
Recenzja Hoka Cielo X1 3.0
Maratoński superbut Hoka traci wagę, wewnętrzne wycięcie i część chwiejności, a zachowuje wysoki, sprężysty bieg z PEBA, mocny rocker i ciasne dopasowanie.
- Drop
- 7 mm
- Stack pięty
- 37 mm
- Przodostopie
- 30 mm
- Waga
- 198 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Karbonowa
Nasz werdykt
Sprężysty, szybki i zbudowany wąsko.
Cielo X1 3.0 to wysoki karbonowy but startowy z PEBA i stromym rockerem w przodostopiu, lżejszy i bardziej wycentrowany niż 2.0, a recenzenci wysoko oceniają go w tempie półmaratonu i maratonu. Pasuje neutralnym biegaczom z równą mechaniką i smukłą stopą; szerokie stopy i każdy, kto chwieje się z tyłu, powinni najpierw spojrzeć na spokojniejsze buty startowe.
Mocne strony
- Bardzo wysoki zwrot energii w laboratorium RunRepeat: 75,3 procent w pięcie
- Sprężysty, szybko toczący się bieg chwalony przez każdy test w tempie startowym
- Lżejszy niż 2.0, około 198 g w męskim US 9
- Przyczepność na mokrych drogach dużo lepsza niż we wcześniejszych Cielo
- Pewne, startowo ciasne trzymanie z asymetrycznym sznurowaniem
Słabe strony
- Wąski, zwężony przód buta i smukłe śródstopie
- Wąska podstawa: RTINGS ocenia stabilność na 3,4 na 10
- Wypada trochę krótko według kilku testerów
- Słabe oceny trwałości w testach zużycia RunRepeat
- Nie nadaje się do codziennych treningów ani spokojnego truchtu
Dla kogo jest
- Ścigasz się w półmaratonie lub maratonie
- Twoja stopa jest smukła albo lubisz ciasne dopasowanie
- Lądujesz pewnie i lubisz rocker
- Cielo X1 2.0 wydawał ci się zbyt chwiejny
Kto powinien go ominąć
- Twoje stopy są szerokie albo palce potrzebują wysokości
- Tył twojej stopy potrzebuje pomocy, by pozostać wycentrowany
- Chcesz jednych butów na trening i zawody
Profil buta
Gdzie Cielo X1 3.0 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu i co zmieniło się względem Cielo X1 2.0.
| Oś | Cielo X1 3.0 | Cielo X1 2.0 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 33 | 93 | −60 |
| Lekkość | 92 | 88 | +4 |
| Stabilność | 30 | 30 | = |
| Drop | 41 | 41 | = |
| Dynamika | 80 | 60 | +20 |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga198 g, lżejszy niż 91% butów
Drop7 mm, niższy niż u 55% butów
Stack pięty37 mm, niższy niż u 58% butów
Stack przodostopia30 mm, niższy niż u 56% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 6 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Wysoki, miękki i bardzo ochronny. Miękka PEBA na platformie dużo wyższej niż podane 37 mm: RunRepeat zmierzył 44,5 mm w pięcie, z bardzo wysokim tłumieniem wstrząsów.
Stabilniejszy niż 2.0, nadal wąski. Centralny rowek czyni go stabilniejszym niż 2.0, ale podstawa pozostaje wąska i miękka: RTINGS ocenia stabilność na 3,4 na 10.
Mocny rocker, który utrzymuje toczenie. Zwrot energii 75,3 procent w pięcie w laboratorium RunRepeat, z długim, agresywnym rockerem, który nagradza szybkie toczenie do przodu.
Wysoki, miękki i bardzo ochronny. Hoka podaje 37 mm w pięcie i 30 mm w przodostopiu, ale but leży w praktyce dużo wyżej: RunRepeat zmierzył 44,5 mm w pięcie, RTINGS 40,5 mm, a Running Warehouse i Doctors of Running 48 mm. RunRepeat mówi, że zapytał World Athletics o tę różnicę.
Międzypodeszwa PEBA jest miękka. RunRepeat zmierzył 32,9 w skali AC z tłumieniem wstrząsów w pięcie dużo powyżej średniej, a RTINGS ocenia zarówno piętę, jak i przodostopie jako miękkie z doskonałą ochroną. Doctors of Running stwierdzili, że mięknie jeszcze bardziej po pierwszych 5 do 10 milach (8 do 16 km).
Stabilniejszy niż 2.0, nadal wąski. Hoka usunęła wewnętrzne wycięcie z 2.0 i zastąpiła je centralnym rowkiem. The Run Testers i Believe in the Run uznali przez to but za stabilniejszy, a Runner’s World Germany donosi o bardziej wycentrowanym przetoczeniu.
Nadal to wąski, miękki but startowy. RTINGS ocenia stabilność na 3,4 na 10 i ostrzega, że może się chwiać, gdy się męczysz. Doctors of Running znaleźli lekkie nachylenie na zewnątrz w pięcie i śródstopiu, ze stabilniejszym przodostopiem dzięki płytce.
Mocny rocker, który utrzymuje toczenie. RunRepeat zmierzył zwrot energii 75,3 procent w pięcie i 70,4 procent w przodostopiu, daleko powyżej średniej 61,4 procent, choć trochę poniżej 2.0. RTINGS też wysoko ocenia odbicie.
Rocker w przodostopiu jest długi i agresywny. Doctors of Running uznali, że łatwiej się przez niego toczyć, niż na nim lądować, a The Run Testers ostrzegają, że może dyktować, jak biegniesz pod koniec długiego wyścigu.
Czytaj dalej
Wysoki, miękki i bardzo ochronny. Hoka podaje 37 mm w pięcie i 30 mm w przodostopiu, ale but leży w praktyce dużo wyżej: RunRepeat zmierzył 44,5 mm w pięcie, RTINGS 40,5 mm, a Running Warehouse i Doctors of Running 48 mm. RunRepeat mówi, że zapytał World Athletics o tę różnicę.
Międzypodeszwa PEBA jest miękka. RunRepeat zmierzył 32,9 w skali AC z tłumieniem wstrząsów w pięcie dużo powyżej średniej, a RTINGS ocenia zarówno piętę, jak i przodostopie jako miękkie z doskonałą ochroną. Doctors of Running stwierdzili, że mięknie jeszcze bardziej po pierwszych 5 do 10 milach (8 do 16 km).
Stabilniejszy niż 2.0, nadal wąski. Hoka usunęła wewnętrzne wycięcie z 2.0 i zastąpiła je centralnym rowkiem. The Run Testers i Believe in the Run uznali przez to but za stabilniejszy, a Runner’s World Germany donosi o bardziej wycentrowanym przetoczeniu.
Nadal to wąski, miękki but startowy. RTINGS ocenia stabilność na 3,4 na 10 i ostrzega, że może się chwiać, gdy się męczysz. Doctors of Running znaleźli lekkie nachylenie na zewnątrz w pięcie i śródstopiu, ze stabilniejszym przodostopiem dzięki płytce.
Mocny rocker, który utrzymuje toczenie. RunRepeat zmierzył zwrot energii 75,3 procent w pięcie i 70,4 procent w przodostopiu, daleko powyżej średniej 61,4 procent, choć trochę poniżej 2.0. RTINGS też wysoko ocenia odbicie.
Rocker w przodostopiu jest długi i agresywny. Doctors of Running uznali, że łatwiej się przez niego toczyć, niż na nim lądować, a The Run Testers ostrzegają, że może dyktować, jak biegniesz pod koniec długiego wyścigu.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Zawody na maraton | Stworzony do tego | Jego główne zadanie. RTINGS ocenia go na 8,0 za starty w półmaratonie i maratonie, a Hoka zbudowała go na maraton. | HOKA (Deckers Brands), RTINGS |
| Zawody na półmaraton | Stworzony do tego | Ta sama ocena w RTINGS. Doctors of Running sugerują, by mniej stabilni biegacze zostawili go na zawody na 10 km i półmaraton. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempo | Stworzony do tego | Doctors of Running i Believe in the Run polubili go na treningi tempowe i dłuższe interwały. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Długie wybiegania | Da radę | W porządku na szybkie długie biegi z odcinkami w tempie maratonu, nie na wolne. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Interwały | Da radę | Testerzy są podzieleni: The Run Testers używali go na krótkie, ostre powtórzenia, podczas gdy Believe in the Run nie zabrałby go na powtórzenia 400 m. | Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers |
| Spokojne biegi | Nie do tego | RunRepeat ocenia go na 48 za codzienne bieganie, a Runner’s World Germany wyklucza go z truchtu. | RunRepeat, Runner’s World Germany |
Źródło: HOKA (Deckers Brands), RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RunRepeat, Runner’s World Germany
Co mówią testy
Opublikowane testy zgadzają się, że Cielo X1 3.0 to sprężysty, szybko toczący się maratoński but startowy i wyraźny krok naprzód względem 2.0. Różnią się w ocenie stabilności i tego, czy wypada krótko.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat daje mu 91 na 100: bardzo wyspecjalizowany maratoński but startowy z dużą amortyzacją i odbiciem, ograniczony rockerem i ciasnym dopasowaniem. | Czytaj |
| Doctors of Running | Recenzja | Pozytywna | Doctors of Running dają mu B plus ogólnie i A za wydajność: doskonała aktualizacja dla neutralnych zawodników z równą mechaniką i smukłymi stopami. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Pozytywna | RTINGS ocenia go na 8,0 za starty w maratonie: ochronny i wydajny, z platformą wyraźnie mniej stabilną niż u niektórych rywali. | Czytaj |
| Believe in the Run | Recenzja | Pozytywna | Believe in the Run klasyfikują go w klasie A: prawdziwy but na dzień zawodów, który nagradza szeroki zakres temp, z pewną chwiejnością przy skręcaniu lub zwalnianiu. | Czytaj |
| The Run Testers | Recenzja | Pozytywna | The Run Testers nazywają go świetnym butem startowym dla fanów sprężystego biegu, choć cięższym niż najlżejsi rywale i bardzo wygiętym. | Czytaj |
Zgadzają się
- Sprężysty i napędowyRunRepeat zmierzył wysoki zwrot energii, RTINGS ocenia międzypodeszwę PEBA jako sprężystą, a Doctors of Running, Believe in the Run i The Run Testers opisują szybkie, sprężyste przetoczenie.
- Ciasny i wąskiDoctors of Running, RunRepeat i The Run Testers uznali śródstopie i przód buta za wąskie, a RTINGS wskazuje wąską okolicę podbicia.
- Dużo lepsza przyczepnośćWynik przyczepności RunRepeat prawie się podwoił względem poprzedniego modelu, a The Run Testers i Runner’s World Germany chwalą jego przyczepność na mokrym.
- Specjalista od zawodówRunRepeat, RTINGS i Runner’s World Germany oceniają go dużo poniżej normy do codziennego lub spokojnego biegania.
Rozchodzą się
- Jak stabilny jest?The Run Testers, Believe in the Run i Runner’s World Germany uznają go za stabilniejszego niż 2.0. RTINGS ocenia stabilność na 3,4 na 10, a Doctors of Running nazywają podstawę wąską i trochę chwiejną.
- Którym lądowaniom pasujeRunner’s World Germany uważa, że pasuje teraz lądującym na pięcie lepiej niż 2.0. RTINGS uważa go za mniej stabilnego dla lądujących na pięcie, a Believe in the Run kieruje go do lądujących na śródstopiu i przodostopiu.
- Zgodny z rozmiarem czy krótki?Believe in the Run i The Run Testers uznali długość za właściwą. Właściciele w RunRepeat mówią, że wypada pół rozmiaru mały, RTINGS sugeruje pół rozmiaru większy, a Doctors of Running uznali go za lekko krótki.
Jak jest zbudowany
Konstrukcja startowa z PEBA: wysoka międzypodeszwa z PEBA na przerobionej płytce karbonowej, centralny rowek zamiast bocznych wycięć, cienka podeszwa z formowanego na gorąco poliuretanu i cholewka tkana splotem Leno.
Wysoka międzypodeszwa z PEBA na przerobionej płytce karbonowej, centralny rowek dla stabilności, cienka podeszwa z poliuretanu 1,9 mm i lekka cholewka o splocie Leno.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaSplot Leno | Przewiewność 4 / 5 |
| 2 | Język | 1,8 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 1 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaPEBA, MetaRocker | Twardość 32,9 AC |
| 5 | PłytkaPłytka z włókna węglowego | – |
| 6 | Wkładka | 3,7 mm |
| 7 | Podeszwa zewnętrznaFormowany na gorąco poliuretan | 1,9 mm |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 37 mm, przodostopie 30 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 1,9 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: HOKA (Deckers Brands), RunRepeat, Believe in the Run, Runner’s World Germany, Doctors of Running, Running Warehouse.
Cholewka. Nowa tkanina o splocie Leno z asymetrycznym sznurowaniem i ząbkowanymi sznurówkami. RunRepeat ocenia przewiewność na 4 na 5, a Runner’s World Germany uznał ją za przewiewną i wodoodporną, bez rozciągliwości.
Język. Bardzo cienki, 1,8 mm w pomiarze RunRepeat, i bez mieszka. Runner’s World Germany stwierdził, że może się zaginać lub przesuwać, jeśli nie jest starannie ułożony.
Zapiętek. Minimalny zapiętek, 1 na 5 za sztywność w RunRepeat, z wydłużonym kołnierzem. Doctors of Running nie mieli ześlizgiwania ani podrażnienia ścięgna Achillesa.
Międzypodeszwa. Hoka i Running Warehouse opisują dwuwarstwową międzypodeszwę PEBA, podczas gdy RunRepeat i Believe in the Run zauważają jedną recepturę pianki na całości. RunRepeat zmierzył ją na 32,9 AC, a kształt MetaRocker daje stromy rocker w przodostopiu.
Płytka. Przeprojektowana płytka karbonowa na całej długości z wycięciami, którą RunRepeat uważa za bardziej wyrozumiałą niż w 2.0. Runner’s World Germany donosi o zmniejszonej płytce, skoro międzypodeszwa jest stabilniejsza.
Wkładka. Wkładka 3,7 mm w pomiarze RunRepeat; Running Warehouse podaje materiał z nadkrytycznego TPEE.
Podeszwa zewnętrzna. Cienkie paski poliuretanu zamiast gumy, grubości 1,9 mm, z odsłoniętą pianką wzdłuż centralnego rowka. RunRepeat zmierzył 0,72 w teście przyczepności w przodostopiu, prawie dwa razy więcej niż w poprzednim modelu.
Czytaj dalej
Konstrukcja startowa z PEBA: wysoka międzypodeszwa z PEBA na przerobionej płytce karbonowej, centralny rowek zamiast bocznych wycięć, cienka podeszwa z formowanego na gorąco poliuretanu i cholewka tkana splotem Leno.
1. Cholewka. Nowa tkanina o splocie Leno z asymetrycznym sznurowaniem i ząbkowanymi sznurówkami. RunRepeat ocenia przewiewność na 4 na 5, a Runner’s World Germany uznał ją za przewiewną i wodoodporną, bez rozciągliwości.
2. Język. Bardzo cienki, 1,8 mm w pomiarze RunRepeat, i bez mieszka. Runner’s World Germany stwierdził, że może się zaginać lub przesuwać, jeśli nie jest starannie ułożony.
3. Zapiętek. Minimalny zapiętek, 1 na 5 za sztywność w RunRepeat, z wydłużonym kołnierzem. Doctors of Running nie mieli ześlizgiwania ani podrażnienia ścięgna Achillesa.
4. Międzypodeszwa. Hoka i Running Warehouse opisują dwuwarstwową międzypodeszwę PEBA, podczas gdy RunRepeat i Believe in the Run zauważają jedną recepturę pianki na całości. RunRepeat zmierzył ją na 32,9 AC, a kształt MetaRocker daje stromy rocker w przodostopiu.
5. Płytka. Przeprojektowana płytka karbonowa na całej długości z wycięciami, którą RunRepeat uważa za bardziej wyrozumiałą niż w 2.0. Runner’s World Germany donosi o zmniejszonej płytce, skoro międzypodeszwa jest stabilniejsza.
6. Wkładka. Wkładka 3,7 mm w pomiarze RunRepeat; Running Warehouse podaje materiał z nadkrytycznego TPEE.
7. Podeszwa zewnętrzna. Cienkie paski poliuretanu zamiast gumy, grubości 1,9 mm, z odsłoniętą pianką wzdłuż centralnego rowka. RunRepeat zmierzył 0,72 w teście przyczepności w przodostopiu, prawie dwa razy więcej niż w poprzednim modelu.
Trwałość. Nie but o długim życiu. RunRepeat zmierzył 1,3 mm zużycia podeszwy, powyżej swojej średniej 1,1 mm, na cienkiej warstwie 1,9 mm, i ocenił przód buta i wyściółkę pięty na 1 na 5. Doctors of Running zobaczyli niewielkie zużycie po około 30 ostrych milach (48 km), ale spodziewają się umiarkowanej trwałości.
Trwałość. Nie but o długim życiu. RunRepeat zmierzył 1,3 mm zużycia podeszwy, powyżej swojej średniej 1,1 mm, na cienkiej warstwie 1,9 mm, i ocenił przód buta i wyściółkę pięty na 1 na 5. Doctors of Running zobaczyli niewielkie zużycie po około 30 ostrych milach (48 km), ale spodziewają się umiarkowanej trwałości.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Drop, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, US M9 |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
| Rok premiery |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy |
|
| Zwrot energii (pięta) |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Siła zginania |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Przewiewność |
|
| Szerokość przodu buta |
|
| Wysokość przodu buta |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
Rozmiar i dopasowanie
Długość jest bliska twojego zwykłego rozmiaru, ale kilka laboratoriów uznało go za krótki i wąski: jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami, weź pół rozmiaru większy.
Długość
Opinie rozbieżne
Szerokości
standardowy
Miejsce na palce
Ciasno. RunRepeat zmierzył przód buta 70,4 mm i wysokość 25,1 mm, oba poniżej swoich średnich, a Doctors of Running opisują szybkie zwężenie. RTINGS jest łagodniejszy co do objętości przodostopia, ale uważa podbicie za wąskie.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
Believe in the Run i The Run Testers uznali go za zgodny z rozmiarem pod względem długości. Ankieta właścicieli RunRepeat mówi, że wypada pół rozmiaru mały, RTINGS sugeruje pół rozmiaru większy, a Doctors of Running uznali go za ciasny i lekko krótki, dopóki nie zaciągnęli sznurówek.
Dopasowanie jest wąskie w śródstopiu i przodzie buta według prawie każdego testera. Cienki język bez mieszka wymaga starannego ułożenia, według Doctors of Running i Runner’s World Germany, a wnętrze jest na tyle szorstkie, że Doctors of Running nie biegaliby w nim bez skarpet.
RTINGS podaje tylko zwykłą szerokość.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runner’s World Germany, The Run Testers
Kontra Cielo X1 2.0
Dopracowanie, a nie przemyślenie od nowa: lżejszy, bardziej wycentrowany, z lepszą przyczepnością i nową cholewką, z tą samą ideą wysokiego buta startowego z rockerem.
| Cielo X1 3.0 | Cielo X1 2.0 | |
|---|---|---|
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne |
| Drop | 7 mm | 7 mm |
| Stack pięty | 37 mm | 46 mm |
| Przodostopie | 30 mm | 39 mm |
| Waga | 198 g | 210 g |
Zostań przy Cielo X1 2.0, jeśli lubiłeś jego bardziej agresywny kształt i wewnętrzne wycięcie sprawdzało się w twoim kroku: Runner’s World Germany widział w 2.0 lepsze dopasowanie dla lądujących na śródstopiu i przodostopiu. Przejdź na 3.0, jeśli 2.0 wydawał się niestabilny albo śliski na mokrych drogach.
Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Historia wersji: Cielo X1 2.0 do Cielo X1 3.0
Centralny rowek zastępuje wewnętrzne wycięcie. Testerzy uznają but za bardziej wycentrowany i stabilniejszy niż 2.0, choć RTINGS nadal ocenia platformę jako wąską. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)
Lżejszy. RunRepeat zmierzył o około 15 g mniej niż 2.0, a Hoka nazywa go swoim najlżejszym maratońskim butem startowym do tej pory. (HOKA (Deckers Brands), RunRepeat)
Nowa płytka i podeszwa. Płytka karbonowa z wycięciami i podeszwa z poliuretanu, której wynik przyczepności prawie się podwoił w teście RunRepeat. (RunRepeat)
Cholewka o splocie Leno, asymetryczne sznurowanie. Nowa tekstylna cholewka z asymetrycznym sznurowaniem i ząbkowanymi sznurówkami, która według Believe in the Run lepiej blokuje stopę. (HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run)
Nieco łagodniejszy rocker. Runner’s World Germany donosi o mniej bananowatej podeszwie, a RTINGS opisuje 2.0 jako bardziej agresywny w kształcie. (RTINGS, Runner’s World Germany)
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Cielo X1 3.0 nie robi.
Hoka Cielo X1 3.0 | Hoka Rocket X 3 | Puma Deviate Nitro Elite 3 | On Cloudboom Strike | Brooks Hyperion Elite 6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Stabilniejszy | Twardszy | Więcej miejsca | Takie samo wsparcie |
| Drop | 7 mm | 7 mm | 8 mm | 4 mm | 7 mm |
| Stack pięty | 37 mm | 40 mm | 40 mm | 43 mm | 40 mm |
| Waga | 198 g | 210 g | 194 g | 210 g | 198 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne |
Pytania biegaczy
Czy Hoka Cielo X1 3.0 jest zgodny z rozmiarem?
Blisko, ale często wypada trochę krótko. Believe in the Run i The Run Testers uznali długość za właściwą, podczas gdy ankieta właścicieli RunRepeat mówi, że pół rozmiaru mały, a RTINGS sugeruje pół rozmiaru większy. Dopasowanie jest wąskie w śródstopiu i przodzie buta, więc jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami albo masz szersze stopy, większy rozmiar jest bezpieczniejszym wyborem.
Cielo X1 3.0 czy Cielo X1 2.0: co się zmieniło?
Cielo X1 3.0 porzuca wewnętrzne wycięcie z 2.0 na rzecz centralnego rowka, dostaje nową płytkę karbonową, przyczepniejszą podeszwę z poliuretanu i cholewkę o splocie Leno oraz traci około 15 g w pomiarach RunRepeat. Testerzy uznają go za stabilniejszego i lepszego na mokrym. Wysoki, miękki bieg z PEBA i mocny rocker pozostają.
Jaki jest realny stack Cielo X1 3.0?
Hoka podaje 37 mm w pięcie i 30 mm w przodostopiu i mówi, że but jest zatwierdzony przez World Athletics. Zmierzone stacki są wyższe: 40,5 mm w RTINGS, 44,5 mm w RunRepeat i 48 mm w Running Warehouse i Doctors of Running. RunRepeat zapytał World Athletics o tę różnicę; tak czy inaczej spodziewaj się bardzo wysokiego biegu.
Czy Cielo X1 3.0 nadaje się na szeroką stopę?
Raczej nie. RunRepeat zmierzył przód buta 70,4 mm i wysokość 25,1 mm, oba poniżej średniej, a Doctors of Running i The Run Testers opisują wąskie śródstopie. RTINGS podaje tylko zwykłą szerokość. Biegacze z szerokimi stopami lepiej zostaną obsłużeni przez przestronniejsze buty startowe, jak te, które sugeruje RunRepeat.
Czy Cielo X1 3.0 to buty stabilizujące?
Nie. Cielo X1 3.0 to neutralny but startowy. Jest stabilniejszy niż 2.0, ale RTINGS ocenia jego stabilność na 3,4 na 10, a Doctors of Running opisują wąską, lekko chwiejną podstawę. Jeśli twoja stopa mocno ugina się do wewnątrz, wąski but startowy taki jak ten niewiele pomaga; fitting pokazuje, jak zachowuje się twój krok w tempie.
Czy mogę trenować codziennie w Cielo X1 3.0?
Nie jest do tego zbudowany. RunRepeat ocenia Cielo X1 3.0 na 48 za codzienne bieganie wobec 91 za starty, a Runner’s World Germany wyklucza go ze spokojnego truchtu. Zostaw go na pracę tempową, treningi w tempie maratonu i zawody, zwłaszcza że RunRepeat stwierdził szybkie zużycie podeszwy i cholewki.
Cielo X1 3.0 czy Rocket X 3?
Cielo X1 3.0 to bardziej miękki, wyższy, bardziej agresywny maratoński but startowy. Rocket X 3 jest stabilniejszy i łatwiejszy do kontrolowania, według Doctors of Running, RTINGS, Runner’s World Germany i The Run Testers, ale mniej amortyzowany na pełny maraton. Równa mechanika i smukła stopa wskazują Cielo; w przeciwnym razie zacznij od Rocket.
Źródła
- HOKA (Deckers Brands), Introducing the Cielo X1 3.0: A Propulsive Ride Built for Race Day (press release, January 29, 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RunRepeat, HOKA Cielo X1 3.0 lab review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Doctors of Running, Hoka Cielo X1 3.0 Review (Matt Klein, January 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, HOKA Cielo X1 3.0 review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Believe in the Run, Hoka Cielo X1 3.0 Review (March 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Runner’s World Germany, Hoka Cielo X1 3.0 im Test (Urs Weber, February 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- The Run Testers, Hoka Cielo X1 3.0 review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Warehouse, HOKA Cielo X1 3.0 Unisex. Dostęp: 13 paź 2026.
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.



