1. Sko
  2. ASICS
  3. Megablast
ASICS Megablast, set fra siden

ASICS Megablast anmeldelse

Toppen af ASICS’ Blast-familie: en høj blok FF Turbo Squared-skum, ingen plade og en vægt, som de fleste testere har svært ved at tro på til så meget dæmpning.

Drop
8 mm
Stack, hæl
45 mm
Forfod
37 mm
Vægt
230 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 9 kilder

Vores dom

Stort spring, let på foden, tæt foran.

Megablast parrer en hæl på 45 mm med vægten af en slank træningssko og noget af den højeste energitilbagegivelse, RunRepeat har målt. Den passer til neutrale løbere, der vil have én sko til lange ture, tempo og marathon. En lav, let tilspidset tåboks og en debat om stabilitet er afvejningerne.

Styrker

  • Meget høj energitilbagegivelse: 73,0 procent i hælen i RunRepeats laboratorium
  • Let til sin højde: omkring 224 g opgivet i herrestørrelse US 9, 218 g på RunRepeats vægt
  • Alsidig fra rolige kilometer til marathontempo, ifølge alle tests, vi har læst
  • Fremragende greb: 0,96 i RunRepeats grebstest
  • Ydersål, der næsten ikke slides: 0,9 mm tabt i RunRepeats slidtest

Svagheder

  • Lav tåboks: 24,2 mm høj i RunRepeats laboratorium og lav for Believe in the Run
  • Kun én bredde
  • Høj og blød nok til at føles ustabil i lavt tempo for RTINGS
  • Overdelen slidtes hurtigt igennem ved tåen i RunRepeats holdbarhedstest

Hvem den passer til

  • Du vil have én sko til mange tempoer
  • Du kan lide superskum uden plade
  • Du finder Superblast tung eller flad
  • Dine fødder er gennemsnitlige eller slanke

Hvem der bør springe den over

  • Din fod ruller indad, og du vil have hjælp
  • Dine fødder er brede, eller dine tæer er høje
  • Du løber mest langsomt og vil have ro

Skoprofil

Hvor Megablast ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Superblast 2.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseMegablastSuperblast 2Ændring
Dæmpning9090=
Lethed7865+13
Stabilitet3030=
Drop4545=
Respons4020+20

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt230 g, lettere end 75 % af skoene

Drop8 mm, højere end 45 % af skoene

Stack, hæl45 mm, højere end 90 % af skoene

Stack, forfod37 mm, højere end 86 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 5 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Dyb, blød og beskyttende. En hæl på 45 mm af blødt FF Turbo Squared-skum: 30,8 AC og 160 SA stødabsorbering i hælen i RunRepeats laboratorium.

Neutral, og debatten er reel. Intet støttesystem: en bred, stiv base stabiliserer den for nogle testere, mens RTINGS og Runpack fandt den vaklende i lavt tempo og i sving.

Den mest fjedrende Blast. Energitilbagegivelse på 73,0 procent i hælen og 73,8 i forfoden i RunRepeats laboratorium, med en stiv forfod med rocker og ingen plade.

Dyb, blød og beskyttende. Hele mellemsålen er FF Turbo Squared, et skum bygget på A-TPU. Doctors of Running opfører 45 mm i hælen og 37 mm i forfoden, og RunRepeat målte 45,1 mm og 35,2 mm. Kun 14 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere hæl.

RunRepeat målte 30,8 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, og stødabsorbering i hælen på 160 SA mod et gennemsnit på 131. RTINGS giver dæmpningen 9,3 ud af 10 og finder, at den holder over lange distancer.

Neutral, og debatten er reel. Der er intet støttesystem. Stabiliteten kommer fra en bred platform, 117,9 mm i forfoden og 95,4 mm i hælen i RunRepeats målinger, og en meget stiv base på 20,7 Nm i vridning.

Det er nok for Believe in the Run, som fandt den overraskende stabil til sin højde. RTINGS giver stabiliteten 6,7 og fandt den bløde platform vaklende i roligt tempo, og Runpack mærkede det i sving. Hvis din fod ruller indad, så led andre steder.

Den mest fjedrende Blast. RunRepeat målte 73,0 procent energitilbagegivelse i hælen og 73,8 procent i forfoden, langt over gennemsnittet på 61,4 procent. RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,3 ud af 10.

Der er ingen plade, men forfoden er stiv: 18,8 N i RunRepeats bøjetest. Doctors of Running krediterer den høje forfod og den tykke ydersål for den skarphed, med en rocker, der ruller glat. Med omkring 230 g opgivet er den nummer 42 lettest af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog.

Læs mere

Dyb, blød og beskyttende. Hele mellemsålen er FF Turbo Squared, et skum bygget på A-TPU. Doctors of Running opfører 45 mm i hælen og 37 mm i forfoden, og RunRepeat målte 45,1 mm og 35,2 mm. Kun 14 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere hæl.

RunRepeat målte 30,8 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, og stødabsorbering i hælen på 160 SA mod et gennemsnit på 131. RTINGS giver dæmpningen 9,3 ud af 10 og finder, at den holder over lange distancer.

Neutral, og debatten er reel. Der er intet støttesystem. Stabiliteten kommer fra en bred platform, 117,9 mm i forfoden og 95,4 mm i hælen i RunRepeats målinger, og en meget stiv base på 20,7 Nm i vridning.

Det er nok for Believe in the Run, som fandt den overraskende stabil til sin højde. RTINGS giver stabiliteten 6,7 og fandt den bløde platform vaklende i roligt tempo, og Runpack mærkede det i sving. Hvis din fod ruller indad, så led andre steder.

Den mest fjedrende Blast. RunRepeat målte 73,0 procent energitilbagegivelse i hælen og 73,8 procent i forfoden, langt over gennemsnittet på 61,4 procent. RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,3 ud af 10.

Der er ingen plade, men forfoden er stiv: 18,8 N i RunRepeats bøjetest. Doctors of Running krediterer den høje forfod og den tykke ydersål for den skarphed, med en rocker, der ruller glat. Med omkring 230 g opgivet er den nummer 42 lettest af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
LangtureLavet til detDens bedste brug for de fleste testere: dæmpning, der holder, og et spring, der holder dig i bevægelse.Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse
TempotræningLavet til detLivlig ved tærskel- og tempoindsatser, med 95 for tempo hos RunRepeat.Doctors of Running, RunRepeat, Runpack
Maraton i konkurrenceLavet til detRTINGS giver den 8,1 til konkurrence på marathon; Doctors of Running foreslår den til motionsløbere på marathon.Doctors of Running, RTINGS
Halvmaraton i konkurrenceLavet til detDoctors of Running opfører halvmarathon blandt dens anvendelser.Doctors of Running
Rolige tureKan klare detSjov og frisk for Doctors of Running, men RTINGS fandt den mindre stabil i lavt tempo.Doctors of Running, RTINGS
IntervallerKan klare detRunpack brugte den til korte gentagelser; Doctors of Running finder den mindre egnet til hurtigt baneløb.Doctors of Running, Runpack
GåtureIkke til detDoctors of Running anbefaler den ikke til gåture eller stående arbejde.Doctors of Running

Kilde: Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat, Runpack

Hvad testerne siger

Testerne er enige om en sko, der er let til sin stack, meget fjedrende og alsidig. De er uenige om stabiliteten og størrelsen, og næsten alle peger på en lav forende.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running giver ydeevnen A fra begge testere og kalder den en af de sjoveste ASICS-træningssko, med pasform og stabilitet som de svage punkter.
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 95 ud af 100, en førsteklasses allrounder til daglige ture, tempo og konkurrence.
RTINGSLaboratoriumPositivRTINGS giver 8,1 ud af 10: en livlig, kraftigt dæmpet allrounder, bremset af en vaklende følelse i lavt tempo.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run placerer den i A-kategorien, med et S for ydeevne og et B for værdi.
RunpackAnmeldelsePositivRunpack giver komfort 9 og dæmpning 10 ud af 10, men stabilitet kun 7 og værdi 6.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Let til dæmpningenRunRepeat vejede 218 g og RTINGS 229,9 g i herrestørrelse US 9, under de fleste træningssko med maksimal dæmpning. Believe in the Run og Running Warehouse kalder den let for det, den tilbyder.
  • Livlig, fjedrende gangRunRepeat målte 73,0 procent energitilbagegivelse i hælen, og alle tests beskriver en responsiv, sjov gang i de fleste tempoer.
  • Tæt eller lav tåboksDoctors of Running beskriver en tilspidset forfod med lavt volumen, Believe in the Run en lav tåboks, og RunRepeat målte 24,2 mm i højden mod et gennemsnit på 27,0 mm.
  • Neutral skoDoctors of Running, Running Warehouse og Fleet Feet placerer den alle som neutral, uden ekstra støtte.

De er uenige

  • Hvor stabil er den?Believe in the Run fandt den overraskende stabil til sin højde, og én tester hos Doctors of Running så mild styring fra den brede base. RTINGS giver stabiliteten 6,7 og kalder den vaklende i roligt tempo, og Runpack fandt den ustabil i sving.
  • Normal størrelse eller lille?RunRepeats læsere, RTINGS og Running Warehouse melder om en pasform i normal størrelse. Én tester hos Doctors of Running fandt den lidt kort uden at gå op i størrelse, og testeren hos Runpack gik en hel størrelse op.
  • Blød eller fast under fodenRunRepeat målte skummet til 30,8 AC, blødere end gennemsnittet, og RTINGS vurderer hæl og forfod som bløde. Én tester hos Believe in the Run fandt skummet fast og hurtigt at belaste frem for blødt.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Let til dæmpningen. RunRepeat vejede 218 g og RTINGS 229,9 g i herrestørrelse US 9, under de fleste træningssko med maksimal dæmpning. Believe in the Run og Running Warehouse kalder den let for det, den tilbyder. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse)

Livlig, fjedrende gang. RunRepeat målte 73,0 procent energitilbagegivelse i hælen, og alle tests beskriver en responsiv, sjov gang i de fleste tempoer. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse)

Tæt eller lav tåboks. Doctors of Running beskriver en tilspidset forfod med lavt volumen, Believe in the Run en lav tåboks, og RunRepeat målte 24,2 mm i højden mod et gennemsnit på 27,0 mm. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Neutral sko. Doctors of Running, Running Warehouse og Fleet Feet placerer den alle som neutral, uden ekstra støtte. (Doctors of Running, Running Warehouse, Fleet Feet)

Hvor stabil er den?. Believe in the Run fandt den overraskende stabil til sin højde, og én tester hos Doctors of Running så mild styring fra den brede base. RTINGS giver stabiliteten 6,7 og kalder den vaklende i roligt tempo, og Runpack fandt den ustabil i sving. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runpack)

Normal størrelse eller lille?. RunRepeats læsere, RTINGS og Running Warehouse melder om en pasform i normal størrelse. Én tester hos Doctors of Running fandt den lidt kort uden at gå op i størrelse, og testeren hos Runpack gik en hel størrelse op. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Runpack)

Blød eller fast under foden. RunRepeat målte skummet til 30,8 AC, blødere end gennemsnittet, og RTINGS vurderer hæl og forfod som bløde. Én tester hos Believe in the Run fandt skummet fast og hurtigt at belaste frem for blødt. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Sådan er den bygget

En enkelt blok FF Turbo Squared-skum uden plade, en let vævet overdel med en tynd sammensyet tunge og ASICSGRIP-gummi under en sål med rocker.

FF Turbo Squared fra hæl til tå, ingen plade, en tynd vævet overdel og en ASICSGRIP-ydersål på 3,0 mm, der næsten ikke slides i RunRepeats test.

4537123456
#DelMål
1OverdelEngineered vævet meshÅndbarhed 4 / 5
2Tunge0,9 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålFF Turbo SquaredHårdhed 30,8 AC
5Indlægssål4,4 mm
6YdersålASICSGRIP3,0 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 45 mm hæl, 37 mm forfod. Målt: 3 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Believe in the Run, Runpack.

  1. Overdel. Tyndt, let og åndbart: 4 ud af 5 for åndbarhed i RunRepeats test. Running Warehouse fandt det lidt stivere end strikoverdele, og RunRepeat gav tåboksens holdbarhed kun 1 ud af 5.

  2. Tunge. Meget tynd, 0,9 mm i RunRepeats laboratorium, og sammensyet i begge sider. En tester hos Doctors of Running fik snørepres ved stram snøring og løste det ved at snøre højere.

  3. Hæl. En halvstruktureret kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, med rigelig polstring. Doctors of Running fandt hælens fastholdelse god; én tester hos Believe in the Run fandt anklen mindre sikker.

  4. Mellemsål. A-TPU-skum i fuld længde, målt til 30,8 AC af RunRepeat. Ingen plade: stivheden, 20,7 Nm i vridning, kommer fra den høje stack og ydersålen, som Doctors of Running forklarer.

  5. Indlægssål. Udtagelig, 4,4 mm tyk, gennemsnitlig for RunRepeat. Doctors of Running vurderer ikke skoen som egnet til ortoser.

  6. Ydersål. Placeret i zoner, 3,0 mm tykt, med 0,96 i RunRepeats grebstest. Doctors of Running fandt det med godt greb i vådt, mens Runpack kun vurderede grebet på vådt som korrekt.

Læs mere

En enkelt blok FF Turbo Squared-skum uden plade, en let vævet overdel med en tynd sammensyet tunge og ASICSGRIP-gummi under en sål med rocker.

1. Overdel. Tyndt, let og åndbart: 4 ud af 5 for åndbarhed i RunRepeats test. Running Warehouse fandt det lidt stivere end strikoverdele, og RunRepeat gav tåboksens holdbarhed kun 1 ud af 5.

2. Tunge. Meget tynd, 0,9 mm i RunRepeats laboratorium, og sammensyet i begge sider. En tester hos Doctors of Running fik snørepres ved stram snøring og løste det ved at snøre højere.

3. Hæl. En halvstruktureret kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, med rigelig polstring. Doctors of Running fandt hælens fastholdelse god; én tester hos Believe in the Run fandt anklen mindre sikker.

4. Mellemsål. A-TPU-skum i fuld længde, målt til 30,8 AC af RunRepeat. Ingen plade: stivheden, 20,7 Nm i vridning, kommer fra den høje stack og ydersålen, som Doctors of Running forklarer.

5. Indlægssål. Udtagelig, 4,4 mm tyk, gennemsnitlig for RunRepeat. Doctors of Running vurderer ikke skoen som egnet til ortoser.

6. Ydersål. Placeret i zoner, 3,0 mm tykt, med 0,96 i RunRepeats grebstest. Doctors of Running fandt det med godt greb i vådt, mens Runpack kun vurderede grebet på vådt som korrekt.

Holdbarhed. Blandet. Ydersålen mistede kun 0,9 mm i RunRepeats slidtest, og en tester hos Doctors of Running så let slid efter omkring 169 km. Overdelen er det svage punkt: 1 ud af 5 for tåboksens holdbarhed hos RunRepeat.

Holdbarhed. Blandet. Ydersålen mistede kun 0,9 mm i RunRepeats slidtest, og en tester hos Doctors of Running så let slid efter omkring 169 km. Overdelen er det svage punkt: 1 ud af 5 for tåboksens holdbarhed hos RunRepeat.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Doctors of Running8
RunRepeat9,9
RTINGS8,7

Hælstack, mm

Doctors of Running45
Fleet Feet46
RunRepeat45,1
RTINGS44,6

Forfodsstack, mm

Doctors of Running37
Fleet Feet38
RunRepeat35,2

Vægt (herre), g

Doctors of Running224
Believe in the Run230
RunRepeat218
RTINGS229,9
SpecAngivetMålt
Drop
  • 8 mm Fleet Feet
  • 9,9 mm RunRepeat
  • 8,7 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 45 mm Doctors of Running
  • 46 mm Fleet Feet
  • 45,1 mm RunRepeat
  • 44,6 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 37 mm Doctors of Running
  • 38 mm Fleet Feet
  • 35,2 mm RunRepeat
Vægt, US M9
  • 230 g Fleet Feet
  • 224 g Doctors of Running
  • 218 g RunRepeat
  • 229,9 g RTINGS
Støtte
  • Neutral Fleet Feet
–
Plade
  • Ingen Fleet Feet
–
Underlag
  • Asfalt i-run.fr
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Believe in the Run.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 30,8 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 73 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 20,7 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,96 RunRepeat
Åndbarhed
  • 4 / 5 RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 74,3 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 24,2 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 3 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 0,9 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 18,8 N RunRepeat

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse, men tjek tåens højde: forenden af skoen er lav.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal

Plads til tæerne

Bredden er fin, højden er det ikke. RunRepeat målte 74,3 mm på tværs af tåboksen, en anelse over gennemsnittet, men kun 24,2 mm i højden mod et gennemsnit på 27,0 mm, hvilket passer til Believe in the Runs lave tåboks.

RunRepeat, Believe in the Run

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeats læsere (148 stemmer), RTINGS, Running Warehouse og én tester hos Believe in the Run melder om en pasform i normal størrelse. Én tester hos Doctors of Running fandt den lidt kort, men beholdt sin størrelse, og testeren hos Runpack gik en hel størrelse op.

Volumen er det egentlige spørgsmål. Doctors of Running beskriver en præcis pasform med en tilspidset forfod med lavt volumen; en anden tester fandt forfoden tæt i starten og så mere afslappet med brug. Believe in the Run fandt, at tæerne rørte overdelen på lange ture.

Der er én standardbredde. RunRepeat, RTINGS og Fleet Feet opfører ingen bred udgave.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Runpack, Fleet Feet

Mod Superblast 2

Megablast er en første udgave, ikke en ny version. Den sko, løbere vejer den op mod, er Superblast 2: samme familie, samme drop på 8 mm, et andet skum og en anden karakter.

MegablastSuperblast 2
StøtteNeutralNeutral
Drop8 mm8 mm
Stack, hæl45 mm45 mm
Forfod37 mm37 mm
Vægt230 g247 g

Vælg Superblast 2, hvis du vil have en mere stabil, mere kontrolleret gang til rolige og lange ture: begge testere hos Doctors of Running fandt den det bedre valg dér, og Running Warehouse vurderer den fastere og mere stabil. Vælg Megablast, hvis du vil have mindre vægt og mere spring: Running Warehouse satte den omkring en ounce (omkring 28 g) lettere, og én tester hos Believe in the Run forventer, at fans af Superblast 2 foretrækker den.

Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Megablast ikke gør.

ASICS MegablastASICS Superblast 3ASICS Sonicblast 2Adidas Adizero Evo SLNike Vomero Plus
Vælg den tilDenne sideMere stabilFastereMindre dæmpningHøjere drop
Drop8 mm8 mm8 mm7 mm10 mm
Stack, hæl45 mm47 mm46 mm37 mm43 mm
Vægt230 g238 g238 g230 g292 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger ASICS Megablast normal størrelse?

For de fleste testere ja: RunRepeats læsere, RTINGS og Running Warehouse melder om en pasform i normal størrelse. Én tester hos Doctors of Running fandt den lidt kort og én hos Runpack gik en størrelse op, så hvis du ligger mellem to størrelser eller har høje tæer, er den større størrelse det sikreste valg.

Megablast eller Superblast: hvilken skal jeg vælge?

Megablast er lettere og mere fjedrende, ifølge Believe in the Run og Running Warehouse. Superblast er mere stabil og, for Doctors of Running, bedre til rolige, lange ture og til løbere, der vil have mere kontrol.

Er Megablast god til marathon?

Testerne mener ja for motionsløbere. RTINGS giver den 8,1 til konkurrence på halv- og helmarathon, og Doctors of Running foreslår den til de løb. Løbere, der jagter hvert sekund, foretrækker måske stadig en konkurrencesko med plade.

Findes Megablast i bred?

Nej. RunRepeat, RTINGS og Fleet Feet opfører en enkelt standardbredde, og tåboksen er lav. Brede fødder bør prøve den, før de binder sig.

Er Megablast stabil nok, hvis min fod ruller indad?

Det er en neutral sko uden støttesystem. RunRepeat advarer om, at løbere med mild indadrulning kan mangle støtte, og RTINGS fandt den vaklende i lavt tempo. Tjek, hvordan din fod faktisk bevæger sig, før du vælger en neutral sko, der er så høj.

Hvor holdbar er Megablast?

Sålen holder godt: 0,9 mm tabt i RunRepeats slidtest og let slid efter omkring 169 km for Doctors of Running. Overdelen er svagere ved tåen, vurderet til 1 ud af 5 for tåboksens holdbarhed af RunRepeat.

Kilder

  1. Doctors of Running, ASICS Megablast Review (Nathan Brown, Matt Klein, August 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. RunRepeat, ASICS Megablast lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, ASICS MEGABLAST review. Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, ASICS Megablast Review. Besøgt 13. okt. 2026.
  5. Running Warehouse, ASICS Megablast review. Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Runpack, Notre test de la Asics Megablast. Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Fleet Feet, ASICS Megablast. Besøgt 13. okt. 2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  9. i-run.fr · Underlag, angivet
  10. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting