
ASICS Magic Speed 5 test
ASICS’ fartstreningssko med karbonplate, nedskalert fra den høye Magic Speed 4: rundt 50 g lettere, lavere mot bakken, med FF Leap øverst og FF Blast+ under.
- Drop
- 7 mm
- Hælstack
- 37,5 mm
- Forfot
- 30,5 mm
- Vekt
- 196 g
- Støtte
- Nøytral
- Plate
- Karbon
Vår dom
En fartsdagssko igjen, ikke en mini-supersko.
Magic Speed 5 kutter høyde og vekt fra versjon 4 for en lavere gange nærmere bakken med karbonplate og et raskt avtrykk. Den passer effektive løpere til intervaller, tempo og løp på 5 til 10 km. Til maraton synes testerne den er mindre spenstig og hardere sent i løpet enn en ekte supersko.
Sterke sider
- Lett: 201 g i RunRepeats laboratorium, 199,5 g hos RTINGS, for herre US 9
- Rask, stiv forfot for et aggressivt avtrykk
- Godt grep: 0,79 i RunRepeats friksjonstest
- Svært pustende overdel, 79 i RunRepeats pustbarhetstest
- Vanlig størrelse i begge laboratoriene
- Nok demping til daglige mil og langturer, ifølge Canadian Running
Svake sider
- Mindre spenstig enn ekte superssko. RunRepeat gir FF Blast+-basen skylden
- Fast forfot som kan føles hard sent i et maraton
- Smal plattform, mindre plantet i rolig tempo
- Lav tåboks: 25,7 mm i RunRepeats laboratorium
- Krever et aktivt avtrykk, noe én tester fant vanskeligere enn på versjon 4
Hvem den passer for
- Du vil ha en første sko med karbonplate til økter
- Du konkurrerer på 5 og 10 km
- Du løper effektivt og liker følelsen av underlaget
- Du savnet Magic Speed 3
Hvem bør hoppe over den
- Du lander hardt på hælen
- Du vil ha en maratonsko til konkurranse
- Du vil ha en høy, plysjet gange
Skoprofil
Hvor Magic Speed 5 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Magic Speed 4.
| Akse | Magic Speed 5 | Magic Speed 4 | Endring |
|---|---|---|---|
| Demping | 42 | 82 | −40 |
| Letthet | 93 | 69 | +24 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 41 | 41 | = |
| Respons | 80 | 80 | = |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt196 g, lettere enn 92 % av skoene
Drop7 mm, lavere enn 55 % av skoene
Hælstack37,5 mm, lavere enn 57 % av skoene
Forfotstack30,5 mm, lavere enn 55 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 4 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Mindre skum, mer livlig skum. FF Leap over FF Blast+ på en karbonplate, med en målt hæl på rundt 35 mm: godt dempet i hælen, fastere foran.
Kvikk, ikke plantet. En fastere hælkopp hjelper, men den smale plattformen føles mindre plantet i rolig tempo, og RunRepeat advarer hælløpere.
Rask, men ikke en supersko. Energitilbakeføring på 64,6 prosent i hælen i RunRepeats laboratorium, under superskoene, men et stivt, raskt avtrykk i fart.
Mindre skum, mer livlig skum. Et FF Leap-toppsjikt i full lengde ligger over en FF Blast+-base, med en karbonplate imellom. ASICS oppgir 37,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoten, og begge laboratoriene målte mindre: 35,3 mm hos RunRepeat, 35,9 mm hos RTINGS.
RunRepeat målte skummet til 27,0 på AC-skalaen og 149 SA støtdemping i hælen. RTINGS vurderer hælplassert demping godt, men synes den lavere stacken er mindre plysjet under forfoten.
Kvikk, ikke plantet. RTINGS gir stabiliteten 6,3 av 10 og synes den smale plattformen er mindre plantet i rolig tempo. RunRepeat målte mellomsålen til 78,1 mm bred i hælen og 110,1 mm i forfoten.
Canadian Running fant at den fastere hælkoppen gir stabilitet uten volum, og RunRepeat målte en moderat stiv hælkappe, 3 av 5. Hælløpere kan likevel finne geometrien ekstrem, advarer RunRepeat.
Rask, men ikke en supersko. RunRepeat målte energitilbakeføring på 64,6 prosent i hælen og 62,6 prosent i forfoten, bedre enn versjon 4, men begrenset av FF Blast+-basen. RTINGS gir energitilbakeføringen 7,4 av 10, mindre spenstig enn de beste superskoene.
Avtrykket er der den skinner: RTINGS gir platen og den stive forfoten æren for et aggressivt avtrykk, og Canadian Running beskriver en responsiv, kvikk følelse.
Les mer
Mindre skum, mer livlig skum. Et FF Leap-toppsjikt i full lengde ligger over en FF Blast+-base, med en karbonplate imellom. ASICS oppgir 37,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoten, og begge laboratoriene målte mindre: 35,3 mm hos RunRepeat, 35,9 mm hos RTINGS.
RunRepeat målte skummet til 27,0 på AC-skalaen og 149 SA støtdemping i hælen. RTINGS vurderer hælplassert demping godt, men synes den lavere stacken er mindre plysjet under forfoten.
Kvikk, ikke plantet. RTINGS gir stabiliteten 6,3 av 10 og synes den smale plattformen er mindre plantet i rolig tempo. RunRepeat målte mellomsålen til 78,1 mm bred i hælen og 110,1 mm i forfoten.
Canadian Running fant at den fastere hælkoppen gir stabilitet uten volum, og RunRepeat målte en moderat stiv hælkappe, 3 av 5. Hælløpere kan likevel finne geometrien ekstrem, advarer RunRepeat.
Rask, men ikke en supersko. RunRepeat målte energitilbakeføring på 64,6 prosent i hælen og 62,6 prosent i forfoten, bedre enn versjon 4, men begrenset av FF Blast+-basen. RTINGS gir energitilbakeføringen 7,4 av 10, mindre spenstig enn de beste superskoene.
Avtrykket er der den skinner: RTINGS gir platen og den stive forfoten æren for et aggressivt avtrykk, og Canadian Running beskriver en responsiv, kvikk følelse.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Intervaller | Laget for det | Dens beste bruksområde. Canadian Running peker på baneintervaller og rask løping på vei. | RunRepeat, Canadian Running |
| Tempotrening | Laget for det | RunRepeat gir den 89 for tempo, og Shuichi Running fant at den beste rekkevidden ligger rundt 4:00 til 4:30 per km. | RunRepeat, Shuichi Running |
| Halvmaraton | Funker | Mulig for effektive løpere. RTINGS gir den 7,4 for halv- og helmaraton. | RTINGS, Shuichi Running |
| Langturer | Funker | Canadian Running fant nok demping til langturer. RTINGS gir 7,1 der. | RTINGS, Canadian Running |
| Maraton | Funker | RTINGS synes den kan føles hard sent i et maraton. En Metaspeed er det tryggere valget. | RunRepeat, RTINGS |
| Rolige turer | Ikke til det | RTINGS gir den 6,1 for daglig trening. Den smale basen føles mindre plantet i rolig tempo. | RTINGS |
Kilde: RunRepeat, Canadian Running, Shuichi Running, RTINGS
Hva testene sier
Testene er enige om at Magic Speed 5 er lettere, lavere og mer direkte enn versjon 4, og på sitt beste på fartsdager og korte løp. De er uenige om hvor myk den føles og hvordan den passer sammenlignet med den gamle modellen.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 86 av 100: en tilbakevending til gammel form for serien, holdt tilbake av energitilbakeføringen i basisskummet. | Les |
| RTINGS | Lab | Blandet | RTINGS gir 8,1 for 5 og 10 km, men 7,4 for maraton: kvikk og rask, fast og mindre spenstig enn de beste konkurranseskoene. | Les |
| Canadian Running | Anmeldelse | Positiv | Canadian Running ser en allsidig fartstreningssko, rask i tempo med nok demping til daglige mil og langturer. | Les |
| Shuichi Running | Anmeldelse | Positiv | Shuichi Running liker den som konkurransesko for middels erfarne løpere og treningssko for avanserte, men advarer om at den er liten i størrelsen. | Les |
De er enige
- Mye lettere enn versjon 4Fleet Feet oppgir rundt 50 g mindre, og Shuichi Running anslår at skoen er rundt 20 prosent lettere.
- Lavere og mer direkteCanadian Running oppgir en hæl på 43,5 mm for versjon 4 mot 37,5 mm nå, RunRepeat målte 35,3 mm, og RTINGS beskriver en gange med mer kontakt med underlaget.
- Laget for fart, ikke for maratonRTINGS gir den høyest score for 5 og 10 km, RunRepeat holder den til økter, og i-run oppgir løp på 5 til 10 km.
- Godt grep og pustendeRunRepeat målte 0,79 i friksjon og 79 i pustbarhet, og Canadian Running fant overdelen tynn og luftig.
De er uenige
- Myk eller fastShuichi Running fant den merkbart mykere under foten enn versjon 4, og RunRepeat målte skummet til 27,0 AC, på den myke siden. RTINGS vurderer forfoten som fast og gangen som hard sent i et løp.
- StørrelseRunRepeats lesere og RTINGS finner at den følger vanlig størrelse. Shuichi Running fant mindre plass i tåpartiet enn på versjon 4 og foreslår en halv størrelse opp hvis versjon 4 satt akkurat.
Slik er den bygget
Et FF Leap-toppsjikt i full lengde, en FF Blast+-base og en karbonplate imellom, under en tynn engineered mesh-overdel og en ASICSGRIP-yttersåle.
FF Leap i full lengde over en FF Blast+-base med en karbonplate imellom, en tynn overdel i resirkulert mesh og en 1,9 mm ASICSGRIP-yttersåle.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Pustbarhet 79 BR |
| 2 | Tunge | 0,8 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 3 / 5 |
| 4 | MellomsåleFF LEAP og FF BLAST+ | Hardhet 27,0 AC |
| 5 | PlateKarbonplate | 15,9 Nm |
| 6 | Innersåle | 2,5 mm |
| 7 | YttersåleASICSGRIP | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 37,5 mm hæl, 30,5 mm forfot; målt: 1,9 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, Canadian Running, RTINGS, Shuichi Running. BR: RunRepeats skala for pusteevne (ikke en karakter av 100).
Overdel. Tynn og pustende, med minst 75 prosent resirkulert materiale og rundt 13 prosent lavere vekt enn versjon 4, ifølge Canadian Running. RunRepeat ga pustbarheten 79.
Tunge. Tynn, 0,8 mm i RunRepeats laboratorium, og delvis festet til sidene, noe RTINGS mener hjelper å holde midtfoten.
Hæl. En moderat stiv hælkappe, 3 av 5 i RunRepeats test. Canadian Running fant at den fastere hælkoppen gir stabilitet uten volum.
Mellomsåle. FF Leap går nå i full lengde øverst og erstatter det lille FF Turbo-innlegget i forfoten på versjon 4, over en FF Blast+-base mot bakken. RunRepeat målte 27,0 AC.
Plate. Fleet Feet og RTINGS beskriver en karbonplate i full lengde omarbeidet til den nye mellomsålen. RunRepeats test der skoen ble kuttet i to beskriver en gaffelformet forfotdel som bøyer seg mer enn en plate i en supersko. RunRepeat målte 13,1 N bøyekraft og 15,9 Nm torsjonsstivhet.
Innersåle. En tynn, avtagbar innersåle, 2,5 mm i RunRepeats laboratorium, laget med løsningsfarging ifølge Fleet Feet.
Yttersåle. 1,9 mm ASICSGRIP-gummi i RunRepeats laboratorium, med et nytt mønster ifølge Shuichi Running. Den fikk 0,79 i friksjon.
Les mer
Et FF Leap-toppsjikt i full lengde, en FF Blast+-base og en karbonplate imellom, under en tynn engineered mesh-overdel og en ASICSGRIP-yttersåle.
1. Overdel. Tynn og pustende, med minst 75 prosent resirkulert materiale og rundt 13 prosent lavere vekt enn versjon 4, ifølge Canadian Running. RunRepeat ga pustbarheten 79.
2. Tunge. Tynn, 0,8 mm i RunRepeats laboratorium, og delvis festet til sidene, noe RTINGS mener hjelper å holde midtfoten.
3. Hæl. En moderat stiv hælkappe, 3 av 5 i RunRepeats test. Canadian Running fant at den fastere hælkoppen gir stabilitet uten volum.
4. Mellomsåle. FF Leap går nå i full lengde øverst og erstatter det lille FF Turbo-innlegget i forfoten på versjon 4, over en FF Blast+-base mot bakken. RunRepeat målte 27,0 AC.
5. Plate. Fleet Feet og RTINGS beskriver en karbonplate i full lengde omarbeidet til den nye mellomsålen. RunRepeats test der skoen ble kuttet i to beskriver en gaffelformet forfotdel som bøyer seg mer enn en plate i en supersko. RunRepeat målte 13,1 N bøyekraft og 15,9 Nm torsjonsstivhet.
6. Innersåle. En tynn, avtagbar innersåle, 2,5 mm i RunRepeats laboratorium, laget med løsningsfarging ifølge Fleet Feet.
7. Yttersåle. 1,9 mm ASICSGRIP-gummi i RunRepeats laboratorium, med et nytt mønster ifølge Shuichi Running. Den fikk 0,79 i friksjon.
Slitestyrke. Bedre enn den tynne yttersålen antyder. RunRepeats slitetest tok 0,8 mm av gummien, litt bedre enn gjennomsnittet, selv om slitestyrken i tåboksen fikk 1 av 5. Shuichi Running hadde ennå ikke vurdert slitestyrken.
Slitestyrke. Bedre enn den tynne yttersålen antyder. RunRepeats slitetest tok 0,8 mm av gummien, litt bedre enn gjennomsnittet, selv om slitestyrken i tåboksen fikk 1 av 5. Shuichi Running hadde ennå ikke vurdert slitestyrken.
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Forfothøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
|
|
| Vekt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Canadian Running, i-run.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Pustbarhet |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøyekraft |
|
BR: RunRepeats skala for pusteevne (ikke en karakter av 100).
Størrelse og passform
Velg vanlig størrelse, med mindre Magic Speed 4 satt akkurat: da kan du vurdere en halv størrelse opp.
Lengde
Vanlig størrelse
Bredder
normal og bred
Plass til tærne
Bredden er fin, høyden er trang. RunRepeat målte 71,9 mm tåboksbredde, men bare 25,7 mm høyde, og forfotens høyde er RTINGS’ laveste passformscore.
RunRepeat, RTINGS
Alle størrelsesnotater fra testere
RunRepeats lesere synes den følger vanlig størrelse, og RTINGS gir lengde, bue og forfotbredde nesten full score. Shuichi Running tok US 9,5 og fant mindre plass i tåpartiet enn i Magic Speed 4, og foreslår en halv størrelse opp hvis versjon 4 satt perfekt.
Fleet Feet oppgir den som unisex i herrestørrelser, og kvinner rådes til å gå 1,5 størrelser under vanlig størrelse. Fleet Feet og RTINGS viser vanlig bredde. RunRepeat oppgir en bred versjon i datablad.
RunRepeat, RTINGS, Shuichi Running, Fleet Feet
Mot Magic Speed 4
En tilbakestilling: mye lavere, rundt 50 g lettere, med FF Leap som erstatter FF Turbo-innlegget og geometri lånt fra Metaspeed Edge.
| Magic Speed 5 | Magic Speed 4 | |
|---|---|---|
| Støtte | Nøytral | Nøytral |
| Drop | 7 mm | 7 mm |
| Hælstack | 37,5 mm | 42,5 mm |
| Forfot | 30,5 mm | 35,5 mm |
| Vekt | 196 g | 241 g |
Behold Magic Speed 4 hvis du brukte den til langturer og likte høyden: RTINGS synes den er mer dempet til lengre trening. Bytt til 5 hvis du vil ha en lettere, raskere sko til økter og korte løp.
Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Versjonshistorikk: Magic Speed 4 til Magic Speed 5
Mye lavere stack. Canadian Running oppgir 43,5 mm i hælen for versjon 4 mot 37,5 mm nå, og bemerker at den lavere stacken gjør den lovlig etter reglene til World Athletics. RunRepeat målte 35,3 mm. (RunRepeat, Canadian Running)
Rundt 50 g lettere. Fleet Feet oppgir rundt 50 g mindre, og Canadian Running sier mer enn en unse, med en overdel som er rundt 13 prosent lettere. (Canadian Running, Fleet Feet)
FF Leap erstatter FF Turbo. Et FF Leap-toppsjikt i full lengde erstatter det lille FF Turbo-innlegget i forfoten, over en ny FF Blast+-base. RunRepeat målte mer energitilbakeføring enn på versjon 4. (RunRepeat, Canadian Running)
Geometri i Edge-stil. Canadian Running sier at geometrien låner fra Metaspeed Edge, og RunRepeat synes følelsen ligger nærmere tidligere Magic Speed. (RunRepeat, Canadian Running)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som Magic Speed 5 ikke gjør.
ASICS Magic Speed 5 | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | ASICS Sonicblast 2 | ASICS Magic Speed 4 | Saucony Endorphin Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Lettere | Mer demping | Mer demping | Høyere drop |
| Drop | 7 mm | 5 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm |
| Hælstack | 37,5 mm | 39,5 mm | 46 mm | 42,5 mm | 36 mm |
| Vekt | 196 g | 170 g | 238 g | 241 g | 238 g |
| Støtte | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral |
Spørsmål løpere stiller
Magic Speed 5 eller Magic Speed 4: hva endret seg?
Versjon 5 er mye lavere og lettere: Canadian Running oppgir 37,5 mm i hælen mot 43,5 mm, og Fleet Feet oppgir rundt 50 g mindre. FF Leap erstatter FF Turbo-innlegget. Velg 5 til økter og korte løp. RTINGS synes 4 er mer dempet til lange treningsturer.
Følger Magic Speed 5 vanlig størrelse?
For det meste ja: RunRepeats lesere og RTINGS finner at den følger vanlig størrelse. Shuichi Running fant mindre plass i tåpartiet enn i versjon 4 og foreslår en halv størrelse opp hvis versjon 4 satt akkurat. Den er unisex i herrestørrelser. Fleet Feet råder kvinner til å bestille 1,5 størrelser under vanlig størrelse.
Kan jeg løpe maraton i Magic Speed 5?
Du kan, men testerne anbefaler den ikke som førstevalg. RTINGS gir den 7,4 for halv- og helmaraton og synes den er hard sent i et løp, og RunRepeat viser seriøse konkurranseløpere til Metaspeed-serien.
Magic Speed 5 eller Metaspeed: hva er forskjellen?
Metaspeed Sky og Edge Tokyo er fullverdige konkurransesko, lettere med oppgitte 170 g og høyere med 39,5 mm. Magic Speed 5 er en karbontreningssko til økter og kortere løp, med mindre energitilbakeføring. RunRepeat anbefaler Metaspeed til seriøse konkurranseløpere.
Hva er droppen og stackhøyden på Magic Speed 5?
ASICS oppgir 37,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoten, en drop på 7 mm. RunRepeat målte 35,3 og 26,6 mm, en drop på 8,7 mm. RTINGS målte 35,9 mm i hælen og en drop på 6,9 mm.
Hvor lett er Magic Speed 5?
ASICS oppgir 196 g for herre US 9. RunRepeat veide 201 g og RTINGS 199,5 g. I katalogen vår er bare 13 av de 149 nøytrale asfaltskoene som er veid i den størrelsen lettere etter oppgitt tall.
Kilder
- RunRepeat, Cut in half: ASICS Magic Speed 5 Review. Åpnet 13. okt. 2026.
- RTINGS, ASICS MAGIC SPEED 5 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Canadian Running, Shoe review: Asics Magic Speed 5 (Marley Dickinson, March 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- Shuichi Running, ASICS Magic Speed 5 Review: Carbon Trainer for Sub-3 Runners. Åpnet 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Magic Speed 5. Åpnet 13. okt. 2026.
- i-run, Asics Magic Speed 5. Åpnet 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.



