
HOKA Rocket X 3 -arvostelu
HOKAn helpommin lähestyttävä superkenkä: kaksi kerrosta PEBA-vaahtoa siipimäisen hiilikuitulevyn ympärillä, uusi yksikerroksinen päällinen ja ajo, jota useimmat testaajat pitävät rauhallisena kilpakengäksi.
- Drop
- 7 mm
- Kannan korkeus
- 40 mm
- Päkiä
- 33 mm
- Paino
- 210 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Hiilikuitu
Tuomiomme
Kilpakenkä, joka pitää sinut linjalla.
Rocket X 3 yhdistää eloisan PEBA-välipohjan hiilikuitulevyyn, jossa on sivusiivet, ja se tekee siitä yhden vakaimmista superkengistä, joita arvostelijat ovat kokeilleet. Se sopii neutraaleille juoksijoille, joilla on normaalit tai kapeat jalat ja jotka haluavat yhden levyllisen kengän harjoituksiin ja kisoihin 5 km:stä maratonille. Kompromissit ovat napakka päkiä ja avoin vaahto, jonka useat testaajat näkivät kuluvan aikaisin.
Vahvuudet
- Suuri energian palautuminen RunRepeatin laboratoriossa: 73,9 prosenttia kantapäässä, 78,0 päkiässä
- Vakaa superkengäksi leveän pohjan ja sivusiivillä varustetun levyn ansiosta
- Yksikerroksinen päällinen, joka pysyy hengittävänä kuumalla, 5 / 5 RunRepeatin testissä
- Kattaa 5 km:stä maratonille useimpien testaajien mielestä
- Hyvä ote märillä ja kuivilla teillä, 0,57 RunRepeatin pitotestissä
Heikkoudet
- Avoin vaahto kulunut noin 30 mailin jälkeen Doctors of Runningille ja 100 km:n jälkeen Marathons.comille
- Kapea, kapeneva kärkitila: 70,0 mm RunRepeatin mittauksessa
- Painavampi kuin kevyimmät kilpakengät, 220 g RunRepeatin vaa’alla
- Liian aggressiivinen rauhallisille lenkeille Doctors of Runningin mukaan
Kenelle sopii
- Haluat levyllisen kengän, joka tuntuu vakaalta
- Ensimmäinen hiilikuitulevyllinen kenkäsi
- Alastut kantapäälle
- Jalkasi ovat normaalit tai kapeat
Kenen kannattaa ohittaa
- Päkiäsi on leveä
- Jalkasi vierii ulkoreunaa kohti
- Haluat yhden kengän jokaiseen lenkkiin
Kenkäprofiili
Missä Rocket X 3 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.
| Akseli | Rocket X 3 |
|---|---|
| Vaimennus | 64 |
| Keveys | 88 |
| Vakaus | 30 |
| Drop | 41 |
| Reagoivuus | 80 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino210 g, kevyempi kuin 85 % kengistä
Drop7 mm, matalampi kuin 55 % kengistä
Kannan korkeus40 mm, korkeampi kuin 64 % kengistä
Päkiän korkeus33 mm, korkeampi kuin 60 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 6 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Kaksi vaahtoa, kaksi tuntumaa. Kaksi PEBA-kerrosta: pehmeämpi ja ponnahtelevampi kantapäässä, kovempi päkiässä. RunRepeat mittasi 39,6 mm kantapäässä ja 34,3 AC.
Siivet levyssä. Siipimäinen hiilikuitulevy ja leveä pohja pitävät useimmat testaajat tasaisina; RTINGS antaa vakaudelle matalamman arvosanan, ja se tarjoaa vähän ulospäin vieriville.
Parempi, mitä nopeammin menet. Energian palautuminen 73,9 prosenttia kantapäässä ja 78,0 päkiässä, terävä keinuvuus ja jäykkä levy: eloisa, ei villein kilpakenkä.
Kaksi vaahtoa, kaksi tuntumaa. Välipohjassa on kaksi kerrosta PEBA-vaahtoa levyn ympärillä. HOKA listaa 40 mm kantapäässä ja 33 mm päkiässä, ja RunRepeat mittasi 39,6 mm ja 29,6 mm, lähellä maantiekilpailun 40 mm:n rajaa kantapäässä.
Doctors of Running koki takaosan pehmeämpänä ja ponnahtelevampana ja päkiän kovempana ja reagoivampana. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 34,3 AC-asteikollaan, hieman keskiarvoa pehmeämpi, kun taas Marathons.com piti sitä kovempana kuin Rocket X 2:ssa.
Siivet levyssä. Koko pituuden hiilikuitulevyssä on nyt sivusiivet. Leveällä taka- ja keskipohjalla ja korotetuilla sivuseinämillä Doctors of Running arvioi sen vakaaksi neutraaliksi kengäksi lievällä sisäreunan ohjauksella, ja iRunFar sekä Marathons.com tunsivat olonsa varmaksi mutkissa.
Laboratoriotulokset ovat vähemmän yksiselitteisiä. RTINGS antaa vakaudelle 5,3 / 10, ja RunRepeat mittasi kapean 76,5 mm:n kantapohjan ja melko pehmeän kantatuen, 2 / 5. Doctors of Running varoittaa sen antavan vähän apua juoksijoille, jotka vierivät ulkoreunalle.
Parempi, mitä nopeammin menet. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 73,9 prosenttia kantapäässä ja 78,0 prosenttia päkiässä, selvästi 61,4 prosentin keskiarvon yläpuolella, ja RTINGS arvioi energian palautumisen 8,5 / 10.
Terävä päkiän keinuvuus ja jäykkä levy, 21,3 N RunRepeatin taivutustestissä, vierittävät sinut eteenpäin. Doctors of Running havaitsi kengän tuntuvan kevyemmältä kuin se on ja paranevan vauhdin noustessa; Running Warehousen testaajat huomauttavat sen olevan vähemmän räjähtävä kuin aggressiivisimmat kilpakengät.
Lue lisää
Kaksi vaahtoa, kaksi tuntumaa. Välipohjassa on kaksi kerrosta PEBA-vaahtoa levyn ympärillä. HOKA listaa 40 mm kantapäässä ja 33 mm päkiässä, ja RunRepeat mittasi 39,6 mm ja 29,6 mm, lähellä maantiekilpailun 40 mm:n rajaa kantapäässä.
Doctors of Running koki takaosan pehmeämpänä ja ponnahtelevampana ja päkiän kovempana ja reagoivampana. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 34,3 AC-asteikollaan, hieman keskiarvoa pehmeämpi, kun taas Marathons.com piti sitä kovempana kuin Rocket X 2:ssa.
Siivet levyssä. Koko pituuden hiilikuitulevyssä on nyt sivusiivet. Leveällä taka- ja keskipohjalla ja korotetuilla sivuseinämillä Doctors of Running arvioi sen vakaaksi neutraaliksi kengäksi lievällä sisäreunan ohjauksella, ja iRunFar sekä Marathons.com tunsivat olonsa varmaksi mutkissa.
Laboratoriotulokset ovat vähemmän yksiselitteisiä. RTINGS antaa vakaudelle 5,3 / 10, ja RunRepeat mittasi kapean 76,5 mm:n kantapohjan ja melko pehmeän kantatuen, 2 / 5. Doctors of Running varoittaa sen antavan vähän apua juoksijoille, jotka vierivät ulkoreunalle.
Parempi, mitä nopeammin menet. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 73,9 prosenttia kantapäässä ja 78,0 prosenttia päkiässä, selvästi 61,4 prosentin keskiarvon yläpuolella, ja RTINGS arvioi energian palautumisen 8,5 / 10.
Terävä päkiän keinuvuus ja jäykkä levy, 21,3 N RunRepeatin taivutustestissä, vierittävät sinut eteenpäin. Doctors of Running havaitsi kengän tuntuvan kevyemmältä kuin se on ja paranevan vauhdin noustessa; Running Warehousen testaajat huomauttavat sen olevan vähemmän räjähtävä kuin aggressiivisimmat kilpakengät.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Maratonkilpailu | Tehty siihen | Running Warehouse ja Marathons.com varaavat sen koko matkalle, ja RTINGS antaa sille korkeimman arvosanan puoli- ja täysmaratoneille. | RTINGS, Running Warehouse, Marathons.com |
| Puolimaratonkilpailu | Tehty siihen | Doctors of Running piti sitä parhaimmillaan nopeammilla suorituksilla puolimaratoniin asti. | Doctors of Running, RTINGS |
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | Kynnys- ja tietyöharjoitukset ovat se, missä iRunFar ja Marathons.com käyttivät sitä eniten. | iRunFar, Marathons.com |
| Intervallit | Tehty siihen | Doctors of Running ja Running Warehouse havaitsivat ajon paranevan vauhdin noustessa. | Doctors of Running, Running Warehouse |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Sopii pitkille lenkeille nopeilla osuuksilla; Doctors of Running ei käyttäisi sitä hitaille pitkille lenkeille. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Peruskestävyyslenkit | Ei siihen | Liian aggressiivinen rauhallisella vauhdilla Doctors of Runningille, ja RTINGS arvioi sen matalimmaksi päivittäiseen harjoitteluun. | Doctors of Running, RTINGS |
Lähde: RTINGS, Running Warehouse, Marathons.com, Doctors of Running, iRunFar, RunRepeat
Mitä testit sanovat
Testaajat ovat yhtä mieltä siitä, että Rocket X 3 on vakaa, hyvin istuva superkenkä harjoituksiin ja kisoihin. Mielipiteet jakautuvat kestävyydestä, siitä kuinka kova se tuntuu Rocket X 2:een verrattuna ja siitä, kuinka korkea drop todella on.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Doctors of Running kutsuu sitä todelliseksi vakaaksi neutraaliksi kilpakengäksi normaaleille tai kapeille jaloille, arvosanoilla A-miinuksesta B-plussaan ja selvällä varoituksella kestävyydestä. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 88 / 100: kestävä ja vakaa superkengäksi, mutta painavampi ja kapeampi kuin nopeimmat kilpailijat. | Lue |
| iRunFar | Arvostelu | Myönteinen | Yli 100 mailin jälkeen iRunFar sijoittaa sen lempisuperkenkiensä joukkoon ja pitää siitä enemmän kuin Cielo X1 2.0:sta. | Lue |
| Marathons.com | Arvostelu | Myönteinen | Marathons.com pitää sitä nopeana ja tasaisena 100 km:n yli, aikaisen vaahdon kulumisen ja enää luokan johtavan painon hillitsemänä. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Poikkeuksellisen vakaa kilpakengäksiDoctors of Running, iRunFar, Running Warehouse ja Marathons.com kuvaavat kaikki tasapainoista, tukevaa ajoa, ja useimmat kiittävät siipimäistä levyä.
- Tehty harjoituksiin ja kisoihinJokainen testi sijoittaa sen nopeiden harjoitusten ja kisapäivän väliin, 5 km:stä maratonille.
- Varma, hengittävä päällinenDoctors of Running, iRunFar ja Running Warehouse havaitsivat yksikerroksisen päällisen lukitsevan jalan hyvin ja pysyvän viileänä, ja RunRepeat antoi hengittävyydelle 5 / 5.
Mielipiteet jakautuvat
- Kuinka kauan se kestääRunRepeat mittasi keskiarvoa pienemmän ulkopohjan kulumisen ja listaa kestävyyden vahvuuksien joukkoon. Doctors of Running näki avoimen vaahdon kuluneen läpi ulkokeskijalassa noin 30 mailin jälkeen, ja Marathons.com havaitsi sivukulumaa noin 100 km:n jälkeen.
- Pehmeämpi vai kovempi kuin Rocket X 2RunRepeat piti välipohjaa hieman pehmeämpänä kuin ennen. Marathons.com piti vaimennusta kovempana kuin Rocket X 2:ssa, erityisesti kantapään alla.
- Todellinen dropHOKA listaa 7 mm. RunRepeat mittasi 10,0 mm ja RTINGS 8,6 mm, kun taas Doctors of Runningin testaaja koki sen ajavan matalammalla kuin 7 mm kantaosan viisteen ja aikaisen päkiän keinuvuuden vuoksi.
Miten se on rakennettu
Kaksi kerrosta PEBA-vaahtoa koko pituuden hiilikuitulevyn ympärillä sivusiivillä, yksikerroksinen engineered mesh -päällinen ja ohut kumiulkopohja, joka jättää vaahdon avoimeksi.
Kaksitiheyksinen PEBA siipimäisen koko pituuden hiilikuitulevyn ympärillä, hengittävä yksikerroksinen mesh-päällinen ja 2,4 mm:n tarttuva kumiulkopohja, joka jättää vaahdon avoimeksi ja kuluu aikaisin tiellä.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenYksikerroksinen engineered mesh | Hengittävyys 5 / 5 |
| 2 | Kieli | 3,1 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 2 / 5 |
| 4 | VälipohjaKaksitiheyksinen PEBA | Kovuus 34,3 AC |
| 5 | LevySiipimäinen hiilikuitulevy | 15,6 Nm |
| 6 | Irtopohjallinen | 3,4 mm |
| 7 | Ulkopohja | 2,4 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 40 mm, päkiä 33 mm; mitattu: ulkopohja 2,4 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, iRunFar, Marathons.com.
Päällinen. Uusi yksikerroksinen verkko, jonka Doctors of Running ja Running Warehouse pitivät varmana ja erittäin hengittävänä, 5 / 5 RunRepeatin testissä. Kantapehmusteessa on nyt ommeltu ja käännetty pehmuste.
Kieli. Ei enää sivuilta kiinnitetty ja kevyesti pehmustettu, 3,1 mm RunRepeatin mittauksessa. iRunFar ja Running Warehouse eivät nähneet liukumista nauhoituksen jälkeen.
Kanta. Puolijoustava, pyöristetty kantatuki Doctors of Runningin mukaan, RunRepeatin 2 / 5 jäykkyydestä. Marathons.com piti takaosaa kovempana ja paremmin lukittuna kuin Rocket X 2:ssa.
Välipohja. Kaksi PEBA-kerrosta, peritty Rocket X 2:sta iRunFarin ja Running Warehousen mukaan. RunRepeat mittasi 34,3 AC ja 39,6 mm:n kantaosan.
Levy. Koko pituuden hiilikuitulevy kahden vaahtokerroksen välissä, nyt sivusiivillä, joille arvostelijat lukevat kengän vakauden ansion. RunRepeat mittasi vääntöjäykkyydeksi 15,6 Nm.
Irtopohjallinen. Ohut ja irrotettava, 3,4 mm, ja Doctors of Running arvioi kengän ortoosiystävälliseksi.
Ulkopohja. Uudistettu, tarttuvampi kumi peittää pääkulutusalueet, 2,4 mm paksu, vaahto paljaana muualla. RunRepeat mittasi pidoksi 0,57, yli keskiarvon, ja Doctors of Running piti otetta hyvänä märillä teillä ja radalla.
Lue lisää
Kaksi kerrosta PEBA-vaahtoa koko pituuden hiilikuitulevyn ympärillä sivusiivillä, yksikerroksinen engineered mesh -päällinen ja ohut kumiulkopohja, joka jättää vaahdon avoimeksi.
1. Päällinen. Uusi yksikerroksinen verkko, jonka Doctors of Running ja Running Warehouse pitivät varmana ja erittäin hengittävänä, 5 / 5 RunRepeatin testissä. Kantapehmusteessa on nyt ommeltu ja käännetty pehmuste.
2. Kieli. Ei enää sivuilta kiinnitetty ja kevyesti pehmustettu, 3,1 mm RunRepeatin mittauksessa. iRunFar ja Running Warehouse eivät nähneet liukumista nauhoituksen jälkeen.
3. Kanta. Puolijoustava, pyöristetty kantatuki Doctors of Runningin mukaan, RunRepeatin 2 / 5 jäykkyydestä. Marathons.com piti takaosaa kovempana ja paremmin lukittuna kuin Rocket X 2:ssa.
4. Välipohja. Kaksi PEBA-kerrosta, peritty Rocket X 2:sta iRunFarin ja Running Warehousen mukaan. RunRepeat mittasi 34,3 AC ja 39,6 mm:n kantaosan.
5. Levy. Koko pituuden hiilikuitulevy kahden vaahtokerroksen välissä, nyt sivusiivillä, joille arvostelijat lukevat kengän vakauden ansion. RunRepeat mittasi vääntöjäykkyydeksi 15,6 Nm.
6. Irtopohjallinen. Ohut ja irrotettava, 3,4 mm, ja Doctors of Running arvioi kengän ortoosiystävälliseksi.
7. Ulkopohja. Uudistettu, tarttuvampi kumi peittää pääkulutusalueet, 2,4 mm paksu, vaahto paljaana muualla. RunRepeat mittasi pidoksi 0,57, yli keskiarvon, ja Doctors of Running piti otetta hyvänä märillä teillä ja radalla.
Kestävyys. Tulokset eroavat. RunRepeatin hankaustesti poisti 0,9 mm ulkopohjaa, vähemmän kuin sen 1,1 mm:n keskiarvo. Tiellä Doctors of Running näki avoimen vaahdon kuluneen läpi ulkokeskijalassa noin 30 mailin jälkeen, ja Marathons.com havaitsi sivukulumaa noin 100 km:n jälkeen ja arvioi käyttöiäksi 300-400 km.
Kestävyys. Tulokset eroavat. RunRepeatin hankaustesti poisti 0,9 mm ulkopohjaa, vähemmän kuin sen 1,1 mm:n keskiarvo. Tiellä Doctors of Running näki avoimen vaahdon kuluneen läpi ulkokeskijalassa noin 30 mailin jälkeen, ja Marathons.com havaitsi sivukulumaa noin 100 km:n jälkeen ja arvioi käyttöiäksi 300-400 km.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, iRunFar, Marathons.com.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Hengittävyys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
| Taivutusvoima |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi, jos jalkasi on normaali tai kapea; istuvuus on napakka, joten ota puoli kokoa isompi, jos olet kokojen välissä.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali
Varvastila
Tiukka edestä. RunRepeat mittasi 70,0 mm:n kärkitilan ja 26,9 mm:n korkeuden, molemmat alle keskiarvojensa. Doctors of Running ei kokenut painetta pikkuvarpaissa mutta piti päkiää hieman napakkana, ja yksi testaaja huomasi varvassuojan hankaavan ilman sukkia.
Doctors of Running, RunRepeat
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, iRunFar ja Running Warehousen toimitustiimi raportoivat kaikki kokoa vastaavan istuvuuden, ja RTINGS antaa mitoitukselle 9,1 / 10. Rocket X 3 käyttää unisex-kokoja.
Kaikki eivät ole samaa mieltä. RunRepeatin lukijat äänestävät hieman pieneksi, ja yksi Running Warehousen testaaja piti sitä lyhyenä ja ehdottaa puolta kokoa isompaa. Running Warehousen tiimi neuvoo myös puolta kokoa isompaa kokojen välissä.
Leveyttä on vain yksi. Doctors of Running ja Marathons.com pitävät sitä parhaana normaaleille tai kapeille jaloille.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, iRunFar, Running Warehouse, Marathons.com
Vs Rocket X 2
Sama PEBA-vaahto, lähes kaikki muu uudistettu: päällinen, levy, ulkopohjan kumi, drop ja istuvuus.
Rocket X 2 kannattaa pitää, jos pidit sen matalammasta ilmoitetusta dropista tai kovemman tuntuisesta päällisestä. Siirry Rocket X 3:een, jos vanha istuvuus tuntui lyhyeltä tai halusit enemmän vakautta kisavauhdilla.
Versiohistoria: Rocket X 2 - Rocket X 3
Siipimäinen hiilikuitulevy. Levy säilyttää muotonsa mutta saa sivusiivet, joille useimmat testaajat kiittävät tasaisemman ajon. (Doctors of Running, RunRepeat, iRunFar, Running Warehouse)
Uusi päällinen, yksinkertaisempi kieli. Yksikerroksinen verkko korvaa vanhan päällisen, kieli menettää sivuseinämänsä ja kantapehmuste saa lisää pehmustetta. Running Warehouse pitää sitä helpompana pukea. (iRunFar, Running Warehouse)
Enemmän tilaa, vastaa kokoa. Doctors of Running sanoo Rocket X 2:n olleen hieman lyhyt; uusi istuvuus vastaa kokoa. RunRepeat pitää sitä hieman joustavampana, vaikka yhä keskiarvoa kapeampana. (Doctors of Running, RunRepeat)
Korkeampi ilmoitettu drop, tarttuvampi kumi. iRunFar raportoi ilmoitetun dropin nousseen 5:stä 7 mm:iin, ja uudistettu päkiän kumi pitää paremmin märällä iRunFarin ja Marathons.comin mukaan. (iRunFar, Marathons.com)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Rocket X 3 ei tee.
Hoka Rocket X 3 | Hoka Cielo X1 2.0 | Nike Vaporfly 4 | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Hoka Skyward X 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Vähemmän vakaa | Kevyempi | Nopeampi | Enemmän vaimennusta |
| Drop | 7 mm | 7 mm | 6 mm | 5 mm | 5 mm |
| Kannan korkeus | 40 mm | 46 mm | 36 mm | 39,5 mm | 44 mm |
| Paino | 210 g | 210 g | 190 g | 170 g | 283 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako HOKA Rocket X 3 kokoa?
Useimmille testaajille kyllä: Doctors of Running, iRunFar ja Running Warehousen tiimi ottivat tavallisen kokonsa. Istuvuus on napakka ja unisex, RunRepeatin lukijat pitävät sitä hieman pienenä, ja Running Warehouse ehdottaa puolta kokoa isompaa, jos olet kokojen välissä.
Sopiiko Rocket X 3 maratonille?
Arvostelijat ajattelevat niin. Running Warehouse ja Marathons.com suosittelevat sitä 5 km:stä maratonille, ja RTINGS antaa sille korkeimman arvosanan puoli- ja täysmaratoneille. Doctors of Running piti sitä parhaana puolimaratoniin asti ja sopivana maratonille, jos tulet toimeen kovan päkiän kanssa.
Rocket X 3 vai Cielo X1 2.0?
Rocket X 3 on näistä kahdesta vakaampi ja anteeksiantavampi. Doctors of Running ohjaa juoksijat, joiden mielestä se on liian vakaa, Cielo X1 2.0:aan, ja Marathons.com suosittelee Cieloa keinuvampaan, joustavampaan tuntumaan. iRunFar piti enemmän Rocket X 3:sta.
Kuinka kestävä Rocket X 3 on?
Se riippuu testistä. RunRepeat mittasi keskiarvoa pienemmän ulkopohjan kulumisen laboratoriossaan. Tiellä Doctors of Running näki avoimen vaahdon kuluneen läpi noin 30 mailin jälkeen ja Marathons.com noin 100 km:n jälkeen, arvioidulla käyttöiällä 300-400 km.
Mikä on Rocket X 3:n todellinen drop?
HOKA listaa 7 mm, 40 mm kantapäässä ja 33 mm päkiässä. RunRepeat mittasi 10,0 mm ja RTINGS 8,6 mm. Katalogissamme ilmoitettu 7 mm on keskikastia neutraalien maantiekenkien joukossa.
Sopiiko Rocket X 3 leveille jaloille?
Ei oikeastaan. Se tulee yhdessä leveydessä, RunRepeat mittasi 70,0 mm:n kärkitilan, kun keskiarvo on 73,2 mm, ja Doctors of Running sekä Marathons.com pitävät sitä parhaana normaaleille tai kapeille jaloille.
Lähteet
- Doctors of Running, HOKA Rocket X 3 Review (Matt Klein, Andrea Myers, July 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, HOKA Rocket X 3 lab review. Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, HOKA Rocket X 3 running shoe review. Katsottu 13.10.2026.
- iRunFar, Hoka Rocket X 3 Review (Nathan Allen, August 2025). Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, HOKA Rocket X 3 shoe review (July 2025). Katsottu 13.10.2026.
- Marathons.com, Hoka Rocket X 3 im Test (Clément Laborieux, September 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, HOKA Rocket X 3 product page. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- doctorsofrunning.com · Julkaisuvuosi, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



