1. Skor
  2. ASICS
  3. Megablast
ASICS Megablast, sidovy

ASICS Megablast test

Toppen av ASICS Blast-familj: en hög platta FF Turbo Squared-skum, ingen platta och en vikt som de flesta testare har svårt att tro på för så mycket dämpning.

Drop
8 mm
Stackhöjd häl
45 mm
Framfot
37 mm
Vikt
230 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 9 källor

Vår bedömning

Stor studs, lätt på foten, snäv fram.

Megablast kombinerar en häl på 45 mm med vikten hos en slank träningssko och en del av den högsta energiretur RunRepeat mätt. Den passar neutrala löpare som vill ha en sko för långpass, tempo och maratondagen. En låg, något avsmalnande tåbox och en debatt om stabiliteten är avvägningarna.

Styrkor

  • Mycket hög energiretur: 73,0 procent i hälen i RunRepeats labb
  • Lätt för sin höjd: cirka 224 g angivet för herrstorlek US 9, 218 g på RunRepeats våg
  • Mångsidig från lugna kilometer till maratontempo, enligt varje test vi läst
  • Utmärkt grepp: 0,96 i RunRepeats greppstest
  • Yttersula som knappt slits: 0,9 mm förlorat i RunRepeats nötningstest

Svagheter

  • Låg tåbox: 24,2 mm hög i RunRepeats labb, och grund enligt Believe in the Run
  • Bara en bredd
  • Hög och mjuk nog för att kännas ostadig i långsamt tempo, enligt RTINGS
  • Ovandelen slets igenom snabbt vid tån i RunRepeats hållbarhetstest

Vem den passar

  • Du vill ha en sko för många tempon
  • Du gillar superskum utan platta
  • Du tycker att Superblast är tung eller platt
  • Dina fötter är normala eller smala

Vem som bör välja något annat

  • Din fot rullar inåt och du vill ha hjälp
  • Dina fötter är breda eller dina tår är höga
  • Du springer mest långsamt och vill ha lugn

Skoprofil

Var Megablast hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Superblast 2.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelMegablastSuperblast 2Förändring
Dämpning9090=
Lätthet7865+13
Stabilitet3030=
Drop4545=
Respons4020+20

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt230 g, lättare än 75 % av skorna

Drop8 mm, högre än 45 % av skorna

Stackhöjd häl45 mm, högre än 90 % av skorna

Stackhöjd framfot37 mm, högre än 86 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Djup, mjuk och skyddande. En häl på 45 mm av mjukt FF Turbo Squared-skum: 30,8 AC och 160 SA i stötdämpning i hälen i RunRepeats labb.

Neutral, och debatten är verklig. Inget stödsystem: en bred, stel bas stadgar den för en del testare, medan RTINGS och Runpack fann den vinglig i långsamt tempo och i kurvor.

Den studsigaste Blast. Energiretur på 73,0 procent i hälen och 73,8 i framfoten i RunRepeats labb, med en stel, rockerformad framfot och ingen platta.

Djup, mjuk och skyddande. Hela mellansulan är FF Turbo Squared, ett skum byggt på A-TPU. Doctors of Running anger 45 mm i hälen och 37 mm i framfoten, och RunRepeat mätte 45,1 mm och 35,2 mm. Bara 14 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.

RunRepeat mätte 30,8 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och stötdämpning i hälen på 160 SA mot ett genomsnitt på 131. RTINGS ger dämpningen 9,3 av 10 och tycker att den håller över långa distanser.

Neutral, och debatten är verklig. Det finns inget stödsystem. Stabiliteten kommer från en bred plattform, 117,9 mm i framfoten och 95,4 mm i hälen i RunRepeats mätningar, och en mycket stel bas på 20,7 Nm i vridning.

Det räcker för Believe in the Run, som fann den förvånansvärt stabil för sin höjd. RTINGS ger stabiliteten 6,7 och fann den mjuka plattformen vinglig i lugnt tempo, och Runpack kände det i kurvor. Om din fot rullar inåt, titta på annat.

Den studsigaste Blast. RunRepeat mätte 73,0 procent energiretur i hälen och 73,8 procent i framfoten, långt över genomsnittet på 61,4 procent. RTINGS ger energireturen 8,3 av 10.

Det finns ingen platta, men framfoten är stel: 18,8 N i RunRepeats böjtest. Doctors of Running tillskriver den höga framfoten och den tjocka yttersulan den kvickheten, med en rocker som rullar mjukt. Med cirka 230 g angivet är den nummer 42 lättast av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog.

Läs mer

Djup, mjuk och skyddande. Hela mellansulan är FF Turbo Squared, ett skum byggt på A-TPU. Doctors of Running anger 45 mm i hälen och 37 mm i framfoten, och RunRepeat mätte 45,1 mm och 35,2 mm. Bara 14 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.

RunRepeat mätte 30,8 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, och stötdämpning i hälen på 160 SA mot ett genomsnitt på 131. RTINGS ger dämpningen 9,3 av 10 och tycker att den håller över långa distanser.

Neutral, och debatten är verklig. Det finns inget stödsystem. Stabiliteten kommer från en bred plattform, 117,9 mm i framfoten och 95,4 mm i hälen i RunRepeats mätningar, och en mycket stel bas på 20,7 Nm i vridning.

Det räcker för Believe in the Run, som fann den förvånansvärt stabil för sin höjd. RTINGS ger stabiliteten 6,7 och fann den mjuka plattformen vinglig i lugnt tempo, och Runpack kände det i kurvor. Om din fot rullar inåt, titta på annat.

Den studsigaste Blast. RunRepeat mätte 73,0 procent energiretur i hälen och 73,8 procent i framfoten, långt över genomsnittet på 61,4 procent. RTINGS ger energireturen 8,3 av 10.

Det finns ingen platta, men framfoten är stel: 18,8 N i RunRepeats böjtest. Doctors of Running tillskriver den höga framfoten och den tjocka yttersulan den kvickheten, med en rocker som rullar mjukt. Med cirka 230 g angivet är den nummer 42 lättast av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
LångpassGjord för detDess bästa användning för de flesta testare: dämpning som håller och en studs som håller dig i rörelse.Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse
TempopassGjord för detLivlig vid tröskel- och tempopass, fick 95 för tempo av RunRepeat.Doctors of Running, RunRepeat, Runpack
Tävling, maratonGjord för detRTINGS ger den 8,1 för tävling på maraton; Doctors of Running föreslår den för motionärer på maraton.Doctors of Running, RTINGS
Tävling, halvmaratonGjord för detDoctors of Running listar tävling på halvmaraton bland dess användningar.Doctors of Running
Lugna passFungerarKul och piggt enligt Doctors of Running, men RTINGS fann den mindre stadig i långsamt tempo.Doctors of Running, RTINGS
IntervallerFungerarRunpack använde den för korta repetitioner; Doctors of Running tycker att den är mindre lämpad för snabba banpass.Doctors of Running, Runpack
PromenadInte för detDoctors of Running rekommenderar den inte för promenader eller att stå.Doctors of Running

Källa: Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat, Runpack

Vad testerna säger

Testerna är överens om en sko som är lätt för sin stack, mycket studsig och mångsidig. De går isär om stabilitet och storlek, och nästan alla pekar på en låg front på skon.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionPositivDoctors of Running ger prestandan A för båda testarna och kallar den en av de roligaste ASICS-träningsskorna, med passform och stabilitet som de svaga punkterna.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 95 av 100, en förstklassig allroundsko för vardagspass, tempo och tävling.
RTINGSLabbPositivRTINGS ger 8,1 av 10: en livlig, kraftigt dämpad allroundsko, hämmad av en vinglig känsla i långsamt tempo.
Believe in the RunRecensionPositivBelieve in the Run placerar den i sin A-nivå, med S för prestanda och B för värde.
RunpackRecensionPositivRunpack ger komforten 9 och dämpningen 10 av 10, men stabiliteten bara 7 och värdet 6.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Lätt för dämpningenRunRepeat vägde 218 g och RTINGS 229,9 g för herrstorlek US 9, under de flesta träningsskor med maxdämpning. Believe in the Run och Running Warehouse kallar den lätt för vad den erbjuder.
  • Livligt, studsigt stegRunRepeat mätte 73,0 procent energiretur i hälen, och varje test beskriver ett responsivt, roligt steg i de flesta tempon.
  • Snäv eller grund tåboxDoctors of Running beskriver en avsmalnande framfot med låg volym, Believe in the Run en grund tåbox, och RunRepeat mätte 24,2 mm i höjd mot ett genomsnitt på 27,0 mm.
  • Neutral skoDoctors of Running, Running Warehouse och Fleet Feet klassar den alla som neutral, utan extra stöd.

De går isär

  • Hur stabil är den?Believe in the Run fann den förvånansvärt stabil för sin höjd, och en testare hos Doctors of Running såg mild styrning från den breda basen. RTINGS ger stabiliteten 6,7 och kallar den vinglig i lugnt tempo, och Runpack fann den ostadig i kurvor.
  • Följer storleken eller är den liten?RunRepeats läsare, RTINGS och Running Warehouse rapporterar att den följer storleken. En testare hos Doctors of Running fann den något kort utan att gå upp en storlek, och testaren hos Runpack gick upp en hel storlek.
  • Mjuk eller fast under fotenRunRepeat mätte skummet till 30,8 AC, mjukare än genomsnittet, och RTINGS bedömer häl och framfot som mjuka. En testare hos Believe in the Run fann skummet fast och snabbt att belasta snarare än plyschigt.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Lätt för dämpningen. RunRepeat vägde 218 g och RTINGS 229,9 g för herrstorlek US 9, under de flesta träningsskor med maxdämpning. Believe in the Run och Running Warehouse kallar den lätt för vad den erbjuder. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse)

Livligt, studsigt steg. RunRepeat mätte 73,0 procent energiretur i hälen, och varje test beskriver ett responsivt, roligt steg i de flesta tempon. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse)

Snäv eller grund tåbox. Doctors of Running beskriver en avsmalnande framfot med låg volym, Believe in the Run en grund tåbox, och RunRepeat mätte 24,2 mm i höjd mot ett genomsnitt på 27,0 mm. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Neutral sko. Doctors of Running, Running Warehouse och Fleet Feet klassar den alla som neutral, utan extra stöd. (Doctors of Running, Running Warehouse, Fleet Feet)

Hur stabil är den?. Believe in the Run fann den förvånansvärt stabil för sin höjd, och en testare hos Doctors of Running såg mild styrning från den breda basen. RTINGS ger stabiliteten 6,7 och kallar den vinglig i lugnt tempo, och Runpack fann den ostadig i kurvor. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runpack)

Följer storleken eller är den liten?. RunRepeats läsare, RTINGS och Running Warehouse rapporterar att den följer storleken. En testare hos Doctors of Running fann den något kort utan att gå upp en storlek, och testaren hos Runpack gick upp en hel storlek. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Runpack)

Mjuk eller fast under foten. RunRepeat mätte skummet till 30,8 AC, mjukare än genomsnittet, och RTINGS bedömer häl och framfot som mjuka. En testare hos Believe in the Run fann skummet fast och snabbt att belasta snarare än plyschigt. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Så är den byggd

En enda platta FF Turbo Squared-skum utan platta, en lätt vävd ovandel med en tunn tunga med sidoinsatser, och ASICSGRIP-gummi under en rockerformad sula.

FF Turbo Squared från häl till tå, ingen platta, en tunn vävd ovandel och en ASICSGRIP-yttersula på 3,0 mm som knappt slits i RunRepeats test.

4537123456
#DelMått
1OvandelKonstruerat vävt meshAndningsförmåga 4 / 5
2Plös0,9 mm
3HälStyvhet 3 / 5
4MellansulaFF Turbo SquaredHårdhet 30,8 AC
5Innersula4,4 mm
6YttersulaASICSGRIP3,0 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 45 mm häl, 37 mm framfot; uppmätt: 3 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Believe in the Run, Runpack.

  1. Ovandel. Tunt, lätt och andningsbart: 4 av 5 i andningsförmåga i RunRepeats test. Running Warehouse fann det något styvare än stickade ovandelar, och RunRepeat gav tåboxens hållbarhet bara 1 av 5.

  2. Plös. Mycket tunn, 0,9 mm i RunRepeats labb, och med sidoinsatser på båda sidor. En testare hos Doctors of Running fick snörtryck när han snörade hårt och åtgärdade det genom att snöra högre.

  3. Häl. En halvstrukturerad hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test, med rikligt med stoppning. Doctors of Running fann hälgreppet bra; en testare hos Believe in the Run fann vristen mindre säker.

  4. Mellansula. A-TPU-skum längs hela skon, mätt till 30,8 AC av RunRepeat. Ingen platta: styvheten, 20,7 Nm i vridning, kommer från den höga stacken och yttersulan, som Doctors of Running förklarar.

  5. Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock, genomsnittlig enligt RunRepeat. Doctors of Running bedömer inte skon som lämplig för ortoser.

  6. Yttersula. Placerad i zoner, 3,0 mm tjock, med 0,96 i RunRepeats greppstest. Doctors of Running fann den greppstark i vått, medan Runpack bedömde greppet i vått som bara godkänt.

Läs mer

En enda platta FF Turbo Squared-skum utan platta, en lätt vävd ovandel med en tunn tunga med sidoinsatser, och ASICSGRIP-gummi under en rockerformad sula.

1. Ovandel. Tunt, lätt och andningsbart: 4 av 5 i andningsförmåga i RunRepeats test. Running Warehouse fann det något styvare än stickade ovandelar, och RunRepeat gav tåboxens hållbarhet bara 1 av 5.

2. Plös. Mycket tunn, 0,9 mm i RunRepeats labb, och med sidoinsatser på båda sidor. En testare hos Doctors of Running fick snörtryck när han snörade hårt och åtgärdade det genom att snöra högre.

3. Häl. En halvstrukturerad hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test, med rikligt med stoppning. Doctors of Running fann hälgreppet bra; en testare hos Believe in the Run fann vristen mindre säker.

4. Mellansula. A-TPU-skum längs hela skon, mätt till 30,8 AC av RunRepeat. Ingen platta: styvheten, 20,7 Nm i vridning, kommer från den höga stacken och yttersulan, som Doctors of Running förklarar.

5. Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock, genomsnittlig enligt RunRepeat. Doctors of Running bedömer inte skon som lämplig för ortoser.

6. Yttersula. Placerad i zoner, 3,0 mm tjock, med 0,96 i RunRepeats greppstest. Doctors of Running fann den greppstark i vått, medan Runpack bedömde greppet i vått som bara godkänt.

Hållbarhet. Blandat. Yttersulan förlorade bara 0,9 mm i RunRepeats nötningstest och en testare hos Doctors of Running såg lätt slitage efter cirka 105 miles (cirka 169 km). Ovandelen är den svaga punkten: 1 av 5 för tåboxens hållbarhet hos RunRepeat.

Hållbarhet. Blandat. Yttersulan förlorade bara 0,9 mm i RunRepeats nötningstest och en testare hos Doctors of Running såg lätt slitage efter cirka 105 miles (cirka 169 km). Ovandelen är den svaga punkten: 1 av 5 för tåboxens hållbarhet hos RunRepeat.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Doctors of Running8
RunRepeat9,9
RTINGS8,7

Stackhöjd i hälen, mm

Doctors of Running45
Fleet Feet46
RunRepeat45,1
RTINGS44,6

Stackhöjd i framfoten, mm

Doctors of Running37
Fleet Feet38
RunRepeat35,2

Vikt (herr), g

Doctors of Running224
Believe in the Run230
RunRepeat218
RTINGS229,9
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 8 mm Fleet Feet
  • 9,9 mm RunRepeat
  • 8,7 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 45 mm Doctors of Running
  • 46 mm Fleet Feet
  • 45,1 mm RunRepeat
  • 44,6 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 37 mm Doctors of Running
  • 38 mm Fleet Feet
  • 35,2 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 230 g Fleet Feet
  • 224 g Doctors of Running
  • 218 g RunRepeat
  • 229,9 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Fleet Feet
–
Platta
  • Ingen Fleet Feet
–
Underlag
  • Asfalt i-run.fr
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Believe in the Run.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 30,8 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 73 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 20,7 Nm RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 3 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,96 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 4 / 5 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 74,3 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 24,2 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 3 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 0,9 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 18,8 N RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek, men kontrollera tåhöjden: skons front är låg.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

Bredden är bra, höjden är det inte. RunRepeat mätte 74,3 mm över tåboxen, något över genomsnittet, men bara 24,2 mm i höjd mot ett genomsnitt på 27,0 mm, vilket stämmer med Believe in the Runs grunda tåbox.

RunRepeat, Believe in the Run

Testarnas alla storleksanteckningar

RunRepeats läsare (148 röster), RTINGS, Running Warehouse och en testare hos Believe in the Run rapporterar att den följer storleken. En testare hos Doctors of Running fann den något kort men behöll sin storlek, och testaren hos Runpack gick upp en hel storlek.

Volymen är den verkliga frågan. Doctors of Running beskriver en finjusterad passform med en avsmalnande framfot med låg volym; en annan testare fann framfoten nära först, sedan lättare med användning. Believe in the Run fann att tårna nuddade ovandelen på långpass.

Det finns en enda standardbredd. RunRepeat, RTINGS och Fleet Feet listar ingen bred version.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Runpack, Fleet Feet

Mot Superblast 2

Megablast är en första utgåva, inte en ny version. Skon som löpare väger den mot är Superblast 2: samma familj, samma drop på 8 mm, ett annat skum och en annan karaktär.

MegablastSuperblast 2
StödNeutralNeutral
Drop8 mm8 mm
Stackhöjd häl45 mm45 mm
Framfot37 mm37 mm
Vikt230 g247 g

Välj Superblast 2 om du vill ha ett stadigare, mer kontrollerat steg för lugna pass och långpass: båda testarna hos Doctors of Running fann den bättre där, och Running Warehouse bedömer den som fastare och stabilare. Välj Megablast om du vill ha mindre vikt och mer studs: Running Warehouse anger den som ungefär en uns (28 g) lättare, och en testare hos Believe in the Run räknar med att fans av Superblast 2 föredrar den.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Megablast inte gör.

ASICS MegablastASICS Superblast 3ASICS Sonicblast 2Adidas Adizero Evo SLNike Vomero Plus
Välj den förDen här sidanStabilareFastareMindre dämpningHögre drop
Drop8 mm8 mm8 mm7 mm10 mm
Stackhöjd häl45 mm47 mm46 mm37 mm43 mm
Vikt230 g238 g238 g230 g292 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer ASICS Megablast storleken?

För de flesta testare, ja: RunRepeats läsare, RTINGS och Running Warehouse rapporterar att den följer storleken. En testare hos Doctors of Running fann den något kort och en testare hos Runpack gick upp en storlek, så om du ligger mellan två storlekar eller har höga tår är den större storleken det säkrare valet.

Megablast eller Superblast: vilken ska jag välja?

Megablast är lättare och studsigare, enligt Believe in the Run och Running Warehouse. Superblast är stadigare och, för Doctors of Running, bättre för lugn, lång löpning och för löpare som vill ha mer kontroll.

Är Megablast bra för maraton?

Testarna tycker det för motionärer. RTINGS ger den 8,1 för tävling på halvmaraton och maraton, och Doctors of Running föreslår den för de loppen. Löpare som jagar varje sekund kanske ändå föredrar en tävlingssko med platta.

Finns Megablast i bred modell?

Nej. RunRepeat, RTINGS och Fleet Feet listar en enda standardbredd, och tåboxen är låg. Breda fötter bör prova den innan de bestämmer sig.

Är Megablast stabil nog om min fot rullar inåt?

Det är en neutral sko utan stödsystem. RunRepeat varnar för att löpare med en mild inåtrullning kan sakna stöd, och RTINGS fann den vinglig i långsamt tempo. Kontrollera hur din fot faktiskt rör sig innan du väljer en neutral sko som är så hög.

Hur hållbar är Megablast?

Sulan håller bra: 0,9 mm förlorat i RunRepeats nötningstest och lätt slitage efter cirka 105 miles (cirka 169 km) hos Doctors of Running. Ovandelen är svagare vid tån, bedömd som 1 av 5 för tåboxens hållbarhet av RunRepeat.

Källor

  1. Doctors of Running, ASICS Megablast Review (Nathan Brown, Matt Klein, August 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, ASICS Megablast lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. RTINGS, ASICS MEGABLAST review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Believe in the Run, ASICS Megablast Review. Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Running Warehouse, ASICS Megablast review. Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Runpack, Notre test de la Asics Megablast. Hämtad 13 okt. 2026.
  7. Fleet Feet, ASICS Megablast. Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  9. i-run.fr · Underlag, uppgivet
  10. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting