1. Kengät
  2. Hoka
  3. Mach X 3
Hoka Mach X 3, sivukuva

Hoka Mach X 3 -arvostelu

Hokan Pebax-levyllinen superharjoituskenkä säilyttää Mach X 2:n välipohjan ja korjaa vihdoin sen kantaosan. Uusi päällinen lisää hieman painoa, ja istuvuus pysyy kapeana.

Drop
5 mm
Kannan korkeus
44 mm
Päkiä
39 mm
Paino
266 g
Tuki
Neutraali
Levy
Muu

miesten US 9 (Running Warehouse, RunRepeatin ja RTINGSin vahvistama), ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 12 lähdettä

Tuomiomme

Korjattu kantaosa, sama napakkuus, enemmän painoa.

Mach X 3 on korkeapohjainen neutraali superharjoituskenkä PEBA-pintakerroksella, kovemmalla EVA-pohjalla ja Pebax-levyllä, tehty vauhtityölle ja pitkille lenkeille määrätietoisella vauhdilla. Se sopii neutraaleille juoksijoille, joilla on normaali tai kapea jalka ja jotka alastuvat keskijalalle tai edemmäs, enemmän kuin leveille jaloille, painaville kantapäälle alastuville tai kaikille, jotka etsivät pehmeää palautuskenkää.

Vahvuudet

  • Uusi päällinen ja pehmustettu kantapehmuste korjaavat Mach X 2:n kantapään hankauksen
  • Yksi parhaista keinuvuusprofiileista, jonka Doctors of Runningin fysioterapeutti on tuntenut
  • Eloisa päkiä: 69,3 prosentin energian palautuminen RunRepeatin laboratoriossa
  • Syvä vaimennus, 39 mm päkiän alla
  • Monipuolinen rauhallisista päivistä vauhtityöhön ja pitkiin lenkkeihin
  • Parempi märkäote kuin X 2:ssa ja vähän ulkopohjan kulumaa laboratoriossa

Heikkoudet

  • Painavampi kuin X 2: 264 g verrattuna 247 g:aan RunRepeatin laboratoriossa
  • Kapea, kapeneva kärkitila, joka rajoittaa varpaiden levittäytymistä
  • Sivuilta kiinnittämätön kieli, joka voi taittua tai siirtyä
  • Litteä kantaosa: 58,9 prosentin energian palautuminen RunRepeatin laboratoriossa
  • Joidenkin testaajien mielestä kova rauhallisille lenkeille

Kenelle sopii

  • Haluat yhden levyllisen kengän vauhtilenkeille ja pitkille lenkeille
  • Jalkasi on normaali tai kapea
  • Alastut keskijalalle tai edemmäs
  • Mach X 2 hankasi kantapäätäsi

Kenen kannattaa ohittaa

  • Jalkasi ovat leveät
  • Alastut kovaa kantapäälle
  • Haluat pehmeän palautuskengän

Kenkäprofiili

Missä Mach X 3 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Mach X 2.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliMach X 3Mach X 2Muutos
Vaimennus8793−6
Keveys4761−14
Vakaus3030=
Drop99=
Reagoivuus4080−40

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino266 g, painavampi kuin 53 % kengistä

Drop5 mm, matalampi kuin 80 % kengistä

Kannan korkeus44 mm, korkeampi kuin 87 % kengistä

Päkiän korkeus39 mm, korkeampi kuin 92 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 8 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Syvä, kovalla reunalla. PEBA kovemman EVAn ja Pebax-levyn päällä, 44 / 39 mm: pehmeä ensikosketuksessa, kova ja napakka liikkeessä RunRepeatin, RTINGSin ja Fleet Feetin mukaan.

Vakaa korkeuteensa nähden. Neutraali mutta vakaa korkeuteensa nähden levenevän pohjan ja lievien sivuseinämien ansiosta; RTINGS antaa vakaudelle 6,1, ja jyrkät alamäet vaativat varovaisuutta.

Joustava päkiä, litteä kantaosa. Päkiän energian palautuminen 69,3 prosenttia verrattuna kantapään 58,9:ään RunRepeatin laboratoriossa, keinuvuudella, joka palkitsee keskijalan alastulon.

Syvä, kovalla reunalla. Pehmeä PEBA-kerros on kovemman ylikriittisen EVA-pohjan päällä, Pebax-levyn jakamana. Fleet Feet listaa 44 mm kantapäässä ja 39 mm päkiässä, ja vain 8 niistä katalogimme 181 neutraalista maantiekengästä, joilla on ilmoitettu päkiän pohja, on korkeampi päkiän alla.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 32,5 AC, keskiarvoa pehmeämpi, ja RTINGS arvioi vaimennuksen 8,7 / 10. Juostessa testaajat kuvaavat pehmeän ensikosketuksen, joka muuttuu kovaksi ja napakaksi: Fleet Feet piti sitä rauhallisille lenkeille ihannetta kovempana, ja yksi Doctors of Runningin testaaja koki sen kovaan kallistuvaksi pohjasta huolimatta.

Vakaa korkeuteensa nähden. Doctors of Running kutsuu sitä neutraaliksi kengäksi, jota tasapainottavat levenevä päkiä ja lievät sivuseinämät, jotka tunkeutuvat vähemmän kuin vanhemmissa Hokoissa. The Run Testers piti sitä melko vakaana korkeapohjaiselle superharjoituskengälle, ja RunRepeat kuvaa levyn pääasiassa vakauttajaksi.

Rajat tulevat korkeudesta ja pehmeästä päällysvaahdosta. RTINGS antaa vakaudelle 6,1 / 10, ja Doctors of Running neuvoo varovaisuutta jyrkissä alamäissä, joissa kenkä kallistaa sinut eteenpäin.

Joustava päkiä, litteä kantaosa. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 69,3 prosenttia, yli keskiarvon, mutta vain 58,9 prosenttia kantapäässä, missä EVA vaimentaa ponnahduksen. RTINGS havaitsi saman jaon, paljon joustavammalla päkiällä kuin kantaosalla.

Keinuvuus tekee suuren osan työstä. Doctors of Runningin fysioterapeutti arvioi sen parhaiden keinuvuusprofiilien joukkoon, joita hän on juossut superharjoituskengällä, vaikka kenkä on suunnattu keskijalkaan ja päkiään ja kantapäälle alastuvat voivat pitää siirtymää kömpelönä. RunRepeat mittasi dropin 9,5 mm vastaan 5 mm ilmoitettu, RTINGS 7,6 mm.

Lue lisää

Syvä, kovalla reunalla. Pehmeä PEBA-kerros on kovemman ylikriittisen EVA-pohjan päällä, Pebax-levyn jakamana. Fleet Feet listaa 44 mm kantapäässä ja 39 mm päkiässä, ja vain 8 niistä katalogimme 181 neutraalista maantiekengästä, joilla on ilmoitettu päkiän pohja, on korkeampi päkiän alla.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 32,5 AC, keskiarvoa pehmeämpi, ja RTINGS arvioi vaimennuksen 8,7 / 10. Juostessa testaajat kuvaavat pehmeän ensikosketuksen, joka muuttuu kovaksi ja napakaksi: Fleet Feet piti sitä rauhallisille lenkeille ihannetta kovempana, ja yksi Doctors of Runningin testaaja koki sen kovaan kallistuvaksi pohjasta huolimatta.

Vakaa korkeuteensa nähden. Doctors of Running kutsuu sitä neutraaliksi kengäksi, jota tasapainottavat levenevä päkiä ja lievät sivuseinämät, jotka tunkeutuvat vähemmän kuin vanhemmissa Hokoissa. The Run Testers piti sitä melko vakaana korkeapohjaiselle superharjoituskengälle, ja RunRepeat kuvaa levyn pääasiassa vakauttajaksi.

Rajat tulevat korkeudesta ja pehmeästä päällysvaahdosta. RTINGS antaa vakaudelle 6,1 / 10, ja Doctors of Running neuvoo varovaisuutta jyrkissä alamäissä, joissa kenkä kallistaa sinut eteenpäin.

Joustava päkiä, litteä kantaosa. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 69,3 prosenttia, yli keskiarvon, mutta vain 58,9 prosenttia kantapäässä, missä EVA vaimentaa ponnahduksen. RTINGS havaitsi saman jaon, paljon joustavammalla päkiällä kuin kantaosalla.

Keinuvuus tekee suuren osan työstä. Doctors of Runningin fysioterapeutti arvioi sen parhaiden keinuvuusprofiilien joukkoon, joita hän on juossut superharjoituskengällä, vaikka kenkä on suunnattu keskijalkaan ja päkiään ja kantapäälle alastuvat voivat pitää siirtymää kömpelönä. RunRepeat mittasi dropin 9,5 mm vastaan 5 mm ilmoitettu, RTINGS 7,6 mm.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
VauhtikestävyysTehty siihenSen paras käyttö Believe in the Runille, ja RunRepeat antaa sille 88 vauhtikestävyydestä.RunRepeat, Believe in the Run
Pitkät lenkitTehty siihenRTINGS antaa sille korkeimman arvosanan pitkille lenkeille, ja Believe in the Run vei sen yli kahden tunnin.Believe in the Run, RTINGS
PeruskestävyyslenkitKelpaaSopii päivittäisille kilometreille joillekin testaajille; toiset pitivät sitä kovana hitaalla vauhdilla.Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, The Run Testers
MaratonkilpailuKelpaaDoctors of Running näkee sen kenkänä maratonin päättämiseen. Aikatavoitteeseen Fleet Feet valitsisi kevyemmän kilpakengän.Doctors of Running, Fleet Feet
IntervallitKelpaaThe Run Testers käytti sitä intervalleihin; Doctors of Running pitää sitä vähemmän sopivana nopeaan 5 km:n vauhtiin.Doctors of Running, The Run Testers
Palauttavat lenkitEi siihenLiian kova ja määrätietoinen hitaille palautuspäiville Carreras de Montañan ja Fleet Feetin mukaan.Fleet Feet, Carreras de Montaña

Lähde: RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, The Run Testers, Doctors of Running, Carreras de Montaña

Mitä testit sanovat

Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Mach X 3 korjaa Mach X 2:n kantaosan, säilyttää levyllisen ajon ja lihoo. Mielipiteet jakautuvat tilasta edessä, kovuudesta ja siitä, voittaako se X 2:n.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 83 / 100: hyvä superharjoituskenkä, paras kapeille jaloille, kielen, painon ja tiukan kärkitilan hillitsemä.
Doctors of RunningArvosteluMyönteinenDoctors of Running antaa sille A-alueen arvosanan: monipuolinen levyllinen harjoituskenkä rauhallisista reipasvauhtisiin vauhteihin, sopii myös maratonin päättämiseen.
Believe in the RunArvosteluVaihtelevaBelieve in the Run sijoittaa sen B-luokkaansa: yksi testaaja kutsuu sitä vuoden parhaiden superharjoituskenkien joukkoon, toinen hukatuksi tilaisuudeksi.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS antaa 7,4 / 10: erinomainen vaimennus ja joustava päkiä, mutta painava superharjoituskengäksi.
Fleet FeetArvosteluMyönteinenFleet Feet kutsuu sitä kolmannella kerralla onnistuneeksi: kova, reagoiva kenkä reipasvauhtisille vauhdeille, kevyempi kilpakenkä suositeltavampi kisapäivänä.
The Run TestersArvosteluMyönteinenThe Run Testers pitää sitä parempana yleiskenkänä kuin X 2:ta, mukavampi rauhallisilla lenkeillä ja vähemmän houkutteleva täysillä suorituksilla.
RunneaArvosteluMyönteinenRunnean testaaja arvioi sen korkealle monipuolisena levyllisenä kenkänä vauhdeille alle 4:30 per km, 10 km:stä maratonille.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Kantaosa on korjattuRunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet ja The Run Testers raportoivat kaikki uudistetun kantapehmusteen lopettavan X 2:n kantapään hankauksen.
  • Painavampi kuin ennenRunRepeat punnitsi 264 g verrattuna X 2:n 247 g:aan, The Run Testers havaitsi noin 20 g enemmän, ja Believe in the Runin testaaja koki sen menettäneen osan puhdistaan.
  • Tehty vauhtilenkeille ja pitkille lenkeilleBelieve in the Run, RTINGS, Doctors of Running ja Fleet Feet näkevät sen kaikki parhaimmillaan kohtalaisilla tai reippailla vauhdeilla pidemmillä matkoilla.
  • Vastaa kokoa pituudeltaanDoctors of Running, Believe in the Run, RTINGS ja The Run Testers juoksivat kaikki tavallisessa koossaan.

Mielipiteet jakautuvat

  • Tilava vai kapea edestä?RunRepeat mittasi kapenevan 70,8 mm:n kärkitilan ja RTINGS erittäin kapean jalkaholvin alueen. Believe in the Run ja Doctors of Running pitivät kärkitilaa odotettua tilavampana.
  • Pehmeä vai kova?RunRepeat mittasi pehmeän 32,5 AC:n vaahdon ja RTINGS arvioi vaimennuksen korkeaksi, kun taas Fleet Feet ja yksi Doctors of Runningin testaaja kokivat ajon kovaan kallistuvaksi.
  • Parempi kuin X 2?RunRepeat kutsuu sitä vankaksi askeleeksi eteenpäin. Yksi Believe in the Runin testaaja ja yksi The Run Testersin testaaja piti sitä vähemmän napakkana kuin X 2:ta lisäpainon vuoksi.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Kantaosa on korjattu. RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet ja The Run Testers raportoivat kaikki uudistetun kantapehmusteen lopettavan X 2:n kantapään hankauksen. (RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet, The Run Testers)

Painavampi kuin ennen. RunRepeat punnitsi 264 g verrattuna X 2:n 247 g:aan, The Run Testers havaitsi noin 20 g enemmän, ja Believe in the Runin testaaja koki sen menettäneen osan puhdistaan. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)

Tehty vauhtilenkeille ja pitkille lenkeille. Believe in the Run, RTINGS, Doctors of Running ja Fleet Feet näkevät sen kaikki parhaimmillaan kohtalaisilla tai reippailla vauhdeilla pidemmillä matkoilla. (Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet)

Vastaa kokoa pituudeltaan. Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS ja The Run Testers juoksivat kaikki tavallisessa koossaan. (Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, The Run Testers)

Tilava vai kapea edestä?. RunRepeat mittasi kapenevan 70,8 mm:n kärkitilan ja RTINGS erittäin kapean jalkaholvin alueen. Believe in the Run ja Doctors of Running pitivät kärkitilaa odotettua tilavampana. (RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS)

Pehmeä vai kova?. RunRepeat mittasi pehmeän 32,5 AC:n vaahdon ja RTINGS arvioi vaimennuksen korkeaksi, kun taas Fleet Feet ja yksi Doctors of Runningin testaaja kokivat ajon kovaan kallistuvaksi. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Fleet Feet)

Parempi kuin X 2?. RunRepeat kutsuu sitä vankaksi askeleeksi eteenpäin. Yksi Believe in the Runin testaaja ja yksi The Run Testersin testaaja piti sitä vähemmän napakkana kuin X 2:ta lisäpainon vuoksi. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)

Miten se on rakennettu

Kaksikerroksinen välipohja, PEBA päällä ja ylikriittinen EVA alla, siipimäisen Pebax-levyn jakamana, uuden loimineulepäällisen alla uudistetulla kantapehmusteella ja puristusmuovattu kumiulkopohja.

PEBA ylikriittisen EVAn päällä siipimäisellä Pebax-levyllä, uusi loimineulepäällinen ja uudistettu kantapehmuste sekä ohut kumiulkopohja, joka kului hyvin RunRepeatin laboratoriossa.

44391234567
#OsaMitta
1PäällinenLoimineuleHengittävyys 3 / 5
2Kieli6,4 mm
3KantaJäykkyys 2 / 5
4VälipohjaPEBA ja ylikriittinen EVAKovuus 32,5 AC
5LevyPebax-levyTaivutus 17,8 N
6Irtopohjallinen5,0 mm
7UlkopohjaPuristusmuovattu kumiPito 0,58

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 44 mm, päkiä 39 mm; mitattu: ulkopohja 2,5 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Fleet Feet, RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse, Runnea, Carreras de Montaña.

  1. Päällinen. Uusi loimineulepäällinen korvaa Mach X 2:n verkon, pehmeämpi ja nopeasti sisäänajettava Fleet Feetin ja Believe in the Runin mukaan. RunRepeat arvioi hengittävyyden 3 / 5, lähellä keskiarvoa.

  2. Kieli. Ei sivuseinämää ja pehmustettu vain siellä, missä nauhat painavat: 6,4 mm paksu RunRepeatin laboratoriossa. Believe in the Run piti sitä veltona nauhojen alapuolella ja taipuvaisena taittumaan.

  3. Kanta. Kantatuki on uudistettu ylimääräisellä vaahdolla ja Hokan pidennetty kantapehmuste palaa, levenevänä poispäin akillesjänteestä. RunRepeat arvioi kantatuen joustavaksi, 2 / 5, ja Doctors of Running ei kokenut kantapään liukumista.

  4. Välipohja. PEBA-pintakerros ylikriittisen EVA-pohjan päällä, RunRepeatin mittaama 32,5 AC. Alusta on erittäin jäykkä väännössä: 20,4 Nm, kun keskiarvo on 14,4 Nm.

  5. Levy. Siipimäinen Pebax-levy kahden vaahdon välissä, sama rakenne kuin X 2:ssa. RunRepeat näkee sen pääasiassa vakauttajana lievällä eteenpäinviennillä, Doctors of Running piti sitä melko jäykkänä, ja Runnea huomauttaa, ettei se ole hiilikuitua.

  6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja 5,0 mm paksu. Doctors of Running havaitsi keskimääräisten jälkimarkkinoiden pohjallisten sopivan, paksujen vähemmän.

  7. Ulkopohja. Kumi vain pääkulutusalueilla, 2,5 mm paksu. Märkäpito nousi 0,50:stä 0,58:aan X 2:een verrattuna RunRepeatin testissä, ja Doctors of Running huomauttaa syvän kantaosan uran voivan jumittaa kiviä.

Lue lisää

Kaksikerroksinen välipohja, PEBA päällä ja ylikriittinen EVA alla, siipimäisen Pebax-levyn jakamana, uuden loimineulepäällisen alla uudistetulla kantapehmusteella ja puristusmuovattu kumiulkopohja.

1. Päällinen. Uusi loimineulepäällinen korvaa Mach X 2:n verkon, pehmeämpi ja nopeasti sisäänajettava Fleet Feetin ja Believe in the Runin mukaan. RunRepeat arvioi hengittävyyden 3 / 5, lähellä keskiarvoa.

2. Kieli. Ei sivuseinämää ja pehmustettu vain siellä, missä nauhat painavat: 6,4 mm paksu RunRepeatin laboratoriossa. Believe in the Run piti sitä veltona nauhojen alapuolella ja taipuvaisena taittumaan.

3. Kanta. Kantatuki on uudistettu ylimääräisellä vaahdolla ja Hokan pidennetty kantapehmuste palaa, levenevänä poispäin akillesjänteestä. RunRepeat arvioi kantatuen joustavaksi, 2 / 5, ja Doctors of Running ei kokenut kantapään liukumista.

4. Välipohja. PEBA-pintakerros ylikriittisen EVA-pohjan päällä, RunRepeatin mittaama 32,5 AC. Alusta on erittäin jäykkä väännössä: 20,4 Nm, kun keskiarvo on 14,4 Nm.

5. Levy. Siipimäinen Pebax-levy kahden vaahdon välissä, sama rakenne kuin X 2:ssa. RunRepeat näkee sen pääasiassa vakauttajana lievällä eteenpäinviennillä, Doctors of Running piti sitä melko jäykkänä, ja Runnea huomauttaa, ettei se ole hiilikuitua.

6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja 5,0 mm paksu. Doctors of Running havaitsi keskimääräisten jälkimarkkinoiden pohjallisten sopivan, paksujen vähemmän.

7. Ulkopohja. Kumi vain pääkulutusalueilla, 2,5 mm paksu. Märkäpito nousi 0,50:stä 0,58:aan X 2:een verrattuna RunRepeatin testissä, ja Doctors of Running huomauttaa syvän kantaosan uran voivan jumittaa kiviä.

Kestävyys. Lupaava. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 0,8 mm, kun keskiarvo on 1,1 mm, ja Believe in the Run näki minimaalista kulumaa. Kärkitilan verkko sai 2 / 5 kestävyydestä, ja Doctors of Running odottaa keskimääräistä kestävyyttä kokonaisuutena.

Kestävyys. Lupaava. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 0,8 mm, kun keskiarvo on 1,1 mm, ja Believe in the Run näki minimaalista kulumaa. Kärkitilan verkko sai 2 / 5 kestävyydestä, ja Doctors of Running odottaa keskimääräistä kestävyyttä kokonaisuutena.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Fleet Feet5
RunRepeat9,5
RTINGS7,6

Kantapohjan korkeus, mm

Fleet Feet44
Running Warehouse46
Doctors of Running46
RunRepeat42,9
RTINGS46,6

Päkiäpohjan korkeus, mm

Fleet Feet39
Running Warehouse41
RunRepeat33,4

Paino (miesten), g

Running Warehouse266
Doctors of Running289
Runnea288
RunRepeat264
RTINGS267,6
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 5 mm Doctors of Running
  • 9,5 mm RunRepeat
  • 7,6 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 44 mm Fleet Feet
  • 46 mm Running Warehouse
  • 46 mm Doctors of Running
  • 42,9 mm RunRepeat
  • 46,6 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 39 mm Fleet Feet
  • 41 mm Running Warehouse
  • 33,4 mm RunRepeat
Paino, miesten US 9 (Running Warehouse, RunRepeatin ja RTINGSin vahvistama)
  • 266 g Running Warehouse
  • 289 g Doctors of Running
  • 288 g Runnea
  • 264 g RunRepeat
  • 267,6 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali Doctors of Running
–
Levy
  • Muu Running Warehouse
–
Alusta
  • Maantie hoka.com
–
Julkaisuvuosi
  • 2025 Doctors of Running
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running, Runnea.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 32,5 AC RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 20,4 Nm RunRepeat
Energian palautuminen (kanta)
  • 58,9 % RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 2 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,58 RunRepeat
Hengittävyys
  • 3 / 5 RunRepeat
TietoMitattu
Kärkitilan leveys
  • 70,8 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 28,5 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 2,5 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 5 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 6,4 mm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 17,8 N RunRepeat

Koko ja istuvuus

Ota tavallinen pituutesi; todellinen kysymys on leveys, ei koko.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali ja leveä

Varvastila

Varpaiden tila on heikko kohta. RunRepeat mittasi 70,8 mm:n kärkitilan, kun keskiarvo on 73,2 mm, hyvällä 28,5 mm:n korkeudella, kun taas Believe in the Run ja Doctors of Running pitivät etuosaa odotettua tilavampana.

RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run

Testaajien koko kokomuistiinpanot

Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS ja The Run Testers juoksivat kaikki tavallisessa koossaan. RunRepeatin omistajakysely kallistuu hieman pieneen, luultavasti napakan istuvuuden eikä pituuden heijastuksena.

Istuvuus on kapea ja läheinen. RunRepeat mittasi kapenevan kärkitilan ja RTINGS erittäin kapean jalkaholvin alueen; Doctors of Running piti keskijalkaa aluksi napakkana, helpottuen muutamassa minuutissa. Kielessä ei ole sivuseinämää, mikä RTINGSin mukaan voi maksaa jalan pitoa kapeilla jaloilla.

Leveydet: RunRepeat ja Fleet Feet listaavat leveän version, kun taas Running Warehouse ja RTINGS näyttävät vain vakio D -leveyden. Tarkista, mitä omassa maassasi on tarjolla.

RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, Running Warehouse, The Run Testers

Vs Mach X 2

Päällisen korjaus eikä uusi kenkä: sama välipohja ja levy, uusi loimineulepäällinen ja kantapehmuste ja hieman enemmän painoa.

Mach X 3Mach X 2
TukiNeutraaliNeutraali
Drop5 mm5 mm
Kannan korkeus44 mm46 mm
Päkiä39 mm41 mm
Paino266 g252 g

Pysy Mach X 2:ssa, jos sen kantaosa ei koskaan vaivannut: se on kevyempi, ja The Run Testers piti sitä napakampana. Siirry X 3:een, jos vanha kantapehmuste hankasi tai haluat helpomman sisääntulon.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Mach X 2 - Mach X 3

Loimineulepäällinen. Se korvaa X 2:n verkon, ja testaajat pitävät sisääntuloa paljon helpompana. (Believe in the Run, Fleet Feet)

Uudistettu kantaosa. Ylimääräinen vaahto kantatuessa ja pidennetty kantapehmuste lopettavat X 2:ta leimanneen hankauksen. (RunRepeat, Fleet Feet, The Run Testers)

Painavampi. RunRepeat punnitsi 264 g verrattuna X 2:n 247 g:aan; The Run Testers havaitsi noin 20 g enemmän UK 9 -koossa. (RunRepeat, The Run Testers)

Parempi märkäote. Sama ulkopohjan rakenne, mutta RunRepeat mittasi märkäpidon nousseen 0,50:stä 0,58:aan. (RunRepeat)

Sama välipohja ja levy. PEBA EVAn päällä Pebax-levyllä, muuttumaton Believe in the Runin ja Fleet Feetin mukaan. (Believe in the Run, Fleet Feet)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Mach X 3 ei tee.

Hoka Mach X 3Hoka Mach X 2Adidas Adizero Evo SLSaucony Endorphin Speed 5ASICS Megablast
Valitse se, jos haluatTämä sivuNopeampiTilavampi istuvuusVähemmän vaimennustaKevyempi
Drop5 mm5 mm7 mm8 mm8 mm
Kannan korkeus44 mm46 mm37 mm36 mm46 mm
Paino266 g252 g230 g238 g230 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Vastaako Hoka Mach X 3 kokoa?

Kyllä pituudeltaan. Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS ja The Run Testers juoksivat kaikki tavallisessa koossaan. Istuvuus on kuitenkin kapea: RunRepeat mittasi kapenevan 70,8 mm:n kärkitilan ja sen omistajakysely kallistuu hieman pieneen, joten leveiden tai korkeatilavuisten jalkojen kannattaa kokeilla leveää versiota tai tilavampaa kenkää.

Mach X 2 vai Mach X 3: kumman valitsen?

Mach X 3 säilyttää Mach X 2:n välipohjan ja Pebax-levyn ja lisää loimineulepäällisen ja pehmustetun kantapehmusteen, joka lopettaa X 2:n kantapään hankauksen. Se on painavampi, 264 g verrattuna 247 g:aan RunRepeatin laboratoriossa. Jos X 2 istui sinulle hyvin, se pysyy kevyempänä, napakampana vaihtoehtona.

Onko Hoka Mach X 3:ssa hiilikuitulevy?

Ei. Mach X 3 käyttää siipimäistä Pebax-levyä, joka joustaa enemmän kuin hiilikuitu, PEBA-pintakerroksen ja ylikriittisen EVA-pohjan välissä. RunRepeat näkee sen pääasiassa vakauttajana lievällä eteenpäinviennillä, ja Runnea pitää sitä helpompana totutella kuin hiilikuitulevyä.

Kuinka paljon Hoka Mach X 3 painaa?

Noin 266 g miesten US 9 -koossa, luku jonka Running Warehouse listaa. RTINGS punnitsi 267,6 g tässä koossa ja RunRepeat 264 g. Muualla siteerattu 288 g vastaa suurempaa kokoa: Carreras de Montaña antaa 288 g EU 44 -koolle. Kummassakin tapauksessa Mach X 3 on noin 17 g painavampi kuin Mach X 2 RunRepeatin laboratoriossa.

Sopiiko Hoka Mach X 3 maratonille?

Harjoitus- ja päättämiskenkänä kyllä. Doctors of Running näkee Mach X 3:n työkaluna maratonin suorittamiseen, ja RTINGS antaa sille 7,4 maratonkilpailuun. Aikatavoitteeseen Fleet Feet valitsisi kevyemmän kilpakengän kuten Rocket X 3:n, ja Runnea neuvoo kokemusta reagoivista kengistä ennen pitkää kisaamista sillä.

Sopiiko Hoka Mach X 3 leveille jaloille?

Yleensä ei vakioleveydessä. RunRepeat neuvoo keskileviä ja leveitä jalkoja katsomaan muualta kapenevan kärkitilan vuoksi, ja RTINGS havaitsi erittäin kapean jalkaholvin alueen. RunRepeat ja Fleet Feet listaavat leveän version, mutta Running Warehouse näyttää vain D-leveyden, joten saatavuus vaihtelee maittain.

Voinko käyttää Hoka Mach X 3:a rauhallisille lenkeille?

Kyllä, yhdellä varauksella. Believe in the Run ja The Run Testers nauttivat Mach X 3:sta rauhallisina päivinä, mutta Fleet Feet piti sitä ihannetta kovempana hitailla vauhdeilla ja RTINGS mukavampana kohtalaisilla tai nopeilla vauhdeilla. Se on järkevin kenkä vauhtilenkeille ja pitkille lenkeille, pehmeämmän harjoituskengän rinnalla palautukseen.

Lähteet

  1. RunRepeat, HOKA Mach X 3 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. Doctors of Running, HOKA Mach X 3 Review (Bach Pham, David Salas, September 2025). Katsottu 13.10.2026.
  3. Believe in the Run, Hoka Mach X 3 Review: Fixed and More Fun (October 2025). Katsottu 13.10.2026.
  4. RTINGS, HOKA Mach X 3 running shoe review. Katsottu 13.10.2026.
  5. Fleet Feet, HOKA Mach X 3 Review: Third time’s the charm (Caroline Bermel). Katsottu 13.10.2026.
  6. Running Warehouse, HOKA Mach X 3 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  7. Fleet Feet, Men’s HOKA Mach X 3. Katsottu 13.10.2026.
  8. The Run Testers, Hoka Mach X3 review (Nick, Kieran, September 2025). Katsottu 13.10.2026.
  9. Runnea, HOKA Mach X 3 review. Katsottu 13.10.2026.
  10. Carreras de Montaña, HOKA Mach X 3 review (Mayayo, September 2025). Katsottu 13.10.2026.
  11. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  12. hoka.com · Alusta, ilmoitettu
  13. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi