Metaspeed Edge, och RunRepeat tycker att känslan ligger närmare tidigare Magic Speed. (RunRepeat, Canadian Running)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Magic Speed 5 inte gör.
ASICS Magic Speed 5 | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | ASICS Sonicblast 2 | ASICS Magic Speed 4 | Saucony Endorphin Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Mer dämpning | Mer dämpning | Högre drop |
| Drop | 7 mm | 5 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 37,5 mm | 39,5 mm | 46 mm | 42,5 mm | 36 mm |
| Vikt | 196 g | 170 g | 238 g | 241 g | 238 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Magic Speed 5 eller Magic Speed 4: vad ändrades?
Version 5 är mycket lägre och lättare: Canadian Running anger 37,5 mm i hälen mot 43,5 mm, och Fleet Feet anger cirka 50 g mindre. FF Leap ersätter FF Turbo-insatsen. Välj 5 för pass och korta lopp; RTINGS tycker att 4 är mer dämpad för långa träningspass.
Följer Magic Speed 5 storleken?
För det mesta, ja: RunRepeats läsare och RTINGS tycker att den följer storleken. Shuichi Running fann mindre tåutrymme än i version 4 och föreslår en halv storlek större om version 4 passade dig exakt. Den är unisex i herrstorlekar; Fleet Feet rekommenderar damer att beställa 1,5 storlekar under sin vanliga storlek.
Kan jag tävla på maraton i Magic Speed 5?
Det går, men testarna rekommenderar den inte som förstaval. RTINGS ger den 7,4 för halvmaraton och maraton och tycker att den är hård sent i ett lopp, och RunRepeat hänvisar seriösa tävlingslöpare till Metaspeed-serien.
Magic Speed 5 eller Metaspeed: vad är skillnaden?
Metaspeed Sky och Edge Tokyo är fullfjädrade tävlingsskor, lättare med angivna 170 g och högre med 39,5 mm. Magic Speed 5 är en träningssko med kolfiber för pass och kortare lopp, med mindre energiretur. RunRepeat rekommenderar Metaspeed till seriösa tävlingslöpare.
Vad är droppen och stackhöjden på Magic Speed 5?
ASICS anger 37,5 mm i hälen och 30,5 mm i framfoten, en drop på 7 mm. RunRepeat mätte 35,3 och 26,6 mm, en drop på 8,7 mm; RTINGS mätte 35,9 mm i hälen och en drop på 6,9 mm.
Hur lätt är Magic Speed 5?
ASICS anger 196 g för herrstorlek US 9; RunRepeat vägde 201 g och RTINGS 199,5 g. I vår katalog är bara 13 av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i den storleken lättare enligt sina angivna värden.
Källor
- RunRepeat, Cut in half: ASICS Magic Speed 5 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, ASICS MAGIC SPEED 5 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Canadian Running, Shoe review: Asics Magic Speed 5 (Marley Dickinson, March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Shuichi Running, ASICS Magic Speed 5 Review: Carbon Trainer for Sub-3 Runners. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Magic Speed 5. Hämtad 13 okt. 2026.
- i-run, Asics Magic Speed 5. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



