
ASICS Gel-Nimbus 28 recenze
Dosud nejlehčí Gel-Nimbus: na papíře stejná vysoká geometrie jako 27, ale pevnější, ostřejší chod, který sedí pod patou níž, než říká tabulka parametrů.
- Drop
- 8 mm
- Stack u paty
- 43,5 mm
- Přední část
- 35,5 mm
- Váha
- 280 g
- Podpora
- Neutrální
- Deska
- Žádná
Náš verdikt
Prémiové pohodlí s rychlejším krokem.
Gel-Nimbus 28 je neutrální tréninková bota s vysokým stackem, která zhubla a získala ostrost, aniž by se změnila v pružnou botu se superpěnou. Sedne neutrálním běžcům, kteří chtějí jeden plyšový, ale kontrolovaný pár na volné dny, dlouhé běhy a občasný rychlejší závěr, a zvlášť dobře funguje, pokud dopadáš na střed chodidla.
Silné stránky
- Asi o 7 procent lehčí než Gel-Nimbus 27
- Pevnější, ostřejší chod, který zvládá rychlejší úsilí
- Velmi plynulý přechod od paty ke špičce
- Šířky standard, 2E a 4E
Slabé stránky
- Naměřený drop hluboko pod uváděnými 8 mm, těžší pro silné běžce s došlapem na patu
- Skromný návrat energie, málo odrazu
- Tenký jazyk a nízký prostor pro prsty, není pro úzká chodidla
- Neutrální: žádné vedení pro výrazné zkroucení dovnitř
Komu sedí
- Dopadáš na střed nebo přední část chodidla
- Chceš pohodlí, které není rozplizlé
- Tvůj týden míchá volné, dlouhé a pár rychlejších kilometrů
- Tvá chodidla potřebují široký nebo extra široký střih
Kdo by ji měl přeskočit
- Dopadáš tvrdě na patu a máš rád klasický vysoký drop
- Potřebuješ skutečnou stabilitu
- Máš úzká chodidla nebo citlivý nárt
- Chceš odraz
Profil boty
Kde se Gel-Nimbus 28 řadí mezi 395 bot v našem katalogu a co se změnilo oproti Gel-Nimbus 27.
| Osa | Gel-Nimbus 28 | Gel-Nimbus 27 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tlumení | 87 | 87 | = |
| Lehkost | 33 | 10 | +23 |
| Stabilita | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Odezva | 20 | 20 | = |
Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Kde se řadí v katalogu
Váha280 g, těžší než 67 % bot
Drop8 mm, vyšší než u 45 % bot
Stack u paty43,5 mm, vyšší než u 87 % bot
Stack v přední části35,5 mm, vyšší než u 81 % bot
Jaký je to pocit
Napsáno ze 3 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.
Hluboká pěna, pevnější, než vypadá. FF Blast Plus s PureGEL v patě na vysokém stacku; pevnější a ostřejší, než naznačuje její výška, podle Doctors of Running.
Neutrální, s tuhým, stabilním podvozkem. Neutrální, bez stabilizačního systému, ale tuhá přední část a tuhá platforma odolávají kroucení: v pořádku pro mírné kymácení, ne pro silné zkroucení.
Plynulé odvíjení, skromná pružnost. Velmi plynulý přechod od paty ke špičce a schopnost rychlejší práce, i když návrat energie 44,2 a 45,9 procenta ji drží účinnou, ne živou.
Hluboká pěna, pevnější, než vypadá. Mezipodešev spojuje FF Blast Plus s vložkou PureGEL v patě, na stacku, který ASICS uvádí na 43,5 mm na patě a 35,5 mm v přední části pro pánskou botu. Geometrie přechází z Nimbus 27.
Za běhu ji Doctors of Running shledali pevnější a ostřejší, než naznačuje její výška. Měření tvrdoměrem RunRepeat staví pěnu o chlup měkčí než u 27, takže pevnější pocit je víc o tom, jak je bota postavená a jak se odvíjí, než o samotné pěně.
Neutrální, s tuhým, stabilním podvozkem. Stabilizační systém tu není a Fleet Feet ji uvádí jako neutrální. RunRepeat naměřil tuhou přední část a tuhou platformu v torzi, která botě brání v kroucení při unaveném kroku.
Taková struktura pomáhá při mírném, občasném kymácení. Nenahradí botu s vedením, pokud se ti chodidlo silně kroutí dovnitř.
Plynulé odvíjení, skromná pružnost. Runner’s World Germany chválí velmi plynulý přechod od paty ke špičce a Doctors of Running zjistili, že zvládá rychlejší práci. Pomáhá lehčí konstrukce: RunRepeat ji naměřil asi o 7 procent lehčí než 27.
Limitem je odraz. Hodnoty návratu energie RunRepeat sedí hluboko pod pružnějšími pěnami, takže působí účinně, ne živě.
Číst dál
Hluboká pěna, pevnější, než vypadá. Mezipodešev spojuje FF Blast Plus s vložkou PureGEL v patě, na stacku, který ASICS uvádí na 43,5 mm na patě a 35,5 mm v přední části pro pánskou botu. Geometrie přechází z Nimbus 27.
Za běhu ji Doctors of Running shledali pevnější a ostřejší, než naznačuje její výška. Měření tvrdoměrem RunRepeat staví pěnu o chlup měkčí než u 27, takže pevnější pocit je víc o tom, jak je bota postavená a jak se odvíjí, než o samotné pěně.
Neutrální, s tuhým, stabilním podvozkem. Stabilizační systém tu není a Fleet Feet ji uvádí jako neutrální. RunRepeat naměřil tuhou přední část a tuhou platformu v torzi, která botě brání v kroucení při unaveném kroku.
Taková struktura pomáhá při mírném, občasném kymácení. Nenahradí botu s vedením, pokud se ti chodidlo silně kroutí dovnitř.
Plynulé odvíjení, skromná pružnost. Runner’s World Germany chválí velmi plynulý přechod od paty ke špičce a Doctors of Running zjistili, že zvládá rychlejší práci. Pomáhá lehčí konstrukce: RunRepeat ji naměřil asi o 7 procent lehčí než 27.
Limitem je odraz. Hodnoty návratu energie RunRepeat sedí hluboko pod pružnějšími pěnami, takže působí účinně, ne živě.
Pro které běhy je
| Běh | Sedí | Proč | Zdroj |
|---|---|---|---|
| Volné běhy | Určená pro ně | Její hlavní úkol: ochrana a pohodlí na každodenních kilometrech. | Doctors of Running, Runner’s World Germany |
| Dlouhé běhy | Určená pro ně | Testeři ji používali na dlouhé běhy; tuhá, stabilní platforma pomáhá v závěru běhu. | Doctors of Running |
| Regenerační běhy | Určená pro ně | Hluboký stack a plynulé odvíjení na den po těžkém tréninku. | Runner’s World Germany |
| Tempový trénink | Zvládne je | Zvládá rychlejší závěry líp než 27, ale skromný odraz z ní drží tréninkovou botu. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Závod na maraton | Zvládne je | V pořádku na maraton, kde je na prvním místě pohodlí. Běžci, kteří honí čas, budou chtít něco lehčího a pružnějšího. | RunRepeat |
| Lehký trail | Není pro ně | Silniční bota s omezenou přilnavostí na kluzkých površích. | Doctors of Running, Runner’s World Germany |
Zdroj: Doctors of Running, Runner’s World Germany, RunRepeat
Co říkají testy
Recenzenti se shodují, že Gel-Nimbus 28 je lehčí, plynulejší a dynamičtější než 27, aniž by byl pružný. Hlavní otázka, kterou vznášejí, je, jak nízko na patě skutečně sedí.
| Test | Typ | Naše čtení | Jednou větou | Zdroj |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recenze | Smíšené | Doctors of Running dávají většinou známky A minus nebo A, se sedáním B plus: pevnější, ostřejší prémiová tréninková bota na každý den. | Číst |
| RunRepeat | Laboratoř | Pozitivní | RunRepeat ji hodnotí 86 ze 100: jasný krok vpřed, který ubírá hmotnost a přidává pohodlí, i když svršek sedí těsně. | Číst |
Shodují se
- Dynamičtější než Nimbus 27Doctors of Running ji shledali pevnější a ostřejší, než naznačuje její výška, a Runner’s World Germany dynamičtější než předchozí verzi.
- Skutečný drop pod uváděnými 8 mmDoctors of Running ho cítili spíš na 5 nebo 6 mm a RunRepeat naměřil asi 5 mm.
- Prostorná, s nízkým stropemDoctors of Running i Runner’s World Germany popisují velkorysou šířku, zatímco Doctors of Running upozorňují na tlak tkaniček a RunRepeat naměřil nízký prostor pro prsty.
Rozcházejí se
- Odkud pevnější pocit pocházíDoctors of Running popisují pevnější chod, přesto RunRepeat naměřil pěnu o něco měkčí než u 27, což ukazuje spíš na konstrukci než na pěnu.
Jak je postavená
Mezipodešev FF BLAST PLUS a PureGEL z Nimbus 27 pod novým pleteným svrškem, s méně a víc segmentovanou gumou Hybrid ASICSGRIP: většina úspory hmotnosti pochází ze svršku a podešve.
Mezipodešev Nimbus 27, FF Blast Plus s PureGEL, pod novým pleteným svrškem s jazykem 1,5 mm a méně a víc segmentovanou gumou Hybrid ASICSGRIP tlustou 3,3 mm, odkud pochází úspora hmotnosti.
| # | Součást | Míra |
|---|---|---|
| 1 | SvršekTechnická pletenina | Prodyšnost 64 BR |
| 2 | Jazyk | 1,5 mm |
| 3 | Pata | Tuhost 4 / 5 |
| 4 | MezipodeševFF BLAST PLUS a PureGEL | Tvrdost 38,8 AC |
| 5 | VložkaOrthoLite X-55 | 5,4 mm |
| 6 | PodeševHybridní ASICSGRIP | 3,3 mm |
Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 43,5 mm, přední část 35,5 mm; změřeno: podešev 3,3 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany, Fleet Feet. BR: škála prodyšnosti RunRepeat (není to skóre ze 100).
Svršek. Pletený materiál nahrazuje žakárovou síťovinu z 27. Runner’s World Germany ho shledal lehčí, vzdušnější a roztažitelnější kolem prstů než přes střed; Doctors of Running poznamenávají ochranu špičky, která mírně zužuje přední část. RunRepeat naměřil prodyšnost 64, o málo pod průměrem, s hromaděním vlhkosti na delších bězích.
Jazyk. Roztažitelný pletený jazyk jen 1,5 mm tlustý, s poutkem na prst a smyčkami na tkaničky, které mají ulevit tlaku. RunRepeat ho shledal pohodlným; Doctors of Running z něj dostali tlak tkaniček při utažených tkaničkách.
Pata. Stejná tuhá, zaoblená opěrka jako u 27, 4 z 5 v testu RunRepeat, za spoustou vycpávky. Doctors of Running zjistili, že horní okraj paty se naklání dopředu do Achillovy šlachy, i když míň než u GT-2000 14.
Mezipodešev. Podle ASICS beze změny oproti 27: pěna FF BLAST PLUS, 38,8 AC na tvrdoměru RunRepeat proti dřívějším 39,3 AC, s vložkou PureGEL vzadu. Platforma je velmi tuhá, 20,5 Nm v torzním testu RunRepeat proti průměru 14,4 Nm, a Runner’s World Germany připisuje plynulé odvíjení tvaru rockeru pod patou a přední částí.
Vložka. Vložka OrthoLite X-55, tlustá 5,4 mm, o celý milimetr nad průměrem RunRepeat.
Podešev. Hybridní ASICSGRIP, směs gumy ASICSGRIP a AHAR, v méně a víc segmentovaných kouscích s ohybovými drážkami přes přední část a širokými plochami odkryté pěny. Přilnavost je sporná: 0,99 na mokrém betonu v testu RunRepeat, výborný údaj, zatímco Doctors of Running na mokrých zimních silnicích mírně klouzali.
Číst dál
Mezipodešev FF BLAST PLUS a PureGEL z Nimbus 27 pod novým pleteným svrškem, s méně a víc segmentovanou gumou Hybrid ASICSGRIP: většina úspory hmotnosti pochází ze svršku a podešve.
1. Svršek. Pletený materiál nahrazuje žakárovou síťovinu z 27. Runner’s World Germany ho shledal lehčí, vzdušnější a roztažitelnější kolem prstů než přes střed; Doctors of Running poznamenávají ochranu špičky, která mírně zužuje přední část. RunRepeat naměřil prodyšnost 64, o málo pod průměrem, s hromaděním vlhkosti na delších bězích.
2. Jazyk. Roztažitelný pletený jazyk jen 1,5 mm tlustý, s poutkem na prst a smyčkami na tkaničky, které mají ulevit tlaku. RunRepeat ho shledal pohodlným; Doctors of Running z něj dostali tlak tkaniček při utažených tkaničkách.
3. Pata. Stejná tuhá, zaoblená opěrka jako u 27, 4 z 5 v testu RunRepeat, za spoustou vycpávky. Doctors of Running zjistili, že horní okraj paty se naklání dopředu do Achillovy šlachy, i když míň než u GT-2000 14.
4. Mezipodešev. Podle ASICS beze změny oproti 27: pěna FF BLAST PLUS, 38,8 AC na tvrdoměru RunRepeat proti dřívějším 39,3 AC, s vložkou PureGEL vzadu. Platforma je velmi tuhá, 20,5 Nm v torzním testu RunRepeat proti průměru 14,4 Nm, a Runner’s World Germany připisuje plynulé odvíjení tvaru rockeru pod patou a přední částí.
5. Vložka. Vložka OrthoLite X-55, tlustá 5,4 mm, o celý milimetr nad průměrem RunRepeat.
6. Podešev. Hybridní ASICSGRIP, směs gumy ASICSGRIP a AHAR, v méně a víc segmentovaných kouscích s ohybovými drážkami přes přední část a širokými plochami odkryté pěny. Přilnavost je sporná: 0,99 na mokrém betonu v testu RunRepeat, výborný údaj, zatímco Doctors of Running na mokrých zimních silnicích mírně klouzali.
Odolnost. Zhruba průměr. RunRepeat naměřil opotřebení podešve 1,0 mm na vrstvě 3,3 mm a ohodnotil prostor pro prsty a podšívku paty 3 z 5. Po 55 mílích (asi 89 km) Doctors of Running viděli opotřebení přední části a obávali se úplně zadní gumy na patě, takže očekávají průměrnou odolnost.
Odolnost. Zhruba průměr. RunRepeat naměřil opotřebení podešve 1,0 mm na vrstvě 3,3 mm a ohodnotil prostor pro prsty a podšívku paty 3 z 5. Po 55 mílích (asi 89 km) Doctors of Running viděli opotřebení přední části a obávali se úplně zadní gumy na patě, takže očekávají průměrnou odolnost.
Parametry, uvedené a změřené
Každý údaj nese svůj zdroj.
Drop, mm
Stack paty, mm
Stack přední části, mm
Hmotnost (pánská), g
| Parametr | Uvedeno | Změřeno |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack u paty |
|
|
| Stack v přední části |
|
|
| Váha, US M9 |
|
|
| Podpora |
| – |
| Deska |
| – |
| Povrch |
| – |
| Rok vydání |
| – |
Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: Doctors of Running, RunRepeat.
Laboratorní měření
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Tvrdost mezipodešve |
|
| Torzní tuhost |
|
| Návrat energie (pata) |
|
| Tuhost opěrky paty |
|
| Koeficient adheze |
|
| Prodyšnost |
|
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Šířka prostoru pro prsty |
|
| Výška prostoru pro prsty |
|
| Tloušťka podešve |
|
| Tloušťka vložky |
|
| Tloušťka jazyka |
|
| Síla ohybu |
|
BR: škála prodyšnosti RunRepeat (není to skóre ze 100).
Velikost a střih
Objednej si svou obvyklou velikost a povol horní očka, pokud cítíš tlak na nártu.
Délka
Sedí na velikost
Šířky
standardní, široká a extra široká
Místo pro prsty
Názory se liší. RunRepeat naměřil prostor pro prsty 72,5 mm s výškou jen 22,7 mm a varuje, že svršek sedí těsněji než průměr. Doctors of Running cítili mírné tření od zužující se ochrany špičky, zatímco Runner’s World Germany našel spoustu místa.
Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany
Celé poznámky testerů k velikosti
Doctors of Running i RunRepeat ji označují za sedící na velikost. Šířka je podle Doctors of Running normální až mírně široká a Runner’s World Germany shledal velkorysé místo v prstech a v přední části chodidla.
Slabým místem je nárt. Doctors of Running hlásí tlak tkaniček od tenkého jazyka, když jsou tkaničky utažené, a RunRepeat naměřil výšku prostoru pro prsty pod průměrem. Běžci s vysokým nártem by si ji měli vyzkoušet a nechat šněrování nahoře uvolněné.
Fleet Feet má pánskou botu skladem v běžné (D), široké (2E) a extra široké (4E). Dostupnost jednotlivých šířek se liší podle země, tak si ji ověř u prodejce.
Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet, Runner’s World Germany
Vs Gel-Nimbus 27
Stejná uváděná geometrie, velmi odlišný pocit: lehčí, pevnější pod nohou, ostřejší a nižší přes patu.
| Gel-Nimbus 28 | Gel-Nimbus 27 | |
|---|---|---|
| Podpora | Neutrální | Neutrální |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack u paty | 43,5 mm | 43,5 mm |
| Přední část | 35,5 mm | 35,5 mm |
| Váha | 280 g | 306 g |
Zůstaň u Nimbus 27, pokud dopadáš silně na patu a líbil se ti jeho klidnější, hlubší pocit, nebo pokud tě tenký jazyk bolí na nártu. Přejdi na 28, pokud dopadáš na střed chodidla, chceš lehčí botu, nebo ti 27 připadal pomalý, když jsi přidal tempo.
Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Historie verzí: Gel-Nimbus 27 až Gel-Nimbus 28
Lehčí. Doctors of Running ji nazývají dosud nejlehčím Nimbusem. RunRepeat naměřil asi o 7 procent nižší hmotnost než u 27 a Runner’s World Germany uvádí úsporu víc než 20 g. (Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany)
Nový pletený svršek. Pletený svršek nahrazuje předchozí žakárovou síťovinu, s přepracovaným lemem a jazykem. (Doctors of Running, Runner’s World Germany)
Přepracovaná podešev. Guma je přemístěná a segmentovaná. Doctors of Running přesto shledali přilnavost na mokrých silnicích mírně pod průměrem, protože pokrytí je řídké. (Doctors of Running, Runner’s World Germany)
Jiný chod na stejném stacku. Doctors of Running ji popisují jako úplně jinou botu: pevnější, ostřejší a nižší na pocit než 27, přestože výšky mezipodešve zůstaly stejné. (Doctors of Running)
Porovnání alternativ
Každá z nich řeší jednu věc, kterou Gel-Nimbus 28 nedělá.
ASICS Gel-Nimbus 28 | ASICS Gel-Nimbus 27 | Hoka Skyflow | ASICS Novablast 6 | ASICS Gel-Kayano 33 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vyber ji kvůli | Tato stránka | Vyšší drop | Nižší drop | Lehčí | Stabilnější |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack u paty | 43,5 mm | 43,5 mm | 39 mm | 41,5 mm | 39 mm |
| Váha | 280 g | 306 g | 283 g | 249 g | 298 g |
| Podpora | Neutrální | Neutrální | Neutrální | Neutrální | Stabilita |
Otázky, které běžci kladou
Je ASICS Gel-Nimbus 28 stabilní bota?
Ne. Gel-Nimbus 28 je neutrální tréninková bota, Fleet Feet ji uvádí jako neutrální, bez systému vedení. Její platforma je tuhá a odolává kroucení, což pomáhá mírně nejistému kroku, ale běžcům s výrazným zkroucením dovnitř víc poslouží stabilní model jako Gel-Kayano.
Jaký je skutečný drop Gel-Nimbus 28?
ASICS uvádí 8 mm (pata 43,5 mm, přední část 35,5 mm, pánská). Doctors of Running cítili spíš 5 nebo 6 mm a laboratoř RunRepeat naměřila 5,2 mm. V praxi jede Nimbus 28 plošeji, než říká jeho specifikace, což sedí běžcům s došlapem na střed a od běžců s došlapem na patu žádá o trochu víc práce lýtek.
Nimbus 27, nebo Nimbus 28: co vybrat?
Vyber Nimbus 28, pokud dopadáš na střed chodidla, chceš lehčí botu nebo rád občas přidáš tempo. Zůstaň u Nimbus 27, pokud dopadáš silně na patu a preferuješ hlubší, klidnější pocit, protože recenzenti shledali 28 pevnější a nižší na pocit při stejném uváděném stacku.
Sedí Gel-Nimbus 28 na velikost?
Ano, podle Doctors of Running a RunRepeat. Šířka je normální až mírně široká, s dobrým místem pro prsty, ale prostor pro prsty je nízký a jazyk tenký. Pokud máš vysoký nárt, vyzkoušej ji a nech šněrování nad chodidlem volné.
Existuje Gel-Nimbus 28 v široké a extra široké verzi?
Ano. Fleet Feet uvádí pánský Gel-Nimbus 28 v běžné (D), široké (2E) a extra široké (4E). Dostupnost šířek se liší mezi zeměmi a prodejci, tak před objednávkou zkontroluj sklad místně.
Jak se vyhnout tlaku tkaniček u Gel-Nimbus 28?
Doctors of Running hlásí tlak na nárt od tenkého jazyka při utažených tkaničkách a navrhují je držet volněji. Přeskočení jednoho očka nad bolavým místem je častá úprava šněrování. Pokud tlak přetrvává, může ti prostě lépe sedět model s tlustším jazykem.
Zdroje
- Doctors of Running, ASICS Gel Nimbus 28 Review (Matt Klein, December 2025). Zobrazeno 9. 10. 2026.
- RunRepeat, ASICS Gel Nimbus 28 lab review. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Nimbus 28. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Runner’s World Germany, Asics Gel-Nimbus 28 im Test. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Zobrazeno 11. 10. 2026.
- cat: katalog Strideprint, 395 bot
Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 13. října 2026.



