1. Sko
  2. ASICS
  3. Glideride Max 2
ASICS Glideride Max 2, sett fra siden

ASICS GlideRide Max 2 test

ASICS’ rocker-sko med maksimal stack, med en trekvartplate under to skum, nå lettere, fastere og stødigere enn første versjon.

Drop
6 mm
Hælstack
46 mm
Forfot
40 mm
Vekt
261 g
Støtte
Nøytral
Plate
Annen

herre US 9. Produsentens data via Doctors of Running, som oppgitt. Oppdatert 13. okt. 2026 · 6 kilder

Vår dom

Høy, stødig, rullende, ikke spenstig.

GlideRide Max 2 setter en hæl på 46 mm på en bred, stiv base med en tydelig rocker i forfoten. Den passer nøytrale løpere som tar rolige mil og langturer og liker en ledet avrulling. Energitilbakeføringen er beskjeden, tåboksen er spiss og lav, og de oppgitte 6 mm drop målte nær 11 mm i to laboratorier.

Sterke sider

  • Stabil for høyden: 7,7 av 10 for stabilitet hos RTINGS
  • Lett for 46 mm stack: rundt 261 g oppgitt for herre US 9
  • Utmerket hælbeskyttelse i RTINGS’ dempingstest
  • Svært slitesterk yttersåle: 0,6 mm tapt i RunRepeats slitetest
  • Finnes i bred versjon

Svake sider

  • Lite sprett: energitilbakeføring på 56,1 prosent i hælen i RunRepeats laboratorium
  • Spiss, lav tåboks: 24,6 mm høy hos RunRepeat
  • Mye mer drop enn oppgitt i begge laboratoriene
  • Stiv gange som kan føles for ledet for noen

Hvem den passer for

  • Rolige mil og langturer på en stabil plattform
  • Du liker en tydelig rocker
  • Føttene dine er gjennomsnittlige eller slanke
  • Du går mye i løpeskoene dine

Hvem bør hoppe over den

  • Du vil ha en livlig, spenstig sko
  • Du foretrekker en fleksibel, naturlig følelse
  • Tærne dine trenger plass

Skoprofil

Hvor Glideride Max 2 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Glideride Max.

50100DempingLetthetStabilitetDropRespons
AkseGlideride Max 2Glideride MaxEndring
Demping9387+6
Letthet5424+30
Stabilitet3030=
Drop2020=
Respons2020=

Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Hvor den ligger i katalogen

Vekt261 g, lettere enn 51 % av skoene

Drop6 mm, lavere enn 59 % av skoene

Hælstack46 mm, høyere enn 93 % av skoene

Forfotstack40 mm, høyere enn 96 % av skoene

Fig. 2 · Fordeling av oppgitte tall i katalogen. Høyden på søylen er antall sko i hvert intervall. Vekt: 300 sko, snitt 257,2 g. Drop: 306 sko, snitt 7,1 mm. Hælstack: 255 sko, snitt 38 mm. Forfotstack: 253 sko, snitt 31,1 mm. Kilde: Strideprint-katalogen (cat), oppgitte verdier.

Slik føles den

Skrevet ut fra 3 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.

Høy og beskyttende, fastere enn den ser ut. 46 mm FF Blast Max over en fastere base og en plate: utmerket hælbeskyttelse ifølge RTINGS, balansert snarere enn plysjet.

En nøytral sko som går stødig. Ikke noe støttesystem, men en bred, rigid base og en hælkappe på 5 av 5 gjør den stødig. RTINGS gir stabiliteten 7,7.

En rullende gange, ikke en spenstig en. Beskjedent sprett, 56,1 prosent i hælen i RunRepeats laboratorium. Rockeren i forfoten ruller deg gjennom i stedet.

Høy og beskyttende, fastere enn den ser ut. FF Blast Max ligger på toppen av et fastere baselag med en trekvartplate imellom. Doctors of Running oppgir 46 mm i hælen og 40 mm i forfoten. Bare 4 av de 183 nøytrale asfaltskoene i katalogen vår oppgir en høyere hæl.

RTINGS finner utmerket hælbeskyttelse og god forfotdemping til daglig kilometerstand. RunRepeat målte skummet til 32,8 AC, mykere enn gjennomsnittet, og støtdemping i hælen på 137 SA. Doctors of Running beskriver en balansert følelse som er fastere enn mange dagligsko.

En nøytral sko som går stødig. Det finnes ikke noe støttesystem, men basen er bred og stiv. Doctors of Running peker på den brede plattformen, sideveggene i midtfoten og platen, og RunRepeat målte 20,3 Nm torsjonsstivhet og en hælkappe på 5 av 5.

RTINGS gir stabiliteten 7,7. Doctors of Running bemerker en liten utoverlening fra forfotens utvidelse, og RTINGS advarer om at den myke hælen og den svært høye stacken kan føles mindre plantet.

En rullende gange, ikke en spenstig en. RunRepeat målte energitilbakeføring på 56,1 prosent i hælen og 58,6 prosent i forfoten, bedre enn versjon 1, men fortsatt beskjedent. Rockeren i forfoten gjør jobben i stedet. Doctors of Running forklarer at en lang rocker reduserer hvor mye ankelen bøyer seg i avtrykket.

Med rundt 261 g oppgitt for herre US 9 ligger den på 87. plass blant de letteste av de 149 nøytrale asfaltskoene som er veid i den størrelsen i katalogen vår: lett for stacken, midt i feltet totalt sett.

Les mer

Høy og beskyttende, fastere enn den ser ut. FF Blast Max ligger på toppen av et fastere baselag med en trekvartplate imellom. Doctors of Running oppgir 46 mm i hælen og 40 mm i forfoten. Bare 4 av de 183 nøytrale asfaltskoene i katalogen vår oppgir en høyere hæl.

RTINGS finner utmerket hælbeskyttelse og god forfotdemping til daglig kilometerstand. RunRepeat målte skummet til 32,8 AC, mykere enn gjennomsnittet, og støtdemping i hælen på 137 SA. Doctors of Running beskriver en balansert følelse som er fastere enn mange dagligsko.

En nøytral sko som går stødig. Det finnes ikke noe støttesystem, men basen er bred og stiv. Doctors of Running peker på den brede plattformen, sideveggene i midtfoten og platen, og RunRepeat målte 20,3 Nm torsjonsstivhet og en hælkappe på 5 av 5.

RTINGS gir stabiliteten 7,7. Doctors of Running bemerker en liten utoverlening fra forfotens utvidelse, og RTINGS advarer om at den myke hælen og den svært høye stacken kan føles mindre plantet.

En rullende gange, ikke en spenstig en. RunRepeat målte energitilbakeføring på 56,1 prosent i hælen og 58,6 prosent i forfoten, bedre enn versjon 1, men fortsatt beskjedent. Rockeren i forfoten gjør jobben i stedet. Doctors of Running forklarer at en lang rocker reduserer hvor mye ankelen bøyer seg i avtrykket.

Med rundt 261 g oppgitt for herre US 9 ligger den på 87. plass blant de letteste av de 149 nøytrale asfaltskoene som er veid i den størrelsen i katalogen vår: lett for stacken, midt i feltet totalt sett.

Hvilke økter den er til

ØktEgnethetHvorforKilde
Rolige turerLaget for detKjerneoppgaven i alle tester: beskyttede, jevne daglige mil.Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS
LangturerLaget for detRTINGS gir den 7,3 til langturer, den beste bruksscoren.Doctors of Running, RTINGS
RestitusjonsturerLaget for detBalansert, beskyttende demping og en stabil base passer rolige dager.Doctors of Running, RTINGS
GåingLaget for detDoctors of Running vurderer den som god til gåing.Doctors of Running
TempotreningFunkerFin til jevnt tempo i høyere fart hos Doctors of Running. RunRepeat gir tempo bare 58.Doctors of Running, RunRepeat
MaratonFunkerRTINGS gir 6,8 til konkurranse på maraton: beskyttende, men tung og flat til konkurranse.RTINGS
IntervallerIkke til detFor stor og treg til intervalltempo, ifølge Doctors of Running.Doctors of Running

Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS

Hva testene sier

Testene er enige om at GlideRide Max 2 er stabil, beskyttende og laget for rolig volum, med beskjedent sprett og en tett, lav front. De er uenige hovedsakelig om lengden og om hvor mye rockeren skiller seg ut.

TestTypeVår lesningI én setningKilde
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running gir den B pluss samlet fra begge testerne: lett for stacken, balansert og stabil, holdt tilbake av en spiss tåboks.
RunRepeatLabBlandetRunRepeat gir den 81 av 100: en solid dagligsko hvis ytelse ikke helt matcher posisjoneringen.
RTINGSLabBlandetRTINGS vurderer den som en beskyttende treningssko for jevn kilometerstand, best til langturer med 7,3 av 10, med begrenset energitilbakeføring.
Tabell 1 · Enighet mellom publiserte tester. «Vår lesning» oppsummerer hver tests egen konklusjon, med våre ord. Ingen karakterer er omregnet eller funnet på. Åpnet 13. okt. 2026.

De er enige

  • Stabil for en sko med maksimal stackDoctors of Running kaller den en nøytral sko som går stabilt, og RTINGS gir stabiliteten 7,7 takket være en bred base. RunRepeat målte en svært stiv plattform: 20,3 Nm i torsjon.
  • Lav på sprettRunRepeat målte 56,1 prosent energitilbakeføring i hælen, og RTINGS gir energitilbakeføringen 3,1 av 10.
  • Tett, lav tåboksDoctors of Running beskriver en spiss tåboks, RTINGS begrenset høyde, og RunRepeat målte 24,6 mm mot et gjennomsnitt på 27,0 mm.
  • Lettere og stødigere enn versjon 1RunRepeat målte rundt 6 prosent lavere vekt, og Doctors of Running finner den lettere, fastere og mer stabil enn den første GlideRide Max.

De er uenige

  • Vanlig størrelse eller litt kort?RunRepeats lesere og RTINGS melder om vanlig størrelse, det samme gjør én tester hos Doctors of Running. Den andre fant den litt kort i vanlig størrelse, mest på grunn av den spisse tåboksen.
  • Hvor mye rockeren skiller seg utDoctors of Running finner rockeren tydeligere enn før, men ikke særegen blant rocker-sko med superstack. RunRepeat bemerker samme plate og geometri som versjon 1 og mener gangen kan føles ledet og stiv.
Les de fulle standpunktene, punkt for punkt

Stabil for en sko med maksimal stack. Doctors of Running kaller den en nøytral sko som går stabilt, og RTINGS gir stabiliteten 7,7 takket være en bred base. RunRepeat målte en svært stiv plattform: 20,3 Nm i torsjon. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Lav på sprett. RunRepeat målte 56,1 prosent energitilbakeføring i hælen, og RTINGS gir energitilbakeføringen 3,1 av 10. (RunRepeat, RTINGS)

Tett, lav tåboks. Doctors of Running beskriver en spiss tåboks, RTINGS begrenset høyde, og RunRepeat målte 24,6 mm mot et gjennomsnitt på 27,0 mm. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Lettere og stødigere enn versjon 1. RunRepeat målte rundt 6 prosent lavere vekt, og Doctors of Running finner den lettere, fastere og mer stabil enn den første GlideRide Max. (Doctors of Running, RunRepeat)

Vanlig størrelse eller litt kort?. RunRepeats lesere og RTINGS melder om vanlig størrelse, det samme gjør én tester hos Doctors of Running. Den andre fant den litt kort i vanlig størrelse, mest på grunn av den spisse tåboksen. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Hvor mye rockeren skiller seg ut. Doctors of Running finner rockeren tydeligere enn før, men ikke særegen blant rocker-sko med superstack. RunRepeat bemerker samme plate og geometri som versjon 1 og mener gangen kan føles ledet og stiv. (Doctors of Running, RunRepeat)

Slik er den bygget

FF Blast Max over en fastere base, en trekvartplate imellom, en vevd overdel i resirkulert polyester med tunge festet til sidene og Hybrid ASICSGRIP-gummi.

FF Blast Max over en fastere base med en trekvarts EVA-plate, en vevd overdel og en 3,6 mm Hybrid ASICSGRIP-yttersåle som knapt slites i RunRepeats test.

4640123456
#DelMål
1OverdelVevd resirkulert polyesterPustbarhet 4 / 5
2Tunge4,4 mm
3HælStivhet 5 / 5
4MellomsåleFF Blast Max over FF Blast PlusHardhet 32,8 AC
5PlateTrekvarts EVA-plate–
6YttersåleHybrid ASICSGRIP3,6 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 46 mm hæl, 40 mm forfot; målt: 3,6 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet.

  1. Overdel. Tettere og mer strukturert enn på versjon 1, med en mer ventilert tåboks ifølge RunRepeat, som gir pustbarheten 4 av 5. Doctors of Running fant at den blir mykere etter noen turer.

  2. Tunge. Festet til sidene og 4,4 mm tykk. Den ble på plass hos Doctors of Running, og RTINGS gir den æren for hold.

  3. Hæl. En svært stiv hælkappe, 5 av 5 hos RunRepeat. En tester hos Doctors of Running fant at baksiden av hælen satt høyt og gned mot akillesområdet. Trekkfliken er nå én enkelt stripe.

  4. Mellomsåle. Mykt FF Blast Max øverst, målt til 32,8 AC, over et fastere lag som Fleet Feet kaller FF Blast Plus. Testerne hos Doctors of Running er uenige med hverandre om dette nedre skummet.

  5. Plate. En hard presset EVA-plate, ifølge Fleet Feet, videreført fra versjon 1 ifølge RunRepeat. Doctors of Running sier at den gir et snev av fasthet til det myke skummet.

  6. Yttersåle. ASICSGRIP- og AHAR Plus-gummi, 3,6 mm tykk, med 0,86 i RunRepeats friksjonstest. Doctors of Running fant den solid på tørr vei, men noe glatt på våt asfalt.

Les mer

FF Blast Max over en fastere base, en trekvartplate imellom, en vevd overdel i resirkulert polyester med tunge festet til sidene og Hybrid ASICSGRIP-gummi.

1. Overdel. Tettere og mer strukturert enn på versjon 1, med en mer ventilert tåboks ifølge RunRepeat, som gir pustbarheten 4 av 5. Doctors of Running fant at den blir mykere etter noen turer.

2. Tunge. Festet til sidene og 4,4 mm tykk. Den ble på plass hos Doctors of Running, og RTINGS gir den æren for hold.

3. Hæl. En svært stiv hælkappe, 5 av 5 hos RunRepeat. En tester hos Doctors of Running fant at baksiden av hælen satt høyt og gned mot akillesområdet. Trekkfliken er nå én enkelt stripe.

4. Mellomsåle. Mykt FF Blast Max øverst, målt til 32,8 AC, over et fastere lag som Fleet Feet kaller FF Blast Plus. Testerne hos Doctors of Running er uenige med hverandre om dette nedre skummet.

5. Plate. En hard presset EVA-plate, ifølge Fleet Feet, videreført fra versjon 1 ifølge RunRepeat. Doctors of Running sier at den gir et snev av fasthet til det myke skummet.

6. Yttersåle. ASICSGRIP- og AHAR Plus-gummi, 3,6 mm tykk, med 0,86 i RunRepeats friksjonstest. Doctors of Running fant den solid på tørr vei, men noe glatt på våt asfalt.

Slitestyrke. Sterk. Yttersålen mistet bare 0,6 mm i RunRepeats slitetest, og Doctors of Running så liten slitasje etter rundt 50 miles (ca. 80 km) og venter slitestyrke over gjennomsnittet. RunRepeat ga overdelen 2 av 5 i tåen og hælfôret 3 av 5.

Slitestyrke. Sterk. Yttersålen mistet bare 0,6 mm i RunRepeats slitetest, og Doctors of Running så liten slitasje etter rundt 50 miles (ca. 80 km) og venter slitestyrke over gjennomsnittet. RunRepeat ga overdelen 2 av 5 i tåen og hælfôret 3 av 5.

Spesifikasjoner, oppgitt og målt

Hvert tall har sin kilde.

Drop, mm

Doctors of Running6
RunRepeat11
RTINGS10,6

Hælhøyde (stack), mm

Doctors of Running46
RunRepeat42,1
RTINGS45,9

Forfothøyde (stack), mm

Doctors of Running40
RunRepeat31,1

Vekt (herre), g

Doctors of Running261
RunRepeat264
RTINGS259,7
SpesifikasjonOppgittMålt
Drop
  • 6 mm Fleet Feet
  • 11 mm RunRepeat
  • 10,6 mm RTINGS
Hælstack
  • 46 mm Doctors of Running
  • 42,1 mm RunRepeat
  • 45,9 mm RTINGS
Forfotstack
  • 40 mm Doctors of Running
  • 31,1 mm RunRepeat
Vekt, herre US 9. Produsentens data via Doctors of Running
  • 261 g Doctors of Running
  • 264 g RunRepeat
  • 259,7 g RTINGS
Støtte
  • Nøytral Fleet Feet
–
Plate
  • Annen Fleet Feet
–
Underlag
  • Vei i-run.fr
–

Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.

Labmålinger

SpesifikasjonMålt
Mellomsålens hardhet
  • 32,8 AC RunRepeat
Energitilbakeføring (hæl)
  • 56,1 % RunRepeat
Torsjonsstivhet
  • 20,3 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhet
  • 5 / 5 RunRepeat
Friksjonskoeffisient
  • 0,86 RunRepeat
Pustbarhet
  • 4 / 5 RunRepeat
SpesifikasjonMålt
Tåboksens bredde
  • 72,6 mm RunRepeat
Tåboksens høyde
  • 24,6 mm RunRepeat
Yttersålens tykkelse
  • 3,6 mm RunRepeat
Innersålens tykkelse
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 4,4 mm RunRepeat
Bøyekraft
  • 17,5 N RunRepeat

Størrelse og passform

Velg vanlig størrelse. Hvis tærne dine er lange eller høye, bør du prøve den først.

Lengde

Vanlig størrelse

Bredder

normal og bred

Plass til tærne

Begrenset. RunRepeat målte en tåboks på 72,6 mm bred og 24,6 mm høy, begge under gjennomsnittet, og RTINGS gir forfotens høyde 6,2 av 10.

RunRepeat, RTINGS

Alle størrelsesnotater fra testere

RunRepeats lesere og RTINGS melder om vanlig størrelse, og RTINGS gir lengden 10 av 10. Én tester hos Doctors of Running er enig. Den andre fant den litt kort, noe han tilskriver den spisse tåboksen.

Doctors of Running beskriver en litt tett passform gjennom hele skoens lengde, særlig i forfoten for normale til smale føtter. RTINGS vurderer forfotbredden som tilstrekkelig, men buen som smal.

Fleet Feet og RunRepeat oppgir standard og bred versjon, og RTINGS bekrefter bred for menn og kvinner.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet

Mot Glideride Max

En forbedring: lettere, fastere og stødigere, med en ny vevd overdel og samme plate.

Glideride Max 2Glideride Max
StøtteNøytralNøytral
Drop6 mm6 mm
Hælstack46 mm44 mm
Forfot40 mm38 mm
Vekt261 g286 g

Behold den første GlideRide Max hvis du likte den mykere, mer plysjede følelsen eller trenger litt mer høyde over tærne. Bytt til versjon 2 hvis du vil ha en lettere, stødigere gange og en bedre overdel.

Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Versjonshistorikk: Glideride Max til Glideride Max 2

Lettere. Rundt 6 prosent lettere i RunRepeats laboratorium. (RunRepeat)

Fastere og mer stabil. Doctors of Running finner mindre av den grøtete følelsen fra versjon 1 og en stødigere gange. (Doctors of Running)

Ny overdel. En tettere vevd overdel med en mer ventilert tåboks, men 2,8 mm lavere tåboks i RunRepeats målinger. (RunRepeat, Fleet Feet)

Rocker. Doctors of Running kjenner en tydeligere rocker. RunRepeat bemerker samme trekvartplate og geometri som før. (Doctors of Running, RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hvert av dem løser noe som Glideride Max 2 ikke gjør.

ASICS Glideride Max 2Puma MagMax Nitro 2Brooks Glycerin Max 2Nike Vomero PlusAdidas Adizero Evo SL
Velg den forDenne sidenMer stabilFastereHøyere dropLettere
Drop6 mm8 mm6 mm10 mm7 mm
Hælstack46 mm46 mm45 mm43 mm37 mm
Vekt261 g275 g311 g292 g230 g
StøtteNøytralStabilitetNøytralNøytralNøytral
Tabell 2 · Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Spørsmål løpere stiller

Følger ASICS GlideRide Max 2 vanlig størrelse?

For det meste ja: RunRepeats lesere, RTINGS og én tester hos Doctors of Running melder om vanlig størrelse. Den andre fant den litt kort på grunn av den spisse tåboksen. Lange eller høye tær bør prøve den først eller vurdere den brede versjonen.

Hva er den reelle droppen på GlideRide Max 2?

ASICS oppgir 6 mm, men RunRepeat målte 11,0 mm og RTINGS 10,6 mm. I praksis oppfører den seg som en sko med middels til høy drop.

GlideRide Max 2 eller den første GlideRide Max?

Versjon 2 er rundt 6 prosent lettere i RunRepeats laboratorium og fastere og stødigere for Doctors of Running, med en bedre overdel. Den første versjonen er mykere og har litt mer tåhøyde.

Finnes GlideRide Max 2 i bred modell?

Ja. Fleet Feet og RunRepeat oppgir en bred versjon, og RTINGS bekrefter den for menn og kvinner.

Er GlideRide Max 2 bra til gåing?

Doctors of Running vurderer den som god til gåing og noenlunde god til stående arbeid.

Er GlideRide Max 2 bra til maraton?

Som konkurransesko, egentlig ikke: RTINGS gir den 6,8 til konkurranse på maraton og finner energitilbakeføringen begrenset. Doctors of Running ser den som en dagligsko og langtursko, rollen den spiller best i en maratonoppbygging.

Kilder

  1. Doctors of Running, ASICS GlideRide Max 2 Review (Matt Klein, December 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
  2. RunRepeat, ASICS GlideRide Max 2 lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, ASICS GLIDERIDE MAX 2 review. Åpnet 13. okt. 2026.
  4. Fleet Feet, Men’s ASICS GlideRide MAX 2. Åpnet 13. okt. 2026.
  5. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
  6. i-run.fr · Underlag, oppgitt
  7. cat: Strideprint-katalogen, 395 sko

Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.

Er det riktig par?Start fittingen din