
ASICS Metaspeed Sky Tokyo anmeldelse
ASICS’ konkurrencesko med kulfiberplade til løbere med langt skridt, nu med FF Leap-skum under pladen, en lettere konstruktion og noget af den højeste energitilbagegivelse, der er målt i et laboratorium.
- Drop
- 5 mm
- Stack, hæl
- 39,5 mm
- Forfod
- 34,5 mm
- Vægt
- 170 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
Hurtig, fjerlet og kræsen med hensyn til, hvem der løber i den.
Metaspeed Sky Tokyo parrer en blød, fjedrende hæl med en fastere, skarp forfod på en fladere kulfiberplade. Den passer til løbere med midt- og forfodsanslag, der løber konkurrence fra 5 km til marathon i et jævnt, hurtigt tempo. Løbere med hælanslag, brede fødder og lavt tempo er der, hvor testerne finder dens grænser.
Styrker
- Meget let: 163 g i RunRepeats laboratorium, 157,3 g hos RTINGS, i herrestørrelse US 9
- Energitilbagegivelse på 78,5 procent i hælen og 78,2 i forfoden i RunRepeats test, langt over Sky Paris
- Dæmpning, der holder over en hel marathon
- Sikker fastholdelse af foden uden hælslip for Doctors of Running
- Meget åndbar overdel: 5 ud af 5 hos RunRepeat
- Følger normal størrelse for de fleste testere
Svagheder
- Smal hæl og blødt skum gør den ustabil for løbere med hælanslag
- Vaklende i lavere tempo og når man er træt
- Tynd tunge uden sammensyning, der er bøvlet at placere
- Noget hælløft meldt af begge testere hos Believe in the Run
- Kun én bredde og en tåboks, RunRepeat målte som smal
Hvem den passer til
- Du lander på midtfoden eller forfoden
- Du løber marathon i et jævnt tempo
- Du forlænger skridtet for at løbe hurtigere
- Du vil have den letteste sko muligt
Hvem der bør springe den over
- Du lander hårdt på hælen
- Du har brede fødder
- Du vil også have én sko til rolige dage
Skoprofil
Hvor Metaspeed Sky Tokyo ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Metaspeed Sky Tokyo |
|---|---|
| Dæmpning | 61 |
| Lethed | 97 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 9 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt170 g, lettere end 96 % af skoene
Drop5 mm, lavere end 80 % af skoene
Stack, hæl39,5 mm, højere end 61 % af skoene
Stack, forfod34,5 mm, højere end 76 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Trampolinhæl, fastere forside. FF Turbo+ over pladen, FF Leap nedenunder: en blød, fjedrende hæl og en fastere forfod, med nok dæmpning til en marathon.
Stabil i fart, ikke i trav. Pladen stabiliserer den i konkurrencetempo; i lavt tempo eller når man er træt, føles den smalle, bløde hæl løs for de fleste testere.
Blandt de mest energiske konkurrencesko, der er målt. Energitilbagegivelse på 78,5 procent i hælen i RunRepeats laboratorium, op fra Sky Paris, med en stiv, fremdrivende forfod.
Trampolinhæl, fastere forside. ASICS stabler FF Turbo+ over en fladere kulfiberplade og det nye FF Leap-skum under den, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run. Den opgivne stack er 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden.
Doctors of Running beskriver en blød, fjedrende hæl og en fastere, mere struktureret forfod. RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, og begge laboratorier vurderer dæmpningen dyb nok til en marathon.
Stabil i fart, ikke i trav. En bredere hælramme og udvidet sål hjælper, men det eftergivende skum får hælen til at føles løs i lavere tempo eller sent i et løb, fandt Doctors of Running. RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10.
Believe in the Run mærkede, at den falder til ro, når tempoet stiger, da pladen tager over. RunRepeat og RTINGS henviser begge løbere med hælanslag til andre sko, og Doctors of Running foreslår Edge Tokyo til løbere, der er følsomme over for bløde hæle.
Blandt de mest energiske konkurrencesko, der er målt. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 78,5 procent i hælen og 78,2 procent i forfoden, op fra 73,2 og 70,7 på Sky Paris. RTINGS giver energitilbagegivelsen 9,0 ud af 10.
Believe in the Run fandt den mere fremdrivende og skarp end Edge. Forfoden er stiv: 21,1 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5 N.
Læs mere
Trampolinhæl, fastere forside. ASICS stabler FF Turbo+ over en fladere kulfiberplade og det nye FF Leap-skum under den, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run. Den opgivne stack er 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden.
Doctors of Running beskriver en blød, fjedrende hæl og en fastere, mere struktureret forfod. RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, og begge laboratorier vurderer dæmpningen dyb nok til en marathon.
Stabil i fart, ikke i trav. En bredere hælramme og udvidet sål hjælper, men det eftergivende skum får hælen til at føles løs i lavere tempo eller sent i et løb, fandt Doctors of Running. RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10.
Believe in the Run mærkede, at den falder til ro, når tempoet stiger, da pladen tager over. RunRepeat og RTINGS henviser begge løbere med hælanslag til andre sko, og Doctors of Running foreslår Edge Tokyo til løbere, der er følsomme over for bløde hæle.
Blandt de mest energiske konkurrencesko, der er målt. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 78,5 procent i hælen og 78,2 procent i forfoden, op fra 73,2 og 70,7 på Sky Paris. RTINGS giver energitilbagegivelsen 9,0 ud af 10.
Believe in the Run fandt den mere fremdrivende og skarp end Edge. Forfoden er stiv: 21,1 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5 N.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton i konkurrence | Lavet til det | Dens hovedopgave. RTINGS giver den højeste score til halv- og helmarathon. | RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run |
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Doctors of Running fandt, at den virker fra 5 km til marathon, og RTINGS giver den 8,5 til halvmarathon. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempotræning | Lavet til det | RunRepeat giver den 92 til tempotræning. De fleste løbere holder den til de vigtige pas. | RunRepeat |
| Intervaller | Kan klare det | Hurtig nok, men skarpe sving føles mindre sikre på den bløde platform. | Doctors of Running |
| Langture | Kan klare det | Fin i marathontempo. I roligt tempo føles hælen ustabil. | RTINGS, Believe in the Run |
| Rolige ture | Ikke til det | RTINGS finder den for aggressiv til afslappede kilometer. | RTINGS |
Kilde: RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Doctors of Running
Hvad testerne siger
Alle tests, vi har læst, finder Sky Tokyo meget let, meget fjedrende og hurtig, når tempoet stiger. De er også enige om dens svage punkt: en smal, blød hæl, der føles ustabil i lavt tempo, når man er træt, eller for løbere med hælanslag.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running giver designet A minus: en blød hæl og skarp forfod til konkurrence, med en hæl, der kan føles ustabil for nogle. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 92 ud af 100 og opfører den som et topvalg blandt superskoene, men ikke til løbere med hælanslag. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS giver den 8,5 til halv- og helmarathon: meget let og energisk, mindre stabil, efterhånden som trætheden vokser. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run giver den et A for ydeevne: fremdrivende og let, med hælløft og let ustabilitet i roligt tempo. | Læs |
De er enige
- FjervægtRunRepeat vejede 163 g og RTINGS 157,3 g i herrestørrelse US 9, under de 170 g, ASICS opgiver.
- Stor energitilbagegivelseRunRepeat målte 78,5 procent i hælen, blandt de højeste, de registrerer, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 9,0 ud af 10.
- Ustabil hælDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Believe in the Run beskriver alle en hæl, der vakler i lavt tempo eller for løbere med hælanslag.
- Bedre med tempoBelieve in the Run fandt, at den falder til ro, efterhånden som tempoet stiger, og Doctors of Running mærkede den bedst fra 5 km til marathonindsats.
De er uenige
- Plads i tåboksenDoctors of Running og Believe in the Run fandt ekstra forfodsvolumen til en konkurrencesko. RunRepeat målte en smal tåboks på 70,1 mm, og RTINGS fandt forfoden tæt.
- Hvordan forfoden følesDoctors of Running beskriver en fastere, skarp forfod. RTINGS finder den blød nok til at begrænse et fast afsæt.
Sådan er den bygget
En konkurrencesko med to skum: FF Turbo+ over en fladere kulfiberplade, FF Leap under den, en minimal MOTIONWRAP 3.0-overdel og en tynd ASICSGRIP-ydersål.
FF Turbo+ over en fladere kulfiberplade, FF Leap nedenunder, en åndbar MOTIONWRAP 3.0-overdel og en ASICSGRIP-ydersål på 1,4 mm bygget til konkurrencedage.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelMOTIONWRAP 3.0 | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 0,6 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 1 / 5 |
| 4 | MellemsålFF TURBO+ og FF LEAP | Hårdhed 31,9 AC |
| 5 | PladeKulfiberplade | 17,9 Nm |
| 6 | Indlægssål | 3,1 mm |
| 7 | YdersålASICSGRIP | 1,4 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 39,5 mm hæl, 34,5 mm forfod. Målt: 1,4 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run.
Overdel. En let, perforeret vævet overdel. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, og RTINGS fandt, at den optager lidt vand og tørrer hurtigt.
Tunge. Tynd og uden sammensyning, 0,6 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running og Believe in the Run fandt den begge svær at placere, og snørebåndene kan trykke lidt.
Hæl. En fleksibel kappe, 1 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest. Den smalle hælplatform, 75,0 mm bred i mellemsålen, er grunden til, at løbere med hælanslag har det svært.
Mellemsål. FF Leap er det nye skum under pladen, med FF Turbo+ over den. RunRepeat målte 31,9 AC, blødere end gennemsnittet, og 147 SA stødabsorbering i hælen.
Plade. En kulfiberplade i fuld længde, fladere end mange skeformede plader, som Doctors of Running fandt belastes bedst under tryk fra midtfoden og forfoden. RunRepeat målte 17,9 Nm vridningsstivhed.
Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 3,1 mm i RunRepeats laboratorium.
Ydersål. Kun 1,4 mm tyk i RunRepeats laboratorium, med 0,66 i grebskoefficient i forfoden, over gennemsnittet. Believe in the Run fandt det med godt greb under varierende forhold.
Læs mere
En konkurrencesko med to skum: FF Turbo+ over en fladere kulfiberplade, FF Leap under den, en minimal MOTIONWRAP 3.0-overdel og en tynd ASICSGRIP-ydersål.
1. Overdel. En let, perforeret vævet overdel. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, og RTINGS fandt, at den optager lidt vand og tørrer hurtigt.
2. Tunge. Tynd og uden sammensyning, 0,6 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running og Believe in the Run fandt den begge svær at placere, og snørebåndene kan trykke lidt.
3. Hæl. En fleksibel kappe, 1 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest. Den smalle hælplatform, 75,0 mm bred i mellemsålen, er grunden til, at løbere med hælanslag har det svært.
4. Mellemsål. FF Leap er det nye skum under pladen, med FF Turbo+ over den. RunRepeat målte 31,9 AC, blødere end gennemsnittet, og 147 SA stødabsorbering i hælen.
5. Plade. En kulfiberplade i fuld længde, fladere end mange skeformede plader, som Doctors of Running fandt belastes bedst under tryk fra midtfoden og forfoden. RunRepeat målte 17,9 Nm vridningsstivhed.
6. Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 3,1 mm i RunRepeats laboratorium.
7. Ydersål. Kun 1,4 mm tyk i RunRepeats laboratorium, med 0,66 i grebskoefficient i forfoden, over gennemsnittet. Believe in the Run fandt det med godt greb under varierende forhold.
Holdbarhed. En levetid til konkurrencedagen. RunRepeats slidtest tog 1,4 mm af en ydersål, der kun er 1,4 mm tyk, og gav tåboksens holdbarhed 1 ud af 5. Doctors of Running vurderer holdbarheden som gennemsnitlig.
Holdbarhed. En levetid til konkurrencedagen. RunRepeats slidtest tog 1,4 mm af en ydersål, der kun er 1,4 mm tyk, og gav tåboksens holdbarhed 1 ud af 5. Doctors of Running vurderer holdbarheden som gennemsnitlig.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, i-run.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse til længden; brede fødder og hævelse over en marathon er de egentlige spørgsmål.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal
Plads til tæerne
Højden er rigelig, bredden mindre. RunRepeat målte 30,6 mm i tåboksens højde, men kun 70,1 mm i bredden, og opfører følelsesløse tæer over en hel marathon blandt sine advarsler.
RunRepeat
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running og Believe in the Run fandt, at den følger normal størrelse, og RunRepeats læsere er enige i dens størrelsesafstemning. RTINGS fandt pasformen stram som en konkurrencesko i længden og gennem forfod og fodbue og foreslår at gå en størrelse op til brede fødder eller en mere afslappet pasform.
Fleet Feet opfører den som unisex i herrestørrelser, med råd til kvinder om at gå 1,5 størrelser under deres sædvanlige størrelse. Den fås kun i én bredde.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet
Mod Metaspeed Sky Paris
Samme idé, nyt skum: FF Leap under pladen, en lettere sko, mere energitilbagegivelse og en tættere overdel.
Behold kun Sky Paris, hvis du kunne lide dens mere rummelige pasform: RunRepeat målte 73,4 mm tåboksbredde på den mod 70,1 mm nu. For alle andre ser RunRepeat og Doctors of Running begge Tokyo som en forbedring.
Versionshistorik: Metaspeed Sky Paris til Metaspeed Sky Tokyo
FF Leap-skum tilføjet. Det nye skum slutter sig til FF Turbo+ i en mellemsål i to lag. Doctors of Running fandt det langt blødere og mere responsivt end det tidligere FF Turbo+ alene. (Doctors of Running, RunRepeat)
Lettere. RunRepeat vejede 163 g mod 183 g for Sky Paris i samme laboratorium. (RunRepeat)
Mere energitilbagegivelse. RunRepeat målte 78,5 og 78,2 procent i hæl og forfod mod 73,2 og 70,7 på Sky Paris. (RunRepeat)
Tættere overdel, bredere hælramme. RunRepeat fandt den nye MOTIONWRAP 3.0-overdel smallere, og Doctors of Running bemærker en bredere hælramme, der gjorde skoen nemmere at løbe i. (Doctors of Running, RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Metaspeed Sky Tokyo ikke gør.
ASICS Metaspeed Sky Tokyo | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | Adidas Adizero Adios Pro 4 | Nike Alphafly 3 | ASICS Magic Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere stabil | Mere stabil | Højere drop | Mindre dæmpning |
| Drop | 5 mm | 5 mm | 6 mm | 8 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm | 40 mm | 37,5 mm |
| Vægt | 170 g | 170 g | 201 g | 218 g | 196 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Metaspeed Sky Tokyo eller Edge Tokyo: hvilken skal jeg vælge?
ASICS designede Sky til løbere, der forlænger skridtet for at løbe hurtigere, og Edge til løbere, der hæver kadencen. I praksis skiller testerne dem ved hælen: Sky’s er blødere og mere fjedrende, Edge’s fastere og mere stabil. Doctors of Running og RunRepeat henviser løbere med hælanslag til Edge.
Følger Metaspeed Sky Tokyo normal størrelse?
I længden ja for de fleste testere: Doctors of Running, Believe in the Run og RunRepeats læsere melder alle om en pasform i normal størrelse. RTINGS fandt den stram som en konkurrencesko gennem forfoden og foreslår at gå op, hvis du har brede fødder. Den er unisex i herrestørrelser; Fleet Feet råder kvinder til at bestille 1,5 størrelser under deres sædvanlige størrelse.
Er Metaspeed Sky Tokyo god til løbere med hælanslag?
Testerne siger ikke rigtig. RunRepeat og RTINGS peger på den smalle, bløde hæl som ustabil for løbere med hælanslag, og Doctors of Running fandt den mindre stabil i lavt tempo. Hvis du lander på hælen, er Edge Tokyo den ASICS-mulighed, testerne foretrækker.
Hvad er Metaspeed Sky Tokyo’s drop og stackhøjde?
ASICS opgiver 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden, en drop på 5 mm. RunRepeat målte 38,7 og 32,7 mm, en drop på 6,0 mm, og RTINGS målte 39,5 mm i hælen med en drop på 4,7 mm.
Hvor meget lettere er den end Sky Paris?
I RunRepeats laboratorium 163 g mod 183 g for Sky Paris, begge i herrestørrelse US 9. ASICS opgiver 170 g til Tokyo.
Kan jeg bruge Metaspeed Sky Tokyo til træning?
Til vigtige pas i konkurrencetempo ja. Til rolige ture fraråder testerne den: RTINGS vurderer den dårligt til daglig træning, og RunRepeats slidtest tog 1,4 mm af en ydersål på 1,4 mm, et tegn på en kort levetid.
Kilder
- Doctors of Running, ASICS Metaspeed Sky Tokyo Review (David Salas, June 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS Metaspeed Sky Tokyo lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, ASICS METASPEED SKY TOKYO review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Asics Metaspeed Sky Tokyo Review (July 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, ASICS Metaspeed Sky Tokyo. Besøgt 13. okt. 2026.
- i-run, Asics Metaspeed Sky Tokyo. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS Metaspeed Edge Tokyo lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS Metaspeed Sky Paris lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



