
Nike Streakfly 2 test
En spikssko för vägen: ZoomX, en kolfiberplatta längs hela skon och 128 g i herrstorlek US 9. Testarna älskar farten och är överens om att den är byggd bara för korta lopp.
- Drop
- 4 mm
- Stackhöjd häl
- 27 mm
- Framfot
- 23 mm
- Vikt
- 128 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
En vägspik för korta lopp.
Streakfly 2 är en ultralätt neutral tävlingssko som lägger ZoomX-skum och en kolfiberplatta längs hela skon under en låg häl på 27 mm, byggd för lopp från milen till 10 km. Den passar mellan- och framfotsisättare med smala fötter och tränade vader, och nästan ingen som vardags- eller långdistanssko.
Styrkor
- Ultralätt: 128 g i herrstorlek US 9
- Snabbt, kvickt steg för milen till 10 km
- Kolfiberplatta längs hela skon, som den första Streakfly saknade
- Mycket hög energiretur: 77,9 procent i RunRepeats labb
- Bra grepp på blöta vägar och bana
Svagheter
- Lite skydd bortom 10 km
- Hård mot vaderna och ingen sko för hälisättare
- Mycket smal passform med låg volym
- Ovandel och frilagd mellansula slits snabbt
- Svagt grepp om foten i skarpa svängar
Vem den passar
- Du tävlar på milen, 5 km eller 10 km
- Du landar på mellanfoten eller framfoten
- Din fot är smal
- Du saknar klassiska lätta tävlingsskor men vill ha en platta
Vem som bör välja något annat
- Du tävlar på halvmaraton eller längre
- Du sätter i med hälen
- Dina vader är inte vana vid låga droppar
- Du behöver plats eller stabilitet
Skoprofil
Var Streakfly 2 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Streakfly 2 |
|---|---|
| Dämpning | 6 |
| Lätthet | 100 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 6 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt128 g, lättare än 99 % av skorna
Drop4 mm, lägre än 91 % av skorna
Stackhöjd häl27 mm, lägre än 96 % av skorna
Stackhöjd framfot23 mm, lägre än 92 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Tunn, fjädrande, fastare fram. Mjukt ZoomX på 31,9 AC under en låg häl på 27 mm: fjädrande när det belastas hårt, men RTINGS varnar för att skyddet avtar med trötthet.
Stadig i fart, smal överallt. Neutral, med en hälplattform på 70,8 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm: stadig i fart, mindre när man är trött eller i kurvor.
Spiksliknande stegfrekvens. Energiretur på 77,9 procent och en tidig rocker ger snabb, spiksliknande stegfrekvens med en framåtlutande känsla.
Tunn, fjädrande, fastare fram. ZoomX ligger över en kolfiberplatta längs hela skon i en låg stack: RunRepeat mätte 27,0 mm i hälen och 23,3 mm i framfoten, mot labbgenomsnitt på 35,5 mm och 27,1 mm. Doctors of Running fann hälen mjukare och framfoten fastare, med skummet som blir mer responsivt ju hårdare det belastas.
RunRepeat mätte själva skummet som mjukt, 31,9 AC, men RTINGS ger dämpningen lågt betyg och varnar för att skyddet avtar när tröttheten ökar.
Stadig i fart, smal överallt. RTINGS finner att den styva plattan och det fasta skummet håller den stadig i fart, men den smala plattformen begränsar stabiliteten när tröttheten ökar. RunRepeat mätte en häl på 70,8 mm och en framfotsplattform på 102,2 mm, mot genomsnitt på 91,1 mm och 115,1 mm.
Doctors of Running klassar den som neutral, med mild styrning i framfoten från en liten sidovägg på insidan och en utsvängning på sidan, och fann greppet om foten svagt i skarpa svängar.
Spiksliknande stegfrekvens. RunRepeat mätte 77,9 procent energiretur i framfoten, mot ett genomsnitt på 61,4 procent, och beskriver ett steg närmare en spikssko än en landsvägssko. Believe in the Run fann den kvick och aggressiv, med en framåtlutande känsla.
Doctors of Running beskriver en rocker i framfoten med en tidig topp, och en testare kände skon nära noll drop när man landar på hälen.
Läs mer
Tunn, fjädrande, fastare fram. ZoomX ligger över en kolfiberplatta längs hela skon i en låg stack: RunRepeat mätte 27,0 mm i hälen och 23,3 mm i framfoten, mot labbgenomsnitt på 35,5 mm och 27,1 mm. Doctors of Running fann hälen mjukare och framfoten fastare, med skummet som blir mer responsivt ju hårdare det belastas.
RunRepeat mätte själva skummet som mjukt, 31,9 AC, men RTINGS ger dämpningen lågt betyg och varnar för att skyddet avtar när tröttheten ökar.
Stadig i fart, smal överallt. RTINGS finner att den styva plattan och det fasta skummet håller den stadig i fart, men den smala plattformen begränsar stabiliteten när tröttheten ökar. RunRepeat mätte en häl på 70,8 mm och en framfotsplattform på 102,2 mm, mot genomsnitt på 91,1 mm och 115,1 mm.
Doctors of Running klassar den som neutral, med mild styrning i framfoten från en liten sidovägg på insidan och en utsvängning på sidan, och fann greppet om foten svagt i skarpa svängar.
Spiksliknande stegfrekvens. RunRepeat mätte 77,9 procent energiretur i framfoten, mot ett genomsnitt på 61,4 procent, och beskriver ett steg närmare en spikssko än en landsvägssko. Believe in the Run fann den kvick och aggressiv, med en framåtlutande känsla.
Doctors of Running beskriver en rocker i framfoten med en tidig topp, och en testare kände skon nära noll drop när man landar på hälen.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Intervaller | Gjord för det | Dess hemmaplan: Doctors of Running använde den för repetitioner på 200 m till 400 m, och RunRepeat bedömer den för banpass. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Tempopass | Fungerar | RunRepeat ger tempo 93 av 100, men en testare hos Doctors of Running ville ha mer dämpning för tempopass. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Tävling, halvmaraton | Inte för det | RunRepeat tillåter den bara för lätta löpare, och Doctors of Running fann att den inte vaknar till liv i halvmaratontempo. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Tävling, maraton | Inte för det | RunRepeat och RTINGS avfärdar den båda för maraton. | RunRepeat, RTINGS |
| Lugna pass | Inte för det | Vardagsträning får 5,2 av 10 hos RTINGS, och Doctors of Running skulle inte ens värma upp i den. | Doctors of Running, RTINGS |
| Promenad | Inte för det | Doctors of Running bedömer den som dålig för promenader, och Believe in the Run fann den instabil i promenadtempo. | Doctors of Running, Believe in the Run |
Källa: RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Streakfly 2 är en snabb, ultralätt tävlingssko för milen till 10 km som kräver en landning på mellanfoten eller framfoten och en smal fot. De skiljer sig i storlek, hållbarhet och hur långt bortom 5 km den sträcker sig.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 88 av 100 och kallar den en spikssko för vägen, idealisk för tävling på 5 km och 10 km. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running kallar den en otrolig uppdatering, och en testares favoritsko för milen, med prestandabetyg A och A+. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run sätter design och prestanda högst på sin skala, samtidigt som de kallar den en one-trick pony för korta lopp. | Läs |
| RTINGS | Labb | Positiv | RTINGS ger den 9,0 av 10 för tävling på 5 km och 10 km, med lite skydd för något längre. | Läs |
De är eniga
- Byggd för korta, snabba loppRunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS placerar den alla mellan milen och 10 km.
- Ett stort steg upp från den första StreakflyRunRepeat finner den mycket kvickare än version 1, Doctors of Running kallar den en äkta tävlingssko för korta distanser, och Believe in the Run noterar en lättare konstruktion med platta.
- Inte för hälisättare eller lugna kilometerRunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS varnar alla för långsam löpning och hällandningar i den.
- Smal, nära passformRunRepeat, Doctors of Running och RTINGS beskriver en smal, snäv passform, och Believe in the Run en rörformad ovandel som sitter nära foten.
De går isär
- Gå upp en storlek eller inte?RunRepeats ägaromröstning säger något liten och RTINGS fann den kortare än väntat, men de råder till din vanliga storlek för korta lopp. Hos Doctors of Running höll sig en testare till sin storlek och den andra gick upp en halv storlek.
- Hur långt kan den gå?En testare hos Believe in the Run skulle inte tävla i den bortom 5 km. Doctors of Running tillåter 10 km för erfarna löpare, och RunRepeat ett halvmaraton för lätta löpare.
- Hur hållbar är den?En testare hos Doctors of Running fann den mer hållbar än väntat, medan den andra såg snabbt slitage på den frilagda mellansulan. RunRepeat gav tåboxen 1 av 5 och mätte mer slitage på yttersulan än genomsnittet.
Så är den byggd
En tävlingskonstruktion nedskuren till det väsentliga: en Flyplate i kolfiber längs hela skon under ZoomX-skum, den sömlösa ovandeln i mesh från Vaporfly 4, trådsnörning och en tunn perforerad gummiyttersula.
ZoomX över en Flyplate i kolfiber längs hela skon med ett stort centralt urtag, ovandelen i mesh från Vaporfly 4, en tunga på 0,4 mm och en tunn, mjuk gummiyttersula.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 5 / 5 |
| 2 | Plös | 0,4 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 1 / 5 |
| 4 | MellansulaZoomX | Hårdhet 31,9 AC |
| 5 | PlattaFlyplate i kolfiber | Böjkraft 7,0 N |
| 6 | Innersula | 3,0 mm |
| 7 | Yttersula | 2,4 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 27 mm häl, 23 mm framfot; uppmätt: 2,4 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, Doctors of Running.
Ovandel. Sömlöst konstruerat mesh, samma ovandel som Vaporfly 4 enligt Running Warehouse och Believe in the Run. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5.
Plös. Utan sidoinsatser och nästan utan stoppning, 0,4 mm i RunRepeats labb, hållen av en snörögla. Doctors of Running fann att den kräver omsorg för att sitta rätt.
Häl. Ingen riktig hälkappa, 1 av 5 i styvhet hos RunRepeat, men en formad hälsenekudde. Doctors of Running och Believe in the Run behövde hård snörning för att stoppa hälglapp.
Mellansula. Fullständigt PEBA-ZoomX, uppgraderat från TPE-versionen i originalet enligt Running Warehouse. RunRepeat matchade det med skummet i Vaporfly 4 och Dragonfly 2.
Platta. En kolfiberplatta längs hela skon med ett stort centralt urtag, som ersätter den första Streakflys plastförstärkning i mellanfoten. RunRepeat mätte bara 7,0 N för att böja den, mot ett genomsnitt på 15,5 N, medan Doctors of Running listar framfoten som inte flexibel.
Innersula. Inte löstagbar, 3,0 mm tjock.
Yttersula. Perforerat gummi med våffelmönster, saknas under stora delar av mellanfoten och hälen. RunRepeat mätte 2,4 mm mjukt gummi och ett grepp i vått på 0,49, mot ett genomsnitt på 0,53.
Läs mer
En tävlingskonstruktion nedskuren till det väsentliga: en Flyplate i kolfiber längs hela skon under ZoomX-skum, den sömlösa ovandeln i mesh från Vaporfly 4, trådsnörning och en tunn perforerad gummiyttersula.
1. Ovandel. Sömlöst konstruerat mesh, samma ovandel som Vaporfly 4 enligt Running Warehouse och Believe in the Run. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5.
2. Plös. Utan sidoinsatser och nästan utan stoppning, 0,4 mm i RunRepeats labb, hållen av en snörögla. Doctors of Running fann att den kräver omsorg för att sitta rätt.
3. Häl. Ingen riktig hälkappa, 1 av 5 i styvhet hos RunRepeat, men en formad hälsenekudde. Doctors of Running och Believe in the Run behövde hård snörning för att stoppa hälglapp.
4. Mellansula. Fullständigt PEBA-ZoomX, uppgraderat från TPE-versionen i originalet enligt Running Warehouse. RunRepeat matchade det med skummet i Vaporfly 4 och Dragonfly 2.
5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon med ett stort centralt urtag, som ersätter den första Streakflys plastförstärkning i mellanfoten. RunRepeat mätte bara 7,0 N för att böja den, mot ett genomsnitt på 15,5 N, medan Doctors of Running listar framfoten som inte flexibel.
6. Innersula. Inte löstagbar, 3,0 mm tjock.
7. Yttersula. Perforerat gummi med våffelmönster, saknas under stora delar av mellanfoten och hälen. RunRepeat mätte 2,4 mm mjukt gummi och ett grepp i vått på 0,49, mot ett genomsnitt på 0,53.
Hållbarhet. En tävlingsskos livslängd. RunRepeat gav tåboxen 1 av 5 och mätte 1,7 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm. Doctors of Running räknar med hållbarhet under genomsnittet: en testare såg lite slitage efter cirka 20 miles (cirka 32 km), den andra synligt slitage på den frilagda mellansulan efter 10 miles (cirka 16 km).
Hållbarhet. En tävlingsskos livslängd. RunRepeat gav tåboxen 1 av 5 och mätte 1,7 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm. Doctors of Running räknar med hållbarhet under genomsnittet: en testare såg lite slitage efter cirka 20 miles (cirka 32 km), den andra synligt slitage på den frilagda mellansulan efter 10 miles (cirka 16 km).
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS, Believe in the Run.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur |
|
| Böjkraft |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
Storlek och passform
Unisexstorlekar som är små för en del: gå upp en halv storlek om du ligger mellan två storlekar eller är känslig vid tårna.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Mycket lite. RunRepeat mätte en tåbox på 66,7 mm och 23,1 mm i höjd, båda långt under genomsnittet, och RTINGS tycker att tåboxen kan kännas begränsande. Doctors of Running fann framfoten snäv men rundad på utsidan.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats ägaromröstning, med 182 svar, säger något liten, och RTINGS fann den kortare än väntat samtidigt som de råder till din vanliga storlek för korta lopp. Hos Doctors of Running höll sig en testare till sin storlek och den andra gick upp en halv storlek, och tillägger att löpare som går upp en storlek i Vaporfly 4 sannolikt behöver det här också.
Storlekarna är unisex, listade i herr- och damstorlekar av Running Warehouse; Doctors of Running anger 128 g för en herr 9 eller dam 10,5. RunRepeat och RTINGS rapporterar endast en standardbredd.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse
Mot Streakfly
En annan sko: den första Streakfly var en mjuk tävlingssko utan platta som testarna fann för långsam, och version 2 är en tävlingssko med kolfiberplatta för korta distanser.
Behåll originalet bara om du använde det som en mjuk sko för backintervaller eller avslappnat fartarbete, som en testare hos Doctors of Running gjorde. För tävling är testarna överens om att version 2 är den rätta.
Versionshistorik: Streakfly till Streakfly 2
Kolfiberplatta längs hela skon. En Flyplate i kolfiber längs hela skon ersätter den ursprungliga plastförstärkningen i mellanfoten, enligt Running Warehouse och RunRepeat. (RunRepeat, Running Warehouse)
Mycket lättare. RunRepeat anger 171 g för den första Streakfly mot 128 g för version 2. (RunRepeat)
Lägre stack. RunRepeat mätte 31,7 mm i hälen på originalet mot 27,0 mm nu. (RunRepeat)
Nytt skum och ny ovandel. Fullständigt PEBA-ZoomX ersätter TPE-versionen, och ovandelen i Atomknit ger vika för Vaporfly 4:s mesh, som en testare hos Believe in the Run gillar mindre. (Believe in the Run, Running Warehouse)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Streakfly 2 inte gör.
Nike Streakfly 2 | Nike Vaporfly 4 | Adidas Takumi Sen 10 | New Balance FuelCell SuperComp Pacer v2 | Olympikus Corre Supra 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Mer dämpning | Högre drop | Rymligare passform | Samma stöd |
| Drop | 4 mm | 6 mm | 6 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 27 mm | 36 mm | 33 mm | 35 mm | – |
| Vikt | 128 g | 190 g | 198 g | 209 g | – |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Vilka distanser är Nike Streakfly 2 till för?
Streakfly 2 är byggd för milen till 10 km. Doctors of Running rekommenderar den från milen till 5 km, och 10 km för erfarna löpare, och RTINGS ger den 9,0 av 10 för tävling på 5 km och 10 km. RunRepeat tillåter ett halvmaraton bara för lätta löpare och hänvisar till Vaporfly 4 eller Alphafly 3 för allt längre.
Har Streakfly 2 en kolfiberplatta?
Ja. Till skillnad från den första Streakfly, som hade en förstärkning av plast i mellanfoten, har Streakfly 2 en Flyplate av kolfiber längs hela skon med ett stort centralt urtag, under fullständigt PEBA-ZoomX-skum.
Följer Streakfly 2 storleken?
Inte för alla. RunRepeats ägaromröstning säger att Streakfly 2 är något liten och RTINGS fann den kortare än väntat; hos Doctors of Running höll sig en testare till sin storlek och en gick upp en halv storlek. Storlekarna är unisex, så kontrollera omräkningen mellan herr och dam.
Vad är stackhöjden och droppen på Streakfly 2?
RunRepeat förmedlar 27 mm i hälen och 23 mm i framfoten, en drop på 4 mm, och mätte 27,0 mm och 23,3 mm; Running Warehouse anger 26 mm och 22 mm. Bara 7 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en lägre häl, och bara 11 av 234 en lägre drop.
Är Streakfly 2 bra för hälisättare?
Nej. RunRepeat listar hälisättare bland de löpare Streakfly 2 inte passar, och Doctors of Running säger att dess geometri avskräcker från hälisättning. Med en drop på 4 mm och en låg stack belastar den vaderna, vristerna och fötterna, så gör övergången gradvis även om du landar på framfoten.
Hur lätt är Streakfly 2?
Mycket lätt: 128 g i herrstorlek US 9 enligt Running Warehouse och Doctors of Running, och RTINGS vägde 121,5 g i samma storlek. Bara 1 av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog är lättare.
Streakfly 2 eller Vaporfly 4?
Streakfly 2 för milen till 10 km, Vaporfly 4 för längre lopp. Believe in the Run ser Streakfly 2 som det bättre valet för korta lopp och Vaporfly 4 som den mer mångsidiga skon, och RunRepeat hänvisar halvmaraton- och maratonlöpare till Vaporfly 4.
Hur länge håller Streakfly 2?
Kortare än en träningssko. Doctors of Running räknar med hållbarhet under genomsnittet, och RunRepeat mätte slitage på yttersulan över genomsnittet och gav tåboxen 1 av 5. Eftersom Streakfly 2 sparas för lopp och korta pass byggs körsträckan upp långsamt, som Doctors of Running påpekar.
Källor
- RunRepeat, Nike Streakfly 2 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Nike Streakfly 2 Review (Andrea Myers and Matt Klein, June 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Nike Streakfly 2 Review: Cutthroat to the Core (June 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Nike Streakfly 2 review (updated June 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Streakfly 2 Unisex Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



