1. Kengät
  2. Hoka
  3. Cielo X1 3.0
Hoka Cielo X1 3.0, sivukuva

Hoka Cielo X1 3.0 -arvostelu

Hokan maratonin superkenkä menettää painoa, sisäpuolen lovensa ja osan horjuvuudestaan, ja säilyttää korkean, ponnahtelevan PEBA-ajon voimakkaalla keinuvuudella ja napakalla istuvuudella.

Drop
7 mm
Kannan korkeus
37 mm
Päkiä
30 mm
Paino
198 g
Tuki
Neutraali
Levy
Hiilikuitu

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 8 lähdettä

Tuomiomme

Ponnahteleva, nopea ja rakennettu kapeaksi.

Cielo X1 3.0 on korkea hiilikuitulevyllinen PEBA-kilpakenkä jyrkällä päkiän keinuvuudella, kevyempi ja keskitetympi kuin 2.0, ja arvostelijat arvioivat sen korkealle puoli- ja täysmaratonvauhdille. Se sopii neutraaleille juoksijoille tasaisella mekaniikalla ja hoikalla jalalla; leveiden jalkojen ja takajalasta horjuvien kannattaa katsoa ensin rauhallisempia kilpakenkiä.

Vahvuudet

  • Erittäin suuri energian palautuminen RunRepeatin laboratoriossa: 75,3 prosenttia kantapäässä
  • Ponnahteleva, nopeasti vierivä ajo, jota jokainen testi kehuu kisavauhdilla
  • Kevyempi kuin 2.0, noin 198 g miesten US 9 -koossa
  • Märkäote paljon parempi kuin aiemmissa Cieloissa
  • Varma, kilpakengän tiukka jalan pito epäsymmetrisellä nauhoituksella

Heikkoudet

  • Kapea, kapeneva kärkitila ja hoikka keskijalka
  • Kapea pohja: RTINGS antaa vakaudelle 3,4 / 10
  • Useille testaajille hieman pieni
  • Huonot kestävyyspisteet RunRepeatin kulutustesteissä
  • Ei peruskenkä eikä rauhalliseen hölkkään

Kenelle sopii

  • Kilpailet puoli- tai täysmaratonin
  • Jalkasi on hoikka tai pidät napakasta istuvuudesta
  • Alastut tasaisesti ja nautit keinuvuudesta
  • Cielo X1 2.0 tuntui liian horjuvalta

Kenen kannattaa ohittaa

  • Jalkasi ovat leveät tai varpaasi tarvitsevat korkeutta
  • Takajalkasi tarvitsee apua pysyäkseen keskellä
  • Haluat yhden kengän harjoitteluun ja kisaamiseen

Kenkäprofiili

Missä Cielo X1 3.0 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Cielo X1 2.0.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliCielo X1 3.0Cielo X1 2.0Muutos
Vaimennus3393−60
Keveys9288+4
Vakaus3030=
Drop4141=
Reagoivuus8060+20

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino198 g, kevyempi kuin 91 % kengistä

Drop7 mm, matalampi kuin 55 % kengistä

Kannan korkeus37 mm, matalampi kuin 58 % kengistä

Päkiän korkeus30 mm, matalampi kuin 56 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 6 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Korkea, pehmeä ja erittäin suojaava. Pehmeä PEBA alustalla, joka on paljon korkeampi kuin ilmoitettu 37 mm: RunRepeat mittasi 44,5 mm kantapäässä, erittäin suurella iskunvaimennuksella.

Vakaampi kuin 2.0, yhä kapea. Keskiura tekee siitä vakaamman kuin 2.0, mutta pohja pysyy kapeana ja pehmeänä: RTINGS antaa vakaudelle 3,4 / 10.

Voimakas keinuvuus, joka pitää vierimässä. Energian palautuminen 75,3 prosenttia kantapäässä RunRepeatin laboratoriossa, pitkällä, aggressiivisella keinuvuudella, joka palkitsee nopean vierinnän eteenpäin.

