
Brooks Ghost Max 3 test
Brooks Ghost med rejäl dämpning, ompassad: samma mellansula i DNA Loft v3 och drop på 6 mm som Ghost Max 2, under en bredare, plyschigare ovandel och en mjukare rocker.
- Drop
- 6 mm
- Stackhöjd häl
- 39 mm
- Framfot
- 33 mm
- Vikt
- 306 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Rymlig, stadig och utan brådska.
Ghost Max 3 är en tung neutral träningssko med rejäl dämpning, en bred, stabil bas och en rymlig, vadderad ovandel som lämnar plats för ortoser. Den passar löpare och gångare som landar på mellanfoten eller framfoten och håller tempot lugnt, mindre hälisättare som söker en plyschig landning eller alla som jagar fart.
Styrkor
- Rymlig, väl vadderad ovandel med plats för ortoser
- Bredare tåbox än vanliga Ghost: 73,4 mm i RunRepeats labb
- Stabil för en neutral sko, från en bred och vridstyv bas
- Slitstark yttersula: bara 0,8 mm förlorat i RunRepeats slittest
- Åtgärdar den korta passformen och den klumpiga hälen hos Ghost Max 2
Svagheter
- Tung: 306 g i herrstorlek US 9; bara 4 av 149 neutrala landsvägsskor i vår katalog väger mer
- Låg energiretur: 51,3 procent i hälen i RunRepeats labb
- Stötdämpningen i hälen ligger efter de flesta skor med maxdämpning, enligt RunRepeat
- Blir varm, och tungan tenderar att glida i sidled
Vem den passar
- Du landar på mellanfoten eller framfoten
- Du använder ortoser eller står på fötterna hela dagen
- Din fot behöver volym
- Du vill ha en sko för lugna dagar som håller
Vem som bör välja något annat
- Du landar hårt på hälen
- Din fot är smal
- Du vill ha något slags fart
Skoprofil
Var Ghost Max 3 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Ghost Max 3 |
|---|---|
| Dämpning | 52 |
| Lätthet | 10 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 6 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt306 g, tyngre än 90 % av skorna
Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna
Stackhöjd häl39 mm, högre än 52 % av skorna
Stackhöjd framfot33 mm, högre än 60 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 6 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Gott om skum, mer fram. DNA Loft v3 på en angiven häl på 39 mm: bättre skydd i framfoten än i hälen i båda labben; känslan delar testarna.
Neutral, men stadig. En bred sula och en stel plattform, 17,3 Nm i RunRepeats vridningstest, håller den stadig; två testare kände ändå att den gav efter.
Mjuk rullning, lite retur. Energiretur på cirka 51 procent i RunRepeats labb; rockern rullar dig igenom i stället för att skummet fjädrar tillbaka.
Gott om skum, mer fram. En mellansula i DNA Loft v3 längs hela skon, kvävgasinfuserad, sitter på en angiven stack på 39 mm i hälen och 33 mm i framfoten. Den hälhöjden är inte extrem med dagens mått: 78 av de 183 neutrala landsvägsskorna med angiven hälstack i vår katalog är högre.
RunRepeat mätte skummet till 33,8 på AC-skalan, lite mjukare än labbets genomsnitt, men fann stötdämpningen i hälen efter de flesta skor med maxdämpning; RTINGS ger dämpningen 7,6 i framfoten mot 7,2 i hälen. Doctors of Running upplevde den som mjuk och eftergivlig; testare hos Fleet Feet och OutdoorGearLab upplevde den som fast och skyddande.
Neutral, men stadig. Det finns ingen stödkil eller guide rail. Doctors of Running spårar stabiliteten till en bred sula, en djup styrlinje, upphöjda sidoväggar och en stel plattform, och RunRepeat mätte 17,3 Nm i vridstyvhet mot 12,6 Nm på Ghost 17.
Alla håller inte med. OutdoorGearLab fann den mindre stödjande än bredden antyder, och en tyngre testare hos Believe in the Run kände sin fot rulla in åt ena sidan och såg slitage på hälens insida.
Mjuk rullning, lite retur. RunRepeat mätte energiretur på 51,3 procent i hälen och 50,5 procent i framfoten, båda under genomsnittet, och RTINGS ger också återfjädringen lågt betyg. Doctors of Running fann den tung de första 10 till 15 miles (cirka 16 till 24 km) innan den löstes upp.
GlideRoll-geometrin gör rörelsen. Doctors of Running beskriver en mjuk avfasning i hälen och en tidig rocker i framfoten som kompenserar för en sula som knappt flexar. Den tyngre testaren hos Believe in the Run fann den ändå klumpig och klatschig ibland.
Läs mer
Gott om skum, mer fram. En mellansula i DNA Loft v3 längs hela skon, kvävgasinfuserad, sitter på en angiven stack på 39 mm i hälen och 33 mm i framfoten. Den hälhöjden är inte extrem med dagens mått: 78 av de 183 neutrala landsvägsskorna med angiven hälstack i vår katalog är högre.
RunRepeat mätte skummet till 33,8 på AC-skalan, lite mjukare än labbets genomsnitt, men fann stötdämpningen i hälen efter de flesta skor med maxdämpning; RTINGS ger dämpningen 7,6 i framfoten mot 7,2 i hälen. Doctors of Running upplevde den som mjuk och eftergivlig; testare hos Fleet Feet och OutdoorGearLab upplevde den som fast och skyddande.
Neutral, men stadig. Det finns ingen stödkil eller guide rail. Doctors of Running spårar stabiliteten till en bred sula, en djup styrlinje, upphöjda sidoväggar och en stel plattform, och RunRepeat mätte 17,3 Nm i vridstyvhet mot 12,6 Nm på Ghost 17.
Alla håller inte med. OutdoorGearLab fann den mindre stödjande än bredden antyder, och en tyngre testare hos Believe in the Run kände sin fot rulla in åt ena sidan och såg slitage på hälens insida.
Mjuk rullning, lite retur. RunRepeat mätte energiretur på 51,3 procent i hälen och 50,5 procent i framfoten, båda under genomsnittet, och RTINGS ger också återfjädringen lågt betyg. Doctors of Running fann den tung de första 10 till 15 miles (cirka 16 till 24 km) innan den löstes upp.
GlideRoll-geometrin gör rörelsen. Doctors of Running beskriver en mjuk avfasning i hälen och en tidig rocker i framfoten som kompenserar för en sula som knappt flexar. Den tyngre testaren hos Believe in the Run fann den ändå klumpig och klatschig ibland.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Vad varje test pekar den mot: avslappnade vardagskilometer med gott om skum under foten. | RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Believe in the Run ser den som en naturlig sko för återhämtningsdagar; inget i den kräver att du pressar på. | Believe in the Run |
| Långpass | Gjord för det | I jämnt, långsamt tempo. Testare hos Fleet Feet gillade den för längre kilometer, och RunRepeat för längre pass än vanliga Ghost. | RunRepeat, Fleet Feet |
| Promenad | Gjord för det | Doctors of Running klassar den som en vardagssko för löpning och gång, och RunRepeat säger att den fungerar som fritidssko också. | RunRepeat, Doctors of Running, Fleet Feet |
| Tävling, maraton | Fungerar | i-run framhåller den för långa distanser upp till maraton i lugnt tempo. För ett tidsmål ger RunRepeat och RTINGS den båda lågt betyg för tävling. | RunRepeat, RTINGS, i-run |
| Tempopass | Inte för det | RunRepeat ger den 43 för tempo och fann mellansulan platt när tempot höjs. | RunRepeat |
Källa: RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Fleet Feet, RTINGS, i-run
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Ghost Max 3 är bekväm, tung, långsam till sin natur och rymlig inuti. De går isär om hur stabil den egentligen är och om den extra bredden är en välkommen passform eller en lös.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 83 av 100: en komfortförst, mycket stabil sko för lugna pass för mellan- och framfotsisättare, trist i fart. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger designen B plus: en tydlig åtgärd av Ghost Max 2:s passform och häl, tung och inte särskilt responsiv. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run ser en gedigen, pålitlig vardagssko, och dess tyngre testare kallar den den bästa Ghost Max hittills. | Läs |
| Fleet Feet | Recension | Blandad | Testarna hos Fleet Feet går isär: pålitligt behaglig och bra för långa dagar på fötterna för två, för platt för den tredje. | Läs |
| OutdoorGearLab | Recension | Blandad | OutdoorGearLab ger 65 av 100: skyddande på lugna kilometer, men klumpig och varm, och efter sina främsta rivaler. | Läs |
De är eniga
- Tung för en vardagsskoRunRepeat vägde 303 g och RTINGS 302,7 g i herrstorlek US 9, nära de 306 g som Brooks anger enligt Doctors of Running.
- Byggd för lugnt tempoRunRepeat och RTINGS mätte båda låg energiretur, Doctors of Running reserverar den för lugna ansträngningar, och testare hos Fleet Feet avfärdade fartpass.
- En bekväm, vadderad ovandelRunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run och Fleet Feet berömmer alla den tjocka tungan och den vadderade kanten, och två av dem noterar plats för ortoser.
De går isär
- Hur stabil är den?RunRepeat ger stabiliteten 90 och Doctors of Running ger den A minus som en stabil neutral sko. OutdoorGearLab fann att den brister i stabilitet, och den tyngre testaren hos Believe in the Run kände sin fot rulla in åt ena sidan.
- Rymlig eller slarvigDoctors of Running välkomnar en något bred passform med utrymme över. Believe in the Run varnar smala fötter, och OutdoorGearLab kallar passformen något bred och slarvig.
- Mjuk eller fastDoctors of Running beskriver en mjuk, eftergivlig mellansula, och RunRepeat mätte den något mjukare än labbets genomsnitt. Testare hos Fleet Feet och OutdoorGearLab kände den fast.
Så är den byggd
En enkel, robust konstruktion: en vadderad ovandel i dubbel jacquard, en mellansula i DNA Loft v3 längs hela skon formad till Brooks GlideRoll-rocker, en tjock löstagbar innersula och en bred gummiyttersula.
En vadderad ovandel i dubbel jacquard, DNA Loft v3 längs hela skon i en GlideRoll-rockerform, en löstagbar innersula på 5,8 mm och en slitstark gummiyttersula på 3,3 mm.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelDubbelt jacquardmesh | Andningsförmåga 3 / 5 |
| 2 | Plös | 8,8 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 4 / 5 |
| 4 | MellansulaDNA Loft v3, GlideRoll | Hårdhet 33,8 AC |
| 5 | Innersula | 5,8 mm |
| 6 | Yttersula | 3,3 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 39 mm häl, 33 mm framfot; uppmätt: 3,3 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Believe in the Run, RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab.
Ovandel. Omarbetad för den här versionen, bredare och bättre vadderad enligt Doctors of Running. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, under genomsnittet, och fann ventilationshålen försedda med ett inre lager; OutdoorGearLab fann den varm.
Plös. Mycket tjock med 8,8 mm, med två snörlöpor i stället för sidoinsatser. Bekväm, men Doctors of Running och OutdoorGearLab fann båda att den glider i sidled.
Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test, med generös stoppning och ingen dragflik. Doctors of Running varnar för att känsliga hälar kan märka styvheten.
Mellansula. Kvävgasinfuserat DNA Loft v3 går längs hela skon, mätt till 33,8 AC av RunRepeat. Doctors of Running förklarar att vecken skurna i hälen och framfoten styr hur skummet trycks ihop, för en mjukare landning och ett mjukare frånskjut. Plattformen är stel: 17,3 Nm i vridning och 18,7 N för böjning, båda över RunRepeats genomsnitt.
Innersula. Tjock och löstagbar, 5,8 mm i RunRepeats labb, vilket gör det enkelt att byta till en anpassad ortos enligt Doctors of Running.
Yttersula. Bred täckning av gummi med djupa böjspår, 3,3 mm tjockt. RunRepeat mätte grepp i vått på 0,49, lite under genomsnittet, medan OutdoorGearLab inte hade några greppproblem på blöt asfalt eller grus.
Läs mer
En enkel, robust konstruktion: en vadderad ovandel i dubbel jacquard, en mellansula i DNA Loft v3 längs hela skon formad till Brooks GlideRoll-rocker, en tjock löstagbar innersula och en bred gummiyttersula.
1. Ovandel. Omarbetad för den här versionen, bredare och bättre vadderad enligt Doctors of Running. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, under genomsnittet, och fann ventilationshålen försedda med ett inre lager; OutdoorGearLab fann den varm.
2. Plös. Mycket tjock med 8,8 mm, med två snörlöpor i stället för sidoinsatser. Bekväm, men Doctors of Running och OutdoorGearLab fann båda att den glider i sidled.
3. Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test, med generös stoppning och ingen dragflik. Doctors of Running varnar för att känsliga hälar kan märka styvheten.
4. Mellansula. Kvävgasinfuserat DNA Loft v3 går längs hela skon, mätt till 33,8 AC av RunRepeat. Doctors of Running förklarar att vecken skurna i hälen och framfoten styr hur skummet trycks ihop, för en mjukare landning och ett mjukare frånskjut. Plattformen är stel: 17,3 Nm i vridning och 18,7 N för böjning, båda över RunRepeats genomsnitt.
5. Innersula. Tjock och löstagbar, 5,8 mm i RunRepeats labb, vilket gör det enkelt att byta till en anpassad ortos enligt Doctors of Running.
6. Yttersula. Bred täckning av gummi med djupa böjspår, 3,3 mm tjockt. RunRepeat mätte grepp i vått på 0,49, lite under genomsnittet, medan OutdoorGearLab inte hade några greppproblem på blöt asfalt eller grus.
Hållbarhet. En styrka. Yttersulan förlorade 0,8 mm i RunRepeats slittest, mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och Doctors of Running såg inget synligt slitage efter 30 miles (cirka 48 km). En testare hos Believe in the Run märkte slitage i mellansulan på hälens insida.
Hållbarhet. En styrka. Yttersulan förlorade 0,8 mm i RunRepeats slittest, mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och Doctors of Running såg inget synligt slitage efter 30 miles (cirka 48 km). En testare hos Believe in the Run märkte slitage i mellansulan på hälens insida.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, herrstorlek US 9, märkesvärde (Doctors of Running, Believe in the Run, Fleet Feet) |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, OutdoorGearLab.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens höjd |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; frågan är volymen, som är generös.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard, bred och extra bred
Utrymme för tårna
Generös. RunRepeat mätte en tåbox på 73,4 mm, mot 69,6 mm på Ghost 17, och 28,1 mm i höjd. Doctors of Running kände en mild avsmalning först som gav med sig med användning.
RunRepeat, Doctors of Running
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running och Fleet Feet fann att den följer storleken, och RunRepeats läsare håller med i en omröstning bland 139 ägare. Doctors of Running noterar att detta åtgärdar Ghost Max 2, som var kort i storleken och klämde tårna.
Passformen är bred. Doctors of Running fann framfoten och mellanfoten något breda med en elastisk ovandel, Believe in the Run kallade den mycket bred, och OutdoorGearLab behövde dra åt snörena hårt. Tungan saknar sidoinsatser och glider i sidled på längre pass, enligt Doctors of Running och OutdoorGearLab; den extra översta öljetten möjliggör en löparögla för hälgrepp.
RunRepeat listar normal, bred och extra bred för herr, med tillgång som varierar mellan länder. Herrsidan vi läste hos i-run listar bara standardbredden.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Fleet Feet, OutdoorGearLab, i-run
Mot Ghost Max 2
På pappret rörde sig nästan ingenting: samma skum, samma angivna stack och drop. På foten åtgärdar den nya ovandelen och en mjukare rocker det testarna ogillade hos Ghost Max 2.
Behåll Ghost Max 2 bara om dess längd fungerar för dig och du gillade dess något livligare känsla, som RTINGS ger högre betyg än version 3. Notera att serien redan har gått vidare: Ghost Max 4 är lättare, med en högre uppmätt drop och mer energiretur i RunRepeats labb.
Versionshistorik: Ghost Max 2 till Ghost Max 3
Ny ovandel i dubbel jacquard. Bredare och bättre vadderad, med ett renare utseende närmare vanliga Ghost. (Doctors of Running, Believe in the Run, Fleet Feet)
Längden åtgärdad. Doctors of Running fann att Ghost Max 2 var kort i storleken och krossade tårna; version 3 följer storleken. (Doctors of Running)
Mjukare övergångar. Doctors of Running fann en mjukare avfasning i hälen och en längre rocker i framfoten i stället för den klumpiga hälen på Ghost Max 2, och i-run listar också mjukare övergångar från häl till tå. (Doctors of Running, i-run)
Samma skum, mjukare känsla. Fleet Feet bekräftar samma mellansula i DNA Loft v3 och angiven stack. Believe in the Run och RTINGS fann ändå version 3 mjukare och bekvämare, och RTINGS något mindre responsiv. (Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Ghost Max 3 inte gör.
Brooks Ghost Max 3 | Brooks Ghost Max 4 | Brooks Glycerin 23 | Hoka Bondi 9 | ASICS Novablast 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Högre drop | Mjukare | Snabbare |
| Drop | 6 mm | 6 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 39 mm | 40 mm | 38 mm | 43 mm | 41,5 mm |
| Vikt | 306 g | 292 g | 301 g | 297 g | 252 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Brooks Ghost Max 3 storleken?
Ja. Doctors of Running och Fleet Feet fann att den följer storleken, och RunRepeats omröstning bland 139 ägare håller med. Det är volymen som sticker ut: flera testare fann den bred, så löpare med smala fötter bör snöra den hårt eller prova den innan de bestämmer sig.
Är Ghost Max 3 bra för breda fötter?
Den är en av de rymligare Brooks-träningsskorna. RunRepeat mätte en tåbox på 73,4 mm, bredare än vanliga Ghost 17, och listar breda och extra breda versioner för herr. I Europa är breda storlekar svårare att hitta: i-run-sidan vi läste listar bara standardbredden.
Ghost Max 3 eller Ghost Max 4: vilken ska jag välja?
Ghost Max 4 är den nyare, lättare skon: RunRepeat vägde 286 g mot 303 g och mätte mer energiretur, och RTINGS tycker att den är mer mångsidig. Ghost Max 3 behåller något mer stötskydd och en lägre uppmätt drop, vilket passar mellanfotslandningar och lugna, långsamma kilometer.
Fungerar Ghost Max 3 med ortoser eller plattfot?
Ghost Max 3 tar emot ortoser väl: Doctors of Running pekar på en tjock löstagbar innersula och en bred, lågvälvd plattform, och en testare hos Fleet Feet med en anpassad ortos hade gott om plats. Det är en neutral sko, ingen behandling av plattfot; om du har smärta, sök vårdpersonal först.
Är Ghost Max 3 bra för att gå eller stå hela dagen?
Ja. Doctors of Running recenserar den som en löp- och promenadsko, en testare hos Fleet Feet rekommenderar den för långa stunder på fötterna, och RunRepeat bedömer den som en fritidssko också. Den stela, rockerformade sulan sköter rullningen åt dig, vilket hjälper på långa dagar.
Är Ghost Max 3 bra för hälisättare?
Mindre än för mellan- eller framfotsisättare. RunRepeat fann stötdämpningen i hälen svagare än de flesta skor med maxdämpning och avråder hälisättare från den, medan framfoten är väl skyddad. Om du landar hårt på hälen kan en sko med högre drop som Glycerin 23 kännas mjukare.
Källor
- RunRepeat, Brooks Ghost Max 3 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Brooks Ghost Max 3 Review (Matt Klein, May 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Brooks Ghost Max 3 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Brooks Ghost Max 3 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, Brooks Ghost Max 3 Review: Cruising in Comfort. Hämtad 13 okt. 2026.
- OutdoorGearLab, Brooks Ghost Max 3 Review (Nathaniel Bailey, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- i-run, Brooks Ghost Max 3. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- brooksrunning.com · Drop, Stöd, Platta och Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



