
Hoka Skyward X 2 anmeldelse
Hokas supertræningssko med maksimal stack, med PEBA-skum over en superkritisk EVA-ramme og en kulfiberplade, vender tilbage lettere og en anelse lavere end den første Skyward X.
- Drop
- 5 mm
- Stack, hæl
- 44 mm
- Forfod
- 39 mm
- Vægt
- 283 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
En høj, stabil cruiser til rolige kilometer.
Skyward X 2 er en neutral træningssko med maksimal stack, hvis brede base, kulfiberplade og rocker får en meget høj sko til at føles stabil og glat på rolige og lange ture. Den passer til neutrale løbere eller løbere med mild indadrulning og en almindelig til smal fod, som vil have beskyttelse til mange kilometer, ikke en sko til fartarbejde eller en bred forfod.
Styrker
- Dyb, beskyttende dæmpning, som alle tests fremhæver
- Bemærkelsesværdigt stabil til sin højde i to af tre tests
- Omkring 9 procent lettere end den første Skyward X ifølge RunRepeat
- Glat rocker, der ruller dig gennem lange, jævne ture
- God energitilbagegivelse til så dæmpet en sko
Svagheder
- Stadig tung: 283 g i herrestørrelse US 9
- Lav, tilspidset tåboks for Doctors of Running og RunRepeat
- Ikke en fartsko: tests udelukker intervaller og korte løb
- Meget stiv platform, 23,0 N i RunRepeats bøjetest
- Én standardbredde på de fleste markeder
Hvem den passer til
- Din uge er bygget på rolige og lange ture
- Du vil have højde uden vaklen
- Din fod ruller lidt indad
- Du er en tungere løber
Hvem der bør springe den over
- Din forfod er bred, eller dine tæer har brug for plads
- Du vil have én sko til alle tempoer
- Du løber på grus eller stier
Skoprofil
Hvor Skyward X 2 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Skyward X 2 |
|---|---|
| Dæmpning | 87 |
| Lethed | 28 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 9 |
| Respons | 60 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt283 g, tungere end 72 % af skoene
Drop5 mm, lavere end 80 % af skoene
Stack, hæl44 mm, højere end 87 % af skoene
Stack, forfod39 mm, højere end 92 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 5 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Dyb, blød og beskyttende. PEBA over en superkritisk EVA-ramme på en hæl på 44 mm: blød med 31,9 AC i RunRepeats laboratorium, beskyttende frem for grødet for Doctors of Running.
Stabil til sin højde, med én afvigende. En bred base, plade og rocker giver et A fra Doctors of Running og 92 fra RunRepeat; RTINGS giver 6,3 med henvisning til en blød hæl.
Fjedrende, men uden hast. Energitilbagegivelse på 64,3 procent i hælen og 67,6 i forfoden i RunRepeats laboratorium, med en stiv rulning med rocker, der forbliver afslappet.
Dyb, blød og beskyttende. Mellemsålen lægger et PEBA-topslag over en fastere superkritisk EVA-ramme. Hoka opgiver 44 mm i hælen og 39 mm i forfoden, og kun 9 af de 181 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere forfod.
RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, med stødabsorbering i hælen langt over laboratoriets middel. RTINGS giver dæmpningen 9,1 og forfodens dæmpning på lange ture 8,9. Doctors of Running fandt den beskyttende, men ikke grødet.
Stabil til sin højde, med én afvigende. Doctors of Running krediterer brede sidevægge, en udvidet base, PEBA indsat i en EVA-ramme, en central rille, kulfiberpladen og en tidlig rocker, og begge testere giver stabiliteten A. RunRepeat målte en mellemsål på 125,7 mm i forfoden og 103,7 mm i hælen og giver stabiliteten 92.
RTINGS er uenig og giver stabiliteten 6,3, fordi hælen er blød, og det høje skum mangler fasthed. Hvis du lander hårdt på ydersiden af hælen, er det det punkt, du skal holde øje med.
Fjedrende, men uden hast. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 64,3 procent i hælen og 67,6 procent i forfoden, gode tal for en sko så dæmpet. Platformen er meget stiv med 23,0 N i bøjetesten, så rockeren gør rulningen.
Testerne mærkede det. Believe in the Run fandt den lidt mere fjedrende end originalen, og én tester hos Doctors of Running fandt den skarp. Den anden fandt den ikke skarp nok til hurtigere hårde pas, og RTINGS finder, at den bløde forfod mangler skarphed til kortere løb.
Læs mere
Dyb, blød og beskyttende. Mellemsålen lægger et PEBA-topslag over en fastere superkritisk EVA-ramme. Hoka opgiver 44 mm i hælen og 39 mm i forfoden, og kun 9 af de 181 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere forfod.
RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, med stødabsorbering i hælen langt over laboratoriets middel. RTINGS giver dæmpningen 9,1 og forfodens dæmpning på lange ture 8,9. Doctors of Running fandt den beskyttende, men ikke grødet.
Stabil til sin højde, med én afvigende. Doctors of Running krediterer brede sidevægge, en udvidet base, PEBA indsat i en EVA-ramme, en central rille, kulfiberpladen og en tidlig rocker, og begge testere giver stabiliteten A. RunRepeat målte en mellemsål på 125,7 mm i forfoden og 103,7 mm i hælen og giver stabiliteten 92.
RTINGS er uenig og giver stabiliteten 6,3, fordi hælen er blød, og det høje skum mangler fasthed. Hvis du lander hårdt på ydersiden af hælen, er det det punkt, du skal holde øje med.
Fjedrende, men uden hast. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 64,3 procent i hælen og 67,6 procent i forfoden, gode tal for en sko så dæmpet. Platformen er meget stiv med 23,0 N i bøjetesten, så rockeren gør rulningen.
Testerne mærkede det. Believe in the Run fandt den lidt mere fjedrende end originalen, og én tester hos Doctors of Running fandt den skarp. Den anden fandt den ikke skarp nok til hurtigere hårde pas, og RTINGS finder, at den bløde forfod mangler skarphed til kortere løb.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Dens hjemmebane: RunRepeat giver den 93 til dagligt løb. | RunRepeat, The Run Testers |
| Langture | Lavet til det | RTINGS vurderer langturen som dens bedste brug, med 7,8. | RTINGS, Believe in the Run |
| Restitutionsture | Lavet til det | Believe in the Run opfører restitutionsture blandt dens bedste anvendelser; en tester fandt sine ben friske bagefter. | Believe in the Run |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | RTINGS giver den 7,4 til halv- og helmarathon i afslappet tempo; til et tidsmål klarer lettere sko sig bedre. | RTINGS, i-run |
| Tempotræning | Kan klare det | Jævne stigninger er fine, men RunRepeat giver tempo 73, og Doctors of Running finder den ikke skarp nok til hele hårde træningspas. | Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers |
| Intervaller | Ikke til det | For tung og høj til korte, skarpe indsatser, ifølge RTINGS og i-run. | RTINGS, i-run |
| Gåture | Lavet til det | Doctors of Running sætter flueben ved den som god til gåture og stående arbejde. | Doctors of Running |
Kilde: RunRepeat, The Run Testers, RTINGS, Believe in the Run, i-run, Doctors of Running
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Skyward X 2 er en dybt dæmpet, lettere udvikling af den første Skyward X, bygget til rolige og lange kilometer frem for fart. De er uenige om, hvor stabil den føles, og hvor meget plads forfoden levner.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Begge testere giver ydeevnen B+ og stabiliteten A, men pasformen kun C+ til B-: en stabil, beskyttende sko til lange ture, bremset af tåboksen. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 87 ud af 100: lettere end den første Skyward X, fremragende til rolige og lange ture, men en specialist frem for et bredt valg. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS giver 7,4: en cruiser med maksimal stack og plade til lange afslappede ture, bremset af vægten til konkurrence. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run placerer den i B-kategorien, med et A for ydeevne: en cruiser til lange ture og en arbejdshest til mange kilometer, ikke en sko, der kan det hele. | Læs |
| The Run Testers | Anmeldelse | Blandet | The Run Testers kan lide dens fjedrende, stabile gang til rolige og lange kilometer, men ser den som en del af rotationen frem for en enkelt sko til de fleste løbere. | Læs |
De er enige
- Maksimal, beskyttende dæmpningRunRepeat målte en blød mellemsål på 31,9 AC og høj stødabsorbering, RTINGS giver dæmpningen 9,1, og testere hos Believe in the Run fandt deres ben friske efter lange ture.
- Rolige og lange kilometer, ikke fartRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS og The Run Testers placerer den alle på rolige og lange ture og udelukker den til hurtige hårde pas.
- Lettere end den første versionRunRepeat målte en nedskæring på omkring 9 procent, og Doctors of Running og Believe in the Run mærker begge forskellen sent på turene.
De er uenige
- Hvor stabil den følesDoctors of Running giver stabiliteten A, og RunRepeat giver den 92. RTINGS giver stabiliteten 6,3 og peger på en blød hæl og en høj stack med skum, der mangler fasthed.
- Plads til tæerneDoctors of Running fandt tåboksen lav og tilspidset, og RunRepeat læner sig mod smal. RTINGS roser rummelig forfodshøjde og -bredde, og en tester hos Believe in the Run havde masser af plads til tæerne.
- ÅndbarhedRunRepeat målte åndbarheden til 74 BR, godt til en blød overdel, og The Run Testers fandt den mere åndbar end originalen. Testere hos Believe in the Run fandt den varm.
Sådan er den bygget
En konstruktion med to skum og kulfiberplade: PEBA øverst, en superkritisk EVA-ramme nedenunder, en konveks kulfiberplade imellem, en creel jacquard-mesh-overdel og en tynd gummiydersål.
PEBA over en superkritisk EVA-ramme med en konveks kulfiberplade, en jacquard-mesh-overdel og en tynd ydersål på 2,1 mm, der slidtes godt i RunRepeats test.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelCreel jacquard-mesh | Åndbarhed 74 BR |
| 2 | Tunge | 6,9 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålPEBA og superkritisk EVA | Hårdhed 31,9 AC |
| 5 | PladeKonveks kulfiberplade | Bøjning 23,0 N |
| 6 | Indlægssål | 4,4 mm |
| 7 | Ydersål | 2,1 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 44 mm hæl, 39 mm forfod. Målt: 2,1 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, i-run. BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).
Overdel. Et jacquard-mesh erstatter den første Skyward X’s strik, ifølge Believe in the Run. RunRepeat målte åndbarheden til 74 BR, omkring gennemsnittet, selv om testere hos Believe in the Run stadig fandt den varm.
Tunge. Uden sammensyning og godt polstret: RunRepeat målte 6,9 mm, over deres gennemsnit på 5,8 mm, og fandt et ekstra øverste snørehul til alternativ snøring. Doctors of Running beskriver polstringen som strategisk placeret.
Hæl. En stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test, med moderat polstring, som begge testere hos Doctors of Running fandt behagelig. Der er ingen trækløkke. RunRepeat peger på hælpolstringen som et svagt punkt for holdbarheden.
Mellemsål. Et PEBA-topslag giver det meste af springet, mens en fastere superkritisk EVA-ramme tilføjer struktur og stabilitet. RunRepeat målte skummet til 31,9 AC og fandt platformen 2 mm bredere i forfoden og 3,6 mm bredere i hælen end på den første Skyward X.
Plade. En omdesignet konveks kulfiberplade, H-formet ifølge RunRepeat, afstemt til styring og kontrol frem for konkurrencefart. Den gør skoen meget stiv, 23,0 N i RunRepeats bøjetest og 19,0 Nm i vridning.
Indlægssål. Udtagelig, 4,4 mm tyk. RunRepeat advarer om, at en indlægssål fra tredjepart måske ikke passer til de hævede sidevægge i badekarsstil, selv om Doctors of Running vurderer den egnet til ortoser.
Ydersål. Sticky Rubber i forfoden og Durabrasion-gummi i hælen, ifølge Running Warehouse, kun 2,1 mm tyk i RunRepeats laboratorium. Grebet fik 0,61, over laboratoriets gennemsnit, og Doctors of Running fandt grebet godt på våde veje.
Læs mere
En konstruktion med to skum og kulfiberplade: PEBA øverst, en superkritisk EVA-ramme nedenunder, en konveks kulfiberplade imellem, en creel jacquard-mesh-overdel og en tynd gummiydersål.
1. Overdel. Et jacquard-mesh erstatter den første Skyward X’s strik, ifølge Believe in the Run. RunRepeat målte åndbarheden til 74 BR, omkring gennemsnittet, selv om testere hos Believe in the Run stadig fandt den varm.
2. Tunge. Uden sammensyning og godt polstret: RunRepeat målte 6,9 mm, over deres gennemsnit på 5,8 mm, og fandt et ekstra øverste snørehul til alternativ snøring. Doctors of Running beskriver polstringen som strategisk placeret.
3. Hæl. En stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test, med moderat polstring, som begge testere hos Doctors of Running fandt behagelig. Der er ingen trækløkke. RunRepeat peger på hælpolstringen som et svagt punkt for holdbarheden.
4. Mellemsål. Et PEBA-topslag giver det meste af springet, mens en fastere superkritisk EVA-ramme tilføjer struktur og stabilitet. RunRepeat målte skummet til 31,9 AC og fandt platformen 2 mm bredere i forfoden og 3,6 mm bredere i hælen end på den første Skyward X.
5. Plade. En omdesignet konveks kulfiberplade, H-formet ifølge RunRepeat, afstemt til styring og kontrol frem for konkurrencefart. Den gør skoen meget stiv, 23,0 N i RunRepeats bøjetest og 19,0 Nm i vridning.
6. Indlægssål. Udtagelig, 4,4 mm tyk. RunRepeat advarer om, at en indlægssål fra tredjepart måske ikke passer til de hævede sidevægge i badekarsstil, selv om Doctors of Running vurderer den egnet til ortoser.
7. Ydersål. Sticky Rubber i forfoden og Durabrasion-gummi i hælen, ifølge Running Warehouse, kun 2,1 mm tyk i RunRepeats laboratorium. Grebet fik 0,61, over laboratoriets gennemsnit, og Doctors of Running fandt grebet godt på våde veje.
Holdbarhed. Ydersålen mistede 0,9 mm i RunRepeats slidtest, bedre end gennemsnittet, men gummiet er tyndt. Tåboksen fik 3 ud af 5 og hælpolstringen kun 2. Én tester hos Doctors of Running så minimalt slid på ydersålen og ingen nedbrydning af mellemsålen efter omkring 130 km, og en tester hos Believe in the Run forventer flere hundrede kilometer.
Holdbarhed. Ydersålen mistede 0,9 mm i RunRepeats slidtest, bedre end gennemsnittet, men gummiet er tyndt. Tåboksen fik 3 ud af 5 og hælpolstringen kun 2. Én tester hos Doctors of Running så minimalt slid på ydersålen og ingen nedbrydning af mellemsålen efter omkring 130 km, og en tester hos Believe in the Run forventer flere hundrede kilometer.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).
Størrelse og pasform
Længden er rigtig for de fleste testere, men en lav, tilspidset tåboks får den til at føles kort for nogle.
Længde
Blandede erfaringer
Bredder
normal
Plads til tæerne
RunRepeat målte en tåboks på 72,7 mm, tæt på gennemsnittet, med rigelig højde på 28,4 mm. Doctors of Running fandt den stadig lav og tilspidset, mens RTINGS vurderer forfodens højde og bredde som rummelige.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running og RTINGS fandt længden normal, ligesom to af tre testere hos Believe in the Run. RunRepeats læsere stemmer den lidt lille, og den tredje tester hos Believe in the Run fandt den kort og gik en størrelse op.
Doctors of Running forklarer uenigheden: tåboksen er tilspidset og lav, så den kan føles kort i starten og åbner sig med brug. Et sideoverlæg, der nu strækker sig ind i forfoden, begrænser elasticiteten, hvorfor de ser den som en sko til almindelige til smalle fødder.
RunRepeat, RTINGS og Running Warehouse opfører en enkelt standardbredde. The Run Testers siger, at en bred udgave findes; tjek, hvad dit land tilbyder, før du regner med den.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse
Mod Skyward X
En finpudsning frem for en nyopfindelse: lettere, en anelse lavere på papiret, bredere i basen, med en ny overdel og en omdesignet plade.
Behold den første Skyward X, hvis du kunne lide dens blødere, mere eftergivende gang eller fandt dens forfod mere rummelig. Skift til X 2, hvis vægten generede dig, eller du vil have en mere stabil, lidt mere livlig sko til lange ture.
Versionshistorik: Skyward X til Skyward X 2
Lettere. RunRepeat målte en nedskæring på omkring 9 procent, og Doctors of Running melder om omkring 23 g mindre til mænd. (Doctors of Running, RunRepeat)
Lavere hæl på papiret. Believe in the Run opfører en hælstack ned fra 48 til 44 mm. RunRepeat målte en mindre ændring, og Running Warehouse målte begge versioner til 49 mm, hvilket Doctors of Running tilskriver tyndere gummi. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)
Ny overdel. Et jacquard-mesh erstatter strikken, med mere tungepolstring. Doctors of Running finder forfoden smallere end før på grund af et sideoverlæg, mens en tester hos Believe in the Run fandt den lidt mere imødekommende. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Bredere base, fastere gang. RunRepeat målte mellemsålen 2 mm bredere i forfoden og 3,6 mm bredere i hælen. Doctors of Running fandt den omdesignede plade og skummene fastere og mere responsive end den blødere original. (Doctors of Running, RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Skyward X 2 ikke gør.
Hoka Skyward X 2 | ASICS Superblast 3 | ASICS Megablast | Hoka Bondi 9 | New Balance FuelCell SuperComp Trainer v3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Lettere | Hurtigere | Mere plads | Mindre dæmpning |
| Drop | 5 mm | 8 mm | 8 mm | 5 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 44 mm | 47 mm | 46 mm | 43 mm | 40 mm |
| Vægt | 283 g | 238 g | 230 g | 297 g | 261 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Hoka Skyward X 2 normal størrelse?
Stort set, i længden. Doctors of Running, RTINGS og to af tre testere hos Believe in the Run fandt den normal i størrelsen, mens RunRepeats læsere stemmer den lidt lille. Den lave, tilspidsede tåboks kan få den til at føles kort i starten, så hvis du ligger mellem to størrelser eller har en bred forfod, så gå en halv størrelse op.
Skyward X eller Skyward X 2: hvad ændrede sig?
Skyward X 2 er omkring 9 procent lettere i RunRepeats laboratorium, har en jacquard-mesh-overdel i stedet for strik, en omdesignet kulfiberplade og en bredere base. Hoka sænkede den opgivne hæl fra 48 til 44 mm. Doctors of Running finder gangen fastere og mere responsiv, men forfoden smallere.
Er Skyward X 2 god til marathon?
Til at gennemføre behageligt ja. RTINGS giver Skyward X 2 7,4 til halv- og helmarathon, og i-run opfører marathontempo og moderate landevejsløb. Med 283 g i herrestørrelse US 9 er den for tung til et tidsmål, hvor RTINGS foreslår lettere sko.
Findes Skyward X 2 i bred?
På de fleste markeder nej. RunRepeat, RTINGS og Running Warehouse opfører kun en standardbredde til Skyward X 2, og Doctors of Running beskriver en lav, tilspidset tåboks. The Run Testers siger, at en bred udgave findes, så tjek dit land. Med en bred forfod er Bondi 9 en mere imødekommende Hoka.
Er Skyward X 2 god til overpronation?
Skyward X 2 er en neutral sko, men testerne finder den stabil nok til en mild indadrulning: RunRepeat anbefaler den til milde overpronatorer, og Doctors of Running siger, at den passer til milde til moderate behov for styring. Den korrigerer intet. Hvis du har smerter, så kontakt en fagperson, og tjek først, hvordan din fod faktisk bevæger sig.
Er Skyward X 2 god til tunge løbere?
RTINGS beskriver Skyward X 2 som en cruiser, der passer til tungere løbere, og i-run opfører den også til tungere bygninger. Den opgivne hæl på 44 mm, det bløde PEBA-lag og den brede base giver rigelig beskyttelse. RTINGS bemærker dog, at hælskummet mangler fasthed, så tunge løbere med hælanslag kan mærke den synke.
Kan man gå i Skyward X 2?
Ja. Doctors of Running vurderer Skyward X 2 god til gåture og stående arbejde, med en god hælaffasning, og egnet til ortoser. Den stive platform med rocker ruller dig fremad, hvilket hjælper på lange dage på fødderne. Undgå grusstier: sten sætter sig fast i den centrale rille.
Kilder
- Doctors of Running, HOKA Skyward X 2 Review (Matt Klein, Andrea Myers, April 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, HOKA Skyward X 2 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, HOKA Skyward X 2 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Hoka Skyward X 2 Review (April 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- The Run Testers, Hoka Skyward X 2 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Skyward X 2 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- i-run, Hoka Skyward X 2 (men). Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



