
Adidas Adizero Adios Pro 5 test
Adidas maratonsko från 2026 tappar ungefär en uns och byter stavarna mot en kolfiberförstärkt ram. Labben gillar vikten och skummet; tidiga rapporter om slitage och en smal häl dämpar berömmet.
- Drop
- 4 mm
- Stackhöjd häl
- 39 mm
- Framfot
- 35 mm
- Vikt
- 170 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
Lättare, mjukare, fortfarande smal.
Adios Pro 5 är en mycket lätt neutral maratonsko: en mellansula i Lightstrike Pro med två lager ligger inuti en kolfiberförstärkt EnergyRim som ersätter stavarna i Pro 4, för ett mjukare, mer förlåtande steg. Den passar mellan- och framfotsisättare med smala till normala fötter som tävlar på halvmaraton eller maraton, och passar hälisättare och löpare som behöver stabilitet sämre.
Styrkor
- Mycket lätt: 170 g i herrstorlek US 9, och RTINGS vägde 170,3 g
- Studs i toppklass: 80,4 % energiretur i framfoten hos RunRepeat
- Skyddar fortfarande sent i en simulerad löprunda på 50 km hos RTINGS
- Mycket bättre grepp: 0,74 i grepp mot 0,55 på Pro 4
- Urtaget på insidan är borta, så mittpartiet är lättare att lita på
Svagheter
- Tidiga rapporter om snabbt slitage på det frilagda skummet i framfoten
- Mycket smal häl på 77,1 mm: hårt arbete för hälisättare
- Smalt valv och en låg tåbox på 24,9 mm
- Inte gjord för lugna dagar eller vardagliga kilometer
- Ett mindre kvickt frånskjut än Pro 4
Vem den passar
- Du sätter i med mellanfoten eller framfoten
- Du tävlar på halvmaraton eller maraton
- Du tyckte Pro 4 var för aggressiv
- Du vill ha den lättaste Adios Pro hittills
Vem som bör välja något annat
- Du landar på hälen
- Du behöver en stabil plattform sent i ett lopp
- Du har breda fötter eller höga tår
- Du vill ha en sko som funkar för träning också
Skoprofil
Var Adizero Adios Pro 5 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Adizero Adios Pro 4.
| Axel | Adizero Adios Pro 5 | Adizero Adios Pro 4 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 52 | 52 | = |
| Lätthet | 97 | 90 | +7 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 6 | 20 | −14 |
| Respons | 60 | 80 | −20 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt170 g, lättare än 96 % av skorna
Drop4 mm, lägre än 91 % av skorna
Stackhöjd häl39 mm, högre än 52 % av skorna
Stackhöjd framfot35 mm, högre än 79 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mjukare ovanpå, skyddande för distansen. Ett mycket mjukt PEBA-lager på 18,2 AC över en bas på 30,3 AC: plyschigt, och skyddar fortfarande sent i en simulerad löprunda på 50 km hos RTINGS.
Bättre mittparti, mycket smal häl. Inget urtag på insidan längre, så mittpartiet håller bättre, men en häl på 77,1 mm gör den fortfarande till en sko för framfotsisättare.
Studsig, lite mindre kvick. 80,4 % energiretur i framfoten i RunRepeats labb, med en senare, mjukare rocker än Pro 4, som testarna tycker är den kvickare av de två.
Mjukare ovanpå, skyddande för distansen. Mellansulan i Lightstrike Pro har nu två lager, ett översta lager i PEBA över en bas i A-TPU, enligt Running Warehouse och RunRepeat. RunRepeat mätte basen till 30,3 AC, nära Pro 4, och det översta lagret till mycket mjuka 18,2 AC, vilket gör steget plyschigare överlag.
RTINGS fann att dämpningen fortfarande skyddade i en simulerad löprunda på 50 km, och RunRepeat mätte 149 SA i stötdämpning i hälen. I kyla blir skummet fastare: 22 % efter 20 minuter i RunRepeats frys, även om det mjuka översta lagret fortfarande känns plyschigt.
Bättre mittparti, mycket smal häl. Urtaget på insidan hos Pro 4 är borta, vilket enligt RTINGS gör Pro 5 lättare att lita på, och RunRepeat tycker att mittpartiet håller bättre. Hälen är gränsen: RunRepeat mätte 77,1 mm, mot ett genomsnitt på 91,1 mm, och RTINGS ger stabiliteten 5,8 av 10.
RunRepeat bedömer den fortfarande som mindre stabil än Pro 3 och Pro 4 överlag. Landa på främre halvan så håller framfotsbasen på 116,2 mm den stadig; landa på hälen och den kräver mycket.
Studsig, lite mindre kvick. RunRepeat mätte 80,4 % energiretur i framfoten och 75,1 % i hälen, och adidas uppger 9 % mer energiretur än skummet i Pro 4, enligt Running Warehouse och Believe in the Run. EnergyRim ger lite böjstyvhet, enligt RTINGS; RunRepeat mätte 20,5 N i sitt böjtest.
Believe in the Run och RTINGS tycker båda att Pro 4 är kvickare i frånskjutet, eftersom Pro 5 rullar igenom senare och mjukare. Thomas på Believe in the Run föredrar ändå Pro 5:s lägre vikt över ett maraton.
Läs mer
Mjukare ovanpå, skyddande för distansen. Mellansulan i Lightstrike Pro har nu två lager, ett översta lager i PEBA över en bas i A-TPU, enligt Running Warehouse och RunRepeat. RunRepeat mätte basen till 30,3 AC, nära Pro 4, och det översta lagret till mycket mjuka 18,2 AC, vilket gör steget plyschigare överlag.
RTINGS fann att dämpningen fortfarande skyddade i en simulerad löprunda på 50 km, och RunRepeat mätte 149 SA i stötdämpning i hälen. I kyla blir skummet fastare: 22 % efter 20 minuter i RunRepeats frys, även om det mjuka översta lagret fortfarande känns plyschigt.
Bättre mittparti, mycket smal häl. Urtaget på insidan hos Pro 4 är borta, vilket enligt RTINGS gör Pro 5 lättare att lita på, och RunRepeat tycker att mittpartiet håller bättre. Hälen är gränsen: RunRepeat mätte 77,1 mm, mot ett genomsnitt på 91,1 mm, och RTINGS ger stabiliteten 5,8 av 10.
RunRepeat bedömer den fortfarande som mindre stabil än Pro 3 och Pro 4 överlag. Landa på främre halvan så håller framfotsbasen på 116,2 mm den stadig; landa på hälen och den kräver mycket.
Studsig, lite mindre kvick. RunRepeat mätte 80,4 % energiretur i framfoten och 75,1 % i hälen, och adidas uppger 9 % mer energiretur än skummet i Pro 4, enligt Running Warehouse och Believe in the Run. EnergyRim ger lite böjstyvhet, enligt RTINGS; RunRepeat mätte 20,5 N i sitt böjtest.
Believe in the Run och RTINGS tycker båda att Pro 4 är kvickare i frånskjutet, eftersom Pro 5 rullar igenom senare och mjukare. Thomas på Believe in the Run föredrar ändå Pro 5:s lägre vikt över ett maraton.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tävling, maraton | Gjord för det | Dess bästa användning hos RTINGS, 8,5 av 10, med ett skydd som håller över distans. | RTINGS |
| Tävling, halvmaraton | Gjord för det | Samma 8,5 av 10 hos RTINGS; RunRepeat tycker att den är mångsidig för korta och långa lopp. | RunRepeat, RTINGS |
| Tempopass | Gjord för det | Marathon Sports fann att den passar även för tempoträning; RunRepeat ger tempo 87 av 100. | RunRepeat, Marathon Sports |
| Långpass | Fungerar | RTINGS ger långpass 7,6 av 10, bäst när de innehåller snabbare delar. | RTINGS |
| Lugna pass | Inte för det | RTINGS tycker att konstruktionen passar dåligt för lugna kilometer, även om Believe in the Runs Karl sprang lugna pass i den. | RTINGS, Believe in the Run |
Källa: RTINGS, RunRepeat, Marathon Sports, Believe in the Run
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Adios Pro 5 är en mycket lätt, mjuk och förlåtande maratonsko för fram- och mellanfotsisättare, med snäv passform och begränsad stabilitet. Underlaget är fortfarande tunt, tre fullständiga tester i oktober 2026, och de går isär om hur kvick den känns och om hållbarheten.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 91 av 100, en utmärkt tävlingssko från 1 500 meter till maraton, med frågetecken kring hållbarhet och stabilitet. | Läs |
| RTINGS | Labb | Positiv | RTINGS ger den 8,5 av 10 för tävling på halvmaraton och maraton, berömmer vikten och dämpningen på långa lopp men kallar stabiliteten otillräcklig. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run placerar den i sin A-nivå: en gedigen uppdatering för de flesta fans av Pro 4, med ett mindre aggressivt steg. | Läs |
De är eniga
- Den lättaste Adios Pro hittillsRunRepeat vägde 176 g mot 200 g för Pro 4, RTINGS 170,3 g, och Believe in the Run och Running Warehouse rapporterar också viktminskningen.
- Gjord för fram- och mellanfotsisättareRunRepeat och RTINGS nämner båda den smala hälen som gränsen för stabiliteten vid landning.
- Skyddande över ett maratonRTINGS fann att dämpningen fortfarande skyddade genom en simulering på 50 km, och RunRepeat mätte 149 SA i stötdämpning i hälen mot ett genomsnitt på 131 SA.
- Snäv passformRunRepeat och RTINGS beskriver en snäv passform med låg tåbox, och Marathon Sports föreslår större storlek för mer plats vid tårna.
De går isär
- Kvick eller mjuk?Believe in the Runs Thomas fann den kvick snarare än sladdig, men samma test listar det mindre aggressiva steget som en nackdel för löpare som vill ha framdrivning. RTINGS tycker att den mjuka framfoten begränsar ett direkt frånskjut och betygsätter Pro 4 som kvickare.
- Rymligare eller trängre än Pro 4?Believe in the Run tycker att den har en något bredare framfot och mer volym över tårna. RunRepeat mätte en tåbox som är 0,4 mm smalare och lägre än Pro 4, och RTINGS kallar den mycket låg.
- Kommer den att hålla?RunRepeat förmedlar rapporter om kraftigt slitage efter ett eller två pass och adidas svar att det är kosmetisk nötning, medan deras eget par bara visade lätt slitage. Kundrecensioner hos Running Warehouse varierar från fransigt skum i framfoten till nästan inget slitage alls.
Vad löpare säger
Forumtrådar och köparomdömen, sammanfattade och länkade. Inga stjärnbetyg: vi återger vad folk skrev, inte en poäng.
Hållbarhet
Kundrecensioner hos Running Warehouse går isär: flera rapporterar att skummet i framfoten slits dåligt inom 12 till 20 miles (cirka 19 till 32 km), medan en maratonlöpare såg nästan inget slitage efter ungefär 50 miles (cirka 80 km).
Running Warehouse · källa
Så är den byggd
En omarbetad tävlingssko: en mellansula i Lightstrike Pro med två lager som hålls av en kolfiberförstärkt EnergyRim runt kanten, en vävd Lightlock 2.0-ovandel och en tunn yttersula i polyuretan med en liten Continental-bit.
Två lager Lightstrike Pro, PEBA över A-TPU, inramade av en kolfiberförstärkt EnergyRim i stället för stavar, under en Lightlock 2.0-ovandel, med en yttersula på 1,0 mm och en liten Continental-bit.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelLightlock 2.0 | Andningsförmåga 6,0 / 10 |
| 2 | Plös | 3,7 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 1 / 5 |
| 4 | MellansulaLightstrike Pro (PEBA och A-TPU) | 18,2 / 30,3 AC |
| 5 | PlattaEnergyRim | Böjkraft 20,5 N |
| 6 | Innersula | 2,0 mm |
| 7 | YttersulaLighttraxion och Continental | 1,0 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 39 mm häl, 35 mm framfot; uppmätt: 1 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat.
Ovandel. Ett vävt mesh med stretch åt ett håll, enligt Running Warehouse. Believe in the Run tycker att det är lättare och mjukare än i Pro 4; RTINGS bedömer ändå andningsförmågan som medelmåttig, 6,0 av 10.
Plös. En tunga med delvis sidoinsatser, 3,7 mm tjock mot 5,6 mm på Pro 4 i RunRepeats labb, med nya snören med sågtandsmönster som Believe in the Run välkomnar.
Häl. En mjuk häl med en hälkappa som får 1 av 5 i RunRepeats labb. Running Warehouse listar halkskyddande skumkuddar på insidan, och Believe in the Run tycker att det finns mer stoppning än på Pro 4 men saknar dess dragflik.
Mellansula. Ett översta lager i PEBA över en bas i A-TPU, mätta till 18,2 AC och 30,3 AC av RunRepeat. Running Warehouse förmedlar adidas uppgift om 9 % mer energiretur än Pro 4.
Platta. En kolfiberförstärkt, U-formad ram runt mellansulans kant, som lämnar obrutet skum under foten, enligt Running Warehouse. RTINGS tycker att den ger lite böjstyvhet; RunRepeat mätte 20,5 N i böjkraft och 11,3 Nm i vridstyvhet, under genomsnittet på 14,4 Nm.
Innersula. Löstagbar och tunn: 2,0 mm i RunRepeats labb.
Yttersula. Ett gjutet lager polyuretan längs hela skon med Continental-gummi i framfotens insida. RunRepeat mätte 1,0 mm och 0,74 i grepp, långt över genomsnittet på 0,53, men noterar mindre täckning vid framfotens utsida.
Läs mer
En omarbetad tävlingssko: en mellansula i Lightstrike Pro med två lager som hålls av en kolfiberförstärkt EnergyRim runt kanten, en vävd Lightlock 2.0-ovandel och en tunn yttersula i polyuretan med en liten Continental-bit.
1. Ovandel. Ett vävt mesh med stretch åt ett håll, enligt Running Warehouse. Believe in the Run tycker att det är lättare och mjukare än i Pro 4; RTINGS bedömer ändå andningsförmågan som medelmåttig, 6,0 av 10.
2. Plös. En tunga med delvis sidoinsatser, 3,7 mm tjock mot 5,6 mm på Pro 4 i RunRepeats labb, med nya snören med sågtandsmönster som Believe in the Run välkomnar.
3. Häl. En mjuk häl med en hälkappa som får 1 av 5 i RunRepeats labb. Running Warehouse listar halkskyddande skumkuddar på insidan, och Believe in the Run tycker att det finns mer stoppning än på Pro 4 men saknar dess dragflik.
4. Mellansula. Ett översta lager i PEBA över en bas i A-TPU, mätta till 18,2 AC och 30,3 AC av RunRepeat. Running Warehouse förmedlar adidas uppgift om 9 % mer energiretur än Pro 4.
5. Platta. En kolfiberförstärkt, U-formad ram runt mellansulans kant, som lämnar obrutet skum under foten, enligt Running Warehouse. RTINGS tycker att den ger lite böjstyvhet; RunRepeat mätte 20,5 N i böjkraft och 11,3 Nm i vridstyvhet, under genomsnittet på 14,4 Nm.
6. Innersula. Löstagbar och tunn: 2,0 mm i RunRepeats labb.
7. Yttersula. Ett gjutet lager polyuretan längs hela skon med Continental-gummi i framfotens insida. RunRepeat mätte 1,0 mm och 0,74 i grepp, långt över genomsnittet på 0,53, men noterar mindre täckning vid framfotens utsida.
Hållbarhet. Den öppna frågan. RunRepeat förmedlar rapporter om kraftigt slitage efter ett eller två pass, med frilagt skum vid framfotens utsida där ramen skaver mot det, och adidas svar att det är kosmetisk nötning. RunRepeats eget par visade bara lätt slitage och 1,1 mm i nötningstestet för yttersulan, i nivå med genomsnittet. Kundrecensioner hos Running Warehouse går isär.
Hållbarhet. Den öppna frågan. RunRepeat förmedlar rapporter om kraftigt slitage efter ett eller två pass, med frilagt skum vid framfotens utsida där ramen skaver mot det, och adidas svar att det är kosmetisk nötning. RunRepeats eget par visade bara lätt slitage och 1,1 mm i nötningstestet för yttersulan, i nivå med genomsnittet. Kundrecensioner hos Running Warehouse går isär.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Running Warehouse, Believe in the Run, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet (bas / översta lager) |
|
| Energiretur |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
Längden följer storleken ungefär; passformen är smal, så breda fötter bör prova den först.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Låg och avsmalnande för de flesta, rymligare för några. RunRepeat mätte en tåbox på 69,1 mm med bara 24,9 mm i höjd, lägre än Pro 4, och RTINGS kallar den mycket låg. Believe in the Run fann däremot mer volym över tårna än på Pro 4.
RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run
Testarnas alla storleksanteckningar
RTINGS bedömer längden som normal för storleken och säger att din vanliga storlek mycket troligt stämmer. RunRepeats ägaromröstning, med bara 30 svar, säger något liten, och Believe in the Runs Thomas rekommenderar en halv storlek större. Marathon Sports tycker att den följer storleken men föreslår större storlek för mer plats vid tårna.
Det finns en enda bredd: RunRepeat listar bara normal, Running Warehouse har bara D i lager, och RTINGS rapporterar ingen bred version. RTINGS beskriver också ett mycket smalt valv.
RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports, Running Warehouse
Mot Adizero Adios Pro 4
Pro 5 behåller tävlingsuppdraget men blir lättare och mjukare: stavarna blir en kolfiberförstärkt ram, skummet får ett översta lager i PEBA och urtaget på insidan försvinner. Pro 4 är fortfarande den kvickare skon.
| Adizero Adios Pro 5 | Adizero Adios Pro 4 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 4 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 39 mm | 39 mm |
| Framfot | 35 mm | 33 mm |
| Vikt | 170 g | 201 g |
Löpare som älskade Pro 4:s kvicka, aggressiva frånskjut: RTINGS och Believe in the Run tycker båda att den äldre skon är den mer energiska av de två i frånskjutet.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Adizero Adios Pro 4 till Adizero Adios Pro 5
EnergyRim ersätter EnergyRods. En kolfiberförstärkt, U-formad ram runt skummet i stället för fem stavar under foten, enligt Running Warehouse och Marathon Sports. (Marathon Sports, Running Warehouse)
Lättare. RunRepeat vägde 176 g mot 200 g för Pro 4, och Running Warehouse kallar den en hel uns (28 g) lättare. (RunRepeat, Running Warehouse)
Mjukare översta lager. Ett nytt PEBA-lager på 18,2 AC ligger på en bas som är ungefär lika fast som den i Pro 4, enligt RunRepeat. (RunRepeat)
Bättre grepp, mindre gummi. Greppet steg från 0,55 till 0,74 i RunRepeats labb, men framfotens utsida har nu frilagt skum. (RunRepeat)
Lugnare geometri. Inget urtag på insidan och en senare rocker: RTINGS tycker att den är lättare att lita på, Believe in the Run att den är mindre aggressiv. (RTINGS, Believe in the Run)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Adizero Adios Pro 5 inte gör.
Adidas Adizero Adios Pro 5 | Adidas Adizero Adios Pro 4 | Saucony Endorphin Pro 5 | Hoka Cielo X1 3.0 | Adidas Adizero Evo SL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Snabbare | Högre drop | Mer dämpning | Mindre dämpning |
| Drop | 4 mm | 6 mm | 8 mm | 7 mm | 7 mm |
| Stackhöjd häl | 39 mm | 39 mm | 39,5 mm | 48 mm | 37 mm |
| Vikt | 170 g | 201 g | 206 g | 198 g | 230 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Har Adidas Adios Pro 5 en kolfiberplatta?
Inte en klassisk. Adios Pro 5 använder EnergyRim, en kolfiberförstärkt, U-formad ram runt mellansulans kant som ersätter EnergyRods i Pro 4, enligt Running Warehouse och Believe in the Run. RTINGS tycker att den ger lite böjstyvhet, och Running Warehouse säger att den lämnar obrutet skum under foten.
Adios Pro 5 eller Adios Pro 4?
Adios Pro 5 är lättare (176 g mot 200 g i RunRepeats labb), mjukare ovanpå och stadigare genom mellanfoten, med mycket bättre grepp. Pro 4 har det kvickare, mer aggressiva frånskjutet, enligt RTINGS och Believe in the Run. Pro 5 passar bättre för maraton, Pro 4 om du vill ha ett mer kraftfullt steg.
Följer Adios Pro 5 storleken?
Mestadels i längd: RTINGS bedömer Adios Pro 5 som normal för storleken, medan RunRepeats lilla ägaromröstning säger något liten och Believe in the Runs Thomas gick upp en halv storlek. Passformen är smal vid valvet och låg över tårna, och bara en bredd säljs, så breda fötter bör prova den först.
Är Adios Pro 5 hållbar?
Det är för tidigt att säga. RunRepeat förmedlar rapporter om kraftigt slitage på det frilagda skummet vid framfotens utsida efter ett eller två pass, vilket adidas kallade kosmetisk nötning, medan RunRepeats eget par Adios Pro 5 bara visade lätt slitage. Kundrecensioner hos Running Warehouse går isär. Spara den till tävlingar och viktiga pass.
Är Adios Pro 5 bra för hälisättare?
Inte den bästa matchningen. RunRepeat mätte en mycket smal häl på 77,1 mm på Adios Pro 5 och säger att geometrin tydligt gynnar fram- och mellanfotsisättare; de föreslår Saucony Endorphin Pro 5 för hälisättare. RTINGS säger också att den smala hälen begränsar stabiliteten vid landning.
Är Adios Pro 5 bra för maraton?
Ja, det är dess bästa användning. RTINGS ger Adios Pro 5 8,5 av 10 för tävling på halvmaraton och maraton och fann att dämpningen fortfarande skyddade i en simulerad löprunda på 50 km, och RunRepeat ger den 94 av 100 för tävling. Löpare som behöver stabilitet sent i ett lopp kanske vill ha en bredare häl.
Hur mycket väger Adios Pro 5?
Running Warehouse anger Adios Pro 5 till 170 g i herrstorlek US 9, och RTINGS vägde 170,3 g; RunRepeat vägde 176 g. Bara 6 av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog är lättare, och bara 11 av 234 anger en lägre drop än dess 4 mm.
Källor
- RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 5 lab review (Carlos Sánchez, October 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 5 review (September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 5 Review (September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Marathon Sports, adidas Adios Pro 5 review: meet the carbon Energy Rim (September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, adidas adizero Adios Pro 5 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 5 (product guide). Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- adidas.com · Platta, uppgivet
- i-run.fr · Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



