1. Sko
  2. Nike
  3. Vaporfly 4
Nike Vaporfly 4, sett fra siden

Nike Vaporfly 4 test

Den letteste Vaporfly hittil, lavere og fastere enn Vaporfly 3. Testerne elsker den fra 5 km til halvmaraton og krangler om hælpassformen, maraton og yttersålen.

Drop
6 mm
Hælstack
36 mm
Forfot
30 mm
Vekt
167 g
Støtte
Nøytral
Plate
Karbon

herre US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running), som oppgitt. Oppdatert 13. okt. 2026 · 9 kilder

Vår dom

Lettere, lavere, bygget for kortere løp.

Vaporfly 4 er en asfalt-konkurransesko med karbonplate og full ZoomX-mellomsåle, trimmet til rundt 167 g i herre US 9 og satt lavere enn Vaporfly 3. Den passer lette, nøytrale løpere med effektiv midtfot- eller forfotlanding som konkurrerer fra 5 km til halvmaraton, og den krever mye av en hæl som glir eller et løpesteg som trenger støtte.

Sterke sider

  • Svært lett: rundt 167 g i herre US 9
  • Rask og kvikk fra 5 km til halvmaraton
  • Høy energitilbakeføring: 74,5 % i forfoten i RunRepeats laboratorium
  • En omarbeidet tunge og en avtagbar innersåle, nytt i denne versjonen

Svake sider

  • Hælgliding meldt av flere testere
  • Smal, ustødig plattform, særlig i hælen
  • Tynn demping til hel maraton
  • Slitasje på yttersålen påpekt tidlig av Doctors of Running

Hvem den passer for

  • Du konkurrerer fra 5 km til halvmaraton
  • Du er en lett, effektiv løper
  • Foten din er normal til smal
  • Høye superssko føles for mye

Hvem bør hoppe over den

  • Du er en tyngre løper
  • Du trenger stabilitet eller har løse ankler
  • Du lander hardt på hælen

Skoprofil

Hvor Vaporfly 4 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår.

50100DempingLetthetStabilitetDropRespons
AkseVaporfly 4
Demping24
Letthet97
Stabilitet30
Drop20
Respons60

Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Hvor den ligger i katalogen

Vekt167 g, lettere enn 97 % av skoene

Drop6 mm, lavere enn 59 % av skoene

Hælstack36 mm, lavere enn 69 % av skoene

Forfotstack30 mm, lavere enn 56 % av skoene

Fig. 2 · Fordeling av oppgitte tall i katalogen. Høyden på søylen er antall sko i hvert intervall. Vekt: 300 sko, snitt 257,2 g. Drop: 306 sko, snitt 7,1 mm. Hælstack: 255 sko, snitt 38 mm. Forfotstack: 253 sko, snitt 31,1 mm. Kilde: Strideprint-katalogen (cat), oppgitte verdier.

Slik føles den

Skrevet ut fra 5 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.

Lav og slank for en supersko. Full ZoomX på 34,7 AC på en lavere hæl på 34,1 mm: fast og slank, og hard for mange løpere utover halvmaraton.

Smal, og det merkes. En hæl på 77,0 mm mot et gjennomsnitt på 91,1 mm: en smal plattform som passer et stødig, effektivt løpesteg.

Våkner til liv jo raskere du løper. 74,5 prosent energitilbakeføring og en brattere Flyplate: kvikk i konkurransetempo, flat i rolig tempo.

Lav og slank for en supersko. En full ZoomX-mellomsåle, trimmet der Nike mente skum ikke trengtes. RunRepeat målte 34,1 mm i hælen og 25,5 mm i forfoten, under gjennomsnittene de registrerer, og skummet til 34,7 AC.

Doctors of Running kjente den langt fastere enn tidligere Vaporfly, og den ble litt mykere over de første 40 milene. RTINGS gir forfotdempingen 6,2 av 10 og finner at den blir hard etter halvmaraton.

Smal, og det merkes. RunRepeat målte hælen på mellomsålen til 77,0 mm mot et gjennomsnitt på 91,1 mm, og RTINGS kaller plattformen svært smal. Mykt hælskum kan gjøre at hællandinger vingler, ifølge RTINGS.

Testerne er uenige om hvor mye det betyr. En tester hos Doctors of Running fant at det sentrale sporet og den stive platen veide opp for den smale basen, mens en annen kalte den den minst stabile Vaporfly hittil.

Våkner til liv jo raskere du løper. RunRepeat målte 74,5 prosent energitilbakeføring i forfoten, godt over gjennomsnittet på 61,4 prosent, og RTINGS gir energitilbakeføringen 8,4 av 10. Nike har satt Flyplate i brattere vinkel enn på Vaporfly 3.

Doctors of Running kjente gangen våkne etter hvert som tempoet steg og gå flat i rolig tempo, og testere hos Believe in the Run fant spretten og gnisten tilbake etter to stillere versjoner.

Les mer

Lav og slank for en supersko. En full ZoomX-mellomsåle, trimmet der Nike mente skum ikke trengtes. RunRepeat målte 34,1 mm i hælen og 25,5 mm i forfoten, under gjennomsnittene de registrerer, og skummet til 34,7 AC.

Doctors of Running kjente den langt fastere enn tidligere Vaporfly, og den ble litt mykere over de første 40 milene. RTINGS gir forfotdempingen 6,2 av 10 og finner at den blir hard etter halvmaraton.

Smal, og det merkes. RunRepeat målte hælen på mellomsålen til 77,0 mm mot et gjennomsnitt på 91,1 mm, og RTINGS kaller plattformen svært smal. Mykt hælskum kan gjøre at hællandinger vingler, ifølge RTINGS.

Testerne er uenige om hvor mye det betyr. En tester hos Doctors of Running fant at det sentrale sporet og den stive platen veide opp for den smale basen, mens en annen kalte den den minst stabile Vaporfly hittil.

Våkner til liv jo raskere du løper. RunRepeat målte 74,5 prosent energitilbakeføring i forfoten, godt over gjennomsnittet på 61,4 prosent, og RTINGS gir energitilbakeføringen 8,4 av 10. Nike har satt Flyplate i brattere vinkel enn på Vaporfly 3.

Doctors of Running kjente gangen våkne etter hvert som tempoet steg og gå flat i rolig tempo, og testere hos Believe in the Run fant spretten og gnisten tilbake etter to stillere versjoner.

Hvilke økter den er til

ØktEgnethetHvorforKilde
HalvmaratonLaget for detDer de fleste testere mener den gjør best nytte.RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers
TempotreningLaget for detRunRepeat gir tempo 91, og Believe in the Run brukte den til raskere økter.RunRepeat, Believe in the Run
IntervallerLaget for detLett og kvikk i fart. RTINGS gir konkurranse på 5 km og 10 km 8,5 av 10.RTINGS, Believe in the Run
MaratonFunkerFin for lette, effektive løpere. RTINGS gir den 7,2 og finner den hard utover halvmaraton.RunRepeat, RTINGS, The Run Testers
LangturerFunkerEn tester hos Believe in the Run løp 20 miles (ca. 32 km) i den, men RTINGS gir langturer bare 6,4.RTINGS, Believe in the Run
Rolige turerIkke til detDoctors of Running fant den skuffende i rolig tempo, og RTINGS gir daglig trening 5,7.Doctors of Running, RTINGS
RestitusjonsturerIkke til detFor fast og ustødig for slitne bein.Doctors of Running, RTINGS

Kilde: RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RTINGS

Hva testene sier

Publiserte tester er enige om at Vaporfly 4 er en svært lett, kvikk konkurransesko som er best opp til halvmaraton, med lite stabilitet. De er uenige om den er fastere eller mykere enn Vaporfly 3, om størrelse og om hvor lenge yttersålen holder.

TestTypeVår lesningI én setningKilde
RunRepeatLabPositivRunRepeat gir den 93 av 100: en smart oppdatering snarere enn en nyoppfinnelse, best til løp opp til 21 km.
Doctors of RunningAnmeldelseBlandetBegge testerne hos Doctors of Running gir B pluss totalt: rask fra 5 km til halvmaraton, fast i rolig tempo, med tvil om slitestyrken.
RTINGSLabBlandetRTINGS ser en av de letteste supersko, holdt tilbake av begrenset demping og stabilitet utover halvmaraton.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run rangerer den i A-klassen. To av tre testere anbefaler den, den tredje kunne ikke leve med hælpassformen.
The Run TestersAnmeldelsePositivThe Run Testers finner den lett og kvikk, best i kortere løp, med mindre kraft enn de beste konkurranseskoene.
Tabell 1 · Enighet mellom publiserte tester. «Vår lesning» oppsummerer hver tests egen konklusjon, med våre ord. Ingen karakterer er omregnet eller funnet på. Åpnet 13. okt. 2026.

De er enige

  • Best opp til halvmaratonRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run og The Run Testers plasserer den alle ved kortere løp, med maraton som en utfordring for mange løpere.
  • Bemerkelsesverdig lettRunRepeat veide 166 g og RTINGS 160,5 g, og Doctors of Running kaller den den letteste Vaporfly hittil.
  • Hælen kan gliDoctors of Running, Believe in the Run og The Run Testers melder alle om noe hælgliding. Én tester hos Believe in the Run fikk aldri hælen til å bli på plass.
  • Ikke mye stabilitetRunRepeat gir stabiliteten 59, RTINGS 5,7 av 10, og testere hos Believe in the Run og Doctors of Running kaller den ustabil eller den minst stabile Vaporfly.

De er uenige

  • Fastere eller mykere enn Vaporfly 3?Doctors of Running og The Run Testers finner den tydelig fastere, og RunRepeat målte litt fastere skum. RTINGS finner mellomsålen noe mykere og mer dempet, med en fastere hæl.
  • Vanlig størrelse eller kort?RunRepeats leserstemme, The Run Testers og en tester hos Believe in the Run sier vanlig størrelse. RTINGS finner den litt kort, og Doctors of Running foreslår en halv størrelse opp for mer plass til tærne.
  • Hvor slitesterk er yttersålen?Doctors of Running hadde gummien på ytre forfot nesten slitt gjennom etter 40 miles (ca. 64 km). The Run Testers fant den tøffere enn Vaporfly 3, og RunRepeat ga tåboksen 4 av 5 mot 1 av 5 på Vaporfly 3.
Les de fulle standpunktene, punkt for punkt

Best opp til halvmaraton. RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run og The Run Testers plasserer den alle ved kortere løp, med maraton som en utfordring for mange løpere. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Bemerkelsesverdig lett. RunRepeat veide 166 g og RTINGS 160,5 g, og Doctors of Running kaller den den letteste Vaporfly hittil. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Hælen kan gli. Doctors of Running, Believe in the Run og The Run Testers melder alle om noe hælgliding. Én tester hos Believe in the Run fikk aldri hælen til å bli på plass. (Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers)

Ikke mye stabilitet. RunRepeat gir stabiliteten 59, RTINGS 5,7 av 10, og testere hos Believe in the Run og Doctors of Running kaller den ustabil eller den minst stabile Vaporfly. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Fastere eller mykere enn Vaporfly 3?. Doctors of Running og The Run Testers finner den tydelig fastere, og RunRepeat målte litt fastere skum. RTINGS finner mellomsålen noe mykere og mer dempet, med en fastere hæl. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers)

Vanlig størrelse eller kort?. RunRepeats leserstemme, The Run Testers og en tester hos Believe in the Run sier vanlig størrelse. RTINGS finner den litt kort, og Doctors of Running foreslår en halv størrelse opp for mer plass til tærne. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Hvor slitesterk er yttersålen?. Doctors of Running hadde gummien på ytre forfot nesten slitt gjennom etter 40 miles (ca. 64 km). The Run Testers fant den tøffere enn Vaporfly 3, og RunRepeat ga tåboksen 4 av 5 mot 1 av 5 på Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers)

Slik er den bygget

En nedstrippet konkurransesko: en full ZoomX-mellomsåle uthulet for å spare vekt, en karbon-Flyplate i brattere vinkel, en tynn engineered mesh-overdel og en sammenhengende gummiyttersåle.

Full ZoomX uthulet for å spare vekt, en brattere karbon-Flyplate, en tynn engineered mesh-overdel, en avtagbar innersåle og en sammenhengende gummiyttersåle.

36301234567
#DelMål
1OverdelEngineered meshPustbarhet 4 / 5
2Tunge2,5 mm
3HælStivhet 2 / 5
4MellomsåleZoomXHardhet 34,7 AC
5PlateFlyplateBøyekraft 18 N
6Innersåle2,9 mm
7Yttersåle2,3 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 36 mm hæl, 30 mm forfot; målt: 2,3 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, RTINGS, The Run Testers.

  1. Overdel. Et lett, elastisk engineered mesh med minimale sømmer, som erstatter Flyknit fra Vaporfly 3. RunRepeat gir pustbarheten 4 av 5, og Doctors of Running tror noen løpere kan løpe uten sokker.

  2. Tunge. En tynn, polstret tunge uten sidefester på 2,5 mm, holdt av en snørløkke. RunRepeat ser at den løser tungeproblemet på Vaporfly 3, selv om Doctors of Running kjente at den forskjøv seg i krappe svinger.

  3. Hæl. En tykt polstret krage over en mild hælkappe, 2 av 5 i RunRepeats stivhetstest. Flere testere melder om hælgliding her, og én tester hos Doctors of Running fant hælfliken skarp.

  4. Mellomsåle. ZoomX i full lengde, skåret ned der Nike mente skum ikke trengtes. RunRepeat målte 34,7 AC, litt fastere enn på Vaporfly 3, og fant det samme Pebax-baserte skummet som i tidligere versjoner.

  5. Plate. En karbonplate i full lengde med brattere vinkel for avvik, ifølge Nike. RTINGS fant den satt nærmere baksiden enn på Vaporfly 3, og RunRepeat målte 18 N i bøyetesten, mot et gjennomsnitt på 15,5 N.

  6. Innersåle. Nå avtagbar og perforert, 2,9 mm mot et gjennomsnitt på 4,4 mm, noe RunRepeat regner som en fordel for løpere med ortoser.

  7. Yttersåle. Mykt gummi i vaffelmønster, nå sammenhengende i stedet for Vaporfly 3s utskjæringer. RunRepeat målte 2,3 mm i hælen og 0,45 i friksjon mot et gjennomsnitt på 0,53. Doctors of Running fant små steiner som satte seg fast i det sentrale sporet på hver tur.

Les mer

En nedstrippet konkurransesko: en full ZoomX-mellomsåle uthulet for å spare vekt, en karbon-Flyplate i brattere vinkel, en tynn engineered mesh-overdel og en sammenhengende gummiyttersåle.

1. Overdel. Et lett, elastisk engineered mesh med minimale sømmer, som erstatter Flyknit fra Vaporfly 3. RunRepeat gir pustbarheten 4 av 5, og Doctors of Running tror noen løpere kan løpe uten sokker.

2. Tunge. En tynn, polstret tunge uten sidefester på 2,5 mm, holdt av en snørløkke. RunRepeat ser at den løser tungeproblemet på Vaporfly 3, selv om Doctors of Running kjente at den forskjøv seg i krappe svinger.

3. Hæl. En tykt polstret krage over en mild hælkappe, 2 av 5 i RunRepeats stivhetstest. Flere testere melder om hælgliding her, og én tester hos Doctors of Running fant hælfliken skarp.

4. Mellomsåle. ZoomX i full lengde, skåret ned der Nike mente skum ikke trengtes. RunRepeat målte 34,7 AC, litt fastere enn på Vaporfly 3, og fant det samme Pebax-baserte skummet som i tidligere versjoner.

5. Plate. En karbonplate i full lengde med brattere vinkel for avvik, ifølge Nike. RTINGS fant den satt nærmere baksiden enn på Vaporfly 3, og RunRepeat målte 18 N i bøyetesten, mot et gjennomsnitt på 15,5 N.

6. Innersåle. Nå avtagbar og perforert, 2,9 mm mot et gjennomsnitt på 4,4 mm, noe RunRepeat regner som en fordel for løpere med ortoser.

7. Yttersåle. Mykt gummi i vaffelmønster, nå sammenhengende i stedet for Vaporfly 3s utskjæringer. RunRepeat målte 2,3 mm i hælen og 0,45 i friksjon mot et gjennomsnitt på 0,53. Doctors of Running fant små steiner som satte seg fast i det sentrale sporet på hver tur.

Slitestyrke. Rapportene er delte. Doctors of Running så blottlagt skum som slites og gummien på ytre forfot nesten gjennomslitt etter 40 miles (ca. 64 km), og én tester venter mindre enn 100 miles (ca. 160 km) av yttersålen. The Run Testers fant den tøffere enn Vaporfly 3, og RunRepeat ga tåboksen 4 av 5 mot 1 av 5 på Vaporfly 3, men påpekte hælslitasje i slitetesten.

Slitestyrke. Rapportene er delte. Doctors of Running så blottlagt skum som slites og gummien på ytre forfot nesten gjennomslitt etter 40 miles (ca. 64 km), og én tester venter mindre enn 100 miles (ca. 160 km) av yttersålen. The Run Testers fant den tøffere enn Vaporfly 3, og RunRepeat ga tåboksen 4 av 5 mot 1 av 5 på Vaporfly 3, men påpekte hælslitasje i slitetesten.

Spesifikasjoner, oppgitt og målt

Hvert tall har sin kilde.

Drop, mm

Nike6
RunRepeat8,6
RTINGS8,8

Hælhøyde (stack), mm

Running Warehouse36
Fleet Feet35
RunRepeat34,1
RTINGS35,1

Forfothøyde (stack), mm

Running Warehouse30
Fleet Feet29
RunRepeat25,5

Vekt (herre), g

Nike190
Running Warehouse167
RunRepeat166
RTINGS160,5
SpesifikasjonOppgittMålt
Drop
  • 6 mm Nike
  • 8,6 mm RunRepeat
  • 8,8 mm RTINGS
Hælstack
  • 36 mm Running Warehouse
  • 35 mm Fleet Feet
  • 34,1 mm RunRepeat
  • 35,1 mm RTINGS
Forfotstack
  • 30 mm Running Warehouse
  • 29 mm Fleet Feet
  • 25,5 mm RunRepeat
Vekt, herre US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running)
  • 167 g Doctors of Running
  • 190 g Nike
  • 166 g RunRepeat
  • 160,5 g RTINGS
Støtte
  • Nøytral Running Warehouse
–
Plate
  • Karbon Nike
–
Underlag
  • Vei Nike
–

Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.

Labmålinger

SpesifikasjonMålt
Mellomsålens hardhet
  • 34,7 AC RunRepeat
Energitilbakeføring (forfot)
  • 74,5 % RunRepeat
Torsjonsstivhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Hælkappens stivhet
  • 2 / 5 RunRepeat
Bøyekraft
  • 18 N RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 73,2 mm RunRepeat
SpesifikasjonMålt
Tåboksens høyde
  • 27,3 mm RunRepeat
Friksjonskoeffisient
  • 0,45 RunRepeat
Pustbarhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Yttersålens tykkelse (hæl)
  • 2,3 mm RunRepeat
Innersålens tykkelse
  • 2,9 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 2,5 mm RunRepeat

Størrelse og passform

Lengden er vanlig størrelse til litt kort. Hvis du ligger mellom to størrelser eller vil ha plass til tærne, gå opp en halv størrelse.

Lengde

Sprikende tilbakemeldinger

Bredder

normal

Plass til tærne

Gjennomsnittlig bredde, avsmalnende form. RunRepeat målte en tåboks på 73,2 mm, rett på gjennomsnittet, men Doctors of Running fant mindre plass til tærne enn på Vaporfly 3 og en avsmalnende forfot som gnagde på tærne til én tester. RTINGS fant den derimot litt romsligere enn Vaporfly 3.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Alle størrelsesnotater fra testere

RunRepeats leserstemme sier vanlig størrelse, og The Run Testers og en tester hos Believe in the Run er enige. RTINGS finner den litt kort og foreslår den større størrelsen når du ligger mellom to, og Doctors of Running foreslår en halv størrelse opp for mer plass, etter at én tester trengte det.

Passformen er tett og med lavt volum, best for normale til smale føtter ifølge Doctors of Running. The Run Testers fant den også litt smal. Hælen er den vanligste klagen: flere testere trengte ekstra snøring for å stoppe glidingen.

Running Warehouse og Fleet Feet fører bare bredde D, og RTINGS melder ingen bred versjon.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet

Mot Vaporfly 3

En trimming snarere enn en nyoppfinnelse: mindre vekt, mindre høyde, mindre drop og en reparert tunge, med en fastere følelse for de fleste testere.

Behold Vaporfly 3 hvis du likte den mykere, høyere gangen eller trenger litt mer stabilitet. En tester hos Doctors of Running fant Vaporfly 3 som den mest stabile Vaporfly, og en tester hos Believe in the Run som elsket den, fant at Vaporfly 4 passet dårlig. RTINGS finner også Vaporfly 3 kvikkere og mer aggressiv.

Versjonshistorikk: Vaporfly 3 til Vaporfly 4

Lettere. Rundt 13 prosent lettere enn Vaporfly 3 i RunRepeats laboratorium, og nesten 30 g lettere hos RTINGS, mest fra en uthulet mellomsåle og en lettere tunge. (RunRepeat, RTINGS)

Lavere stack og drop. Doctors of Running melder hælen 2 mm lavere og den oppgitte droppen ned fra 8 mm til 6 mm. RunRepeat målte 8,6 mm mot 11,1 mm på Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running)

Ny overdel, tunge og innersåle. Engineered mesh erstatter Flyknit, og vanlig snøring er tilbake, ifølge Believe in the Run. RunRepeat fant en omarbeidet tunge som løser problemet på Vaporfly 3, og en innersåle som nå er avtagbar. (RunRepeat, Believe in the Run)

Brattere plate, sammenhengende yttersåle. Nike har satt Flyplate i brattere vinkel, og RunRepeat fant sammenhengende gummi der Vaporfly 3 hadde utskjæringer. (RunRepeat, Nike)

Alternativer sammenlignet

Hvert av dem løser noe som Vaporfly 4 ikke gjør.

Nike Vaporfly 4Nike Alphafly 3Hoka Rocket X 3Nike Streakfly 2Fila Kr7 Pro Speed Tech
Velg den forDenne sidenMer stabilMer dempingMindre dempingSamme støtte
Drop6 mm8 mm7 mm4 mm6 mm
Hælstack36 mm40 mm40 mm26 mm–
Vekt167 g218 g210 g128 g160 g
StøtteNøytralNøytralNøytralNøytralNøytral
Tabell 2 · Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Spørsmål løpere stiller

Følger Nike Vaporfly 4 vanlig størrelse?

For det meste, med et forbehold om lengden. RunRepeats leserstemme, The Run Testers og en tester hos Believe in the Run fant den vanlig størrelse, mens RTINGS finner den litt kort. Doctors of Running foreslår en halv størrelse opp for mer plass til tærne. Passformen er tett og best for normale til smale føtter.

Er Vaporfly 4 bra til maraton?

For lette, effektive løpere, ja. For de fleste andre er det en utfordring. RTINGS gir konkurranse på maraton og halvmaraton 7,2 mot 8,5 for 5 km og 10 km og finner den hard utover halvmaraton. RunRepeat kaller den mindre ideell til maraton, mens en tester hos Believe in the Run var fornøyd på en langtur på 20 miles (ca. 32 km).

Vaporfly 4 eller Alphafly 3?

RTINGS anbefaler Alphafly 3 til maraton, med mer stabilitet og beskyttelse over lange distanser, og Vaporfly 4 til 5 km til halvmaraton, der den lave vekten teller. Doctors of Running gjør samme skille: Alphafly til halvmaraton og maraton, Vaporfly til kortere løp eller eliteløpere.

Hva er droppen på Vaporfly 4?

Nike oppgir en drop på 6 mm for Vaporfly 4, ned fra 8 mm på Vaporfly 3. Begge laboratoriene målte mer: 8,6 mm hos RunRepeat og 8,8 mm hos RTINGS. Hælen er også lavere: 36 mm i katalogen vår, og 132 av de 183 nøytrale asfaltskoene i katalogen vår oppgir en høyere hæl.

Hvor mye veier Vaporfly 4?

Nike Vaporfly 4 veier rundt 167 g i herre US 9, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running. RunRepeat veide 166 g og RTINGS 160,5 g. Bare 6 av de 150 nøytrale asfaltskoene som er veid i herre US 9 i katalogen vår er lettere. Nike oppgir 190 g for herre US 10.

Hvor lenge varer Vaporfly 4?

Meningene er delte. Doctors of Running så gummien på ytre forfot nesten gjennomslitt etter 40 miles (ca. 64 km), og én tester venter mindre enn 100 miles (ca. 160 km) av yttersålen. The Run Testers fant den mer slitesterk enn Vaporfly 3. Spar den til løp og viktige økter for at den skal vare.

Er Vaporfly 4 bra for tyngre løpere?

Det er ikke det naturlige valget. RunRepeat advarer om at tyngre løpere kan finne dempingen begrenset, og RTINGS gir stabiliteten 5,7 av 10 på en svært smal plattform. RunRepeat peker løpere som vil ha mer stack mot Alphafly 3.

Kilder

  1. RunRepeat, Nike Vaporfly 4 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Nike Vaporfly 4 Review (Matt Klein, April 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Nike Vaporfly 4 Review (May 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
  5. The Run Testers, Nike Vaporfly 4 Review. Åpnet 13. okt. 2026.
  6. Running Warehouse, Nike Vaporfly 4 Men’s Shoes. Åpnet 13. okt. 2026.
  7. Fleet Feet, Men’s Nike Vaporfly 4. Åpnet 13. okt. 2026.
  8. Nike, Nike Vaporfly 4 Men’s Road Racing Shoes. Åpnet 13. okt. 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
  10. cat: Strideprint-katalogen, 395 sko

Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.

Er det riktig par?Start fittingen din