
Nike Vaporfly 4 test
Den lättaste Vaporfly hittills, lägre och fastare än Vaporfly 3. Testarna älskar den från 5 km till halvmaraton och diskuterar hälens passform, maraton och yttersulan.
- Drop
- 6 mm
- Stackhöjd häl
- 36 mm
- Framfot
- 30 mm
- Vikt
- 167 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
Lättare, lägre, byggd för kortare lopp.
Vaporfly 4 är en tävlingssko för väg med kolfiberplatta och en mellansula i ZoomX längs hela skon, trimmad till cirka 167 g i herrstorlek US 9 och placerad lägre än Vaporfly 3. Den passar lätta, neutrala löpare med en effektiv landning på mellanfoten eller framfoten som tävlar från 5 km till halvmaraton, och den kräver mycket av en häl som glider eller ett steg som behöver stöd.
Styrkor
- Mycket lätt: cirka 167 g i herrstorlek US 9
- Kvick och snabb från 5 km till halvmaraton
- Hög energiretur: 74,5 % i framfoten i RunRepeats labb
- En omarbetad tunga och en löstagbar innersula, nya i den här versionen
Svagheter
- Hällglapp rapporterat av flera testare
- Smal, instabil plattform, särskilt vid hälen
- Tunn dämpning för ett helt maraton
- Slitage på yttersulan som Doctors of Running pekade på tidigt
Vem den passar
- Du tävlar från 5 km till halvmaraton
- Du är en lätt, effektiv löpare
- Din fot är normal till smal
- Höga superskor känns för mycket
Vem som bör välja något annat
- Du är en tyngre löpare
- Du behöver stabilitet eller har lösa vrister
- Du landar hårt på hälen
Skoprofil
Var Vaporfly 4 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Vaporfly 4 |
|---|---|
| Dämpning | 24 |
| Lätthet | 97 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 60 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt167 g, lättare än 97 % av skorna
Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna
Stackhöjd häl36 mm, lägre än 69 % av skorna
Stackhöjd framfot30 mm, lägre än 56 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Låg och mager för en supersko. ZoomX längs hela skon på 34,7 AC på en lägre häl på 34,1 mm: fast och mager, och hård för många löpare bortom halvmaraton.
Smal, och det syns. En häl på 77,0 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm: en smal plattform som passar ett stabilt, effektivt steg.
Vaknar till liv ju fortare du går. 74,5 procent energiretur och en brantare Flyplate: kvick i tävlingstempo, platt i lugnt tempo.
Låg och mager för en supersko. En mellansula i ZoomX längs hela skon, trimmad där Nike ansåg att skum inte behövdes. RunRepeat mätte 34,1 mm i hälen och 25,5 mm i framfoten, under de genomsnitt de registrerar, och skummet till 34,7 AC.
Doctors of Running kände den som mycket fastare än tidigare Vaporfly, och den mjuknade lite under de första 40 miles (cirka 64 km). RTINGS ger dämpningen i framfoten 6,2 av 10 och finner att den blir hård efter halvmaraton.
Smal, och det syns. RunRepeat mätte mellansulans häl till 77,0 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm, och RTINGS kallar plattformen mycket smal. Mjukt hälskum kan göra hällandningar vingliga, enligt RTINGS.
Testarna är oeniga om hur mycket det spelar roll. En testare hos Doctors of Running fann att det centrala spåret och den styva plattan kompenserar den smala basen, medan en annan kallade den den minst stabila Vaporfly hittills.
Vaknar till liv ju fortare du går. RunRepeat mätte 74,5 procent energiretur i framfoten, långt över genomsnittet på 61,4 procent, och RTINGS ger energireturen 8,4 av 10. Nike har ställt Flyplate i en brantare vinkel än på Vaporfly 3.
Doctors of Running kände att steget vaknar när tempot stiger och blir platt i lugnt tempo, och testare hos Believe in the Run fann studsen och gnistan tillbaka efter två lugnare versioner.
Läs mer
Låg och mager för en supersko. En mellansula i ZoomX längs hela skon, trimmad där Nike ansåg att skum inte behövdes. RunRepeat mätte 34,1 mm i hälen och 25,5 mm i framfoten, under de genomsnitt de registrerar, och skummet till 34,7 AC.
Doctors of Running kände den som mycket fastare än tidigare Vaporfly, och den mjuknade lite under de första 40 miles (cirka 64 km). RTINGS ger dämpningen i framfoten 6,2 av 10 och finner att den blir hård efter halvmaraton.
Smal, och det syns. RunRepeat mätte mellansulans häl till 77,0 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm, och RTINGS kallar plattformen mycket smal. Mjukt hälskum kan göra hällandningar vingliga, enligt RTINGS.
Testarna är oeniga om hur mycket det spelar roll. En testare hos Doctors of Running fann att det centrala spåret och den styva plattan kompenserar den smala basen, medan en annan kallade den den minst stabila Vaporfly hittills.
Vaknar till liv ju fortare du går. RunRepeat mätte 74,5 procent energiretur i framfoten, långt över genomsnittet på 61,4 procent, och RTINGS ger energireturen 8,4 av 10. Nike har ställt Flyplate i en brantare vinkel än på Vaporfly 3.
Doctors of Running kände att steget vaknar när tempot stiger och blir platt i lugnt tempo, och testare hos Believe in the Run fann studsen och gnistan tillbaka efter två lugnare versioner.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tävling, halvmaraton | Gjord för det | Där de flesta testare tycker att den gör sitt bästa jobb. | RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers |
| Tempopass | Gjord för det | RunRepeat ger tempo 91, och Believe in the Run använde den för snabbare pass. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Intervaller | Gjord för det | Lätt och kvick i fart; RTINGS ger tävling på 5 km och 10 km 8,5 av 10. | RTINGS, Believe in the Run |
| Tävling, maraton | Fungerar | Bra för lätta, effektiva löpare; RTINGS ger den 7,2 och finner den hård bortom halvmaraton. | RunRepeat, RTINGS, The Run Testers |
| Långpass | Fungerar | En testare hos Believe in the Run sprang 20 miles (cirka 32 km) i den, men RTINGS ger långpass bara 6,4. | RTINGS, Believe in the Run |
| Lugna pass | Inte för det | Doctors of Running fann den underväldigande i lugnt tempo, och RTINGS ger vardagsträning 5,7. | Doctors of Running, RTINGS |
| Återhämtningspass | Inte för det | För fast och instabil för trötta ben. | Doctors of Running, RTINGS |
Källa: RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RTINGS
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Vaporfly 4 är en mycket lätt, kvick tävlingssko som är som bäst upp till halvmaraton, med lite stabilitet. De går isär om huruvida den är fastare eller mjukare än Vaporfly 3, om storlek och om hur länge yttersulan håller.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 93 av 100: en smart uppdatering snarare än en nyuppfinning, bäst för lopp upp till 21 km. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Blandad | Båda testarna hos Doctors of Running ger B plus totalt: snabb för 5 km till halvmaraton, fast i lugnt tempo, med tvivel om hållbarhet. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ser en av de lättaste superskorna, hämmad av begränsad dämpning och stabilitet bortom halvmaraton. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run rankar den i A-nivå; två av tre testare rekommenderar den, den tredje kunde inte leva med hälens passform. | Läs |
| The Run Testers | Recension | Positiv | The Run Testers finner den lätt och kvick, som bäst på kortare lopp, med mindre kraft än de bästa tävlingsskorna. | Läs |
De är eniga
- Bäst upp till halvmaratonRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run och The Run Testers placerar den alla på kortare lopp, med maraton som en utmaning för många löpare.
- Anmärkningsvärt lättRunRepeat vägde 166 g och RTINGS 160,5 g, och Doctors of Running kallar den den lättaste Vaporfly hittills.
- Hälen kan glidaDoctors of Running, Believe in the Run och The Run Testers rapporterar alla visst hällglapp; en testare hos Believe in the Run fick aldrig hälen att stanna på plats.
- Inte mycket stabilitetRunRepeat ger stabiliteten 59, RTINGS 5,7 av 10, och testare hos Believe in the Run och Doctors of Running kallar den instabil eller den minst stabila Vaporfly.
De går isär
- Fastare eller mjukare än Vaporfly 3?Doctors of Running och The Run Testers finner den tydligt fastare, och RunRepeat mätte något fastare skum. RTINGS finner mellansulan något mjukare och mer dämpad, med en fastare häl.
- Följer storleken eller är den kort?RunRepeats läsaromröstning, The Run Testers och en testare hos Believe in the Run säger att den följer storleken. RTINGS finner den något kort och föreslår den större storleken om du ligger mellan två, och Doctors of Running föreslår en halv storlek större för mer tåutrymme, efter att en testare behövde det.
- Hur slitstark är yttersulan?Doctors of Running hade gummit vid sidan av framfoten nästan slitet igenom efter 40 miles (cirka 64 km). The Run Testers fann den tåligare än Vaporfly 3, och RunRepeat gav tåboxen 4 av 5 mot 1 av 5 på Vaporfly 3.
Så är den byggd
En nedskuren tävlingssko: en mellansula i ZoomX längs hela skon urholkad för att spara vikt, en Flyplate i kolfiber ställd i en brantare vinkel, en tunn ovandel i konstruerat mesh och en sammanhängande gummiyttersula.
ZoomX längs hela skon urholkad för att spara vikt, en brantare Flyplate i kolfiber, en tunn ovandel i konstruerat mesh, en löstagbar innersula och en sammanhängande gummiyttersula.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 4 / 5 |
| 2 | Plös | 2,5 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 2 / 5 |
| 4 | MellansulaZoomX | Hårdhet 34,7 AC |
| 5 | PlattaFlyplate | Böjkraft 18 N |
| 6 | Innersula | 2,9 mm |
| 7 | Yttersula | 2,3 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 36 mm häl, 30 mm framfot; uppmätt: 2,3 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, RTINGS, The Run Testers.
Ovandel. Ett lätt, elastiskt konstruerat mesh med minimal sömnad, som ersätter Flyknit på Vaporfly 3. RunRepeat ger andningsförmågan 4 av 5, och Doctors of Running tror att en del löpare kan springa utan strumpor.
Plös. En tunn, vadderad tunga utan sidoinsatser på 2,5 mm, hållen av en snörögla. RunRepeat ser den åtgärda Vaporfly 3:s tungproblem, även om Doctors of Running kände att den flyttade sig vid snabba svängar.
Häl. En kraftigt vadderad kant över en mild hälkappa, 2 av 5 i RunRepeats styvhetstest. Flera testare rapporterar hällglapp här, och en testare hos Doctors of Running fann hälfliken vass.
Mellansula. ZoomX längs hela skon, avskuret där Nike ansåg att skum inte behövdes. RunRepeat mätte 34,7 AC, något fastare än på Vaporfly 3, och fann samma Pebax-baserade skum som tidigare versioner.
Platta. En kolfiberplatta längs hela skon med en brantare vinkel för frånskjutet, enligt Nike. RTINGS fann den placerad närmare baksidan än på Vaporfly 3, och RunRepeat mätte 18 N i böjtestet, mot ett genomsnitt på 15,5 N.
Innersula. Nu löstagbar och perforerad, 2,9 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm, vilket RunRepeat räknar som en vinst för löpare med ortoser.
Yttersula. Mjukat gummi i ett våffelmönster, nu sammanhängande i stället för Vaporfly 3:s urtag. RunRepeat mätte 2,3 mm i hälen och 0,45 i grepp mot ett genomsnitt på 0,53. Doctors of Running fann småsten fastna i det centrala spåret vid varje pass.
Läs mer
En nedskuren tävlingssko: en mellansula i ZoomX längs hela skon urholkad för att spara vikt, en Flyplate i kolfiber ställd i en brantare vinkel, en tunn ovandel i konstruerat mesh och en sammanhängande gummiyttersula.
1. Ovandel. Ett lätt, elastiskt konstruerat mesh med minimal sömnad, som ersätter Flyknit på Vaporfly 3. RunRepeat ger andningsförmågan 4 av 5, och Doctors of Running tror att en del löpare kan springa utan strumpor.
2. Plös. En tunn, vadderad tunga utan sidoinsatser på 2,5 mm, hållen av en snörögla. RunRepeat ser den åtgärda Vaporfly 3:s tungproblem, även om Doctors of Running kände att den flyttade sig vid snabba svängar.
3. Häl. En kraftigt vadderad kant över en mild hälkappa, 2 av 5 i RunRepeats styvhetstest. Flera testare rapporterar hällglapp här, och en testare hos Doctors of Running fann hälfliken vass.
4. Mellansula. ZoomX längs hela skon, avskuret där Nike ansåg att skum inte behövdes. RunRepeat mätte 34,7 AC, något fastare än på Vaporfly 3, och fann samma Pebax-baserade skum som tidigare versioner.
5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon med en brantare vinkel för frånskjutet, enligt Nike. RTINGS fann den placerad närmare baksidan än på Vaporfly 3, och RunRepeat mätte 18 N i böjtestet, mot ett genomsnitt på 15,5 N.
6. Innersula. Nu löstagbar och perforerad, 2,9 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm, vilket RunRepeat räknar som en vinst för löpare med ortoser.
7. Yttersula. Mjukat gummi i ett våffelmönster, nu sammanhängande i stället för Vaporfly 3:s urtag. RunRepeat mätte 2,3 mm i hälen och 0,45 i grepp mot ett genomsnitt på 0,53. Doctors of Running fann småsten fastna i det centrala spåret vid varje pass.
Hållbarhet. Rapporterna skiljer sig. Doctors of Running såg frilagt skum slitas och gummit vid sidan av framfoten nästan slitet igenom efter 40 miles (cirka 64 km), och en testare räknar med mindre än 100 miles (cirka 160 km) från yttersulan. The Run Testers fann den tåligare än Vaporfly 3, och RunRepeat gav tåboxen 4 av 5 mot 1 av 5 på Vaporfly 3, samtidigt som de pekade på hälslitage i nötningstestet.
Hållbarhet. Rapporterna skiljer sig. Doctors of Running såg frilagt skum slitas och gummit vid sidan av framfoten nästan slitet igenom efter 40 miles (cirka 64 km), och en testare räknar med mindre än 100 miles (cirka 160 km) från yttersulan. The Run Testers fann den tåligare än Vaporfly 3, och RunRepeat gav tåboxen 4 av 5 mot 1 av 5 på Vaporfly 3, samtidigt som de pekade på hälslitage i nötningstestet.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, herrstorlek US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running) |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (framfot) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens höjd |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Yttersulans tjocklek (häl) |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Längden följer storleken till något kort; om du ligger mellan två storlekar eller vill ha tåutrymme, gå upp en halv storlek.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Genomsnittlig bredd, avsmalnande form. RunRepeat mätte en tåbox på 73,2 mm, precis på genomsnittet, men Doctors of Running fann mindre tåutrymme än på Vaporfly 3 och en avsmalnande framfot som skavde en testares tår. RTINGS fann den däremot något rymligare än Vaporfly 3.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats läsaromröstning säger att den följer storleken, och The Run Testers och en testare hos Believe in the Run håller med. RTINGS finner den något kort och föreslår den större storleken mellan två, och Doctors of Running föreslår en halv storlek större för mer plats, efter att en testare behövde det.
Passformen är snäv och låg i volym, bäst för normala till smala fötter enligt Doctors of Running. The Run Testers fann den också något smal. Hälen är det vanliga klagomålet: flera testare behövde extra snörning för att stoppa glidning.
Running Warehouse och Fleet Feet har bara bredd D i lager, och RTINGS rapporterar ingen bred version.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet
Mot Vaporfly 3
En trimning snarare än en nyuppfinning: mindre vikt, mindre höjd, mindre drop och en åtgärdad tunga, med en fastare känsla för de flesta testare.
Behåll Vaporfly 3 om du gillade dess mjukare, högre steg eller behöver lite mer stabilitet: en testare hos Doctors of Running fann Vaporfly 3 som den stabilaste Vaporfly, och en testare hos Believe in the Run som älskade den fann att Vaporfly 4 passar dåligt. RTINGS finner också Vaporfly 3 kvickare och mer aggressiv.
Versionshistorik: Vaporfly 3 till Vaporfly 4
Lättare. Cirka 13 procent lättare än Vaporfly 3 i RunRepeats labb, och nästan 30 g lättare hos RTINGS, mest från en urholkad mellansula och en lättare tunga. (RunRepeat, RTINGS)
Lägre stack och drop. Doctors of Running rapporterar hälen 2 mm lägre och den angivna droppen ner från 8 mm till 6 mm. RunRepeat mätte 8,6 mm mot 11,1 mm på Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running)
Ny ovandel, tunga och innersula. Konstruerat mesh ersätter Flyknit och vanlig snörning är tillbaka, enligt Believe in the Run. RunRepeat fann en omarbetad tunga som åtgärdar Vaporfly 3:s problem, och en innersula som nu är löstagbar. (RunRepeat, Believe in the Run)
Brantare platta, sammanhängande yttersula. Nike ställde Flyplate i en brantare vinkel, och RunRepeat fann sammanhängande gummi där Vaporfly 3 hade urtag. (RunRepeat, Nike)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Vaporfly 4 inte gör.
Nike Vaporfly 4 | Nike Alphafly 3 | Hoka Rocket X 3 | Nike Streakfly 2 | Fila Kr7 Pro Speed Tech | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Mer dämpning | Mindre dämpning | Samma stöd |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 7 mm | 4 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 36 mm | 40 mm | 40 mm | 26 mm | – |
| Vikt | 167 g | 218 g | 210 g | 128 g | 160 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Nike Vaporfly 4 storleken?
För det mesta, med ett förbehåll om längd. RunRepeats läsaromröstning, The Run Testers och en testare hos Believe in the Run fann att den följer storleken, medan RTINGS finner den något kort. Doctors of Running föreslår en halv storlek större för mer tåutrymme. Passformen är snäv och bäst för normala till smala fötter.
Är Vaporfly 4 bra för maraton?
För lätta, effektiva löpare, ja; för de flesta andra är det en utmaning. RTINGS ger tävling på maraton och halvmaraton 7,2 mot 8,5 för 5 km och 10 km och finner den hård bortom halvmaraton. RunRepeat kallar den mindre idealisk för maraton, medan en testare hos Believe in the Run var nöjd på ett pass på 20 miles (cirka 32 km).
Vaporfly 4 eller Alphafly 3?
RTINGS rekommenderar Alphafly 3 för maraton, med mer stabilitet och skydd över långa distanser, och Vaporfly 4 för 5 km till halvmaraton, där dess lägre vikt räknas. Doctors of Running gör samma uppdelning: Alphafly för halvmaraton och maraton, Vaporfly för kortare lopp eller elitlöpare.
Vad är droppen på Vaporfly 4?
Nike anger en drop på 6 mm för Vaporfly 4, ner från 8 mm på Vaporfly 3. Båda labben mätte mer: 8,6 mm hos RunRepeat och 8,8 mm hos RTINGS. Hälen är också lägre: 36 mm i vår katalog, och 132 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.
Hur mycket väger Vaporfly 4?
Nike Vaporfly 4 väger cirka 167 g i herrstorlek US 9, enligt Running Warehouse och Doctors of Running; RunRepeat vägde 166 g och RTINGS 160,5 g. Bara 6 av de 150 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog är lättare. Nike anger 190 g för en herrstorlek US 10.
Hur länge håller Vaporfly 4?
Åsikterna går isär. Doctors of Running såg gummit vid sidan av framfoten nästan slitet igenom efter 40 miles (cirka 64 km) och en testare räknar med mindre än 100 miles (cirka 160 km) från yttersulan. The Run Testers fann den mer slitstark än Vaporfly 3. Spara den till lopp och viktiga pass för att få den att hålla.
Är Vaporfly 4 bra för tyngre löpare?
Det är inte det naturliga valet. RunRepeat varnar för att tyngre löpare kan tycka att dämpningen är begränsad, och RTINGS ger stabiliteten 5,7 av 10 på en mycket smal plattform. RunRepeat pekar löpare som vill ha mer stack mot Alphafly 3.
Källor
- RunRepeat, Nike Vaporfly 4 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Nike Vaporfly 4 Review (Matt Klein, April 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Nike Vaporfly 4 Review (May 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- The Run Testers, Nike Vaporfly 4 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Vaporfly 4 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s Nike Vaporfly 4. Hämtad 13 okt. 2026.
- Nike, Nike Vaporfly 4 Men’s Road Racing Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



