
Hoka Skyward X 2 -arvostelu
Hokan maksimipohjainen superharjoituskenkä, PEBA-vaahdolla ylikriittisen EVA-kehyksen päällä ja hiilikuitulevyllä, palaa kevyempänä ja hieman matalampana kuin ensimmäinen Skyward X.
- Drop
- 5 mm
- Kannan korkeus
- 44 mm
- Päkiä
- 39 mm
- Paino
- 283 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Hiilikuitu
Tuomiomme
Korkea, tasainen risteilijä rauhallisille kilometreille.
Skyward X 2 on maksimipohjainen neutraali harjoituskenkä, jonka leveä pohja, hiilikuitulevy ja keinuvuus saavat erittäin korkean kengän tuntumaan tasaiselta ja pehmeältä rauhallisilla ja pitkillä lenkeillä. Se sopii neutraaleille juoksijoille tai lievästi sisäänpäin kallistuville, joilla on normaali tai kapea jalka ja jotka haluavat suojaa suurille kilometrimäärille, ei nopeustyön kenkä eikä leveälle päkiälle.
Vahvuudet
- Syvä, suojaava vaimennus, jonka jokainen testi nostaa esiin
- Huomattavan vakaa korkeuteensa nähden kahdessa kolmesta testistä
- Noin 9 prosenttia kevyempi kuin ensimmäinen Skyward X RunRepeatin mukaan
- Pehmeä keinuvuus, joka vierittää pitkien, tasaisten lenkkien läpi
- Hyvä energian palautuminen näin vaimennetulle kengälle
Heikkoudet
- Yhä painava: 283 g miesten US 9 -koossa
- Matala, kapeneva kärkitila Doctors of Runningille ja RunRepeatille
- Ei nopeuskenkä: testit sulkevat pois intervallit ja lyhyet kisat
- Erittäin jäykkä alusta, 23,0 N RunRepeatin taivutustestissä
- Yksi vakioleveys useimmilla markkinoilla
Kenelle sopii
- Viikkosi rakentuu rauhallisista ja pitkistä lenkeistä
- Haluat korkeutta ilman horjuntaa
- Jalkasi kallistuu hieman sisäänpäin
- Olet painavampi juoksija
Kenen kannattaa ohittaa
- Päkiäsi on leveä tai varpaasi tarvitsevat tilaa
- Haluat yhden kengän jokaiselle vauhdille
- Juokset sorateillä tai poluilla
Kenkäprofiili
Missä Skyward X 2 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.
| Akseli | Skyward X 2 |
|---|---|
| Vaimennus | 87 |
| Keveys | 28 |
| Vakaus | 30 |
| Drop | 9 |
| Reagoivuus | 60 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino283 g, painavampi kuin 72 % kengistä
Drop5 mm, matalampi kuin 80 % kengistä
Kannan korkeus44 mm, korkeampi kuin 87 % kengistä
Päkiän korkeus39 mm, korkeampi kuin 92 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 5 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Syvä, pehmeä ja suojaava. PEBA ylikriittisen EVA-kehyksen päällä 44 mm:n kantaosalla: pehmeä, 31,9 AC RunRepeatin laboratoriossa, suojaava eikä veltto Doctors of Runningille.
Vakaa korkeuteensa nähden, yhdellä eriävällä mielipiteellä. Leveä pohja, levy ja keinuvuus ansaitsevat A:n Doctors of Runningilta ja 92 RunRepeatilta; RTINGS antaa 6,3 ja viittaa pehmeään kantaosaan.
Ponnahteleva, mutta kiireetön. Energian palautuminen 64,3 prosenttia kantapäässä ja 67,6 päkiässä RunRepeatin laboratoriossa, jäykällä, keinuvalla vierinnällä, joka pysyy rentona.
Syvä, pehmeä ja suojaava. Välipohjassa PEBA-pintakerros on kovemman ylikriittisen EVA-kehyksen päällä. Hoka listaa 44 mm kantapäässä ja 39 mm päkiässä, ja vain 9 katalogimme 181 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman päkiän.
RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 31,9, keskiarvoa pehmeämpi, kantapään iskunvaimennuksella selvästi laboratorionsa keskiarvon yläpuolella. RTINGS antaa vaimennukselle 9,1 ja pitkän lenkin päkiän vaimennukselle 8,9. Doctors of Running piti sitä suojaavana mutta ei velttona.
Vakaa korkeuteensa nähden, yhdellä eriävällä mielipiteellä. Doctors of Running kiittää leveitä sivuseinämiä, levenevää pohjaa, EVA-kehyksen sisään asetettua PEBAa, keskiuraa, hiilikuitulevyä ja aikaista keinuvuutta, ja molemmat testaajat antavat vakaudelle A:n. RunRepeat mittasi 125,7 mm:n päkiän ja 103,7 mm:n kantaosan välipohjan ja antaa vakaudelle 92.
RTINGS on eri mieltä ja antaa vakaudelle 6,3, koska kantaosa on pehmeä ja korkeasta vaahdosta puuttuu kovuutta. Jos alastut kovaa kantapään ulkoreunalle, se on kohta, jota kannattaa seurata.
Ponnahteleva, mutta kiireetön. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 64,3 prosenttia kantapäässä ja 67,6 prosenttia päkiässä, hyvät luvut näin vaimennetulle kengälle. Alusta on erittäin jäykkä, 23,0 N sen taivutustestissä, joten keinuvuus tekee vierittämisen.
Testaajat tunsivat sen. Believe in the Run piti sitä hieman ponnahtelevampana kuin alkuperäistä, ja yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä napakkana. Toinen ei pitänyt sitä riittävän napakkana nopeammille harjoituksille, ja RTINGS pitää pehmeän päkiän puuttuvan napakkuutta lyhyille kisoille.
Lue lisää
Syvä, pehmeä ja suojaava. Välipohjassa PEBA-pintakerros on kovemman ylikriittisen EVA-kehyksen päällä. Hoka listaa 44 mm kantapäässä ja 39 mm päkiässä, ja vain 9 katalogimme 181 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman päkiän.
RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 31,9, keskiarvoa pehmeämpi, kantapään iskunvaimennuksella selvästi laboratorionsa keskiarvon yläpuolella. RTINGS antaa vaimennukselle 9,1 ja pitkän lenkin päkiän vaimennukselle 8,9. Doctors of Running piti sitä suojaavana mutta ei velttona.
Vakaa korkeuteensa nähden, yhdellä eriävällä mielipiteellä. Doctors of Running kiittää leveitä sivuseinämiä, levenevää pohjaa, EVA-kehyksen sisään asetettua PEBAa, keskiuraa, hiilikuitulevyä ja aikaista keinuvuutta, ja molemmat testaajat antavat vakaudelle A:n. RunRepeat mittasi 125,7 mm:n päkiän ja 103,7 mm:n kantaosan välipohjan ja antaa vakaudelle 92.
RTINGS on eri mieltä ja antaa vakaudelle 6,3, koska kantaosa on pehmeä ja korkeasta vaahdosta puuttuu kovuutta. Jos alastut kovaa kantapään ulkoreunalle, se on kohta, jota kannattaa seurata.
Ponnahteleva, mutta kiireetön. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 64,3 prosenttia kantapäässä ja 67,6 prosenttia päkiässä, hyvät luvut näin vaimennetulle kengälle. Alusta on erittäin jäykkä, 23,0 N sen taivutustestissä, joten keinuvuus tekee vierittämisen.
Testaajat tunsivat sen. Believe in the Run piti sitä hieman ponnahtelevampana kuin alkuperäistä, ja yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä napakkana. Toinen ei pitänyt sitä riittävän napakkana nopeammille harjoituksille, ja RTINGS pitää pehmeän päkiän puuttuvan napakkuutta lyhyille kisoille.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | Sen kotikenttä: RunRepeat antaa sille 93 päivittäiseen juoksuun. | RunRepeat, The Run Testers |
| Pitkät lenkit | Tehty siihen | RTINGS arvioi pitkän lenkin sen parhaaksi käytöksi, 7,8. | RTINGS, Believe in the Run |
| Palauttavat lenkit | Tehty siihen | Believe in the Run listaa palautuslenkit sen parhaiden käyttöjen joukkoon; testaaja tunsi jalkansa tuoreina sen jälkeen. | Believe in the Run |
| Maratonkilpailu | Kelpaa | RTINGS antaa sille 7,4 puoli- ja täysmaratoneille rennoilla vauhdeilla; aikatavoitteeseen kevyemmät kengät toimivat paremmin. | RTINGS, i-run |
| Vauhtikestävyys | Kelpaa | Tasaiset vauhdinnostot ovat kunnossa, mutta RunRepeat antaa vauhtikestävyydelle 73, ja Doctors of Running pitää sitä riittämättömän napakkana täysiin harjoituksiin. | Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers |
| Intervallit | Ei siihen | Liian painava ja korkea lyhyisiin, teräviin ponnistuksiin RTINGSin ja i-runin mukaan. | RTINGS, i-run |
| Kävely | Tehty siihen | Doctors of Running merkitsee sen hyväksi kävelyyn ja seisomiseen. | Doctors of Running |
Lähde: RunRepeat, The Run Testers, RTINGS, Believe in the Run, i-run, Doctors of Running
Mitä testit sanovat
Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Skyward X 2 on syvästi vaimennettu, kevyempi kehitys ensimmäisestä Skyward X:stä, tehty rauhallisille ja pitkille kilometreille nopeuden sijaan. Mielipiteet jakautuvat vakaudesta ja siitä, kuinka paljon tilaa päkiä jättää.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Vaihteleva | Molemmat testaajat antavat suorituskyvystä B+ ja vakaudesta A mutta istuvuudesta vain C+-B-: vakaa, suojaava pitkien lenkkien kenkä, jota kärkitila hillitsee. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 87 / 100: kevyempi kuin ensimmäinen Skyward X, erinomainen rauhallisille ja pitkille lenkeille, mutta erikoiskenkä eikä laaja valinta. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Vaihteleva | RTINGS antaa 7,4: maksimipohjainen, levyllinen risteilijä pitkille rennoille lenkeille, painon hillitsemä kisaamiseen. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Myönteinen | Believe in the Run sijoittaa sen B-luokkaan, suorituskyvystä A: pitkien lenkkien risteilijä ja suurten kilometrimäärien työjuhta, ei kaiken tekevä kenkä. | Lue |
| The Run Testers | Arvostelu | Vaihteleva | The Run Testers pitää sen ponnahtelevasta, vakaasta ajosta rauhallisille ja pitkille kilometreille, mutta näkee sen kierron osana eikä yhtenä kenkänä useimmille juoksijoille. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Maksimaalinen, suojaava vaimennusRunRepeat mittasi pehmeän 31,9 AC:n välipohjan ja suuren iskunvaimennuksen, RTINGS antaa vaimennukselle 9,1, ja Believe in the Runin testaajat tunsivat jalkansa tuoreina pitkien lenkkien jälkeen.
- Rauhalliset ja pitkät kilometrit, ei nopeusRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS ja The Run Testers sijoittavat sen kaikki rauhallisille ja pitkille lenkeille ja sulkevat pois nopeat harjoitukset.
- Kevyempi kuin ensimmäinen versioRunRepeat mittasi noin 9 prosentin vähennyksen, ja Doctors of Running sekä Believe in the Run tuntevat eron lenkkien loppupuolella.
Mielipiteet jakautuvat
- Kuinka vakaalta se tuntuuDoctors of Running antaa vakaudelle A:n ja RunRepeat 92. RTINGS antaa vakaudelle 6,3 osoittaen pehmeään kantaosaan ja korkeaan pohjaan, jonka vaahdosta puuttuu kovuutta.
- Varpaiden tilaDoctors of Running piti kärkitilaa matalana ja kapenevana, ja RunRepeat kallistuu kapeaan. RTINGS kehuu tilavaa päkiän korkeutta ja leveyttä, ja Believe in the Runin testaaja sai runsaasti varpaiden tilaa.
- HengittävyysRunRepeat mittasi 74 BR, hyvä pehmeälle päälliselle, ja The Run Testers piti sitä hengittävämpänä kuin alkuperäistä. Believe in the Runin testaajat pitivät sitä lämpimänä.
Miten se on rakennettu
Kaksivaahtoinen, hiilikuitulevyllinen rakenne: PEBA päällä, ylikriittinen EVA-kehys alla, kupera hiilikuitulevy välissä, creel jacquard -verkkopäällinen ja ohut kumiulkopohja.
PEBA ylikriittisen EVA-kehyksen päällä kuperalla hiilikuitulevyllä, jacquard-verkkopäällinen ja ohut 2,1 mm:n ulkopohja, joka kului hyvin RunRepeatin testissä.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenCreel jacquard -verkko | Hengittävyys 74 BR |
| 2 | Kieli | 6,9 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 4 / 5 |
| 4 | VälipohjaPEBA ja ylikriittinen EVA | Kovuus 31,9 AC |
| 5 | LevyKupera hiilikuitulevy | Taivutus 23,0 N |
| 6 | Irtopohjallinen | 4,4 mm |
| 7 | Ulkopohja | 2,1 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 44 mm, päkiä 39 mm; mitattu: ulkopohja 2,1 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, i-run. BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).
Päällinen. Jacquard-verkko korvaa ensimmäisen Skyward X:n neuleen Believe in the Runin mukaan. RunRepeat mittasi hengittävyyden 74 BR, suunnilleen keskimääräisen, vaikka Believe in the Runin testaajat pitivät sitä silti lämpimänä.
Kieli. Ei sivuilta kiinnitetty ja hyvin pehmustettu: RunRepeat mittasi 6,9 mm, yli 5,8 mm:n keskiarvon, ja löysi ylimääräisen ylimmän nauharei’än vaihtoehtoista nauhoitusta varten. Doctors of Running kuvaa pehmusteen strategisesti sijoitetuksi.
Kanta. Jäykkä kantatuki, 4 / 5 RunRepeatin testissä, kohtalaisella pehmusteella, jonka molemmat Doctors of Runningin testaajat pitivät mukavana. Vetolenkkiä ei ole. RunRepeat huomauttaa kantapään pehmusteen kestävyyden heikkona kohtana.
Välipohja. PEBA-pintakerros antaa suurimman osan palautumasta, kun taas kovempi ylikriittinen EVA-kehys lisää rakennetta ja vakautta. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 31,9 AC ja havaitsi alustan 2 mm leveämmäksi päkiässä ja 3,6 mm leveämmäksi kantapäässä kuin ensimmäisessä Skyward X:ssä.
Levy. Uudistettu kupera hiilikuitulevy, RunRepeatin mukaan H:n muotoinen, viritetty ohjausta ja hallintaa varten kisanopeuden sijaan. Se tekee kengästä erittäin jäykän, 23,0 N RunRepeatin taivutustestissä ja 19,0 Nm väännössä.
Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,4 mm paksu. RunRepeat varoittaa, ettei jälkimarkkinoiden pohjallinen välttämättä sovi koholla oleviin, kylpyammemaisiin sivuseinämiin, vaikka Doctors of Running arvioi sen ortoosiystävälliseksi.
Ulkopohja. Sticky Rubber -kumi päkiässä ja Durabrasion-kumi kantapäässä Running Warehousen mukaan, vain 2,1 mm paksu RunRepeatin laboratoriossa. Pito sai 0,61, yli laboratorion keskiarvon, ja Doctors of Running piti otetta hyvänä märillä teillä.
Lue lisää
Kaksivaahtoinen, hiilikuitulevyllinen rakenne: PEBA päällä, ylikriittinen EVA-kehys alla, kupera hiilikuitulevy välissä, creel jacquard -verkkopäällinen ja ohut kumiulkopohja.
1. Päällinen. Jacquard-verkko korvaa ensimmäisen Skyward X:n neuleen Believe in the Runin mukaan. RunRepeat mittasi hengittävyyden 74 BR, suunnilleen keskimääräisen, vaikka Believe in the Runin testaajat pitivät sitä silti lämpimänä.
2. Kieli. Ei sivuilta kiinnitetty ja hyvin pehmustettu: RunRepeat mittasi 6,9 mm, yli 5,8 mm:n keskiarvon, ja löysi ylimääräisen ylimmän nauharei’än vaihtoehtoista nauhoitusta varten. Doctors of Running kuvaa pehmusteen strategisesti sijoitetuksi.
3. Kanta. Jäykkä kantatuki, 4 / 5 RunRepeatin testissä, kohtalaisella pehmusteella, jonka molemmat Doctors of Runningin testaajat pitivät mukavana. Vetolenkkiä ei ole. RunRepeat huomauttaa kantapään pehmusteen kestävyyden heikkona kohtana.
4. Välipohja. PEBA-pintakerros antaa suurimman osan palautumasta, kun taas kovempi ylikriittinen EVA-kehys lisää rakennetta ja vakautta. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 31,9 AC ja havaitsi alustan 2 mm leveämmäksi päkiässä ja 3,6 mm leveämmäksi kantapäässä kuin ensimmäisessä Skyward X:ssä.
5. Levy. Uudistettu kupera hiilikuitulevy, RunRepeatin mukaan H:n muotoinen, viritetty ohjausta ja hallintaa varten kisanopeuden sijaan. Se tekee kengästä erittäin jäykän, 23,0 N RunRepeatin taivutustestissä ja 19,0 Nm väännössä.
6. Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,4 mm paksu. RunRepeat varoittaa, ettei jälkimarkkinoiden pohjallinen välttämättä sovi koholla oleviin, kylpyammemaisiin sivuseinämiin, vaikka Doctors of Running arvioi sen ortoosiystävälliseksi.
7. Ulkopohja. Sticky Rubber -kumi päkiässä ja Durabrasion-kumi kantapäässä Running Warehousen mukaan, vain 2,1 mm paksu RunRepeatin laboratoriossa. Pito sai 0,61, yli laboratorion keskiarvon, ja Doctors of Running piti otetta hyvänä märillä teillä.
Kestävyys. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 0,9 mm, keskiarvoa paremmin, mutta kumi on ohutta. Kärkitila sai 3 / 5 ja kantapään pehmuste vain 2. Yksi Doctors of Runningin testaaja näki minimaalista ulkopohjan kulumaa eikä välipohjan hajoamista noin 80 mailin (noin 130 km) jälkeen, ja Believe in the Runin testaaja odottaa useita satoja mailia.
Kestävyys. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 0,9 mm, keskiarvoa paremmin, mutta kumi on ohutta. Kärkitila sai 3 / 5 ja kantapään pehmuste vain 2. Yksi Doctors of Runningin testaaja näki minimaalista ulkopohjan kulumaa eikä välipohjan hajoamista noin 80 mailin (noin 130 km) jälkeen, ja Believe in the Runin testaaja odottaa useita satoja mailia.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Taivutusvoima |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Hengittävyys |
|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).
Koko ja istuvuus
Pituus on oikea useimmille testaajille, mutta matala, kapeneva kärkitila saa sen tuntumaan joillekin lyhyeltä.
Pituus
Ristiriitaisia kokemuksia
Leveydet
normaali
Varvastila
RunRepeat mittasi 72,7 mm:n kärkitilan, lähellä keskiarvoa, runsaalla 28,4 mm:n korkeudella. Doctors of Running piti sitä silti matalana ja kapenevana, kun taas RTINGS arvioi päkiän korkeuden ja leveyden tilaviksi.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running ja RTINGS pitivät pituutta kokoa vastaavana, samoin kaksi kolmesta Believe in the Runin testaajasta. RunRepeatin lukijat äänestävät sen hieman pieneksi, ja kolmas Believe in the Runin testaaja piti sitä lyhyenä ja otti isomman koon.
Doctors of Running selittää jaon: kärkitila on kapeneva ja matala, joten se voi tuntua aluksi lyhyeltä ja avautuu käytössä. Sivupäällys, joka ulottuu nyt päkiään, rajoittaa venymistä, minkä vuoksi he näkevät sen normaalin tai kapean jalan kenkänä.
RunRepeat, RTINGS ja Running Warehouse listaavat yhden vakioleveyden. The Run Testers sanoo leveän version olevan saatavilla; tarkista, mitä omassa maassasi on tarjolla, ennen kuin luotat siihen.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse
Vs Skyward X
Hienosäätö eikä uudelleenkeksiminen: kevyempi, paperilla hieman matalampi, leveämpi pohja, uusi päällinen ja uudistettu levy.
Pidä ensimmäinen Skyward X, jos pidit sen pehmeämmästä, joustavammasta ajosta tai pidit sen päkiää tilavampana. Siirry X 2:een, jos paino vaivasi tai haluat vakaamman, hieman eloisamman pitkien lenkkien kengän.
Versiohistoria: Skyward X - Skyward X 2
Kevyempi. RunRepeat mittasi noin 9 prosentin vähennyksen, ja Doctors of Running raportoi noin 0,8 oz vähemmän miehille. (Doctors of Running, RunRepeat)
Matalampi kantaosa paperilla. Believe in the Run listaa kantaosan pohjan laskeneen 48:sta 44 mm:iin. RunRepeat mittasi pienemmän muutoksen, ja Running Warehouse mittasi molemmat versiot 49 mm:ksi, minkä Doctors of Running selittää ohuemmalla kumilla. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)
Uusi päällinen. Jacquard-verkko korvaa neuleen, lisää kielen pehmusteella. Doctors of Running pitää päkiää kapeampana kuin ennen sivupäällyksen vuoksi, kun taas Believe in the Runin testaaja piti sitä hieman joustavampana. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Leveämpi pohja, kovempi ajo. RunRepeat mittasi välipohjan 2 mm leveämmäksi päkiässä ja 3,6 mm leveämmäksi kantapäässä. Doctors of Running piti uudistettua levyä ja vaahtoja kovempina ja reagoivampina kuin pehmeämpi alkuperäinen. (Doctors of Running, RunRepeat)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Skyward X 2 ei tee.
Hoka Skyward X 2 | ASICS Superblast 3 | ASICS Megablast | Hoka Bondi 9 | New Balance FuelCell SuperComp Trainer v3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Kevyempi | Nopeampi | Tilavampi istuvuus | Vähemmän vaimennusta |
| Drop | 5 mm | 8 mm | 8 mm | 5 mm | 6 mm |
| Kannan korkeus | 44 mm | 47 mm | 46 mm | 43 mm | 40 mm |
| Paino | 283 g | 238 g | 230 g | 297 g | 261 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako Hoka Skyward X 2 kokoa?
Pääosin, pituudeltaan. Doctors of Running, RTINGS ja kaksi kolmesta Believe in the Runin testaajasta pitivät sitä kokoa vastaavana, kun taas RunRepeatin lukijat äänestävät sen hieman pieneksi. Matala, kapeneva kärkitila voi saada sen tuntumaan aluksi lyhyeltä, joten jos olet kokojen välissä tai sinulla on leveä päkiä, ota puoli kokoa isompi.
Skyward X vai Skyward X 2: mikä muuttui?
Skyward X 2 on noin 9 prosenttia kevyempi RunRepeatin laboratoriossa, siinä on jacquard-verkkopäällinen neuleen sijaan, uudistettu hiilikuitulevy ja leveämpi pohja. Hoka laski ilmoitettua kantaosaa 48:sta 44 mm:iin. Doctors of Running pitää ajoa kovempana ja reagoivampana, mutta päkiää kapeampana.
Sopiiko Skyward X 2 maratonille?
Mukavaan loppuun kyllä. RTINGS antaa Skyward X 2:lle 7,4 puoli- ja täysmaratoneille, ja i-run listaa maratonvauhdin ja kohtalaiset tiekisat. 283 g:lla miesten US 9 -koossa se on liian painava aikatavoitteeseen, johon RTINGS ehdottaa kevyempiä kenkiä.
Onko Skyward X 2 saatavilla leveänä?
Useimmilla markkinoilla ei. RunRepeat, RTINGS ja Running Warehouse listaavat Skyward X 2:lle vain vakioleveyden, ja Doctors of Running kuvaa matalaa, kapenevaa kärkitilaa. The Run Testers sanoo leveän version olevan saatavilla, joten tarkista maasi tilanne. Leveällä päkiällä Bondi 9 on tilavampi Hoka.
Sopiiko Skyward X 2 ylipronaatioon?
Skyward X 2 on neutraali kenkä, mutta arvostelijat pitävät sitä riittävän vakaana lievään sisäänpäin kallistumiseen: RunRepeat suosittelee sitä lievälle ylipronaattorille, ja Doctors of Running sanoo sen sopivan lievään tai kohtalaiseen ohjauksen tarpeeseen. Se ei korjaa mitään. Jos sinulla on kipua, hakeudu ammattilaisen puheille ja tarkista, miten jalkasi todella liikkuu, ennen kuin valitset.
Sopiiko Skyward X 2 painaville juoksijoille?
RTINGS kuvaa Skyward X 2:n painavammille juoksijoille sopivaksi risteilijäksi, ja i-run listaa sen myös painavammille rakenteille. 44 mm:n ilmoitettu kantaosa, pehmeä PEBA-kerros ja leveä pohja antavat runsaasti suojaa. RTINGS kuitenkin huomauttaa kantaosan vaahdosta puuttuvan kovuutta, joten painavat kantapäälle alastuvat voivat tuntea sen uppoavan.
Voiko Skyward X 2:lla kävellä?
Kyllä. Doctors of Running arvioi Skyward X 2:n hyväksi kävelyyn ja seisomiseen, hyvällä kantaosan viisteellä, ja ortoosiystävälliseksi. Jäykkä, keinuva alusta vierittää sinua eteenpäin, mikä auttaa pitkinä päivinä jaloilla. Vältä soratietä: kivet juuttuvat keskiuraan.
Lähteet
- Doctors of Running, HOKA Skyward X 2 Review (Matt Klein, Andrea Myers, April 2026). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, HOKA Skyward X 2 lab review. Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, HOKA Skyward X 2 running shoe review. Katsottu 13.10.2026.
- Believe in the Run, Hoka Skyward X 2 Review (April 2026). Katsottu 13.10.2026.
- The Run Testers, Hoka Skyward X 2 review. Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, HOKA Skyward X 2 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
- i-run, Hoka Skyward X 2 (men). Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



