
HOKA Rocket X 3 anmeldelse
HOKA’s mere tilgængelige supersko: to lag PEBA-skum omkring en kulfiberplade med vinger, en ny overdel i ét lag og en gang, som de fleste testere finder rolig til en konkurrencesko.
- Drop
- 7 mm
- Stack, hæl
- 40 mm
- Forfod
- 33 mm
- Vægt
- 210 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
En konkurrencesko, der holder dig på linje.
Rocket X 3 parrer en livlig PEBA-mellemsål med en kulfiberplade med sidevinger, og det gør den til en af de mere stabile superskoe, testerne har prøvet. Den passer til neutrale løbere med almindelige til smalle fødder, der vil have én sko med plade til hårde træningspas og løb fra 5 km til marathon. Afvejningerne er en tæt forfod og blotlagt skum, som flere testere så slides tidligt.
Styrker
- Høj energitilbagegivelse i RunRepeats laboratorium: 73,9 procent i hælen, 78,0 i forfoden
- Stabil til en supersko, takket være en bred base og en plade med sidevinger
- Overdel i ét lag, der forbliver åndbar i varmen, 5 ud af 5 i RunRepeats test
- Dækker 5 km til marathon efter de fleste testeres mening
- Godt greb på våde og tørre veje, 0,57 i RunRepeats grebstest
Svagheder
- Blotlagt skum slidt efter omkring 48 km for Doctors of Running og 100 km for Marathons.com
- Smal, tilspidset tåboks: 70,0 mm i RunRepeats måling
- Tungere end de letteste konkurrencesko, 220 g på RunRepeats vægt
- For aggressiv til rolige ture ifølge Doctors of Running
Hvem den passer til
- Du vil have en sko med plade, der føles stabil
- Din første sko med kulfiberplade
- Du lander på hælen
- Dine fødder er almindelige til smalle
Hvem der bør springe den over
- Din forfod er bred
- Du ruller mod ydersiden af foden
- Du vil have én sko til hver tur
Skoprofil
Hvor Rocket X 3 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Rocket X 3 |
|---|---|
| Dæmpning | 64 |
| Lethed | 88 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 41 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt210 g, lettere end 85 % af skoene
Drop7 mm, lavere end 55 % af skoene
Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene
Stack, forfod33 mm, højere end 60 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 6 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
To skum, to følelser. To PEBA-lag: blødere og mere fjedrende i hælen, fastere i forfoden. RunRepeat målte 39,6 mm i hælen og 34,3 AC.
Vinger på pladen. En kulfiberplade med vinger og en bred base holder de fleste testere stabile; RTINGS giver stabiliteten en lavere score, og den tilbyder lidt til løbere, der ruller udad.
Bedre, jo hurtigere du går. Energitilbagegivelse på 73,9 procent i hælen og 78,0 i forfoden, en skarp rocker og en stiv plade: livlig, ikke den vildeste konkurrencesko.
To skum, to følelser. Mellemsålen stabler to lag PEBA-skum omkring pladen. HOKA opgiver 40 mm i hælen og 33 mm i forfoden, og RunRepeat målte 39,6 mm og 29,6 mm, tæt på grænsen på 40 mm for landevejsløb i hælen.
Doctors of Running følte baghælen blødere og mere fjedrende og forfoden fastere og mere responsiv. RunRepeat målte skummet til 34,3 på deres AC-skala, en anelse blødere end gennemsnittet, mens Marathons.com fandt det fastere end Rocket X 2.
Vinger på pladen. Kulfiberpladen i fuld længde har nu sidevinger. Med brede bagpart og midtfodsbaser og hævede sidevægge vurderer Doctors of Running den som en stabil neutral sko med mild medial styring, og iRunFar og Marathons.com følte sig trygge i sving.
Laboratorieresultaterne er mindre entydige. RTINGS giver den 5,3 ud af 10 for stabilitet, og RunRepeat målte en smal hælbase på 76,5 mm og en forholdsvis blød hælkappe, 2 ud af 5. Doctors of Running advarer om, at den giver lidt hjælp til løbere, der ruller udad.
Bedre, jo hurtigere du går. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 73,9 procent i hælen og 78,0 procent i forfoden, langt over deres gennemsnit på 61,4 procent, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,5 ud af 10.
En skarp rocker i forfoden og en stiv plade, 21,3 N i RunRepeats bøjetest, ruller dig fremad. Doctors of Running fandt, at skoen føles lettere, end den er, og bliver bedre, efterhånden som tempoet stiger; Running Warehouses testere bemærker, at den er mindre eksplosiv end de mest aggressive konkurrencesko.
Læs mere
To skum, to følelser. Mellemsålen stabler to lag PEBA-skum omkring pladen. HOKA opgiver 40 mm i hælen og 33 mm i forfoden, og RunRepeat målte 39,6 mm og 29,6 mm, tæt på grænsen på 40 mm for landevejsløb i hælen.
Doctors of Running følte baghælen blødere og mere fjedrende og forfoden fastere og mere responsiv. RunRepeat målte skummet til 34,3 på deres AC-skala, en anelse blødere end gennemsnittet, mens Marathons.com fandt det fastere end Rocket X 2.
Vinger på pladen. Kulfiberpladen i fuld længde har nu sidevinger. Med brede bagpart og midtfodsbaser og hævede sidevægge vurderer Doctors of Running den som en stabil neutral sko med mild medial styring, og iRunFar og Marathons.com følte sig trygge i sving.
Laboratorieresultaterne er mindre entydige. RTINGS giver den 5,3 ud af 10 for stabilitet, og RunRepeat målte en smal hælbase på 76,5 mm og en forholdsvis blød hælkappe, 2 ud af 5. Doctors of Running advarer om, at den giver lidt hjælp til løbere, der ruller udad.
Bedre, jo hurtigere du går. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 73,9 procent i hælen og 78,0 procent i forfoden, langt over deres gennemsnit på 61,4 procent, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,5 ud af 10.
En skarp rocker i forfoden og en stiv plade, 21,3 N i RunRepeats bøjetest, ruller dig fremad. Doctors of Running fandt, at skoen føles lettere, end den er, og bliver bedre, efterhånden som tempoet stiger; Running Warehouses testere bemærker, at den er mindre eksplosiv end de mest aggressive konkurrencesko.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton i konkurrence | Lavet til det | Running Warehouse og Marathons.com holder den til hele distancen, og RTINGS giver den højeste score til halv- og helmarathon. | RTINGS, Running Warehouse, Marathons.com |
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Doctors of Running fandt den bedst ved hurtigere indsatser op til halvmarathon. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempotræning | Lavet til det | Tærskel- og vejtræning er der, hvor iRunFar og Marathons.com brugte den mest. | iRunFar, Marathons.com |
| Intervaller | Lavet til det | Doctors of Running og Running Warehouse fandt, at gangen bliver bedre, efterhånden som tempoet stiger. | Doctors of Running, Running Warehouse |
| Langture | Kan klare det | Fin til lange ture med hurtige stykker; Doctors of Running ville ikke bruge den til langsomme lange ture. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Rolige ture | Ikke til det | For aggressiv i roligt tempo for Doctors of Running, og RTINGS giver den den laveste score til daglig træning. | Doctors of Running, RTINGS |
Kilde: RTINGS, Running Warehouse, Marathons.com, Doctors of Running, iRunFar, RunRepeat
Hvad testerne siger
Testerne er enige om, at Rocket X 3 er en stabil, velsiddende supersko til hårde træningspas og løb. De er uenige om dens holdbarhed, om hvor fast den føles i forhold til Rocket X 2, og om hvor høj dens drop egentlig er.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running kalder den en ægte stabil neutral konkurrencesko til almindelige til smalle fødder, med karakterer fra A minus til B plus og en klar advarsel om holdbarhed. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 88 ud af 100: holdbar og stabil til en supersko, men tungere og smallere end de hurtigste rivaler. | Læs |
| iRunFar | Anmeldelse | Positiv | Efter mere end 160 km rangerer iRunFar den blandt deres yndlingssupersko og foretrækker den frem for Cielo X1 2.0. | Læs |
| Marathons.com | Anmeldelse | Positiv | Marathons.com finder den hurtig og stabil over 100 km, bremset af tidligt slid på skummet og en vægt, der ikke længere er klassens bedste. | Læs |
De er enige
- Usædvanligt stabil til en konkurrenceskoDoctors of Running, iRunFar, Running Warehouse og Marathons.com beskriver alle en rolig, solid gang, og de fleste krediterer pladen med vinger.
- Bygget til hårde træningspas og løbAlle tests placerer den mellem hurtige træningspas og konkurrencedagen, fra 5 km op til marathon.
- Sikker, åndbar overdelDoctors of Running, iRunFar og Running Warehouse fandt, at overdelen i ét lag låser foden godt og holder den kold, og RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5.
De er uenige
- Hvor længe den holderRunRepeat målte slid på ydersålen under gennemsnittet og opfører holdbarhed blandt styrkerne. Doctors of Running så det blotlagte skum slidt igennem efter omkring 48 km, og Marathons.com fandt sideslid efter omkring 100 km.
- Blødere eller fastere end Rocket X 2RunRepeat fandt mellemsålen en anelse blødere end før. Marathons.com fandt dæmpningen fastere end Rocket X 2, især under hælen.
- Den reelle dropHOKA opgiver 7 mm. RunRepeat målte 10,0 mm og RTINGS 8,6 mm, mens en tester hos Doctors of Running følte, at den kørte lavere end 7 mm på grund af hælaffasningen og den tidlige rocker i forfoden.
Sådan er den bygget
To lag PEBA-skum omkring en kulfiberplade i fuld længde med sidevinger, en engineered mesh-overdel i ét lag og en tynd gummiydersål, der efterlader skum blotlagt.
PEBA med dobbelt densitet omkring en kulfiberplade med vinger i fuld længde, en åndbar mesh-overdel i ét lag og en klistret gummiydersål på 2,4 mm, der efterlader skum blotlagt og slides tidligt på vejen.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh i ét lag | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 3,1 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 2 / 5 |
| 4 | MellemsålPEBA med dobbelt densitet | Hårdhed 34,3 AC |
| 5 | PladeKulfiberplade med vinger | 15,6 Nm |
| 6 | Indlægssål | 3,4 mm |
| 7 | Ydersål | 2,4 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 33 mm forfod. Målt: 2,4 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, iRunFar, Marathons.com.
Overdel. Et nyt mesh i ét lag, som Doctors of Running og Running Warehouse fandt sikkert og meget åndbart, 5 ud af 5 i RunRepeats test. Kanten har nu syet og vendt polstring.
Tunge. Ikke længere sammensyet og let polstret, 3,1 mm i RunRepeats måling. iRunFar og Running Warehouse så intet glid, når den først var snøret.
Hæl. En halvfleksibel, afrundet kappe ifølge Doctors of Running, vurderet til 2 ud af 5 for stivhed af RunRepeat. Marathons.com fandt bagdelen fastere og bedre låst end på Rocket X 2.
Mellemsål. To PEBA-lag, overtaget fra Rocket X 2 ifølge iRunFar og Running Warehouse. RunRepeat målte 34,3 AC og en hæl på 39,6 mm.
Plade. En kulfiberplade i fuld længde placeret mellem de to skumlag, nu med sidevinger, som testerne krediterer for skoens stabilitet. RunRepeat målte en vridningsstivhed på 15,6 Nm.
Indlægssål. Tynd og udtagelig, 3,4 mm, og Doctors of Running vurderer skoen som egnet til ortoser.
Ydersål. Et revideret, klistrere gummi dækker de vigtigste slidzoner, 2,4 mm tykt, med skum efterladt bart andre steder. RunRepeat målte 0,57 i grebskoefficient, over gennemsnittet, og Doctors of Running fandt grebet godt på våde veje og bane.
Læs mere
To lag PEBA-skum omkring en kulfiberplade i fuld længde med sidevinger, en engineered mesh-overdel i ét lag og en tynd gummiydersål, der efterlader skum blotlagt.
1. Overdel. Et nyt mesh i ét lag, som Doctors of Running og Running Warehouse fandt sikkert og meget åndbart, 5 ud af 5 i RunRepeats test. Kanten har nu syet og vendt polstring.
2. Tunge. Ikke længere sammensyet og let polstret, 3,1 mm i RunRepeats måling. iRunFar og Running Warehouse så intet glid, når den først var snøret.
3. Hæl. En halvfleksibel, afrundet kappe ifølge Doctors of Running, vurderet til 2 ud af 5 for stivhed af RunRepeat. Marathons.com fandt bagdelen fastere og bedre låst end på Rocket X 2.
4. Mellemsål. To PEBA-lag, overtaget fra Rocket X 2 ifølge iRunFar og Running Warehouse. RunRepeat målte 34,3 AC og en hæl på 39,6 mm.
5. Plade. En kulfiberplade i fuld længde placeret mellem de to skumlag, nu med sidevinger, som testerne krediterer for skoens stabilitet. RunRepeat målte en vridningsstivhed på 15,6 Nm.
6. Indlægssål. Tynd og udtagelig, 3,4 mm, og Doctors of Running vurderer skoen som egnet til ortoser.
7. Ydersål. Et revideret, klistrere gummi dækker de vigtigste slidzoner, 2,4 mm tykt, med skum efterladt bart andre steder. RunRepeat målte 0,57 i grebskoefficient, over gennemsnittet, og Doctors of Running fandt grebet godt på våde veje og bane.
Holdbarhed. Resultaterne afviger. RunRepeats slidtest fjernede 0,9 mm af ydersålen, mindre end deres gennemsnit på 1,1 mm. På vejen så Doctors of Running det blotlagte skum slidt igennem ved den ydre midtfod efter omkring 48 km, og Marathons.com fandt sideslid efter omkring 100 km og anslår en levetid på 300 til 400 km.
Holdbarhed. Resultaterne afviger. RunRepeats slidtest fjernede 0,9 mm af ydersålen, mindre end deres gennemsnit på 1,1 mm. På vejen så Doctors of Running det blotlagte skum slidt igennem ved den ydre midtfod efter omkring 48 km, og Marathons.com fandt sideslid efter omkring 100 km og anslår en levetid på 300 til 400 km.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, iRunFar, Marathons.com.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse, hvis din fod er almindelig eller smal; pasformen er tæt, så gå en halv størrelse op, hvis du ligger mellem to størrelser.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal
Plads til tæerne
Tæt foran. RunRepeat målte en tåboks på 70,0 mm og 26,9 mm i højden, begge under deres gennemsnit. Doctors of Running havde intet tryk på de små tæer, men fandt forfoden en anelse tæt, og én tester lagde mærke til gnidning fra tåbeskyttelsen uden strømper.
Doctors of Running, RunRepeat
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, iRunFar og Running Warehouses redaktion melder alle om en pasform i normal størrelse, og RTINGS giver den 9,1 ud af 10 for størrelse. Rocket X 3 bruger unisex størrelser.
Ikke alle er enige. RunRepeats læsere stemmer den lidt lille, og én tester hos Running Warehouse fandt den kort og foreslår en halv størrelse op. Running Warehouses team råder også til en halv størrelse op, hvis man ligger mellem to størrelser.
Der er kun én bredde. Doctors of Running og Marathons.com finder den bedst til almindelige til smalle fødder.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, iRunFar, Running Warehouse, Marathons.com
Mod Rocket X 2
Samme PEBA-skum, næsten alt andet revideret: overdel, plade, ydersålsgummi, drop og pasform.
Rocket X 2 er værd at beholde, hvis du kunne lide dens lavere opgivne drop eller en overdel, der føltes fastere. Skift til Rocket X 3, hvis den gamle pasform føltes kort, eller du ville have mere stabilitet i konkurrencetempo.
Versionshistorik: Rocket X 2 til Rocket X 3
Kulfiberplade med vinger. Pladen beholder sin form, men får sidevinger, som de fleste testere krediterer for en mere stabil gang. (Doctors of Running, RunRepeat, iRunFar, Running Warehouse)
Ny overdel, enklere tunge. Et mesh i ét lag erstatter den gamle overdel, tungen mister sine sammensyninger, og kanten får mere polstring. Running Warehouse finder den lettere at tage på. (iRunFar, Running Warehouse)
Mere plads, normal størrelse. Doctors of Running siger, at Rocket X 2 faldt lidt kort; den nye pasform følger normal størrelse. RunRepeat finder den lidt mere imødekommende, men stadig smallere end gennemsnittet. (Doctors of Running, RunRepeat)
Højere opgivet drop, klistrere gummi. iRunFar melder, at den opgivne drop stiger fra 5 til 7 mm, og det reviderede forfodsgummi giver bedre greb i vådt ifølge iRunFar og Marathons.com. (iRunFar, Marathons.com)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Rocket X 3 ikke gør.
Hoka Rocket X 3 | Hoka Cielo X1 2.0 | Nike Vaporfly 4 | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Hoka Skyward X 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mindre stabil | Lettere | Hurtigere | Mere dæmpning |
| Drop | 7 mm | 7 mm | 6 mm | 5 mm | 5 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 46 mm | 36 mm | 39,5 mm | 44 mm |
| Vægt | 210 g | 210 g | 190 g | 170 g | 283 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger HOKA Rocket X 3 normal størrelse?
For de fleste testere ja: Doctors of Running, iRunFar og Running Warehouses team tog deres sædvanlige størrelse. Pasformen er tæt og unisex, RunRepeats læsere finder den lidt lille, og Running Warehouse foreslår en halv størrelse op, hvis du ligger mellem to størrelser.
Er Rocket X 3 god til marathon?
Testerne mener ja. Running Warehouse og Marathons.com anbefaler den fra 5 km til marathon, og RTINGS giver den højeste score til halv- og helmarathon. Doctors of Running fandt den bedst op til halvmarathon og egnet til en marathon, hvis du kommer ud af det med den faste forfod.
Rocket X 3 eller Cielo X1 2.0?
Rocket X 3 er den mere stabile og mere tilgivende af de to. Doctors of Running henviser løbere, der finder den for stabil, til Cielo X1 2.0, og Marathons.com anbefaler Cielo til en mere rockerpræget, mere fjedrende følelse. iRunFar foretrak Rocket X 3.
Hvor holdbar er Rocket X 3?
Det afhænger af testen. RunRepeat målte slid på ydersålen under gennemsnittet i deres laboratorium. På vejen så Doctors of Running det blotlagte skum slidt igennem efter omkring 48 km og Marathons.com efter omkring 100 km, med en anslået levetid på 300 til 400 km.
Hvad er den reelle drop på Rocket X 3?
HOKA opgiver 7 mm, med 40 mm i hælen og 33 mm i forfoden. RunRepeat målte 10,0 mm og RTINGS 8,6 mm. I vores katalog ligger de opgivne 7 mm midt i feltet blandt neutrale vejsko.
Er Rocket X 3 god til brede fødder?
Ikke rigtig. Den fås i én bredde, RunRepeat målte en tåboks på 70,0 mm mod et gennemsnit på 73,2 mm, og Doctors of Running og Marathons.com finder den bedst til almindelige til smalle fødder.
Kilder
- Doctors of Running, HOKA Rocket X 3 Review (Matt Klein, Andrea Myers, July 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, HOKA Rocket X 3 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, HOKA Rocket X 3 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
- iRunFar, Hoka Rocket X 3 Review (Nathan Allen, August 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Rocket X 3 shoe review (July 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Marathons.com, Hoka Rocket X 3 im Test (Clément Laborieux, September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Rocket X 3 product page. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- doctorsofrunning.com · Udgivelsesår, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



