
Hoka Cielo X1 3.0 test
Hokas maratonsupersko tappar vikt, sitt inre urtag och en del av sin vinglighet, och behåller ett högt, studsigt PEBA-steg med en kraftig rocker och en snäv passform.
- Drop
- 7 mm
- Stackhöjd häl
- 37 mm
- Framfot
- 30 mm
- Vikt
- 198 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
Studsig, snabb och byggd smal.
Cielo X1 3.0 är en hög tävlingssko med kolfiberplatta och PEBA med en brant rocker i framfoten, lättare och mer centrerad än 2.0, och testarna ger den högt betyg för halvmaraton- och maratontempo. Den passar neutrala löpare med stadig mekanik och en smal fot; breda fötter och alla som vinglar bak bör titta på lugnare tävlingsskor först.
Styrkor
- Mycket hög energiretur i RunRepeats labb: 75,3 procent i hälen
- Studsigt, snabbrullande steg som varje test berömmer i tävlingstempo
- Lättare än 2.0, cirka 198 g i herrstorlek US 9
- Grepp på blöta vägar kraftigt förbättrat jämfört med tidigare Cielo
- Säkert, tävlingssnävt grepp om foten med asymmetrisk snörning
Svagheter
- Smal, avsmalnande tåbox och slank mellanfot
- Smal bas: RTINGS ger stabiliteten 3,4 av 10
- Är lite kort i storleken enligt flera testare
- Dåliga hållbarhetsbetyg i RunRepeats slittest
- Ingen hjälp som vardagssko eller för lugn joggning
Vem den passar
- Du tävlar på halvmaraton eller maraton
- Din fot är smal, eller du gillar en snäv passform
- Du landar stadigt och gillar en rocker
- Cielo X1 2.0 kändes för vinglig
Vem som bör välja något annat
- Dina fötter är breda eller dina tår behöver höjd
- Din bakfot behöver hjälp att hålla sig centrerad
- Du vill ha en sko för både träning och tävling
Skoprofil
Var Cielo X1 3.0 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Cielo X1 2.0.
| Axel | Cielo X1 3.0 | Cielo X1 2.0 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 33 | 93 | −60 |
| Lätthet | 92 | 88 | +4 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 41 | 41 | = |
| Respons | 80 | 60 | +20 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt198 g, lättare än 91 % av skorna
Drop7 mm, lägre än 55 % av skorna
Stackhöjd häl37 mm, lägre än 58 % av skorna
Stackhöjd framfot30 mm, lägre än 56 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 6 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Hög, mjuk och mycket skyddande. Mjuk PEBA på en plattform som är långt högre än angivna 37 mm: RunRepeat mätte 44,5 mm i hälen, med mycket hög stötdämpning.
Stadigare än 2.0, fortfarande smal. Spåret i mitten gör den stadigare än 2.0, men basen förblir smal och mjuk: RTINGS ger stabiliteten 3,4 av 10.
En kraftig rocker som håller dig rullande. Energiretur på 75,3 procent i hälen i RunRepeats labb, med en lång, aggressiv rocker som belönar en snabb rullning framåt.
Hög, mjuk och mycket skyddande. Hoka anger 37 mm i hälen och 30 mm i framfoten, men skon ligger mycket högre i praktiken: RunRepeat mätte 44,5 mm i hälen, RTINGS 40,5 mm, och Running Warehouse och Doctors of Running 48 mm. RunRepeat säger att de har frågat World Athletics om skillnaden.
PEBA-mellansulan är mjuk. RunRepeat mätte 32,9 på AC-skalan med stötdämpning i hälen långt över deras genomsnitt, och RTINGS bedömer både häl och framfot som mjuka med utmärkt skydd. Doctors of Running fann att den mjuknar ytterligare efter de första 5 till 10 miles (cirka 8 till 16 km).
Stadigare än 2.0, fortfarande smal. Hoka tog bort det inre urtaget från 2.0 och ersatte det med ett spår i mitten. The Run Testers och Believe in the Run fann båda den stabilare som ett resultat, och Runner’s World Germany rapporterar en mer centrerad rullning.
Den förblir en smal, mjuk tävlingssko. RTINGS ger stabiliteten 3,4 av 10 och varnar för att den kan vingla när du blir trött. Doctors of Running fann en lätt lutning utåt i hälen och mellanfoten, med en stadigare framfot tack vare plattan.
En kraftig rocker som håller dig rullande. RunRepeat mätte energiretur på 75,3 procent i hälen och 70,4 procent i framfoten, långt över deras genomsnitt på 61,4 procent, men lite under 2.0. RTINGS bedömer också studsen högt.
Rockern i framfoten är lång och aggressiv. Doctors of Running fann den lättare att rulla genom än att landa på, och The Run Testers varnar för att den kan diktera hur du springer sent i ett långt lopp.
Läs mer
Hög, mjuk och mycket skyddande. Hoka anger 37 mm i hälen och 30 mm i framfoten, men skon ligger mycket högre i praktiken: RunRepeat mätte 44,5 mm i hälen, RTINGS 40,5 mm, och Running Warehouse och Doctors of Running 48 mm. RunRepeat säger att de har frågat World Athletics om skillnaden.
PEBA-mellansulan är mjuk. RunRepeat mätte 32,9 på AC-skalan med stötdämpning i hälen långt över deras genomsnitt, och RTINGS bedömer både häl och framfot som mjuka med utmärkt skydd. Doctors of Running fann att den mjuknar ytterligare efter de första 5 till 10 miles (cirka 8 till 16 km).
Stadigare än 2.0, fortfarande smal. Hoka tog bort det inre urtaget från 2.0 och ersatte det med ett spår i mitten. The Run Testers och Believe in the Run fann båda den stabilare som ett resultat, och Runner’s World Germany rapporterar en mer centrerad rullning.
Den förblir en smal, mjuk tävlingssko. RTINGS ger stabiliteten 3,4 av 10 och varnar för att den kan vingla när du blir trött. Doctors of Running fann en lätt lutning utåt i hälen och mellanfoten, med en stadigare framfot tack vare plattan.
En kraftig rocker som håller dig rullande. RunRepeat mätte energiretur på 75,3 procent i hälen och 70,4 procent i framfoten, långt över deras genomsnitt på 61,4 procent, men lite under 2.0. RTINGS bedömer också studsen högt.
Rockern i framfoten är lång och aggressiv. Doctors of Running fann den lättare att rulla genom än att landa på, och The Run Testers varnar för att den kan diktera hur du springer sent i ett långt lopp.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tävling, maraton | Gjord för det | Dess huvuduppgift. RTINGS ger den 8,0 för tävling på halvmaraton och maraton, och Hoka byggde den för maraton. | HOKA (Deckers Brands), RTINGS |
| Tävling, halvmaraton | Gjord för det | Samma betyg hos RTINGS. Doctors of Running föreslår att mindre stabila löpare håller den till lopp på 10 km och halvmaraton. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempopass | Gjord för det | Doctors of Running och Believe in the Run gillade den båda för tempopass och längre intervaller. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Långpass | Fungerar | Bra för snabba långpass med avsnitt i maratontempo, inte för långsamma. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Intervaller | Fungerar | Testarna går isär: The Run Testers använde den för korta, skarpa repetitioner, medan Believe in the Run inte skulle ta den till 400 m-repetitioner. | Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers |
| Lugna pass | Inte för det | RunRepeat ger den 48 för daglig löpning och Runner’s World Germany avfärdar den för joggning. | RunRepeat, Runner’s World Germany |
Källa: HOKA (Deckers Brands), RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RunRepeat, Runner’s World Germany
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Cielo X1 3.0 är en studsig, snabbrullande maratontävlingssko och ett tydligt steg upp från 2.0. De går isär om hur stabil den är och om den är kort i storleken.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 91 av 100: en mycket specialiserad maratontävlingssko med stor dämpning och återfjädring, begränsad av sin rocker och trånga passform. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger den B plus totalt och A för prestanda: en utmärkt uppdatering för neutrala tävlingslöpare med stadig mekanik och smala fötter. | Läs |
| RTINGS | Labb | Positiv | RTINGS ger den 8,0 för tävling på maraton: skyddande och effektiv, med en plattform som är märkbart mindre stabil än hos en del rivaler. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run rankar den i A-nivå: en äkta sko för tävlingsdagen som belönar ett brett spann av tempon, med en del vinglighet vid svängar eller inbromsning. | Läs |
| The Run Testers | Recension | Positiv | The Run Testers kallar den en utmärkt tävlingssko för fans av ett fjädrande steg, men tyngre än de lättaste rivalerna och mycket rockerformad. | Läs |
De är eniga
- Studsig och framdrivandeRunRepeat mätte hög energiretur, RTINGS bedömer PEBA-mellansulan som studsig, och Doctors of Running, Believe in the Run och The Run Testers beskriver alla en snabb, fjädrande rullning.
- Snäv och smalDoctors of Running, RunRepeat och The Run Testers fann alla mellanfoten och tåboxen smala, och RTINGS pekar på ett smalt valvområde.
- Mycket bättre greppRunRepeats greppvärde nästan fördubblades jämfört med den förra modellen, och The Run Testers och Runner’s World Germany berömmer greppet i vått.
- En tävlingsspecialistRunRepeat, RTINGS och Runner’s World Germany bedömer den alla långt under par för vardags- eller lugn löpning.
De går isär
- Hur stabil är den?The Run Testers, Believe in the Run och Runner’s World Germany tycker att den är stadigare än 2.0. RTINGS ger stabiliteten 3,4 av 10, och Doctors of Running kallar basen smal och lite vinglig.
- Vilken landning den passarRunner’s World Germany tycker att den nu passar hälisättare bättre än 2.0. RTINGS tycker att den är mindre stabil för hälisättare, och Believe in the Run riktar den till mellan- och framfotsisättare.
- Följer storleken eller är den kort?Believe in the Run och The Run Testers fann längden rätt. RunRepeats ägare säger att den är en halv storlek liten, RTINGS föreslår en halv storlek större, och Doctors of Running fann den något kort.
Så är den byggd
En PEBA-tävlingskonstruktion: en hög PEBA-mellansula på en omarbetad kolfiberplatta, ett spår i mitten i stället för sidourtag, en tunn formpressad yttersula i polyuretan och en ovandel i Leno-väv.
En hög PEBA-mellansula på en omarbetad kolfiberplatta, ett spår i mitten för stabilitet, en tunn yttersula i polyuretan på 1,9 mm och en lätt ovandel i Leno-väv.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelLeno-väv | Andningsförmåga 4 / 5 |
| 2 | Plös | 1,8 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 1 / 5 |
| 4 | MellansulaPEBA, MetaRocker | Hårdhet 32,9 AC |
| 5 | PlattaKolfiberplatta | – |
| 6 | Innersula | 3,7 mm |
| 7 | YttersulaFormpressad polyuretan | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 37 mm häl, 30 mm framfot; uppmätt: 1,9 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: HOKA (Deckers Brands), RunRepeat, Believe in the Run, Runner’s World Germany, Doctors of Running, Running Warehouse.
Ovandel. En ny textil i Leno-väv med asymmetrisk snörning och snören med tänder. RunRepeat bedömer andningsförmågan som 4 av 5, och Runner’s World Germany fann den luftig och vattenavvisande utan stretch.
Plös. Mycket tunn, 1,8 mm i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. Runner’s World Germany fann att den kan vikas eller glida om den inte placeras noggrant.
Häl. En minimal hälkappa, 1 av 5 i styvhet hos RunRepeat, med en förlängd kant. Doctors of Running hade inget glapp och ingen irritation av hälsenan.
Mellansula. Hoka och Running Warehouse beskriver en mellansula i PEBA med dubbla lager, medan RunRepeat och Believe in the Run noterar en enda skumsammansättning genomgående. RunRepeat mätte den till 32,9 AC, och MetaRocker-formen ger den branta rockern i framfoten.
Platta. En omarbetad kolfiberplatta längs hela skon med urtag, som RunRepeat tycker är mer förlåtande än 2.0:s. Runner’s World Germany rapporterar en dämpad platta nu när mellansulan är stadigare.
Innersula. En innersula på 3,7 mm i RunRepeats mätning; Running Warehouse listar ett superkritiskt TPEE-material.
Yttersula. Tunna remsor av polyuretan i stället för gummi, 1,9 mm tjocka, med frilagt skum längs spåret i mitten. RunRepeat mätte 0,72 i sitt greppstest för framfoten, nästan dubbelt så mycket som den förra modellen.
Läs mer
En PEBA-tävlingskonstruktion: en hög PEBA-mellansula på en omarbetad kolfiberplatta, ett spår i mitten i stället för sidourtag, en tunn formpressad yttersula i polyuretan och en ovandel i Leno-väv.
1. Ovandel. En ny textil i Leno-väv med asymmetrisk snörning och snören med tänder. RunRepeat bedömer andningsförmågan som 4 av 5, och Runner’s World Germany fann den luftig och vattenavvisande utan stretch.
2. Plös. Mycket tunn, 1,8 mm i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. Runner’s World Germany fann att den kan vikas eller glida om den inte placeras noggrant.
3. Häl. En minimal hälkappa, 1 av 5 i styvhet hos RunRepeat, med en förlängd kant. Doctors of Running hade inget glapp och ingen irritation av hälsenan.
4. Mellansula. Hoka och Running Warehouse beskriver en mellansula i PEBA med dubbla lager, medan RunRepeat och Believe in the Run noterar en enda skumsammansättning genomgående. RunRepeat mätte den till 32,9 AC, och MetaRocker-formen ger den branta rockern i framfoten.
5. Platta. En omarbetad kolfiberplatta längs hela skon med urtag, som RunRepeat tycker är mer förlåtande än 2.0:s. Runner’s World Germany rapporterar en dämpad platta nu när mellansulan är stadigare.
6. Innersula. En innersula på 3,7 mm i RunRepeats mätning; Running Warehouse listar ett superkritiskt TPEE-material.
7. Yttersula. Tunna remsor av polyuretan i stället för gummi, 1,9 mm tjocka, med frilagt skum längs spåret i mitten. RunRepeat mätte 0,72 i sitt greppstest för framfoten, nästan dubbelt så mycket som den förra modellen.
Hållbarhet. Ingen sko med lång livslängd. RunRepeat mätte 1,3 mm slitage på yttersulan, över deras genomsnitt på 1,1 mm, på ett tunt lager på 1,9 mm, och gav tåboxen och stoppningen i hälen 1 av 5. Doctors of Running såg lite slitage efter cirka 30 hårda miles (cirka 48 km) men räknar med måttlig hållbarhet.
Hållbarhet. Ingen sko med lång livslängd. RunRepeat mätte 1,3 mm slitage på yttersulan, över deras genomsnitt på 1,1 mm, på ett tunt lager på 1,9 mm, och gav tåboxen och stoppningen i hälen 1 av 5. Doctors of Running såg lite slitage efter cirka 30 hårda miles (cirka 48 km) men räknar med måttlig hållbarhet.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Drop, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Andningsförmåga |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Längden ligger nära din vanliga storlek, men flera labb fann den kort och smal: om du ligger mellan två storlekar, gå upp en halv storlek.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Trång. RunRepeat mätte en tåbox på 70,4 mm och 25,1 mm i tåhöjd, båda under deras genomsnitt, och Doctors of Running beskriver en snabb avsmalning. RTINGS är vänligare om framfotens volym men tycker att valvet är smalt.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
Believe in the Run och The Run Testers fann att den följer storleken i längd. RunRepeats ägaromröstning säger en halv storlek liten, RTINGS föreslår en halv storlek större, och Doctors of Running fann den snäv och något kort tills snörena drogs åt.
Passformen är smal genom mellanfoten och tåboxen för nästan alla testare. Den tunna tungan utan sidoinsatser kräver noggrann placering, enligt Doctors of Running och Runner’s World Germany, och insidan känns så hård att Doctors of Running inte skulle springa i den utan strumpor.
RTINGS listar bara normal bredd.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runner’s World Germany, The Run Testers
Mot Cielo X1 2.0
En förfining snarare än en omtanke: lättare, mer centrerad, bättre grepp och en ny ovandel, med samma höga, rockerformade tävlingsidé.
| Cielo X1 3.0 | Cielo X1 2.0 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 7 mm | 7 mm |
| Stackhöjd häl | 37 mm | 46 mm |
| Framfot | 30 mm | 39 mm |
| Vikt | 198 g | 210 g |
Behåll Cielo X1 2.0 om du gillade dess mer aggressiva form och fann att det inre urtaget fungerade för ditt steg: Runner’s World Germany såg 2.0 som en bättre match för mellan- och framfotsisättare. Byt till 3.0 om 2.0 kändes instabil eller hal på blöta vägar.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Cielo X1 2.0 till Cielo X1 3.0
Spår i mitten ersätter det inre urtaget. Testarna tycker att skon är mer centrerad och stadigare än 2.0, även om RTINGS fortfarande bedömer den som en smal plattform. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)
Lättare. RunRepeat mätte cirka 15 g mindre än 2.0, och Hoka kallar den sin lättaste maratontävlingssko hittills. (HOKA (Deckers Brands), RunRepeat)
Ny platta och yttersula. En kolfiberplatta med urtag och en yttersula i polyuretan vars greppvärde nästan fördubblades i RunRepeats test. (RunRepeat)
Ovandel i Leno-väv, asymmetrisk snörning. En ny textil ovandel med asymmetrisk snörning och snören med tänder, som Believe in the Run fann låser foten bättre. (HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run)
Något tämjd rocker. Runner’s World Germany rapporterar en mindre bananformad sula, och RTINGS beskriver 2.0 som mer aggressiv i formen. (RTINGS, Runner’s World Germany)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Cielo X1 3.0 inte gör.
Hoka Cielo X1 3.0 | Hoka Rocket X 3 | Puma Deviate Nitro Elite 3 | On Cloudboom Strike | Brooks Hyperion Elite 6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Fastare | Rymligare passform | Samma stöd |
| Drop | 7 mm | 7 mm | 8 mm | 4 mm | 7 mm |
| Stackhöjd häl | 37 mm | 40 mm | 40 mm | 43 mm | 40 mm |
| Vikt | 198 g | 210 g | 194 g | 210 g | 198 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Hoka Cielo X1 3.0 storleken?
Nästan, men den är ofta lite kort. Believe in the Run och The Run Testers fann längden rätt, medan RunRepeats ägaromröstning säger en halv storlek liten och RTINGS föreslår en halv storlek större. Passformen är smal genom mellanfoten och tåboxen, så om du ligger mellan två storlekar eller har bredare fötter är den större storleken det säkrare valet.
Cielo X1 3.0 eller Cielo X1 2.0: vad ändrades?
Cielo X1 3.0 tappar 2.0:s inre urtag för ett spår i mitten, får en ny kolfiberplatta, en greppstarkare yttersula i polyuretan och en ovandel i Leno-väv, och tappar cirka 15 g i RunRepeats mätningar. Testarna tycker att den är stabilare och bättre i vått. Det höga, mjuka PEBA-steget och den kraftiga rockern består.
Vad är den verkliga stackhöjden på Cielo X1 3.0?
Hoka anger 37 mm i hälen och 30 mm i framfoten och säger att skon är godkänd av World Athletics. Uppmätta stackar är högre: 40,5 mm hos RTINGS, 44,5 mm hos RunRepeat och 48 mm hos Running Warehouse och Doctors of Running. RunRepeat har frågat World Athletics om skillnaden; hur som helst, räkna med ett mycket högt steg.
Är Cielo X1 3.0 bra för breda fötter?
Inte direkt. RunRepeat mätte en tåbox på 70,4 mm och 25,1 mm i tåhöjd, båda under genomsnittet, och Doctors of Running och The Run Testers beskriver en smal mellanfot. RTINGS listar bara normal bredd. Löpare med breda fötter har bättre nytta av rymligare tävlingsskor, som de RunRepeat föreslår.
Är Cielo X1 3.0 en stabilitetssko?
Nej. Cielo X1 3.0 är en neutral tävlingssko. Den är stadigare än 2.0, men RTINGS ger stabiliteten 3,4 av 10 och Doctors of Running beskriver en smal, något vinglig bas. Om din fot rullar in mycket ger en smal tävlingssko som den här lite hjälp; en fitting visar hur ditt steg beter sig i fart.
Kan jag träna varje dag i Cielo X1 3.0?
Den är inte byggd för det. RunRepeat ger Cielo X1 3.0 48 för daglig löpning mot 91 för tävling, och Runner’s World Germany avfärdar den för lugn joggning. Spara den till tempopass, pass i maratontempo och lopp, särskilt eftersom RunRepeat fann att dess yttersula och ovandel slits snabbt.
Cielo X1 3.0 eller Rocket X 3?
Cielo X1 3.0 är den mjukare, högre, mer aggressiva maratontävlingsskon. Rocket X 3 är stadigare och lättare att kontrollera, enligt Doctors of Running, RTINGS, Runner’s World Germany och The Run Testers, men mindre dämpad över ett helt maraton. Stadig mekanik och en smal fot pekar mot Cielo; annars, börja med Rocket.
Källor
- HOKA (Deckers Brands), Introducing the Cielo X1 3.0: A Propulsive Ride Built for Race Day (press release, January 29, 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, HOKA Cielo X1 3.0 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Hoka Cielo X1 3.0 Review (Matt Klein, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, HOKA Cielo X1 3.0 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Hoka Cielo X1 3.0 Review (March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Runner’s World Germany, Hoka Cielo X1 3.0 im Test (Urs Weber, February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- The Run Testers, Hoka Cielo X1 3.0 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Cielo X1 3.0 Unisex. Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



