
Nike Streakfly 2 anmeldelse
En banesko til asfalt: ZoomX, en kulfiberplade i fuld længde og 128 g i herrestørrelse US 9. Testerne elsker farten og er enige om, at den er bygget til korte løb alene.
- Drop
- 4 mm
- Stack, hæl
- 27 mm
- Forfod
- 23 mm
- Vægt
- 128 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
En asfaltsko med pigge-følelse til korte løb.
Streakfly 2 er en ultralet neutral konkurrencesko, der sætter ZoomX-skum og en kulfiberplade i fuld længde under en lav hæl på 27 mm, bygget til løb fra milen til 10 km. Den passer til løbere med midt- og forfodsanslag, smalle fødder og trænede lægge, og næsten ingen som daglig sko eller til lange distancer.
Styrker
- Ultralet: 128 g i herrestørrelse US 9
- Hurtig, skarp gang til milen op til 10 km
- Fuld kulfiberplade, som den første Streakfly manglede
- Meget høj energitilbagegivelse: 77,9 procent i RunRepeats laboratorium
- Godt greb på våde veje og bane
Svagheder
- Lidt beskyttelse ud over 10 km
- Hård ved lægge og ikke til løbere med hælanslag
- Meget smal pasform med lavt volumen
- Overdel og blotlagt mellemsål slides hurtigt
- Svag fastholdelse i skarpe sving
Hvem den passer til
- Du løber konkurrence på milen, 5 km eller 10 km
- Du lander på midtfoden eller forfoden
- Din fod er smal
- Du savner konkurrencesko uden dæmpning, men vil have en plade
Hvem der bør springe den over
- Du løber konkurrence på halvmarathon eller længere
- Du lander på hælen
- Dine lægge er ikke vant til lave drop
- Du har brug for plads eller stabilitet
Skoprofil
Hvor Streakfly 2 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Streakfly 2 |
|---|---|
| Dæmpning | 6 |
| Lethed | 100 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 6 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt128 g, lettere end 99 % af skoene
Drop4 mm, lavere end 91 % af skoene
Stack, hæl27 mm, lavere end 96 % af skoene
Stack, forfod23 mm, lavere end 92 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Tynd, fjedrende, fastere foran. Blødt ZoomX på 31,9 AC under en lav hæl på 27 mm: fjedrende, når det belastes hårdt, men RTINGS advarer om, at beskyttelsen aftager med træthed.
Solid i fart, smal overalt. Neutral, med en hælplatform på 70,8 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm: solid i fart, mindre når man er træt eller i sving.
Omdrejning som en pigsko. Energitilbagegivelse på 77,9 procent og en tidlig rocker giver hurtig, pigsko-agtig omdrejning med en fremadlænende følelse.
Tynd, fjedrende, fastere foran. ZoomX sidder over en kulfiberplade i fuld længde i en lav stack: RunRepeat målte 27,0 mm i hælen og 23,3 mm i forfoden mod laboratoriegennemsnit på 35,5 mm og 27,1 mm. Doctors of Running fandt hælen blødere og forfoden fastere, med skummet, der bliver mere responsivt, jo hårdere det belastes.
RunRepeat målte selve skummet som blødt, 31,9 AC, men RTINGS vurderer dæmpningen lavt og advarer om, at beskyttelsen aftager, efterhånden som trætheden vokser.
Solid i fart, smal overalt. RTINGS finder, at den stive plade og det faste skum holder den solid i tempo, men den smalle platform begrænser stabiliteten, efterhånden som trætheden vokser. RunRepeat målte en hæl på 70,8 mm og en forfodsplatform på 102,2 mm mod gennemsnit på 91,1 mm og 115,1 mm.
Doctors of Running placerer den som neutral, med mild forfodsstyring fra en lille medial sidevæg og en udvidelse på ydersiden, og fandt fastholdelsen svag i skarpe sving.
Omdrejning som en pigsko. RunRepeat målte 77,9 procent energitilbagegivelse i forfoden mod et gennemsnit på 61,4 procent og beskriver en gang tættere på en pigsko end en vejsko. Believe in the Run fandt den skarp og aggressiv, med en fremadlænende følelse.
Doctors of Running beskriver en rocker i forfoden med et tidligt toppunkt, og én tester følte, at skoen var tæt på nul drop, når han landede på hælen.
Læs mere
Tynd, fjedrende, fastere foran. ZoomX sidder over en kulfiberplade i fuld længde i en lav stack: RunRepeat målte 27,0 mm i hælen og 23,3 mm i forfoden mod laboratoriegennemsnit på 35,5 mm og 27,1 mm. Doctors of Running fandt hælen blødere og forfoden fastere, med skummet, der bliver mere responsivt, jo hårdere det belastes.
RunRepeat målte selve skummet som blødt, 31,9 AC, men RTINGS vurderer dæmpningen lavt og advarer om, at beskyttelsen aftager, efterhånden som trætheden vokser.
Solid i fart, smal overalt. RTINGS finder, at den stive plade og det faste skum holder den solid i tempo, men den smalle platform begrænser stabiliteten, efterhånden som trætheden vokser. RunRepeat målte en hæl på 70,8 mm og en forfodsplatform på 102,2 mm mod gennemsnit på 91,1 mm og 115,1 mm.
Doctors of Running placerer den som neutral, med mild forfodsstyring fra en lille medial sidevæg og en udvidelse på ydersiden, og fandt fastholdelsen svag i skarpe sving.
Omdrejning som en pigsko. RunRepeat målte 77,9 procent energitilbagegivelse i forfoden mod et gennemsnit på 61,4 procent og beskriver en gang tættere på en pigsko end en vejsko. Believe in the Run fandt den skarp og aggressiv, med en fremadlænende følelse.
Doctors of Running beskriver en rocker i forfoden med et tidligt toppunkt, og én tester følte, at skoen var tæt på nul drop, når han landede på hælen.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Intervaller | Lavet til det | Dens hjemmebane: Doctors of Running brugte den til gentagelser på 200 til 400 m, og RunRepeat vurderer den til baneløb. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Tempotræning | Kan klare det | RunRepeat giver tempo 93 ud af 100, men én tester hos Doctors of Running ville have mere dæmpning til tempoture. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Halvmaraton i konkurrence | Ikke til det | RunRepeat tillader den kun for lette løbere, og Doctors of Running fandt, at den ikke vågner til live i halvmarathontempo. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Maraton i konkurrence | Ikke til det | RunRepeat og RTINGS udelukker begge den til marathon. | RunRepeat, RTINGS |
| Rolige ture | Ikke til det | Daglig træning scorer 5,2 ud af 10 hos RTINGS, og Doctors of Running ville ikke engang varme op i den. | Doctors of Running, RTINGS |
| Gåture | Ikke til det | Doctors of Running vurderer den dårlig til gåture, og Believe in the Run fandt den ustabil i gangtempo. | Doctors of Running, Believe in the Run |
Kilde: RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Streakfly 2 er en hurtig, ultralet konkurrencesko til milen op til 10 km, der kræver en midt- eller forfodslanding og en smal fod. De er uenige om størrelse, holdbarhed og om, hvor langt ud over 5 km den rækker.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 88 ud af 100 og kalder den en banesko til asfalt, ideel til konkurrence på 5 og 10 km. | Læs |
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running kalder den en utrolig opdatering og én testers yndlingssko til milløb, med ydeevnekarakterer på A og A+. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run satte design og ydeevne i toppen af deres skala, mens de kaldte den en sko med kun ét kunststykke, til korte løb. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS giver den 9,0 ud af 10 til konkurrence på 5 og 10 km, med lidt beskyttelse til alt længere. | Læs |
De er enige
- Bygget til korte, hurtige løbRunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS placerer den alle mellem milen og 10 km.
- Et stort skridt op fra den første StreakflyRunRepeat finder den langt hurtigere end version 1, Doctors of Running kalder den en ægte konkurrencesko til korte distancer, og Believe in the Run bemærker en lettere konstruktion med en plade.
- Ikke til løbere med hælanslag eller rolige kilometerRunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS advarer alle mod langsomt løb og hællandinger i den.
- Smal, tæt pasformRunRepeat, Doctors of Running og RTINGS beskriver en smal, tæt pasform, og Believe in the Run en rørformet overdel, der sidder tæt på foden.
De er uenige
- Gå op i størrelse eller ej?RunRepeats ejerafstemning siger lidt lille, og RTINGS fandt den kortere end forventet, selv om de råder til din sædvanlige størrelse til korte løb. Hos Doctors of Running blev én tester ved sin sædvanlige størrelse, og den anden gik en halv størrelse op.
- Hvor langt kan den nå?Én tester hos Believe in the Run ville ikke løbe konkurrence i den ud over 5 km. Doctors of Running tillader 10 km for erfarne løbere og RunRepeat halvmarathon for lette løbere.
- Hvor holdbar er den?Én tester hos Doctors of Running fandt den mere holdbar end ventet, mens den anden så hurtigt slid på den blotlagte mellemsål. RunRepeat gav tåboksen 1 ud af 5 og målte mere slid på ydersålen end gennemsnittet.
Sådan er den bygget
En konkurrencekonstruktion strippet til det nødvendige: en Flyplate af kulfiber i fuld længde under ZoomX-skum, den sømløse mesh-overdel fra Vaporfly 4, wiresnøring og en tynd perforeret gummiydersål.
ZoomX over en Flyplate af kulfiber i fuld længde med en stor central udskæring, Vaporfly 4’s mesh-overdel, en tunge på 0,4 mm og en tynd, blød gummiydersål.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 0,4 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 1 / 5 |
| 4 | MellemsålZoomX | Hårdhed 31,9 AC |
| 5 | PladeFlyplate af kulfiber | Bøjekraft 7,0 N |
| 6 | Indlægssål | 3,0 mm |
| 7 | Ydersål | 2,4 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 27 mm hæl, 23 mm forfod. Målt: 2,4 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, Doctors of Running.
Overdel. Sømløst engineered mesh, den samme overdel som på Vaporfly 4 ifølge Running Warehouse og Believe in the Run. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5.
Tunge. Uden sammensyning og næsten uden polstring, 0,4 mm i RunRepeats laboratorium, holdt af en snøreløkke. Doctors of Running fandt, at den kræver omhu at placere rigtigt.
Hæl. Ingen egentlig kappe, 1 ud af 5 for stivhed hos RunRepeat, men en formet pude ved akillessenen. Doctors of Running og Believe in the Run havde brug for fast snøring for at stoppe hælslip.
Mellemsål. Fuld PEBA ZoomX, opgraderet fra TPE-versionen i originalen ifølge Running Warehouse. RunRepeat matchede det med skummet i Vaporfly 4 og Dragonfly 2.
Plade. En kulfiberplade i fuld længde med en stor central udskæring, der erstatter den første Streakfly’s plastikbro i midtfoden. RunRepeat målte kun 7,0 N til at bøje den mod et gennemsnit på 15,5 N, mens Doctors of Running opfører forfoden som ikke fleksibel.
Indlægssål. Ikke udtagelig, 3,0 mm tyk.
Ydersål. Perforeret gummi med vaffelmønster, manglende under en stor del af midtfoden og hælen. RunRepeat målte 2,4 mm blødt gummi og et greb på vådt på 0,49 mod et gennemsnit på 0,53.
Læs mere
En konkurrencekonstruktion strippet til det nødvendige: en Flyplate af kulfiber i fuld længde under ZoomX-skum, den sømløse mesh-overdel fra Vaporfly 4, wiresnøring og en tynd perforeret gummiydersål.
1. Overdel. Sømløst engineered mesh, den samme overdel som på Vaporfly 4 ifølge Running Warehouse og Believe in the Run. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5.
2. Tunge. Uden sammensyning og næsten uden polstring, 0,4 mm i RunRepeats laboratorium, holdt af en snøreløkke. Doctors of Running fandt, at den kræver omhu at placere rigtigt.
3. Hæl. Ingen egentlig kappe, 1 ud af 5 for stivhed hos RunRepeat, men en formet pude ved akillessenen. Doctors of Running og Believe in the Run havde brug for fast snøring for at stoppe hælslip.
4. Mellemsål. Fuld PEBA ZoomX, opgraderet fra TPE-versionen i originalen ifølge Running Warehouse. RunRepeat matchede det med skummet i Vaporfly 4 og Dragonfly 2.
5. Plade. En kulfiberplade i fuld længde med en stor central udskæring, der erstatter den første Streakfly’s plastikbro i midtfoden. RunRepeat målte kun 7,0 N til at bøje den mod et gennemsnit på 15,5 N, mens Doctors of Running opfører forfoden som ikke fleksibel.
6. Indlægssål. Ikke udtagelig, 3,0 mm tyk.
7. Ydersål. Perforeret gummi med vaffelmønster, manglende under en stor del af midtfoden og hælen. RunRepeat målte 2,4 mm blødt gummi og et greb på vådt på 0,49 mod et gennemsnit på 0,53.
Holdbarhed. En levetid som en konkurrencesko. RunRepeat gav tåboksen 1 ud af 5 og målte 1,7 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm. Doctors of Running forventer holdbarhed under gennemsnittet: én tester så lidt slid efter omkring 32 km, den anden synligt slid på den blotlagte mellemsål efter 16.
Holdbarhed. En levetid som en konkurrencesko. RunRepeat gav tåboksen 1 ud af 5 og målte 1,7 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm. Doctors of Running forventer holdbarhed under gennemsnittet: én tester så lidt slid efter omkring 32 km, den anden synligt slid på den blotlagte mellemsål efter 16.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS, Believe in the Run.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse |
|
| Bøjekraft |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
Størrelse og pasform
Unisex størrelser, der falder korte for nogle: gå en halv størrelse op, hvis du ligger mellem to størrelser eller er følsom ved tæerne.
Længde
Blandede erfaringer
Bredder
normal
Plads til tæerne
Meget lidt. RunRepeat målte en tåboks på 66,7 mm og 23,1 mm i højden, begge langt under gennemsnittet, og RTINGS finder, at tåboksen kan føles indsnærende. Doctors of Running fandt forfoden tæt, men afrundet på ydersiden.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeats ejerafstemning, med 182 svar, siger lidt lille, og RTINGS fandt den kortere end forventet, mens de råder til din sædvanlige størrelse til korte løb. Hos Doctors of Running blev én tester ved sin sædvanlige størrelse, og den anden gik en halv størrelse op og tilføjede, at løbere, der går op i størrelse i Vaporfly 4, sandsynligvis også må gøre det her.
Størrelserne er unisex, opført i herre- og damepar af Running Warehouse; Doctors of Running opgiver 128 g for en herre 9 eller dame 10,5. RunRepeat og RTINGS melder kun om én standardbredde.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse
Mod Streakfly
En anden sko: den første Streakfly var en blød konkurrencesko uden plade, som testerne fandt for langsom, og version 2 er en konkurrencesko med kulfiberplade til korte distancer.
Behold kun originalen, hvis du brugte den som en blød sko til bakkegentagelser eller afslappet fartarbejde, som én tester hos Doctors of Running gjorde. Til konkurrence er testerne enige om, at version 2 er den rigtige.
Versionshistorik: Streakfly til Streakfly 2
Fuld kulfiberplade. En Flyplate af kulfiber i fuld længde erstatter originalens plastikbro i midtfoden, ifølge Running Warehouse og RunRepeat. (RunRepeat, Running Warehouse)
Meget lettere. RunRepeat opgiver 171 g for den første Streakfly mod 128 g for version 2. (RunRepeat)
Lavere stack. RunRepeat målte 31,7 mm i hælen på originalen mod 27,0 mm nu. (RunRepeat)
Nyt skum og overdel. Fuld PEBA ZoomX erstatter TPE-versionen, og Atomknit-overdelen viger for Vaporfly 4’s mesh, som én tester hos Believe in the Run kan lide mindre. (Believe in the Run, Running Warehouse)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Streakfly 2 ikke gør.
Nike Streakfly 2 | Nike Vaporfly 4 | Adidas Takumi Sen 10 | New Balance FuelCell SuperComp Pacer v2 | Olympikus Corre Supra 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere dæmpning | Højere drop | Mere plads | Samme støtte |
| Drop | 4 mm | 6 mm | 6 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 27 mm | 36 mm | 33 mm | 35 mm | – |
| Vægt | 128 g | 190 g | 198 g | 209 g | – |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Hvilke distancer er Nike Streakfly 2 til?
Streakfly 2 er bygget til milen op til 10 km. Doctors of Running anbefaler den fra milen til 5 km og 10 km for erfarne løbere, og RTINGS giver den 9,0 ud af 10 til konkurrence på 5 og 10 km. RunRepeat tillader halvmarathon kun for lette løbere og peger på Vaporfly 4 eller Alphafly 3 til alt længere.
Har Streakfly 2 en kulfiberplade?
Ja. I modsætning til den første Streakfly, som havde en plastikbro i midtfoden, har Streakfly 2 en Flyplate af kulfiber i fuld længde med en stor central udskæring, under fuld PEBA ZoomX-skum.
Følger Streakfly 2 normal størrelse?
Ikke for alle. RunRepeats ejerafstemning siger, at Streakfly 2 falder lidt lille, og RTINGS fandt den kortere end forventet; hos Doctors of Running blev én tester ved sin sædvanlige størrelse, og én gik en halv størrelse op. Størrelserne er unisex, så tjek omregningen for herre og dame.
Hvad er stackhøjden og dropen på Streakfly 2?
RunRepeat videregiver 27 mm i hælen og 23 mm i forfoden, en drop på 4 mm, og målte 27,0 mm og 23,3 mm; Running Warehouse opfører 26 mm og 22 mm. Kun 7 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en lavere hæl, og kun 11 af 234 en lavere drop.
Er Streakfly 2 god til løbere med hælanslag?
Nej. RunRepeat opfører løbere med hælanslag blandt de løbere, Streakfly 2 ikke passer til, og Doctors of Running siger, at dens geometri modvirker hælanslag. Med en drop på 4 mm og en lav stack belaster den lægge, ankler og fødder, så vænn dig gradvist til den, selv om du lander på forfoden.
Hvor let er Streakfly 2?
Meget let: 128 g i herrestørrelse US 9 ifølge Running Warehouse og Doctors of Running, og RTINGS vejede 121,5 g i samme størrelse. Kun 1 af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog, er lettere.
Streakfly 2 eller Vaporfly 4?
Streakfly 2 til milen op til 10 km, Vaporfly 4 til længere løb. Believe in the Run ser Streakfly 2 som det bedre valg til korte løb og Vaporfly 4 som den mere alsidige sko, og RunRepeat sender halv- og helmarathonløbere til Vaporfly 4.
Hvor længe holder Streakfly 2?
Kortere end en træningssko. Doctors of Running forventer holdbarhed under gennemsnittet, og RunRepeat målte slid på ydersålen over gennemsnittet og gav tåboksen 1 ud af 5. Fordi Streakfly 2 spares til løb og korte pas, opbygges kilometertallet langsomt, som Doctors of Running påpeger.
Kilder
- RunRepeat, Nike Streakfly 2 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, Nike Streakfly 2 Review (Andrea Myers and Matt Klein, June 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Nike Streakfly 2 Review: Cutthroat to the Core (June 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Nike Streakfly 2 review (updated June 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Streakfly 2 Unisex Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



