1. Sko
  2. Nike
  3. Vaporfly 4
Nike Vaporfly 4, set fra siden

Nike Vaporfly 4 anmeldelse

Den letteste Vaporfly hidtil, lavere og fastere end Vaporfly 3. Testerne elsker den fra 5 km til halvmarathon og diskuterer hælpasformen, marathon og ydersålen.

Drop
6 mm
Stack, hæl
36 mm
Forfod
30 mm
Vægt
167 g
Støtte
Neutral
Plade
Kulfiber
Er det dit par? Start din fitting

herre US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running), som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 9 kilder

Vores dom

Lettere, lavere, bygget til kortere løb.

Vaporfly 4 er en konkurrencesko til landevej med kulfiberplade og en fuld ZoomX-mellemsål, trimmet til omkring 167 g i herrestørrelse US 9 og sat lavere end Vaporfly 3. Den passer til lette, neutrale løbere med en effektiv midt- eller forfodslanding, som løber konkurrence fra 5 km til halvmarathon, og den kræver meget af en hæl, der glider, eller en løbestil, der har brug for støtte.

Styrker

  • Meget let: omkring 167 g i herrestørrelse US 9
  • Skarp og hurtig fra 5 km til halvmarathon
  • Høj energitilbagegivelse: 74,5 % i forfoden i RunRepeats laboratorium
  • Omdesignet tunge og udtagelig indlægssål, nyt på denne version

Svagheder

  • Hælslip meldt af flere testere
  • Smal, ustabil platform, især i hælen
  • Tynd dæmpning til en hel marathon
  • Slid på ydersålen peget på tidligt af Doctors of Running

Hvem den passer til

  • Du løber konkurrence fra 5 km til halvmarathon
  • Du er en let, effektiv løber
  • Din fod er almindelig til smal
  • Høje superskoe føles som for meget

Hvem der bør springe den over

  • Du er en tungere løber
  • Du har brug for stabilitet eller har løse ankler
  • Du lander hårdt på hælen

Skoprofil

Hvor Vaporfly 4 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseVaporfly 4
Dæmpning24
Lethed97
Stabilitet30
Drop20
Respons60

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt167 g, lettere end 97 % af skoene

Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene

Stack, hæl36 mm, lavere end 69 % af skoene

Stack, forfod30 mm, lavere end 56 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 5 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Lav og slank til en supersko. Fuld ZoomX på 34,7 AC på en lavere hæl på 34,1 mm: fast og slank, og hård for mange løbere ud over halvmarathon.

Smal, og det kan mærkes. En hæl på 77,0 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm: en smal platform, der passer til en stabil, effektiv løbestil.

Vågner til live, jo hurtigere du går. 74,5 procent energitilbagegivelse og en stejlere Flyplate: skarp i konkurrencetempo, flad i roligt tempo.

Lav og slank til en supersko. En fuld ZoomX-mellemsål, trimmet hvor Nike mente, at skum ikke var nødvendigt. RunRepeat målte 34,1 mm i hælen og 25,5 mm i forfoden, under de gennemsnit, de registrerer, og skummet til 34,7 AC.

Doctors of Running følte den langt fastere end tidligere Vaporfly, blødere en anelse over de første 64 km. RTINGS giver forfodsdæmpningen 6,2 ud af 10 og finder, at den bliver hård efter halvmarathon.

Smal, og det kan mærkes. RunRepeat målte mellemsålens hæl til 77,0 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm, og RTINGS kalder platformen meget smal. Blødt hælskum kan få hællandinger til at vakle, ifølge RTINGS.

Testerne er uenige om, hvor meget det betyder. En tester hos Doctors of Running fandt, at den centrale rille og den stive plade opvejer den smalle base, mens en anden kaldte den den mindst stabile Vaporfly hidtil.

Vågner til live, jo hurtigere du går. RunRepeat målte 74,5 procent energitilbagegivelse i forfoden, langt over gennemsnittet på 61,4 procent, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,4 ud af 10. Nike satte Flyplate i en stejlere vinkel end på Vaporfly 3.

Doctors of Running mærkede gangen vågne, efterhånden som tempoet steg, og blive flad i roligt tempo, og testere hos Believe in the Run fandt springet og gnisten tilbage efter to roligere versioner.

Læs mere

Lav og slank til en supersko. En fuld ZoomX-mellemsål, trimmet hvor Nike mente, at skum ikke var nødvendigt. RunRepeat målte 34,1 mm i hælen og 25,5 mm i forfoden, under de gennemsnit, de registrerer, og skummet til 34,7 AC.

Doctors of Running følte den langt fastere end tidligere Vaporfly, blødere en anelse over de første 64 km. RTINGS giver forfodsdæmpningen 6,2 ud af 10 og finder, at den bliver hård efter halvmarathon.

Smal, og det kan mærkes. RunRepeat målte mellemsålens hæl til 77,0 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm, og RTINGS kalder platformen meget smal. Blødt hælskum kan få hællandinger til at vakle, ifølge RTINGS.

Testerne er uenige om, hvor meget det betyder. En tester hos Doctors of Running fandt, at den centrale rille og den stive plade opvejer den smalle base, mens en anden kaldte den den mindst stabile Vaporfly hidtil.

Vågner til live, jo hurtigere du går. RunRepeat målte 74,5 procent energitilbagegivelse i forfoden, langt over gennemsnittet på 61,4 procent, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,4 ud af 10. Nike satte Flyplate i en stejlere vinkel end på Vaporfly 3.

Doctors of Running mærkede gangen vågne, efterhånden som tempoet steg, og blive flad i roligt tempo, og testere hos Believe in the Run fandt springet og gnisten tilbage efter to roligere versioner.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Halvmaraton i konkurrenceLavet til detHvor de fleste testere mener, at den gør sit bedste arbejde.RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers
TempotræningLavet til detRunRepeat giver tempo 91, og Believe in the Run brugte den til hurtigere hårde træningspas.RunRepeat, Believe in the Run
IntervallerLavet til detLet og skarp i fart; RTINGS vurderer konkurrence på 5 og 10 km til 8,5 ud af 10.RTINGS, Believe in the Run
Maraton i konkurrenceKan klare detFin til lette, effektive løbere; RTINGS giver den 7,2 og finder den hård ud over halvmarathon.RunRepeat, RTINGS, The Run Testers
LangtureKan klare detEn tester hos Believe in the Run løb 32 km i den, men RTINGS giver lange ture kun 6,4.RTINGS, Believe in the Run
Rolige tureIkke til detDoctors of Running fandt den skuffende i roligt tempo, og RTINGS giver daglig træning 5,7.Doctors of Running, RTINGS
RestitutionstureIkke til detFor fast og ustabil til trætte ben.Doctors of Running, RTINGS

Kilde: RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RTINGS

Hvad testerne siger

Udgivne anmeldelser er enige om, at Vaporfly 4 er en meget let, skarp konkurrencesko, der er bedst op til halvmarathon, med lidt stabilitet. De er uenige om, hvorvidt den er fastere eller blødere end Vaporfly 3, om størrelsen og om, hvor længe ydersålen holder.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 93 ud af 100: en smart opdatering frem for en nyopfindelse, bedst til løb op til 21 km.
Doctors of RunningAnmeldelseBlandetBegge testere hos Doctors of Running giver B plus samlet: hurtig fra 5 km til halvmarathon, fast i roligt tempo, med tvivl om holdbarheden.
RTINGSLaboratoriumBlandetRTINGS ser en af de letteste superskoe, bremset af begrænset dæmpning og stabilitet ud over halvmarathon.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run rangerer den A-kategori; to af tre testere anbefaler den, den tredje kunne ikke leve med hælpasformen.
The Run TestersAnmeldelsePositivThe Run Testers finder den let og skarp, bedst ved kortere løb, med mindre kant end de bedste konkurrencesko.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Bedst op til halvmarathonRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run og The Run Testers placerer den alle ved kortere løb, med marathon som en udfordring for mange løbere.
  • Bemærkelsesværdigt letRunRepeat vejede 166 g og RTINGS 160,5 g, og Doctors of Running kalder den den letteste Vaporfly hidtil.
  • Hælen kan glideDoctors of Running, Believe in the Run og The Run Testers melder alle om noget hælslip; én tester hos Believe in the Run fik aldrig hælen til at blive på plads.
  • Lidt stabilitetRunRepeat giver stabiliteten 59, RTINGS 5,7 ud af 10, og testere hos Believe in the Run og Doctors of Running kalder den ustabil eller den mindst stabile Vaporfly.

De er uenige

  • Fastere eller blødere end Vaporfly 3?Doctors of Running og The Run Testers finder den tydeligt fastere, og RunRepeat målte en anelse fastere skum. RTINGS finder mellemsålen noget blødere og mere dæmpet, med en fastere hæl.
  • Normal størrelse eller kort?RunRepeats ejerafstemning, The Run Testers og en tester hos Believe in the Run siger normal størrelse. RTINGS finder den lidt kort, og Doctors of Running foreslår en halv størrelse op for mere plads til tæerne.
  • Hvor holdbar er ydersålen?Doctors of Running havde det laterale forfodsgummi næsten slidt igennem efter 64 km. The Run Testers fandt den hårdere end Vaporfly 3, og RunRepeat gav tåboksen 4 ud af 5 mod 1 ud af 5 på Vaporfly 3.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Bedst op til halvmarathon. RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run og The Run Testers placerer den alle ved kortere løb, med marathon som en udfordring for mange løbere. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Bemærkelsesværdigt let. RunRepeat vejede 166 g og RTINGS 160,5 g, og Doctors of Running kalder den den letteste Vaporfly hidtil. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Hælen kan glide. Doctors of Running, Believe in the Run og The Run Testers melder alle om noget hælslip; én tester hos Believe in the Run fik aldrig hælen til at blive på plads. (Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers)

Lidt stabilitet. RunRepeat giver stabiliteten 59, RTINGS 5,7 ud af 10, og testere hos Believe in the Run og Doctors of Running kalder den ustabil eller den mindst stabile Vaporfly. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Fastere eller blødere end Vaporfly 3?. Doctors of Running og The Run Testers finder den tydeligt fastere, og RunRepeat målte en anelse fastere skum. RTINGS finder mellemsålen noget blødere og mere dæmpet, med en fastere hæl. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers)

Normal størrelse eller kort?. RunRepeats ejerafstemning, The Run Testers og en tester hos Believe in the Run siger normal størrelse. RTINGS finder den lidt kort, og Doctors of Running foreslår en halv størrelse op for mere plads til tæerne. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Hvor holdbar er ydersålen?. Doctors of Running havde det laterale forfodsgummi næsten slidt igennem efter 64 km. The Run Testers fandt den hårdere end Vaporfly 3, og RunRepeat gav tåboksen 4 ud af 5 mod 1 ud af 5 på Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers)

Sådan er den bygget

En afskallet konkurrencesko: en fuld ZoomX-mellemsål, udhulet for at spare vægt, en kulfiber-Flyplate i en stejlere vinkel, en tynd engineered mesh-overdel og en sammenhængende gummiydersål.

Fuld ZoomX udhulet for at spare vægt, en stejlere Flyplate af kulfiber, en tynd engineered mesh-overdel, en udtagelig indlægssål og en sammenhængende gummiydersål.

36301234567
#DelMål
1OverdelEngineered meshÅndbarhed 4 / 5
2Tunge2,5 mm
3HælStivhed 2 / 5
4MellemsålZoomXHårdhed 34,7 AC
5PladeFlyplateBøjekraft 18 N
6Indlægssål2,9 mm
7Ydersål2,3 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 36 mm hæl, 30 mm forfod. Målt: 2,3 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, RTINGS, The Run Testers.

  1. Overdel. Et let, elastisk engineered mesh med minimal syning, der erstatter Flyknit fra Vaporfly 3. RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5, og Doctors of Running mener, at nogle løbere kunne løbe uden strømper.

  2. Tunge. En tynd, polstret tunge uden sammensyning på 2,5 mm, holdt af en snøreløkke. RunRepeat ser den rette Vaporfly 3’s tungeproblem, selv om Doctors of Running mærkede den flytte sig i hurtige sving.

  3. Hæl. En kraftigt polstret kant over en mild kappe, 2 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest. Flere testere melder om hælslip her, og én tester hos Doctors of Running fandt hællappen skarp.

  4. Mellemsål. ZoomX i fuld længde, skåret tilbage hvor Nike mente, at skum ikke var nødvendigt. RunRepeat målte 34,7 AC, en anelse fastere end på Vaporfly 3, og fandt det samme Pebax-baserede skum som tidligere versioner.

  5. Plade. En kulfiberplade i fuld længde med en stejlere vinkel til afsættet, ifølge Nike. RTINGS fandt den sat tættere på bagenden end på Vaporfly 3, og RunRepeat målte 18 N i bøjetesten mod et gennemsnit på 15,5 N.

  6. Indlægssål. Nu udtagelig og perforeret, 2,9 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm, hvilket RunRepeat regner som en gevinst for løbere med ortoser.

  7. Ydersål. Blødgjort gummi i et vaffelmønster, nu sammenhængende i stedet for Vaporfly 3’s udskæringer. RunRepeat målte 2,3 mm i hælen og 0,45 i greb mod et gennemsnit på 0,53. Doctors of Running fandt små sten sætte sig fast i den centrale rille på hver tur.

Læs mere

En afskallet konkurrencesko: en fuld ZoomX-mellemsål, udhulet for at spare vægt, en kulfiber-Flyplate i en stejlere vinkel, en tynd engineered mesh-overdel og en sammenhængende gummiydersål.

1. Overdel. Et let, elastisk engineered mesh med minimal syning, der erstatter Flyknit fra Vaporfly 3. RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5, og Doctors of Running mener, at nogle løbere kunne løbe uden strømper.

2. Tunge. En tynd, polstret tunge uden sammensyning på 2,5 mm, holdt af en snøreløkke. RunRepeat ser den rette Vaporfly 3’s tungeproblem, selv om Doctors of Running mærkede den flytte sig i hurtige sving.

3. Hæl. En kraftigt polstret kant over en mild kappe, 2 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest. Flere testere melder om hælslip her, og én tester hos Doctors of Running fandt hællappen skarp.

4. Mellemsål. ZoomX i fuld længde, skåret tilbage hvor Nike mente, at skum ikke var nødvendigt. RunRepeat målte 34,7 AC, en anelse fastere end på Vaporfly 3, og fandt det samme Pebax-baserede skum som tidligere versioner.

5. Plade. En kulfiberplade i fuld længde med en stejlere vinkel til afsættet, ifølge Nike. RTINGS fandt den sat tættere på bagenden end på Vaporfly 3, og RunRepeat målte 18 N i bøjetesten mod et gennemsnit på 15,5 N.

6. Indlægssål. Nu udtagelig og perforeret, 2,9 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm, hvilket RunRepeat regner som en gevinst for løbere med ortoser.

7. Ydersål. Blødgjort gummi i et vaffelmønster, nu sammenhængende i stedet for Vaporfly 3’s udskæringer. RunRepeat målte 2,3 mm i hælen og 0,45 i greb mod et gennemsnit på 0,53. Doctors of Running fandt små sten sætte sig fast i den centrale rille på hver tur.

Holdbarhed. Rapporterne afviger. Doctors of Running så blotlagt skum slides og det laterale forfodsgummi næsten slidt igennem efter 64 km, og én tester forventer under 160 km fra ydersålen. The Run Testers fandt den hårdere end Vaporfly 3, og RunRepeat gav tåboksen 4 ud af 5 mod 1 ud af 5 på Vaporfly 3, mens de pegede på hælslid i deres slidtest.

Holdbarhed. Rapporterne afviger. Doctors of Running så blotlagt skum slides og det laterale forfodsgummi næsten slidt igennem efter 64 km, og én tester forventer under 160 km fra ydersålen. The Run Testers fandt den hårdere end Vaporfly 3, og RunRepeat gav tåboksen 4 ud af 5 mod 1 ud af 5 på Vaporfly 3, mens de pegede på hælslid i deres slidtest.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Nike6
RunRepeat8,6
RTINGS8,8

Hælstack, mm

Running Warehouse36
Fleet Feet35
RunRepeat34,1
RTINGS35,1

Forfodsstack, mm

Running Warehouse30
Fleet Feet29
RunRepeat25,5

Vægt (herre), g

Nike190
Running Warehouse167
RunRepeat166
RTINGS160,5
SpecAngivetMålt
Drop
  • 6 mm Nike
  • 8,6 mm RunRepeat
  • 8,8 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 36 mm Running Warehouse
  • 35 mm Fleet Feet
  • 34,1 mm RunRepeat
  • 35,1 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 30 mm Running Warehouse
  • 29 mm Fleet Feet
  • 25,5 mm RunRepeat
Vægt, herre US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running)
  • 167 g Doctors of Running
  • 190 g Nike
  • 166 g RunRepeat
  • 160,5 g RTINGS
Støtte
  • Neutral Running Warehouse
–
Plade
  • Kulfiber Nike
–
Underlag
  • Asfalt Nike
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 34,7 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (forfod)
  • 74,5 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 4 / 5 RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 2 / 5 RunRepeat
Bøjekraft
  • 18 N RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 73,2 mm RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens højde
  • 27,3 mm RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,45 RunRepeat
Åndbarhed
  • 4 / 5 RunRepeat
Ydersålens tykkelse (hæl)
  • 2,3 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 2,9 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 2,5 mm RunRepeat

Størrelse og pasform

Længden falder normal til lidt kort; hvis du ligger mellem to størrelser eller vil have plads til tæerne, så gå en halv størrelse op.

Længde

Blandede erfaringer

Bredder

normal

Plads til tæerne

Gennemsnitlig bredde, tilspidset form. RunRepeat målte en tåboks på 73,2 mm, lige på deres gennemsnit, men Doctors of Running fandt mindre plads til tæerne end på Vaporfly 3 og en tilspidset forfod, der gnavede en testers tæer. RTINGS fandt den derimod en anelse mere rummelig end Vaporfly 3.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeats ejerafstemning siger normal størrelse, og The Run Testers og en tester hos Believe in the Run er enige. RTINGS finder den lidt kort og foreslår den større størrelse mellem to, og Doctors of Running foreslår en halv størrelse op for mere plads, efter at én tester havde brug for det.

Pasformen er tæt og har lavt volumen, bedst til almindelige til smalle fødder ifølge Doctors of Running. The Run Testers fandt den også lidt smal. Hælen er den fælles klage: flere testere havde brug for ekstra snøring for at stoppe den i at glide.

Running Warehouse og Fleet Feet fører kun bredde D, og RTINGS melder, at der ikke findes en bred udgave.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet

Mod Vaporfly 3

En trimning frem for en nyopfindelse: mindre vægt, mindre højde, mindre drop og en rettet tunge, med en fastere følelse for de fleste testere.

Behold Vaporfly 3, hvis du kunne lide dens blødere, højere gang eller har brug for lidt mere stabilitet: en tester hos Doctors of Running fandt Vaporfly 3 den mest stabile Vaporfly, og en tester hos Believe in the Run, der elskede den, fandt Vaporfly 4 dårligt siddende. RTINGS finder også Vaporfly 3 mere skarp og aggressiv.

Versionshistorik: Vaporfly 3 til Vaporfly 4

Lettere. Omkring 13 procent lettere end Vaporfly 3 i RunRepeats laboratorium og næsten 30 g lettere hos RTINGS, mest fra en udhulet mellemsål og en lettere tunge. (RunRepeat, RTINGS)

Lavere stack og drop. Doctors of Running melder om hælen 2 mm lavere og den opgivne drop ned fra 8 mm til 6 mm. RunRepeat målte 8,6 mm mod 11,1 mm på Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running)

Ny overdel, tunge og indlægssål. Engineered mesh erstatter Flyknit, og almindelig snøring vender tilbage, ifølge Believe in the Run. RunRepeat fandt en omdesignet tunge, der retter Vaporfly 3’s problem, og en indlægssål, der nu er udtagelig. (RunRepeat, Believe in the Run)

Stejlere plade, sammenhængende ydersål. Nike satte Flyplate i en stejlere vinkel, og RunRepeat fandt sammenhængende gummi, hvor Vaporfly 3 havde udskæringer. (RunRepeat, Nike)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Vaporfly 4 ikke gør.

Nike Vaporfly 4Nike Alphafly 3Hoka Rocket X 3Nike Streakfly 2Fila Kr7 Pro Speed Tech
Vælg den tilDenne sideMere stabilMere dæmpningMindre dæmpningSamme støtte
Drop6 mm8 mm7 mm4 mm6 mm
Stack, hæl36 mm40 mm40 mm26 mm–
Vægt167 g218 g210 g128 g160 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger Nike Vaporfly 4 normal størrelse?

Stort set, med et forbehold om længden. RunRepeats ejerafstemning, The Run Testers og en tester hos Believe in the Run fandt den normal i størrelsen, mens RTINGS finder den lidt kort. Doctors of Running foreslår en halv størrelse op for mere plads til tæerne. Pasformen er tæt og bedst til almindelige til smalle fødder.

Er Vaporfly 4 god til marathon?

For lette, effektive løbere ja; for de fleste andre er det en udfordring. RTINGS giver konkurrence på marathon og halvmarathon 7,2 mod 8,5 til 5 og 10 km og finder den hård ud over halvmarathon. RunRepeat kalder den mindre ideel til marathon, mens en tester hos Believe in the Run var tilfreds på en tur på 32 km.

Vaporfly 4 eller Alphafly 3?

RTINGS anbefaler Alphafly 3 til marathon, med mere stabilitet og beskyttelse over lange distancer, og Vaporfly 4 til 5 km til halvmarathon, hvor dens lavere vægt tæller. Doctors of Running laver den samme opdeling: Alphafly til halvmarathon og marathon, Vaporfly til kortere løb eller eliteløbere.

Hvad er dropen på Vaporfly 4?

Nike opgiver en drop på 6 mm til Vaporfly 4, ned fra 8 mm på Vaporfly 3. Begge laboratorier målte mere: 8,6 mm hos RunRepeat og 8,8 mm hos RTINGS. Hælen er også lavere: 36 mm i vores katalog, og 132 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere hæl.

Hvor meget vejer Vaporfly 4?

Nike Vaporfly 4 vejer omkring 167 g i herrestørrelse US 9, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running; RunRepeat vejede 166 g og RTINGS 160,5 g. Kun 6 af de 150 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog, er lettere. Nike opgiver 190 g i en herrestørrelse US 10.

Hvor længe holder Vaporfly 4?

Meningerne er delte. Doctors of Running så det laterale forfodsgummi næsten slidt igennem efter 64 km, og én tester forventer under 160 km fra ydersålen. The Run Testers fandt den mere holdbar end Vaporfly 3. Spar den til løb og vigtige pas, så den holder længere.

Er Vaporfly 4 god til tunge løbere?

Det er ikke det naturlige valg. RunRepeat advarer om, at tungere løbere kan finde dæmpningen begrænset, og RTINGS giver stabiliteten 5,7 ud af 10 på en meget smal platform. RunRepeat peger løbere, der vil have mere stack, mod Alphafly 3.

Kilder

  1. RunRepeat, Nike Vaporfly 4 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Nike Vaporfly 4 Review (Matt Klein, April 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Nike Vaporfly 4 Review (May 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. The Run Testers, Nike Vaporfly 4 Review. Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Running Warehouse, Nike Vaporfly 4 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Fleet Feet, Men’s Nike Vaporfly 4. Besøgt 13. okt. 2026.
  8. Nike, Nike Vaporfly 4 Men’s Road Racing Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  10. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting