1. Kengät
  2. Adidas
  3. Adizero Adios Pro 5
Adidas Adizero Adios Pro 5, sivukuva

Adidas Adizero Adios Pro 5 -arvostelu

Adidaksen vuoden 2026 maratonkenkä karistaa noin unssin ja vaihtaa tangot hiilikuituvahvistettuun vanteeseen. Laboratoriot pitävät painosta ja vaahdosta; varhaiset kestävyysraportit ja kapea kantaosa laimentavat kehuja.

Drop
4 mm
Kannan korkeus
39 mm
Päkiä
35 mm
Paino
170 g
Tuki
Neutraali
Levy
Hiilikuitu

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 9 lähdettä

Tuomiomme

Kevyempi, pehmeämpi, yhä kapea.

Adios Pro 5 on erittäin kevyt neutraali maratonkilpakenkä: kaksikerroksinen Lightstrike Pro -välipohja on hiilikuituvahvistetun EnergyRim-vanteen sisällä, joka korvaa Pro 4:n tangot, pehmeämpää ja anteeksiantavampaa ajoa varten. Se sopii keskijalalle ja päkiälle alastuville, joilla on kapeat tai keskileveät jalat ja jotka kilpailevat puoli- tai täysmaratonin, mutta huonommin kantapäälle alastuville ja vakautta tarvitseville.

Vahvuudet

  • Erittäin kevyt: 170 g miesten US 9 -koossa, ja RTINGS punnitsi 170,3 g
  • Huipputason ponnahdus: 80,4 % energian palautuminen päkiässä RunRepeatissa
  • Edelleen suojaava 50 km:n simuloidun juoksun loppupuolella RTINGSissä
  • Paljon parempi ote: pitokerroin 0,74 verrattuna Pro 4:n 0,55:een
  • Sisäreunan lovi poistunut, joten keskijalkaan voi luottaa paremmin

Heikkoudet

  • Varhaisia raportteja avoimen päkiävaahdon nopeasta kulumisesta
  • Erittäin kapea 77,1 mm:n kantaosa: raskasta kantapäälle alastuville
  • Kapea jalkaholvi ja matala 24,9 mm:n kärkitila
  • Ei tehty rauhallisille päiville eikä päivittäisiin kilometreihin
  • Vähemmän napakka irtioton hetki kuin Pro 4:ssä

Kenelle sopii

  • Alastut keskijalalle tai päkiälle
  • Kilpailet puoli- tai täysmaratonin
  • Pro 4 oli mielestäsi liian aggressiivinen
  • Haluat kevyimmän Adios Pro -mallin tähän mennessä

Kenen kannattaa ohittaa

  • Alastut kantapäälle
  • Tarvitset vakaan alustan kisan loppupuolella
  • Sinulla on leveät jalat tai korkeat varpaat
  • Haluat yhden kengän myös harjoitteluun

Kenkäprofiili

Missä Adizero Adios Pro 5 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Adizero Adios Pro 4.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliAdizero Adios Pro 5Adizero Adios Pro 4Muutos
Vaimennus5252=
Keveys9790+7
Vakaus3030=
Drop620−14
Reagoivuus6080−20

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino170 g, kevyempi kuin 96 % kengistä

Drop4 mm, matalampi kuin 91 % kengistä

Kannan korkeus39 mm, korkeampi kuin 52 % kengistä

Päkiän korkeus35 mm, korkeampi kuin 79 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 3 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Pehmeämpi päältä, suojaava matkalle. Erittäin pehmeä, 18,2 AC, PEBA-kerros 30,3 AC:n pohjan päällä: pehmeä ja silti suojaava RTINGSin 50 km:n simuloidun juoksun loppupuolella.

Parempi keskijalka, erittäin kapea kantaosa. Ei enää sisäreunan lovea, joten keskijalka pitää paremmin, mutta 77,1 mm:n kantaosa pitää sen etujalalle alastuvien kenkänä.

Ponnahteleva, hieman vähemmän napakka. 80,4 %:n energian palautuminen päkiässä RunRepeatin laboratoriossa, myöhäisempi ja pehmeämpi keinuvuus kuin Pro 4:ssä, jota arvostelijat pitävät kahdesta napakampana.

Pehmeämpi päältä, suojaava matkalle. Lightstrike Pro -välipohjassa on nyt kaksi kerrosta, PEBA-pintakerros A-TPU-pohjan päällä, Running Warehousen ja RunRepeatin mukaan. RunRepeat mittasi pohjan kovuudeksi 30,3 AC, lähellä Pro 4:ää, ja pintakerroksen erittäin pehmeäksi, 18,2 AC, mikä tekee ajosta kokonaisuutena pehmeämmän.

RTINGS havaitsi vaimennuksen yhä suojaavaksi 50 km:n simuloidussa juoksussa, ja RunRepeat mittasi kantapään iskunvaimennukseksi 149 SA. Kylmässä vaahto kovettuu: 22 % 20 minuutin jälkeen RunRepeatin pakastimessa, vaikka pehmeä pintakerros tuntuu yhä pehmeältä.

Parempi keskijalka, erittäin kapea kantaosa. Pro 4:n sisäreunan lovi on poistunut, minkä RTINGS sanoo tekevän Pro 5:een luottamisen helpommaksi, ja RunRepeat havaitsee paremman keskijalan pidon. Kantaosa on rajoite: RunRepeat mittasi 77,1 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja RTINGS antaa vakaudelle 5,8 / 10.

RunRepeat pitää sitä silti kokonaisuutena vähemmän vakaana kuin Pro 3 ja Pro 4. Alastu etuosalle, ja 116,2 mm:n päkiäpohja pitää sen vakaana; alastu kantapäälle, ja se vaatii paljon.

Ponnahteleva, hieman vähemmän napakka. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 80,4 % ja kantapään 75,1 %, ja adidas väittää 9 % enemmän energian palautumista kuin Pro 4:n vaahdossa, Running Warehousen ja Believe in the Runin välittämänä. EnergyRim lisää hieman taivutusjäykkyyttä RTINGSin mukaan; RunRepeat mittasi taivutustestissä 20,5 N.

Believe in the Run ja RTINGS pitävät molemmat Pro 4:ää napakampana irtioton hetkellä, sillä Pro 5 vierii myöhemmin ja pehmeämmin. Believe in the Runin Thomas pitää silti Pro 5:n pienempää painoa parempana maratonilla.

Lue lisää

Pehmeämpi päältä, suojaava matkalle. Lightstrike Pro -välipohjassa on nyt kaksi kerrosta, PEBA-pintakerros A-TPU-pohjan päällä, Running Warehousen ja RunRepeatin mukaan. RunRepeat mittasi pohjan kovuudeksi 30,3 AC, lähellä Pro 4:ää, ja pintakerroksen erittäin pehmeäksi, 18,2 AC, mikä tekee ajosta kokonaisuutena pehmeämmän.

RTINGS havaitsi vaimennuksen yhä suojaavaksi 50 km:n simuloidussa juoksussa, ja RunRepeat mittasi kantapään iskunvaimennukseksi 149 SA. Kylmässä vaahto kovettuu: 22 % 20 minuutin jälkeen RunRepeatin pakastimessa, vaikka pehmeä pintakerros tuntuu yhä pehmeältä.

Parempi keskijalka, erittäin kapea kantaosa. Pro 4:n sisäreunan lovi on poistunut, minkä RTINGS sanoo tekevän Pro 5:een luottamisen helpommaksi, ja RunRepeat havaitsee paremman keskijalan pidon. Kantaosa on rajoite: RunRepeat mittasi 77,1 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja RTINGS antaa vakaudelle 5,8 / 10.

RunRepeat pitää sitä silti kokonaisuutena vähemmän vakaana kuin Pro 3 ja Pro 4. Alastu etuosalle, ja 116,2 mm:n päkiäpohja pitää sen vakaana; alastu kantapäälle, ja se vaatii paljon.

Ponnahteleva, hieman vähemmän napakka. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 80,4 % ja kantapään 75,1 %, ja adidas väittää 9 % enemmän energian palautumista kuin Pro 4:n vaahdossa, Running Warehousen ja Believe in the Runin välittämänä. EnergyRim lisää hieman taivutusjäykkyyttä RTINGSin mukaan; RunRepeat mittasi taivutustestissä 20,5 N.

Believe in the Run ja RTINGS pitävät molemmat Pro 4:ää napakampana irtioton hetkellä, sillä Pro 5 vierii myöhemmin ja pehmeämmin. Believe in the Runin Thomas pitää silti Pro 5:n pienempää painoa parempana maratonilla.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
MaratonkilpailuTehty siihenSen paras käyttö RTINGSin mukaan, 8,5 / 10, suojalla, joka kestää matkalla.RTINGS
PuolimaratonkilpailuTehty siihenSama 8,5 / 10 RTINGSissä; RunRepeat pitää sitä monipuolisena lyhyille ja pitkille kilpailuille.RunRepeat, RTINGS
VauhtikestävyysTehty siihenMarathon Sports havaitsi sen sopivan myös vauhtiharjoitteluun; RunRepeat antaa vauhtikestävyydelle 87 / 100.RunRepeat, Marathon Sports
Pitkät lenkitKelpaaRTINGS antaa pitkille lenkeille 7,6 / 10, parhaimmillaan kun niihin sisältyy nopeampia osuuksia.RTINGS
PeruskestävyyslenkitEi siihenRTINGS pitää rakennetta huonosti sopivana rennoille kilometreille, vaikka Believe in the Runin Karl juoksi sillä rauhallisia kilometrejä.RTINGS, Believe in the Run

Lähde: RTINGS, RunRepeat, Marathon Sports, Believe in the Run

Mitä testit sanovat

Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että Adios Pro 5 on erittäin kevyt, pehmeä ja anteeksiantava maratonkilpakenkä päkiälle ja keskijalalle alastuville, kapealla istuvuudella ja rajallisella vakaudella. Kattavuus on yhä vähäistä, kolme täyttä arvostelua lokakuuhun 2026 mennessä, ja ne jakautuvat napakkuudesta ja kestävyydestä.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 91 / 100, erinomainen kilpakenkä mailista maratonille, kestävyyteen ja vakauteen liittyvin epäilyin.
RTINGSLaboratorioMyönteinenRTINGS antaa sille 8,5 / 10 puoli- ja täysmaratonin kilpailuun, kehuu painoa ja pitkän kilpailun vaimennusta mutta kutsuu vakautta riittämättömäksi.
Believe in the RunArvosteluMyönteinenBelieve in the Run sijoittaa sen A-luokkaansa: vankka päivitys useimmille Pro 4:n ystäville, vähemmän aggressiivisella ajolla.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Kevyin Adios Pro tähän mennessäRunRepeat punnitsi 176 g verrattuna Pro 4:n 200 g:aan, RTINGS 170,3 g, ja Believe in the Run sekä Running Warehouse raportoivat myös painon laskusta.
  • Tehty päkiälle ja keskijalalle alastuvilleRunRepeat ja RTINGS nimeävät kapean kantaosan alastulon vakauden rajoitteeksi.
  • Suojaava maratonin ajanRTINGS havaitsi vaimennuksen yhä suojaavaksi 50 km:n simulaation läpi, ja RunRepeat mittasi kantapään iskunvaimennukseksi 149 SA, kun keskiarvo on 131 SA.
  • Kapea istuvuusRunRepeat ja RTINGS kuvaavat kapeaa istuvuutta matalalla kärkitilalla, ja Marathon Sports ehdottaa suurempaa kokoa varpaiden tilaa varten.

Mielipiteet jakautuvat

  • Napakka vai pehmeä?Believe in the Runin Thomas piti sitä napakkana eikä velttona, mutta sama arvostelu listaa vähemmän aggressiivisen ajon haitaksi juoksijoille, jotka haluavat eteenpäinvientiä. RTINGS toteaa pehmeän päkiän rajoittavan suoraa irtiottoa ja pitää Pro 4:ää napakampana.
  • Tilavampi vai ahtaampi kuin Pro 4?Believe in the Run löytää hieman leveämmän päkiän ja enemmän tilavuutta varpaiden päällä. RunRepeat mittasi kärkitilan 0,4 mm kapeammaksi ja matalammaksi kuin Pro 4:ssä, ja RTINGS kutsuu sitä erittäin matalaksi.
  • Kestääkö se?RunRepeat välittää raportteja vakavasta kulumisesta yhden tai kahden juoksun jälkeen ja adidaksen vastauksen, että kyse on kosmeettisesta hankauksesta, kun taas heidän oma parinsa osoitti vain vähäistä kulumaa. Running Warehousen asiakasarvostelut vaihtelevat rispaantuneesta päkiävaahdosta lähes olemattomaan kulumaan.

Mitä juoksijat sanovat

Keskusteluketjut ja ostajien arvostelut, tiivistettyinä ja linkitettyinä. Ei tähtiarvosanoja: kerromme, mitä ihmiset kirjoittivat, emme pisteitä.

Kestävyys

Running Warehousen asiakasarvostelut jakautuvat: useat raportoivat päkiävaahdon kuluvan pahasti 12-20 mailin sisällä, kun taas yksi maratoonari näki lähes olemattoman kulumisen noin 50 mailin jälkeen.

Running Warehouse · lähde

Lue koko kannat kohta kohdalta

Kevyin Adios Pro tähän mennessä. RunRepeat punnitsi 176 g verrattuna Pro 4:n 200 g:aan, RTINGS 170,3 g, ja Believe in the Run sekä Running Warehouse raportoivat myös painon laskusta. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse)

Tehty päkiälle ja keskijalalle alastuville. RunRepeat ja RTINGS nimeävät kapean kantaosan alastulon vakauden rajoitteeksi. (RunRepeat, RTINGS)

Suojaava maratonin ajan. RTINGS havaitsi vaimennuksen yhä suojaavaksi 50 km:n simulaation läpi, ja RunRepeat mittasi kantapään iskunvaimennukseksi 149 SA, kun keskiarvo on 131 SA. (RunRepeat, RTINGS)

Kapea istuvuus. RunRepeat ja RTINGS kuvaavat kapeaa istuvuutta matalalla kärkitilalla, ja Marathon Sports ehdottaa suurempaa kokoa varpaiden tilaa varten. (RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports)

Napakka vai pehmeä?. Believe in the Runin Thomas piti sitä napakkana eikä velttona, mutta sama arvostelu listaa vähemmän aggressiivisen ajon haitaksi juoksijoille, jotka haluavat eteenpäinvientiä. RTINGS toteaa pehmeän päkiän rajoittavan suoraa irtiottoa ja pitää Pro 4:ää napakampana. (RTINGS, Believe in the Run)

Tilavampi vai ahtaampi kuin Pro 4?. Believe in the Run löytää hieman leveämmän päkiän ja enemmän tilavuutta varpaiden päällä. RunRepeat mittasi kärkitilan 0,4 mm kapeammaksi ja matalammaksi kuin Pro 4:ssä, ja RTINGS kutsuu sitä erittäin matalaksi. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Kestääkö se?. RunRepeat välittää raportteja vakavasta kulumisesta yhden tai kahden juoksun jälkeen ja adidaksen vastauksen, että kyse on kosmeettisesta hankauksesta, kun taas heidän oma parinsa osoitti vain vähäistä kulumaa. Running Warehousen asiakasarvostelut vaihtelevat rispaantuneesta päkiävaahdosta lähes olemattomaan kulumaan. (RunRepeat, Running Warehouse)

Miten se on rakennettu

Uudistettu kilpakenkä: kaksikerroksinen Lightstrike Pro -välipohja, jota pitää reunassaan hiilikuituvahvistettu EnergyRim, Lightlock 2.0 -kudottu päällinen ja ohut polyuretaaniulkopohja pienellä Continental-laikulla.

Kaksi kerrosta Lightstrike Prota, PEBA A-TPU:n päällä, hiilikuituvahvistetun EnergyRim-vanteen kehystämänä tankojen sijaan, Lightlock 2.0 -päällisen alla, 1,0 mm:n ulkopohjalla ja pienellä Continental-laikulla.

39351234567
#OsaMitta
1PäällinenLightlock 2.0Hengittävyys 6,0 / 10
2Kieli3,7 mm
3KantaJäykkyys 1 / 5
4VälipohjaLightstrike Pro (PEBA ja A-TPU)18,2 / 30,3 AC
5LevyEnergyRimTaivutusvoima 20,5 N
6Irtopohjallinen2,0 mm
7UlkopohjaLighttraxion ja Continental1,0 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 39 mm, päkiä 35 mm; mitattu: ulkopohja 1 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat.

  1. Päällinen. Kudottu verkko yksisuuntaisella venytyksellä Running Warehousen mukaan. Believe in the Run pitää sitä kevyempänä ja joustavampana kuin Pro 4:n; RTINGS arvioi hengittävyyden silti keskinkertaiseksi, 6,0 / 10.

  2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty kieli, 3,7 mm paksu verrattuna Pro 4:n 5,6 mm:iin RunRepeatin laboratoriossa, uusilla sahalaitanauhoilla, joita Believe in the Run pitää tervetulleina.

  3. Kanta. Pehmeä kantaosa, jonka kantatuki sai RunRepeatin laboratoriossa 1 / 5. Running Warehouse listaa sisällä liukumista estävät vaahtotyynyt, ja Believe in the Run löytää enemmän pehmustetta kuin Pro 4:ssä mutta kaipaa vetolenkkiä.

  4. Välipohja. PEBA-pintakerros A-TPU-pohjan päällä, RunRepeatin mittaamana 18,2 AC ja 30,3 AC. Running Warehouse välittää adidaksen väitteen 9 % paremmasta energian palautumisesta kuin Pro 4:llä.

  5. Levy. Hiilikuituvahvistettu, U:n muotoinen kehys välipohjan reunalla, joka jättää vaahdon katkeamattomaksi jalan alle Running Warehousen mukaan. RTINGS toteaa sen lisäävän hieman taivutusjäykkyyttä; RunRepeat mittasi taivutukseen 20,5 N ja vääntöjäykkyydeksi 11,3 Nm, alle 14,4 Nm:n keskiarvon.

  6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja ohut: 2,0 mm RunRepeatin laboratoriossa.

  7. Ulkopohja. Koko pituuden valettu polyuretaanikerros ja Continental-kumia päkiän sisäreunassa. RunRepeat mittasi 1,0 mm ja pitokertoimeksi 0,74, selvästi yli 0,53:n keskiarvon, mutta huomauttaa vähäisemmästä peitosta päkiän ulkoreunassa.

Lue lisää

Uudistettu kilpakenkä: kaksikerroksinen Lightstrike Pro -välipohja, jota pitää reunassaan hiilikuituvahvistettu EnergyRim, Lightlock 2.0 -kudottu päällinen ja ohut polyuretaaniulkopohja pienellä Continental-laikulla.

1. Päällinen. Kudottu verkko yksisuuntaisella venytyksellä Running Warehousen mukaan. Believe in the Run pitää sitä kevyempänä ja joustavampana kuin Pro 4:n; RTINGS arvioi hengittävyyden silti keskinkertaiseksi, 6,0 / 10.

2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty kieli, 3,7 mm paksu verrattuna Pro 4:n 5,6 mm:iin RunRepeatin laboratoriossa, uusilla sahalaitanauhoilla, joita Believe in the Run pitää tervetulleina.

3. Kanta. Pehmeä kantaosa, jonka kantatuki sai RunRepeatin laboratoriossa 1 / 5. Running Warehouse listaa sisällä liukumista estävät vaahtotyynyt, ja Believe in the Run löytää enemmän pehmustetta kuin Pro 4:ssä mutta kaipaa vetolenkkiä.

4. Välipohja. PEBA-pintakerros A-TPU-pohjan päällä, RunRepeatin mittaamana 18,2 AC ja 30,3 AC. Running Warehouse välittää adidaksen väitteen 9 % paremmasta energian palautumisesta kuin Pro 4:llä.

5. Levy. Hiilikuituvahvistettu, U:n muotoinen kehys välipohjan reunalla, joka jättää vaahdon katkeamattomaksi jalan alle Running Warehousen mukaan. RTINGS toteaa sen lisäävän hieman taivutusjäykkyyttä; RunRepeat mittasi taivutukseen 20,5 N ja vääntöjäykkyydeksi 11,3 Nm, alle 14,4 Nm:n keskiarvon.

6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja ohut: 2,0 mm RunRepeatin laboratoriossa.

7. Ulkopohja. Koko pituuden valettu polyuretaanikerros ja Continental-kumia päkiän sisäreunassa. RunRepeat mittasi 1,0 mm ja pitokertoimeksi 0,74, selvästi yli 0,53:n keskiarvon, mutta huomauttaa vähäisemmästä peitosta päkiän ulkoreunassa.

Kestävyys. Avoin kysymys. RunRepeat välittää raportteja vakavasta kulumisesta yhden tai kahden juoksun jälkeen, avoimella vaahdolla päkiän ulkoreunassa ja vanteella, joka hankaa sitä vasten, sekä adidaksen vastauksen, että kyse on kosmeettisesta hankauksesta. RunRepeatin oma pari osoitti vain vähäistä kulumaa ja 1,1 mm ulkopohjan hankaustestissä, keskiarvon tasolla. Running Warehousen asiakasarvostelut jakautuvat.

Kestävyys. Avoin kysymys. RunRepeat välittää raportteja vakavasta kulumisesta yhden tai kahden juoksun jälkeen, avoimella vaahdolla päkiän ulkoreunassa ja vanteella, joka hankaa sitä vasten, sekä adidaksen vastauksen, että kyse on kosmeettisesta hankauksesta. RunRepeatin oma pari osoitti vain vähäistä kulumaa ja 1,1 mm ulkopohjan hankaustestissä, keskiarvon tasolla. Running Warehousen asiakasarvostelut jakautuvat.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Running Warehouse4
Believe in the Run4
Runnea6
RunRepeat5,6
RTINGS7,3

Kantapohjan korkeus, mm

Believe in the Run39
Marathon Sports39
Running Warehouse38
RunRepeat35,6
RTINGS38,2

Päkiäpohjan korkeus, mm

Believe in the Run35
Marathon Sports35
Running Warehouse34
RunRepeat30

Paino (miesten), g

Running Warehouse170
Runnea175
RunRepeat176
RTINGS170,3
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 4 mm Running Warehouse
  • 6 mm Runnea
  • 5,6 mm RunRepeat
  • 7,3 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 39 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 35,6 mm RunRepeat
  • 38,2 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 35 mm Believe in the Run
  • 34 mm Running Warehouse
  • 30 mm RunRepeat
Paino, US M9
  • 170 g Running Warehouse
  • 175 g Runnea
  • 176 g RunRepeat
  • 170,3 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali Running Warehouse
–
Levy
  • Hiilikuitu adidas.com
–
Alusta
  • Maantie i-run.fr
–
Julkaisuvuosi
  • 2026 Running Warehouse
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Running Warehouse, Believe in the Run, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus (pohja / pintakerros)
  • 30,3 AC RunRepeat
  • 18,2 AC RunRepeat
Energian palautuminen
  • 80,4 % RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 11,3 Nm RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 1 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,74 RunRepeat
Hengittävyys
  • 3 / 5 RunRepeat
TietoMitattu
Kärkitilan leveys
  • 69,1 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 24,9 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 1 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 2 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 3,7 mm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 20,5 N RunRepeat

Koko ja istuvuus

Pituus vastaa melko hyvin kokoa; istuvuus on kapea, joten leveän jalan kannattaa kokeilla ensin.

Pituus

Ristiriitaisia kokemuksia

Leveydet

normaali

Varvastila

Matala ja kapeneva useimmille, tilavampi joillekin. RunRepeat mittasi kärkitilan leveydeksi 69,1 mm ja korkeudeksi vain 24,9 mm, matalampi kuin Pro 4:ssä, ja RTINGS kutsuu sitä erittäin matalaksi. Believe in the Run sen sijaan löysi enemmän tilavuutta varpaiden päältä kuin Pro 4:ssä.

RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run

Testaajien koko kokomuistiinpanot

RTINGS arvioi pituuden vastaavan kokoa ja sanoo tavallisen koon todennäköisesti sopivan. RunRepeatin omistajaäänestys, vain 30 vastausta, sanoo hieman pieneksi, ja Believe in the Runin Thomas suosittelee puolta kokoa isompaa. Marathon Sports pitää sitä kokoa vastaavana mutta ehdottaa suurempaa kokoa varpaiden tilaa varten.

Leveyttä on vain yksi: RunRepeat listaa vain normaalin, Running Warehouse myy vain D-leveyttä, ja RTINGS ei raportoi leveää versiota. RTINGS kuvaa myös erittäin kapeaa jalkaholvia.

RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports, Running Warehouse

Vs Adizero Adios Pro 4

Pro 5 pitää kisatehtävän mutta menee kevyemmäksi ja pehmeämmäksi: tangot muuttuvat hiilikuituvahvistetuksi vanteeksi, vaahto saa PEBA-pintakerroksen ja sisäreunan lovi katoaa. Pro 4 on edelleen napakampi kenkä.

Adizero Adios Pro 5Adizero Adios Pro 4
TukiNeutraaliNeutraali
Drop4 mm6 mm
Kannan korkeus39 mm39 mm
Päkiä35 mm33 mm
Paino170 g201 g

Juoksijat, jotka rakastivat Pro 4:n napakkaa ja aggressiivista irtiottoa: RTINGS ja Believe in the Run pitävät molemmat vanhaa kenkää kahdesta energisempänä irtioton hetkellä.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Adizero Adios Pro 4 - Adizero Adios Pro 5

EnergyRim korvaa EnergyRods-tangot. Hiilikuituvahvistettu, U:n muotoinen kehys vaahdon ympärillä viiden tangon sijaan jalan alla, Running Warehousen ja Marathon Sportsin mukaan. (Marathon Sports, Running Warehouse)

Kevyempi. RunRepeat punnitsi 176 g verrattuna Pro 4:n 200 g:aan, ja Running Warehouse kutsuu sitä täydellä unssilla kevyemmäksi. (RunRepeat, Running Warehouse)

Pehmeämpi pintakerros. Uusi PEBA-kerros 18,2 AC:lla on pohjan päällä, joka on suunnilleen yhtä kova kuin Pro 4:n, RunRepeatin mukaan. (RunRepeat)

Parempi ote, vähemmän kumia. Pitokerroin nousi 0,55:stä 0,74:ään RunRepeatin laboratoriossa, mutta päkiän ulkoreunassa on nyt avointa vaahtoa. (RunRepeat)

Rauhallisempi geometria. Ei sisäreunan lovea ja myöhäisempi keinuvuus: RTINGS pitää siihen luottamista helpompana, Believe in the Run vähemmän aggressiivisena. (RTINGS, Believe in the Run)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Adizero Adios Pro 5 ei tee.

Adidas Adizero Adios Pro 5Adidas Adizero Adios Pro 4Saucony Endorphin Pro 5Hoka Cielo X1 3.0Adidas Adizero Evo SL
Valitse se, jos haluatTämä sivuNopeampiSuurempi dropEnemmän vaimennustaVähemmän vaimennusta
Drop4 mm6 mm8 mm7 mm7 mm
Kannan korkeus39 mm39 mm39,5 mm48 mm37 mm
Paino170 g201 g206 g198 g230 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Onko Adidas Adios Pro 5:ssä hiilikuitulevy?

Ei perinteistä. Adios Pro 5:ssä on EnergyRim, hiilikuituvahvistettu U:n muotoinen kehys välipohjan reunalla, joka korvaa Pro 4:n EnergyRods-tangot, Running Warehousen ja Believe in the Runin mukaan. RTINGS toteaa sen lisäävän hieman taivutusjäykkyyttä, ja Running Warehouse sanoo sen jättävän vaahdon katkeamattomaksi jalan alle.

Adios Pro 5 vai Adios Pro 4?

Adios Pro 5 on kevyempi (176 g verrattuna 200 g:aan RunRepeatin laboratoriossa), pehmeämpi päältä ja vakaampi keskijalan kohdalta, ja siinä on paljon parempi ote. Pro 4:ssä on napakampi, aggressiivisempi irtioton hetki RTINGSin ja Believe in the Runin mukaan. Pro 5 sopii paremmin maratonille, Pro 4 jos haluat voimakkaamman ajon.

Vastaako Adios Pro 5 kokoa?

Pituudeltaan pääosin: RTINGS arvioi Adios Pro 5:n vastaavan kokoa, kun taas RunRepeatin pieni omistajaäänestys sanoo hieman pieneksi ja Believe in the Runin Thomas otti puoli kokoa isomman. Istuvuus on kapea jalkaholvin kohdalta ja matala varpaiden päältä, ja vain yhtä leveyttä myydään, joten leveän jalan kannattaa kokeilla ensin.

Onko Adios Pro 5 kestävä?

On liian aikaista sanoa. RunRepeat välittää raportteja vakavasta kulumisesta avoimessa päkiän ulkoreunan vaahdossa yhden tai kahden juoksun jälkeen, minkä adidas kutsui kosmeettiseksi hankaukseksi, kun taas RunRepeatin oma Adios Pro 5 -pari osoitti vain vähäistä kulumaa. Running Warehousen asiakasarvostelut jakautuvat. Pidä se kilpailuja ja tärkeitä harjoituksia varten.

Sopiiko Adios Pro 5 kantapäälle alastuville?

Ei parhaiten. RunRepeat mittasi Adios Pro 5:n kantaosan erittäin kapeaksi, 77,1 mm, ja sanoo geometrian selvästi suosivan päkiälle ja keskijalalle alastuvia; se ehdottaa kantapäälle alastuville Saucony Endorphin Pro 5:tä. RTINGS toteaa myös kapean kantaosan rajoittavan vakautta alastulossa.

Sopiiko Adios Pro 5 maratonille?

Kyllä, se on sen paras käyttö. RTINGS antaa Adios Pro 5:lle 8,5 / 10 puoli- ja täysmaratonin kilpailuun ja havaitsi vaimennuksen yhä suojaavaksi 50 km:n simuloidussa juoksussa, ja RunRepeat antaa sille 94 / 100 kilpailuun. Juoksijat, jotka tarvitsevat vakautta kisan loppupuolella, voivat haluta leveämmän kantaosan.

Kuinka paljon Adios Pro 5 painaa?

Running Warehouse listaa Adios Pro 5:n painoksi 170 g miesten US 9 -koossa, ja RTINGS punnitsi 170,3 g; RunRepeat punnitsi 176 g. Vain 6 katalogimme 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu miesten US 9 -koossa, on kevyempää, ja vain 11 234:stä ilmoittaa pienemmän dropin kuin sen 4 mm.

Lähteet

  1. RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 5 lab review (Carlos Sánchez, October 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 5 review (September 2026). Katsottu 13.10.2026.
  3. Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 5 Review (September 2026). Katsottu 13.10.2026.
  4. Marathon Sports, adidas Adios Pro 5 review: meet the carbon Energy Rim (September 2026). Katsottu 13.10.2026.
  5. Running Warehouse, adidas adizero Adios Pro 5 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  6. Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 5 (product guide). Katsottu 13.10.2026.
  7. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  8. adidas.com · Levy, ilmoitettu
  9. i-run.fr · Alusta, ilmoitettu
  10. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi