
Nike Alphafly 3 anmeldelse
Nikes marathonsko med superskum, bygget om på én sammenhængende mellemsål med en lavere fodbue end Alphafly 2. Testerne vurderer den som en sko til konkurrencedagen og diskuterer størrelse og løbere med hælanslag.
- Drop
- 8 mm
- Stack, hæl
- 40 mm
- Forfod
- 32 mm
- Vægt
- 198 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
En marathonsko, der endelig passer.
Alphafly 3 er en landevejskonkurrencesko med kulfiberplade, ZoomX-skum og to Air Zoom-puder under forfoden, nu på én sammenhængende mellemsål, som testerne finder glattere og lettere at passe end Alphafly 2. Den passer til neutrale løbere, der lander på midtfoden eller forfoden og vil have en sko til halv- og helmarathon på konkurrencedagen, ikke til rolige kilometer.
Styrker
- Let til sin stack: 198 g i herrestørrelse US 9
- Høj energitilbagegivelse: 74,9 % i hælen i RunRepeats laboratorium
- Lavere fodbue og bredere midtfod end Alphafly 2
- Meget åndbar Atomknit-overdel
Svagheder
- Hælgummi og blotlagt skum slides hurtigt for løbere med hælanslag
- Akavet i roligt tempo, kun en sko til konkurrence og hårde træningspas
- Kan falde lidt kort for nogle fødder
- Høj lyd på asfalt
- Skrøbeligt mesh i tåboksen i laboratoriet
Hvem den passer til
- Du lander på midtfoden eller forfoden
- Du løber konkurrence på halv- eller helmarathon
- Tidligere Alphafly gjorde ondt i din fodbue
- Du er en erfaren, stærk løber
Hvem der bør springe den over
- Du lander hårdt på hælen
- Du vil have én sko til hver tur
- Din fod ruller mærkbart indad
Skoprofil
Hvor Alphafly 3 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Alphafly 3 |
|---|---|
| Dæmpning | 64 |
| Lethed | 92 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 45 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt198 g, lettere end 91 % af skoene
Drop8 mm, højere end 45 % af skoene
Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene
Stack, forfod32 mm, højere end 52 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 7 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Dybt skum, fast forfod. Sammenhængende ZoomX på 34,5 AC med to Air Zoom-puder: blød i hælen, fast og aggressiv under forfoden.
Neutral, bredere end før. Neutral, med sidevægge, en bredere plade og en bred hæl på 91,9 mm; den smalle midtfod er der, hvor den føles mindst støttende.
Vågner til live i fart. 74,9 procent energitilbagegivelse og en stiv plade på 28,4 N: livlig i konkurrencetempo, træg når du sætter farten ned.
Dybt skum, fast forfod. Mellemsålen er ZoomX-skum, nu ét sammenhængende stykke fra hæl til tå, med to Air Zoom-puder under forfoden. RunRepeat målte skummet til 34,5 AC, blødere end gennemsnittet, og høj stødabsorbering i hælen.
Følelsen afhænger af, hvor du lander. Doctors of Running beskriver en blød hæl og en fastere, mere aggressiv forfod, og RTINGS vurderer forfoden som fast. Løbere, der håber på en trampolin, kan finde den mere solid, end de venter.
Neutral, bredere end før. Der er intet støttesystem. Doctors of Running placerer den som neutral, med noget styring fra sidevægge i fuld længde, en central rille og en bred base. Nike gjorde kulfiberpladen bredere, og RunRepeat målte en bred hæl på 91,9 mm.
Midtfoden er det smalle punkt. RTINGS finder, at den giver mindre støtte gennem skridtet, og en tester hos Doctors of Running fandt, at den gled på våde underlag.
Vågner til live i fart. RunRepeat målte 74,9 procent energitilbagegivelse i hælen og en stiv 28,4 N i bøjetesten, næsten det dobbelte af gennemsnittet på 15,5 N. RTINGS vurderer energitilbagegivelse og skarphed til 8,2 ud af 10.
Doctors of Running mærkede dropen på 8 mm og den skarpe rocker i forfoden tippe dig fremad i hurtigere tempo, og den samme rocker føles træg, når du sætter farten ned.
Læs mere
Dybt skum, fast forfod. Mellemsålen er ZoomX-skum, nu ét sammenhængende stykke fra hæl til tå, med to Air Zoom-puder under forfoden. RunRepeat målte skummet til 34,5 AC, blødere end gennemsnittet, og høj stødabsorbering i hælen.
Følelsen afhænger af, hvor du lander. Doctors of Running beskriver en blød hæl og en fastere, mere aggressiv forfod, og RTINGS vurderer forfoden som fast. Løbere, der håber på en trampolin, kan finde den mere solid, end de venter.
Neutral, bredere end før. Der er intet støttesystem. Doctors of Running placerer den som neutral, med noget styring fra sidevægge i fuld længde, en central rille og en bred base. Nike gjorde kulfiberpladen bredere, og RunRepeat målte en bred hæl på 91,9 mm.
Midtfoden er det smalle punkt. RTINGS finder, at den giver mindre støtte gennem skridtet, og en tester hos Doctors of Running fandt, at den gled på våde underlag.
Vågner til live i fart. RunRepeat målte 74,9 procent energitilbagegivelse i hælen og en stiv 28,4 N i bøjetesten, næsten det dobbelte af gennemsnittet på 15,5 N. RTINGS vurderer energitilbagegivelse og skarphed til 8,2 ud af 10.
Doctors of Running mærkede dropen på 8 mm og den skarpe rocker i forfoden tippe dig fremad i hurtigere tempo, og den samme rocker føles træg, når du sætter farten ned.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton i konkurrence | Lavet til det | Dens hovedopgave: RTINGS vurderer konkurrence på marathon som dens bedste brug, med 8,2 ud af 10. | RTINGS, Believe in the Run |
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Doctors of Running fandt den stærkest fra 5 km til halvmarathon. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempotræning | Lavet til det | RunRepeat giver tempo 90, og en tester hos Fleet Feet fandt, at fartarbejde føltes ubesværet i den. | RunRepeat, Fleet Feet |
| Intervaller | Kan klare det | Doctors of Running brugte den til hårde træningspas, og RTINGS giver konkurrence på 5 og 10 km 8,1 ud af 10. | Doctors of Running, RTINGS |
| Langture | Kan klare det | Fin til en langtur med hurtige stykker; RTINGS finder, at den giver lidt hjælp i afslappet tempo. | RTINGS |
| Rolige ture | Ikke til det | Testere hos Doctors of Running fandt den akavet og ubehagelig, når man løber langsomt. | Doctors of Running |
| Restitutionsture | Ikke til det | For aggressiv til trætte ben, med en stiv forfod bygget til fart. | Doctors of Running, RTINGS |
Kilde: RTINGS, Believe in the Run, Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet
Hvad testerne siger
Udgivne anmeldelser er enige om, at Alphafly 3 er et stort skridt op fra Alphafly 2 i pasform og overgang og en sko til konkurrence frem for træning. De er uenige om størrelsen, om løbere med hælanslag og om, hvorvidt den er en marathonsko eller en sko til kortere løb.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 93 ud af 100: en stærk marathon-supersko med bedre pasform ved fodbuen, bremset af hælslid for løbere med hælanslag. | Læs |
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Alle tre testere hos Doctors of Running giver den A minus samlet: hurtig og aggressiv på konkurrencedagen, akavet i lavt tempo. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS ser en tilgængelig marathonsko med kulfiberplade og meget godt spring, en anelse fast for løbere, der vil have spring. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run kalder den en tilbagevenden til form og en fremragende sko til konkurrencedagen for erfarne løbere. | Læs |
| Runner’s World Australia and New Zealand | Anmeldelse | Positiv | Runner’s World Australia finder den en stor forbedring i forhold til de to tidligere versioner i pasform og overgang, efter begrænset test. | Læs |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea giver den 9,3 ud af 10 efter mere end 600 km: noget af den tidlige gnist er væk, men den forbliver konkurrencedygtig. | Læs |
| Fleet Feet | Anmeldelse | Positiv | Testere hos Fleet Feet fandt den behagelig, skarp og fremdrivende frem for raketagtig. | Læs |
De er enige
- Bedre pasform end Alphafly 2RunRepeat, Believe in the Run og Runner’s World Australia melder alle om en lavere fodbue og en bredere midtfod, og Doctors of Running kalder den en ægte efterfølger til den første Alphafly.
- En sko til konkurrencedagen, ikke en træningsskoDoctors of Running og RTINGS finder den dårligt egnet til rolig løb, og RunRepeat giver dagligt løb kun 44 mod 95 til konkurrence.
- En åndbar, strømpelignende overdelRunRepeat giver Atomknit-overdelen 5 ud af 5 for åndbarhed, og Doctors of Running og Believe in the Run beskriver et let, gennemsigtigt strik.
- Den larmerDoctors of Running, Believe in the Run, Fleet Feet og Runner’s World Australia nævner alle den klaskende lyd, den laver på vejen.
De er uenige
- Normal størrelse eller kort?RunRepeat og dens læsere finder den lidt lille. RTINGS og en tester hos Fleet Feet fandt den normal i størrelsen. Doctors of Running er delt: to testere var fine i deres sædvanlige størrelse, én havde brug for en halv størrelse op.
- Kan løbere med hælanslag bruge den?RunRepeat fraråder løbere med hælanslag den på grund af slid på hælens ydersål. En tester hos Doctors of Running fandt, at affasningen gjorde hællandinger lette, og var kun bekymret for holdbarheden.
- Marathonsko eller kortere løb?RTINGS og Believe in the Run ser marathon som dens hjemmebane. Én tester hos Doctors of Running ville ikke løbe konkurrence på marathon i den og foretrækker den fra 5 km til halvmarathon, og RunRepeat opfører også løb fra 5 km til mellemdistance.
- Fjedrende eller fast?Believe in the Run beskriver en fjedrende, fremdrivende gang. RTINGS finder den fastere, end løbere, der vil have en trampolinfølelse, måske ønsker.
Sådan er den bygget
En konkurrencekonstruktion: en sammenhængende ZoomX-mellemsål, to Air Zoom-puder i forfoden, en bredere Flyplate af kulfiber, en Atomknit 3.0-overdel i ét stykke og Fast Shot-gummi kun i de zoner, der slides mest.
Én sammenhængende ZoomX-mellemsål med to Air Zoom-puder i forfoden, en bredere Flyplate af kulfiber, en Atomknit 3.0-overdel i ét stykke og tyndt Fast Shot-gummi.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelAtomknit 3.0 | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 2,8 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 1 / 5 |
| 4 | MellemsålZoomX og Air Zoom-enheder | Hårdhed 34,5 AC |
| 5 | PladeFlyplate | Bøjekraft 28,4 N |
| 6 | Indlægssål | 1,9 mm |
| 7 | YdersålFast Shot-gummi | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 32 mm forfod. Målt: 1,9 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, Fleet Feet, Runnea.
Overdel. Et strik i ét stykke, der inkluderer tungen, let og gennemsigtigt. RunRepeat giver det 5 ud af 5 for åndbarhed. Doctors of Running fandt indersiden kradsende til løb uden strømper og midtfoden svær at låse i starten.
Tunge. En tynd, sammensyet, strømpelignende tunge, 2,8 mm mod 3,5 mm på Alphafly 2. Doctors of Running advarer om, at overstramning af snørebåndene får den til at samle sig og kan klemme oven på foden.
Hæl. Meget blød bagtil, 1 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest, med en polstret kant. Doctors of Running og Believe in the Run melder om god fastholdelse af hælen uden slip.
Mellemsål. ZoomX løber nu som ét sammenhængende stykke i stedet for den delte konstruktion på Alphafly 2, med to Air Zoom-enheder under forfoden. RunRepeat fandt puderne og rockeren sat længere tilbage og skummet på 34,5 AC.
Plade. En kulfiberplade i fuld længde, lidt bredere end på Alphafly 2 for stabilitet, ifølge Nike. RunRepeat målte 28,4 N i bøjetesten, blandt de stivere sko, de tester.
Indlægssål. Tynd med 1,9 mm i RunRepeats laboratorium. Fleet Feet bemærker, at den ikke er udtagelig, hvilket betyder noget, hvis du bruger dine egne indlægssåler.
Ydersål. Tyndt gummi, 1,9 mm i RunRepeats laboratorium, med hårdere stykker omkring puderne. Believe in the Run fandt det med bedre greb og bedre til at beskytte Air Zoom-enhederne, men RunRepeat målte 0,40 i greb på vådt mod et gennemsnit på 0,53.
Læs mere
En konkurrencekonstruktion: en sammenhængende ZoomX-mellemsål, to Air Zoom-puder i forfoden, en bredere Flyplate af kulfiber, en Atomknit 3.0-overdel i ét stykke og Fast Shot-gummi kun i de zoner, der slides mest.
1. Overdel. Et strik i ét stykke, der inkluderer tungen, let og gennemsigtigt. RunRepeat giver det 5 ud af 5 for åndbarhed. Doctors of Running fandt indersiden kradsende til løb uden strømper og midtfoden svær at låse i starten.
2. Tunge. En tynd, sammensyet, strømpelignende tunge, 2,8 mm mod 3,5 mm på Alphafly 2. Doctors of Running advarer om, at overstramning af snørebåndene får den til at samle sig og kan klemme oven på foden.
3. Hæl. Meget blød bagtil, 1 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest, med en polstret kant. Doctors of Running og Believe in the Run melder om god fastholdelse af hælen uden slip.
4. Mellemsål. ZoomX løber nu som ét sammenhængende stykke i stedet for den delte konstruktion på Alphafly 2, med to Air Zoom-enheder under forfoden. RunRepeat fandt puderne og rockeren sat længere tilbage og skummet på 34,5 AC.
5. Plade. En kulfiberplade i fuld længde, lidt bredere end på Alphafly 2 for stabilitet, ifølge Nike. RunRepeat målte 28,4 N i bøjetesten, blandt de stivere sko, de tester.
6. Indlægssål. Tynd med 1,9 mm i RunRepeats laboratorium. Fleet Feet bemærker, at den ikke er udtagelig, hvilket betyder noget, hvis du bruger dine egne indlægssåler.
7. Ydersål. Tyndt gummi, 1,9 mm i RunRepeats laboratorium, med hårdere stykker omkring puderne. Believe in the Run fandt det med bedre greb og bedre til at beskytte Air Zoom-enhederne, men RunRepeat målte 0,40 i greb på vådt mod et gennemsnit på 0,53.
Holdbarhed. Slid afhænger af, hvordan du lander. RunRepeat målte et slidmærke på 3,2 mm i hælen og gav tåboksens mesh 1 ud af 5 mod 5 ud af 5 for hælpolstringen. En tester hos Doctors of Running så hælskummet slides efter 40 km, mens forfodsgummiet holdt godt. Runnea passerede 600 km og bemærker, at ZoomX mister noget af springet efter 300 til 400 km.
Holdbarhed. Slid afhænger af, hvordan du lander. RunRepeat målte et slidmærke på 3,2 mm i hælen og gav tåboksens mesh 1 ud af 5 mod 5 ud af 5 for hælpolstringen. En tester hos Doctors of Running så hælskummet slides efter 40 km, mens forfodsgummiet holdt godt. Runnea passerede 600 km og bemærker, at ZoomX mister noget af springet efter 300 til 400 km.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, herre US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running) |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens højde |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
De fleste løbere tager deres sædvanlige størrelse; hvis du ligger mellem to størrelser eller har lange tæer, så gå en halv størrelse op.
Længde
Blandede erfaringer
Bredder
normal
Plads til tæerne
Bred, men lav i følelsen. RunRepeat målte en rummelig tåboks på 75,3 mm ved storetåen, og Doctors of Running fandt forfoden lidt bred, men lav i volumen, hvor én tester bad om mere plads til hævelse.
RunRepeat, Doctors of Running
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeat og dens ejerafstemning finder den lidt lille. RTINGS vurderer den normal i størrelsen, og en tester hos Fleet Feet var enig. Hos Doctors of Running var to testere fine i deres sædvanlige størrelse, og én gik en halv størrelse op efter blå storetånegle; de råder til en halv størrelse op til løbere mellem to størrelser.
Pasformen er tæt og har lavt volumen. RTINGS finder fodbuen smal, og Doctors of Running foreslår, at fødder af middelbredde passer bedst. Tynde strømper hjælper: indersiden af strikken kan føles kradsende.
RunRepeat opfører normale og brede udgaver, men Running Warehouse fører kun bredde D, og RTINGS melder, at der ikke findes en bred udgave, så en bred pasform er svær at finde.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Fleet Feet, Running Warehouse
Mod Alphafly 2
En ombygning frem for en opfriskning: én sammenhængende mellemsål, en venligere fodbue, mindre vægt og puder flyttet tilbage.
Få testere savner Alphafly 2: Doctors of Running fandt den tungere og mere klodset. Behold den kun, hvis den allerede passer dig godt, og du aldrig har slidt tåboksoverdele igennem.
Versionshistorik: Alphafly 2 til Alphafly 3
Sammenhængende mellemsål. Skum fylder nu mellemrummet under pladen, der delte Alphafly 2, hvilket Believe in the Run og Runner’s World Australia finder giver en glattere overgang. (RunRepeat, Believe in the Run, Runner’s World Australia and New Zealand)
Lavere fodbue, bredere midtfod. RunRepeat og Runner’s World Australia melder begge om en lavere fodbue og en bredere talje, og Runner’s World Australia fandt den langt lettere at tage på. (RunRepeat, Runner’s World Australia and New Zealand)
Lettere. Omkring 19 procent lettere end Alphafly 2 i RunRepeats laboratorium og omkring en ounce (omkring 28 g) lettere i samme størrelse for en tester hos Believe in the Run. (RunRepeat, Believe in the Run)
Puder og rocker flyttet tilbage. RunRepeat fandt Air Zoom-puderne og rockeren sat længere tilbage, hvilket favoriserer løbere med midt- og forfodsanslag. (RunRepeat)
En svagere tåboks. RunRepeat gav den nye overdel 1 ud af 5 for tåboksens holdbarhed mod 5 ud af 5 for Alphafly 2. (RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Alphafly 3 ikke gør.
Nike Alphafly 3 | Nike Vaporfly 4 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Hoka Cielo X1 3.0 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Lettere | Lettere | Lavere drop | Mere dæmpning |
| Drop | 8 mm | 6 mm | 8 mm | 5 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 36 mm | 39 mm | 39,5 mm | 48 mm |
| Vægt | 198 g | 190 g | 170 g | 170 g | 198 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Nike Alphafly 3 normal størrelse?
For de fleste løbere ja, men det er tæt på. RTINGS og en tester hos Fleet Feet fandt den normal i størrelsen, mens RunRepeat og dens læsere finder den lidt lille. Doctors of Running råder til en halv størrelse op, hvis du ligger mellem to størrelser eller har lange tæer, da tåboksen har lavt volumen.
Alphafly 3 eller Vaporfly 4: hvilken skal jeg løbe konkurrence i?
RTINGS ser Alphafly 3 som den bedre marathonsko, med mere stabilitet og beskyttelse over lange distancer, og Vaporfly 4 som det lettere valg fra 5 km til halvmarathon: den vejede 160,5 g mod 200,7 g. Hvis du mest løber marathon, er Alphafly 3 det sikreste valg; til 10 km og halvmarathon Vaporfly 4.
Er Alphafly 3 god til løbere med hælanslag?
Den virker, men den slides. En tester hos Doctors of Running fandt, at hælaffasningen gjorde hællandinger lette, men så blotlagt skum slides i hælen efter 40 km. RunRepeat målte et slidmærke på 3,2 mm i hælen og anbefaler løbere med hælanslag at se på andre konkurrencesko.
Hvor meget vejer Alphafly 3?
Nike Alphafly 3 vejer 198 g i herrestørrelse US 9, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running, og RunRepeat og RTINGS vejede begge omkring 201 g. Kun 16 af de 150 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog, er lettere. Nike opgiver 218 g i en herrestørrelse US 10.
Kan jeg træne i Alphafly 3?
Til tempoture og pas i konkurrencetempo ja: RunRepeat giver tempo 90. Til rolige ture nej. Alle tre testere hos Doctors of Running fandt den ubehagelig i lavt tempo, og RTINGS giver daglig træning 6,3 ud af 10. Kombinér den med en blødere træningssko resten af ugen.
Hvor mange kilometer holder Alphafly 3?
Runnea passerede 600 km i den, brugt mest til kvalitetspas og løb, men lagde mærke til, at ZoomX mistede noget spring fra omkring 300 til 400 km. Løbere med hælanslag slider den hurtigere: RunRepeat og Doctors of Running peger begge på hælen som det svage punkt.
Alphafly 2 eller Alphafly 3?
Testerne foretrækker klart Alphafly 3. RunRepeat målte den omkring 19 procent lettere, og RunRepeat, Believe in the Run og Runner’s World Australia fandt alle fodbuen lavere og midtfoden bredere, hvilket retter hovedklagen over Alphafly 2. Det ene skridt tilbage er tåboksens holdbarhed i RunRepeats laboratorium.
Kilder
- RunRepeat, Nike Alphafly 3 lab review (Carlos Sánchez, February 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, Nike Alphafly 3 Review (Andrea Myers, Matt Klein, David Salas, January 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Nike Alphafly 3 review (updated September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Nike Alphafly 3 Review (December 2023). Besøgt 13. okt. 2026.
- Runner’s World Australia and New Zealand, Nike Alphafly Next% 3 review (December 2023). Besøgt 13. okt. 2026.
- Runnea, Nike Alphafly 3 (updated February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Nike Alphafly 3 Review (Caroline Bermel). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Alphafly Next% 3 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Nike, Nike Alphafly 3 Men’s Road Racing Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



