
ASICS Magic Speed 5 anmeldelse
ASICS’ fartsko med kulfiberplade, skåret ned fra den høje Magic Speed 4: omkring 50 g lettere, tættere på jorden, med FF Leap øverst og FF Blast+ nedenunder.
- Drop
- 7 mm
- Stack, hæl
- 37,5 mm
- Forfod
- 30,5 mm
- Vægt
- 196 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
En sko til de hurtige dage igen, ikke en mini-supersko.
Magic Speed 5 dropper højden og vægten fra version 4 for en lavere gang tættere på jorden med en kulfiberplade og et skarpt afsæt. Den passer til effektive løbere til intervaller, tempotræning og løb på 5 til 10 km. Til en marathon finder testerne den mindre fjedrende og hårdere sent i løbet end en rigtig supersko.
Styrker
- Let: 201 g i RunRepeats laboratorium, 199,5 g hos RTINGS, i herrestørrelse US 9
- Skarp, stiv forfod til et aggressivt afsæt
- Stærkt greb: 0,79 i RunRepeats grebstest
- Meget åndbar overdel, 79 i RunRepeats test af åndbarhed
- Følger normal størrelse for begge laboratorier
- Nok dæmpning til daglige kilometer og lange ture, ifølge Canadian Running
Svagheder
- Mindre fjedrende end rigtige supersko; RunRepeat giver FF Blast+-basen skylden
- Fast forfod, der kan føles hård sent i en marathon
- Smal platform, mindre solid i lavt tempo
- Lav tåboks: 25,7 mm i RunRepeats laboratorium
- Kræver et aktivt afsæt, hvilket én tester fandt hårdere end på version 4
Hvem den passer til
- Du vil have en første kulfibersko til hårde træningspas
- Du løber konkurrence på 5 og 10 km
- Du løber effektivt og kan lide kontakt med underlaget
- Du savnede Magic Speed 3
Hvem der bør springe den over
- Du lander hårdt på hælen
- Du vil have en marathonsko til konkurrence
- Du vil have en høj, blød gang
Skoprofil
Hvor Magic Speed 5 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Magic Speed 4.
| Akse | Magic Speed 5 | Magic Speed 4 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 42 | 82 | −40 |
| Lethed | 93 | 69 | +24 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 41 | 41 | = |
| Respons | 80 | 80 | = |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt196 g, lettere end 92 % af skoene
Drop7 mm, lavere end 55 % af skoene
Stack, hæl37,5 mm, lavere end 57 % af skoene
Stack, forfod30,5 mm, lavere end 55 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Mindre skum, mere livligt skum. FF Leap over FF Blast+ på en kulfiberplade, med en målt hæl på omkring 35 mm: godt dæmpet i hælen, fastere foran.
Adræt, ikke solid. En fastere hælkop hjælper, men den smalle platform føles mindre solid i lavt tempo, og RunRepeat advarer løbere med hælanslag.
Skarp, men ikke en supersko. Energitilbagegivelse på 64,6 procent i hælen i RunRepeats laboratorium, under supersko, men et stift, skarpt afsæt i fart.
Mindre skum, mere livligt skum. Et FF Leap-topslag i fuld længde sidder over en FF Blast+-base, med en kulfiberplade imellem. ASICS opgiver 37,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoden, og begge laboratorier målte mindre: 35,3 mm hos RunRepeat, 35,9 mm hos RTINGS.
RunRepeat målte skummet til 27,0 på AC-skalaen og 149 SA stødabsorbering i hælen. RTINGS vurderer hældæmpningen godt, men finder den lavere stack mindre blød under forfoden.
Adræt, ikke solid. RTINGS giver stabiliteten 6,3 ud af 10 og finder den smalle platform mindre solid i lavt tempo. RunRepeat målte mellemsålen til 78,1 mm i bredden i hælen og 110,1 mm i forfoden.
Canadian Running fandt, at den fastere hælkop tilføjer stabilitet uden volumen, og RunRepeat målte en moderat stiv kappe, 3 ud af 5. Løbere med hælanslag kan stadig finde geometrien ekstrem, advarer RunRepeat.
Skarp, men ikke en supersko. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 64,6 procent i hælen og 62,6 procent i forfoden, bedre end version 4, men begrænset af FF Blast+-basen. RTINGS giver energitilbagegivelsen 7,4 ud af 10, mindre fjedrende end de bedste supersko.
Afsættet er der, hvor den skinner: RTINGS krediterer pladen og den stive forfod for et aggressivt skub, og Canadian Running beskriver en responsiv, hurtigt reagerende følelse.
Læs mere
Mindre skum, mere livligt skum. Et FF Leap-topslag i fuld længde sidder over en FF Blast+-base, med en kulfiberplade imellem. ASICS opgiver 37,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoden, og begge laboratorier målte mindre: 35,3 mm hos RunRepeat, 35,9 mm hos RTINGS.
RunRepeat målte skummet til 27,0 på AC-skalaen og 149 SA stødabsorbering i hælen. RTINGS vurderer hældæmpningen godt, men finder den lavere stack mindre blød under forfoden.
Adræt, ikke solid. RTINGS giver stabiliteten 6,3 ud af 10 og finder den smalle platform mindre solid i lavt tempo. RunRepeat målte mellemsålen til 78,1 mm i bredden i hælen og 110,1 mm i forfoden.
Canadian Running fandt, at den fastere hælkop tilføjer stabilitet uden volumen, og RunRepeat målte en moderat stiv kappe, 3 ud af 5. Løbere med hælanslag kan stadig finde geometrien ekstrem, advarer RunRepeat.
Skarp, men ikke en supersko. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 64,6 procent i hælen og 62,6 procent i forfoden, bedre end version 4, men begrænset af FF Blast+-basen. RTINGS giver energitilbagegivelsen 7,4 ud af 10, mindre fjedrende end de bedste supersko.
Afsættet er der, hvor den skinner: RTINGS krediterer pladen og den stive forfod for et aggressivt skub, og Canadian Running beskriver en responsiv, hurtigt reagerende følelse.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Intervaller | Lavet til det | Dens sweet spot. Canadian Running fremhæver baneintervaller og hurtigt arbejde på asfalt. | RunRepeat, Canadian Running |
| Tempotræning | Lavet til det | RunRepeat giver den 89 til tempo, og Shuichi Running fandt, at dens bedste område ligger omkring 4.00 til 4.30 pr. km. | RunRepeat, Shuichi Running |
| Halvmaraton i konkurrence | Kan klare det | Muligt for effektive løbere. RTINGS giver den 7,4 til halv- og helmarathon. | RTINGS, Shuichi Running |
| Langture | Kan klare det | Canadian Running fandt nok dæmpning til lange ture; RTINGS giver 7,1 dér. | RTINGS, Canadian Running |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | RTINGS finder, at den kan føles hård sent i en marathon. En Metaspeed er det sikreste valg. | RunRepeat, RTINGS |
| Rolige ture | Ikke til det | RTINGS giver den 6,1 til daglig træning; den smalle base føles mindre solid i lavt tempo. | RTINGS |
Kilde: RunRepeat, Canadian Running, Shuichi Running, RTINGS
Hvad testerne siger
Testerne er enige om, at Magic Speed 5 er lettere, lavere og mere direkte end version 4, og bedst på hurtige dage og korte løb. De er uenige om, hvor blød den føles, og hvordan den passer i forhold til den gamle model.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 86 ud af 100: en tilbagevenden til form for serien, bremset af basens energitilbagegivelse. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS giver 8,1 til 5 og 10 km, men 7,4 til marathon: adræt og skarp, fast og mindre fjedrende end de bedste konkurrencesko. | Læs |
| Canadian Running | Anmeldelse | Positiv | Canadian Running ser en alsidig fartsko, hurtig i tempo med nok dæmpning til daglige kilometer og lange ture. | Læs |
| Shuichi Running | Anmeldelse | Positiv | Shuichi Running kan lide den som konkurrencesko til øvede løbere og træningssko til avancerede, men advarer om, at den falder lille. | Læs |
De er enige
- Meget lettere end version 4Fleet Feet opfører omkring 50 g mindre, og Shuichi Running anslår skoen omkring 20 procent lettere.
- Lavere og mere direkteCanadian Running opgiver en hæl på 43,5 mm for version 4 mod 37,5 mm nu, RunRepeat målte 35,3 mm, og RTINGS beskriver en gang med mere kontakt til underlaget.
- Bygget til fart, ikke til marathonRTINGS giver den højeste score til 5 og 10 km, RunRepeat holder den til hårde træningspas, og i-run opfører løb på 5 til 10 km.
- Godt greb og åndbarRunRepeat målte 0,79 i grebskoefficient og 79 i åndbarhed, og Canadian Running fandt overdelen tynd og luftig.
De er uenige
- Blød eller fastShuichi Running fandt den mærkbart blødere under foden end version 4, og RunRepeat målte skummet til 27,0 AC, på den bløde side. RTINGS vurderer forfoden som fast og gangen som hård sent i et løb.
- StørrelseRunRepeats læsere og RTINGS finder, at den følger normal størrelse. Shuichi Running fandt mindre plads til tæerne end på version 4 og foreslår en halv størrelse op, hvis version 4 passede dig præcist.
Sådan er den bygget
Et FF Leap-topslag i fuld længde, en FF Blast+-base og en kulfiberplade imellem, under en tynd engineered mesh-overdel og en ASICSGRIP-ydersål.
FF Leap i fuld længde over en FF Blast+-base med en kulfiberplade imellem, en tynd overdel af genanvendt mesh og en ASICSGRIP-ydersål på 1,9 mm.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Åndbarhed 79 BR |
| 2 | Tunge | 0,8 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 3 / 5 |
| 4 | MellemsålFF LEAP og FF BLAST+ | Hårdhed 27,0 AC |
| 5 | PladeKulfiberplade | 15,9 Nm |
| 6 | Indlægssål | 2,5 mm |
| 7 | YdersålASICSGRIP | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 37,5 mm hæl, 30,5 mm forfod. Målt: 1,9 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, Canadian Running, RTINGS, Shuichi Running. BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).
Overdel. Tyndt og åndbart, med mindst 75 procent genanvendt materiale og omkring 13 procent mindre vægt end version 4, ifølge Canadian Running. RunRepeat gav åndbarheden 79.
Tunge. Tynd, 0,8 mm i RunRepeats laboratorium, og halvt sammensyet, hvilket RTINGS finder hjælper med at holde midtfoden.
Hæl. En moderat stiv kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test. Canadian Running fandt, at den fastere hælkop tilføjer stabilitet uden volumen.
Mellemsål. FF Leap løber nu i fuld længde øverst og erstatter det lille FF Turbo-indlæg i forfoden fra version 4, over en FF Blast+-base på jordsiden. RunRepeat målte 27,0 AC.
Plade. Fleet Feet og RTINGS beskriver en kulfiberplade i fuld længde, omarbejdet til den nye mellemsål; RunRepeats gennemskårne anmeldelse beskriver en gaffelformet del i forfoden, der bøjer mere end en supersko-plade. RunRepeat målte 13,1 N bøjekraft og 15,9 Nm vridningsstivhed.
Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 2,5 mm i RunRepeats laboratorium, lavet med opløsningsfarvning ifølge Fleet Feet.
Ydersål. 1,9 mm ASICSGRIP-gummi i RunRepeats laboratorium, med et nyt mønster ifølge Shuichi Running. Den fik 0,79 i grebskoefficient.
Læs mere
Et FF Leap-topslag i fuld længde, en FF Blast+-base og en kulfiberplade imellem, under en tynd engineered mesh-overdel og en ASICSGRIP-ydersål.
1. Overdel. Tyndt og åndbart, med mindst 75 procent genanvendt materiale og omkring 13 procent mindre vægt end version 4, ifølge Canadian Running. RunRepeat gav åndbarheden 79.
2. Tunge. Tynd, 0,8 mm i RunRepeats laboratorium, og halvt sammensyet, hvilket RTINGS finder hjælper med at holde midtfoden.
3. Hæl. En moderat stiv kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test. Canadian Running fandt, at den fastere hælkop tilføjer stabilitet uden volumen.
4. Mellemsål. FF Leap løber nu i fuld længde øverst og erstatter det lille FF Turbo-indlæg i forfoden fra version 4, over en FF Blast+-base på jordsiden. RunRepeat målte 27,0 AC.
5. Plade. Fleet Feet og RTINGS beskriver en kulfiberplade i fuld længde, omarbejdet til den nye mellemsål; RunRepeats gennemskårne anmeldelse beskriver en gaffelformet del i forfoden, der bøjer mere end en supersko-plade. RunRepeat målte 13,1 N bøjekraft og 15,9 Nm vridningsstivhed.
6. Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 2,5 mm i RunRepeats laboratorium, lavet med opløsningsfarvning ifølge Fleet Feet.
7. Ydersål. 1,9 mm ASICSGRIP-gummi i RunRepeats laboratorium, med et nyt mønster ifølge Shuichi Running. Den fik 0,79 i grebskoefficient.
Holdbarhed. Bedre, end den tynde ydersål antyder. RunRepeats slidtest tog 0,8 mm af gummiet, en anelse bedre end gennemsnittet, selv om tåboksens holdbarhed fik 1 ud af 5. Shuichi Running havde endnu ikke vurderet holdbarheden.
Holdbarhed. Bedre, end den tynde ydersål antyder. RunRepeats slidtest tog 0,8 mm af gummiet, en anelse bedre end gennemsnittet, selv om tåboksens holdbarhed fik 1 ud af 5. Shuichi Running havde endnu ikke vurderet holdbarheden.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Canadian Running, i-run.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse, medmindre Magic Speed 4 passede dig præcist: så overvej en halv størrelse op.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Bredden er fin, højden er stram. RunRepeat målte en tåboksbredde på 71,9 mm, men kun 25,7 mm i højden, og forfodens højde er RTINGS’ laveste pasformsscore.
RunRepeat, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeats læsere finder, at den følger normal størrelse, og RTINGS giver længde, fodbue og forfodsbredde næsten perfekte scorer. Shuichi Running tog en US 9,5 og fandt mindre plads til tæerne end i Magic Speed 4 og foreslår en halv størrelse op, hvis version 4 passede perfekt.
Fleet Feet opfører den som unisex i herrestørrelser, med råd til kvinder om at gå 1,5 størrelser under deres sædvanlige størrelse. Fleet Feet og RTINGS viser en normal bredde; RunRepeat opfører en bred udgave i sine specifikationer.
RunRepeat, RTINGS, Shuichi Running, Fleet Feet
Mod Magic Speed 4
En nulstilling: meget lavere, omkring 50 g lettere, med FF Leap, der erstatter FF Turbo-indlægget, og geometri lånt fra Metaspeed Edge.
| Magic Speed 5 | Magic Speed 4 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 7 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 37,5 mm | 42,5 mm |
| Forfod | 30,5 mm | 35,5 mm |
| Vægt | 196 g | 241 g |
Behold Magic Speed 4, hvis du brugte den til lange ture og kunne lide dens højde: RTINGS finder den mere dæmpet til længere træning. Skift til 5, hvis du vil have en lettere, hurtigere sko til hårde træningspas og korte løb.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Magic Speed 4 til Magic Speed 5
Meget lavere stack. Canadian Running opgiver 43,5 mm i hælen for version 4 mod 37,5 mm nu og bemærker, at den lavere stack gør den lovlig efter World Athletics’ regler. RunRepeat målte 35,3 mm. (RunRepeat, Canadian Running)
Omkring 50 g lettere. Fleet Feet opfører omkring 50 g mindre, og Canadian Running siger mere end en ounce (omkring 28 g), med en overdel omkring 13 procent lettere. (Canadian Running, Fleet Feet)
FF Leap erstatter FF Turbo. Et FF Leap-topslag i fuld længde erstatter det lille FF Turbo-indlæg i forfoden, over en ny FF Blast+-base. RunRepeat målte mere energitilbagegivelse end på version 4. (RunRepeat, Canadian Running)
Geometri i Edge-stil. Canadian Running siger, at geometrien låner fra Metaspeed Edge, og RunRepeat finder følelsen tættere på tidligere Magic Speed. (RunRepeat, Canadian Running)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Magic Speed 5 ikke gør.
ASICS Magic Speed 5 | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | ASICS Sonicblast 2 | ASICS Magic Speed 4 | Saucony Endorphin Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Lettere | Mere dæmpning | Mere dæmpning | Højere drop |
| Drop | 7 mm | 5 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 37,5 mm | 39,5 mm | 46 mm | 42,5 mm | 36 mm |
| Vægt | 196 g | 170 g | 238 g | 241 g | 238 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Magic Speed 5 eller Magic Speed 4: hvad ændrede sig?
Version 5 er meget lavere og lettere: Canadian Running opgiver 37,5 mm i hælen mod 43,5 mm, og Fleet Feet opfører omkring 50 g mindre. FF Leap erstatter FF Turbo-indlægget. Vælg 5 til hårde træningspas og korte løb; RTINGS finder 4 mere dæmpet til lange træningsture.
Følger Magic Speed 5 normal størrelse?
Stort set ja: RunRepeats læsere og RTINGS finder, at den følger normal størrelse. Shuichi Running fandt mindre plads til tæerne end i version 4 og foreslår en halv størrelse op, hvis version 4 passede dig præcist. Den er unisex i herrestørrelser; Fleet Feet råder kvinder til at bestille 1,5 størrelser under deres sædvanlige størrelse.
Kan man løbe en marathon i Magic Speed 5?
Man kan, men testerne anbefaler den ikke som første valg. RTINGS giver den 7,4 til halv- og helmarathon og finder den hård sent i et løb, og RunRepeat henviser seriøse konkurrenceløbere til Metaspeed-serien.
Magic Speed 5 eller Metaspeed: hvad er forskellen?
Metaspeed Sky og Edge Tokyo er rigtige konkurrencesko, lettere med opgivet 170 g og højere med 39,5 mm. Magic Speed 5 er en træningssko med kulfiber til hårde træningspas og kortere løb, med mindre energitilbagegivelse. RunRepeat anbefaler Metaspeed til seriøse konkurrenceløbere.
Hvad er Magic Speed 5’s drop og stackhøjde?
ASICS opgiver 37,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoden, en drop på 7 mm. RunRepeat målte 35,3 og 26,6 mm, en drop på 8,7 mm; RTINGS målte 35,9 mm i hælen og en drop på 6,9 mm.
Hvor let er Magic Speed 5?
ASICS opgiver 196 g i herrestørrelse US 9; RunRepeat vejede 201 g og RTINGS 199,5 g. I vores katalog er kun 13 af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i den størrelse, lettere efter deres opgivne tal.
Kilder
- RunRepeat, Cut in half: ASICS Magic Speed 5 Review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, ASICS MAGIC SPEED 5 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Canadian Running, Shoe review: Asics Magic Speed 5 (Marley Dickinson, March 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Shuichi Running, ASICS Magic Speed 5 Review: Carbon Trainer for Sub-3 Runners. Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Magic Speed 5. Besøgt 13. okt. 2026.
- i-run, Asics Magic Speed 5. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



