1. Sko
  2. Nike
  3. Vomero 18
Nike Vomero 18, set fra siden

Nike Vomero 18 anmeldelse

Nikes mest dæmpede daglige træningssko: ZoomX oven på ReactX, omkring 46 mm under hælen, lavet til de lange, rolige kilometer.

Drop
10 mm
Stack, hæl
46 mm
Forfod
36 mm
Vægt
325 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

US M10, som angivet. Opdateret 12. okt. 2026 · 6 kilder

Vores dom

Stor komfort til rolige kilometer.

Vomero 18 er en premium max-dæmpet daglig træningssko, der føles blød, når du træder ind i den, og mere stabil, end højden antyder, når du løber. Den passer til løbere med hælanslag, som bruger det meste af ugen i roligt tempo og vil have komfort frem for fart.

Styrker

  • ZoomX over ReactX: den højeste Vomero hidtil
  • Roligere overgange, end man venter af så meget skum
  • Blød tunge, kant og hælpolstring i en premium overdel
  • Høj, blød hæl, der passer til et hælanslag

Svagheder

  • Tung: Nike opgiver omkring 325 g (11,5 oz) i en herrestørrelse US 10
  • Mangler adrænalinen til tempo og intervaller
  • Tåboksens bredde er omstridt: rummelig for testerne, smal i laboratoriet
  • Målt drop langt over de opgivne 10 mm
  • Slid på ydersålen kom tidligt hos Doctors of Running

Hvem den passer til

  • Du lander på hælen
  • Din uge består mest af rolige ture og lange løb
  • Du vil have max-dæmpning uden en vaklende gang
  • Komfort er det afgørende

Hvem der bør springe den over

  • Du vil have én sko til tempo og intervaller
  • Du kan lide en let, tæt forbundet sko
  • Dine tæer har brug for meget plads

Skoprofil

Hvor Vomero 18 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseVomero 18
Dæmpning93
Lethed6
Stabilitet30
Drop84
Respons20

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt325 g, tungere end 96 % af skoene

Drop10 mm, højere end 84 % af skoene

Stack, hæl46 mm, højere end 93 % af skoene

Stack, forfod36 mm, højere end 82 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 3 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Blødt indtræk, stabilt under foden. ZoomX over en tyk ReactX-base er blød ved indtrækket, men fastere end forventet, når man løber, og afbalanceret i fart.

Neutral, men rolig til sin højde. Neutral, med en bred base og en stiv platform, der skubber dig mod midten. Ofte nok til en mild indadrulning.

Glat, ikke hurtig. Glat frem for hurtig: rockeren flyder i jævnt tempo, men vægten kan mærkes, når du presser.

Blødt indtræk, stabilt under foden. Nike stabler et tyndt lag ZoomX, et PEBA-baseret skum, oven på en tyk ReactX-base. Nike opgiver en stackhøjde på 46 mm i hælen og 36 mm i forfoden, mens Running Warehouse og Doctors of Running opgiver 44 og 34. Uanset hvad er den den højeste Vomero hidtil: efter Nikes tal rangerer den som femte højeste hæl blandt de 183 neutrale vejsko i vores katalog. Nike siger, at mellemsålen er 18 procent blødere end Vomero 17’s.

Følelsen er mindre grødet, end tallene antyder. Laboratorietests vurderer mellemsålen som blødere end gennemsnittet, men Doctors of Running fandt den fastere end forventet for en max-stack sko, når man løb, og Believe in the Run beskriver nok spring til at undgå en skumfidus-gang. Blød ved indtrækket, afbalanceret i fart: det er byttehandlen.

Neutral, men rolig til sin højde. Det er en neutral sko uden støttefunktioner. En bred base, små sidevægge og en udvidet ydre hæl giver et let skub mod midten ved landingen, og testerne beskriver overgange som stabile, hjulpet af rockeren.

Den er også vridningsstiv i laboratorietest, hvilket forhindrer platformen i at vride sig. Til en mild indadrulning er det ofte nok. Til en udtalt indadrulning er en stabilitetssko det bedre udgangspunkt.

Glat, ikke hurtig. ReactX giver mere energi tilbage end det gamle skum, ifølge Nike, og testerne siger, at skoen føles mere adræt, end den vejer. Rockeren holder gangen glat i jævnt tempo.

Pres hårdere, og vægten kan mærkes: tæt på 340 g i en herrestørrelse US 10,5 hos Believe in the Run. Spar den til de ture, hvor tempoet er ligegyldigt.

Læs mere

Blødt indtræk, stabilt under foden. Nike stabler et tyndt lag ZoomX, et PEBA-baseret skum, oven på en tyk ReactX-base. Nike opgiver en stackhøjde på 46 mm i hælen og 36 mm i forfoden, mens Running Warehouse og Doctors of Running opgiver 44 og 34. Uanset hvad er den den højeste Vomero hidtil: efter Nikes tal rangerer den som femte højeste hæl blandt de 183 neutrale vejsko i vores katalog. Nike siger, at mellemsålen er 18 procent blødere end Vomero 17’s.

Følelsen er mindre grødet, end tallene antyder. Laboratorietests vurderer mellemsålen som blødere end gennemsnittet, men Doctors of Running fandt den fastere end forventet for en max-stack sko, når man løb, og Believe in the Run beskriver nok spring til at undgå en skumfidus-gang. Blød ved indtrækket, afbalanceret i fart: det er byttehandlen.

Neutral, men rolig til sin højde. Det er en neutral sko uden støttefunktioner. En bred base, små sidevægge og en udvidet ydre hæl giver et let skub mod midten ved landingen, og testerne beskriver overgange som stabile, hjulpet af rockeren.

Den er også vridningsstiv i laboratorietest, hvilket forhindrer platformen i at vride sig. Til en mild indadrulning er det ofte nok. Til en udtalt indadrulning er en stabilitetssko det bedre udgangspunkt.

Glat, ikke hurtig. ReactX giver mere energi tilbage end det gamle skum, ifølge Nike, og testerne siger, at skoen føles mere adræt, end den vejer. Rockeren holder gangen glat i jævnt tempo.

Pres hårdere, og vægten kan mærkes: tæt på 340 g i en herrestørrelse US 10,5 hos Believe in the Run. Spar den til de ture, hvor tempoet er ligegyldigt.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detDet, den er bygget til: behagelige, rolige kilometer.Doctors of Running, Believe in the Run
LangtureLavet til detTesterne fremhæver lange ture, hvor det ekstra skum betaler sig.Believe in the Run, Running Warehouse
RestitutionstureLavet til detBlødt indtræk og masser af skum til dagen efter et hårdt pas.Doctors of Running, RunRepeat
TempotræningIkke til detMangler adrænalinen til hurtigere løb, er testerne enige om.RunRepeat, Believe in the Run
IntervallerIkke til detFor tung til fartarbejde. Brug en lettere sko.Believe in the Run
Maraton i konkurrenceIkke til detBelieve in the Run råder til at undlade den til konkurrence.Believe in the Run

Kilde: Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse, RunRepeat

Hvad testerne siger

Doctors of Running, RunRepeat og Believe in the Run er enige om, at Vomero 18 er en blød, rolig sko med hælanslag i fokus til rolige kilometer. De er uenige om tåboksens bredde.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
Doctors of RunningAnmeldelseBlandetDoctors of Running giver B plus: en højstack træningssko med premium pasform til rolige og restitutionskilometer, bremset af en ydersål, der let skaller af.
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 90 ud af 100, i deres Superb-bånd, mens de finder den smalle tåboks begrænsende for bredere fødder.
Believe in the RunAnmeldelseBlandetBelieve in the Run placerer den i deres B-kategori og kalder den den bedste Vomero hidtil, med fremragende dæmpning og en bedre pasform.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 9. okt. 2026.

De er enige

  • Komfort først, fart bagefterRunRepeat og Believe in the Run finder begge, at den mangler adrænalinen til tempotræning, og holder den til rolige og lange ture.
  • Roligere, end højden antyderDoctors of Running og Believe in the Run beskriver begge stabile overgange, og RunRepeat målte en vridningsstiv platform.
  • Normal størrelse med en sikker hælAlle tre melder om din sædvanlige størrelse og intet hælslip.

De er uenige

  • Rummelig eller smal?Doctors of Running og Believe in the Run fandt overdelen rummelig til en Nike. RunRepeat målte en smal tåboks, der begrænser tæernes spredning.
  • Hvor blød den føles i fartRunRepeat vurderer skummet som blødere end gennemsnittet, mens Doctors of Running fandt det fastere end forventet, når man løb.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Komfort først, fart bagefter. RunRepeat og Believe in the Run finder begge, at den mangler adrænalinen til tempotræning, og holder den til rolige og lange ture. (RunRepeat, Believe in the Run)

Roligere, end højden antyder. Doctors of Running og Believe in the Run beskriver begge stabile overgange, og RunRepeat målte en vridningsstiv platform. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Normal størrelse med en sikker hæl. Alle tre melder om din sædvanlige størrelse og intet hælslip. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Rummelig eller smal?. Doctors of Running og Believe in the Run fandt overdelen rummelig til en Nike. RunRepeat målte en smal tåboks, der begrænser tæernes spredning. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Hvor blød den føles i fart. RunRepeat vurderer skummet som blødere end gennemsnittet, mens Doctors of Running fandt det fastere end forventet, når man løb. (Doctors of Running, RunRepeat)

Sådan er den bygget

En mellemsål i to lag, ZoomX oven på ReactX, under en tyk, polstret engineered mesh-overdel, med en omarbejdet gummiydersål, der efterlader skum blotlagt i midtfoden. Der er ingen plade.

En mellemsål i to lag, ZoomX over ReactX, under en tyk, polstret engineered mesh-overdel, med en omarbejdet gummiydersål, der efterlader skum blotlagt i midtfoden. Ingen plade.

4636123456
#DelMål
1OverdelEngineered meshÅndbarhed 3 / 5
2Tunge13,4 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålZoomX, ReactX30,5 AC
5Indlægssål4,6 mm
6YdersålSlidstærkt gummi3,8 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 46 mm hæl, 36 mm forfod. Målt: 3,8 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Nike, Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run.

  1. Overdel. Et engineered mesh i to lag med lidt elasticitet, blødt og tæt: RunRepeats lystest fandt det blandt de mindst gennemsigtige overdele, de har målt, hvilket også gør den varm. En halv bootie løber fra tåen til midtfoden, og snørebåndene løber gennem sammensyede tekstilløkker i stedet for stansede øjer, hvilket fordeler trykket over vristen.

  2. Tunge. Tyk og delvist med sammensyning, med 13,4 mm polstring i RunRepeats måling. Doctors of Running kunne stramme snørebåndene uden snørepres; Believe in the Run finder, at der er mere polstring end nødvendigt.

  3. Hæl. En moderat stiv hælkappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, der rækker omkring to tredjedele op, svøbt i rigelig polstring. Doctors of Running bemærker en bredere lateral end medial hæludvidelse, som skubber foden mod indersiden ved landingen.

  4. Mellemsål. Et tyndt topslag af ZoomX over en tyk base af ReactX-skum, den første brug af ReactX i en Vomero. RunRepeats mikroskop viser, at dette ZoomX er tættere end den PEBA-baserede konkurrenceversion i Alphafly 3, bygget til at holde frem for til maksimal energitilbagegivelse. Doctors of Running opfører en hælstackhøjde på 44 mm; Nike opfører 46 mm, en høj stack selv blandt max-dæmpede sko.

  5. Indlægssål. En standardindlægssål fra Nike, 4,6 mm tyk og udtagelig. RunRepeat fandt, at de fleste indlægssåler fra andre mærker glider ind uden pasformsproblemer.

  6. Ydersål. Gummi med bøjerender, forstærket ved hæl- og forfodskanterne, med en central rille og store områder af blotlagt mellemsål i midten for at spare vægt. RunRepeat målte 3,8 mm gummi, mere end de fleste, og en score for greb på vådt på 0,38: godt på tørre veje, kun middel i regn. Doctors of Running finder, at knopperne griber godt på veje og lette stier.

Læs mere

En mellemsål i to lag, ZoomX oven på ReactX, under en tyk, polstret engineered mesh-overdel, med en omarbejdet gummiydersål, der efterlader skum blotlagt i midtfoden. Der er ingen plade.

1. Overdel. Et engineered mesh i to lag med lidt elasticitet, blødt og tæt: RunRepeats lystest fandt det blandt de mindst gennemsigtige overdele, de har målt, hvilket også gør den varm. En halv bootie løber fra tåen til midtfoden, og snørebåndene løber gennem sammensyede tekstilløkker i stedet for stansede øjer, hvilket fordeler trykket over vristen.

2. Tunge. Tyk og delvist med sammensyning, med 13,4 mm polstring i RunRepeats måling. Doctors of Running kunne stramme snørebåndene uden snørepres; Believe in the Run finder, at der er mere polstring end nødvendigt.

3. Hæl. En moderat stiv hælkappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, der rækker omkring to tredjedele op, svøbt i rigelig polstring. Doctors of Running bemærker en bredere lateral end medial hæludvidelse, som skubber foden mod indersiden ved landingen.

4. Mellemsål. Et tyndt topslag af ZoomX over en tyk base af ReactX-skum, den første brug af ReactX i en Vomero. RunRepeats mikroskop viser, at dette ZoomX er tættere end den PEBA-baserede konkurrenceversion i Alphafly 3, bygget til at holde frem for til maksimal energitilbagegivelse. Doctors of Running opfører en hælstackhøjde på 44 mm; Nike opfører 46 mm, en høj stack selv blandt max-dæmpede sko.

5. Indlægssål. En standardindlægssål fra Nike, 4,6 mm tyk og udtagelig. RunRepeat fandt, at de fleste indlægssåler fra andre mærker glider ind uden pasformsproblemer.

6. Ydersål. Gummi med bøjerender, forstærket ved hæl- og forfodskanterne, med en central rille og store områder af blotlagt mellemsål i midten for at spare vægt. RunRepeat målte 3,8 mm gummi, mere end de fleste, og en score for greb på vådt på 0,38: godt på tørre veje, kun middel i regn. Doctors of Running finder, at knopperne griber godt på veje og lette stier.

Holdbarhed. Blandet. Mellemsålen bevarede sin følelse, og hælpolstringen fik en sjælden 5 ud af 5 i RunRepeats Dremel-test, men ydersålen slidtes 1,1 mm, mere end RunRepeat bryder sig om til en daglig træningssko. Doctors of Running havde nedslidte knopper og mistede et stykke gummi efter 72 km, og vurderer holdbarheden som gennemsnitlig.

Holdbarhed. Blandet. Mellemsålen bevarede sin følelse, og hælpolstringen fik en sjælden 5 ud af 5 i RunRepeats Dremel-test, men ydersålen slidtes 1,1 mm, mere end RunRepeat bryder sig om til en daglig træningssko. Doctors of Running havde nedslidte knopper og mistede et stykke gummi efter 72 km, og vurderer holdbarheden som gennemsnitlig.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Nike10
Running Warehouse10
RunRepeat13,9

Hælstack, mm

Nike46
Running Warehouse44
RunRepeat42,5

Forfodsstack, mm

Nike36
Running Warehouse34
RunRepeat28,6

Vægt, g

Nike325
Running Warehouse298
RunRepeat298
SpecAngivetMålt
Drop
  • 10 mm Nike
  • 13,9 mm RunRepeat
Stack, hæl
  • 46 mm Nike
  • 44 mm Running Warehouse
  • 42,5 mm RunRepeat
Stack, forfod
  • 36 mm Nike
  • 34 mm Running Warehouse
  • 28,6 mm RunRepeat
Vægt, US M10
  • 325 g Nike
  • 298 g Running Warehouse
  • 298 g RunRepeat
Støtte
  • Neutral Running Warehouse
–
Plade
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt Nike
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Nike, Running Warehouse, RunRepeat.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 30,5 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse
  • 58,9 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 4 / 5 RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,38 RunRepeat
Åndbarhed
  • 3 / 5 RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 69,6 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 26,2 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 3,8 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 4,6 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 13,4 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 16 N RunRepeat

Størrelse og pasform

De fleste løbere kan tage deres sædvanlige størrelse; brede fødder bør tjekke den brede udgave eller prøve to størrelser.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal og bred

Plads til tæerne

Rapporterne om pladsen til tæerne er modstridende. RunRepeat målte en smal tåboks, der begrænser tæernes spredning, mens Doctors of Running fandt en normal til lidt bred forfod og Believe in the Run bemærkede en rimelig plads, usædvanligt for en Nike.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run

Testernes fulde noter om størrelse

Doctors of Running, RunRepeat og Believe in the Run kalder den alle normal i størrelsen, med en sikker hæl og intet slip. Nike selv bemærker, at den falder lidt lille eller smal for nogle, og foreslår en halv størrelse op til bredere fødder eller ekstra plads til tæerne.

Rapporterne om bredden er modstridende. Doctors of Running og Believe in the Run fandt overdelen rummelig til en Nike, mens RunRepeat målte en smal tåboks, der begrænser tæernes spredning. Nike opfører normal og bred bredde; Running Warehouse fører kun standardbredden.

Nike, Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse

Mod Vomero 17

Vomero 17 var en lettere, mere alsidig træningssko. 18 går fuldt ud efter max-dæmpning og opgiver noget fart for komfort.

Hvis du brugte Vomero 17 både til rolige ture og lidt tempo, vil 18 føles langsommere. Et resterende par af 17 eller en mere adræt træningssko vil klare den blanding bedre.

Versionshistorik: Vomero 17 til Vomero 18

Meget mere skum. Believe in the Run sætter hælen 6 mm højere end 17; Running Warehouse opfører omkring 4 mm. Uanset hvad rykker den ind i max-dæmpet territorium. (Believe in the Run, Running Warehouse)

ZoomX over ReactX. Cushlon-bundlaget fra 17 er erstattet af ReactX, med ZoomX nu foroven. Nike siger, at resultatet er 18 procent blødere. (Nike, Believe in the Run)

En mere polstret overdel. Et nyt engineered mesh med ekstra polstring omkring kanten og hælen, en tyk tunge og en omarbejdet ydersål, der dropper det vaffelmønster i fuld længde, som tidligere versioner havde. (RunRepeat, Believe in the Run)

Tungere, mere specialiseret. Doctors of Running beskriver 17 som let og responsiv og 18 som en tungere premium daglig træningssko, der følger max-stack-trenden. (Doctors of Running)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Vomero 18 ikke gør.

Nike Vomero 18ASICS Gel-Nimbus 27ASICS Novablast 5Hoka Bondi 9Nike Pegasus 41
Vælg den tilDenne sideLavere dropLettereLavere dropMindre dæmpning
Drop10 mm8 mm8 mm5 mm10 mm
Stack, hæl46 mm43,5 mm41,5 mm43 mm37 mm
Vægt325 g306 g252 g297 g283 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger Nike Vomero 18 normal størrelse?

De fleste anmeldelser siger ja. Doctors of Running, RunRepeat og Believe in the Run melder alle om en pasform i normal størrelse. Nike bemærker, at den falder lidt lille eller smal for nogle løbere, og foreslår en halv størrelse op til brede fødder eller mere plads til tæerne. En bred udgave er opført på Nikes hjemmeside.

Hvad er stackhøjden og dropen på Vomero 18?

Nike opgiver 46 mm i hælen, 36 mm i forfoden og en drop på 10 mm. Running Warehouse og Doctors of Running opgiver 44 og 34 mm. RunRepeats laboratorieudskæring målte 13,9 mm, så den opfører sig som en sko med høj drop: i vores katalog opgiver 201 af 234 neutrale vejsko en lavere drop end 10 mm.

Hvad er forskellen på Vomero 18 og Vomero 17?

Vomero 18 er højere, tungere og mere dæmpet. Den tilføjer ZoomX oven på en ny ReactX-base, som erstatter Cushlon, og får flere millimeter stack. 17 var en mere alsidig sko; 18 er en max-dæmpet træningssko til rolige og lange ture.

Vomero 18 eller Pegasus 41?

Begge er neutrale Nike-træningssko med høj drop. Vomero 18 har meget mere skum og passer til lange, rolige ture og løbere, der vil have maksimal komfort. Pegasus 41 er lettere og lavere, med en tyndere forfod, og passer til kortere rolige ture for løbere med hælanslag.

Er Vomero 18 god til tungere løbere?

Ingen anmeldelse, vi har tjekket, testede den specifikt med tungere løbere. Det, vi ved: den har meget skum, en stiv platform i laboratorietest og en gang, som testerne beskriver som stabil til sin højde. Disse egenskaber passer ofte til tungere løbere i roligt tempo, men pasform og landing betyder mere end en etiket.

Hvor holdbar er Nike Vomero 18?

Mellemsålen og overdelen holder godt: RunRepeat gav hælpolstringen en sjælden 5 ud af 5, og Doctors of Running fandt skummet uændret efter 72 km. Ydersålen er det svage punkt, med blotlagt skum i midtfoden og tidligt knoppeslid for løbere, der er hårde ved gummi.

Kilder

  1. Nike, Nike Vomero 18 Men's Road Running Shoes. Besøgt 9. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Nike Vomero 18 Review. Besøgt 9. okt. 2026.
  3. RunRepeat, Nike Vomero 18 lab review. Besøgt 9. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Nike Vomero 18 Review. Besøgt 9. okt. 2026.
  5. Running Warehouse, Nike Vomero 18 Men's Shoes. Besøgt 9. okt. 2026.
  6. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Besøgt 11. okt. 2026.
  7. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 12. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting