1. Skor
  2. Hoka
  3. Skyward X 2
Hoka Skyward X 2, sidovy

Hoka Skyward X 2 test

Hokas supertränare med maxdämpning, med PEBA-skum över en ram av superkritisk EVA och en kolfiberplatta, är tillbaka lättare och något lägre än den första Skyward X.

Drop
5 mm
Stackhöjd häl
44 mm
Framfot
39 mm
Vikt
283 g
Stöd
Neutral
Platta
Kolfiber
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 8 källor

Vår bedömning

En hög, stadig cruiser för lugna kilometer.

Skyward X 2 är en neutral träningssko med maximal stack vars breda bas, kolfiberplatta och rocker får en mycket hög sko att kännas stadig och mjuk på lugna pass och långpass. Den passar neutrala löpare eller en mild inåtrullning på en normal till smal fot som vill ha skydd för hög körsträcka, inte en sko för fartpass eller en bred framfot.

Styrkor

  • Djup, skyddande dämpning som varje test lyfter fram
  • Anmärkningsvärt stabil för sin höjd i två av tre tester
  • Cirka 9 procent lättare än den första Skyward X, enligt RunRepeat
  • Mjuk rocker som rullar dig genom långa, jämna pass
  • Bra energiretur för en så dämpad sko

Svagheter

  • Fortfarande tung: 283 g i herrstorlek US 9
  • Låg, avsmalnande tåbox enligt Doctors of Running och RunRepeat
  • Ingen fartsko: testerna avfärdar intervaller och korta lopp
  • Mycket stel plattform, 23,0 N i RunRepeats flextest
  • En standardbredd på de flesta marknader

Vem den passar

  • Din vecka bygger på lugna pass och långpass
  • Du vill ha höjd utan vinglighet
  • Din fot rullar in lite
  • Du är en tyngre löpare

Vem som bör välja något annat

  • Din framfot är bred eller dina tår behöver plats
  • Du vill ha en sko för alla tempon
  • Du springer på grus eller stigar

Skoprofil

Var Skyward X 2 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelSkyward X 2
Dämpning87
Lätthet28
Stabilitet30
Drop9
Respons60

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt283 g, tyngre än 72 % av skorna

Drop5 mm, lägre än 80 % av skorna

Stackhöjd häl44 mm, högre än 87 % av skorna

Stackhöjd framfot39 mm, högre än 92 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Djup, mjuk och skyddande. PEBA över en ram av superkritisk EVA på en häl på 44 mm: mjuk med 31,9 AC i RunRepeats labb, skyddande snarare än sladdig för Doctors of Running.

Stadig för sin höjd, med en avvikande röst. En bred bas, platta och rocker ger A från Doctors of Running och 92 från RunRepeat; RTINGS ger 6,3, med hänvisning till en mjuk häl.

Studsig, men utan brådska. Energiretur på 64,3 procent i hälen och 67,6 i framfoten i RunRepeats labb, med en stel, rockerformad rullning som förblir avslappnad.

Djup, mjuk och skyddande. Mellansulan lägger ett översta lager av PEBA över en fastare ram av superkritisk EVA. Hoka anger 44 mm i hälen och 39 mm i framfoten, och bara 9 av de 181 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre framfot.

RunRepeat mätte skummet till 31,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, med stötdämpning i hälen långt över labbets medelvärde. RTINGS ger dämpningen 9,1 och dämpningen i framfoten för långpass 8,9. Doctors of Running fann den skyddande men inte sladdig.

Stadig för sin höjd, med en avvikande röst. Doctors of Running tillskriver breda sidoväggar, en utsvängd bas, PEBA inbäddad i en EVA-ram, ett centralt spår, kolfiberplattan och en tidig rocker, och båda testarna ger stabiliteten A. RunRepeat mätte en mellansula som är 125,7 mm i framfoten och 103,7 mm i hälen och ger stabiliteten 92.

RTINGS är oenig och ger stabiliteten 6,3 eftersom hälen är mjuk och det höga skummet saknar fasthet. Om du landar hårt på hälens utsida är det den punkten att hålla ögonen på.

Studsig, men utan brådska. RunRepeat mätte energiretur på 64,3 procent i hälen och 67,6 procent i framfoten, bra värden för en så dämpad sko. Plattformen är mycket stel med 23,0 N i flextestet, så rockern gör rullningen.

Testarna kände det. Believe in the Run fann den något kvickare än originalet, och en testare hos Doctors of Running fann den kvick. Den andra fann den inte kvick nog för snabbare pass, och RTINGS tycker att den mjuka framfoten saknar kvickhet för kortare lopp.

Läs mer

Djup, mjuk och skyddande. Mellansulan lägger ett översta lager av PEBA över en fastare ram av superkritisk EVA. Hoka anger 44 mm i hälen och 39 mm i framfoten, och bara 9 av de 181 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre framfot.

RunRepeat mätte skummet till 31,9 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, med stötdämpning i hälen långt över labbets medelvärde. RTINGS ger dämpningen 9,1 och dämpningen i framfoten för långpass 8,9. Doctors of Running fann den skyddande men inte sladdig.

Stadig för sin höjd, med en avvikande röst. Doctors of Running tillskriver breda sidoväggar, en utsvängd bas, PEBA inbäddad i en EVA-ram, ett centralt spår, kolfiberplattan och en tidig rocker, och båda testarna ger stabiliteten A. RunRepeat mätte en mellansula som är 125,7 mm i framfoten och 103,7 mm i hälen och ger stabiliteten 92.

RTINGS är oenig och ger stabiliteten 6,3 eftersom hälen är mjuk och det höga skummet saknar fasthet. Om du landar hårt på hälens utsida är det den punkten att hålla ögonen på.

Studsig, men utan brådska. RunRepeat mätte energiretur på 64,3 procent i hälen och 67,6 procent i framfoten, bra värden för en så dämpad sko. Plattformen är mycket stel med 23,0 N i flextestet, så rockern gör rullningen.

Testarna kände det. Believe in the Run fann den något kvickare än originalet, och en testare hos Doctors of Running fann den kvick. Den andra fann den inte kvick nog för snabbare pass, och RTINGS tycker att den mjuka framfoten saknar kvickhet för kortare lopp.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detDess hemmaplan: RunRepeat ger den 93 för daglig löpning.RunRepeat, The Run Testers
LångpassGjord för detRTINGS bedömer långpasset som dess bästa användning, med 7,8.RTINGS, Believe in the Run
ÅterhämtningspassGjord för detBelieve in the Run listar återhämtningspass bland de bästa användningarna; en testare fann sina ben pigga efteråt.Believe in the Run
Tävling, maratonFungerarRTINGS ger den 7,4 för halvmaraton och maraton i avslappnat tempo; för ett tidsmål klarar sig lättare skor bättre.RTINGS, i-run
TempopassFungerarJämna accelerationer går bra, men RunRepeat ger tempo 73 och Doctors of Running tycker att den inte är kvick nog för hela pass.Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers
IntervallerInte för detFör tung och hög för korta, skarpa ansträngningar, enligt RTINGS och i-run.RTINGS, i-run
PromenadGjord för detDoctors of Running kryssar för den som bra för promenader och att stå.Doctors of Running

Källa: RunRepeat, The Run Testers, RTINGS, Believe in the Run, i-run, Doctors of Running

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Skyward X 2 är en djupt dämpad, lättare utveckling av den första Skyward X, byggd för lugna och långa kilometer snarare än fart. De går isär om hur stabil den känns och hur mycket plats framfoten ger.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadBåda testarna ger prestandan B+ och stabiliteten A men passformen bara C+ till B-: en stabil, skyddande sko för långpass hämmad av tåboxen.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 87 av 100: lättare än den första Skyward X, utmärkt för lugna pass och långpass, men en specialist snarare än ett brett val.
RTINGSLabbBlandadRTINGS ger 7,4: en cruiser med maxstack och platta för långa avslappnade pass, hämmad av vikt för tävling.
Believe in the RunRecensionPositivBelieve in the Run placerar den i B-nivå, med A för prestanda: en cruiser för långpass och en arbetshäst för hög körsträcka, ingen sko som gör allt.
The Run TestersRecensionBlandadThe Run Testers gillar dess studsiga, stabila steg för lugna och långa kilometer, men ser den som ett komplement i rotationen snarare än en enda sko för de flesta löpare.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Maximal, skyddande dämpningRunRepeat mätte en mjuk mellansula på 31,9 AC och hög stötdämpning, RTINGS ger dämpningen 9,1, och testarna hos Believe in the Run fann sina ben pigga efter långpass.
  • Lugna och långa kilometer, inte fartRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS och The Run Testers placerar den alla på lugna pass och långpass och avfärdar den för snabba pass.
  • Lättare än den första versionenRunRepeat mätte en minskning på cirka 9 procent, och Doctors of Running och Believe in the Run känner båda skillnaden sent i passen.

De går isär

  • Hur stabil den kännsDoctors of Running ger stabiliteten A och RunRepeat ger den 92. RTINGS ger stabiliteten 6,3, och pekar på en mjuk häl och en hög stack med skum som saknar fasthet.
  • Plats för tårnaDoctors of Running fann tåboxen låg och avsmalnande, och RunRepeat lutar åt smal. RTINGS berömmer rymlig framfotshöjd och bredd, och en testare hos Believe in the Run hade gott om tåutrymme.
  • AndningsförmågaRunRepeat mätte 74 BR, bra för en plyschig ovandel, och The Run Testers fann den mer andningsbar än originalet. Testare hos Believe in the Run fann den varm.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Maximal, skyddande dämpning. RunRepeat mätte en mjuk mellansula på 31,9 AC och hög stötdämpning, RTINGS ger dämpningen 9,1, och testarna hos Believe in the Run fann sina ben pigga efter långpass. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Lugna och långa kilometer, inte fart. RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS och The Run Testers placerar den alla på lugna pass och långpass och avfärdar den för snabba pass. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers)

Lättare än den första versionen. RunRepeat mätte en minskning på cirka 9 procent, och Doctors of Running och Believe in the Run känner båda skillnaden sent i passen. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Hur stabil den känns. Doctors of Running ger stabiliteten A och RunRepeat ger den 92. RTINGS ger stabiliteten 6,3, och pekar på en mjuk häl och en hög stack med skum som saknar fasthet. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Plats för tårna. Doctors of Running fann tåboxen låg och avsmalnande, och RunRepeat lutar åt smal. RTINGS berömmer rymlig framfotshöjd och bredd, och en testare hos Believe in the Run hade gott om tåutrymme. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Andningsförmåga. RunRepeat mätte 74 BR, bra för en plyschig ovandel, och The Run Testers fann den mer andningsbar än originalet. Testare hos Believe in the Run fann den varm. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)

Så är den byggd

En konstruktion med två skum och kolfiberplatta: PEBA överst, en ram av superkritisk EVA under, en välvd kolfiberplatta emellan, en ovandel i creel jacquard-mesh och en tunn gummiyttersula.

PEBA över en ram av superkritisk EVA med en välvd kolfiberplatta, en ovandel i jacquardmesh och en tunn yttersula på 2,1 mm som slets väl i RunRepeats test.

44391234567
#DelMått
1OvandelCreel jacquard-meshAndningsförmåga 74 BR
2Plös6,9 mm
3HälStyvhet 4 / 5
4MellansulaPEBA och superkritisk EVAHårdhet 31,9 AC
5PlattaVälvd kolfiberplattaFlex 23,0 N
6Innersula4,4 mm
7Yttersula2,1 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 44 mm häl, 39 mm framfot; uppmätt: 2,1 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, i-run. BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

  1. Ovandel. Ett jacquardmesh ersätter stickningen på den första Skyward X, enligt Believe in the Run. RunRepeat mätte andningsförmågan till 74 BR, ungefär genomsnittet, även om testarna hos Believe in the Run ändå fann den varm.

  2. Plös. Utan sidoinsatser och väl vadderad: RunRepeat mätte 6,9 mm, över deras genomsnitt på 5,8 mm, och fann en extra översta öljett för alternativ snörning. Doctors of Running beskriver stoppningen som strategiskt placerad.

  3. Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test, med måttlig stoppning som båda testarna hos Doctors of Running fann bekväm. Det finns ingen dragflik. RunRepeat pekar på stoppningen i hälen som en svag punkt för hållbarheten.

  4. Mellansula. Ett översta lager av PEBA ger det mesta av återfjädringen, medan en fastare ram av superkritisk EVA ger struktur och stabilitet. RunRepeat mätte skummet till 31,9 AC och fann plattformen 2 mm bredare i framfoten och 3,6 mm bredare i hälen än på den första Skyward X.

  5. Platta. En omarbetad välvd kolfiberplatta, H-formad enligt RunRepeat, avstämd för styrning och kontroll snarare än tävlingsfart. Den gör skon mycket stel, 23,0 N i RunRepeats flextest, och 19,0 Nm i vridning.

  6. Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock. RunRepeat varnar för att en eftermarknadsinnersula kanske inte passar de upphöjda, badkarsliknande sidoväggarna, även om Doctors of Running bedömer den som ortosvänlig.

  7. Yttersula. Klibbigt gummi i framfoten och Durabrasion-gummi i hälen, enligt Running Warehouse, bara 2,1 mm tjockt i RunRepeats labb. Greppet fick 0,61, över labbets genomsnitt, och Doctors of Running fann greppet bra på blöta vägar.

Läs mer

En konstruktion med två skum och kolfiberplatta: PEBA överst, en ram av superkritisk EVA under, en välvd kolfiberplatta emellan, en ovandel i creel jacquard-mesh och en tunn gummiyttersula.

1. Ovandel. Ett jacquardmesh ersätter stickningen på den första Skyward X, enligt Believe in the Run. RunRepeat mätte andningsförmågan till 74 BR, ungefär genomsnittet, även om testarna hos Believe in the Run ändå fann den varm.

2. Plös. Utan sidoinsatser och väl vadderad: RunRepeat mätte 6,9 mm, över deras genomsnitt på 5,8 mm, och fann en extra översta öljett för alternativ snörning. Doctors of Running beskriver stoppningen som strategiskt placerad.

3. Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test, med måttlig stoppning som båda testarna hos Doctors of Running fann bekväm. Det finns ingen dragflik. RunRepeat pekar på stoppningen i hälen som en svag punkt för hållbarheten.

4. Mellansula. Ett översta lager av PEBA ger det mesta av återfjädringen, medan en fastare ram av superkritisk EVA ger struktur och stabilitet. RunRepeat mätte skummet till 31,9 AC och fann plattformen 2 mm bredare i framfoten och 3,6 mm bredare i hälen än på den första Skyward X.

5. Platta. En omarbetad välvd kolfiberplatta, H-formad enligt RunRepeat, avstämd för styrning och kontroll snarare än tävlingsfart. Den gör skon mycket stel, 23,0 N i RunRepeats flextest, och 19,0 Nm i vridning.

6. Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock. RunRepeat varnar för att en eftermarknadsinnersula kanske inte passar de upphöjda, badkarsliknande sidoväggarna, även om Doctors of Running bedömer den som ortosvänlig.

7. Yttersula. Klibbigt gummi i framfoten och Durabrasion-gummi i hälen, enligt Running Warehouse, bara 2,1 mm tjockt i RunRepeats labb. Greppet fick 0,61, över labbets genomsnitt, och Doctors of Running fann greppet bra på blöta vägar.

Hållbarhet. Yttersulan förlorade 0,9 mm i RunRepeats slittest, bättre än genomsnittet, men gummit är tunt. Tåboxen fick 3 av 5 och stoppningen i hälen bara 2. En testare hos Doctors of Running såg minimalt slitage på yttersulan och ingen nedbrytning av mellansulan efter cirka 80 miles (cirka 130 km), och en testare hos Believe in the Run räknar med flera hundra miles.

Hållbarhet. Yttersulan förlorade 0,9 mm i RunRepeats slittest, bättre än genomsnittet, men gummit är tunt. Tåboxen fick 3 av 5 och stoppningen i hälen bara 2. En testare hos Doctors of Running såg minimalt slitage på yttersulan och ingen nedbrytning av mellansulan efter cirka 80 miles (cirka 130 km), och en testare hos Believe in the Run räknar med flera hundra miles.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Believe in the Run5
RunRepeat7,6
RTINGS6,7

Stackhöjd i hälen, mm

Believe in the Run44
Running Warehouse49
RunRepeat45,8
RTINGS48,6

Stackhöjd i framfoten, mm

Believe in the Run39
Running Warehouse44
RunRepeat38,2

Vikt (herr), g

Doctors of Running283
RunRepeat286
RTINGS283,3
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 5 mm Doctors of Running
  • 7,6 mm RunRepeat
  • 6,7 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 44 mm Doctors of Running
  • 49 mm Running Warehouse
  • 45,8 mm RunRepeat
  • 48,6 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 39 mm Doctors of Running
  • 44 mm Running Warehouse
  • 38,2 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 283 g Doctors of Running
  • 286 g RunRepeat
  • 283,3 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Doctors of Running
–
Platta
  • Kolfiber Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2026 Doctors of Running
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 31,9 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 64,3 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 19 Nm RunRepeat
Böjkraft
  • 23 N RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,61 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Andningsförmåga
  • 74 BR RunRepeat
Tåboxens bredd
  • 72,7 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 28,4 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 2,1 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 6,9 mm RunRepeat

BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).

Storlek och passform

Längden stämmer för de flesta testare, men en låg, avsmalnande tåbox får den att kännas kort för en del.

Längd

Blandade omdömen

Bredder

standard

Utrymme för tårna

RunRepeat mätte en tåbox på 72,7 mm, nära genomsnittet, med generös höjd på 28,4 mm. Doctors of Running fann den ändå låg och avsmalnande, medan RTINGS bedömer framfotens höjd och bredd som rymliga.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running och RTINGS fann längden normal för storleken, liksom två av tre testare hos Believe in the Run. RunRepeats läsare röstar något liten, och den tredje testaren hos Believe in the Run fann den kort och gick upp en storlek.

Doctors of Running förklarar uppdelningen: tåboxen är avsmalnande och låg, så den kan kännas kort först och ger med sig vid användning. Ett överlägg på sidan som nu sträcker sig in i framfoten begränsar töjningen, vilket är därför de ser den som en sko för normala till smala fötter.

RunRepeat, RTINGS och Running Warehouse listar en enda standardbredd. The Run Testers säger att en bred version finns; kontrollera vad ditt land erbjuder innan du räknar med den.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse

Mot Skyward X

En förfining snarare än en nyuppfinning: lättare, något lägre på pappret, bredare i basen, med en ny ovandel och en omarbetad platta.

Behåll den första Skyward X om du gillade dess mjukare, mer eftergivliga steg eller fann dess framfot rymligare. Byt till X 2 om vikten besvärade dig eller du vill ha en stadigare, något livligare sko för långpass.

Versionshistorik: Skyward X till Skyward X 2

Lättare. RunRepeat mätte en minskning på cirka 9 procent, och Doctors of Running rapporterar cirka 0,8 oz (23 g) mindre för herr. (Doctors of Running, RunRepeat)

Lägre häl på pappret. Believe in the Run listar en hälstack ner från 48 till 44 mm. RunRepeat mätte en mindre förändring, och Running Warehouse mätte båda versionerna till 49 mm, vilket Doctors of Running tillskriver tunnare gummi. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Ny ovandel. Ett jacquardmesh ersätter stickningen, med mer stoppning i tungan. Doctors of Running finner framfoten smalare än förut på grund av ett överlägg på sidan, medan en testare hos Believe in the Run fann den lite mer medgörlig. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Bredare bas, fastare steg. RunRepeat mätte mellansulan 2 mm bredare i framfoten och 3,6 mm bredare i hälen. Doctors of Running fann den omarbetade plattan och skummen fastare och mer responsiva än den mjukare originalet. (Doctors of Running, RunRepeat)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Skyward X 2 inte gör.

Hoka Skyward X 2ASICS Superblast 3ASICS MegablastHoka Bondi 9New Balance FuelCell SuperComp Trainer v3
Välj den förDen här sidanLättareSnabbareRymligare passformMindre dämpning
Drop5 mm8 mm8 mm5 mm6 mm
Stackhöjd häl44 mm47 mm46 mm43 mm40 mm
Vikt283 g238 g230 g297 g261 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer Hoka Skyward X 2 storleken?

För det mesta, i längd. Doctors of Running, RTINGS och två av tre testare hos Believe in the Run fann att den följer storleken, medan RunRepeats läsare röstar något liten. Den låga, avsmalnande tåboxen kan få den att kännas kort först, så om du ligger mellan två storlekar eller har en bred framfot, gå upp en halv storlek.

Skyward X eller Skyward X 2: vad ändrades?

Skyward X 2 är cirka 9 procent lättare i RunRepeats labb, har en ovandel i jacquardmesh i stället för stickning, en omarbetad kolfiberplatta och en bredare bas. Hoka sänkte den angivna hälen från 48 till 44 mm. Doctors of Running tycker att steget är fastare och mer responsivt, men framfoten smalare.

Är Skyward X 2 bra för maraton?

För att fullfölja bekvämt, ja. RTINGS ger Skyward X 2 7,4 för halvmaraton och maraton, och i-run listar maratontempo och måttliga lopp på väg. Med 283 g i herrstorlek US 9 är den för tung för ett tidsmål, där RTINGS föreslår lättare skor.

Finns Skyward X 2 i bred modell?

På de flesta marknader nej. RunRepeat, RTINGS och Running Warehouse listar bara standardbredd för Skyward X 2, och Doctors of Running beskriver en låg, avsmalnande tåbox. The Run Testers säger att en bred version finns, så kontrollera ditt land. Med en bred framfot är Bondi 9 en mer medgörlig Hoka.

Är Skyward X 2 bra vid överpronation?

Skyward X 2 är en neutral sko, men testarna tycker att den är stabil nog för en mild inåtrullning: RunRepeat rekommenderar den till milda överpronatörer, och Doctors of Running säger att den passar milda till måttliga styrningsbehov. Den korrigerar ingenting. Om du har smärta, kontakta vårdpersonal, och kontrollera hur din fot faktiskt rör sig innan du väljer.

Är Skyward X 2 bra för tunga löpare?

RTINGS beskriver Skyward X 2 som en cruiser lämpad för tyngre löpare, och i-run listar den också för tyngre kroppsbyggnader. Den angivna hälen på 44 mm, det mjuka PEBA-lagret och den breda basen ger gott om skydd. RTINGS noterar att hälskummet saknar fasthet, så tunga hälisättare kan känna att den sjunker in.

Kan man gå i Skyward X 2?

Ja. Doctors of Running bedömer Skyward X 2 som bra för promenader och att stå, med en bra avfasning i hälen, och ortosvänlig. Den stela, rockerformade plattformen rullar dig framåt, vilket hjälper på långa dagar på fötterna. Undvik grusvägar: stenar fastnar i det centrala spåret.

Källor

  1. Doctors of Running, HOKA Skyward X 2 Review (Matt Klein, Andrea Myers, April 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, HOKA Skyward X 2 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. RTINGS, HOKA Skyward X 2 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Hoka Skyward X 2 Review (April 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  5. The Run Testers, Hoka Skyward X 2 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Running Warehouse, HOKA Skyward X 2 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
  7. i-run, Hoka Skyward X 2 (men). Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  9. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting