
ASICS GlideRide Max 2 -arvostelu
ASICSin maksimipohjainen keinuva kenkä, jossa on kolmeneljäsosalevy kahden vaahdon välissä, nyt kevyempi, kovempi ja vakaampi kuin ensimmäinen versio.
- Drop
- 6 mm
- Kannan korkeus
- 46 mm
- Päkiä
- 40 mm
- Paino
- 261 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Muu
Tuomiomme
Korkea, vakaa, vierivä, ei ponnahteleva.
GlideRide Max 2:ssa on 46 mm:n kantaosa leveällä, jäykällä pohjalla ja voimakkaalla päkiän keinuvuudella. Se sopii neutraaleille juoksijoille, jotka juoksevat rauhallisia ja pitkiä kilometrejä ja pitävät ohjatusta vierityksestä. Energian palautuminen on vaatimaton, kärkitila on kapeneva ja matala, ja ilmoitettu 6 mm:n drop mitattiin kahdessa laboratoriossa lähes 11 mm:ksi.
Vahvuudet
- Vakaa korkeuteensa nähden: 7,7 / 10 vakaudesta RTINGSillä
- Kevyt 46 mm:n pohjalle: noin 261 g ilmoitettu miesten US 9 -koossa
- Erinomainen kantapään suoja RTINGSin vaimennustestissä
- Erittäin kestävä ulkopohja: 0,6 mm kulunut RunRepeatin hankaustestissä
- Saatavilla leveänä versiona
Heikkoudet
- Vähän ponnahdusta: energian palautuminen 56,1 prosenttia kantapäässä RunRepeatin laboratoriossa
- Kapeneva, matala kärkitila: 24,6 mm korkea RunRepeatilla
- Paljon enemmän droppia kuin ilmoitettu molemmissa laboratorioissa
- Jäykkä ajo, joka voi tuntua joillekin liian ohjatulta
Kenelle sopii
- Rauhalliset ja pitkät kilometrit vakaalla alustalla
- Pidät voimakkaasta keinuvuudesta
- Jalkasi ovat keskimääräiset tai hoikat
- Kävelet paljon juoksukengissäsi
Kenen kannattaa ohittaa
- Haluat eloisan, ponnahtelevan kengän
- Pidät joustavasta, luonnollisesta tuntumasta
- Varpaasi tarvitsevat tilaa
Kenkäprofiili
Missä Glideride Max 2 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Glideride Max.
| Akseli | Glideride Max 2 | Glideride Max | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 93 | 87 | +6 |
| Keveys | 54 | 24 | +30 |
| Vakaus | 30 | 30 | = |
| Drop | 20 | 20 | = |
| Reagoivuus | 20 | 20 | = |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino261 g, kevyempi kuin 51 % kengistä
Drop6 mm, matalampi kuin 59 % kengistä
Kannan korkeus46 mm, korkeampi kuin 93 % kengistä
Päkiän korkeus40 mm, korkeampi kuin 96 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 3 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Korkea ja suojaava, kovempi kuin miltä näyttää. 46 mm FF Blast Maxia kovemman pohjan ja levyn päällä: erinomainen kantapään suoja RTINGSin mukaan, tasapainoinen eikä pehmeä.
Neutraali kenkä, joka ajaa tasaisesti. Ei tukijärjestelmää, mutta leveä, jäykkä pohja ja kantatuki 5 / 5 tekevät siitä tasaisen; RTINGS arvioi vakauden 7,7.
Vierivä ajo, ei joustava. Vaatimaton palautuma, 56,1 prosenttia kantapäässä RunRepeatin laboratoriossa: päkiän keinuvuus vierittää sinut läpi.
Korkea ja suojaava, kovempi kuin miltä näyttää. FF Blast Max on kovemman pohjakerroksen päällä, ja niiden välissä on kolmeneljäsosalevy. Doctors of Running listaa 46 mm kantapäässä ja 40 mm päkiässä. Vain 4 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RTINGS löytää erinomaisen kantapään suojan ja hyvän päkiän vaimennuksen päivittäisille kilometreille. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 32,8 AC, keskiarvoa pehmeämpi, ja kantapään iskunvaimennukseksi 137 SA. Doctors of Running kuvaa tasapainoista tuntumaa, joka on kovempi kuin monissa peruskengissä.
Neutraali kenkä, joka ajaa tasaisesti. Tukijärjestelmää ei ole, mutta pohja on leveä ja jäykkä. Doctors of Running osoittaa leveään alustaan, keskijalan sivuseinämiin ja levyyn, ja RunRepeat mittasi 20,3 Nm vääntöjäykkyyttä ja kantatuen 5 / 5.
RTINGS arvioi vakauden 7,7. Doctors of Running huomauttaa lievästä ulospäin nojaamisesta päkiän levenemisen vuoksi, ja RTINGS varoittaa pehmeän kantaosan ja erittäin korkean pohjan voivan tuntua vähemmän tukevalta.
Vierivä ajo, ei joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 56,1 prosenttia kantapäässä ja 58,6 prosenttia päkiässä, parempi kuin versio 1 mutta yhä vaatimaton. Päkiän keinuvuus tekee työn sen sijaan; Doctors of Running selittää pitkän keinuvuuden vähentävän nilkan taipumista irtiotossa.
Noin 261 g ilmoitettuna miesten US 9 -koossa se on 87. kevyin 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu tässä koossa katalogissamme: kevyt pohjaan nähden, kokonaisuutena keskikastia.
Lue lisää
Korkea ja suojaava, kovempi kuin miltä näyttää. FF Blast Max on kovemman pohjakerroksen päällä, ja niiden välissä on kolmeneljäsosalevy. Doctors of Running listaa 46 mm kantapäässä ja 40 mm päkiässä. Vain 4 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RTINGS löytää erinomaisen kantapään suojan ja hyvän päkiän vaimennuksen päivittäisille kilometreille. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi 32,8 AC, keskiarvoa pehmeämpi, ja kantapään iskunvaimennukseksi 137 SA. Doctors of Running kuvaa tasapainoista tuntumaa, joka on kovempi kuin monissa peruskengissä.
Neutraali kenkä, joka ajaa tasaisesti. Tukijärjestelmää ei ole, mutta pohja on leveä ja jäykkä. Doctors of Running osoittaa leveään alustaan, keskijalan sivuseinämiin ja levyyn, ja RunRepeat mittasi 20,3 Nm vääntöjäykkyyttä ja kantatuen 5 / 5.
RTINGS arvioi vakauden 7,7. Doctors of Running huomauttaa lievästä ulospäin nojaamisesta päkiän levenemisen vuoksi, ja RTINGS varoittaa pehmeän kantaosan ja erittäin korkean pohjan voivan tuntua vähemmän tukevalta.
Vierivä ajo, ei joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 56,1 prosenttia kantapäässä ja 58,6 prosenttia päkiässä, parempi kuin versio 1 mutta yhä vaatimaton. Päkiän keinuvuus tekee työn sen sijaan; Doctors of Running selittää pitkän keinuvuuden vähentävän nilkan taipumista irtiotossa.
Noin 261 g ilmoitettuna miesten US 9 -koossa se on 87. kevyin 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu tässä koossa katalogissamme: kevyt pohjaan nähden, kokonaisuutena keskikastia.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | Sen ydintehtävä jokaisessa testissä: suojatut, tasaiset arkikilometrit. | Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS |
| Pitkät lenkit | Tehty siihen | RTINGS antaa sille 7,3 pitkille lenkeille, sen paras käyttöpisteytys. | Doctors of Running, RTINGS |
| Palauttavat lenkit | Tehty siihen | Tasapainoinen, suojaava vaimennus ja vakaa pohja sopivat hitaille päiville. | Doctors of Running, RTINGS |
| Kävely | Tehty siihen | Doctors of Running arvioi sen hyväksi kävelyyn. | Doctors of Running |
| Vauhtikestävyys | Kelpaa | Sopii tasaiseen reipasvauhtiin Doctors of Runningille; RunRepeat antaa vauhtikestävyydelle vain 58. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Maratonkilpailu | Kelpaa | RTINGS antaa maratonkilpailulle 6,8: suojaava, mutta painava ja litteä kisaan. | RTINGS |
| Intervallit | Ei siihen | Liian iso ja hidas intervallivauhtiin Doctors of Runningin mukaan. | Doctors of Running |
Lähde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS
Mitä testit sanovat
Testit ovat yhtä mieltä siitä, että GlideRide Max 2 on vakaa, suojaava ja tehty rauhallisiin kilometrimääriin, vaatimattomalla ponnahduksella ja napakalla, matalalla etuosalla. Mielipiteet eroavat lähinnä pituudesta ja siitä, kuinka paljon keinuvuus erottuu.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Doctors of Running antaa sille kokonaisarvosanaksi B-plus molemmilta testaajilta: kevyt pohjaansa nähden, tasapainoinen ja vakaa, kapenevan kärkitilan hillitsemä. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Vaihteleva | RunRepeat antaa sille 81 / 100: vankka peruskenkä, jonka suorituskyky ei täysin vastaa sen asemointia. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Vaihteleva | RTINGS arvioi sen suojaavaksi harjoituskengäksi tasaisille kilometreille, parhaaksi pitkille lenkeille, 7,3 / 10, rajallisella energian palautumisella. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Vakaa maksimipohjaiseksi kengäksiDoctors of Running kutsuu sitä neutraaliksi kengäksi, joka ajaa vakaasti, ja RTINGS arvioi vakauden 7,7 leveän pohjan ansiosta. RunRepeat mittasi erittäin jäykän alustan: 20,3 Nm vääntötestissä.
- Vähän palautumaaRunRepeat mittasi kantapään energian palautumiseksi 56,1 prosenttia, ja RTINGS antaa energian palautumiselle 3,1 / 10.
- Napakka, matala kärkitilaDoctors of Running kuvaa kapenevaa kärkitilaa, RTINGS rajallista korkeutta, ja RunRepeat mittasi 24,6 mm, kun keskiarvo on 27,0 mm.
- Kevyempi ja vakaampi kuin versio 1RunRepeat mittasi noin 6 prosenttia pienemmän painon, ja Doctors of Running pitää sitä kevyempänä, kovempana ja vakaampana kuin ensimmäinen GlideRide Max.
Mielipiteet jakautuvat
- Vastaa kokoa vai hieman lyhyt?RunRepeatin lukijat ja RTINGS raportoivat kokoa vastaavan istuvuuden, samoin yksi Doctors of Runningin testaajista. Toinen piti sitä hieman lyhyenä tavallisessa koossaan, lähinnä kapenevan kärkitilan vuoksi.
- Kuinka paljon keinuvuus erottuuDoctors of Running pitää keinuvuutta voimakkaampana kuin ennen mutta ei erottuvana supermaksimipohjaisten keinuvien kenkien joukossa. RunRepeat huomauttaa saman levyn ja geometrian kuin versiossa 1 ja pitää ajoa ohjattuna ja jäykkänä.
Miten se on rakennettu
FF Blast Max kovemman pohjan päällä, niiden välissä kolmeneljäsosalevy, kudottu kierrätetty polyesteripäällinen sivuilta kiinnitetyllä kielellä ja Hybrid ASICSGRIP -kumi.
FF Blast Max kovemman pohjan päällä kolmeneljäsosa-EVA-levyllä, kudottu päällinen ja 3,6 mm:n Hybrid ASICSGRIP -ulkopohja, joka tuskin kuluu RunRepeatin testissä.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenKudottu kierrätetty polyesteri | Hengittävyys 4 / 5 |
| 2 | Kieli | 4,4 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 5 / 5 |
| 4 | VälipohjaFF Blast Max FF Blast Plusin päällä | Kovuus 32,8 AC |
| 5 | LevyKolmeneljäsosa-EVA-levy | – |
| 6 | UlkopohjaHybrid ASICSGRIP | 3,6 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 46 mm, päkiä 40 mm; mitattu: ulkopohja 3,6 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet.
Päällinen. Tiheämpi ja rakenteellisempi kuin versiossa 1, tuuletetummalla kärkitilalla RunRepeatin mukaan, joka antaa hengittävyydelle 4 / 5. Doctors of Running havaitsi sen pehmenevän muutaman juoksun jälkeen.
Kieli. Sivuilta kiinnitetty ja 4,4 mm paksu. Se pysyi paikallaan Doctors of Runningille, ja RTINGS kiittää sitä jalan pidosta.
Kanta. Erittäin jäykkä kantatuki, 5 / 5 RunRepeatilla. Yksi Doctors of Runningin testaaja piti kantapään takaosan ajavan korkealla ja hankaavan akillesjänteen aluetta; vetolenkki on nyt yksi kaista.
Välipohja. Pehmeä FF Blast Max päällä, mitattu 32,8 AC, kovemman kerroksen päällä, jonka Fleet Feet nimeää FF Blast Plusiksi. Doctors of Running ovat keskenään eri mieltä tuosta alavaahdosta.
Levy. Kova puristettu EVA-levy Fleet Feetin mukaan, peritty versiosta 1 RunRepeatin mukaan. Doctors of Running sanoo sen lisäävän pehmeään vaahtoon hieman kovuutta.
Ulkopohja. ASICSGRIP- ja AHAR Plus -kumi, 3,6 mm paksu, 0,86 RunRepeatin pitotestissä. Doctors of Running piti sitä vankkana kuivalla tiellä mutta jokseenkin liukkaana märällä jalkakäytävällä.
Lue lisää
FF Blast Max kovemman pohjan päällä, niiden välissä kolmeneljäsosalevy, kudottu kierrätetty polyesteripäällinen sivuilta kiinnitetyllä kielellä ja Hybrid ASICSGRIP -kumi.
1. Päällinen. Tiheämpi ja rakenteellisempi kuin versiossa 1, tuuletetummalla kärkitilalla RunRepeatin mukaan, joka antaa hengittävyydelle 4 / 5. Doctors of Running havaitsi sen pehmenevän muutaman juoksun jälkeen.
2. Kieli. Sivuilta kiinnitetty ja 4,4 mm paksu. Se pysyi paikallaan Doctors of Runningille, ja RTINGS kiittää sitä jalan pidosta.
3. Kanta. Erittäin jäykkä kantatuki, 5 / 5 RunRepeatilla. Yksi Doctors of Runningin testaaja piti kantapään takaosan ajavan korkealla ja hankaavan akillesjänteen aluetta; vetolenkki on nyt yksi kaista.
4. Välipohja. Pehmeä FF Blast Max päällä, mitattu 32,8 AC, kovemman kerroksen päällä, jonka Fleet Feet nimeää FF Blast Plusiksi. Doctors of Running ovat keskenään eri mieltä tuosta alavaahdosta.
5. Levy. Kova puristettu EVA-levy Fleet Feetin mukaan, peritty versiosta 1 RunRepeatin mukaan. Doctors of Running sanoo sen lisäävän pehmeään vaahtoon hieman kovuutta.
6. Ulkopohja. ASICSGRIP- ja AHAR Plus -kumi, 3,6 mm paksu, 0,86 RunRepeatin pitotestissä. Doctors of Running piti sitä vankkana kuivalla tiellä mutta jokseenkin liukkaana märällä jalkakäytävällä.
Kestävyys. Vahva. Ulkopohja kului RunRepeatin hankaustestissä vain 0,6 mm, ja Doctors of Running näki vähäistä kulumaa noin 50 mailin jälkeen ja odottaa keskimääräistä parempaa kestävyyttä. RunRepeat arvioi päällisen 2 / 5 kärjestä ja kantapään vuorin 3 / 5.
Kestävyys. Vahva. Ulkopohja kului RunRepeatin hankaustestissä vain 0,6 mm, ja Doctors of Running näki vähäistä kulumaa noin 50 mailin jälkeen ja odottaa keskimääräistä parempaa kestävyyttä. RunRepeat arvioi päällisen 2 / 5 kärjestä ja kantapään vuorin 3 / 5.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, miesten US 9, valmistajan tiedot Doctors of Runningin kautta |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Hengittävyys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
| Taivutusvoima |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; jos varpaasi ovat pitkät tai korkeat, kokeile ensin.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Rajallinen. RunRepeat mittasi 72,6 mm leveän ja 24,6 mm korkean kärkitilan, molemmat alle keskiarvon, ja RTINGS antaa päkiän korkeudelle 6,2 / 10.
RunRepeat, RTINGS
Testaajien koko kokomuistiinpanot
RunRepeatin lukijat ja RTINGS raportoivat kokoa vastaavan istuvuuden, ja RTINGS antaa pituudelle 10 / 10. Yksi Doctors of Runningin testaaja on samaa mieltä; toinen piti sitä hieman lyhyenä, minkä hän panee kapenevan kärkitilan piikkiin.
Doctors of Running kuvaa hieman napakkaa istuvuutta kengän koko pituudelta, erityisesti päkiästä normaaleille tai kapeille jaloille. RTINGS arvioi päkiän leveyden riittäväksi mutta jalkaholvin kapeaksi.
Fleet Feet ja RunRepeat listaavat normaalin ja leveän version, ja RTINGS vahvistaa leveän miehille ja naisille.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet
Vs Glideride Max
Hienosäätö: kevyempi, kovempi ja vakaampi, uusi kudottu päällinen ja sama levy.
| Glideride Max 2 | Glideride Max | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 6 mm | 6 mm |
| Kannan korkeus | 46 mm | 44 mm |
| Päkiä | 40 mm | 38 mm |
| Paino | 261 g | 286 g |
Pidä ensimmäinen GlideRide Max, jos pidit sen pehmeämmästä, rehevämmästä tuntumasta tai tarvitset hieman enemmän korkeutta varpaiden päälle. Siirry versioon 2, jos haluat kevyemmän, vakaamman ajon ja paremman päällisen.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Glideride Max - Glideride Max 2
Kevyempi. Noin 6 prosenttia kevyempi RunRepeatin laboratoriossa. (RunRepeat)
Kovempi ja vakaampi. Doctors of Running löytää vähemmän version 1 veltosta tuntumasta ja tasaisemman ajon. (Doctors of Running)
Uusi päällinen. Tiheämpi kudottu päällinen tuuletetummalla kärkitilalla, mutta kärkitilan korkeus 2,8 mm pienempi RunRepeatin mittauksissa. (RunRepeat, Fleet Feet)
Keinuvuus. Doctors of Running tuntee voimakkaamman keinuvuuden; RunRepeat huomauttaa saman kolmeneljäsosalevyn ja geometrian kuin ennen. (Doctors of Running, RunRepeat)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Glideride Max 2 ei tee.
ASICS Glideride Max 2 | Puma MagMax Nitro 2 | Brooks Glycerin Max 2 | Nike Vomero Plus | Adidas Adizero Evo SL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Vakaampi | Kiinteämpi | Suurempi drop | Kevyempi |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 6 mm | 10 mm | 7 mm |
| Kannan korkeus | 46 mm | 46 mm | 45 mm | 43 mm | 37 mm |
| Paino | 261 g | 275 g | 311 g | 292 g | 230 g |
| Tuki | Neutraali | Tukeva | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako ASICS GlideRide Max 2 kokoa?
Pääosin kyllä: RunRepeatin lukijat, RTINGS ja yksi Doctors of Runningin testaaja raportoivat kokoa vastaavaksi. Toinen piti sitä hieman lyhyenä kapenevan kärkitilan vuoksi. Pitkien tai korkeiden varpaiden kannattaa kokeilla ensin tai harkita leveää versiota.
Mikä on GlideRide Max 2:n todellinen drop?
ASICS listaa 6 mm, mutta RunRepeat mittasi 11,0 mm ja RTINGS 10,6 mm. Käytännössä se käyttäytyy kuin keskikorkean tai korkean dropin kenkä.
GlideRide Max 2 vai ensimmäinen GlideRide Max?
Versio 2 on noin 6 prosenttia kevyempi RunRepeatin laboratoriossa ja kovempi ja vakaampi Doctors of Runningille, paremmalla päällisellä. Ensimmäinen versio on pehmeämpi ja siinä on hieman enemmän varpaiden korkeutta.
Onko GlideRide Max 2 saatavilla leveänä?
Kyllä. Fleet Feet ja RunRepeat listaavat leveän version, ja RTINGS vahvistaa sen miehille ja naisille.
Sopiiko GlideRide Max 2 kävelyyn?
Doctors of Running arvioi sen hyväksi kävelyyn ja jokseenkin hyväksi seisomiseen.
Sopiiko GlideRide Max 2 maratonille?
Kisakenkänä ei oikeastaan: RTINGS antaa maratonkilpailulle 6,8 ja pitää energian palautumista rajallisena. Doctors of Running näkee sen päivittäisenä ja pitkien lenkkien harjoituskenkänä, roolissa, jossa se toimii parhaiten maratonharjoittelussa.
Lähteet
- Doctors of Running, ASICS GlideRide Max 2 Review (Matt Klein, December 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, ASICS GlideRide Max 2 lab review. Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, ASICS GLIDERIDE MAX 2 review. Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS GlideRide MAX 2. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- i-run.fr · Alusta, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



