1. Buty
  2. ASICS
  3. Gel-Nimbus 28
ASICS Gel-Nimbus 28, widok z boku

Recenzja ASICS Gel-Nimbus 28

Najlżejszy Gel-Nimbus do tej pory: na papierze ta sama wysoka geometria co 27, ale twardszy, żywszy bieg, który leży niżej pod piętą, niż mówi karta techniczna.

Drop
8 mm
Stack pięty
43,5 mm
Przodostopie
35,5 mm
Waga
280 g
Wsparcie
Neutralne
Płytka
Brak

US M9, wg producenta. Zaktualizowano 13 paź 2026 · 5 źródeł

Nasz werdykt

Topowy komfort z szybszym krokiem.

Gel-Nimbus 28 to neutralne buty z wysokim stackiem, które schudły i zyskały dynamikę, nie zamieniając się w sprężysty but z superpianką. Pasują neutralnym biegaczom, którzy chcą jednej miękkiej, ale kontrolowanej pary na spokojne dni, długie biegi i okazjonalny szybszy finisz, a szczególnie dobrze działają, jeśli lądujesz na śródstopiu.

Mocne strony

  • Około 7 procent lżejszy niż Gel-Nimbus 27
  • Twardszy, żywszy bieg, który radzi sobie z szybszym tempem
  • Bardzo płynne przetoczenie od pięty do palców
  • Szerokości standardowa, 2E i 4E

Słabe strony

  • Zmierzony drop dużo poniżej podanych 8 mm, trudniejszy dla ciężkich lądujących na pięcie
  • Skromny zwrot energii, mało odbicia
  • Cienki język i niski przód buta, nie dla wąskich stóp
  • Neutralny: bez prowadzenia przy wyraźnym uginaniu do wewnątrz

Dla kogo jest

  • Lądujesz na śródstopiu lub przodostopiu
  • Chcesz komfortu, który nie jest gąbczasty
  • Twój tydzień łączy spokojne, długie i kilka szybszych kilometrów
  • Twoje stopy potrzebują dopasowania szerokiego lub bardzo szerokiego

Kto powinien go ominąć

  • Mocno lądujesz na pięcie i lubisz klasyczny wysoki drop
  • Potrzebujesz prawdziwej stabilności
  • Twoje stopy są wąskie albo podbicie jest wrażliwe
  • Chcesz odbicia

Profil buta

Gdzie Gel-Nimbus 28 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu i co zmieniło się względem Gel-Nimbus 27.

50100AmortyzacjaLekkośćStabilnośćDropDynamika
OśGel-Nimbus 28Gel-Nimbus 27Zmiana
Amortyzacja8787=
Lekkość3310+23
Stabilność3030=
Drop4545=
Dynamika2020=

Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Gdzie plasuje się w katalogu

Waga280 g, cięższy niż 67% butów

Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów

Stack pięty43,5 mm, wyższy niż u 87% butów

Stack przodostopia35,5 mm, wyższy niż u 81% butów

Rys. 2 · Rozkład podanych danych w katalogu. Wysokość słupka to liczba butów w danym przedziale. Waga: 300 butów, średnia 257,2 g. Drop: 306 butów, średnia 7,1 mm. Stack pięty: 255 butów, średnia 38 mm. Stack przodostopia: 253 butów, średnia 31,1 mm. Źródło: katalog Strideprint (cat), wartości podane przez producentów.

Odczucia

Napisane na podstawie 3 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.

Głęboka pianka, twardsza, niż wygląda. FF Blast Plus z piętą PureGEL na wysokim stacku; twardszy i żywszy, niż sugeruje jego wysokość, według Doctors of Running.

Neutralny, ze sztywnym, stabilnym podwoziem. Neutralny, bez systemu stabilizacji, ale sztywne przodostopie i sztywna platforma opierają się skręcaniu: w porządku przy lekkim chwianiu, nie przy silnym uginaniu.

Płynne przetoczenie, skromna sprężystość. Bardzo płynne przetoczenie od pięty do palców i zdolność do szybszych biegów, choć zwrot energii 44,2 i 45,9 procent czyni go wydajnym, nie żywym.

Głęboka pianka, twardsza, niż wygląda. Międzypodeszwa łączy FF Blast Plus z wkładką PureGEL w pięcie, na stacku, który ASICS podaje na 43,5 mm w pięcie i 35,5 mm w przodostopiu dla wersji męskiej. Geometria jest przejęta z Nimbus 27.

W biegu Doctors of Running uznali go za twardszego i żywszego, niż sugeruje jego wysokość. Odczyt twardościomierza RunRepeat stawia piankę odrobinę miękciej niż w 27, więc twardsze odczucie wynika bardziej z budowy buta i sposobu przetoczenia niż z samej pianki.

Neutralny, ze sztywnym, stabilnym podwoziem. Nie ma systemu stabilizacji, a Fleet Feet podaje go jako neutralny. RunRepeat zmierzył sztywne przodostopie i sztywną platformę na skręcanie, co chroni but przed skręcaniem przy zmęczonym kroku.

Ta struktura pomaga przy lekkim, okazjonalnym chwianiu. Nie zastępuje butów z prowadzeniem, jeśli twoja stopa mocno ugina się do wewnątrz.

Płynne przetoczenie, skromna sprężystość. Runner’s World Germany chwalą bardzo płynne przetoczenie od pięty do palców, a Doctors of Running uznali, że nadaje się do szybszych biegów. Lżejsza budowa pomaga: RunRepeat zmierzył go jako lżejszego o około 7 procent niż 27.

Ograniczeniem jest odbicie. Wartości zwrotu energii RunRepeat są dużo niżej niż w bardziej sprężystych pianek, więc czuje się go jako wydajnego, nie żywego.

Czytaj dalej

Głęboka pianka, twardsza, niż wygląda. Międzypodeszwa łączy FF Blast Plus z wkładką PureGEL w pięcie, na stacku, który ASICS podaje na 43,5 mm w pięcie i 35,5 mm w przodostopiu dla wersji męskiej. Geometria jest przejęta z Nimbus 27.

W biegu Doctors of Running uznali go za twardszego i żywszego, niż sugeruje jego wysokość. Odczyt twardościomierza RunRepeat stawia piankę odrobinę miękciej niż w 27, więc twardsze odczucie wynika bardziej z budowy buta i sposobu przetoczenia niż z samej pianki.

Neutralny, ze sztywnym, stabilnym podwoziem. Nie ma systemu stabilizacji, a Fleet Feet podaje go jako neutralny. RunRepeat zmierzył sztywne przodostopie i sztywną platformę na skręcanie, co chroni but przed skręcaniem przy zmęczonym kroku.

Ta struktura pomaga przy lekkim, okazjonalnym chwianiu. Nie zastępuje butów z prowadzeniem, jeśli twoja stopa mocno ugina się do wewnątrz.

Płynne przetoczenie, skromna sprężystość. Runner’s World Germany chwalą bardzo płynne przetoczenie od pięty do palców, a Doctors of Running uznali, że nadaje się do szybszych biegów. Lżejsza budowa pomaga: RunRepeat zmierzył go jako lżejszego o około 7 procent niż 27.

Ograniczeniem jest odbicie. Wartości zwrotu energii RunRepeat są dużo niżej niż w bardziej sprężystych pianek, więc czuje się go jako wydajnego, nie żywego.

Do jakich biegów jest

BiegDopasowanieDlaczegoŹródło
Spokojne biegiStworzony do tegoJego główne zadanie: ochrona i komfort na codziennym kilometrażu.Doctors of Running, Runner’s World Germany
Długie wybieganiaStworzony do tegoTesterzy używali go na długie biegi; sztywna, stabilna platforma pomaga pod koniec biegu.Doctors of Running
Biegi regeneracyjneStworzony do tegoGłęboki stack i płynne przetoczenie na dzień po ciężkim treningu.Runner’s World Germany
TempoDa radęRadzi sobie z szybszymi finiszami lepiej niż 27, ale skromne odbicie zostawia go jako but treningowy.Doctors of Running, RunRepeat
Zawody na maratonDa radęW porządku na maraton, w którym liczy się komfort. Biegacze goniący za czasem zechcą czegoś lżejszego i sprężystszego.RunRepeat
Lekki trailNie do tegoSzosowy but z ograniczoną przyczepnością na śliskich nawierzchniach.Doctors of Running, Runner’s World Germany

Źródło: Doctors of Running, Runner’s World Germany, RunRepeat

Co mówią testy

Recenzenci zgadzają się, że Gel-Nimbus 28 jest lżejszy, płynniejszy i bardziej dynamiczny niż 27, nie stając się sprężystym. Główne pytanie, które stawiają, to jak nisko naprawdę leży w pięcie.

TestRodzajNasza interpretacjaW jednym zdaniuŹródło
Doctors of RunningRecenzjaMieszanaDoctors of Running dają głównie oceny A minus lub A, z dopasowaniem na B plus: twardsze, żywsze topowe buty do codziennych treningów.
RunRepeatLaboratoriumPozytywnaRunRepeat daje mu 86 na 100: wyraźny krok naprzód, który odchudza i dodaje komfortu, choć cholewka leży blisko.
Tabela 1 · Konsensus opublikowanych testów. „Nasza interpretacja” streszcza własny wniosek każdego testu, naszymi słowami. Żadne oceny nie są przeliczane ani wymyślane. Dostęp: 9 paź 2026.

Zgadzają się

  • Bardziej dynamiczny niż Nimbus 27Doctors of Running uznali go za twardszego i żywszego, niż sugeruje jego wysokość, a Runner’s World Germany za bardziej dynamiczny niż poprzednia wersja.
  • Realny drop poniżej podanych 8 mmDoctors of Running czuli go bliżej 5 lub 6 mm, a RunRepeat zmierzył około 5 mm.
  • Przestronny, z niskim sufitemDoctors of Running i Runner’s World Germany opisują obfitą szerokość, podczas gdy Doctors of Running wskazują ucisk sznurówek, a RunRepeat zmierzył niski przód buta.

Rozchodzą się

  • Skąd bierze się twardsze odczucieDoctors of Running opisują twardszy bieg, a RunRepeat zmierzył piankę nieco miększą niż w 27, co wskazuje na konstrukcję, nie na piankę.
Przeczytaj pełne stanowiska, punkt po punkcie

Bardziej dynamiczny niż Nimbus 27. Doctors of Running uznali go za twardszego i żywszego, niż sugeruje jego wysokość, a Runner’s World Germany za bardziej dynamiczny niż poprzednia wersja. (Doctors of Running, Runner’s World Germany)

Realny drop poniżej podanych 8 mm. Doctors of Running czuli go bliżej 5 lub 6 mm, a RunRepeat zmierzył około 5 mm. (Doctors of Running, RunRepeat)

Przestronny, z niskim sufitem. Doctors of Running i Runner’s World Germany opisują obfitą szerokość, podczas gdy Doctors of Running wskazują ucisk sznurówek, a RunRepeat zmierzył niski przód buta. (Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany)

Skąd bierze się twardsze odczucie. Doctors of Running opisują twardszy bieg, a RunRepeat zmierzył piankę nieco miększą niż w 27, co wskazuje na konstrukcję, nie na piankę. (Doctors of Running, RunRepeat)

Jak jest zbudowany

Międzypodeszwa FF BLAST PLUS i PureGEL z Nimbus 27 pod nową dzianinową cholewką, z mniejszą, bardziej segmentowaną gumą Hybrid ASICSGRIP: większość oszczędności wagi pochodzi z góry i podeszwy.

Międzypodeszwa Nimbus 27, FF Blast Plus z PureGEL, pod nową dzianinową cholewką z językiem 1,5 mm i mniejszą, bardziej segmentowaną gumą Hybrid ASICSGRIP grubości 3,3 mm, skąd bierze się oszczędność wagi.

43.535.5123456
#CzęśćPomiar
1CholewkaInżynieryjna dzianinaPrzewiewność 64 BR
2Język1,5 mm
3ZapiętekSztywność 4 / 5
4MiędzypodeszwaFF BLAST PLUS i PureGELTwardość 38,8 AC
5WkładkaOrthoLite X-555,4 mm
6Podeszwa zewnętrznaHybrydowy ASICSGRIP3,3 mm

Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 43,5 mm, przodostopie 35,5 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 3,3 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany, Fleet Feet. BR: skala przewiewności RunRepeat (to nie wynik w skali do 100).

  1. Cholewka. Dzianinowy materiał zastępuje siatkę żakardową z 27. Runner’s World Germany uznał go za lżejszy, przewiewniejszy i bardziej rozciągliwy wokół palców niż nad śródstopiem; Doctors of Running zauważają osłonę noska, która lekko zwęża przód. RunRepeat zmierzył przewiewność na 64, trochę poniżej średniej, z gromadzeniem się wilgoci na dłuższych biegach.

  2. Język. Rozciągliwy dzianinowy język grubości tylko 1,5 mm, z uchwytem z pętlą na palec i pętlami na sznurówki, które mają zmniejszać nacisk. RunRepeat uznał go za wygodny; Doctors of Running dostali od niego ucisk sznurówek przy mocnym zaciągnięciu.

  3. Zapiętek. Ten sam sztywny, zaokrąglony zapiętek co w 27, 4 na 5 w teście RunRepeat, za obfitą wyściółką. Doctors of Running stwierdzili, że góra pięty przechyla się do przodu w stronę ścięgna Achillesa, choć mniej niż w GT-2000 14.

  4. Międzypodeszwa. Bez zmian względem 27 według ASICS: pianka FF BLAST PLUS, 38,8 AC na twardościomierzu RunRepeat wobec 39,3 AC wcześniej, z wkładką PureGEL z tyłu. Platforma jest bardzo sztywna, 20,5 Nm w teście skrętnym RunRepeat wobec średniej 14,4 Nm, a Runner’s World Germany przypisują płynne przetoczenie kształtowi rockera pod piętą i przodostopiem.

  5. Wkładka. Wkładka OrthoLite X-55, grubości 5,4 mm, pełny milimetr powyżej średniej RunRepeat.

  6. Podeszwa zewnętrzna. Hybrid ASICSGRIP, mieszanka gumy ASICSGRIP i AHAR, w mniejszej liczbie, bardziej segmentowanych kawałków z rowkami giętnymi przez przodostopie i szerokimi obszarami odsłoniętej pianki. Przyczepność jest sporna: 0,99 na mokrym betonie w teście RunRepeat, znakomita wartość, podczas gdy Doctors of Running lekko się poślizgnęli na mokrych zimowych drogach.

Czytaj dalej

Międzypodeszwa FF BLAST PLUS i PureGEL z Nimbus 27 pod nową dzianinową cholewką, z mniejszą, bardziej segmentowaną gumą Hybrid ASICSGRIP: większość oszczędności wagi pochodzi z góry i podeszwy.

1. Cholewka. Dzianinowy materiał zastępuje siatkę żakardową z 27. Runner’s World Germany uznał go za lżejszy, przewiewniejszy i bardziej rozciągliwy wokół palców niż nad śródstopiem; Doctors of Running zauważają osłonę noska, która lekko zwęża przód. RunRepeat zmierzył przewiewność na 64, trochę poniżej średniej, z gromadzeniem się wilgoci na dłuższych biegach.

2. Język. Rozciągliwy dzianinowy język grubości tylko 1,5 mm, z uchwytem z pętlą na palec i pętlami na sznurówki, które mają zmniejszać nacisk. RunRepeat uznał go za wygodny; Doctors of Running dostali od niego ucisk sznurówek przy mocnym zaciągnięciu.

3. Zapiętek. Ten sam sztywny, zaokrąglony zapiętek co w 27, 4 na 5 w teście RunRepeat, za obfitą wyściółką. Doctors of Running stwierdzili, że góra pięty przechyla się do przodu w stronę ścięgna Achillesa, choć mniej niż w GT-2000 14.

4. Międzypodeszwa. Bez zmian względem 27 według ASICS: pianka FF BLAST PLUS, 38,8 AC na twardościomierzu RunRepeat wobec 39,3 AC wcześniej, z wkładką PureGEL z tyłu. Platforma jest bardzo sztywna, 20,5 Nm w teście skrętnym RunRepeat wobec średniej 14,4 Nm, a Runner’s World Germany przypisują płynne przetoczenie kształtowi rockera pod piętą i przodostopiem.

5. Wkładka. Wkładka OrthoLite X-55, grubości 5,4 mm, pełny milimetr powyżej średniej RunRepeat.

6. Podeszwa zewnętrzna. Hybrid ASICSGRIP, mieszanka gumy ASICSGRIP i AHAR, w mniejszej liczbie, bardziej segmentowanych kawałków z rowkami giętnymi przez przodostopie i szerokimi obszarami odsłoniętej pianki. Przyczepność jest sporna: 0,99 na mokrym betonie w teście RunRepeat, znakomita wartość, podczas gdy Doctors of Running lekko się poślizgnęli na mokrych zimowych drogach.

Trwałość. Przeciętna. RunRepeat zmierzył 1,0 mm zużycia podeszwy na warstwie 3,3 mm i ocenił przód buta i podszewkę pięty na 3 na 5. Po 55 milach (88 km) Doctors of Running zobaczyli zużycie przodostopia i obawiali się o najbardziej tylną gumę pięty, więc spodziewają się przeciętnej trwałości.

Trwałość. Przeciętna. RunRepeat zmierzył 1,0 mm zużycia podeszwy na warstwie 3,3 mm i ocenił przód buta i podszewkę pięty na 3 na 5. Po 55 milach (88 km) Doctors of Running zobaczyli zużycie przodostopia i obawiali się o najbardziej tylną gumę pięty, więc spodziewają się przeciętnej trwałości.

Parametry, podane i zmierzone

Każda liczba ma swoje źródło.

Drop, mm

Doctors of Running8
RunRepeat5,2

Stack pięty, mm

Doctors of Running43,5
RunRepeat39,5

Stack przodostopia, mm

Doctors of Running35,5
RunRepeat34,3

Waga (męskie), g

Doctors of Running280
RunRepeat278
ParametrPodaneZmierzone
Drop
  • 8 mm Doctors of Running
  • 5,2 mm RunRepeat
Stack pięty
  • 43,5 mm Doctors of Running
  • 39,5 mm RunRepeat
Stack przodostopia
  • 35,5 mm Doctors of Running
  • 34,3 mm RunRepeat
Waga, US M9
  • 280 g Doctors of Running
  • 278 g RunRepeat
Wsparcie
  • Neutralne Fleet Feet
–
Płytka
  • Brak Doctors of Running
–
Nawierzchnia
  • Asfalt cat
–
Rok premiery
  • 2026 Doctors of Running
–

Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Doctors of Running, RunRepeat.

Pomiary laboratoryjne

ParametrZmierzone
Twardość międzypodeszwy
  • 38,8 AC RunRepeat
Sztywność skrętna
  • 20,5 Nm RunRepeat
Zwrot energii (pięta)
  • 44,2 % RunRepeat
Sztywność zapiętka
  • 4 / 5 RunRepeat
Współczynnik przyczepności
  • 0,99 RunRepeat
Przewiewność
  • 64 BR RunRepeat
ParametrZmierzone
Szerokość przodu buta
  • 72,5 mm RunRepeat
Wysokość przodu buta
  • 22,7 mm RunRepeat
Grubość podeszwy zewnętrznej
  • 3,3 mm RunRepeat
Grubość wkładki
  • 5,4 mm RunRepeat
Grubość języka
  • 1,5 mm RunRepeat
Siła zginania
  • 23,1 N RunRepeat

BR: skala przewiewności RunRepeat (to nie wynik w skali do 100).

Rozmiar i dopasowanie

Zamów swój zwykły rozmiar i poluzuj górne oczka, jeśli czujesz nacisk na podbicie.

Długość

Zgodny z rozmiarem

Szerokości

standardowy, szeroki i bardzo szeroki

Miejsce na palce

Opinie są różne. RunRepeat zmierzył przód buta 72,5 mm przy wysokości tylko 22,7 mm i ostrzega, że cholewka leży bliżej niż średnia. Doctors of Running poczuli lekkie ocieranie od zwężającej się osłony noska, podczas gdy Runner’s World Germany znalazł dużo miejsca.

Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany

Pełne uwagi testerów o rozmiarze

Doctors of Running i RunRepeat nazywają go zgodnym z rozmiarem. Szerokość jest normalna do lekko szerokiej według Doctors of Running, a Runner’s World Germany znalazł obfitą przestrzeń w palcach i śródstopiu.

Słabym punktem jest góra stopy. Doctors of Running zgłaszają ucisk sznurówek od cienkiego języka przy mocno zaciągniętych sznurówkach, a RunRepeat zmierzył wysokość przodu buta poniżej średniej. Biegacze z wysokim podbiciem powinni go przymierzyć i trzymać sznurowanie luźne nad górą.

Fleet Feet ma but męski w wersji zwykłej (D), szerokiej (2E) i bardzo szerokiej (4E). Dostępność każdej szerokości zależy od kraju, więc sprawdź u sprzedawcy.

Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet, Runner’s World Germany

Kontra Gel-Nimbus 27

Ta sama podana geometria, bardzo inne odczucie: lżejszy, twardszy pod stopą, żywszy i niższy w pięcie.

Gel-Nimbus 28Gel-Nimbus 27
WsparcieNeutralneNeutralne
Drop8 mm8 mm
Stack pięty43,5 mm43,5 mm
Przodostopie35,5 mm35,5 mm
Waga280 g306 g

Zostań przy Nimbus 27, jeśli mocno lądujesz na pięcie i podobało ci się jego spokojniejsze, głębsze odczucie albo cienki język zwykle boli cię w górę stopy. Przejdź na 28, jeśli lądujesz na śródstopiu, chcesz lżejszego buta albo 27 był wolny, gdy przyspieszałeś.

Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Historia wersji: Gel-Nimbus 27 do Gel-Nimbus 28

Lżejszy. Doctors of Running nazywają go najlżejszym Nimbusem do tej pory. RunRepeat zmierzył o około 7 procent mniejszą wagę niż 27, a Runner’s World Germany podają oszczędność ponad 20 g. (Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany)

Nowa dzianinowa cholewka. Dzianinowa cholewka zastępuje poprzednią siatkę żakardową, z przerobionym kołnierzem i językiem. (Doctors of Running, Runner’s World Germany)

Przeprojektowana podeszwa zewnętrzna. Guma jest przesunięta i segmentowana. Doctors of Running nadal uznali przyczepność za lekko poniżej średniej na mokrych drogach, bo pokrycie jest rzadkie. (Doctors of Running, Runner’s World Germany)

Inny bieg na tym samym stacku. Doctors of Running opisują go jako zupełnie inny but: twardszy, żywszy i niżej leżący niż 27, mimo niezmienionych wysokości międzypodeszwy. (Doctors of Running)

Porównanie alternatyw

Każda poprawia jedną rzecz, której Gel-Nimbus 28 nie robi.

ASICS Gel-Nimbus 28ASICS Gel-Nimbus 27Hoka SkyflowASICS Novablast 6ASICS Gel-Kayano 33
Wybierz ją dlaTa stronaWyższy dropNiższy dropLżejszyStabilniejszy
Drop8 mm8 mm5 mm8 mm8 mm
Stack pięty43,5 mm43,5 mm39 mm41,5 mm39 mm
Waga280 g306 g283 g249 g298 g
WsparcieNeutralneNeutralneNeutralneNeutralneStabilizacja
Tabela 2 · Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Pytania biegaczy

Czy ASICS Gel-Nimbus 28 to buty stabilizujące?

Nie. Gel-Nimbus 28 to neutralne buty treningowe, podane jako neutralne przez Fleet Feet, bez systemu prowadzenia. Jego platforma jest sztywna i opiera się skręcaniu, co pomaga przy lekko niestabilnym kroku, ale biegacze z wyraźnym uginaniem do wewnątrz lepiej wybiorą model stabilizujący, taki jak Gel-Kayano.

Jaki jest prawdziwy drop Gel-Nimbus 28?

ASICS podaje 8 mm (43,5 mm pięta, 35,5 mm przodostopie, męskie). Doctors of Running czuli bliżej 5 lub 6 mm, a laboratorium RunRepeat zmierzyło 5,2 mm. W praktyce Nimbus 28 biegnie płyciej, niż mówi karta techniczna, co pasuje lądującym na śródstopiu, a od lądujących na pięcie wymaga trochę więcej od łydek.

Nimbus 27 czy Nimbus 28: który wybrać?

Wybierz Nimbus 28, jeśli lądujesz na śródstopiu, chcesz lżejszego buta albo lubisz od czasu do czasu przyspieszyć. Zostań przy Nimbus 27, jeśli mocno lądujesz na pięcie i wolisz głębsze, spokojniejsze odczucie, bo recenzenci uznali 28 za twardszy i niżej leżący na tym samym podanym stacku.

Czy Gel-Nimbus 28 jest zgodny z rozmiarem?

Tak, według Doctors of Running i RunRepeat. Szerokość jest normalna do lekko szerokiej, z dobrą przestrzenią na palce, ale przód buta jest niski, a język cienki. Jeśli masz wysokie podbicie, przymierz go i trzymaj sznurówki luźno nad górą stopy.

Czy Gel-Nimbus 28 występuje w wersji szerokiej i bardzo szerokiej?

Tak. Fleet Feet podaje męski Gel-Nimbus 28 w wersji zwykłej (D), szerokiej (2E) i bardzo szerokiej (4E). Dostępność szerokości różni się między krajami i sprzedawcami, więc sprawdź stan lokalnie przed zamówieniem.

Jak uniknąć ucisku sznurówek w Gel-Nimbus 28?

Doctors of Running zgłaszają nacisk na górę stopy od cienkiego języka przy mocno zaciągniętych sznurówkach i sugerują trzymać je luźniej. Pominięcie jednego oczka nad bolącym miejscem to częsty sposób sznurowania. Jeśli nacisk się utrzymuje, może po prostu lepiej pasuje ci model z grubszym językiem.

Źródła

  1. Doctors of Running, ASICS Gel Nimbus 28 Review (Matt Klein, December 2025). Dostęp: 9 paź 2026.
  2. RunRepeat, ASICS Gel Nimbus 28 lab review. Dostęp: 9 paź 2026.
  3. Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Nimbus 28. Dostęp: 9 paź 2026.
  4. Runner’s World Germany, Asics Gel-Nimbus 28 im Test. Dostęp: 9 paź 2026.
  5. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Dostęp: 11 paź 2026.
  6. cat: katalog Strideprint, 395 butów

Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.

Czy to twoja para?Zacznij swój fitting