
Nike Vaporfly 4 -arvostelu
Kevyin Vaporfly tähän asti, matalampi ja kovempi kuin Vaporfly 3. Arvostelijat rakastavat sitä 5 km:stä puolimaratoniin ja kiistelevät kantaosan istuvuudesta, maratonista ja ulkopohjasta.
- Drop
- 6 mm
- Kannan korkeus
- 36 mm
- Päkiä
- 30 mm
- Paino
- 167 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Hiilikuitu
Tuomiomme
Kevyempi, matalampi, tehty lyhyemmille kisoille.
Vaporfly 4 on hiilikuitulevyllinen tiekilpakenkä täydellä ZoomX-välipohjalla, karsittu noin 167 g:aan miesten US 9 -koossa ja asetettu matalammaksi kuin Vaporfly 3. Se sopii kevyille, neutraaleille juoksijoille, joilla on tehokas keskijalan tai päkiän alastulo ja jotka kilpailevat 5 km:stä puolimaratoniin, ja se vaatii paljon kantaosalta, joka liukuu, tai askeleelta, joka tarvitsee tukea.
Vahvuudet
- Erittäin kevyt: noin 167 g miesten US 9 -koossa
- Napakka ja nopea 5 km:stä puolimaratoniin
- Suuri energian palautuminen: 74,5 % päkiässä RunRepeatin laboratoriossa
- Uudistettu kieli ja irrotettava irtopohjallinen, uutta tässä versiossa
Heikkoudet
- Useat testaajat raportoivat kantapään liukumisesta
- Kapea, epävakaa alusta, erityisesti kantaosassa
- Ohut vaimennus täysmaratonille
- Doctors of Running huomasi ulkopohjan kulumisen varhain
Kenelle sopii
- Kilpailet 5 km:stä puolimaratoniin
- Olet kevyt, tehokas juoksija
- Jalkasi on normaali tai kapea
- Korkeat superkengät tuntuvat liialta
Kenen kannattaa ohittaa
- Olet painavampi juoksija
- Tarvitset vakautta tai sinulla on löysät nilkat
- Alastut kovaa kantapäälle
Kenkäprofiili
Missä Vaporfly 4 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.
| Akseli | Vaporfly 4 |
|---|---|
| Vaimennus | 24 |
| Keveys | 97 |
| Vakaus | 30 |
| Drop | 20 |
| Reagoivuus | 60 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino167 g, kevyempi kuin 97 % kengistä
Drop6 mm, matalampi kuin 59 % kengistä
Kannan korkeus36 mm, matalampi kuin 69 % kengistä
Päkiän korkeus30 mm, matalampi kuin 56 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 5 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Matala ja hoikka superkengäksi. Täysi ZoomX 34,7 AC:n arvolla matalammalla 34,1 mm:n kantapäällä: kova ja hoikka, ja monelle juoksijalle kova puolimaratonin jälkeen.
Kapea, ja se näkyy. 77,0 mm:n kantaosa, kun keskiarvo on 91,1 mm: kapea alusta, joka sopii vakaalle, tehokkaalle askeleelle.
Herää eloon mitä nopeammin menet. Energian palautuminen 74,5 prosenttia ja jyrkempi Flyplate: napakka kisavauhdilla, litteä rauhallisilla vauhdeilla.
Matala ja hoikka superkengäksi. Täysi ZoomX-välipohja, karsittu sieltä, missä Nike katsoi vaahtoa tarpeettomaksi. RunRepeat mittasi 34,1 mm kantapäässä ja 25,5 mm päkiässä, alle sen kirjaamien keskiarvojen, ja vaahdon 34,7 AC.
Doctors of Running tunsivat sen paljon kovempana kuin aiemmat Vaporflyt, pehmenevänä hieman ensimmäisen 40 mailin aikana. RTINGS antaa päkiän vaimennukselle 6,2 / 10 ja pitää sitä kovana puolimaratonin jälkeen.
Kapea, ja se näkyy. RunRepeat mittasi välipohjan kantaosan 77,0 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja RTINGS kutsuu alustaa erittäin kapeaksi. Pehmeä kantaosan vaahto voi saada kantapään alastulot huojumaan RTINGSin mukaan.
Testaajat ovat eri mieltä siitä, kuinka paljon sillä on merkitystä. Yksi Doctors of Runningin testaaja havaitsi keskiuran ja jäykän levyn kompensoivan kapeaa pohjaa, kun taas toinen kutsui sitä vähiten vakaaksi Vaporflyksi tähän asti.
Herää eloon mitä nopeammin menet. RunRepeat mittasi 74,5 prosentin energian palautumisen päkiässä, selvästi 61,4 prosentin keskiarvon yläpuolella, ja RTINGS arvioi energian palautumisen 8,4 / 10. Nike asetti Flyplaten jyrkempään kulmaan kuin Vaporfly 3:ssa.
Doctors of Running tunsivat ajon heräävän vauhdin noustessa ja litistyvän rauhallisilla vauhdeilla, ja Believe in the Runin testaajat löysivät ponnahduksen ja kipinän takaisin kahden hiljaisemman version jälkeen.
Lue lisää
Matala ja hoikka superkengäksi. Täysi ZoomX-välipohja, karsittu sieltä, missä Nike katsoi vaahtoa tarpeettomaksi. RunRepeat mittasi 34,1 mm kantapäässä ja 25,5 mm päkiässä, alle sen kirjaamien keskiarvojen, ja vaahdon 34,7 AC.
Doctors of Running tunsivat sen paljon kovempana kuin aiemmat Vaporflyt, pehmenevänä hieman ensimmäisen 40 mailin aikana. RTINGS antaa päkiän vaimennukselle 6,2 / 10 ja pitää sitä kovana puolimaratonin jälkeen.
Kapea, ja se näkyy. RunRepeat mittasi välipohjan kantaosan 77,0 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja RTINGS kutsuu alustaa erittäin kapeaksi. Pehmeä kantaosan vaahto voi saada kantapään alastulot huojumaan RTINGSin mukaan.
Testaajat ovat eri mieltä siitä, kuinka paljon sillä on merkitystä. Yksi Doctors of Runningin testaaja havaitsi keskiuran ja jäykän levyn kompensoivan kapeaa pohjaa, kun taas toinen kutsui sitä vähiten vakaaksi Vaporflyksi tähän asti.
Herää eloon mitä nopeammin menet. RunRepeat mittasi 74,5 prosentin energian palautumisen päkiässä, selvästi 61,4 prosentin keskiarvon yläpuolella, ja RTINGS arvioi energian palautumisen 8,4 / 10. Nike asetti Flyplaten jyrkempään kulmaan kuin Vaporfly 3:ssa.
Doctors of Running tunsivat ajon heräävän vauhdin noustessa ja litistyvän rauhallisilla vauhdeilla, ja Believe in the Runin testaajat löysivät ponnahduksen ja kipinän takaisin kahden hiljaisemman version jälkeen.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Puolimaratonkilpailu | Tehty siihen | Missä useimmat arvostelijat pitävät sen tekevän parasta työtään. | RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers |
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | RunRepeat antaa vauhtiharjoitukselle 91, ja Believe in the Run käytti sitä nopeampiin treeneihin. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Intervallit | Tehty siihen | Kevyt ja napakka vauhdissa; RTINGS antaa 5 km:n ja 10 km:n kisoille 8,5 / 10. | RTINGS, Believe in the Run |
| Maratonkilpailu | Kelpaa | Sopii kevyille, tehokkaille juoksijoille; RTINGS antaa 7,2 ja pitää sitä kovana puolimaratonin jälkeen. | RunRepeat, RTINGS, The Run Testers |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Believe in the Runin testaaja juoksi sillä 20 mailia, mutta RTINGS antaa pitkille lenkeille vain 6,4. | RTINGS, Believe in the Run |
| Peruskestävyyslenkit | Ei siihen | Doctors of Running piti sitä vaisuna rauhallisilla vauhdeilla, ja RTINGS antaa päivittäiselle harjoittelulle 5,7. | Doctors of Running, RTINGS |
| Palauttavat lenkit | Ei siihen | Liian kova ja epävakaa väsyneille jaloille. | Doctors of Running, RTINGS |
Lähde: RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RTINGS
Mitä testit sanovat
Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että Vaporfly 4 on erittäin kevyt, napakka kilpakenkä, parhaimmillaan puolimaratoniin asti, vähällä vakaudella. He ovat eri mieltä siitä, onko se kovempi vai pehmeämpi kuin Vaporfly 3, koosta ja ulkopohjan kestosta.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 93 / 100: älykäs päivitys eikä uudelleenkeksintö, paras kisoihin 21 km:iin asti. | Lue |
| Doctors of Running | Arvostelu | Vaihteleva | Molemmat Doctors of Runningin testaajat antavat kokonaisarvosanaksi B-plussan: nopea 5 km:stä puolimaratoniin, kova rauhallisilla vauhdeilla, kestävyysepäilyillä. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Vaihteleva | RTINGS näkee yhden kevyimmistä superkengistä, jota rajallinen vaimennus ja vakaus puolimaratonin jälkeen pidättelevät. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Myönteinen | Believe in the Run sijoittaa sen A-luokkaan; kaksi kolmesta testaajasta suosittelee sitä, kolmas ei sietänyt kantaosan istuvuutta. | Lue |
| The Run Testers | Arvostelu | Myönteinen | The Run Testers pitävät sitä kevyenä ja napakkana, parhaimmillaan lyhyemmissä kisoissa, vähemmällä iskulla kuin huippukilpakengillä. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Paras puolimaratoniin astiRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run ja The Run Testers sijoittavat sen kaikki lyhyempiin kisoihin, maratonin ollessa monelle juoksijalle venytys.
- Huomattavan kevytRunRepeat punnitsi 166 g ja RTINGS 160,5 g, ja Doctors of Running kutsuvat sitä kevyimmäksi Vaporflyksi tähän asti.
- Kantapää voi liukuaDoctors of Running, Believe in the Run ja The Run Testers raportoivat kaikki jonkin verran kantapään liukumista; yksi Believe in the Runin testaaja ei saanut kantapäätä koskaan pysymään paikallaan.
- Ei paljon vakauttaRunRepeat antaa vakaudelle 59, RTINGS 5,7 / 10, ja Believe in the Runin ja Doctors of Runningin testaajat kutsuvat sitä epävakaaksi tai vähiten vakaaksi Vaporflyksi.
Mielipiteet jakautuvat
- Kovempi vai pehmeämpi kuin Vaporfly 3?Doctors of Running ja The Run Testers pitävät sitä selvästi kovempana, ja RunRepeat mittasi hieman kovempaa vaahtoa. RTINGS pitää välipohjaa jonkin verran pehmeämpänä ja vaimennetumpana, kovemmalla kantaosalla.
- Vastaako kokoa vai lyhyt?RunRepeatin lukijaäänestys, The Run Testers ja yksi Believe in the Runin testaaja sanovat kokoa vastaavaksi. RTINGS pitää sitä hieman lyhyenä, ja Doctors of Running ehdottavat puolta kokoa isompaa lisää varpaiden tilaa varten.
- Kuinka kestävä ulkopohja on?Doctors of Runningilla ulkosivun päkiän kumi oli lähes kulunut läpi 40 mailin jälkeen. The Run Testers pitivät sitä kestävämpänä kuin Vaporfly 3, ja RunRepeat antoi kärkitilalle 4 / 5 verrattuna Vaporfly 3:n 1 / 5.
Miten se on rakennettu
Riisuttu kilpakenkä: täysi ZoomX-välipohja onkaloitu painon säästämiseksi, jyrkempään kulmaan asetettu hiilikuitu-Flyplate, ohut engineered mesh -päällinen ja yhtenäinen kumiulkopohja.
Täysi ZoomX onkaloitu painon säästämiseksi, jyrkempi hiilikuitu-Flyplate, ohut engineered mesh -päällinen, irrotettava irtopohjallinen ja yhtenäinen kumiulkopohja.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered mesh | Hengittävyys 4 / 5 |
| 2 | Kieli | 2,5 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 2 / 5 |
| 4 | VälipohjaZoomX | Kovuus 34,7 AC |
| 5 | LevyFlyplate | Taivutusvoima 18 N |
| 6 | Irtopohjallinen | 2,9 mm |
| 7 | Ulkopohja | 2,3 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 36 mm, päkiä 30 mm; mitattu: ulkopohja 2,3 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, RTINGS, The Run Testers.
Päällinen. Kevyt, joustava engineered mesh minimaalisilla ompeleilla, korvaa Vaporfly 3:n Flyknitin. RunRepeat antaa hengittävyydelle 4 / 5, ja Doctors of Running arvelevat joidenkin juoksijoiden voivan juosta ilman sukkia.
Kieli. Ohut, pehmustettu, ei sivuilta kiinnitetty 2,5 mm:n kieli, pidetty nauhasilmukalla. RunRepeat näkee sen korjaavan Vaporfly 3:n kielen ongelman, vaikka Doctors of Running tunsivat sen siirtyvän nopeissa käänteissä.
Kanta. Paksusti pehmustettu kantapehmuste lievän kantatuen päällä, 2 / 5 RunRepeatin jäykkyystestissä. Useat testaajat raportoivat kantapään liukumista tässä, ja yksi Doctors of Runningin testaaja piti kantalenkkiä terävänä.
Välipohja. Koko pituuden ZoomX, karsittu sieltä, missä Nike katsoi vaahtoa tarpeettomaksi. RunRepeat mittasi 34,7 AC, hieman kovempi kuin Vaporfly 3:ssa, ja havaitsi saman Pebax-pohjaisen vaahdon kuin aiemmissa versioissa.
Levy. Koko pituuden hiilikuitulevy jyrkemmällä kulmalla irtiottoa varten Niken mukaan. RTINGS havaitsi sen asetetun lähemmäs takaosaa kuin Vaporfly 3:ssa, ja RunRepeat mittasi 18 N taivutustestissään, kun keskiarvo on 15,5 N.
Irtopohjallinen. Nyt irrotettava ja rei’itetty, 2,9 mm verrattuna 4,4 mm:n keskiarvoon, minkä RunRepeat lukee voitoksi tukipohjallisia käyttäville juoksijoille.
Ulkopohja. Pehmennetty kumi vohvelikuviolla, nyt yhtenäinen Vaporfly 3:n leikkausten sijaan. RunRepeat mittasi 2,3 mm kantapäässä ja pidon 0,45 verrattuna 0,53:n keskiarvoon. Doctors of Running havaitsivat pieniä kiviä jumittuvan keskiuraan joka lenkillä.
Lue lisää
Riisuttu kilpakenkä: täysi ZoomX-välipohja onkaloitu painon säästämiseksi, jyrkempään kulmaan asetettu hiilikuitu-Flyplate, ohut engineered mesh -päällinen ja yhtenäinen kumiulkopohja.
1. Päällinen. Kevyt, joustava engineered mesh minimaalisilla ompeleilla, korvaa Vaporfly 3:n Flyknitin. RunRepeat antaa hengittävyydelle 4 / 5, ja Doctors of Running arvelevat joidenkin juoksijoiden voivan juosta ilman sukkia.
2. Kieli. Ohut, pehmustettu, ei sivuilta kiinnitetty 2,5 mm:n kieli, pidetty nauhasilmukalla. RunRepeat näkee sen korjaavan Vaporfly 3:n kielen ongelman, vaikka Doctors of Running tunsivat sen siirtyvän nopeissa käänteissä.
3. Kanta. Paksusti pehmustettu kantapehmuste lievän kantatuen päällä, 2 / 5 RunRepeatin jäykkyystestissä. Useat testaajat raportoivat kantapään liukumista tässä, ja yksi Doctors of Runningin testaaja piti kantalenkkiä terävänä.
4. Välipohja. Koko pituuden ZoomX, karsittu sieltä, missä Nike katsoi vaahtoa tarpeettomaksi. RunRepeat mittasi 34,7 AC, hieman kovempi kuin Vaporfly 3:ssa, ja havaitsi saman Pebax-pohjaisen vaahdon kuin aiemmissa versioissa.
5. Levy. Koko pituuden hiilikuitulevy jyrkemmällä kulmalla irtiottoa varten Niken mukaan. RTINGS havaitsi sen asetetun lähemmäs takaosaa kuin Vaporfly 3:ssa, ja RunRepeat mittasi 18 N taivutustestissään, kun keskiarvo on 15,5 N.
6. Irtopohjallinen. Nyt irrotettava ja rei’itetty, 2,9 mm verrattuna 4,4 mm:n keskiarvoon, minkä RunRepeat lukee voitoksi tukipohjallisia käyttäville juoksijoille.
7. Ulkopohja. Pehmennetty kumi vohvelikuviolla, nyt yhtenäinen Vaporfly 3:n leikkausten sijaan. RunRepeat mittasi 2,3 mm kantapäässä ja pidon 0,45 verrattuna 0,53:n keskiarvoon. Doctors of Running havaitsivat pieniä kiviä jumittuvan keskiuraan joka lenkillä.
Kestävyys. Raportit eroavat. Doctors of Running näkivät paljaan vaahdon kuluvan ja ulkosivun päkiän kumin lähes kuluneen läpi 40 mailin jälkeen, ja yksi testaaja odottaa ulkopohjalta alle 100 mailia. The Run Testers pitivät sitä kestävämpänä kuin Vaporfly 3, ja RunRepeat antoi kärkitilalle 4 / 5 verrattuna Vaporfly 3:n 1 / 5, mutta huomautti kantaosan kulumisesta hankaustestissään.
Kestävyys. Raportit eroavat. Doctors of Running näkivät paljaan vaahdon kuluvan ja ulkosivun päkiän kumin lähes kuluneen läpi 40 mailin jälkeen, ja yksi testaaja odottaa ulkopohjalta alle 100 mailia. The Run Testers pitivät sitä kestävämpänä kuin Vaporfly 3, ja RunRepeat antoi kärkitilalle 4 / 5 verrattuna Vaporfly 3:n 1 / 5, mutta huomautti kantaosan kulumisesta hankaustestissään.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, miesten US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running) |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (päkiä) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Taivutusvoima |
|
| Kärkitilan leveys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Pitokerroin |
|
| Hengittävyys |
|
| Ulkopohjan paksuus (kanta) |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
Koko ja istuvuus
Pituus vastaa kokoa tai on hieman lyhyt; jos olet kokojen välissä tai haluat varpaille tilaa, ota puoli kokoa isompi.
Pituus
Ristiriitaisia kokemuksia
Leveydet
normaali
Varvastila
Keskileveä, kapeneva muoto. RunRepeat mittasi 73,2 mm:n kärkitilan, juuri keskiarvonsa, mutta Doctors of Running havaitsivat vähemmän varpaiden tilaa kuin Vaporfly 3:ssa ja kapenevan päkiän, joka hiersi yhden testaajan varpaita. RTINGS sen sijaan piti sitä hieman tilavampana kuin Vaporfly 3.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testaajien koko kokomuistiinpanot
RunRepeatin lukijaäänestys sanoo kokoa vastaavaksi, ja The Run Testers ja yksi Believe in the Runin testaaja ovat samaa mieltä. RTINGS pitää sitä hieman lyhyenä ja ehdottaa isompaa kokoa kahden välissä, ja Doctors of Running ehdottavat puolta kokoa isompaa lisätilaa varten, kun yksi testaaja tarvitsi sitä.
Istuvuus on napakka ja matalatilavuinen, paras normaaleille tai kapeille jaloille Doctors of Runningin mukaan. The Run Testers pitivät sitä myös hieman kapeana. Kantaosa on yleinen valitus: useat testaajat tarvitsivat lisänauhoitusta estämään liukumisen.
Running Warehouse ja Fleet Feet myyvät vain D-leveyttä, ja RTINGS ei raportoi leveää versiota.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet
Vs Vaporfly 3
Karsinta eikä uudelleenkeksintö: vähemmän painoa, vähemmän korkeutta, vähemmän droppia ja korjattu kieli, kovemmalla tuntumalla useimmille testaajille.
Pidä Vaporfly 3, jos pidit sen pehmeämmästä, korkeammasta ajosta tai tarvitset hieman enemmän vakautta: yksi Doctors of Runningin testaaja piti Vaporfly 3:a vakaimpana Vaporflyna, ja Believe in the Runin testaaja, joka rakasti sitä, havaitsi Vaporfly 4:n istuvan huonosti. RTINGS pitää Vaporfly 3:a myös napakampana ja aggressiivisempana.
Versiohistoria: Vaporfly 3 - Vaporfly 4
Kevyempi. Noin 13 prosenttia kevyempi kuin Vaporfly 3 RunRepeatin laboratoriossa, ja lähes 30 g kevyempi RTINGSillä, enimmäkseen onkaloidun välipohjan ja kevyemmän kielen ansiosta. (RunRepeat, RTINGS)
Matalampi pohja ja drop. Doctors of Running raportoivat kantaosan 2 mm matalammaksi ja ilmoitetun dropin laskeneen 8 mm:stä 6 mm:iin. RunRepeat mittasi 8,6 mm verrattuna Vaporfly 3:n 11,1 mm:iin. (RunRepeat, Doctors of Running)
Uusi päällinen, kieli ja irtopohjallinen. Engineered mesh korvaa Flyknitin ja tavallinen nauhoitus palaa Believe in the Runin mukaan. RunRepeat havaitsi uudistetun kielen, joka korjaa Vaporfly 3:n ongelman, ja irtopohjallisen, joka on nyt irrotettava. (RunRepeat, Believe in the Run)
Jyrkempi levy, yhtenäinen ulkopohja. Nike asetti Flyplaten jyrkempään kulmaan, ja RunRepeat havaitsi yhtenäisen kumin siellä, missä Vaporfly 3:ssa oli leikkauksia. (RunRepeat, Nike)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Vaporfly 4 ei tee.
Nike Vaporfly 4 | Nike Alphafly 3 | Hoka Rocket X 3 | Nike Streakfly 2 | Fila Kr7 Pro Speed Tech | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Vakaampi | Enemmän vaimennusta | Vähemmän vaimennusta | Sama tuki |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 7 mm | 4 mm | 6 mm |
| Kannan korkeus | 36 mm | 40 mm | 40 mm | 26 mm | – |
| Paino | 167 g | 218 g | 210 g | 128 g | 160 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako Nike Vaporfly 4 kokoa?
Enimmäkseen, pituuden varauksella. RunRepeatin lukijaäänestys, The Run Testers ja yksi Believe in the Runin testaaja pitivät sitä kokoa vastaavana, kun taas RTINGS pitää sitä hieman lyhyenä. Doctors of Running ehdottavat puolta kokoa isompaa lisää varpaiden tilaa varten. Istuvuus on napakka ja paras normaaleille tai kapeille jaloille.
Sopiiko Vaporfly 4 maratonille?
Kevyille, tehokkaille juoksijoille kyllä; useimmille muille se on venytys. RTINGS antaa maraton- ja puolimaratonkilpailulle 7,2 verrattuna 5 km:n ja 10 km:n 8,5:een ja pitää sitä kovana puolimaratonin jälkeen. RunRepeat kutsuu sitä vähemmän ihanteelliseksi maratonille, kun taas Believe in the Runin testaaja viihtyi 20 mailin lenkillä.
Vaporfly 4 vai Alphafly 3?
RTINGS suosittelee Alphafly 3:a maratonille, enemmällä vakaudella ja suojalla pitkillä matkoilla, ja Vaporfly 4:ää 5 km:stä puolimaratoniin, missä sen pienempi paino painaa. Doctors of Running tekevät saman jaon: Alphafly puolimaratonille ja maratonille, Vaporfly lyhyemmille kisoille tai huippujuoksijoille.
Mikä on Vaporfly 4:n drop?
Nike listaa Vaporfly 4:lle 6 mm:n dropin, alas Vaporfly 3:n 8 mm:stä. Molemmat laboratoriot mittasivat enemmän: 8,6 mm RunRepeatilla ja 8,8 mm RTINGSillä. Myös kantaosa on matalampi: 36 mm katalogissamme, ja 132 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
Kuinka paljon Vaporfly 4 painaa?
Nike Vaporfly 4 painaa noin 167 g miesten US 9 -koossa Running Warehousen ja Doctors of Runningin mukaan; RunRepeat punnitsi 166 g ja RTINGS 160,5 g. Vain 6 katalogimme 150 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu miesten US 9 -koossa, on kevyempiä. Nike listaa 190 g miesten US 10 -koolle.
Kuinka kauan Vaporfly 4 kestää?
Mielipiteet eroavat. Doctors of Running näkivät ulkosivun päkiän kumin lähes kuluneen läpi 40 mailin jälkeen, ja yksi testaaja odottaa ulkopohjalta alle 100 mailia. The Run Testers pitivät sitä kestävämpänä kuin Vaporfly 3. Pidä se kisoille ja avainharjoituksille, jotta se kestää.
Sopiiko Vaporfly 4 painavammille juoksijoille?
Se ei ole luonteva valinta. RunRepeat varoittaa painavampien juoksijoiden voivan pitää vaimennusta rajallisena, ja RTINGS antaa vakaudelle 5,7 / 10 erittäin kapealla alustalla. RunRepeat ohjaa enemmän pohjaa haluavat juoksijat Alphafly 3:een.
Lähteet
- RunRepeat, Nike Vaporfly 4 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Doctors of Running, Nike Vaporfly 4 Review (Matt Klein, April 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Believe in the Run, Nike Vaporfly 4 Review (May 2025). Katsottu 13.10.2026.
- The Run Testers, Nike Vaporfly 4 Review. Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, Nike Vaporfly 4 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s Nike Vaporfly 4. Katsottu 13.10.2026.
- Nike, Nike Vaporfly 4 Men’s Road Racing Shoes. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