Korkea, pehmeä ja erittäin suojaava. Hoka listaa 37 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä, mutta kenkä on käytännössä paljon korkeampi: RunRepeat mittasi 44,5 mm kantapäässä, RTINGS 40,5 mm, ja Running Warehouse sekä Doctors of Running 48 mm. RunRepeat sanoo kysyneensä World Athleticsilta erosta.

PEBA-välipohja on pehmeä. RunRepeat mittasi AC-asteikolla 32,9 ja kantapään iskunvaimennuksen selvästi keskiarvonsa yläpuolella, ja RTINGS arvioi sekä kantapään että päkiän pehmeiksi erinomaisella suojalla. Doctors of Running havaitsi sen pehmenevän vielä ensimmäisten 5-10 mailin jälkeen.

Vakaampi kuin 2.0, yhä kapea. Hoka poisti 2.0:n sisäpuolen loven ja korvasi sen keskiurralla. The Run Testers ja Believe in the Run pitivät sitä molemmat siksi vakaampana, ja Runner’s World Germany raportoi keskitetymmän vierinnän.

Se on yhä kapea, pehmeä kilpakenkä. RTINGS antaa vakaudelle 3,4 / 10 ja varoittaa sen voivan heilua väsyessä. Doctors of Running havaitsi lievän ulospäin nojaavan painotuksen kantapäässä ja keskijalassa, vakaamman päkiän levyn ansiosta.

Voimakas keinuvuus, joka pitää vierimässä. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 75,3 prosenttia kantapäässä ja 70,4 prosenttia päkiässä, selvästi 61,4 prosentin keskiarvon yläpuolella, vaikka hieman alle 2.0:n. RTINGS arvioi myös ponnahduksen korkeaksi.

Päkiän keinuvuus on pitkä ja aggressiivinen. Doctors of Running piti sen läpi vierimistä helpompana kuin siihen alastumista, ja The Run Testers varoittaa sen voivan sanella tapaasi juosta pitkän kisan loppupuolella.

Lue lisää

Korkea, pehmeä ja erittäin suojaava. Hoka listaa 37 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä, mutta kenkä on käytännössä paljon korkeampi: RunRepeat mittasi 44,5 mm kantapäässä, RTINGS 40,5 mm, ja Running Warehouse sekä Doctors of Running 48 mm. RunRepeat sanoo kysyneensä World Athleticsilta erosta.

PEBA-välipohja on pehmeä. RunRepeat mittasi AC-asteikolla 32,9 ja kantapään iskunvaimennuksen selvästi keskiarvonsa yläpuolella, ja RTINGS arvioi sekä kantapään että päkiän pehmeiksi erinomaisella suojalla. Doctors of Running havaitsi sen pehmenevän vielä ensimmäisten 5-10 mailin jälkeen.

Vakaampi kuin 2.0, yhä kapea. Hoka poisti 2.0:n sisäpuolen loven ja korvasi sen keskiurralla. The Run Testers ja Believe in the Run pitivät sitä molemmat siksi vakaampana, ja Runner’s World Germany raportoi keskitetymmän vierinnän.

Se on yhä kapea, pehmeä kilpakenkä. RTINGS antaa vakaudelle 3,4 / 10 ja varoittaa sen voivan heilua väsyessä. Doctors of Running havaitsi lievän ulospäin nojaavan painotuksen kantapäässä ja keskijalassa, vakaamman päkiän levyn ansiosta.

Voimakas keinuvuus, joka pitää vierimässä. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 75,3 prosenttia kantapäässä ja 70,4 prosenttia päkiässä, selvästi 61,4 prosentin keskiarvon yläpuolella, vaikka hieman alle 2.0:n. RTINGS arvioi myös ponnahduksen korkeaksi.

Päkiän keinuvuus on pitkä ja aggressiivinen. Doctors of Running piti sen läpi vierimistä helpompana kuin siihen alastumista, ja The Run Testers varoittaa sen voivan sanella tapaasi juosta pitkän kisan loppupuolella.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
MaratonkilpailuTehty siihenSen päätehtävä. RTINGS antaa sille 8,0 puoli- ja täysmaratonkilpailuun, ja Hoka rakensi sen maratonille.HOKA (Deckers Brands), RTINGS
PuolimaratonkilpailuTehty siihenSama arvosana RTINGSillä. Doctors of Running ehdottaa vähemmän vakaiden juoksijoiden pitävän sen 10 km:n ja puolimaratonin kisoissa.Doctors of Running, RTINGS
VauhtikestävyysTehty siihenDoctors of Running ja Believe in the Run pitivät siitä molemmat vauhtilenkeillä ja pidemmillä intervalleilla.Doctors of Running, Believe in the Run
Pitkät lenkitKelpaaSopii nopeille pitkille lenkeille maratonvauhtisilla osuuksilla, ei hitaille.Doctors of Running, Believe in the Run
IntervallitKelpaaTestaajat jakautuvat: The Run Testers käytti sitä lyhyisiin, teräviin toistoihin, kun taas Believe in the Run ei veisi sitä 400 m:n toistoihin.Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers
PeruskestävyyslenkitEi siihenRunRepeat antaa sille 48 päivittäiseen juoksuun, ja Runner’s World Germany sulkee sen pois hölkältä.RunRepeat, Runner’s World Germany

Lähde: HOKA (Deckers Brands), RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RunRepeat, Runner’s World Germany

Mitä testit sanovat

Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Cielo X1 3.0 on ponnahteleva, nopeasti vierivä maratonkilpakenkä ja selvä askel ylöspäin 2.0:sta. Mielipiteet jakautuvat vakaudesta ja siitä, onko se pieni.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 91 / 100: erittäin erikoistunut maratonkilpakenkä isolla vaimennuksella ja palautumalla, keinuvuuden ja tiukan istuvuuden rajoittama.
Doctors of RunningArvosteluMyönteinenDoctors of Running antaa sille kokonaisarvosanaksi B-plus ja suorituskyvystä A: erinomainen päivitys neutraaleille kilpailijoille tasaisella mekaniikalla ja hoikilla jaloilla.
RTINGSLaboratorioMyönteinenRTINGS antaa 8,0 maratonkilpailuun: suojaava ja tehokas, alustalla, joka on huomattavasti vähemmän vakaa kuin joillakin kilpailijoilla.
Believe in the RunArvosteluMyönteinenBelieve in the Run sijoittaa sen A-luokkaan: aito kisapäivän kenkä, joka palkitsee laajan vauhtialueen, jonkin verran horjuntaa käännöksissä tai hidastettaessa.
The Run TestersArvosteluMyönteinenThe Run Testers kutsuu sitä hienoksi kilpakengäksi joustavan ajon ystäville, vaikka painavampi kuin kevyimmät kilpailijat ja erittäin keinuva.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Ponnahteleva ja eteenpäin vieväRunRepeat mittasi suuren energian palautumisen, RTINGS arvioi PEBA-välipohjan ponnahtelevaksi, ja Doctors of Running, Believe in the Run ja The Run Testers kuvaavat kaikki nopeaa, joustavaa vierintää.
  • Napakka ja kapeaDoctors of Running, RunRepeat ja The Run Testers pitivät keskijalkaa ja kärkitilaa kapeina, ja RTINGS huomauttaa kapeasta jalkaholvin alueesta.
  • Paljon parempi oteRunRepeatin pitopisteet melkein kaksinkertaistuivat edelliseen malliin verrattuna, ja The Run Testers sekä Runner’s World Germany kehuvat sen otetta märällä.
  • KisaerikoisuusRunRepeat, RTINGS ja Runner’s World Germany arvioivat sen kaikki selvästi heikoksi arkiseen tai rauhalliseen juoksuun.

Mielipiteet jakautuvat

  • Kuinka vakaa se on?The Run Testers, Believe in the Run ja Runner’s World Germany pitävät sitä vakaampana kuin 2.0:aa. RTINGS antaa vakaudelle 3,4 / 10, ja Doctors of Running kutsuu pohjaa kapeaksi ja hieman horjuvaksi.
  • Mille alastulolle se sopiiRunner’s World Germany ajattelee sen sopivan nyt paremmin kantapäälle alastuville kuin 2.0. RTINGS pitää sitä vähemmän vakaana kantapäälle alastuville, ja Believe in the Run osoittaa sen keskijalalle ja päkiälle alastuville.
  • Vastaa kokoa vai pieni?Believe in the Run ja The Run Testers pitivät pituutta oikeana. RunRepeatin omistajat sanovat sen olevan puoli kokoa pieni, RTINGS ehdottaa puolta kokoa isompaa, ja Doctors of Running piti sitä hieman lyhyenä.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Ponnahteleva ja eteenpäin vievä. RunRepeat mittasi suuren energian palautumisen, RTINGS arvioi PEBA-välipohjan ponnahtelevaksi, ja Doctors of Running, Believe in the Run ja The Run Testers kuvaavat kaikki nopeaa, joustavaa vierintää. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Napakka ja kapea. Doctors of Running, RunRepeat ja The Run Testers pitivät keskijalkaa ja kärkitilaa kapeina, ja RTINGS huomauttaa kapeasta jalkaholvin alueesta. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers)

Paljon parempi ote. RunRepeatin pitopisteet melkein kaksinkertaistuivat edelliseen malliin verrattuna, ja The Run Testers sekä Runner’s World Germany kehuvat sen otetta märällä. (RunRepeat, Runner’s World Germany, The Run Testers)

Kisaerikoisuus. RunRepeat, RTINGS ja Runner’s World Germany arvioivat sen kaikki selvästi heikoksi arkiseen tai rauhalliseen juoksuun. (RunRepeat, RTINGS, Runner’s World Germany)

Kuinka vakaa se on?. The Run Testers, Believe in the Run ja Runner’s World Germany pitävät sitä vakaampana kuin 2.0:aa. RTINGS antaa vakaudelle 3,4 / 10, ja Doctors of Running kutsuu pohjaa kapeaksi ja hieman horjuvaksi. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runner’s World Germany, The Run Testers)

Mille alastulolle se sopii. Runner’s World Germany ajattelee sen sopivan nyt paremmin kantapäälle alastuville kuin 2.0. RTINGS pitää sitä vähemmän vakaana kantapäälle alastuville, ja Believe in the Run osoittaa sen keskijalalle ja päkiälle alastuville. (RTINGS, Believe in the Run, Runner’s World Germany)

Vastaa kokoa vai pieni?. Believe in the Run ja The Run Testers pitivät pituutta oikeana. RunRepeatin omistajat sanovat sen olevan puoli kokoa pieni, RTINGS ehdottaa puolta kokoa isompaa, ja Doctors of Running piti sitä hieman lyhyenä. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Miten se on rakennettu

PEBA-kisarakenne: korkea PEBA-välipohja uudistetulla hiilikuitulevyllä, keskiura sivulovien sijaan, ohut puristusmuovattu polyuretaaniulkopohja ja Leno-kudottu päällinen.

Korkea PEBA-välipohja uudistetulla hiilikuitulevyllä, keskiura vakauden vuoksi, ohut 1,9 mm:n polyuretaaniulkopohja ja kevyt Leno-kudottu päällinen.

37301234567
#OsaMitta
1PäällinenLeno-kudosHengittävyys 4 / 5
2Kieli1,8 mm
3KantaJäykkyys 1 / 5
4VälipohjaPEBA, MetaRockerKovuus 32,9 AC
5LevyHiilikuitulevy–
6Irtopohjallinen3,7 mm
7UlkopohjaPuristusmuovattu polyuretaani1,9 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 37 mm, päkiä 30 mm; mitattu: ulkopohja 1,9 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: HOKA (Deckers Brands), RunRepeat, Believe in the Run, Runner’s World Germany, Doctors of Running, Running Warehouse.

  1. Päällinen. Uusi Leno-kudottu tekstiili epäsymmetrisellä nauhoituksella ja hammastetuilla nauhoilla. RunRepeat arvioi hengittävyyden 4 / 5, ja Runner’s World Germany piti sitä ilmavana ja vettähylkivänä ilman joustoa.

  2. Kieli. Erittäin ohut, 1,8 mm RunRepeatin mittauksessa, ja sivuilta kiinnittämätön. Runner’s World Germany havaitsi sen voivan taittua tai liukua, jos sitä ei aseteta huolellisesti.

  3. Kanta. Minimaalinen kantatuki, 1 / 5 jäykkyydestä RunRepeatilla, pidennetyllä kantapehmusteella. Doctors of Running ei kokenut liukumista eikä akillesjänteen ärsytystä.

  4. Välipohja. Hoka ja Running Warehouse kuvaavat kaksikerroksisen PEBA-välipohjan, kun taas RunRepeat ja Believe in the Run huomauttavat yhdestä vaahtokoostumuksesta kauttaaltaan. RunRepeat mittasi sen 32,9 AC, ja MetaRocker-muoto antaa jyrkän päkiän keinuvuuden.

  5. Levy. Uudistettu koko pituuden hiilikuitulevy lovilla, jonka RunRepeat pitää anteeksiantavampana kuin 2.0:n. Runner’s World Germany raportoi pienennetyn levyn nyt, kun välipohja on vakaampi.

  6. Irtopohjallinen. 3,7 mm:n irtopohjallinen RunRepeatin mittauksessa; Running Warehouse listaa ylikriittisen TPEE-materiaalin.

  7. Ulkopohja. Ohuita polyuretaaniliuskoja kumin sijaan, 1,9 mm paksu, avoimella vaahdolla keskiuran varrella. RunRepeat mittasi 0,72 päkiän pitotestissään, lähes kaksinkertainen edelliseen malliin verrattuna.

Lue lisää

PEBA-kisarakenne: korkea PEBA-välipohja uudistetulla hiilikuitulevyllä, keskiura sivulovien sijaan, ohut puristusmuovattu polyuretaaniulkopohja ja Leno-kudottu päällinen.

1. Päällinen. Uusi Leno-kudottu tekstiili epäsymmetrisellä nauhoituksella ja hammastetuilla nauhoilla. RunRepeat arvioi hengittävyyden 4 / 5, ja Runner’s World Germany piti sitä ilmavana ja vettähylkivänä ilman joustoa.

2. Kieli. Erittäin ohut, 1,8 mm RunRepeatin mittauksessa, ja sivuilta kiinnittämätön. Runner’s World Germany havaitsi sen voivan taittua tai liukua, jos sitä ei aseteta huolellisesti.

3. Kanta. Minimaalinen kantatuki, 1 / 5 jäykkyydestä RunRepeatilla, pidennetyllä kantapehmusteella. Doctors of Running ei kokenut liukumista eikä akillesjänteen ärsytystä.

4. Välipohja. Hoka ja Running Warehouse kuvaavat kaksikerroksisen PEBA-välipohjan, kun taas RunRepeat ja Believe in the Run huomauttavat yhdestä vaahtokoostumuksesta kauttaaltaan. RunRepeat mittasi sen 32,9 AC, ja MetaRocker-muoto antaa jyrkän päkiän keinuvuuden.

5. Levy. Uudistettu koko pituuden hiilikuitulevy lovilla, jonka RunRepeat pitää anteeksiantavampana kuin 2.0:n. Runner’s World Germany raportoi pienennetyn levyn nyt, kun välipohja on vakaampi.

6. Irtopohjallinen. 3,7 mm:n irtopohjallinen RunRepeatin mittauksessa; Running Warehouse listaa ylikriittisen TPEE-materiaalin.

7. Ulkopohja. Ohuita polyuretaaniliuskoja kumin sijaan, 1,9 mm paksu, avoimella vaahdolla keskiuran varrella. RunRepeat mittasi 0,72 päkiän pitotestissään, lähes kaksinkertainen edelliseen malliin verrattuna.

Kestävyys. Ei pitkäikäinen kenkä. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi 1,3 mm, yli 1,1 mm:n keskiarvon, ohuessa 1,9 mm:n kerroksessa, ja antoi kärkitilalle ja kantapään pehmusteelle 1 / 5. Doctors of Running näki vähän kulumaa noin 30 kovan mailin jälkeen mutta odottaa kohtalaista kestävyyttä.

Kestävyys. Ei pitkäikäinen kenkä. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi 1,3 mm, yli 1,1 mm:n keskiarvon, ohuessa 1,9 mm:n kerroksessa, ja antoi kärkitilalle ja kantapään pehmusteelle 1 / 5. Doctors of Running näki vähän kulumaa noin 30 kovan mailin jälkeen mutta odottaa kohtalaista kestävyyttä.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Kantapohjan korkeus, mm

HOKA (Deckers Brands)37
Believe in the Run38
RunRepeat44,5
RTINGS40,5
Running Warehouse48
Doctors of Running48

Päkiäpohjan korkeus, mm

HOKA (Deckers Brands)30
RunRepeat31,1
Running Warehouse41

Drop, mm

Running Warehouse7
RunRepeat13,4
RTINGS8,9

Paino (miesten), g

HOKA (Deckers Brands)213
Running Warehouse198
RunRepeat193
RTINGS194,3
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 7 mm Doctors of Running
  • 13,4 mm RunRepeat
  • 8,9 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 37 mm HOKA (Deckers Brands)
  • 38 mm Believe in the Run
  • 48 mm Running Warehouse
  • 44,5 mm RunRepeat
  • 40,5 mm RTINGS
  • 48 mm Doctors of Running
Päkiän korkeus
  • 30 mm HOKA (Deckers Brands)
  • 41 mm Running Warehouse
  • 31,1 mm RunRepeat
Paino, US M9
  • 198 g Running Warehouse
  • 213 g HOKA (Deckers Brands)
  • 193 g RunRepeat
  • 194,3 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali Doctors of Running
–
Levy
  • Hiilikuitu Doctors of Running
–
Alusta
  • Maantie cat
–
Julkaisuvuosi
  • 2026 Doctors of Running
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 32,9 AC RunRepeat
Energian palautuminen (kanta)
  • 75,3 % RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 15,1 Nm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 16,8 N RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 1 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,72 RunRepeat
TietoMitattu
Hengittävyys
  • 4 / 5 RunRepeat
Kärkitilan leveys
  • 70,4 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 25,1 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 1,9 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 3,7 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 1,8 mm RunRepeat

Koko ja istuvuus

Pituus on lähellä tavallista kokoasi, mutta useat laboratoriot pitivät sitä pienenä ja kapeana: jos olet kokojen välissä, ota puoli kokoa isompi.

Pituus

Ristiriitaisia kokemuksia

Leveydet

normaali

Varvastila

Tiukka. RunRepeat mittasi 70,4 mm:n kärkitilan ja 25,1 mm:n varpaiden korkeuden, molemmat alle keskiarvojensa, ja Doctors of Running kuvaa nopeaa kapenemista. RTINGS on lempeämpi päkiän tilavuudesta mutta pitää jalkaholvia kapeana.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Testaajien koko kokomuistiinpanot

Believe in the Run ja The Run Testers pitivät sitä kokoa vastaavana pituudeltaan. RunRepeatin omistajakysely sanoo puoli kokoa pieneksi, RTINGS ehdottaa puolta kokoa isompaa, ja Doctors of Running piti sitä napakkana ja hieman lyhyenä, kunnes nauhat kiristettiin.

Istuvuus on kapea keskijalan ja kärkitilan kohdalta lähes jokaiselle testaajalle. Ohut, sivuilta kiinnittämätön kieli vaatii huolellista asettelua Doctors of Runningin ja Runner’s World Germanyn mukaan, ja sisäpuoli tuntuu niin karheelta, ettei Doctors of Running juoksisi sillä ilman sukkia.

RTINGS listaa vain normaalin leveyden.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runner’s World Germany, The Run Testers

Vs Cielo X1 2.0

Hienosäätö eikä uudelleenajattelu: kevyempi, keskitetympi, parempi ote ja uusi päällinen, samalla korkealla, keinuvalla kilpailuajatuksella.

Cielo X1 3.0Cielo X1 2.0
TukiNeutraaliNeutraali
Drop7 mm7 mm
Kannan korkeus37 mm46 mm
Päkiä30 mm39 mm
Paino198 g210 g

Pidä Cielo X1 2.0, jos pidit sen aggressiivisemmasta muodosta ja sisäpuolen loven toimivan askeleellesi: Runner’s World Germany piti 2.0:aa parempana vastineena keskijalalle ja päkiälle alastuville. Siirry 3.0:aan, jos 2.0 tuntui epävakaalta tai liukkaalta märillä teillä.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Cielo X1 2.0 - Cielo X1 3.0

Keskiura korvaa sisäpuolen loven. Testaajat pitävät kenkää keskitetympänä ja vakaampana kuin 2.0, vaikka RTINGS arvioi sen yhä kapeaksi alustaksi. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Kevyempi. RunRepeat mittasi noin 15 g vähemmän kuin 2.0, ja Hoka kutsuu sitä kevyimmäksi maratonkilpakengäkseen tähän mennessä. (HOKA (Deckers Brands), RunRepeat)

Uusi levy ja ulkopohja. Hiilikuitulevy lovilla ja polyuretaaniulkopohja, jonka pitopisteet melkein kaksinkertaistuivat RunRepeatin testissä. (RunRepeat)

Leno-kudottu päällinen, epäsymmetrinen nauhoitus. Uusi tekstiilipäällinen epäsymmetrisellä nauhoituksella ja hammastetuilla nauhoilla, minkä Believe in the Run havaitsi lukitsevan jalan paremmin. (HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run)

Hieman kesympi keinuvuus. Runner’s World Germany raportoi vähemmän banaanin muotoisen pohjan, ja RTINGS kuvaa 2.0:n muodoltaan aggressiivisemmaksi. (RTINGS, Runner’s World Germany)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Cielo X1 3.0 ei tee.

Hoka Cielo X1 3.0Hoka Rocket X 3Puma Deviate Nitro Elite 3On Cloudboom StrikeBrooks Hyperion Elite 6
Valitse se, jos haluatTämä sivuVakaampiKiinteämpiTilavampi istuvuusSama tuki
Drop7 mm7 mm8 mm4 mm7 mm
Kannan korkeus37 mm40 mm40 mm43 mm40 mm
Paino198 g210 g194 g210 g198 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Vastaako Hoka Cielo X1 3.0 kokoa?

Lähes, mutta se on usein hieman pieni. Believe in the Run ja The Run Testers pitivät pituutta oikeana, kun taas RunRepeatin omistajakysely sanoo puoli kokoa pieneksi ja RTINGS ehdottaa puolta kokoa isompaa. Istuvuus on kapea keskijalan ja kärkitilan kohdalta, joten jos olet kokojen välissä tai sinulla on leveämmät jalat, isompi koko on turvallisempi valinta.

Cielo X1 3.0 vai Cielo X1 2.0: mikä muuttui?

Cielo X1 3.0 pudottaa 2.0:n sisäpuolen loven keskiuran tieltä, saa uuden hiilikuitulevyn, tarttuvamman polyuretaaniulkopohjan ja Leno-kudotun päällisen, ja menettää noin 15 g RunRepeatin mittauksissa. Testaajat pitävät sitä vakaampana ja paremmin märällä. Korkea, pehmeä PEBA-ajo ja voimakas keinuvuus säilyvät.

Mikä on Cielo X1 3.0:n todellinen pohjan korkeus?

Hoka listaa 37 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä ja sanoo kengän olevan World Athleticsin hyväksymä. Mitatut pohjat ovat korkeampia: 40,5 mm RTINGSillä, 44,5 mm RunRepeatilla ja 48 mm Running Warehousella ja Doctors of Runningilla. RunRepeat on kysynyt World Athleticsilta erosta; kummassakin tapauksessa odota erittäin korkeaa ajoa.

Sopiiko Cielo X1 3.0 leveille jaloille?

Ei oikeastaan. RunRepeat mittasi 70,4 mm:n kärkitilan ja 25,1 mm:n varpaiden korkeuden, molemmat alle keskiarvon, ja Doctors of Running sekä The Run Testers kuvaavat kapeaa keskijalkaa. RTINGS listaa vain normaalin leveyden. Leveäjalkaisia juoksijoita palvelevat paremmin tilavammat kilpakengät, kuten ne, joita RunRepeat ehdottaa.

Onko Cielo X1 3.0 tukikenkä?

Ei. Cielo X1 3.0 on neutraali kilpakenkä. Se on vakaampi kuin 2.0, mutta RTINGS antaa vakaudelle 3,4 / 10 ja Doctors of Running kuvaa kapeaa, hieman horjuvaa pohjaa. Jos jalkasi kallistuu paljon sisäänpäin, näin kapea kilpakenkä antaa vähän apua; fitting näyttää, miten askeleesi käyttäytyy vauhdissa.

Voinko harjoitella Cielo X1 3.0:lla joka päivä?

Sitä ei ole tehty siihen. RunRepeat antaa Cielo X1 3.0:lle 48 päivittäiseen juoksuun ja 91 kilpailuun, ja Runner’s World Germany sulkee sen pois rauhalliselta hölkältä. Säästä se vauhtilenkeille, maratonvauhtisille harjoituksille ja kisoille, erityisesti koska RunRepeat havaitsi sen ulkopohjan ja päällisen kuluvan nopeasti.

Cielo X1 3.0 vai Rocket X 3?

Cielo X1 3.0 on pehmeämpi, korkeampi, aggressiivisempi maratonkilpakenkä. Rocket X 3 on vakaampi ja helpompi hallita Doctors of Runningin, RTINGSin, Runner’s World Germanyn ja The Run Testersin mukaan, mutta vähemmän vaimennettu koko maratonille. Tasainen mekaniikka ja hoikka jalka osoittavat Cieloon; muuten aloita Rocketista.

Lähteet

  1. HOKA (Deckers Brands), Introducing the Cielo X1 3.0: A Propulsive Ride Built for Race Day (press release, January 29, 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. RunRepeat, HOKA Cielo X1 3.0 lab review. Katsottu 13.10.2026.
  3. Doctors of Running, Hoka Cielo X1 3.0 Review (Matt Klein, January 2026). Katsottu 13.10.2026.
  4. RTINGS, HOKA Cielo X1 3.0 review. Katsottu 13.10.2026.
  5. Believe in the Run, Hoka Cielo X1 3.0 Review (March 2026). Katsottu 13.10.2026.
  6. Runner’s World Germany, Hoka Cielo X1 3.0 im Test (Urs Weber, February 2026). Katsottu 13.10.2026.
  7. The Run Testers, Hoka Cielo X1 3.0 review. Katsottu 13.10.2026.
  8. Running Warehouse, HOKA Cielo X1 3.0 Unisex. Katsottu 13.10.2026.
  9. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi