
Hoka Mach X 3 test
Hokas supertränare med Pebax-platta behåller mellansulan från Mach X 2 och åtgärdar äntligen dess häl. Den nya ovandelen ger lite vikt, och passformen förblir smal.
- Drop
- 5 mm
- Stackhöjd häl
- 44 mm
- Framfot
- 39 mm
- Vikt
- 266 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Annan
Vår bedömning
Åtgärdad häl, samma kvickhet, mer vikt.
Mach X 3 är en neutral supertränare med hög stack, ett översta lager av PEBA, en fastare bas av EVA och en Pebax-platta, byggd för tempopass och långpass i målmedvetet tempo. Den passar neutrala löpare med normal till smal fot som landar på mellanfoten eller längre fram, mer än breda fötter, tunga hälisättare eller alla som söker en mjuk återhämtningssko.
Styrkor
- Ny ovandel och vadderad kant åtgärdar hälskavet på Mach X 2
- En av de bästa rockerprofiler som fysioterapeuten hos Doctors of Running känt
- Livlig framfot: 69,3 procent energiretur i RunRepeats labb
- Djup dämpning, med 39 mm under framfoten
- Mångsidig från lugna dagar till tempopass och långpass
- Bättre grepp i vått än X 2 och lite slitage på yttersulan i labbet
Svagheter
- Tyngre än X 2: 264 g mot 247 g i RunRepeats labb
- Smal, avsmalnande tåbox som begränsar tåspridning
- Tunga utan sidoinsatser som kan vikas eller flytta sig
- Platt häl: 58,9 procent energiretur i RunRepeats labb
- Fast för lugna pass enligt en del testare
Vem den passar
- Du vill ha en sko med platta för tempo och långpass
- Din fot är normal till smal
- Du landar på mellanfoten eller längre fram
- Mach X 2 skavde mot din häl
Vem som bör välja något annat
- Dina fötter är breda
- Du landar hårt på hälen
- Du vill ha en mjuk återhämtningssko
Skoprofil
Var Mach X 3 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Mach X 2.
| Axel | Mach X 3 | Mach X 2 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 87 | 93 | −6 |
| Lätthet | 47 | 61 | −14 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 9 | 9 | = |
| Respons | 40 | 80 | −40 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt266 g, tyngre än 53 % av skorna
Drop5 mm, lägre än 80 % av skorna
Stackhöjd häl44 mm, högre än 87 % av skorna
Stackhöjd framfot39 mm, högre än 92 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 8 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Djup, med en fast kant. PEBA över fastare EVA och en Pebax-platta, 44 / 39 mm: mjuk vid första kontakten, fast och kvick i rörelse, enligt RunRepeat, RTINGS och Fleet Feet.
Stadig för sin höjd. Neutral men stadig för sin höjd tack vare en utsvängd bas och milda sidoväggar; RTINGS ger stabiliteten 6,1, och branta nedförsbackar kräver försiktighet.
Fjädrande framfot, platt häl. Energiretur i framfoten på 69,3 procent mot 58,9 i hälen i RunRepeats labb, med en rocker som belönar en mellanfotslandning.
Djup, med en fast kant. Ett mjukt PEBA-lager ligger över en fastare bas av superkritisk EVA, delade av en Pebax-platta. Fleet Feet anger 44 mm i hälen och 39 mm i framfoten, och bara 8 av de 181 neutrala landsvägsskorna med angiven framfotsstack i vår katalog ligger högre under framfoten.
RunRepeat mätte skummet till 32,5 AC, mjukare än genomsnittet, och RTINGS ger dämpningen 8,7 av 10. Under löpning beskriver testarna en mjuk första kontakt som blir fast och kvick: Fleet Feet fann den fastare än idealiskt för lugna pass, och en testare hos Doctors of Running upplevde den som fast trots stacken.
Stadig för sin höjd. Doctors of Running kallar den en neutral sko, stadgad av en utsvängd framfot och milda sidoväggar som tränger sig på mindre än på äldre Hoka. The Run Testers fann den ganska stabil för en supertränare med hög stack, och RunRepeat beskriver plattan främst som en stabilisator.
Gränserna kommer från höjden och det mjuka översta skummet. RTINGS ger stabiliteten 6,1 av 10, och Doctors of Running råder till försiktighet i branta nedförsbackar, där skon tippar dig framåt.
Fjädrande framfot, platt häl. RunRepeat mätte 69,3 procent energiretur i framfoten, över genomsnittet, men bara 58,9 procent i hälen, där EVA dämpar studsen. RTINGS fann samma uppdelning, med en mycket fjädrande framfot än häl.
Rockern gör mycket av jobbet. Fysioterapeuten hos Doctors of Running bedömer den som en av de bästa rockerprofiler han sprungit i på en supertränare, även om skon är orienterad mot mellan- och framfot och hälisättare kan tycka att övergången är obekväm. RunRepeat mätte droppen till 9,5 mm mot angivna 5 mm, RTINGS till 7,6 mm.
Läs mer
Djup, med en fast kant. Ett mjukt PEBA-lager ligger över en fastare bas av superkritisk EVA, delade av en Pebax-platta. Fleet Feet anger 44 mm i hälen och 39 mm i framfoten, och bara 8 av de 181 neutrala landsvägsskorna med angiven framfotsstack i vår katalog ligger högre under framfoten.
RunRepeat mätte skummet till 32,5 AC, mjukare än genomsnittet, och RTINGS ger dämpningen 8,7 av 10. Under löpning beskriver testarna en mjuk första kontakt som blir fast och kvick: Fleet Feet fann den fastare än idealiskt för lugna pass, och en testare hos Doctors of Running upplevde den som fast trots stacken.
Stadig för sin höjd. Doctors of Running kallar den en neutral sko, stadgad av en utsvängd framfot och milda sidoväggar som tränger sig på mindre än på äldre Hoka. The Run Testers fann den ganska stabil för en supertränare med hög stack, och RunRepeat beskriver plattan främst som en stabilisator.
Gränserna kommer från höjden och det mjuka översta skummet. RTINGS ger stabiliteten 6,1 av 10, och Doctors of Running råder till försiktighet i branta nedförsbackar, där skon tippar dig framåt.
Fjädrande framfot, platt häl. RunRepeat mätte 69,3 procent energiretur i framfoten, över genomsnittet, men bara 58,9 procent i hälen, där EVA dämpar studsen. RTINGS fann samma uppdelning, med en mycket fjädrande framfot än häl.
Rockern gör mycket av jobbet. Fysioterapeuten hos Doctors of Running bedömer den som en av de bästa rockerprofiler han sprungit i på en supertränare, även om skon är orienterad mot mellan- och framfot och hälisättare kan tycka att övergången är obekväm. RunRepeat mätte droppen till 9,5 mm mot angivna 5 mm, RTINGS till 7,6 mm.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tempopass | Gjord för det | Dess bästa användning för Believe in the Run, och RunRepeat ger den 88 för tempo. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Långpass | Gjord för det | RTINGS ger den högst betyg för långpass, och Believe in the Run tog den förbi två timmar. | Believe in the Run, RTINGS |
| Lugna pass | Fungerar | Bra på vardagskilometer för en del testare; andra fann den fast i långsamt tempo. | Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, The Run Testers |
| Tävling, maraton | Fungerar | Doctors of Running ser den som en sko att fullfölja ett maraton i. För ett tidsmål skulle Fleet Feet välja en lättare tävlingssko. | Doctors of Running, Fleet Feet |
| Intervaller | Fungerar | The Run Testers använde den för intervaller; Doctors of Running tycker att den passar sämre för snabb 5 km-fart. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Återhämtningspass | Inte för det | För fast och målmedveten för långsamma återhämtningsdagar, enligt Carreras de Montaña och Fleet Feet. | Fleet Feet, Carreras de Montaña |
Källa: RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, The Run Testers, Doctors of Running, Carreras de Montaña
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Mach X 3 åtgärdar hälen på Mach X 2, behåller sitt steg med platta och går upp i vikt. De går isär om utrymmet fram, hur fast den känns och om den slår X 2.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 83 av 100: en bra supertränare, bäst för smala fötter, hämmad av tungan, vikten och en trång tåbox. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger den betyg i A-området: en mångsidig träningssko med platta från lugnt till uptempo, också lämpad för att fullfölja ett maraton. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Blandad | Believe in the Run placerar den i sin B-nivå: en testare kallar den bland årets bästa supertränare, en annan en missad möjlighet. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ger 7,4 av 10: utmärkt dämpning och en fjädrande framfot, men tung för en supertränare. | Läs |
| Fleet Feet | Recension | Positiv | Fleet Feet kallar den tredje gången gillt: en fast, responsiv sko för uptempo, där en lättare tävlingssko föredras på tävlingsdagen. | Läs |
| The Run Testers | Recension | Positiv | The Run Testers tycker att den är en bättre allroundsko än X 2, trevligare på lugna pass och mindre lockande för maximala ansträngningar. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runneas testare ger den högt betyg som en mångsidig sko med platta för tempon under 4:30 per km, från 10 km till maraton. | Läs |
De är eniga
- Hälen är åtgärdadRunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet och The Run Testers rapporterar alla att den omarbetade kanten gör slut på hälskavet hos X 2.
