1. Boty
  2. Mizuno
  3. Wave Inspire 22
Mizuno Wave Inspire 22, pohled z boku

Mizuno Wave Inspire 22 recenze

Dlouholetá tréninková bota Mizuno s vedením dostává měkčí pěnu plněnou dusíkem, víc tlumení pod přední částí a nižší drop a drží desku Wave, která stabilizuje zadní část chodidla.

Drop
10 mm
Stack u paty
38,5 mm
Přední část
28,5 mm
Váha
281 g
Podpora
Stabilita
Deska
Jiná

US M9, jak je uvedeno. Aktualizováno 13. 10. 2026 · 9 zdrojů

Náš verdikt

Stabilní, odolná, nikdy vzrušující.

Wave Inspire 22 je stabilní tréninková bota na každý den, která vede deskou a širokou patou místo tvrdé vložky, nyní na měkčí pěně Enerzy NXT a s uváděným dropem 10 mm. Sedne běžcům s mírným zkroucením dovnitř, včetně těch s došlapem na patu, kteří nahrávají stálé volné kilometry a cení si odolnosti víc než odrazu.

Silné stránky

  • Velmi stabilní zadní část chodidla v obou laboratorních testech
  • Podešev se v otěruvzdorném testu RunRepeat téměř neopotřebovala
  • Měkčí pěna Enerzy NXT a víc tlumení přední části než u 21
  • Sedí na velikost na délku podle většiny testerů
  • První Inspire pod 10 oz, podle Doctors of Running

Slabé stránky

  • Malý návrat energie v obou laboratořích
  • Sjíždění paty u testera Doctors of Running
  • Vedení hodnocené jako mírné: není stavěná na výrazné zkroucení dovnitř
  • Nízký prostor pro prsty pro vyšší prsty, podle RTINGS

Komu sedí

  • Tvé chodidlo se trochu kroutí dovnitř
  • Dopadáš na patu
  • Chceš jeden pár na hodně stálých kilometrů
  • Dřívější Inspire ti připadaly příliš strmé

Kdo by ji měl přeskočit

  • Chodidlo se ti hodně kroutí dovnitř
  • Chceš švih na rychlejší běhy
  • Tvá pata je úzká nebo snadno klouže

Profil boty

Kde se Wave Inspire 22 řadí mezi 395 bot v našem katalogu a co se změnilo oproti Wave Inspire 21.

50100TlumeníLehkostStabilitaDropOdezva
OsaWave Inspire 22Wave Inspire 21Změna
Tlumení5143+8
Lehkost3120+11
Stabilita8585=
Drop8498−14
Odezva206+14

Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Kde se řadí v katalogu

Váha281 g, těžší než 69 % bot

Drop10 mm, vyšší než u 84 % bot

Stack u paty38,5 mm, vyšší než u 51 % bot

Stack v přední části28,5 mm, nižší než u 71 % bot

Obr. 2 · Rozložení uvedených údajů v katalogu. Výška sloupce je počet bot v každé skupině. Váha: 300 bot, průměr 257,2 g. Drop: 306 bot, průměr 7,1 mm. Stack u paty: 255 bot, průměr 38 mm. Stack v přední části: 253 bot, průměr 31,1 mm. Zdroj: katalog Strideprint (cat), uvedené hodnoty.

Jaký je to pocit

Napsáno ze 5 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.

Měkčí než dřív, pořád ne plyšová. Měkčí pěna Enerzy NXT, naměřená na 30,8 AC podle RunRepeat; pro některé testery plyšová, pro RTINGS a Doctors of Running pevná.

Vedení z desky, ne z vložky. Deska Wave a široká pata stabilizují zadní část chodidla; laboratoře ji hodnotí jako velmi stabilní, ale samotné vedení je mírné.

Dost plynulá, nikdy pružná. Návrat energie kolem 53 procent v laboratoři RunRepeat, daleko pod průměrem; ohebná přední část ji drží plynulou, ne rychlou.

Měkčí než dřív, pořád ne plyšová. Mezipodešev nyní vede po celé délce z Enerzy NXT plněné dusíkem, s extra vrstvou na patě. RunRepeat naměřil pěnu na 30,8 AC, měkčí než průměr 35,5, a našel mnohem lepší tlumení nárazů pod přední částí než u Inspire 21.

Pocit závisí na testerovi. Find My Footwear a The Running Well Store popisují výrazně měkčí, plyšový dopad. RTINGS nazývá platformu pevnou a shledává, že tlumení přední části se pod těžším nebo rychlejším zatížením oplošťuje, a Doctors of Running potřebovali rozchození několika mil.

Vedení z desky, ne z vložky. Stabilita pochází z desky Wave pod zadní částí a středem a z široké paty, 96,2 mm podle měření RunRepeat. RTINGS popisuje plastovou výztuž vedoucí od zadní části do střední části a hodnotí stabilitu 8,7 z 10.

Deska nyní vede, místo aby blokovala, čemuž Find My Footwear a The Running Well Store tleskají. Druhou stranou je, pro RunRepeat a Doctors of Running, že opora zůstává mírná: v pořádku na lehké zkroucení dovnitř, ne na to, co může výrazné vyžadovat.

Dost plynulá, nikdy pružná. RunRepeat naměřil návrat energie 52,7 procenta na patě a 52,8 procenta v přední části, daleko pod průměrem, a RTINGS ji hodnotí 3,7 z 10. Rocker přední části je nyní asi o 1 cm vyšší, podle RunRepeat, ale RTINGS zjistil, že dává málo odvíjení.

Přední část zůstává poměrně ohebná: 13,2 N v ohybovém testu RunRepeat proti průměru 15,5 N. Doctors of Running cítili, že bota po pár bězích ožívá, i když nikdy není rychlá.

Číst dál

Měkčí než dřív, pořád ne plyšová. Mezipodešev nyní vede po celé délce z Enerzy NXT plněné dusíkem, s extra vrstvou na patě. RunRepeat naměřil pěnu na 30,8 AC, měkčí než průměr 35,5, a našel mnohem lepší tlumení nárazů pod přední částí než u Inspire 21.

Pocit závisí na testerovi. Find My Footwear a The Running Well Store popisují výrazně měkčí, plyšový dopad. RTINGS nazývá platformu pevnou a shledává, že tlumení přední části se pod těžším nebo rychlejším zatížením oplošťuje, a Doctors of Running potřebovali rozchození několika mil.

Vedení z desky, ne z vložky. Stabilita pochází z desky Wave pod zadní částí a středem a z široké paty, 96,2 mm podle měření RunRepeat. RTINGS popisuje plastovou výztuž vedoucí od zadní části do střední části a hodnotí stabilitu 8,7 z 10.

Deska nyní vede, místo aby blokovala, čemuž Find My Footwear a The Running Well Store tleskají. Druhou stranou je, pro RunRepeat a Doctors of Running, že opora zůstává mírná: v pořádku na lehké zkroucení dovnitř, ne na to, co může výrazné vyžadovat.

Dost plynulá, nikdy pružná. RunRepeat naměřil návrat energie 52,7 procenta na patě a 52,8 procenta v přední části, daleko pod průměrem, a RTINGS ji hodnotí 3,7 z 10. Rocker přední části je nyní asi o 1 cm vyšší, podle RunRepeat, ale RTINGS zjistil, že dává málo odvíjení.

Přední část zůstává poměrně ohebná: 13,2 N v ohybovém testu RunRepeat proti průměru 15,5 N. Doctors of Running cítili, že bota po pár bězích ožívá, i když nikdy není rychlá.

Pro které běhy je

BěhSedíPročZdroj
Volné běhyUrčená pro něJejí domovské tempo. RTINGS dává běžnému tréninku nejlepší skóre, 7,1 z 10.RunRepeat, RTINGS
Regenerační běhyUrčená pro něFind My Footwear i The Running Well Store ji míří na regenerační dny.Find My Footwear, The Running Well Store
Dlouhé běhyZvládne jeStabilní, jak roste únava, ale RTINGS shledává, že ochrana přední části v závěru dlouhých běhů slábne.RTINGS, Find My Footwear
ChůzeZvládne jeRunRepeat ji oceňuje na dlouhé procházky; Doctors of Running ji preferují na stání než na chůzi.Doctors of Running, RunRepeat
Závod na maratonZvládne jeRTINGS ji hodnotí 6,4 z 10 za maraton: kontrolovaná, ale těžká a plochá.RTINGS
Tempový tréninkNení pro něRunRepeat ji hodnotí 55 za tempo. Na rychlejší tréninky si nech živější pár.RunRepeat

Zdroj: RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, The Running Well Store, Doctors of Running

Co říkají testy

Zveřejněné testy se shodují, že Wave Inspire 22 je stabilní, odolná a málo pružná, bota na stálé denní kilometry. Dělí se v tom, jak měkce působí, v sedání paty a v tom, kolik opory skutečně dává.

TestTypNaše čteníJednou větouZdroj
Doctors of RunningRecenzeSmíšenéDoctors of Running ji celkově hodnotí C+: slibná nová pěna a lehčí konstrukce, brzděná patou, která nezůstane na místě.
RunRepeatLaboratořPozitivníRunRepeat ji hodnotí 83 ze 100: spolehlivý, odolný krok vpřed pro řadu, i když nikdy ne živý.
RTINGSLaboratořSmíšenéRTINGS vidí velmi stabilní podpůrnou tréninkovou botu na týdenní kilometry, brzděnou slabým návratem energie a těžkou konstrukcí.
Find My FootwearRecenzePozitivníFind My Footwear ji hodnotí 9,5 z 10: blíž moderní tréninkové botě na každý den s vestavěnou oporou než klasické stabilní botě.
Tab. 1 · Shoda zveřejněných testů. „Naše čtení“ shrnuje vlastní závěr každého testu našimi slovy. Žádná hodnocení nepřepočítáváme ani nevymýšlíme. Zobrazeno 13. 10. 2026.

Shodují se

  • Velmi stabilníRunRepeat hodnotí její stabilitu 88 a RTINGS 8,7 z 10 a Doctors of Running shledali zadní část chodidla pevnou.
  • Malý návrat energieRunRepeat naměřil 52,8 procenta v přední části proti průměru 61,4 procenta a RTINGS hodnotí návrat energie 3,7 z 10.
  • Vydrží dlouhoRunRepeat naměřil velmi malé opotřebení podešve a Doctors of Running uvádějí vysokou odolnost mezi jejími silnými stránkami.
  • Sedí na velikostRunRepeat, RTINGS i Find My Footwear shledali délku v obvyklé velikosti správnou.

Rozcházejí se

  • Měkká, nebo tvrdá?RunRepeat naměřil pěnu na 30,8 AC, měkčí než průměr, a Find My Footwear a The Running Well Store popisují plyšové dopady. RTINGS nazývá mezipodešev pevnou a Doctors of Running potřebovali několik mil, než povolila.
  • Kolik opory?RTINGS popisuje tuhou, maximální oporu a shledává ji stabilnější než Adrenaline GTS 25. RunRepeat ji omezuje na mírné zkroucení dovnitř a Doctors of Running hodnotí stabilitu jako velmi mírnou.
  • Sedání patyDoctors of Running nedokázali zabránit sjíždění paty a ohodnotili sedání C. RTINGS, RunRepeat i Find My Footwear žádný takový problém nehlásí.
Číst celá stanoviska, bod po bodu

Velmi stabilní. RunRepeat hodnotí její stabilitu 88 a RTINGS 8,7 z 10 a Doctors of Running shledali zadní část chodidla pevnou. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Malý návrat energie. RunRepeat naměřil 52,8 procenta v přední části proti průměru 61,4 procenta a RTINGS hodnotí návrat energie 3,7 z 10. (RunRepeat, RTINGS)

Vydrží dlouho. RunRepeat naměřil velmi malé opotřebení podešve a Doctors of Running uvádějí vysokou odolnost mezi jejími silnými stránkami. (Doctors of Running, RunRepeat)

Sedí na velikost. RunRepeat, RTINGS i Find My Footwear shledali délku v obvyklé velikosti správnou. (RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear)

Měkká, nebo tvrdá?. RunRepeat naměřil pěnu na 30,8 AC, měkčí než průměr, a Find My Footwear a The Running Well Store popisují plyšové dopady. RTINGS nazývá mezipodešev pevnou a Doctors of Running potřebovali několik mil, než povolila. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, The Running Well Store)

Kolik opory?. RTINGS popisuje tuhou, maximální oporu a shledává ji stabilnější než Adrenaline GTS 25. RunRepeat ji omezuje na mírné zkroucení dovnitř a Doctors of Running hodnotí stabilitu jako velmi mírnou. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Sedání paty. Doctors of Running nedokázali zabránit sjíždění paty a ohodnotili sedání C. RTINGS, RunRepeat i Find My Footwear žádný takový problém nehlásí. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear)

Jak je postavená

Pěna Enerzy NXT po celé délce s extra vrstvou na patě, deska Wave pod zadní částí a středem, svršek z recyklované síťoviny a tlustá podešev z karbonové gumy X10.

Měkčí pěna Enerzy NXT nad deskou Wave, široká pata a podešev z karbonové gumy X10 4,1 mm, která se v testu RunRepeat téměř neopotřebovala.

38.528.51234567
#SoučástMíra
1SvršekTechnická síťovinaProdyšnost 3 / 5
2Jazyk6,0 mm
3PataTuhost 4 / 5
4MezipodeševEnerzy NXTTvrdost 30,8 AC
5DeskaDeska Mizuno Wave–
6Vložka5,2 mm
7PodeševKarbonová guma X104,1 mm

Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 38,5 mm, přední část 28,5 mm; změřeno: podešev 4,1 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Mizuno, The Running Well Store.

  1. Svršek. Nový síťovinový svršek, s víc než 90 procenty recyklovaného obsahu v textilu a podšívkách podle Running Warehouse. RunRepeat ohodnotil prodyšnost 3 z 5, o málo pod průměrem, a recenzent Running Warehouse ji shledal teplou.

  2. Jazyk. Částečně přišitý z obou stran a dobře vycpaný, 6,0 mm, blízko průměru RunRepeat 5,8 mm.

  3. Pata. Tuhá opěrka, 4 z 5 v testu RunRepeat. Doctors of Running shledali podšívku lemu kluznou, část jejich problému se sjížděním paty.

  4. Mezipodešev. Enerzy NXT plněná dusíkem vede po celé délce, s druhou vrstvou Enerzy NXT a klínem na patě, podle Mizuno. RunRepeat naměřil 30,8 AC a nízkou torzní tuhost, 9,1 Nm proti průměru 14,4 Nm.

  5. Deska. Tvarovaná deska pod klenbou a zadní částí, vyrobená ze směsi TPU na rostlinné bázi podle The Running Well Store. Doctors of Running jí připisují pevnou mediální stabilitu a tuhou zadní část a střed.

  6. Vložka. Vyjímatelná a tlustá 5,2 mm, proti průměru 4,4 mm podle měření RunRepeat.

  7. Podešev. Odolná karbonová guma pokrývá zóny s velkým nárazem. RunRepeat naměřil 4,1 mm gumy proti průměru 3,1 mm a skóre adheze 0,55, asi o 10 procent lepší než Inspire 21.

Číst dál

Pěna Enerzy NXT po celé délce s extra vrstvou na patě, deska Wave pod zadní částí a středem, svršek z recyklované síťoviny a tlustá podešev z karbonové gumy X10.

1. Svršek. Nový síťovinový svršek, s víc než 90 procenty recyklovaného obsahu v textilu a podšívkách podle Running Warehouse. RunRepeat ohodnotil prodyšnost 3 z 5, o málo pod průměrem, a recenzent Running Warehouse ji shledal teplou.

2. Jazyk. Částečně přišitý z obou stran a dobře vycpaný, 6,0 mm, blízko průměru RunRepeat 5,8 mm.

3. Pata. Tuhá opěrka, 4 z 5 v testu RunRepeat. Doctors of Running shledali podšívku lemu kluznou, část jejich problému se sjížděním paty.

4. Mezipodešev. Enerzy NXT plněná dusíkem vede po celé délce, s druhou vrstvou Enerzy NXT a klínem na patě, podle Mizuno. RunRepeat naměřil 30,8 AC a nízkou torzní tuhost, 9,1 Nm proti průměru 14,4 Nm.

5. Deska. Tvarovaná deska pod klenbou a zadní částí, vyrobená ze směsi TPU na rostlinné bázi podle The Running Well Store. Doctors of Running jí připisují pevnou mediální stabilitu a tuhou zadní část a střed.

6. Vložka. Vyjímatelná a tlustá 5,2 mm, proti průměru 4,4 mm podle měření RunRepeat.

7. Podešev. Odolná karbonová guma pokrývá zóny s velkým nárazem. RunRepeat naměřil 4,1 mm gumy proti průměru 3,1 mm a skóre adheze 0,55, asi o 10 procent lepší než Inspire 21.

Odolnost. Konstrukce na velký nájezd. Podešev ztratila v otěruvzdorném testu RunRepeat jen 0,5 mm proti průměru 1,1 mm a Doctors of Running čekají vysokou odolnost. Slabším místem je svršek: RunRepeat ohodnotil odolnost prostoru pro prsty 2 z 5 a vycpávku paty 3 z 5.

Odolnost. Konstrukce na velký nájezd. Podešev ztratila v otěruvzdorném testu RunRepeat jen 0,5 mm proti průměru 1,1 mm a Doctors of Running čekají vysokou odolnost. Slabším místem je svršek: RunRepeat ohodnotil odolnost prostoru pro prsty 2 z 5 a vycpávku paty 3 z 5.

Parametry, uvedené a změřené

Každý údaj nese svůj zdroj.

Drop, mm

Mizuno10
RunRepeat7,6
RTINGS8,1

Stack paty, mm

RunRepeat38,5
Running Warehouse37
RunRepeat36,6
RTINGS39,2

Stack přední části, mm

RunRepeat28,5
Running Warehouse27
RunRepeat29

Hmotnost (pánská), g

Mizuno293
Running Warehouse281
RunRepeat280
RTINGS281,4
ParametrUvedenoZměřeno
Drop
  • 10 mm Mizuno
  • 7,6 mm RunRepeat
  • 8,1 mm RTINGS
Stack u paty
  • 38,5 mm RunRepeat
  • 37 mm Running Warehouse
  • 36,6 mm RunRepeat
  • 39,2 mm RTINGS
Stack v přední části
  • 28,5 mm RunRepeat
  • 27 mm Running Warehouse
  • 29 mm RunRepeat
Váha, US M9
  • 281 g Running Warehouse
  • 293 g Mizuno
  • 280 g RunRepeat
  • 281,4 g RTINGS
Podpora
  • Stabilita Mizuno
–
Deska
  • Jiná Mizuno
–
Povrch
  • Silnice cat
–
Rok vydání
  • 2026 Doctors of Running
–

Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: Mizuno, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratorní měření

ParametrZměřeno
Tvrdost mezipodešve
  • 30,8 AC RunRepeat
Návrat energie (pata)
  • 52,7 % RunRepeat
Torzní tuhost
  • 9,1 Nm RunRepeat
Síla ohybu
  • 13,2 N RunRepeat
Tuhost opěrky paty
  • 4 / 5 RunRepeat
Koeficient adheze
  • 0,55 RunRepeat
ParametrZměřeno
Prodyšnost
  • 3 / 5 RunRepeat
Šířka prostoru pro prsty
  • 72,7 mm RunRepeat
Výška prostoru pro prsty
  • 27,7 mm RunRepeat
Tloušťka podešve
  • 4,1 mm RunRepeat
Tloušťka vložky
  • 5,2 mm RunRepeat
Tloušťka jazyka
  • 6 mm RunRepeat

Velikost a střih

Vezmi si svou obvyklou velikost; nejdřív zkontroluj držení paty a výšku prstů.

Délka

Sedí na velikost

Šířky

standardní a široká

Místo pro prsty

Průměrná šířka, sporná výška. RunRepeat naměřil prostor pro prsty 72,7 mm, blízko průměru, a výšku 27,7 mm. RTINGS hodnotí výšku prstů nízko pro vyšší prsty, zatímco Find My Footwear shledal o trochu víc objemu než u většiny konkurentů.

RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear

Celé poznámky testerů k velikosti

RunRepeat, RTINGS i Find My Footwear všichni shledali sedání na velikost a čtenáři RunRepeat souhlasí v jeho anketě o velikosti. RTINGS hodnotí délku a šířku klenby 10 z 10.

Otevřenou otázkou je pata. Doctors of Running ji shledali širokou a mělkou, s kluzkým lemem, který nechal patu zvedat, a říkají, že změna velikosti by to nevyřešila. Run and Become shledali sedání jisté, ale varují, že nemusí sedět úzkým chodidlům.

RunRepeat a RTINGS uvádějí vedle standardní i širokou verzi, dostupnou jen na některých trzích; Running Warehouse ukazuje na stránce, kterou jsme četli, standardní šířku D.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, Run and Become, Running Warehouse

Vs Wave Inspire 21

Měkčí Inspire s nižším dropem: nová pěna, víc tlumení pod přední částí a větší rocker, na téže myšlence vedení.

Wave Inspire 22Wave Inspire 21
PodporaStabilitaStabilita
Drop10 mm12 mm
Stack u paty38,5 mm38 mm
Přední část28,5 mm26 mm
Váha281 g292 g

Nech si Wave Inspire 21, pokud se ti líbil její strmý, pevnější chod: RunRepeat u ní naměřil drop 12,9 mm a fanoušky této geometrie odkazuje zpět na ni. Doctors of Running také zmiňují 21 pro běžce, kterým 22 neprojde zkouškou sedání.

Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Historie verzí: Wave Inspire 21 až Wave Inspire 22

Drop z 12 na 10 mm. Mizuno snížilo uváděný drop. RunRepeat naměřil ještě větší změnu, z 12,9 mm u 21 na 7,6 mm. (RunRepeat, Mizuno)

Pěna Enerzy NXT. Enerzy NXT plněná dusíkem nahrazuje předchozí Enerzy a RunRepeat i Find My Footwear ji cítí měkčí. (Doctors of Running, RunRepeat, Find My Footwear)

Víc tlumení přední části. RunRepeat naměřil 29,0 mm pod přední částí proti 25,1 mm u 21, s tlumením nárazů vyšším z 99 na 115 SA, a rocker přední části asi o 1 cm vyšší. (RunRepeat)

O chlup lehčí, lepší přilnavost. Doctors of Running poznamenávají první Inspire pod 10 oz (asi 283 g) a RunRepeat ji shledal asi o 2 procenta lehčí než 21, asi o 10 procent přilnavější. Při 281 g pro pánskou US 9 je 20. nejlehčí ze 41 silničních stabilních bot vážených v této velikosti v našem katalogu. (Doctors of Running, RunRepeat, Strideprint)

Porovnání alternativ

Každá z nich řeší jednu věc, kterou Wave Inspire 22 nedělá.

Mizuno Wave Inspire 22Mizuno Wave Horizon 9Saucony Hurricane 26Brooks Adrenaline GTS 25Mizuno Wave Inspire 21
Vyber ji kvůliTato stránkaStabilnějšíLehčíVyšší dropPevnější
Drop10 mm8 mm6 mm10 mm12 mm
Stack u paty38,5 mm42 mm41 mm37 mm38 mm
Váha281 g309 g262 g301 g292 g
PodporaStabilitaStabilitaStabilitaStabilitaStabilita
Tab. 2 · Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Otázky, které běžci kladou

Sedí Mizuno Wave Inspire 22 na velikost?

Ano, na délku. RunRepeat, RTINGS i Find My Footwear shledali obvyklou velikost správnou. Zkontroluj patu: Doctors of Running ji shledali širokou a mělkou, s kluzkým lemem, který nechal patu sjíždět, a změna velikosti to nevyřešila. Běžci s úzkou patou by ji měli nejdřív vyzkoušet.

Wave Inspire 21, nebo 22: co vybrat?

Vyber Wave Inspire 22 pro měkčí pěnu Enerzy NXT, víc tlumení přední části a uváděný drop 10 mm místo 12 mm. Nech si Wave Inspire 21, pokud se ti líbil strmější, pevnější chod: RunRepeat u ní naměřil drop 12,9 mm, oproti 7,6 mm u 22.

Je Wave Inspire 22 dobrá na ploché nohy nebo nadměrnou pronaci?

Wave Inspire 22 je bota s vedením pro běžce, jejichž chodidlo se kroutí dovnitř, a recenzenti ji řadí nejlépe pro mírné zkroucení. RunRepeat ji omezuje na mírnou pronaci a Doctors of Running hodnotí její stabilitu jako velmi mírnou. Ploché nohy ne vždy znamenají nadměrnou pronaci, takže nejdřív zjisti, jak se tvé chodidlo pohybuje. Bota vede; není to léčba.

Existuje Wave Inspire 22 v široké verzi?

Ano, na některých trzích. RunRepeat a RTINGS uvádějí vedle standardní i širokou verzi a RTINGS ji navrhuje pro chodidla s větším objemem, protože prostor pro prsty je nízký. Running Warehouse ukazoval na stránce, kterou jsme četli, jen standardní šířku D, takže dostupnost závisí na zemi a prodejci.

Dá se ve Wave Inspire 22 uběhnout maraton?

Dá se, ale není to její silná stránka. RTINGS ji hodnotí 6,4 z 10 za závodění na maraton: stabilita drží, jak se unavuješ, ale bota je těžká, vrací málo energie a ochrana přední části v závěru dlouhých běhů slábne. Víc dává smysl jako tréninková bota na přípravu.

Je Wave Inspire 22 dobrá na chůzi nebo celodenní stání?

Na stání ano; na chůzi se názory liší. RunRepeat uvádí dlouhé procházky mezi jejími silnými stránkami a The Running Well Store ji míří na lidi, kteří jsou celý den na nohou. Doctors of Running ji hodnotí jako dobrou na stání, ale ne na chůzi, zčásti kvůli sedání paty a tuhé zadní části.

Zdroje

  1. Doctors of Running, Mizuno Wave Inspire 22: Quick Evaluation (Bach Pham, January 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  2. RunRepeat, Mizuno Wave Inspire 22 lab review (Carlos Sánchez, April 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  3. RTINGS, Mizuno Wave Inspire 22 review (July 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  4. Find My Footwear, Mizuno Wave Inspire 22 review (Paul Freary, updated September 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  5. The Running Well Store, Mizuno Wave Inspire 22 review (Joey Holley, December 2025). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  6. Run and Become, Mizuno Wave Inspire 22 review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  7. Running Warehouse, Mizuno Wave Inspire 22 Men’s Shoes. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  8. Mizuno, Wave Inspire 22 (Mizuno Europe). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  10. cat: katalog Strideprint, 395 bot

Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 13. října 2026.

Je to tvůj pár?Začni svůj fitting