1. Skor
  2. Hoka
  3. Rocket X 3
Hoka Rocket X 3, sidovy

HOKA Rocket X 3 test

HOKAs mer lättillgängliga supersko: två lager PEBA-skum runt en kolfiberplatta med vingar, en ny ovandel i ett lager och ett steg som de flesta testare tycker är lugnt för en tävlingssko.

Drop
7 mm
Stackhöjd häl
40 mm
Framfot
33 mm
Vikt
210 g
Stöd
Neutral
Platta
Kolfiber
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 9 källor

Vår bedömning

En tävlingssko som håller dig på linjen.

Rocket X 3 kombinerar en livlig PEBA-mellansula med en kolfiberplatta med sidovingar, och det gör den till en av de stadigare superskor testarna provat. Den passar neutrala löpare med normala till smala fötter som vill ha en sko med platta för pass och lopp från 5 km till maraton. Avvägningarna är en snäv framfot och frilagt skum som flera testare såg slitas tidigt.

Styrkor

  • Hög energiretur i RunRepeats labb: 73,9 procent i hälen, 78,0 i framfoten
  • Stabil för en supersko, tack vare en bred bas och en platta med sidovingar
  • Ovandel i ett lager som förblir andningsbar i värme, 5 av 5 i RunRepeats test
  • Täcker 5 km till maraton enligt de flesta testare
  • Bra grepp på blöta och torra vägar, 0,57 i RunRepeats greppstest

Svagheter

  • Frilagt skum slitet efter cirka 30 miles (cirka 48 km) för Doctors of Running och 100 km för Marathons.com
  • Smal, avsmalnande tåbox: 70,0 mm i RunRepeats mätning
  • Tyngre än de lättaste tävlingsskorna, 220 g på RunRepeats våg
  • För aggressiv för lugna pass, enligt Doctors of Running

Vem den passar

  • Du vill ha en sko med platta som känns stadig
  • Din första sko med kolfiberplatta
  • Du sätter i med hälen
  • Dina fötter är normala till smala

Vem som bör välja något annat

  • Din framfot är bred
  • Du rullar mot utsidan av foten
  • Du vill ha en sko för varje pass

Skoprofil

Var Rocket X 3 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelRocket X 3
Dämpning64
Lätthet88
Stabilitet30
Drop41
Respons80

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt210 g, lättare än 85 % av skorna

Drop7 mm, lägre än 55 % av skorna

Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna

Stackhöjd framfot33 mm, högre än 60 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 6 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Två skum, två känslor. Två PEBA-lager: mjukare och studsigare i hälen, fastare i framfoten. RunRepeat mätte 39,6 mm i hälen och 34,3 AC.

Vingar på plattan. En kolfiberplatta med vingar och en bred bas håller de flesta testare stadiga; RTINGS ger stabiliteten lägre betyg, och den erbjuder lite för löpare som rullar utåt.

Bättre ju fortare du går. Energiretur på 73,9 procent i hälen och 78,0 i framfoten, en skarp rocker och en stel platta: livlig, inte den vildaste tävlingsskon.

Två skum, två känslor. Mellansulan staplar två lager PEBA-skum runt plattan. HOKA anger 40 mm i hälen och 33 mm i framfoten, och RunRepeat mätte 39,6 mm och 29,6 mm, nära gränsen på 40 mm för tävling på väg vid hälen.

Doctors of Running upplevde bakdelen som mjukare och studsigare och framfoten som fastare och mer responsiv. RunRepeat mätte skummet till 34,3 på sin AC-skala, lite mjukare än genomsnittet, medan Marathons.com fann det fastare än Rocket X 2.

Vingar på plattan. Kolfiberplattan längs hela skon har nu sidovingar. Med breda bak- och mellanbaser och upphöjda sidoväggar bedömer Doctors of Running den som en stabil neutral sko med mild styrning på insidan, och iRunFar och Marathons.com kände sig trygga i kurvor.

Labbresultaten är mindre entydiga. RTINGS ger den 5,3 av 10 för stabilitet, och RunRepeat mätte en smal hälbas på 76,5 mm och en ganska mjuk hälkappa, 2 av 5. Doctors of Running varnar för att den ger lite hjälp till löpare som rullar utåt.

Bättre ju fortare du går. RunRepeat mätte energiretur på 73,9 procent i hälen och 78,0 procent i framfoten, långt över deras genomsnitt på 61,4 procent, och RTINGS ger energireturen 8,5 av 10.

En skarp rocker i framfoten och en stel platta, 21,3 N i RunRepeats böjtest, rullar dig framåt. Doctors of Running fann att skon känns lättare än den är och blir bättre när tempot stiger; testarna hos Running Warehouse noterar att den är mindre explosiv än de mest aggressiva tävlingsskorna.

Läs mer

Två skum, två känslor. Mellansulan staplar två lager PEBA-skum runt plattan. HOKA anger 40 mm i hälen och 33 mm i framfoten, och RunRepeat mätte 39,6 mm och 29,6 mm, nära gränsen på 40 mm för tävling på väg vid hälen.

Doctors of Running upplevde bakdelen som mjukare och studsigare och framfoten som fastare och mer responsiv. RunRepeat mätte skummet till 34,3 på sin AC-skala, lite mjukare än genomsnittet, medan Marathons.com fann det fastare än Rocket X 2.

Vingar på plattan. Kolfiberplattan längs hela skon har nu sidovingar. Med breda bak- och mellanbaser och upphöjda sidoväggar bedömer Doctors of Running den som en stabil neutral sko med mild styrning på insidan, och iRunFar och Marathons.com kände sig trygga i kurvor.

Labbresultaten är mindre entydiga. RTINGS ger den 5,3 av 10 för stabilitet, och RunRepeat mätte en smal hälbas på 76,5 mm och en ganska mjuk hälkappa, 2 av 5. Doctors of Running varnar för att den ger lite hjälp till löpare som rullar utåt.

Bättre ju fortare du går. RunRepeat mätte energiretur på 73,9 procent i hälen och 78,0 procent i framfoten, långt över deras genomsnitt på 61,4 procent, och RTINGS ger energireturen 8,5 av 10.

En skarp rocker i framfoten och en stel platta, 21,3 N i RunRepeats böjtest, rullar dig framåt. Doctors of Running fann att skon känns lättare än den är och blir bättre när tempot stiger; testarna hos Running Warehouse noterar att den är mindre explosiv än de mest aggressiva tävlingsskorna.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Tävling, maratonGjord för detRunning Warehouse och Marathons.com reserverar den för hela distansen, och RTINGS ger den högst betyg för halvmaraton och maraton.RTINGS, Running Warehouse, Marathons.com
Tävling, halvmaratonGjord för detDoctors of Running fann den som bäst vid snabbare ansträngningar upp till halvmaraton.Doctors of Running, RTINGS
TempopassGjord för detTröskel- och vägpass är där iRunFar och Marathons.com använde den mest.iRunFar, Marathons.com
IntervallerGjord för detDoctors of Running och Running Warehouse fann att steget förbättras när tempot stiger.Doctors of Running, Running Warehouse
LångpassFungerarBra för långpass med snabba avsnitt; Doctors of Running skulle inte använda den för långsamma långpass.Doctors of Running, RunRepeat
Lugna passInte för detFör aggressiv i lugnt tempo enligt Doctors of Running, och RTINGS ger den lägst betyg för vardagsträning.Doctors of Running, RTINGS

Källa: RTINGS, Running Warehouse, Marathons.com, Doctors of Running, iRunFar, RunRepeat

Vad testerna säger

Testarna är överens om att Rocket X 3 är en stabil, välsittande supersko för pass och lopp. De går isär om hållbarheten, hur fast den känns jämfört med Rocket X 2 och hur hög droppen egentligen är.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionPositivDoctors of Running kallar den en äkta stabil neutral tävlingssko för normala till smala fötter, med betyg från A minus till B plus och en tydlig varning om hållbarhet.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 88 av 100: slitstark och stabil för en supersko, men tyngre och smalare än de snabbaste rivalerna.
iRunFarRecensionPositivEfter mer än 100 miles (cirka 160 km) rankar iRunFar den bland sina favoritsuperskor och föredrar den framför Cielo X1 2.0.
Marathons.comRecensionPositivMarathons.com tycker att den är snabb och stadig över 100 km, hämmad av tidigt skumslitage och en vikt som inte längre är klassledande.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Ovanligt stabil för en tävlingsskoDoctors of Running, iRunFar, Running Warehouse och Marathons.com beskriver alla ett samlat, stadigt steg, och de flesta tillskriver plattan med vingar.
  • Byggd för pass och loppVarje test placerar den mellan snabba träningspass och tävlingsdag, från 5 km upp till maraton.
  • Säker, andningsbar ovandelDoctors of Running, iRunFar och Running Warehouse fann att ovandelen i ett lager låser foten väl och håller sig sval, och RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5.

De går isär

  • Hur länge den hållerRunRepeat mätte slitage på yttersulan under genomsnittet och listar hållbarhet bland styrkorna. Doctors of Running såg det frilagda skummet slitet efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Marathons.com fann slitage på sidan efter cirka 100 km.
  • Mjukare eller fastare än Rocket X 2RunRepeat fann mellansulan något mjukare än förut. Marathons.com fann dämpningen fastare än Rocket X 2, särskilt under hälen.
  • Den verkliga droppenHOKA anger 7 mm. RunRepeat mätte 10,0 mm och RTINGS 8,6 mm, medan en testare hos Doctors of Running kände att den gick lägre än 7 mm på grund av avfasningen i hälen och den tidiga rockern i framfoten.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Ovanligt stabil för en tävlingssko. Doctors of Running, iRunFar, Running Warehouse och Marathons.com beskriver alla ett samlat, stadigt steg, och de flesta tillskriver plattan med vingar. (Doctors of Running, iRunFar, Running Warehouse, Marathons.com)

Byggd för pass och lopp. Varje test placerar den mellan snabba träningspass och tävlingsdag, från 5 km upp till maraton. (Doctors of Running, iRunFar, Running Warehouse, Marathons.com)

Säker, andningsbar ovandel. Doctors of Running, iRunFar och Running Warehouse fann att ovandelen i ett lager låser foten väl och håller sig sval, och RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5. (Doctors of Running, RunRepeat, iRunFar, Running Warehouse)

Hur länge den håller. RunRepeat mätte slitage på yttersulan under genomsnittet och listar hållbarhet bland styrkorna. Doctors of Running såg det frilagda skummet slitet efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Marathons.com fann slitage på sidan efter cirka 100 km. (Doctors of Running, RunRepeat, Marathons.com)

Mjukare eller fastare än Rocket X 2. RunRepeat fann mellansulan något mjukare än förut. Marathons.com fann dämpningen fastare än Rocket X 2, särskilt under hälen. (RunRepeat, Marathons.com)

Den verkliga droppen. HOKA anger 7 mm. RunRepeat mätte 10,0 mm och RTINGS 8,6 mm, medan en testare hos Doctors of Running kände att den gick lägre än 7 mm på grund av avfasningen i hälen och den tidiga rockern i framfoten. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Så är den byggd

Två lager PEBA-skum runt en kolfiberplatta längs hela skon med sidovingar, en konstruerad ovandel i mesh med ett lager och en tunn gummiyttersula som lämnar skum frilagt.

PEBA med dubbel densitet runt en kolfiberplatta längs hela skon med vingar, en andningsbar ovandel i mesh med ett lager och en klibbig gummiyttersula på 2,4 mm som lämnar skum frilagt och slits tidigt på väg.

40331234567
#DelMått
1OvandelKonstruerat mesh med ett lagerAndningsförmåga 5 / 5
2Plös3,1 mm
3HälStyvhet 2 / 5
4MellansulaPEBA med dubbel densitetHårdhet 34,3 AC
5PlattaKolfiberplatta med vingar15,6 Nm
6Innersula3,4 mm
7Yttersula2,4 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 33 mm framfot; uppmätt: 2,4 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, iRunFar, Marathons.com.

  1. Ovandel. Ett nytt mesh med ett lager som Doctors of Running och Running Warehouse fann säkert och mycket andningsbart, 5 av 5 i RunRepeats test. Kanten har nu sydd och vikt stoppning.

  2. Plös. Inte längre med sidoinsatser och lätt vadderad, 3,1 mm i RunRepeats mätning. iRunFar och Running Warehouse såg inget glapp när den väl var snörad.

  3. Häl. En halvflexibel, rundad hälkappa enligt Doctors of Running, som fick 2 av 5 i styvhet av RunRepeat. Marathons.com fann baksidan fastare och bättre låst än på Rocket X 2.

  4. Mellansula. Två PEBA-lager, oförändrade från Rocket X 2 enligt iRunFar och Running Warehouse. RunRepeat mätte 34,3 AC och en häl på 39,6 mm.

  5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon mellan de två skumlagren, nu med sidovingar som testarna tillskriver skons stabilitet. RunRepeat mätte vridstyvhet på 15,6 Nm.

  6. Innersula. Tunn och löstagbar, 3,4 mm, och Doctors of Running bedömer skon som ortosvänlig.

  7. Yttersula. Ett omarbetat, klibbigare gummi täcker de viktigaste slitzonerna, 2,4 mm tjockt, med skum lämnat bart på övriga ställen. RunRepeat mätte 0,57 i grepp, över deras genomsnitt, och Doctors of Running fann greppet bra på blöta vägar och bana.

Läs mer

Två lager PEBA-skum runt en kolfiberplatta längs hela skon med sidovingar, en konstruerad ovandel i mesh med ett lager och en tunn gummiyttersula som lämnar skum frilagt.

1. Ovandel. Ett nytt mesh med ett lager som Doctors of Running och Running Warehouse fann säkert och mycket andningsbart, 5 av 5 i RunRepeats test. Kanten har nu sydd och vikt stoppning.

2. Plös. Inte längre med sidoinsatser och lätt vadderad, 3,1 mm i RunRepeats mätning. iRunFar och Running Warehouse såg inget glapp när den väl var snörad.

3. Häl. En halvflexibel, rundad hälkappa enligt Doctors of Running, som fick 2 av 5 i styvhet av RunRepeat. Marathons.com fann baksidan fastare och bättre låst än på Rocket X 2.

4. Mellansula. Två PEBA-lager, oförändrade från Rocket X 2 enligt iRunFar och Running Warehouse. RunRepeat mätte 34,3 AC och en häl på 39,6 mm.

5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon mellan de två skumlagren, nu med sidovingar som testarna tillskriver skons stabilitet. RunRepeat mätte vridstyvhet på 15,6 Nm.

6. Innersula. Tunn och löstagbar, 3,4 mm, och Doctors of Running bedömer skon som ortosvänlig.

7. Yttersula. Ett omarbetat, klibbigare gummi täcker de viktigaste slitzonerna, 2,4 mm tjockt, med skum lämnat bart på övriga ställen. RunRepeat mätte 0,57 i grepp, över deras genomsnitt, och Doctors of Running fann greppet bra på blöta vägar och bana.

Hållbarhet. Resultaten går isär. RunRepeats nötningstest tog bort 0,9 mm av yttersulan, mindre än deras genomsnitt på 1,1 mm. På väg såg Doctors of Running det frilagda skummet slitet genom vid mellanfotens ytterkant efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Marathons.com fann slitage på sidan efter cirka 100 km och uppskattar en livslängd på 300 till 400 km.

Hållbarhet. Resultaten går isär. RunRepeats nötningstest tog bort 0,9 mm av yttersulan, mindre än deras genomsnitt på 1,1 mm. På väg såg Doctors of Running det frilagda skummet slitet genom vid mellanfotens ytterkant efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Marathons.com fann slitage på sidan efter cirka 100 km och uppskattar en livslängd på 300 till 400 km.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Doctors of Running7
RunRepeat10
RTINGS8,6

Stackhöjd i hälen, mm

Doctors of Running40
iRunFar42
RunRepeat39,6
RTINGS40,3

Stackhöjd i framfoten, mm

Doctors of Running33
iRunFar35
RunRepeat29,6

Vikt (herr), g

Doctors of Running210
Marathons.com227
RunRepeat220
RTINGS208,4
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 7 mm Running Warehouse
  • 10 mm RunRepeat
  • 8,6 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 40 mm Running Warehouse
  • 42 mm iRunFar
  • 39,6 mm RunRepeat
  • 40,3 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 33 mm Running Warehouse
  • 35 mm iRunFar
  • 29,6 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 210 g Running Warehouse
  • 227 g Marathons.com
  • 220 g RunRepeat
  • 208,4 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Running Warehouse
–
Platta
  • Kolfiber Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2025 doctorsofrunning.com
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, iRunFar, Marathons.com.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 34,3 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 73,9 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 15,6 Nm RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 2 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,57 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 5 / 5 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 70 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 26,9 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 2,4 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 3,4 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 3,1 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 21,3 N RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek om din fot är normal eller smal; passformen är snäv, så gå upp en halv storlek om du ligger mellan två storlekar.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

Trång fram. RunRepeat mätte en tåbox på 70,0 mm och 26,9 mm i höjd, båda under deras genomsnitt. Doctors of Running hade inget tryck på lilltårna men fann framfoten något snäv, och en testare märkte skav från tåskyddet utan strumpor.

Doctors of Running, RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, iRunFar och Running Warehouses redaktion rapporterar alla en passform som följer storleken, och RTINGS ger den 9,1 av 10 för storlek. Rocket X 3 använder unisexstorlekar.

Alla håller inte med. RunRepeats läsare röstar något liten, och en testare hos Running Warehouse fann den kort och föreslår en halv storlek större. Running Warehouses team råder också till en halv storlek större om du ligger mellan två storlekar.

Det finns bara en bredd. Doctors of Running och Marathons.com tycker att den är bäst för normala till smala fötter.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, iRunFar, Running Warehouse, Marathons.com

Mot Rocket X 2

Samma PEBA-skum, nästan allt annat omarbetat: ovandel, platta, yttersulegummi, drop och passform.

Rocket X 2 är värd att behålla om du gillade dess lägre angivna drop eller en ovandel som känns fastare. Byt till Rocket X 3 om den gamla passformen kändes kort eller du ville ha mer stabilitet i tävlingstempo.

Versionshistorik: Rocket X 2 till Rocket X 3

Kolfiberplatta med vingar. Plattan behåller sin form men får sidovingar som de flesta testare tillskriver ett stadigare steg. (Doctors of Running, RunRepeat, iRunFar, Running Warehouse)

Ny ovandel, enklare tunga. Ett mesh med ett lager ersätter den gamla ovandelen, tungan tappar sina sidoinsatser och kanten får mer stoppning. Running Warehouse tycker att den är lättare att dra på. (iRunFar, Running Warehouse)

Mer plats, följer storleken. Doctors of Running säger att Rocket X 2 var något kort i storleken; den nya passformen följer storleken. RunRepeat tycker att den är något mer medgörlig, men fortfarande smalare än genomsnittet. (Doctors of Running, RunRepeat)

Högre angiven drop, klibbigare gummi. iRunFar rapporterar att den angivna droppen stiger från 5 till 7 mm, och det omarbetade framfotsgummit greppar bättre i vått enligt iRunFar och Marathons.com. (iRunFar, Marathons.com)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Rocket X 3 inte gör.

Hoka Rocket X 3Hoka Cielo X1 2.0Nike Vaporfly 4ASICS Metaspeed Sky TokyoHoka Skyward X 2
Välj den förDen här sidanMindre stabilLättareSnabbareMer dämpning
Drop7 mm7 mm6 mm5 mm5 mm
Stackhöjd häl40 mm46 mm36 mm39,5 mm44 mm
Vikt210 g210 g190 g170 g283 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer HOKA Rocket X 3 storleken?

För de flesta testare, ja: Doctors of Running, iRunFar och Running Warehouses team tog sin vanliga storlek. Passformen är snäv och unisex, RunRepeats läsare tycker att den är något liten, och Running Warehouse föreslår en halv storlek större om du ligger mellan två storlekar.

Är Rocket X 3 bra för maraton?

Testarna tycker det. Running Warehouse och Marathons.com rekommenderar den från 5 km till maraton, och RTINGS ger den högst betyg för halvmaraton och maraton. Doctors of Running fann den bäst upp till halvmaraton och lämplig för ett maraton om du kommer överens med den fasta framfoten.

Rocket X 3 eller Cielo X1 2.0?

Rocket X 3 är den stadigare och mer förlåtande av de två. Doctors of Running hänvisar löpare som tycker att den är för stabil till Cielo X1 2.0, och Marathons.com rekommenderar Cielo för en mer rockerformad, fjädrande känsla. iRunFar föredrog Rocket X 3.

Hur hållbar är Rocket X 3?

Det beror på testet. RunRepeat mätte slitage på yttersulan under genomsnittet i sitt labb. På väg såg Doctors of Running det frilagda skummet slitet efter cirka 30 miles (cirka 48 km) och Marathons.com efter cirka 100 km, med en uppskattad livslängd på 300 till 400 km.

Vad är den verkliga droppen på Rocket X 3?

HOKA anger 7 mm, med 40 mm i hälen och 33 mm i framfoten. RunRepeat mätte 10,0 mm och RTINGS 8,6 mm. I vår katalog ligger de angivna 7 mm mitt i fältet bland neutrala landsvägsskor.

Är Rocket X 3 bra för breda fötter?

Inte direkt. Den finns i en bredd, RunRepeat mätte en tåbox på 70,0 mm mot ett genomsnitt på 73,2 mm, och Doctors of Running och Marathons.com tycker att den är bäst för normala till smala fötter.

Källor

  1. Doctors of Running, HOKA Rocket X 3 Review (Matt Klein, Andrea Myers, July 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, HOKA Rocket X 3 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. RTINGS, HOKA Rocket X 3 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. iRunFar, Hoka Rocket X 3 Review (Nathan Allen, August 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Running Warehouse, HOKA Rocket X 3 shoe review (July 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Marathons.com, Hoka Rocket X 3 im Test (Clément Laborieux, September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  7. Running Warehouse, HOKA Rocket X 3 product page. Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  9. doctorsofrunning.com · Lanseringsår, uppgivet
  10. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting