
Hoka Cielo X1 3.0 anmeldelse
Hokas marathonsko med superskum taber vægt, sin indre udskæring og noget af sin vaklen og beholder en høj, fjedrende PEBA-gang med en stærk rocker og en tæt pasform.
- Drop
- 7 mm
- Stack, hæl
- 37 mm
- Forfod
- 30 mm
- Vægt
- 198 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
Fjedrende, hurtig og bygget smal.
Cielo X1 3.0 er en høj konkurrencesko med kulfiberplade og PEBA med en stejl rocker i forfoden, lettere og mere centreret end 2.0, og testerne vurderer den højt til halv- og helmarathontempo. Den passer til neutrale løbere med stabil mekanik og en slank fod; brede fødder og alle, der vakler bagtil, bør se på roligere konkurrencesko først.
Styrker
- Meget høj energitilbagegivelse i RunRepeats laboratorium: 75,3 procent i hælen
- Fjedrende, hurtigt rullende gang rost af alle tests i konkurrencetempo
- Lettere end 2.0, omkring 198 g i herrestørrelse US 9
- Greb på våde veje er meget forbedret i forhold til tidligere Cielo
- Sikker, stram fastholdelse som en konkurrencesko med asymmetrisk snøring
Svagheder
- Smal, tilspidset tåboks og slank midtfod
- Smal base: RTINGS giver stabiliteten 3,4 ud af 10
- Falder lidt kort for flere testere
- Dårlige holdbarhedsscorer i RunRepeats slidtests
- Ikke egnet som daglig træningssko eller til rolig jogging
Hvem den passer til
- Du løber konkurrence på halv- eller helmarathon
- Din fod er slank, eller du kan lide en tæt pasform
- Du lander stabilt og nyder en rocker
- Cielo X1 2.0 føltes for vaklende
Hvem der bør springe den over
- Dine fødder er brede, eller dine tæer har brug for højde
- Din baghæl har brug for hjælp til at forblive centreret
- Du vil have én sko til træning og konkurrence
Skoprofil
Hvor Cielo X1 3.0 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Cielo X1 2.0.
| Akse | Cielo X1 3.0 | Cielo X1 2.0 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 33 | 93 | −60 |
| Lethed | 92 | 88 | +4 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 41 | 41 | = |
| Respons | 80 | 60 | +20 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt198 g, lettere end 91 % af skoene
Drop7 mm, lavere end 55 % af skoene
Stack, hæl37 mm, lavere end 58 % af skoene
Stack, forfod30 mm, lavere end 56 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 6 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Høj, blød og meget beskyttende. Blød PEBA på en platform, der er langt højere end de opgivne 37 mm: RunRepeat målte 44,5 mm i hælen, med meget høj stødabsorbering.
Mere stabil end 2.0, stadig smal. Den centrale rille gør den mere stabil end 2.0, men basen forbliver smal og blød: RTINGS giver stabiliteten 3,4 ud af 10.
En stærk rocker, der holder dig rullende. Energitilbagegivelse på 75,3 procent i hælen i RunRepeats laboratorium, med en lang, aggressiv rocker, der belønner en hurtig rulning fremad.
Høj, blød og meget beskyttende. Hoka opgiver 37 mm i hælen og 30 mm i forfoden, men skoen sidder meget højere i praksis: RunRepeat målte 44,5 mm i hælen, RTINGS 40,5 mm, og Running Warehouse og Doctors of Running 48 mm. RunRepeat siger, at de har spurgt World Athletics om forskellen.
PEBA-mellemsålen er blød. RunRepeat målte 32,9 på AC-skalaen med stødabsorbering i hælen langt over deres gennemsnit, og RTINGS vurderer både hæl og forfod som bløde med fremragende beskyttelse. Doctors of Running fandt, at den bliver blødere efter de første 8 til 16 km.
Mere stabil end 2.0, stadig smal. Hoka fjernede 2.0’s indre udskæring og erstattede den med en central rille. The Run Testers og Believe in the Run fandt begge den mere stabil som følge heraf, og Runner’s World Germany melder om en mere centreret rulning.
Den forbliver en smal, blød konkurrencesko. RTINGS giver stabiliteten 3,4 ud af 10 og advarer om, at den kan vakle, når man bliver træt. Doctors of Running fandt en let udadgående hældning i hælen og midtfoden, med en mere stabil forfod takket være pladen.
En stærk rocker, der holder dig rullende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 75,3 procent i hælen og 70,4 procent i forfoden, langt over deres gennemsnit på 61,4 procent, om end en anelse under 2.0. RTINGS vurderer også springet højt.
Rockeren i forfoden er lang og aggressiv. Doctors of Running fandt den lettere at rulle igennem end at lande på, og The Run Testers advarer om, at den kan diktere, hvordan du løber sent i et langt løb.
Læs mere
Høj, blød og meget beskyttende. Hoka opgiver 37 mm i hælen og 30 mm i forfoden, men skoen sidder meget højere i praksis: RunRepeat målte 44,5 mm i hælen, RTINGS 40,5 mm, og Running Warehouse og Doctors of Running 48 mm. RunRepeat siger, at de har spurgt World Athletics om forskellen.
PEBA-mellemsålen er blød. RunRepeat målte 32,9 på AC-skalaen med stødabsorbering i hælen langt over deres gennemsnit, og RTINGS vurderer både hæl og forfod som bløde med fremragende beskyttelse. Doctors of Running fandt, at den bliver blødere efter de første 8 til 16 km.
Mere stabil end 2.0, stadig smal. Hoka fjernede 2.0’s indre udskæring og erstattede den med en central rille. The Run Testers og Believe in the Run fandt begge den mere stabil som følge heraf, og Runner’s World Germany melder om en mere centreret rulning.
Den forbliver en smal, blød konkurrencesko. RTINGS giver stabiliteten 3,4 ud af 10 og advarer om, at den kan vakle, når man bliver træt. Doctors of Running fandt en let udadgående hældning i hælen og midtfoden, med en mere stabil forfod takket være pladen.
En stærk rocker, der holder dig rullende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 75,3 procent i hælen og 70,4 procent i forfoden, langt over deres gennemsnit på 61,4 procent, om end en anelse under 2.0. RTINGS vurderer også springet højt.
Rockeren i forfoden er lang og aggressiv. Doctors of Running fandt den lettere at rulle igennem end at lande på, og The Run Testers advarer om, at den kan diktere, hvordan du løber sent i et langt løb.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton i konkurrence | Lavet til det | Dens hovedopgave. RTINGS giver den 8,0 til konkurrence på halv- og helmarathon, og Hoka byggede den til marathon. | HOKA (Deckers Brands), RTINGS |
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Samme score hos RTINGS. Doctors of Running foreslår, at mindre stabile løbere holder den til løb på 10 km og halvmarathon. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempotræning | Lavet til det | Doctors of Running og Believe in the Run kunne begge lide den til tempoture og længere intervaller. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Langture | Kan klare det | Fin til hurtige lange ture med stykker i marathontempo, ikke til langsomme. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Intervaller | Kan klare det | Testerne er uenige: The Run Testers brugte den til korte, skarpe gentagelser, mens Believe in the Run ikke ville tage den med til gentagelser på 400 m. | Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers |
| Rolige ture | Ikke til det | RunRepeat giver den 48 til dagligt løb, og Runner’s World Germany udelukker den til jogging. | RunRepeat, Runner’s World Germany |
Kilde: HOKA (Deckers Brands), RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RunRepeat, Runner’s World Germany
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Cielo X1 3.0 er en fjedrende, hurtigt rullende marathonsko og et klart skridt op fra 2.0. De er uenige om, hvor stabil den er, og om den falder kort.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 91 ud af 100: en meget specialiseret marathonsko med stor dæmpning og spring, begrænset af sin rocker og stramme pasform. | Læs |
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running giver den B plus samlet og A for ydeevne: en fremragende opdatering til neutrale konkurrenceløbere med stabil mekanik og slanke fødder. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS giver den 8,0 til konkurrence på marathon: beskyttende og effektiv, med en platform, der er mærkbart mindre stabil end nogle rivaler. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run rangerer den A-kategori: en ægte sko til konkurrencedagen, der belønner et bredt udvalg af tempoer, med noget vaklen ved drejning eller opbremsning. | Læs |
| The Run Testers | Anmeldelse | Positiv | The Run Testers kalder den en fremragende konkurrencesko til fans af fjedrende gang, selv om den er tungere end de letteste rivaler og meget præget af rocker. | Læs |
De er enige
- Fjedrende og fremdrivendeRunRepeat målte høj energitilbagegivelse, RTINGS vurderer PEBA-mellemsålen som fjedrende, og Doctors of Running, Believe in the Run og The Run Testers beskriver alle en hurtig, fjedrende rulning.
- Tæt og smalDoctors of Running, RunRepeat og The Run Testers fandt alle midtfoden og tåboksen smal, og RTINGS peger på et smalt område ved fodbuen.
- Meget bedre grebRunRepeats grebsscore blev næsten fordoblet i forhold til den forrige model, og The Run Testers og Runner’s World Germany roser grebet i vådt.
- En konkurrencespecialistRunRepeat, RTINGS og Runner’s World Germany vurderer den alle langt under middel til hverdags- eller rolige ture.
De er uenige
- Hvor stabil er den?The Run Testers, Believe in the Run og Runner’s World Germany finder den mere stabil end 2.0. RTINGS giver stabiliteten 3,4 ud af 10, og Doctors of Running kalder basen smal og en smule vaklende.
- Hvilken landing den passer tilRunner’s World Germany mener, at den nu passer bedre til løbere med hælanslag end 2.0. RTINGS finder den mindre stabil for løbere med hælanslag, og Believe in the Run retter den mod løbere med midt- og forfodsanslag.
- Normal størrelse eller kort?Believe in the Run og The Run Testers fandt længden rigtig. RunRepeats ejere siger, at den falder en halv størrelse lille, RTINGS foreslår en halv størrelse op, og Doctors of Running fandt den lidt kort.
Sådan er den bygget
En PEBA-konkurrencekonstruktion: en høj PEBA-mellemsål på en omarbejdet kulfiberplade, en central rille i stedet for sideudskæringer, en tynd trykstøbt polyurethan-ydersål og en Leno-vævet overdel.
En høj PEBA-mellemsål på en omarbejdet kulfiberplade, en central rille for stabilitet, en tynd polyurethan-ydersål på 1,9 mm og en let Leno-vævet overdel.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelLeno-væv | Åndbarhed 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 1,8 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 1 / 5 |
| 4 | MellemsålPEBA, MetaRocker | Hårdhed 32,9 AC |
| 5 | PladeKulfiberplade | – |
| 6 | Indlægssål | 3,7 mm |
| 7 | YdersålTrykstøbt polyurethan | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 37 mm hæl, 30 mm forfod. Målt: 1,9 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: HOKA (Deckers Brands), RunRepeat, Believe in the Run, Runner’s World Germany, Doctors of Running, Running Warehouse.
Overdel. Et nyt Leno-vævet tekstil med asymmetrisk snøring og tandede snørebånd. RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5, og Runner’s World Germany fandt den luftig og vandafvisende uden elasticitet.
Tunge. Meget tynd, 1,8 mm i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Runner’s World Germany fandt, at den kan folde sig eller glide, hvis den ikke placeres omhyggeligt.
Hæl. En minimal kappe, 1 ud af 5 for stivhed hos RunRepeat, med en forlænget kant. Doctors of Running havde ingen slip og ingen irritation af akillessenen.
Mellemsål. Hoka og Running Warehouse beskriver en PEBA-mellemsål i to lag, mens RunRepeat og Believe in the Run bemærker én skumformulering hele vejen. RunRepeat målte den til 32,9 AC, og MetaRocker-formen giver den stejle rocker i forfoden.
Plade. En omdesignet kulfiberplade i fuld længde med udskæringer, som RunRepeat finder mere tilgivende end 2.0’s. Runner’s World Germany melder om en reduceret plade, nu hvor mellemsålen er mere stabil.
Indlægssål. En indlægssål på 3,7 mm i RunRepeats måling; Running Warehouse opfører et superkritisk TPEE-materiale.
Ydersål. Tynde strimler af polyurethan frem for gummi, 1,9 mm tykke, med blotlagt skum ned langs den centrale rille. RunRepeat målte 0,72 i sin test af greb i forfoden, næsten dobbelt så meget som den forrige model.
Læs mere
En PEBA-konkurrencekonstruktion: en høj PEBA-mellemsål på en omarbejdet kulfiberplade, en central rille i stedet for sideudskæringer, en tynd trykstøbt polyurethan-ydersål og en Leno-vævet overdel.
1. Overdel. Et nyt Leno-vævet tekstil med asymmetrisk snøring og tandede snørebånd. RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5, og Runner’s World Germany fandt den luftig og vandafvisende uden elasticitet.
2. Tunge. Meget tynd, 1,8 mm i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Runner’s World Germany fandt, at den kan folde sig eller glide, hvis den ikke placeres omhyggeligt.
3. Hæl. En minimal kappe, 1 ud af 5 for stivhed hos RunRepeat, med en forlænget kant. Doctors of Running havde ingen slip og ingen irritation af akillessenen.
4. Mellemsål. Hoka og Running Warehouse beskriver en PEBA-mellemsål i to lag, mens RunRepeat og Believe in the Run bemærker én skumformulering hele vejen. RunRepeat målte den til 32,9 AC, og MetaRocker-formen giver den stejle rocker i forfoden.
5. Plade. En omdesignet kulfiberplade i fuld længde med udskæringer, som RunRepeat finder mere tilgivende end 2.0’s. Runner’s World Germany melder om en reduceret plade, nu hvor mellemsålen er mere stabil.
6. Indlægssål. En indlægssål på 3,7 mm i RunRepeats måling; Running Warehouse opfører et superkritisk TPEE-materiale.
7. Ydersål. Tynde strimler af polyurethan frem for gummi, 1,9 mm tykke, med blotlagt skum ned langs den centrale rille. RunRepeat målte 0,72 i sin test af greb i forfoden, næsten dobbelt så meget som den forrige model.
Holdbarhed. Ikke en sko med lang levetid. RunRepeat målte 1,3 mm slid på ydersålen, over deres gennemsnit på 1,1 mm, på et tyndt lag på 1,9 mm, og gav tåboksen og hælpolstringen 1 ud af 5. Doctors of Running så lidt slid efter omkring 48 km hårdt løb, men forventer moderat holdbarhed.
Holdbarhed. Ikke en sko med lang levetid. RunRepeat målte 1,3 mm slid på ydersålen, over deres gennemsnit på 1,1 mm, på et tyndt lag på 1,9 mm, og gav tåboksen og hælpolstringen 1 ud af 5. Doctors of Running så lidt slid efter omkring 48 km hårdt løb, men forventer moderat holdbarhed.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Drop, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Længden er tæt på din sædvanlige størrelse, men flere laboratorier fandt den kort og smal: hvis du ligger mellem to størrelser, så gå en halv størrelse op.
Længde
Blandede erfaringer
Bredder
normal
Plads til tæerne
Trang. RunRepeat målte en tåboks på 70,4 mm og en tåhøjde på 25,1 mm, begge under deres gennemsnit, og Doctors of Running beskriver en hurtig tilspidsning. RTINGS er mildere om forfodens volumen, men finder fodbuen smal.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
Believe in the Run og The Run Testers fandt den normal i størrelsen i længden. RunRepeats ejerafstemning siger en halv størrelse lille, RTINGS foreslår en halv størrelse op, og Doctors of Running fandt den tæt og lidt kort, indtil snørebåndene blev strammet.
Pasformen er smal gennem midtfoden og tåboksen for næsten alle testere. Den tynde tunge uden sammensyning kræver omhyggelig placering, ifølge Doctors of Running og Runner’s World Germany, og indersiden føles hård nok til, at Doctors of Running ikke ville løbe i den uden strømper.
RTINGS opfører kun en normal bredde.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runner’s World Germany, The Run Testers
Mod Cielo X1 2.0
En finpudsning frem for en nytænkning: lettere, mere centreret, bedre greb og en ny overdel, med den samme høje konkurrenceidé med rocker.
| Cielo X1 3.0 | Cielo X1 2.0 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 7 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 37 mm | 46 mm |
| Forfod | 30 mm | 39 mm |
| Vægt | 198 g | 210 g |
Behold Cielo X1 2.0, hvis du kunne lide dens mere aggressive form og fandt, at dens indre udskæring virkede for din løbestil: Runner’s World Germany så 2.0 som et bedre match til løbere med midt- og forfodsanslag. Skift til 3.0, hvis 2.0 føltes ustabil eller glat på våde veje.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Cielo X1 2.0 til Cielo X1 3.0
Central rille erstatter den indre udskæring. Testerne finder skoen mere centreret og mere stabil end 2.0, selv om RTINGS stadig vurderer den som en smal platform. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)
Lettere. RunRepeat målte omkring 15 g mindre end 2.0, og Hoka kalder den sin letteste marathonsko hidtil. (HOKA (Deckers Brands), RunRepeat)
Ny plade og ydersål. En kulfiberplade med udskæringer og en polyurethan-ydersål, hvis grebsscore næsten blev fordoblet i RunRepeats test. (RunRepeat)
Leno-vævet overdel, asymmetrisk snøring. En ny tekstiloverdel med asymmetrisk snøring og tandede snørebånd, som Believe in the Run fandt låser foden bedre. (HOKA (Deckers Brands), Believe in the Run)
Lidt tammere rocker. Runner’s World Germany melder om en mindre bananformet sål, og RTINGS beskriver 2.0 som mere aggressiv i formen. (RTINGS, Runner’s World Germany)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Cielo X1 3.0 ikke gør.
Hoka Cielo X1 3.0 | Hoka Rocket X 3 | Puma Deviate Nitro Elite 3 | On Cloudboom Strike | Brooks Hyperion Elite 6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere stabil | Fastere | Mere plads | Samme støtte |
| Drop | 7 mm | 7 mm | 8 mm | 4 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 37 mm | 40 mm | 40 mm | 43 mm | 40 mm |
| Vægt | 198 g | 210 g | 194 g | 210 g | 198 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Hoka Cielo X1 3.0 normal størrelse?
Tæt på, men den falder ofte lidt kort. Believe in the Run og The Run Testers fandt længden rigtig, mens RunRepeats ejerafstemning siger en halv størrelse lille, og RTINGS foreslår en halv størrelse op. Pasformen er smal gennem midtfoden og tåboksen, så hvis du ligger mellem to størrelser eller har bredere fødder, er den større størrelse det sikreste valg.
Cielo X1 3.0 eller Cielo X1 2.0: hvad ændrede sig?
Cielo X1 3.0 dropper 2.0’s indre udskæring til fordel for en central rille, får en ny kulfiberplade, en ydersål af polyurethan med bedre greb og en Leno-vævet overdel og taber omkring 15 g i RunRepeats målinger. Testerne finder den mere stabil og bedre i vådt. Den høje, bløde PEBA-gang og den stærke rocker bliver.
Hvad er den reelle stackhøjde på Cielo X1 3.0?
Hoka opgiver 37 mm i hælen og 30 mm i forfoden og siger, at skoen er godkendt af World Athletics. De målte stacks er højere: 40,5 mm hos RTINGS, 44,5 mm hos RunRepeat og 48 mm hos Running Warehouse og Doctors of Running. RunRepeat har spurgt World Athletics om forskellen; uanset hvad kan du forvente en meget høj gang.
Er Cielo X1 3.0 god til brede fødder?
Ikke rigtig. RunRepeat målte en tåboks på 70,4 mm og en tåhøjde på 25,1 mm, begge under gennemsnittet, og Doctors of Running og The Run Testers beskriver en smal midtfod. RTINGS opfører kun en normal bredde. Løbere med brede fødder er bedre tjent med mere rummelige konkurrencesko som dem, RunRepeat foreslår.
Er Cielo X1 3.0 en stabilitetssko?
Nej. Cielo X1 3.0 er en neutral konkurrencesko. Den er mere stabil end 2.0, men RTINGS giver dens stabilitet 3,4 ud af 10, og Doctors of Running beskriver en smal, lidt vaklende base. Hvis din fod ruller meget indad, giver en smal konkurrencesko som denne lidt hjælp; en fitting viser, hvordan din løbestil opfører sig i fart.
Kan jeg træne hver dag i Cielo X1 3.0?
Den er ikke bygget til det. RunRepeat giver Cielo X1 3.0 48 til dagligt løb mod 91 til konkurrence, og Runner’s World Germany udelukker den til rolig jogging. Gem den til tempotræning, pas i marathontempo og løb, især da RunRepeat fandt, at dens ydersål og overdel slides hurtigt.
Cielo X1 3.0 eller Rocket X 3?
Cielo X1 3.0 er den blødere, højere, mere aggressive marathonsko. Rocket X 3 er mere stabil og lettere at kontrollere, ifølge Doctors of Running, RTINGS, Runner’s World Germany og The Run Testers, men mindre dæmpet over en hel marathon. Stabil mekanik og en slank fod peger mod Cielo; ellers start med Rocket.
Kilder
- HOKA (Deckers Brands), Introducing the Cielo X1 3.0: A Propulsive Ride Built for Race Day (press release, January 29, 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, HOKA Cielo X1 3.0 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, Hoka Cielo X1 3.0 Review (Matt Klein, January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, HOKA Cielo X1 3.0 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Hoka Cielo X1 3.0 Review (March 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Runner’s World Germany, Hoka Cielo X1 3.0 im Test (Urs Weber, February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- The Run Testers, Hoka Cielo X1 3.0 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Cielo X1 3.0 Unisex. Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