- Tyngre än förutRunRepeat vägde 264 g mot 247 g för X 2, The Run Testers fann cirka 20 g mer, och en testare hos Believe in the Run kände att den tappade lite kvickhet.
- Gjord för tempo och långpassBelieve in the Run, RTINGS, Doctors of Running och Fleet Feet ser den alla som bäst i måttliga till raska tempon över längre distanser.
- Följer storleken i längdDoctors of Running, Believe in the Run, RTINGS och The Run Testers sprang alla i sin vanliga storlek.
De går isär
- Rymlig eller smal fram?RunRepeat mätte en avsmalnande tåbox på 70,8 mm och RTINGS ett mycket smalt valvområde. Believe in the Run och Doctors of Running fann tåboxen rymligare än väntat.
- Mjuk eller fast?RunRepeat mätte ett mjukt skum på 32,5 AC och RTINGS ger dämpningen högt betyg, medan Fleet Feet och en testare hos Doctors of Running fann steget luta åt fast.
- Bättre än X 2?RunRepeat kallar den ett gediget steg framåt. En testare hos Believe in the Run och en av The Run Testers fann den mindre kvick än X 2 på grund av den extra vikten.
Så är den byggd
En mellansula med två lager, PEBA överst och superkritisk EVA under, delade av en Pebax-platta med vingar, under en ny ovandel i varpstickning med en omarbetad hälkant och en formpressad gummiyttersula.
PEBA över superkritisk EVA med en Pebax-platta med vingar, en ny ovandel i varpstickning och omarbetad kant, och en tunn gummiyttersula som slets väl i RunRepeats labb.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelVarpstickning | Andningsförmåga 3 / 5 |
| 2 | Plös | 6,4 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 2 / 5 |
| 4 | MellansulaPEBA och superkritisk EVA | Hårdhet 32,5 AC |
| 5 | PlattaPebax-platta | Flex 17,8 N |
| 6 | Innersula | 5,0 mm |
| 7 | YttersulaFormpressat gummi | Grepp 0,58 |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 44 mm häl, 39 mm framfot; uppmätt: 2,5 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse, Runnea, Carreras de Montaña.
Ovandel. En ny ovandel i varpstickning ersätter Mach X 2:s mesh, mjukare och snabb att köra in enligt Fleet Feet och Believe in the Run. RunRepeat bedömer andningsförmågan som 3 av 5, nära genomsnittet.
Plös. Inga sidoinsatser, och vadderad bara där snörena trycker: 6,4 mm tjock i RunRepeats labb. Believe in the Run fann den klen under snörena och benägen att vikas.
Häl. Hälkappan är omarbetad med extra skum och Hokas förlängda kant är tillbaka, utsvängd bort från hälsenan. RunRepeat bedömer hälkappan som flexibel, 2 av 5, och Doctors of Running hade inget hälglapp.
Mellansula. Ett översta lager av PEBA över en bas av superkritisk EVA, mätt till 32,5 AC av RunRepeat. Plattformen är mycket stel i vridning: 20,4 Nm mot ett genomsnitt på 14,4 Nm.
Platta. En Pebax-platta med vingar mellan de två skummen, samma konstruktion som på X 2. RunRepeat ser den främst som en stabilisator med mild framdrivning, Doctors of Running fann den ganska stel, och Runnea påpekar att den inte är av kolfiber.
Innersula. Löstagbar och 5,0 mm tjock. Doctors of Running fann att genomsnittliga eftermarknadsinnersulor passar, tjocka mindre bra.
Yttersula. Gummi bara i de viktigaste slitzonerna, 2,5 mm tjockt. Greppet i vått steg från 0,50 till 0,58 jämfört med X 2 i RunRepeats test, och Doctors of Running noterar att det djupa spåret i hälen kan fånga stenar.
Läs mer
En mellansula med två lager, PEBA överst och superkritisk EVA under, delade av en Pebax-platta med vingar, under en ny ovandel i varpstickning med en omarbetad hälkant och en formpressad gummiyttersula.
1. Ovandel. En ny ovandel i varpstickning ersätter Mach X 2:s mesh, mjukare och snabb att köra in enligt Fleet Feet och Believe in the Run. RunRepeat bedömer andningsförmågan som 3 av 5, nära genomsnittet.
2. Plös. Inga sidoinsatser, och vadderad bara där snörena trycker: 6,4 mm tjock i RunRepeats labb. Believe in the Run fann den klen under snörena och benägen att vikas.
3. Häl. Hälkappan är omarbetad med extra skum och Hokas förlängda kant är tillbaka, utsvängd bort från hälsenan. RunRepeat bedömer hälkappan som flexibel, 2 av 5, och Doctors of Running hade inget hälglapp.
4. Mellansula. Ett översta lager av PEBA över en bas av superkritisk EVA, mätt till 32,5 AC av RunRepeat. Plattformen är mycket stel i vridning: 20,4 Nm mot ett genomsnitt på 14,4 Nm.
5. Platta. En Pebax-platta med vingar mellan de två skummen, samma konstruktion som på X 2. RunRepeat ser den främst som en stabilisator med mild framdrivning, Doctors of Running fann den ganska stel, och Runnea påpekar att den inte är av kolfiber.
6. Innersula. Löstagbar och 5,0 mm tjock. Doctors of Running fann att genomsnittliga eftermarknadsinnersulor passar, tjocka mindre bra.
7. Yttersula. Gummi bara i de viktigaste slitzonerna, 2,5 mm tjockt. Greppet i vått steg från 0,50 till 0,58 jämfört med X 2 i RunRepeats test, och Doctors of Running noterar att det djupa spåret i hälen kan fånga stenar.
Hållbarhet. Lovande. Yttersulan förlorade 0,8 mm i RunRepeats slittest mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och Believe in the Run såg minimalt slitage. Meshen i tåboxen fick 2 av 5 för hållbarhet, och Doctors of Running räknar med genomsnittlig hållbarhet överlag.
Hållbarhet. Lovande. Yttersulan förlorade 0,8 mm i RunRepeats slittest mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och Believe in the Run såg minimalt slitage. Meshen i tåboxen fick 2 av 5 för hållbarhet, och Doctors of Running räknar med genomsnittlig hållbarhet överlag.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, herrstorlek US 9 (Running Warehouse, bekräftat av RunRepeat och RTINGS) |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running, Runnea.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Vridstyvhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga längd; den verkliga frågan är bredd, inte storlek.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Tåutrymmet är den svaga punkten. RunRepeat mätte en tåbox på 70,8 mm mot ett genomsnitt på 73,2 mm, med bra höjd på 28,5 mm, medan Believe in the Run och Doctors of Running fann fronten rymligare än väntat.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS och The Run Testers sprang alla i sin vanliga storlek. RunRepeats ägaromröstning lutar något åt liten, troligen en återspegling av den snäva passformen mer än av längden.
Passformen är smal och nära. RunRepeat mätte en avsmalnande tåbox och RTINGS ett mycket smalt valvområde; Doctors of Running fann mellanfoten snäv först, vilket gav med sig inom några minuter. Tungan saknar sidoinsatser, vilket RTINGS säger kan kosta grepp om foten för smala fötter.
Bredder: RunRepeat och Fleet Feet listar en bred version, medan Running Warehouse och RTINGS bara visar standardbredden D. Kontrollera vad ditt land erbjuder.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, Fleet Feet, Running Warehouse, The Run Testers
Mot Mach X 2
En åtgärd av ovandelen snarare än en ny sko: samma mellansula och platta, en ny ovandel i varpstickning och hälkant, och lite mer vikt.
| Mach X 3 | Mach X 2 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 5 mm | 5 mm |
| Stackhöjd häl | 44 mm | 46 mm |
| Framfot | 39 mm | 41 mm |
| Vikt | 266 g | 252 g |
Stanna kvar vid Mach X 2 om dess häl aldrig besvärade dig: den är lättare, och The Run Testers fann den kvickare. Byt till X 3 om den gamla kanten skavde eller du vill ha en lättare påtagning.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Mach X 2 till Mach X 3
Ovandel i varpstickning. Den ersätter X 2:s mesh, och testarna tycker att påtagningen är mycket lättare. (Believe in the Run, Fleet Feet)
Omarbetad häl. Extra skum i hälkappan och en förlängd kant gör slut på skavet som präglade X 2. (RunRepeat, Fleet Feet, The Run Testers)
Tyngre. RunRepeat vägde 264 g mot 247 g för X 2; The Run Testers fann cirka 20 g mer i en UK 9. (RunRepeat, The Run Testers)
Bättre grepp i vått. Samma yttersuledesign, men RunRepeat mätte grepp i vått upp från 0,50 till 0,58. (RunRepeat)
Samma mellansula och platta. PEBA över EVA med Pebax-plattan, oförändrad enligt Believe in the Run och Fleet Feet. (Believe in the Run, Fleet Feet)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Mach X 3 inte gör.
Hoka Mach X 3 | Hoka Mach X 2 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Speed 5 | ASICS Megablast | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Snabbare | Rymligare passform | Mindre dämpning | Lättare |
| Drop | 5 mm | 5 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 44 mm | 46 mm | 37 mm | 36 mm | 46 mm |
| Vikt | 266 g | 252 g | 230 g | 238 g | 230 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Hoka Mach X 3 storleken?
Ja i längd. Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS och The Run Testers sprang alla i sin vanliga storlek. Passformen är dock smal: RunRepeat mätte en avsmalnande tåbox på 70,8 mm och deras ägaromröstning lutar något åt liten, så breda fötter eller fötter med hög volym bör prova den breda versionen eller en rymligare sko.
Mach X 2 eller Mach X 3: vilken ska jag välja?
Mach X 3 behåller mellansulan och Pebax-plattan från Mach X 2, och lägger till en ovandel i varpstickning och en vadderad hälkant som gör slut på X 2:s hälskav. Den är tyngre, 264 g mot 247 g i RunRepeats labb. Om X 2 passade dig bra förblir den det lättare, kvickare alternativet.
Har Hoka Mach X 3 en kolfiberplatta?
Nej. Mach X 3 använder en Pebax-platta med vingar, som flexar mer än kolfiber, placerad mellan ett översta lager av PEBA och en bas av superkritisk EVA. RunRepeat ser den främst som en stabilisator med mild framdrivning, och Runnea tycker att den är lättare att vänja sig vid än en kolfiberplatta.
Hur mycket väger Hoka Mach X 3?
Cirka 266 g för herrstorlek US 9, värdet Running Warehouse listar. RTINGS vägde 267,6 g i den storleken och RunRepeat 264 g. De 288 g som anges på andra ställen stämmer med en större storlek: Carreras de Montaña anger 288 g för en EU 44. Hur som helst är Mach X 3 cirka 17 g tyngre än Mach X 2 i RunRepeats labb.
Är Hoka Mach X 3 bra för maraton?
Som tränings- och fullföljandesko, ja. Doctors of Running ser Mach X 3 som ett verktyg för att fullborda ett maraton, och RTINGS ger den 7,4 för tävling på maraton. För ett tidsmål skulle Fleet Feet välja en lättare tävlingssko som Rocket X 3, och Runnea råder till viss erfarenhet av reaktiva skor innan man tävlar långt i den.
Är Hoka Mach X 3 bra för breda fötter?
Vanligtvis inte i standardbredden. RunRepeat råder medelbreda och breda fötter att titta på annat på grund av den avsmalnande tåboxen, och RTINGS fann ett mycket smalt valvområde. RunRepeat och Fleet Feet listar en bred version, men Running Warehouse visar bara bredden D, så tillgången varierar mellan länder.
Kan jag använda Hoka Mach X 3 för lugna pass?
Ja, med ett förbehåll. Believe in the Run och The Run Testers njöt av Mach X 3 på lugna dagar, men Fleet Feet fann den fastare än idealiskt i långsamt tempo och RTINGS fann den bekvämare i måttliga till snabba tempon. Den är mest rimlig som skon för tempopass och långpass, vid sidan av en mjukare träningssko för återhämtning.
Källor
- RunRepeat, HOKA Mach X 3 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, HOKA Mach X 3 Review (Bach Pham, David Salas, September 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Hoka Mach X 3 Review: Fixed and More Fun (October 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, HOKA Mach X 3 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, HOKA Mach X 3 Review: Third time’s the charm (Caroline Bermel). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Mach X 3 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s HOKA Mach X 3. Hämtad 13 okt. 2026.
- The Run Testers, Hoka Mach X3 review (Nick, Kieran, September 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, HOKA Mach X 3 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Carreras de Montaña, HOKA Mach X 3 review (Mayayo, September 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- hoka.com · Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



