1. Sko
  2. Nike
  3. Vomero Plus
Nike Vomero Plus, set fra siden

Nike Vomero Plus anmeldelse

Nikes max-dæmpede ZoomX-træningssko og efterfølger til Invincible: en høj platform med høj drop, bygget til restitutionsdage og lange, langsomme ture.

Drop
10 mm
Stack, hæl
43 mm
Forfod
33 mm
Vægt
281 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

herre US 9, som angivet. Opdateret 12. okt. 2026 · 6 kilder

Vores dom

Spring og beskyttelse til rolige kilometer.

Vomero Plus er Nikes højeste daglige ZoomX-træningssko: blød, fjedrende og godt beskyttet, med en klassisk drop på 10 mm. Den passer til løbere med hælanslag og normalt brede fødder, som bruger det meste af ugen i roligt tempo eller på lange ture og har brug for lidt ekstra stabilitet.

Styrker

  • ZoomX-superskum i fuld længde med meget spring til en daglig træningssko
  • Kraftig stødbeskyttelse i hæl og forfod i laboratorietests
  • Holdbar ydersål og mellemsål: lidt slid efter 160 km test
  • Rigelig polstring ved tunge og kant
  • Glat afrulning fra en forfod med rocker og en affaset hæl

Svagheder

  • Tåboksen målt smallere end gennemsnittet, tilspidset foran
  • Tungere end mange max-stack modeller
  • Lidt hjælp til løbere, der har brug for moderat eller mere støtte
  • Lav score for åndbarhed i laboratoriet; overdelen føles varm

Hvem den passer til

  • Du lander på hælen
  • Din uge består mest af rolige og lange kilometer
  • Du vil have spring, ikke synk
  • Du kan lide en høj drop

Hvem der bør springe den over

  • Din fod ruller tydeligt indad
  • Din forfod er bred
  • Du vil have én sko til hårde træningspas også

Skoprofil

Hvor Vomero Plus ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseVomero Plus
Dæmpning83
Lethed31
Stabilitet30
Drop84
Respons6

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt281 g, tungere end 69 % af skoene

Drop10 mm, højere end 84 % af skoene

Stack, hæl43 mm, højere end 83 % af skoene

Stack, forfod33 mm, højere end 60 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 3 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Blød, dyb og fjedrende. ZoomX i fuld længde føles blød, dyb og fjedrende, forblev livligt efter 160 km i én test og beskytter godt i begge ender.

Neutral, og det kan mærkes sent i lange ture. Høje sidevægge og en bredere sål styrer en neutral løbestil på friske ben, men én tester mærkede træthed efter 13 til 16 km.

Rullende og fjedrende, ikke hurtig. Den stive forfod med rocker holder overgangene glatte. Springet får rolig fart til at føles hurtigere, selv om laboratoriet finder den sløv ved siden af nogle rivaler.

Blød, dyb og fjedrende. Mellemsålen er ZoomX-superskum fra hæl til tå. Believe in the Run bemærker, at det er den TPE-baserede version, ikke den PEBA, der bruges i Nikes konkurrencesko. Running Warehouse opfører en stackhøjde på 43 mm i hælen og 33 mm i forfoden, en drop på 10 mm.

Doctors of Running beskriver skummet som let til moderat blødt med meget spring, og det forblev livligt, om end en anelse fastere, efter 160 km. RunRepeat målte 32,5 på AC-skalaen, en anelse blødere end den gennemsnitlige sko, de tester, og registrerede stødbeskyttelse langt over gennemsnittet i begge ender.

Neutral, og det kan mærkes sent i lange ture. Høje sidevægge ved hæl og midtfod og en bredere sål giver mild styring, og RunRepeat målte gennemsnitlig vridningsstivhed, mens de fandt skoen mere stabil end mange max-dæmpede modeller. Det er nok til en neutral løbestil på friske ben.

Grænsen viser sig med distancen. Doctors of Running mærkede træthed i hofte og ankel efter 13 til 16 km og anbefaler den ikke til moderat eller større behov for stabilitet.

Rullende og fjedrende, ikke hurtig. En forfod med rocker og en affaset ydre hæl holder overgangene glatte. Forfoden er ret stiv: RunRepeat målte 19,8 N for at bøje den, stivere end gennemsnittet, så det er rockeren, der gør arbejdet, ikke dine tæer.

Springet får rolig fart til at føles hurtigere, men RunRepeat kalder den sløv ved siden af andre højstack-muligheder som Hoka Clifton 10.

Læs mere

Blød, dyb og fjedrende. Mellemsålen er ZoomX-superskum fra hæl til tå. Believe in the Run bemærker, at det er den TPE-baserede version, ikke den PEBA, der bruges i Nikes konkurrencesko. Running Warehouse opfører en stackhøjde på 43 mm i hælen og 33 mm i forfoden, en drop på 10 mm.

Doctors of Running beskriver skummet som let til moderat blødt med meget spring, og det forblev livligt, om end en anelse fastere, efter 160 km. RunRepeat målte 32,5 på AC-skalaen, en anelse blødere end den gennemsnitlige sko, de tester, og registrerede stødbeskyttelse langt over gennemsnittet i begge ender.

Neutral, og det kan mærkes sent i lange ture. Høje sidevægge ved hæl og midtfod og en bredere sål giver mild styring, og RunRepeat målte gennemsnitlig vridningsstivhed, mens de fandt skoen mere stabil end mange max-dæmpede modeller. Det er nok til en neutral løbestil på friske ben.

Grænsen viser sig med distancen. Doctors of Running mærkede træthed i hofte og ankel efter 13 til 16 km og anbefaler den ikke til moderat eller større behov for stabilitet.

Rullende og fjedrende, ikke hurtig. En forfod med rocker og en affaset ydre hæl holder overgangene glatte. Forfoden er ret stiv: RunRepeat målte 19,8 N for at bøje den, stivere end gennemsnittet, så det er rockeren, der gør arbejdet, ikke dine tæer.

Springet får rolig fart til at føles hurtigere, men RunRepeat kalder den sløv ved siden af andre højstack-muligheder som Hoka Clifton 10.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detDens naturlige opgave: bløde, fjedrende, beskyttede kilometer.RunRepeat, Believe in the Run
RestitutionstureLavet til detStødbeskyttelsen i laboratoriet er høj, hvilket er det, trætte ben vil have dagen efter et hårdt pas.RunRepeat, Believe in the Run
LangtureLavet til detBygget til det, med ét forbehold: hvis din løbestil svigter sent i løbet, giver den neutrale base lidt hjælp.Doctors of Running, Believe in the Run
Maraton i konkurrenceKan klare detFin til en marathon med komfort først i jævnt tempo; ikke en sko til at jagte en tid.Doctors of Running, RunRepeat
TempotræningKan klare detDoctors of Running fandt, at den klarer jævnt tempo med moderat indsats, men føles sløv hurtigere end det.Doctors of Running, RunRepeat

Kilde: RunRepeat, Believe in the Run, Doctors of Running

Hvad testerne siger

Doctors of Running, RunRepeat og Believe in the Run er enige om, at den er en behagelig, fjedrende og holdbar max-dæmpet restitutionssko og kilometersko. De er uenige om pladsen i forfoden og om, hvorvidt den adskiller sig nok fra Vomero 18.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running giver A minus og kalder den en favorit i Nikes nye træningsserie: fjedrende og holdbar, selv om tåboksen er tilspidset.
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 91 ud af 100, i deres Superb-bånd, og bemærker en tæt pasform og en tåboks, der er smallere end gennemsnittet.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run placerer den i deres S-kategori til rolige og restitutionskilometer og roser dens bløde, energiske følelse og rummelige tåboks.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 9. okt. 2026.

De er enige

  • Meget dæmpning, med springAlle tre beskriver en blød ZoomX-gang med reelt spring, og RunRepeats stødmålinger bekræfter det.
  • En sko til rolige og lange tureRunRepeat og Believe in the Run placerer den under restitutionsdage og lange kilometer; Doctors of Running finder den sløv ud over tempo.
  • Bygget til at holdeDoctors of Running så kun mildt slid efter 160 km, og RunRepeat vurderer holdbarheden godt på alle punkter.
  • En blød, polstret overdelHver anmeldelse kommenterer den tykke polstring omkring tungen og hælkanten.

De er uenige

  • Plads i forfodenRunRepeat målte en smal tåboks, og Doctors of Running kalder den tilspidset, mens Believe in the Runs tester fandt den rummelig, og Running Warehouse vurderer tåboksen som middel til rummelig.
  • Er den det værd frem for Vomero 18?Doctors of Running foretrækker tydeligt Plus. Believe in the Run finder den blødere og lettere, men tvivler på, at forskellen er stor nok til at betyde noget for de fleste løbere.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Meget dæmpning, med spring. Alle tre beskriver en blød ZoomX-gang med reelt spring, og RunRepeats stødmålinger bekræfter det. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

En sko til rolige og lange ture. RunRepeat og Believe in the Run placerer den under restitutionsdage og lange kilometer; Doctors of Running finder den sløv ud over tempo. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Bygget til at holde. Doctors of Running så kun mildt slid efter 160 km, og RunRepeat vurderer holdbarheden godt på alle punkter. (Doctors of Running, RunRepeat)

En blød, polstret overdel. Hver anmeldelse kommenterer den tykke polstring omkring tungen og hælkanten. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Plads i forfoden. RunRepeat målte en smal tåboks, og Doctors of Running kalder den tilspidset, mens Believe in the Runs tester fandt den rummelig, og Running Warehouse vurderer tåboksen som middel til rummelig. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse)

Er den det værd frem for Vomero 18?. Doctors of Running foretrækker tydeligt Plus. Believe in the Run finder den blødere og lettere, men tvivler på, at forskellen er stor nok til at betyde noget for de fleste løbere. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Sådan er den bygget

En mellemsål af ZoomX-superskum i fuld længde på en platform med rocker, under en kraftigt polstret engineered mesh-overdel, med slidstærkt gummi over hele ydersålen. Der er ingen plade.

En mellemsål af ZoomX-superskum i fuld længde på en platform med rocker, under en kraftigt polstret engineered mesh-overdel, med slidstærkt gummi over hele ydersålen. Ingen plade.

4333123456
#DelMål
1OverdelEngineered mesh i blandet mono-garnÅndbarhed 48 BR
2Tunge11,2 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålZoomX32,5 AC
5Indlægssål3,3 mm
6YdersålSlidstærkt gummi2,9 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 43 mm hæl, 33 mm forfod. Målt: 2,9 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run. BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).

  1. Overdel. Blødt og let elastisk, med forstærkninger, der holder forfoden sikkert. Doctors of Running finder bredden normal og tåboksen tilspidset. De flade snørebånd løber gennem sammensyede stofløkker i stedet for stansede øjer. Polstringen koster på åndbarheden: RunRepeat gav åndbarheden 48 mod et gennemsnit på 75.

  2. Tunge. Et enkelt stykke skum på 11,2 mm i RunRepeats måling, omkring det dobbelte af gennemsnittet. Den har ikke sammensyning, men både Doctors of Running og RunRepeat fandt den polstret nok til at snøre stramt uden ubehag.

  3. Hæl. En hælkappe, som Doctors of Running finder stiv, og RunRepeat vurderer moderat, opvejet af meget polstring i kanten, med en fingerløkke bagpå. Høje sidevægge rejser sig fra hælen ind i midtfoden på begge sider.

  4. Mellemsål. ZoomX fra hæl til tå, den TPE-baserede version ifølge Believe in the Run frem for PEBA fra Nikes konkurrencesko. RunRepeat målte 67,1 procent energitilbagegivelse i hælen og 68,8 procent i forfoden, nær toppen af kategorien daglig træning, og en blødhed på 32,5 på Asker C-skalaen. En hælaffasning og en forfod med rocker står for afrulningen, og RunRepeat fandt skoen stivere på langs end mange sko med kulfiberplade.

  5. Indlægssål. Tynd til en daglig træningssko med 3,3 mm, hvilket levner mere plads til mellemsålens skum. Den er udtagelig og let udvidet i hælen for at holde om foden.

  6. Ydersål. Gummi i fuld længde med firkantede, vaffelagtige knopper i et gitter ved hæl og forfod. Grebet fik 0,52 i RunRepeats test: fint på let våde veje, ikke bemærkelsesværdigt. Doctors of Running finder grebet middel på våde veje og fint på menneskeskabte underlag og ville holde den væk fra stier på grund af skoens blødhed.

Læs mere

En mellemsål af ZoomX-superskum i fuld længde på en platform med rocker, under en kraftigt polstret engineered mesh-overdel, med slidstærkt gummi over hele ydersålen. Der er ingen plade.

1. Overdel. Blødt og let elastisk, med forstærkninger, der holder forfoden sikkert. Doctors of Running finder bredden normal og tåboksen tilspidset. De flade snørebånd løber gennem sammensyede stofløkker i stedet for stansede øjer. Polstringen koster på åndbarheden: RunRepeat gav åndbarheden 48 mod et gennemsnit på 75.

2. Tunge. Et enkelt stykke skum på 11,2 mm i RunRepeats måling, omkring det dobbelte af gennemsnittet. Den har ikke sammensyning, men både Doctors of Running og RunRepeat fandt den polstret nok til at snøre stramt uden ubehag.

3. Hæl. En hælkappe, som Doctors of Running finder stiv, og RunRepeat vurderer moderat, opvejet af meget polstring i kanten, med en fingerløkke bagpå. Høje sidevægge rejser sig fra hælen ind i midtfoden på begge sider.

4. Mellemsål. ZoomX fra hæl til tå, den TPE-baserede version ifølge Believe in the Run frem for PEBA fra Nikes konkurrencesko. RunRepeat målte 67,1 procent energitilbagegivelse i hælen og 68,8 procent i forfoden, nær toppen af kategorien daglig træning, og en blødhed på 32,5 på Asker C-skalaen. En hælaffasning og en forfod med rocker står for afrulningen, og RunRepeat fandt skoen stivere på langs end mange sko med kulfiberplade.

5. Indlægssål. Tynd til en daglig træningssko med 3,3 mm, hvilket levner mere plads til mellemsålens skum. Den er udtagelig og let udvidet i hælen for at holde om foden.

6. Ydersål. Gummi i fuld længde med firkantede, vaffelagtige knopper i et gitter ved hæl og forfod. Grebet fik 0,52 i RunRepeats test: fint på let våde veje, ikke bemærkelsesværdigt. Doctors of Running finder grebet middel på våde veje og fint på menneskeskabte underlag og ville holde den væk fra stier på grund af skoens blødhed.

Holdbarhed. Over gennemsnittet. Doctors of Running havde kun mildt knoppeslid og en intakt ydersål efter 160 km, med en mellemsål, der beholdt sit spring og blev en anelse fastere. RunRepeat målte 0,8 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm og gav hælpolstringen 4 ud af 5.

Holdbarhed. Over gennemsnittet. Doctors of Running havde kun mildt knoppeslid og en intakt ydersål efter 160 km, med en mellemsål, der beholdt sit spring og blev en anelse fastere. RunRepeat målte 0,8 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm og gav hælpolstringen 4 ud af 5.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Hælstack, mm

Running Warehouse43
Believe in the Run45
RunRepeat42,3

Forfodsstack, mm

Running Warehouse33
Believe in the Run35
RunRepeat32,7

Drop, mm

Running Warehouse10
RunRepeat9,6

Vægt (herre), g

Running Warehouse281
RunRepeat289
SpecAngivetMålt
Drop
  • 10 mm nike.com
  • 9,6 mm RunRepeat
Stack, hæl
  • 43 mm Running Warehouse
  • 45 mm Believe in the Run
  • 42,3 mm RunRepeat
Stack, forfod
  • 33 mm Running Warehouse
  • 35 mm Believe in the Run
  • 32,7 mm RunRepeat
Vægt, herre US 9
  • 281 g Running Warehouse
  • 289 g RunRepeat
Støtte
  • Neutral Running Warehouse
–
Plade
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt nike.com
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Running Warehouse, Believe in the Run, RunRepeat.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 32,5 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 67,1 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 14,5 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,52 RunRepeat
Åndbarhed
  • 48 BR RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 71,1 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 26,2 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 2,9 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 3,3 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 11,2 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 19,8 N RunRepeat

BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse; tjek tåboksen, hvis din forfod er bred.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal, bred og ekstra bred

Plads til tæerne

Meningerne om pladsen til tæerne er delte. RunRepeat målte tåboksen under deres gennemsnit, og Doctors of Running fandt den tilspidset, dog med lidt elasticitet, mens Believe in the Run beskrev en rummelig tåboks uden trykpunkter.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run

Testernes fulde noter om størrelse

Doctors of Running, RunRepeat og Believe in the Run kalder den alle normal i størrelsen. Running Warehouse vurderer hæl, midtfod og tåboks som middel til rummelig.

Forfoden er der, hvor meningerne går fra hinanden. RunRepeat målte tåboksen til 71,1 mm mod et gennemsnit på 73,2 mm, og Doctors of Running fandt den let tilspidset, mens Believe in the Runs tester fandt den rummelig. Brede forfødder bør prøve den først.

RunRepeat opfører smal, normal, bred og ekstra bred. Running Warehouse viser kun standardbredden D, så tilgængeligheden afhænger af, hvor du kigger, og vi fandt ingen europæisk opførelse af de brede udgaver.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse

Mod Invincible 3

Vomero Plus afløser Invincible-serien som Nikes max-dæmpede ZoomX-træningssko, og Doctors of Running ser den som et klart skridt op.

Hvis din Invincible 3 stadig passer og føles godt, er der ingen hast. Vælg Vomero Plus for mere spring og en glattere rocker. Over for Vomero 18: 18 til det blødeste indtræk, Plus til en blødere, mere fjedrende og lidt lettere gang.

Versionshistorik: Invincible 3 til Vomero Plus

Et nyt navn og en ny plads i serien. Running Warehouse præsenterer den som efterfølger til Invincible, nu placeret i Vomero-familien over Vomero 18. (Running Warehouse)

Spring frem for synk. Doctors of Running beskriver en markant forbedret gang i forhold til Invincible-serien, med mere spring. (Doctors of Running)

Klassisk drop på 10 mm. Plus beholder en høj drop på 10 mm, bekræftet af RunRepeats måling. (RunRepeat, Running Warehouse)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Vomero Plus ikke gør.

Nike Vomero PlusNike Vomero 18Hoka Bondi 9Saucony Triumph 23Puma Magnify Nitro 3
Vælg den tilDenne sideFastereLavere dropMindre dæmpningLettere
Drop10 mm10 mm5 mm10 mm10 mm
Stack, hæl43 mm46 mm43 mm37 mm40 mm
Vægt281 g325 g297 g263 g260 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Vomero Plus eller Vomero 18: hvilken skal jeg vælge?

Vomero Plus er blødere, mere fjedrende og en anelse lettere ifølge Believe in the Run, og Doctors of Running foretrækker den tydeligt. Believe in the Run tvivler også på, at forskellen betyder noget for de fleste løbere. Vælg Plus til spring på lange, rolige kilometer og Vomero 18, hvis du vil have blød komfort.

Hvor sidder Vomero Plus i Nikes serie?

Nike bygger nu sine vigtigste vejmodeller i tre niveauer: standard, Plus og Premium. Vomero Plus sidder over Vomero 18, med en mellemsål af ZoomX-superskum i fuld længde i stedet for ZoomX over ReactX, og afløser Invincible som Nikes max-dæmpede ZoomX-træningssko til daglig brug.

Følger Nike Vomero Plus normal størrelse?

Ja. Doctors of Running, RunRepeat og Believe in the Run melder alle om en pasform i normal størrelse. Tåboksen er det, du skal holde øje med: RunRepeat målte den smallere end gennemsnittet, og Doctors of Running beskriver en tilspidset front, mens Believe in the Run fandt den rummelig.

Er Vomero Plus god til brede fødder?

Standardudgaven er ikke det oplagte valg: RunRepeat målte en tåboks på 71,1 mm mod et gennemsnit på 73,2 mm. RunRepeat opfører bred og ekstra bred, men Running Warehouse viser kun standardbredden, så tjek tilgængeligheden, hvor du bor.

Hvad er dropen og stackhøjden på Vomero Plus?

Dropen er 10 mm. Running Warehouse og Doctors of Running opfører 43 mm i hælen og 33 mm i forfoden, mens Believe in the Run opfører 45 og 35 mm. RunRepeat målte 42,3 og 32,7 mm, tættere på de laveste tal.

Er Vomero Plus god til tunge løbere?

Den har dybt skum og høj målt stødbeskyttelse, hvilket tungere løbere ofte leder efter. Den er dog neutral, og Doctors of Running mærkede, at dens stabilitet svandt sent i lange ture. Tungere løbere, der også ruller indad, kan få mere ud af en stabilitetssko.

Kan man lave hårde træningspas i Vomero Plus?

Med moderat indsats, ja. Doctors of Running brugte den til jævnt tempo og fandt, at den holdt godt, men sløv hurtigere end tempo. RunRepeat peger på vægten ved siden af lettere max-stack træningssko. Til intervaller kan du parre den med en lettere sko.

Kilder

  1. Doctors of Running, Nike Vomero Plus Review. Besøgt 9. okt. 2026.
  2. RunRepeat, Nike Vomero Plus lab review. Besøgt 9. okt. 2026.
  3. Believe in the Run, Nike Vomero Plus Review. Besøgt 9. okt. 2026.
  4. Running Warehouse, Nike Vomero Plus Men’s Shoes. Besøgt 9. okt. 2026.
  5. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Besøgt 11. okt. 2026.
  6. nike.com · Drop og Underlag, angivet
  7. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 12. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting