
Hoka Mach X 3 anmeldelse
Hokas supertræningssko med Pebax-plade beholder Mach X 2’s mellemsål og retter endelig dens hæl. Den nye overdel tilføjer lidt vægt, og pasformen forbliver smal.
- Drop
- 5 mm
- Stack, hæl
- 44 mm
- Forfod
- 39 mm
- Vægt
- 266 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Andet
Vores dom
Rettet hæl, samme skarphed, mere vægt.
Mach X 3 er en neutral supertræningssko med høj stack, et PEBA-topslag, en fastere EVA-base og en Pebax-plade, bygget til tempotræning og lange ture i målrettet tempo. Den passer til neutrale løbere med en almindelig til smal fod, som lander på midtfoden eller længere fremme, mere end til brede fødder, tunge løbere med hælanslag eller alle, der leder efter en blød restitutionssko.
Styrker
- Ny overdel og polstret kant retter Mach X 2’s hælgnidning
- En af de bedste rockerprofiler, fysioterapeuten hos Doctors of Running har mærket
- Livlig forfod: 69,3 procent energitilbagegivelse i RunRepeats laboratorium
- Dyb dæmpning, med 39 mm under forfoden
- Alsidig fra rolige dage til tempotræning og lange ture
- Bedre greb på vådt end X 2 og lidt slid på ydersålen i laboratoriet
Svagheder
- Tungere end X 2: 264 g mod 247 g i RunRepeats laboratorium
- Smal, tilspidset tåboks, der begrænser spredning af tæerne
- Tunge uden sammensyning, der kan folde sig eller flytte sig
- Flad hæl: 58,9 procent energitilbagegivelse i RunRepeats laboratorium
- Fast til rolige ture ifølge nogle testere
Hvem den passer til
- Du vil have én sko med plade til tempo og lange ture
- Din fod er almindelig til smal
- Du lander på midtfoden eller længere fremme
- Mach X 2 gnavede din hæl
Hvem der bør springe den over
- Dine fødder er brede
- Du lander hårdt på hælen
- Du vil have en blød restitutionssko
Skoprofil
Hvor Mach X 3 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Mach X 2.
| Akse | Mach X 3 | Mach X 2 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 87 | 93 | −6 |
| Lethed | 47 | 61 | −14 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 9 | 9 | = |
| Respons | 40 | 80 | −40 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt266 g, tungere end 53 % af skoene
Drop5 mm, lavere end 80 % af skoene
Stack, hæl44 mm, højere end 87 % af skoene
Stack, forfod39 mm, højere end 92 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 8 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Dyb, med en fast kant. PEBA over fastere EVA og en Pebax-plade, 44 / 39 mm: blød ved første kontakt, fast og skarp i bevægelse, ifølge RunRepeat, RTINGS og Fleet Feet.
Stabil til sin højde. Neutral, men stabil til sin højde takket være en udvidet base og milde sidevægge; RTINGS giver stabiliteten 6,1, og stejle nedstigninger kræver forsigtighed.
Fjedrende forfod, flad hæl. Energitilbagegivelse i forfoden på 69,3 procent mod 58,9 i hælen i RunRepeats laboratorium, med en rocker der belønner en midtfodslanding.
Dyb, med en fast kant. Et blødt PEBA-lag sidder over en fastere superkritisk EVA-base, delt af en Pebax-plade. Fleet Feet opfører 44 mm i hælen og 39 mm i forfoden, og kun 8 af de 181 neutrale vejsko med opgivet forfodsstack i vores katalog sidder højere under forfoden.
RunRepeat målte skummet til 32,5 AC, blødere end gennemsnittet, og RTINGS giver dæmpningen 8,7 ud af 10. På turen beskriver testerne en blød første kontakt, der bliver fast og skarp: Fleet Feet fandt den fastere end ideelt til rolige ture, og én tester hos Doctors of Running mærkede den læne sig mod fast trods stacken.
Stabil til sin højde. Doctors of Running kalder den en neutral sko, stabiliseret af en udvidet forfod og milde sidevægge, der fylder mindre end på ældre Hoka. The Run Testers fandt den forholdsvis stabil til en supertræningssko med høj stack, og RunRepeat beskriver pladen mest som en stabilisator.
Grænserne kommer fra højden og det bløde topskum. RTINGS giver stabiliteten 6,1 ud af 10, og Doctors of Running råder til forsigtighed på stejle nedstigninger, hvor skoen tipper dig fremad.
Fjedrende forfod, flad hæl. RunRepeat målte 69,3 procent energitilbagegivelse i forfoden, over gennemsnittet, men kun 58,9 procent i hælen, hvor EVA dæmper springet. RTINGS fandt den samme opdeling, med en langt mere fjedrende forfod end hæl.
Rockeren gør det meste af arbejdet. Fysioterapeuten hos Doctors of Running vurderer den blandt de bedste rockerprofiler, han har løbet i på en supertræningssko, selv om skoen er orienteret mod midt- og forfod, og løbere med hælanslag kan finde overgangen akavet. RunRepeat målte dropen til 9,5 mm mod 5 mm opgivet, RTINGS til 7,6 mm.
Læs mere
Dyb, med en fast kant. Et blødt PEBA-lag sidder over en fastere superkritisk EVA-base, delt af en Pebax-plade. Fleet Feet opfører 44 mm i hælen og 39 mm i forfoden, og kun 8 af de 181 neutrale vejsko med opgivet forfodsstack i vores katalog sidder højere under forfoden.
RunRepeat målte skummet til 32,5 AC, blødere end gennemsnittet, og RTINGS giver dæmpningen 8,7 ud af 10. På turen beskriver testerne en blød første kontakt, der bliver fast og skarp: Fleet Feet fandt den fastere end ideelt til rolige ture, og én tester hos Doctors of Running mærkede den læne sig mod fast trods stacken.
Stabil til sin højde. Doctors of Running kalder den en neutral sko, stabiliseret af en udvidet forfod og milde sidevægge, der fylder mindre end på ældre Hoka. The Run Testers fandt den forholdsvis stabil til en supertræningssko med høj stack, og RunRepeat beskriver pladen mest som en stabilisator.
Grænserne kommer fra højden og det bløde topskum. RTINGS giver stabiliteten 6,1 ud af 10, og Doctors of Running råder til forsigtighed på stejle nedstigninger, hvor skoen tipper dig fremad.
Fjedrende forfod, flad hæl. RunRepeat målte 69,3 procent energitilbagegivelse i forfoden, over gennemsnittet, men kun 58,9 procent i hælen, hvor EVA dæmper springet. RTINGS fandt den samme opdeling, med en langt mere fjedrende forfod end hæl.
Rockeren gør det meste af arbejdet. Fysioterapeuten hos Doctors of Running vurderer den blandt de bedste rockerprofiler, han har løbet i på en supertræningssko, selv om skoen er orienteret mod midt- og forfod, og løbere med hælanslag kan finde overgangen akavet. RunRepeat målte dropen til 9,5 mm mod 5 mm opgivet, RTINGS til 7,6 mm.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Tempotræning | Lavet til det | Dens bedste brug for Believe in the Run, og RunRepeat giver den 88 til tempo. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Langture | Lavet til det | RTINGS giver den højeste score til lange ture, og Believe in the Run tog den ud over to timer. | Believe in the Run, RTINGS |
| Rolige ture | Kan klare det | Fin til daglige kilometer for nogle testere; andre fandt den fast i langsomt tempo. | Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, The Run Testers |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | Doctors of Running ser den som en sko til at gennemføre en marathon i. Til et tidsmål ville Fleet Feet vælge en lettere konkurrencesko. | Doctors of Running, Fleet Feet |
| Intervaller | Kan klare det | The Run Testers brugte den til intervaller; Doctors of Running finder den mindre egnet til hurtigt tempo på 5 km. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Restitutionsture | Ikke til det | For fast og målrettet til langsomme restitutionsdage, ifølge Carreras de Montaña og Fleet Feet. | Fleet Feet, Carreras de Montaña |
Kilde: RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, The Run Testers, Doctors of Running, Carreras de Montaña
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Mach X 3 retter Mach X 2’s hæl, beholder sin gang med plade og tager på i vægt. De er uenige om pladsen foran, om hvor fast den føles, og om den slår X 2.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 83 ud af 100: en god supertræningssko, bedst til smalle fødder, bremset af tungen, vægten og en trang tåboks. | Læs |
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running giver den en karakter i A-området: en alsidig træningssko med plade fra rolige til hurtigere tempoer, også velegnet til at gennemføre en marathon. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Blandet | Believe in the Run placerer den i B-kategorien: én tester kalder den blandt årets bedste supertræningssko, en anden en forspildt mulighed. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS giver 7,4 ud af 10: fremragende dæmpning og en fjedrende forfod, men tung til en supertræningssko. | Læs |
| Fleet Feet | Anmeldelse | Positiv | Fleet Feet kalder den tredje gang er lykken: en fast, responsiv sko til hurtigere tempoer, hvor en lettere konkurrencesko foretrækkes på konkurrencedagen. | Læs |
| The Run Testers | Anmeldelse | Positiv | The Run Testers finder den en bedre allrounder end X 2, bedre på rolige ture og mindre tiltalende til fuld indsats. | Læs |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runneas tester vurderer den højt som en alsidig sko med plade til tempoer under 4.30 pr. km, fra 10 km til marathon. | Læs |
De er enige
- Hælen er rettetRunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet og The Run Testers melder alle, at den omarbejdede kant gør en ende på hælgnidningen på X 2.
- Tungere end førRunRepeat vejede 264 g mod 247 g for X 2, The Run Testers fandt omkring 20 g mere, og en tester hos Believe in the Run mærkede, at den mistede noget af sin kant.
- Lavet til tempo og lange tureBelieve in the Run, RTINGS, Doctors of Running og Fleet Feet ser den alle bedst i moderat til rask tempo over længere distancer.
- Normal i længdenDoctors of Running, Believe in the Run, RTINGS og The Run Testers løb alle i deres sædvanlige størrelse.
De er uenige
- Rummelig eller smal foran?RunRepeat målte en tilspidset tåboks på 70,8 mm og RTINGS et meget smalt område ved fodbuen. Believe in the Run og Doctors of Running fandt tåboksen mere rummelig end forventet.
- Blød eller fast?RunRepeat målte et blødt skum på 32,5 AC, og RTINGS vurderer dæmpningen højt, mens Fleet Feet og én tester hos Doctors of Running fandt gangen læne sig mod fast.
- Bedre end X 2?RunRepeat kalder den et solidt skridt fremad. Én tester hos Believe in the Run og én af The Run Testers fandt den mindre skarp end X 2 på grund af den ekstra vægt.
Sådan er den bygget
En mellemsål i to lag, PEBA øverst og superkritisk EVA nedenunder, delt af en Pebax-plade med vinger, under en ny kædestrikket overdel med en omarbejdet hælkant og en trykstøbt gummiydersål.
PEBA over superkritisk EVA med en Pebax-plade med vinger, en ny kædestrikket overdel og omarbejdet kant og en tynd gummiydersål, der slidtes godt i RunRepeats laboratorium.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelKædestrik | Åndbarhed 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 6,4 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 2 / 5 |
| 4 | MellemsålPEBA og superkritisk EVA | Hårdhed 32,5 AC |
| 5 | PladePebax-plade | Bøjning 17,8 N |
| 6 | Indlægssål | 5,0 mm |
| 7 | YdersålTrykstøbt gummi | Greb 0,58 |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 44 mm hæl, 39 mm forfod. Målt: 2,5 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse, Runnea, Carreras de Montaña.
Overdel. En ny kædestrikket overdel erstatter Mach X 2’s mesh, blødere og hurtig at køre ind ifølge Fleet Feet og Believe in the Run. RunRepeat vurderer åndbarheden til 3 ud af 5, tæt på gennemsnittet.
Tunge. Ingen sammensyning og polstret kun der, hvor snørebåndene trykker: 6,4 mm tyk i RunRepeats laboratorium. Believe in the Run fandt den spinkel under snørebåndene og tilbøjelig til at folde sig.
Hæl. Kappen er omarbejdet med ekstra skum, og Hokas forlængede kant vender tilbage, udvidet væk fra akillessenen. RunRepeat vurderer kappen som fleksibel, 2 ud af 5, og Doctors of Running havde intet hælslip.
Mellemsål. Et PEBA-topslag over en superkritisk EVA-base, målt til 32,5 AC af RunRepeat. Platformen er meget stiv i vridning: 20,4 Nm mod et gennemsnit på 14,4 Nm.
Plade. En Pebax-plade med vinger mellem de to skum, samme design som på X 2. RunRepeat ser den mest som en stabilisator med mild fremdrift, Doctors of Running fandt den ret stiv, og Runnea påpeger, at den ikke er af kulfiber.
Indlægssål. Udtagelig og 5,0 mm tyk. Doctors of Running fandt, at almindelige indlægssåler fra tredjepart passer, tykke mindre.
Ydersål. Gummi kun i de vigtigste slidzoner, 2,5 mm tykt. Greb på vådt steg fra 0,50 til 0,58 i forhold til X 2 i RunRepeats test, og Doctors of Running bemærker, at den dybe rille i hælen kan fange sten.
Læs mere
En mellemsål i to lag, PEBA øverst og superkritisk EVA nedenunder, delt af en Pebax-plade med vinger, under en ny kædestrikket overdel med en omarbejdet hælkant og en trykstøbt gummiydersål.
1. Overdel. En ny kædestrikket overdel erstatter Mach X 2’s mesh, blødere og hurtig at køre ind ifølge Fleet Feet og Believe in the Run. RunRepeat vurderer åndbarheden til 3 ud af 5, tæt på gennemsnittet.
2. Tunge. Ingen sammensyning og polstret kun der, hvor snørebåndene trykker: 6,4 mm tyk i RunRepeats laboratorium. Believe in the Run fandt den spinkel under snørebåndene og tilbøjelig til at folde sig.
3. Hæl. Kappen er omarbejdet med ekstra skum, og Hokas forlængede kant vender tilbage, udvidet væk fra akillessenen. RunRepeat vurderer kappen som fleksibel, 2 ud af 5, og Doctors of Running havde intet hælslip.
4. Mellemsål. Et PEBA-topslag over en superkritisk EVA-base, målt til 32,5 AC af RunRepeat. Platformen er meget stiv i vridning: 20,4 Nm mod et gennemsnit på 14,4 Nm.
5. Plade. En Pebax-plade med vinger mellem de to skum, samme design som på X 2. RunRepeat ser den mest som en stabilisator med mild fremdrift, Doctors of Running fandt den ret stiv, og Runnea påpeger, at den ikke er af kulfiber.
6. Indlægssål. Udtagelig og 5,0 mm tyk. Doctors of Running fandt, at almindelige indlægssåler fra tredjepart passer, tykke mindre.
7. Ydersål. Gummi kun i de vigtigste slidzoner, 2,5 mm tykt. Greb på vådt steg fra 0,50 til 0,58 i forhold til X 2 i RunRepeats test, og Doctors of Running bemærker, at den dybe rille i hælen kan fange sten.
Holdbarhed. Lovende. Ydersålen mistede 0,8 mm i RunRepeats slidtest mod et gennemsnit på 1,1 mm, og Believe in the Run så minimalt slid. Tåboksens mesh fik 2 ud af 5 for holdbarhed, og Doctors of Running forventer gennemsnitlig holdbarhed samlet set.
Holdbarhed. Lovende. Ydersålen mistede 0,8 mm i RunRepeats slidtest mod et gennemsnit på 1,1 mm, og Believe in the Run så minimalt slid. Tåboksens mesh fik 2 ud af 5 for holdbarhed, og Doctors of Running forventer gennemsnitlig holdbarhed samlet set.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, herre US 9 (Running Warehouse, bekræftet af RunRepeat og RTINGS) |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running, Runnea.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige længde; det egentlige spørgsmål er bredden, ikke størrelsen.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Plads til tæerne er det svage punkt. RunRepeat målte en tåboks på 70,8 mm mod et gennemsnit på 73,2 mm, med god højde på 28,5 mm, mens Believe in the Run og Doctors of Running fandt forenden mere rummelig end forventet.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS og The Run Testers løb alle i deres sædvanlige størrelse. RunRepeats ejerafstemning hælder lidt mod lille, sandsynligvis mere en afspejling af den tætte pasform end af længden.
Pasformen er smal og tæt. RunRepeat målte en tilspidset tåboks og RTINGS et meget smalt område ved fodbuen; Doctors of Running fandt midtfoden tæt i starten, med lettelse inden for få minutter. Tungen har ingen sammensyning, hvilket ifølge RTINGS kan koste fastholdelse på smalle fødder.
Bredder: RunRepeat og Fleet Feet opfører en bred udgave, mens Running Warehouse og RTINGS kun viser standardbredden D. Tjek, hvad dit land tilbyder.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, Running Warehouse, The Run Testers
Mod Mach X 2
En rettelse af overdelen frem for en ny sko: samme mellemsål og plade, en ny kædestrikket overdel og hælkant og lidt mere vægt.
| Mach X 3 | Mach X 2 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 5 mm | 5 mm |
| Stack, hæl | 44 mm | 46 mm |
| Forfod | 39 mm | 41 mm |
| Vægt | 266 g | 252 g |
Bliv ved Mach X 2, hvis dens hæl aldrig generede dig: den er lettere, og The Run Testers fandt den mere skarp. Skift til X 3, hvis den gamle kant gnavede, eller du vil have et lettere indtræk.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Mach X 2 til Mach X 3
Kædestrikket overdel. Den erstatter X 2’s mesh, og testerne finder indtrækket meget lettere. (Believe in the Run, Fleet Feet)
Omarbejdet hæl. Ekstra skum i kappen og en forlænget kant gør en ende på gnidningen, der prægede X 2. (RunRepeat, Fleet Feet, The Run Testers)
Tungere. RunRepeat vejede 264 g mod 247 g for X 2; The Run Testers fandt omkring 20 g mere i en UK 9. (RunRepeat, The Run Testers)
Bedre greb på vådt. Samme ydersålsdesign, men RunRepeat målte greb på vådt op fra 0,50 til 0,58. (RunRepeat)
Samme mellemsål og plade. PEBA over EVA med Pebax-pladen, uændret ifølge Believe in the Run og Fleet Feet. (Believe in the Run, Fleet Feet)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Mach X 3 ikke gør.
Hoka Mach X 3 | Hoka Mach X 2 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Speed 5 | ASICS Megablast | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Hurtigere | Mere plads | Mindre dæmpning | Lettere |
| Drop | 5 mm | 5 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 44 mm | 46 mm | 37 mm | 36 mm | 46 mm |
| Vægt | 266 g | 252 g | 230 g | 238 g | 230 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Hoka Mach X 3 normal størrelse?
Ja i længden. Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS og The Run Testers løb alle i deres sædvanlige størrelse. Pasformen er dog smal: RunRepeat målte en tilspidset tåboks på 70,8 mm, og deres ejerafstemning hælder lidt mod lille, så brede fødder eller fødder med højt volumen bør prøve den brede udgave eller en mere rummelig sko.
Mach X 2 eller Mach X 3: hvilken skal jeg vælge?
Mach X 3 beholder Mach X 2’s mellemsål og Pebax-plade og tilføjer en kædestrikket overdel og en polstret hælkant, der gør en ende på X 2’s hælgnidning. Den er tungere, 264 g mod 247 g i RunRepeats laboratorium. Hvis X 2 passede dig godt, forbliver den den lettere, mere skarpe mulighed.
Har Hoka Mach X 3 en kulfiberplade?
Nej. Mach X 3 bruger en Pebax-plade med vinger, som bøjer mere end kulfiber, placeret mellem et PEBA-topslag og en superkritisk EVA-base. RunRepeat ser den mest som en stabilisator med mild fremdrift, og Runnea finder den lettere at vænne sig til end en kulfiberplade.
Hvor meget vejer Hoka Mach X 3?
Omkring 266 g i herrestørrelse US 9, tallet Running Warehouse opfører. RTINGS vejede 267,6 g i den størrelse og RunRepeat 264 g. De 288 g, der er citeret andre steder, svarer til en større størrelse: Carreras de Montaña opgiver 288 g for en EU 44. Under alle omstændigheder er Mach X 3 omkring 17 g tungere end Mach X 2 i RunRepeats laboratorium.
Er Hoka Mach X 3 god til marathon?
Som en trænings- og målgangssko ja. Doctors of Running ser Mach X 3 som et værktøj til at gennemføre en marathon, og RTINGS giver den 7,4 til konkurrence på marathon. Til et tidsmål ville Fleet Feet vælge en lettere konkurrencesko som Rocket X 3, og Runnea råder til lidt erfaring med reaktive sko, før du løber langt i den.
Er Hoka Mach X 3 god til brede fødder?
Som regel ikke i standardbredden. RunRepeat råder mellembrede og brede fødder til at lede andre steder på grund af den tilspidsede tåboks, og RTINGS fandt et meget smalt område ved fodbuen. RunRepeat og Fleet Feet opfører en bred udgave, men Running Warehouse viser kun bredde D, så tilgængeligheden varierer fra land til land.
Kan jeg bruge Hoka Mach X 3 til rolige ture?
Ja, med et forbehold. Believe in the Run og The Run Testers nød Mach X 3 på rolige dage, men Fleet Feet fandt den fastere end ideelt i langsomt tempo, og RTINGS fandt den mere behagelig i moderat til hurtigt tempo. Den giver mest mening som skoen til tempo og lange ture, ved siden af en blødere træningssko til restitution.
Kilder
- RunRepeat, HOKA Mach X 3 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, HOKA Mach X 3 Review (Bach Pham, David Salas, September 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Hoka Mach X 3 Review: Fixed and More Fun (October 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, HOKA Mach X 3 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, HOKA Mach X 3 Review: Third time’s the charm (Caroline Bermel). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Mach X 3 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s HOKA Mach X 3. Besøgt 13. okt. 2026.
- The Run Testers, Hoka Mach X3 review (Nick, Kieran, September 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Runnea, HOKA Mach X 3 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Carreras de Montaña, HOKA Mach X 3 review (Mayayo, September 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- hoka.com · Underlag, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



